Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Sport : Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

Liènost u fokusu



Miroslav Æiro Blaževiæ

Pozivajuæi se na Diderota i na indijsku ideju dharme, José Ortega y Gasset na jednom mjestu govori o razlièitom poimanju morala u razlièitim profesijama: "Intelektualac smatra politièare nemoralnim jer su njihovi govori rasplinuti, neiskreni i puni proturjeèja. Rad intelektualca je verbalan. (...) Politièar teži suprotno, ka realizaciji. (...) Njegova je obaveza da laže bar u okviru nekih granica."

Politièara treba cijeniti po djelima, ne po rijeèima - to, ako stvar simplificiramo do kraja, poruèuje španjolski filozof. U istoj mjeri, ako ne i više, to vrijedi i za nogometne trenere. Možda Fatih Terim i jest, kako tvrdi nobelovac Orhan Pamuk, ultranacionalista, ali je doveo reprezentaciju Turske (za koju i Pamuk navija) do polufinala Evropskog nogometnog prvenstva.

Svaka èast svim njegovim prethodnicima, ali Æiro je Blaževiæ prvi svjetski afirmiran trener na kormilu bosanskohercegovaèke nogometne reprezentacije. Za nabrajanje njegovih trenerskih uspjeha bio bi potreban prostor veæi od ove rubrike. Da je u devedesetim godinama prošlog stoljeæa bio redovit gost Feralove rubrike Greatest Shits - jest, ali je isto tako njegov najspektakularniji doprinos spomenutoj rubrici reèenica koja ga svojom genijalnošæu skoro pa amnestira - "Svašta se kaže kad se prièa."

Æirinim izborom èelnici Nogometnog saveza pokušali su, naravno, najprije spasiti sebe same. Ipak, moguæe je da nusprodukt tog spašavanja budu pozitivni rezultati reprezentacije BiH. Ne treba zaboraviti da su dan-dva prije Æirinog izbora njegovi protukandidati predstojeæe kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Južnoafrièkoj Republici 2010. godine proglašavali unaprijed izgubljenim i "hrabrili" navijaèe a priori se predajuæi pred Španjolcima i Turcima najavom eventualnog "velikog podviga" - moguæim trijumfom nad Belgijom?! Æiro, ako ništa drugo, najavljuje plasman na SP i stvara pozitivnu atmosferu. Oni koji poznaju njegov trenerski rad, složni su u ocjeni da je Æiro, prije svega, izvrstan motivator, a to je sposobnost koja æe mu u radu s reprezentativcima itekako trebati. Što se tièe mutljaroša iz Nogometnog saveza, Æiro je, kako se to kaže, streetwise te ne treba sumnjati da æe se on s njima znati nositi.

Konaènu ocjenu Blaževiæevog sportskog povratka u Bosnu dat æe, naravno, njegovi (sportski) rezultati. A oni meðu novinarima i intelektualcima koji se zgražavaju nad izborom Æire Blaževiæa za selektora reprezentacije BiH, trebali bi svoje stroge moralne kriterije najprije primijeniti na vlastiti ceh. Razni denisikuljiši ovdje mirne duše na sva zvona ljudima drže moralne lekcije, iz javnoservisnih emitera u eter se odašilje jezik kakvog bi se zastidjeli i po javnim kuæama, laži, objede i besramne insinuacije postali su nekakav bizarni trademark velikog dijela ovdašnje medijske "intelektualne" scene.

Za razliku od kvarnih i jeftinih intelektualaca, Æiro Blaževiæ je svoj novac pošteno zaradio. "Sine, rastužim se kad vidim da me napadaju po novinama, ali onda pomislim na svoj raèun u Švicarskoj, pa mi bude lakše" - rekao je jedanput. (M. Bazdulj)

18-07-2008 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

Probali su mnogi, al nigdje ne odosmo.Pa nek proba i Æiro!
Jasno je da su oni mafijaši doveli Æiro da saèuvaju svoje guzice, al možda nešto bude i od ovog njihovog poteza.Za razliku od svih ostalih njihovih poteza. 


Sve je super i sve je za 5!
29-07-2008 at 14:24 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

citat:
indijana wrote:
Probali su mnogi, al nigdje ne odosmo.Pa nek proba i Æiro!
Jasno je da su oni mafijaši doveli Æiro da saèuvaju svoje guzice, al možda nešto bude i od ovog njihovog poteza.Za razliku od svih ostalih njihovih poteza.


Nek´ proba i Ciro, sto kazes, bili su i gori od njega, a ako nista bar je s njim veselo i ne nedostaje shege i optimizma, pa sta bude, bagru iz saveza ionako samo smrt moze odvojiti od funkcija. Na poraze smo ionako navikli, ne treba nam jos neki pesimizam i kukumavkanje, zato je Ciro dobar izbor....
 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
29-07-2008 at 20:35 | Ukljuèi u odgovor
Coa
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 28-08-2007
Lokacija: Dzindic Mahala
Odgovori: 359
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

citat:
mosnik wrote:


Nek´ proba i Ciro, sto kazes, bili su i gori od njega, a ako nista bar je s njim veselo i ne nedostaje shege i optimizma, pa sta bude, bagru iz saveza ionako samo smrt moze odvojiti od funkcija. Na poraze smo ionako navikli, ne treba nam jos neki pesimizam i kukumavkanje, zato je Ciro dobar izbor....


...e upravo zbog takvog odnosa su oni shupci u savezu i dovlei Ciru...da mi slijezemo ramenima i da kazemo "hajd mozda bas ovaj selektor ubode neki rezultat..."
i kada BHF bude pravio nerede, onda ce mnogi govoriti "...pustite reprezentativce da igraju - rusite zgradu saveza(iako tamo nikada nikoga nema)...", a odma nakon prvih neuspjeha selektora aktuelizirace se pitanje mafije u svaezu i opet ce se u isto vrijeme organizoivati humanitarni mecevi da se ne bi islo na zvanicnu prijateljsku utakmicu mafijaskog saveza i bece komentari tipa "...ma BHF je u pravu, treba praviti sranje po trenenu neka FIFA i UEFA vide nezadovoljsto naroda radi kriminla u Savezu..."

Zivi bili pa vidjeli...Sacuvacu ovaj post za neka buduca vremena...
Meni se licno ne svidja ni da Skolari vodi reprezentaciju, ako je ta funkcija pokrice za ostanak ove nacio-mafije.
29-07-2008 at 21:06 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

citat:
Coa wrote:

...e upravo zbog takvog odnosa su oni shupci u savezu i dovlei Ciru...da mi slijezemo ramenima i da kazemo "hajd mozda bas ovaj selektor ubode neki rezultat..."
i kada BHF bude pravio nerede, onda ce mnogi govoriti "...pustite reprezentativce da igraju - rusite zgradu saveza(iako tamo nikada nikoga nema)...", a odma nakon prvih neuspjeha selektora aktuelizirace se pitanje mafije u svaezu i opet ce se u isto vrijeme organizoivati humanitarni mecevi da se ne bi islo na zvanicnu prijateljsku utakmicu mafijaskog saveza i bece komentari tipa "...ma BHF je u pravu, treba praviti sranje po trenenu neka FIFA i UEFA vide nezadovoljsto naroda radi kriminla u Savezu..."

Zivi bili pa vidjeli...Sacuvacu ovaj post za neka buduca vremena...
Meni se licno ne svidja ni da Skolari vodi reprezentaciju, ako je ta funkcija pokrice za ostanak ove nacio-mafije.



Slazem se, ovo i ja govorim stalno, vise sam i sam sebi dosadio
30-07-2008 at 07:55 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

citat:
Coa wrote:

...e upravo zbog takvog odnosa su oni shupci u savezu i dovlei Ciru...da mi slijezemo ramenima i da kazemo "hajd mozda bas ovaj selektor ubode neki rezultat..."
i kada BHF bude pravio nerede, onda ce mnogi govoriti "...pustite reprezentativce da igraju - rusite zgradu saveza(iako tamo nikada nikoga nema)...", a odma nakon prvih neuspjeha selektora aktuelizirace se pitanje mafije u svaezu i opet ce se u isto vrijeme organizoivati humanitarni mecevi da se ne bi islo na zvanicnu prijateljsku utakmicu mafijaskog saveza i bece komentari tipa "...ma BHF je u pravu, treba praviti sranje po trenenu neka FIFA i UEFA vide nezadovoljsto naroda radi kriminla u Savezu..."

Zivi bili pa vidjeli...Sacuvacu ovaj post za neka buduca vremena...
Meni se licno ne svidja ni da Skolari vodi reprezentaciju, ako je ta funkcija pokrice za ostanak ove nacio-mafije.


Lijepo to teoretski zvuci, al u praksi se pokazalo neefikasnim...Takav odnos je i u politici gdje stalno, (od ´92 naovamo) nacionalisti vladaju, dizu si plate do neba, obicnom svijetu sve gore, pa je li se neko buni? Spram tih zivotnih pitanja, pitanje fudbala i Saveza je skroz minorno i stvarno je glupo ocekivat da se izbori neka pravda tu, kad je nema na mnogo visem i znacajnijem nivou,niti ljudi pokusavaju rusiti vlast - a rusili bi Savez u fudbalu (kao to je najbitnije u zivotu), ne budi smijesan...
 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
30-07-2008 at 14:40 | Ukljuèi u odgovor
sretno dijete
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-11-2005
Odgovori: 3393
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

citat:
mosnik wrote:


Lijepo to teoretski zvuci, al u praksi se pokazalo neefikasnim...


Tacno je sto kazes, teoretski lijepo zvuci, ali...

Sve je to jedan zesci marketinski trik. Dovodjenje Cire za selektora samo je zamazivanje ociju i odvracanje od glavnog problema. Smjena postojeceg fudbalskog saveza.
Pa da dodje Murinho, opet bi isti ljudi u savezu sjedili, tako da ce Ciro biti, ako nista, barem animator, zabavljac, a za rezultate nije ni bitno. Zvuci smijesno, ali sta ces, tako je.
30-07-2008 at 22:27 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

Otkazi i papak
Fudbalska A reprezentacija Bosne i Hercegovine prijateljsku utakmicu sa Bugarskom 20. avgusta u Zenici igraæe znatno oslabljena, to je veæ sada jasno!

Novi selektor Miroslav - Æiro Blaževiæ nije pozvao Kenana Hasagiæa, našeg najboljeg golmana, jer, kako je rekao, prije nego je saopštio spisak reprezentativaca, on mu se nije javljao na pozive, "pa, nije želio ispasti papak da ga pozove, a on mu se ne odazove na okupljanje"?!

Na gol u generalnoj probi pred kvalifikacije za Mundijal 2010. tako æe Brašniæ ili Mujkiæ, koji ruku na srce, još nisu kalibar Hasagiæa. Dakle, deficit meðu stativama.

No, to je bio tek poèetak Æirinih briga uoèi "sudara" sa Bugarima. Zbog klupskih obaveza u slovaèkoj Žilini protiv Bugarske neæe igrati Admir Vladaviæ, a u napadu æemo biti uskraæeni za sjajnog, ali povrijeðenog Edina Džeku, fudbalera Volfsburga.

No, trakavica je nastavljena inforamacijama iz Zagreba. Mirko Hrgoviæ, od skora fudbaler Dinama, istakao je kako ni on neæe igrati prijateljski meè protiv zemlje koja je još "davne" 1992. prva priznala nezavisnu BiH. Razloge je našao u èinjenici, jer nije prošao kompletne ljetne pripreme, te kako sa Dinamom igra kvalifikacije Lige šampiona. Hrgoviæ tvrdi da je tako odluèio u dogovoru s trenerom Brankom Ivankoviæem, izvršnim dopredsjednikom "modrih" Zdravkom Mamiæem, i koje li ironije, našim selektorom Blaževiæem. Logiènim razmišljanjem, u sluèaju "Hrgoviæ", da se zakljuèiti da je našem reprezentativcu, ali i selektoru, Dinamo bitniji od reprezentacije BiH!

Shodno tome, logièno pitanje! Da li je Æiro, zbog Hrgoviæa, ipak, kako sam kaže, ispao "papak"?

nezavisne

15-08-2008 at 09:11 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH

Otkazao i Saša Papac
Saša Papac, stoper Glazgova i dugogodišnji bh. reprezentativac, neæe kandidirati za utakmicu sa Bugarskom (20. avgusta) u Zenici. Premda je najavio dolazak, on je juèer preko "posrednika" neugodnu vijest poslao Miroslavu Blaževiæu, bez konkretnih pojašnjenja.
- Jako sam tužan sine zbog Saše. Raèunao sam na stabilnost odbrane sa njim, ali sada me stavio na muke. Moram tražiti neka rješenja. Neki su prigovarali što sam prvobitno pozvao 25 igraèa. Zamislite na što bi lièio spisak da sam objavio samo osamnaestoricu. Vidite, pet dana prije utakmice, a petorica su otkazala. Strepim od daljnih otkaza. Borèetu Sredojeviæu sam dao zadaæu da pogleda sutra i u nedjelju neke utakmice, moguæe da pozovemo nekog iz naše lige - kazao je selektor Blaževiæ, koji se oporavlja od povrede koljena.

san.ba/sportin

15-08-2008 at 09:12 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH


18-08-2008 at 11:54 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Sport : Fudbalska/Nogometna reprezentacija BiH New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice