Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Integracija

U skandinaviji, gdje zivim, prica se puno o integraciji stranaca u drustvo. Ja sam se u pocetku i sam zalagao, i uradio sve sto je u mojoj moci bilo da postanem dio tog drustva, tj. naucio jezik, stekao obrazovanje, nasao posao, tako da nisam na ledjima drzave itd... E tad sam shvatio da prodje po 10-15 dana, a da ja svojim jezikom ne progovorim, jer nemam s kim (uglavnom mi prijatelji bili danci), da nisam jeo nista od bosanske hrane mjesecima, i da nemam pojma sta se u mojoj domovini trenutno desava. Ta spoznaja me prilicno uzasnula, jer sam shvatio da sam blize asimilaciji nego integraciji i da gubim samoga sebe, polako ali sigurno. Tad sam i okrenuo plocu. Poceo traziti vijesti iz Bosne po internetu, poceo se vise druziti s nasim ljudima, imao srece da se zaljubim u djevojku iz Tuzle itd...
Danas primjecujem masu bosanaca oko sebe, koji su ostali negdje u medjuprostoru izmedju dvije kulture, ni tamo ni ovamo, umjesto i tamo i ovamo.
Kad s njima razgovaram o Bosni, primjecujem stavove od prije rata, kad sjedimo na gidama, slusamo muziku od prije 20 i vise godina i to me nervira. Kad im pokusam pokazati nesto novo, bosansko, ne djeluju mi zainteresovano uopste. Njihova djeca iako govore nas jezik (bolje ili losije, zavisi od roditelja) su potpuno nezainteresovani za Bosnu. Nemaju pojma ni o cemu u zemlji iz koje su porijeklom.
Hocemo li mi to stvarno za sledecih 10-15 godina izgubiti taj nas bosanski identitet potpuno. Ja mislim da bi to bila ogromna steta za obje drzave ali najvise za nas same.
Sta vi mislite?

16-01-2008 at 08:38 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:
U skandinaviji, gdje zivim, prica se puno o integraciji stranaca u drustvo. Ja sam se u pocetku i sam zalagao, i uradio sve sto je u mojoj moci bilo da postanem dio tog drustva, tj. naucio jezik, stekao obrazovanje, nasao posao, tako da nisam na ledjima drzave itd... E tad sam shvatio da prodje po 10-15 dana, a da ja svojim jezikom ne progovorim, jer nemam s kim (uglavnom mi prijatelji bili danci), da nisam jeo nista od bosanske hrane mjesecima, i da nemam pojma sta se u mojoj domovini trenutno desava. Ta spoznaja me prilicno uzasnula, jer sam shvatio da sam blize asimilaciji nego integraciji i da gubim samoga sebe, polako ali sigurno. Tad sam i okrenuo plocu. Poceo traziti vijesti iz Bosne po internetu, poceo se vise druziti s nasim ljudima, imao srece da se zaljubim u djevojku iz Tuzle itd...
Danas primjecujem masu bosanaca oko sebe, koji su ostali negdje u medjuprostoru izmedju dvije kulture, ni tamo ni ovamo, umjesto i tamo i ovamo.
Kad s njima razgovaram o Bosni, primjecujem stavove od prije rata, kad sjedimo na gidama, slusamo muziku od prije 20 i vise godina i to me nervira. Kad im pokusam pokazati nesto novo, bosansko, ne djeluju mi zainteresovano uopste. Njihova djeca iako govore nas jezik (bolje ili losije, zavisi od roditelja) su potpuno nezainteresovani za Bosnu. Nemaju pojma ni o cemu u zemlji iz koje su porijeklom.
Hocemo li mi to stvarno za sledecih 10-15 godina izgubiti taj nas bosanski identitet potpuno. Ja mislim da bi to bila ogromna steta za obje drzave ali najvise za nas same.
Sta vi mislite?


Kolega, jel ti nas pitas hocete li vi izgubiti identitet, pa valjda vi znate sto ste tamo hocete li ili necete okrenuti ledja zemlji i gradu iz kojih ste potekli. Toliko.... Zivio i pamet u glavu  


16-01-2008 at 11:07 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Lion_1 wrote:


Kolega, jel ti nas pitas hocete li vi izgubiti identitet, pa valjda vi znate sto ste tamo hocete li ili necete okrenuti ledja zemlji i gradu iz kojih ste potekli. Toliko.... Zivio i pamet u glavu


Kolega podforum se zove dijaspora, pa pretpostavljam da se o dijaspori pise na njemu Ovo mislim da je jedna od bitnijih stvari, barem meni, pa me interesuje misljennje ostalog naroda, kako po svijetu, tako i u Bosni.
16-01-2008 at 11:25 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:


Kolega podforum se zove dijaspora, pa pretpostavljam da se o dijaspori pise na njemu Ovo mislim da je jedna od bitnijih stvari, barem meni, pa me interesuje misljennje ostalog naroda, kako po svijetu, tako i u Bosni.



Ja se izvinjavam kolega nisam vas prepoznao , onda vi raspalite, samo napisi u naslovi domaci nemaju pravo glasa  


16-01-2008 at 11:52 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Lion_1 wrote:


Ja se izvinjavam kolega nisam vas prepoznao , onda vi raspalite, samo napisi u naslovi domaci nemaju pravo glasa



Da ja ponovim
Kolega podforum se zove dijaspora, pa pretpostavljam da se o dijaspori pise na njemu Ovo mislim da je jedna od bitnijih stvari, barem meni, pa me interesuje misljennje ostalog naroda, kako po svijetu, tako i u Bosni.

Osim toga, nisam cuo tvoje misljenje
16-01-2008 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:



Da ja ponovim
Kolega podforum se zove dijaspora, pa pretpostavljam da se o dijaspori pise na njemu Ovo mislim da je jedna od bitnijih stvari, barem meni, pa me interesuje misljennje ostalog naroda, kako po svijetu, tako i u Bosni.

Osim toga, nisam cuo tvoje misljenje



Cujte kolega, ja vam ne mrem reci svoje misljenje, o vasoj temi, ne nalazim se u istoj situaciji kao vi. Zato sam i rekao da je na vama da odlucite da li ce te zadrzati identite ili ga se pak odreci.
anpak lijevo anpak desno = gvos

Ne znam bogami kolega, ja da sam na tvom mjestu ja bi se potrudio da zadrzim ono sto je moje i sto niko ne moze uzeti a to je identitet, a to da ti uzimas neciju kulturu, to ja pak mislim normalno, pa tamo zivis zar ne. moras se prilagodit nacinu zivota, ali NE zaboraviti odakle si doso i gdje si posto i o tome pricati i drugima, moje sve ovde kolege a ima ih odvaskle... znaju malo o Bosni i Bosanskom nacinu zivota jer ja o tome pricam svaki dan, samo da se make sure da im to udje u glavu jer su malo poglupi, neki mislim ....
Eto ja se nadam da je ovo dovoljno od mene zabolise me prsti  


16-01-2008 at 13:05 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Lion_1 wrote:
Cujte kolega, ja vam ne mrem reci svoje misljenje, o vasoj temi, ne nalazim se u istoj situaciji kao vi. Zato sam i rekao da je na vama da odlucite da li ce te zadrzati identite ili ga se pak odreci.
anpak lijevo anpak desno = gvos

Ne znam bogami kolega, ja da sam na tvom mjestu ja bi se potrudio da zadrzim ono sto je moje i sto niko ne moze uzeti a to je identitet, a to da ti uzimas neciju kulturu, to ja pak mislim normalno, pa tamo zivis zar ne. moras se prilagodit nacinu zivota, ali NE zaboraviti odakle si doso i gdje si posto i o tome pricati i drugima, moje sve ovde kolege a ima ih odvaskle... znaju malo o Bosni i Bosanskom nacinu zivota jer ja o tome pricam svaki dan, samo da se make sure da im to udje u glavu jer su malo poglupi, neki mislim ....
Eto ja se nadam da je ovo dovoljno od mene zabolise me prsti


Upravo tako, ne zaboraviti ko smo i sta smo. Odakle smo dosli i zasto i kad i svasta nesto.
16-01-2008 at 13:23 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Integracija

citat:
Abulafija wrote:


Upravo tako, ne zaboraviti ko smo i sta smo. Odakle smo dosli i zasto i kad i svasta nesto.



znaci ubo sam  


16-01-2008 at 13:27 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Lion_1 wrote:
znaci ubo sam


Ma nisi, nego mi ti mrsko objasnjavati da si profulo sta sam htio reci, a i umorio sam se vec objasnjavajuci onima sta mislim o turizmu i tuzli Dosta za danas.
A ni ostale ne interesuje pa kontam, moremo i izbrisati temu za par dana
16-01-2008 at 22:14 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Ah ta integracija

Pa vako da ti kazhem Abule.Ja kad citav dan radim sa nijemcima i kad moram mljet njemachki,cini mi se da zaspim kao malo dijete.
Valjda se ono psihicki umorim
Posto Njemacka nije Skandinavija nama je puno lakshe.
Imam tisu(chu) km do Tuzle pa kad mogu,ja odem,ima nashih radnji(kao kod tebe Aco trebinjac )pa kad me zhelja mine ja odem i kupim argetu hashe i napolitanku(onu sto na mevludima dijele )
Helem,ja sam se integriso kolko meni treba a sad sto neko hoce(EU-Brisel) da ja i mislim kao oni to ce morat sacekat neki drugi zhivot
Ujtro procitam BILD cisto ono da imam sta chalakat sa svabama na poslu(a u biti libomeracq i za poplave u GB i za Sarkozijevu mladu sto joj je poklonio isti prsten ko u bivshe zhene i za ovog malog medjeda u Nürnbershkom ZOO sto ga ono mati mechka htjede ubiti i za puno toga jos svejedno mi)

Uci svoje djete nashem jeziku i pricaj sto vise sa djecom na nash,uprotivnom prichachesh i u Bosnu kad dodjesh danski jer dijete nece razumjet mnogostosta

Od nas(bosanaca) je dosta sto se tice integracije.Vidi turaka,100 godina su ovde a jos uvijek pricaju jezike sa turskim akcentom(bar u njemackom ih mogu odmah skontat ) vidi italijana,pa svi drzhe do svog samo izgleda nas zhele da zaboravimo ko smo i sta smo al qrko HIM

Ono,raspalish na balkonu roshtilj pa ti njih malo integrishesh na nashu kuhinju pa da vidish kako ide


16-01-2008 at 22:53 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice