Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Dodik predlaže demilitarizaciju
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik predlaže demilitarizaciju

Ma znam ja o cemu vi pricate i ti i click me, isla sam vise na to da se izjasne forumasi Iz RS.To mene vise zanima nego stav politicara koji peru mozgove.

25-01-2008 at 14:06 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik predlaže demilitarizaciju

Ono što mene svakako raduje jeste èinjenica da je prisutan svojevrsni koncenzus kod veæine politièkih stranaka i partija sa podruèja F BiH da se odbije ovaj Dodikov prijedlog ! 


<br /><br /><br /><br />

25-01-2008 at 14:08 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik predlaže demilitarizaciju - AS

citat:
yugi wrote:
Ono što mene svakako raduje jeste èinjenica da je prisutan svojevrsni koncenzus kod veæine politièkih stranaka i partija sa podruèja F BiH da se odbije ovaj Dodikov prijedlog !


Ma Dodik je svakako postao crn ko gavran i svaki prijedlog æe mu naiæi na neki otpor.

Hebiga, takve smo mi sreæe pa da nikako da doðemo do nekog liberalnog predstavnika srba u BiH.
25-01-2008 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik predlaže demilitarizaciju

Ima Bojan Bajic iz Rudog. Ima jedan dobar text o njemu u Slobodnoj Bosni moram samo pronaci clanak da vidite o kome se radi. Mislim da vodi neku nevladinu organizaciju

znas li ti click me konkretno koju? Tip je bio gost u emisiji "Posteno govoreci" kod Duske Jurisic

25-01-2008 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik predlaže demilitarizaciju - AS

citat:
click_me wrote:


Ma Dodik je svakako postao crn ko gavran i svaki prijedlog æe mu naiæi na neki otpor.

Hebiga, takve smo mi sreæe pa da nikako da doðemo do nekog liberalnog predstavnika srba u BiH.


To click ipak treba posmatrati u sirem kontekstu.
I Dodik je bio janje dok nije skonto da nece dobit izbore tako nikada.
Sjecam ga se ja od ´93 kad je bio jedan od rijetkih protiv Karadzica.
Ja ipak mislim da su on i Silajdzic i uzrok i posljedica.
Jedino me huja fata sto se narod pali na njih dvojicu kad je njihova nacionalisrticka retorika jedino u svrhu licnog bogacenja
Jes´ narod glup
Dodik ode u Srbiju kad ode s vlasti. Ima tamo viletinu 6 miliona Evra vrijednu.
Haris odmagli u Tursku ili London milioni su u pitanju.
Sto se tice dobrih evo par prijedloga:
1. Srbija sa Chedomirom Jovanovicem - moze li biti pozitivniji lik?
2. RS sa Babicem iz narodnog fronta
Ima pozitivaca.
Al ja opet kazem hajmo mi pomesti u svojoj avliji pa onda zajedno graditi bolje sutra.
Nema Dodika bez Sijaldzica i njega bez Dodika.
A da narod prestane citati Avaz i Nezavisne

? je dio tala
25-01-2008 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik predlaže demilitarizaciju

citat:
cupo wrote:
Ima Bojan Bajic iz Rudog. Ima jedan dobar text o njemu u Slobodnoj Bosni moram samo pronaci clanak da vidite o kome se radi. Mislim da vodi neku nevladinu organizaciju

znas li ti click me konkretno koju? Tip je bio gost u emisiji "Posteno govoreci" kod Duske Jurisic

Frajer je u ekoloskoj organizaciji vrti se nesto oko rijeke Drine i Tare.
Ima vodenog chiru. Mrtva pozitiva.
25-01-2008 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik predlaže demilitarizaciju - sad

citat:
cupo wrote:
Ima Bojan Bajic iz Rudog. Ima jedan dobar text o njemu u Slobodnoj Bosni moram samo pronaci clanak da vidite o kome se radi. Mislim da vodi neku nevladinu organizaciju

znas li ti click me konkretno koju? Tip je bio gost u emisiji "Posteno govoreci" kod Duske Jurisic


Hmmm nisam gledao tu emisiju kada je on gostovao a i nisam nikada èuo za njega.
25-01-2008 at 14:23 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik predlaže demilitarizaciju

Nego sta bio od ove detili......, demili....,
ma to sto kazete
Hebo vas vodeni ciro

25-01-2008 at 14:26 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik predlaže demilitarizaciju

well naso sam text o Bojanu malo je poduzi al vrijedi procitati....




BOJAN BAJIC u Pescaniku:

Slušate Bojana Bajiæa iz legendarnog Ruda naše mladosti u kojem je osnovana Prva proleterska brigada. Sada je to jedna od najmanjih opština u istoènoj Republici Srpskoj od 7.000 stanovnika. Bojan Bajiæ vodi nevladinu organizaciju Luna koja radi na izgradnji mira i poverenja u Bosni i Hercegovini i piše za sarajevski nedeljnik BH dani.

Jedan dugi period posle rata, od 1995. do 2006, znaèi nekih 11 godina, postojala je atmosfera udaljavanja od rata, meðutim ova zadnja kriza je pokazala slabosti društva. Ljudima se uèinilo da opet ima šanse da bude rata, iako je dosta njih shvatalo da je kriza vještaèka, da ovi to veæ stoti put rade. Ovoga puta se i meni uèinilo da postoji šansa da bude rata. I ja sad radim na predlogu tužiocu da se preda krivièna prijava za zloèinaèko udruživanje protiv mira i za ugrožavanje opšte bezbednosti. Srpska politièka elita je zajedno sa nekim radikalnim elementima bošnjaèke politièke elite stvorila atmosferu predratne krize. I kada se ti isti ljudi pojave kao mirotvorci, narodu padne kamen sa srca. Naravno da su oni taktizirali, igrali se sa tom klimom, ali kada se stvori takva klima, dve potpuno nezavisne, minorne grupe mogu da naprave dva incidenta i vi imate pravi rat.

U Bosni je, dakle, veliki problem to srpsko politièko pitanje. U Dejtonu su Srbi potpisali da je Bosna i Hercegovina meðunarodno priznata država, nedjeljiva, neraspadljiva i da ona ima stolicu u Ujedinjenim nacijama. Srbi su je takoðe priznali i pristali na to da Republika Srpska nije država, veæ da je ona entitet u okviru države Bosne i Hercegovine i da je ono što se zove Republika Srpska èisto pod navodnicima. Tu može da piše i Imperija cara Dušana, ali ona je i dalje jedan obièni etnitet. I sad, sve što se dešava od rata na ovamo jeste trenje izmeðu oèuvanja nadležnosti Republike Srpske i evropske integracije. Vi ste imali i vojsku Republike Srpske, imate i sad policiju, imate pune ekonomske nadležnosti, vi možete imati pasoš Republike Srpske, imali ste one tablice æiriliène. Sjeæate li se najsmješnije tablice, pošto je Foèa dobila naziv Srbinje, pa piše SNJ æirilicom. I tu se stvara osjeæaj kod naroda da taj svjet, da ta meðunarodna zajednica non stop nešto iziskuju od Srba, a u stvari su Srbi naopako postavili svoje politièke ciljeve u Bosni. Politièki predstavnici Srba èesto kažu - pa da li æe ikada prestati ti zahtjevi meðunarodne zajednice, svjeta, Evrope da se oduzimaju nadlježnosti Republici Srpskoj. Kao to je nepravda, evo, sad æemo zvati policiju. Ne, neæe nikad prestati ti zahtjevi, jer država mora biti normalna, to smo potpisali u Dejtonu, to je Bosna i Hercegovina. Bosna i Hercegovina je i srpska država i potpuno je suludo što se Srbi odrièu Sarajeva, što se odrièu Mostara, što se odrièu Drvara i Livna. Kad je SDS, znaèi Srpska demokratska stranka koja je bila ona ratna partija, pala s vlasti, kad se pojavio Milorad Dodik sa SNSD-om i postao nova partija na vlasti, sa novom energijom, poèeo je da pravi greške koje je SDS pravio na poèetku i sad mi moramo da budemo taoci toga dok taj Milorad Dodik ne isproba te nenauèene lekcije.

Ova posljednja kriza se razlikuje od prethodnih samo po tome što je proizvodi nova politièka partija koja je dobila veliku podršku srpskog naroda. Mada, evo veæ nakon prvih signala, Dodik se vratio na malo racionalnije pozicije. Bilo je dosta prièe oko uzdanja u Rusiju, u Srbiju, svih tih imaginarnih prièa. Znaèi, nismo mi Kosovo, nismo mi Hrvatska i Srbija treba da prestane da se meša u Bosnu i Hercegovinu. Recimo, neki dan slušam i sav se naježim, kako Ivica Daèiæ izjavljuje u skupštini kako ako Kosovo ode, onda mi treba da pripojimo Republiku Srpsku. Lako je njemu da se igra, da baca neke politièke teze, a što to može da rezultira nekim novim egzodusom, èini mi se da se u Srbiji dosta opušteno shvata. U Republici Srpskoj 95 odsto ljudi su Srbi. Oni su pokušavali sa Republikom Srpskom da izgrade neku svoju etnièku teritoriju i naravno da je bilo dosta zloèina na tom planu. Znaèi, današnja Republika Srpska je prije rata po popisu imala 53 odsto Srba, 47 odsto drugih naroda. Da bi se taj projekat sproveo, vi ste morali da raselite ovih 47 odsto i zato je u glavama ljudi to još uvek država. Nema politièara, nema ljudi koji objašnjavaju da to nije država i zbog toga je zavladao totalni raskol izmeðu stvarnosti koja je potpuno razlièita i politièara koji igraju neku cik-cak politiku. Oni su stvarno uspeli da temeljno uzdrmaju Bosnu i Hercegovinu sa aspekta te multietniènosti i sada postoje tri pogleda na Dejton, tri pogleda na istoriju, tri svakakva moguæa pogleda. Tako da, recimo u Kostolcu, to je dio Federacije, imate jedan krov, a dvije škole, pa s jedne strane ulaze djeca iz jednog naroda, s druge strane ulaze djeca iz drugog naroda. Napravljen je sistem hodnika da se oni ne mogu sresti i onda jedni uèe ovo, drugi uèe nešto potpuno suprotno. I onda kad se nekad sretnu, oni se pobiju.

Dodik i srpski politièari su èesto kroz uvijenu ili direktnu formu najavljivali da bi Srbi mogli da napuste bosanske institucije. E sad, ako Srbi napuste institucije i ako važi taj stari princip etnitetskog glasanja, onda je ta država paralisana. Bilo je sigurno sto najava da bi se to moglo desiti, pa oni kažu - ne povezujemo mi to sa Kosovom, ali eto, ne bi bilo pravedno to na Kosovu, a onda izaðe neka produžena ruka u vidu etnonacionalistièke nevladine organizacije koja kaže to što politièar nije rekao, odnosno, da je to pitanje povezano. I kako je onda Lajèak intervenisao, rekao je - dobro, ja vidim opasnost da vi parališete državu i ja sam promenio poslovnik i sad kažem da važi etnitetsko glasanje, ali samo u varijanti kad vi prisustvujete zasjedanju parlamenta. Znaèi, vi doðite na parlament i odbacite svaku njegovu odluku, ali u varijanti da vi ne doðete na zasjednje, parlament æe da funkcioniše bez vas. I sad je to srpska elita iz Republike Srpske iskoristila kao povod da producira žestoku krizu. To je jako povezano sa tajmingom za Kosovo i vi vidite sinhronizovane i koordinirane izjave od predstavnika politièkih partija iz Srbije i predstavnika politièkih partija iz Republike Srpske. Vidi se da je to u istom fonu i da je vrlo verovatno da su se oni to dogovorili. Ali ako pogledam iz Bosne i Hercegovine, ponašanje vlade Srbije èini mi se logiènim. Dakle iz perspektive Koštunice, njemu je zgodno da ima krizu u drugoj državi i da kad on pritisne crveno dugme, ta kriza bukne. On na taj naèin pokušava da svjetu doèara svoje argumente, da æe Kosovo producirati druge probleme.

Koštunièina paralela izmeðu Rezolucije 1244 i Dejtonskog mirovnog sporazuma ne stoji, jer 1244 ostavlja otvorena važna pitanja, a Bosna i Hercegovina je sa Dejtonom zakucana. Znaèi, tamo piše da je Bosna i Hercegovina nepodjeljiva, da je to meðunarodno priznata država, da niko nema pravo nikakvog referenduma. To što je opstala interna struktura RS je pitanje koje mi iz Bosne i Hercegovine treba da raspravimo. Da li nam je bolje da pojednostavimo sistem ili da ostanu etniteti je pitanje koje æemo mi unutar sebe da raspravimo. I pazite, kad Dodik u Banjaluci kaže u jednoj dvosmislenoj reèenici da je pitanje Kosova i RS moguæe povezati, onda to potvrdi Koštunica i vrlo èesto èujem i Tadiæa koji, makar kulturno, kaže to isto. Vrlo èesto on prizna Bosnu i Hercegovinu, ali vrlo èesto napravi nevjerovatan gaf, kao kada je rekao da u Bosni i Hercegovini postoje dva etniteta, jedan je muslimansko-hrvatska federacija, a drugi je srpski etnitet. To nije taèno, 2002. su se desile ustavne reforme, koje su prihvatili i Srbi, po kojima su Srbi, Hrvati i Bošnjaci konstitutivni na cjeloj teritoriji Bosne i Hercegovine. I izmenjena je taèka jedan Ustava Republike Srpske u kojoj je pisalo da je Republika Srpska država srpskog naroda, a sada piše da je Republika Srpska neodvojivi entitet u okviru Bosne i Hercegovine koga konstituišu ravnopravno Srbi, Hrvati i Bošnjaci. Nisam siguran da li Tadiæ to ne zna ili onako nevešto napravi grešku. Sve te izjave mi lièe na koordiniranu akciju.

Bošnjaci su znaèi jedan od tri naroda Bosne i Hercegovine koji žele da Bosna i Hercegovina opstane u sadašnjim granicama. Oni se ne mogu zalagati za taj cilj bez toga da na to privole i Srbe i Hrvate. I onda Bošnjaci zbog te neminovnosti moraju èiniti više ustupaka i biti dosta tolerantni u odnosu na Srbe ili Hrvate. Ali sad iz reda nekih nacionalistièkih bošnjaèkih partija, èiji predstavnik je ovaj Haris Silajdžiæ, nekadašnji ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, govore po istoj matrici kao Dodik, koji kaže - Republika Srpska da, Bosna i Hercegovina jedva. I kad ga pitaju za koga navija, on kaže - naravno da navijam za Srbiju, a za Bosnu jedva èekam da izgubi, pa ako igraju Bosna i Engleska, ja æu navijati za Englesku. Jedina varijanta, kaže Dodik, da navijam za Bosnu je ako igra protiv Turske, našeg mrskog, viševekovnog neprijatelja. Tada više volim da pobedi Bosna. I Haris Silajdžiæ ima nacionalistièku retoriku i zalaže se za princip jedan èovjek jedan glas. To zvuèi kao demokratija, kao vrhunsko dostignuæe civilizacije, ali on to ipak zasniva na èinjenici da su Bošnjaci najmnogobrojniji. Da je Srba duplo više nego Bošnjaka, on se vjerovatno ne bi zalagao za to. Kad Haris Silajdžiæ lansira te svoje strelice otrovne, one djeluju na fajterski mentalni sklop Miodraga Dodika. Kad Miodragu Dodiku baciš mamac, on se odmah primi.

Silajdžiæ ima više šanse da pobedi iz prostog razloga što Bošnjaci iz Bosne i Hercegovine nemaju rezervnu državu. Oni ostaju da žive u Bosni i Hercegovini i kad je dobra ekonomska situacija i kad je loša, i kad je dobra politièka klima i kad je nepovoljna, za razliku od Srba koji æe ostati da žive u Bosni i Hercegovini samo ako je u Bosni dobro. Razumjete, rezervna država Srba iz Bosne je Srbija. I zato mi imamo danas tihi egzodus Srba iz Bosne koji se doseljavaju u Srbiju. Ipak u Sarajevu ima stvarno liberalnih politièkih opcija za razliku od Republike Srpske u kojoj zasad vlada totalno jednoumlje. Bio bi to vrhunski patriotski èin Srbije da kaže Srbima u Bosni - vi vaša pitanja rješavate u Sarajevu, taèka. Hrvati su imali isti ovaj problem, sjedili su na dvje stolice, i u Bosni i u Hrvatskoj, dok vlada Hrvatske nije vidjela da je interes Hrvatske da ide putem evropskih integracija i da mora da prizna Bosnu i Hercegovinu i onda je Mesiæ poruèio Hrvatima u Bosni - nemojte ovamo da se okreæete, idite u Sarajevo i rešavajte svoje probleme. Na taj naèin su Hrvati iz Bosne bolje prihvatili Bosnu, jer je za njih stavljena rampa sa Hrvatskom i taèka. I stvarno bi bio vrhunski patriotski èin Srbije da ne podgrijava nekakve ideje o referendumima i o spajanjima sa Srbijom. Obièna Srbija to ne bi ni želela da se desi, jer bi se onda nekih milion Srba sa periferije nekakve velike Srbije doselilo u Beograd. Tamo iza Bloka 45 ima onih livada, moglo bi da se formira jedno naselje od milion stanovnika. Svi mi se tu naselimo i doviðenja.

Ne znam da li stanovnici Srbije znaju kako izgleda geografija Republike Srpske. To je jedna smješna tvorevina. Kosovo ima neku cjelinu koja je 300 kilometara puta 258 kilometara i ti možeš da se vrtiš u tome. Republika Srpska je sastavljena od dvije cjeline koje su geografski razdvojene. Jedna je istoèni deo koji granièi sa Srbijom, gde su opštine poredane linearno jedna iznad druge. Nigdje u tom istoènom djelu nemate grupisano šest opština, pa da vi cirkulišete u tom krugu, nego su sve jedna iznad druge. I onda imate grad Brèko, koji je distrikt koji ne pripada ni Republici Srpskoj ni Federaciji. Tu je Republika Srpska presjeèena na istoèni i zapadni deo. Zapadni deo je ta banjaluèka krajina i tu imamo malo ekonomske koncentracije. Blizu je Hrvatska, autoput i oni su više orijentisani prema Evropi. Oni ne idu u Sarajevo, daleko im je, mali broj Banjaluèana je ikad bio u Sarajevu. Ako bi se donela ta odluka o nezavisnosti pomoæu referenduma, za razliku od vremena s poèetka 90-ih kad su sa druge strane Save u Hrvatskoj bile srpske autonomne oblasti Slavonija, Knin i tako dalje, sad tamo imate jaku državu Hrvatsku, vrlo moænu za naše uslove. Vjerujem da bi promptna reakcija hrvatske vade bila da zatvori graniène prelaze sa Republikom Srpskom. S donje strane ove banjaluèke krajine imate Federaciju.

Federacija zauzima 51 odsto teritorije Bosne i Hercegovine i to je integrisana teritorija. Vi možete da odete s jednog njenog kraja na drugi, a da ne prolazite kroz Republiku Srpsku. Da biste iz istoène Republike Srpske prešli u zapadnu, vi morate da preðete ili kroz Federaciju ili kroz to nièije Brèko. Ako bi se išlo putem nezavisnosti, Srbi bi morali nekim blic ratom da osvoje to Brèko. Meðutim, za razliku od 90-ih godina, u Bosni su stacionirane meðunarodne snage i ja vjerujem da bi u roku od tri dana tu došlo jedno 10.000 NATO vojnika sa milion tenkova, aviona, èuda i tako dalje, tako da vojnim putem ne može da se ostvari kontinuitet Republike Srpske u Brèkom. U toj varijanti vlada Federacije i vlada Republike Srpske morale bi da budu u konfliktu, vjerojatno bi se obustavila komunikacija ljudi izmeðu dva etniteta, autobusi bi prestali da prelaze. U toj nekoj pat poziciji cjela ta banjaluèka krajina u kojoj ima 700-800.000 Srba u stvari bi postala enklava, razumjete. Imate Hrvatsku, dole Federaciju, Brèko, što znaèi da bi veæ za tri mjeseca neke namirnice morale da se dovoze šleperima.

Imate istoènu Republiku Srpsku koja nema nijedan centar. Moja opština, Rudo, ima 8.000 stanovnika, ona se granièi sa opštinom Višegrad, koja ima 11.000, Foèa ima 22.000, Èajnièe ima 7.500, Šijakoviæi 11.000. To su potpuno smješne opštine. I onda, šta bi se u toj varijanti desilo, jedina logièna opcija je da se vi iz istoène Republike Srpske odselite u Srbiju. Svi imamo ta dvojna državljanstva, to su nam dali i Dodik nam se hvalisao kad je u onom konzulatu dobio državljanstvo Srbije. Ukoliko bi se Srbi odluèili na referendum, to bi bio totalni politièki debakl. Ja sam èak upozoravao javnost u Republici Srpskoj da ako oni krenu putem referenduma, mi bi u roku od 15 dana imali amerièkog generala koji bi preuzeo ingerencije narodne skupštine, vlade i predsednika Republike Srpske i sigurno bismo imali slièan scenario kao Japan posle Drugog svetskog rata. Ili blefiraju ili su totalni ludaci. Jedino što me plaši je da su taène prièe o raznoraznim malverzacijama, da je nekom u interesu, znaš - hajde malo da pokrenem rat, revizije se nikad ne rade od prije rata. Èini mi se da su oni možda u stanju to da naprave. Pogine hiljadu ljudi i onda se vreme raèuna od tog datuma. Možda je moguæe da i to naprave.

U varijanti status quo, imate masu nadležnosti na nivou entiteta i nemate državu koja može da donese odluku koja važi na cjeloj teritoriji Bosne i Hercegovine. To je nemoguæa misija, takva država se ne može integrisati u Evropsku uniju, jer država koja se integriše u Evropsku uniju mora da garantuje da æe sa aspekta ekološke politike imati iste standarde u svim djelovima države. A to sad država ne može da garantuje, jer imate entitetske vlade koje mogu potpuno razlièito da urede te odredbe. Neodrživo je da Srbi govore - hoæemo i Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu i hoæemo naravno evropske integracije. Znaèi, hoæu da pada kiša, neæu da raširim kišobran, ljut sam što sam pokisao i smatram da je bog nepravedan zato što sam zaradio upalu pluæa - e, to je taj rezon. Ako Srbi èuvaju Republiku Srpsku, a deklarativno hoæe u Evropsku uniju, dešavaæe se da æe za svako moguæe usaglašavanje pravne regulative Bosne i Hercegovine Srbi morati da objašnjavaju zašto to neæe da prihvate, kao što su nekad objašnjavali zašto neæe da prihvate pasoš, zašto neæe da uvedu jedinstvene tablice za auta, zašto neæe da reformišu vojsku, zašto sad neæe da reformišu policiju. A na putu evropskih integracija biæe još jedno 156.000 tema koje se moraju razrešiti. U toj varijanti proces evropskih integracija æe biti usporen, a veæ se dešava scenario da se Srbi iz Republike Srpske odseljavaju u Srbiju.

Za zadnje dvije godine iz Rudog se 1 odsto stanovništva odselio u Vojvodinu. U Republici Srpskoj imate negativan prirodni priraštaj, znaèi ima minus 2.500 stanovnika svake godine, a u Federaciji ima plus 1.500 stanovnika svake godine, plus iseljavanje Srba. To æe na kraju rezultirati time da vi imate neke deklarativne teritorije, a da nemate naroda i onda æe se desiti sluèaj Srba u Hrvatskoj ili sluèaj Srba na Kosovu. Vrlo èesto se zaboravlja da se iz Sarajeva iselilo 150.000 Srba 1996, znaèi posle rata. Mirovni sporazum je potpisan u novembru 1995, prestalo je pucanje i stvarno se nije pucalo do marta uopšte, ali u martu se pod presijom srpske politièke elite iselilo 150.000 Srba iz Sarajeva. Oni su se uglavnom naselili po istoènoj Republici Srpskoj ili po Srbiji. Sad su veæ skoro svi u Srbiji. U zadnje dvije godine 15 mojih prijatelja se odselilo za Novi Sad i 70 odsto postojeæih stanovnika moje regije planira i mašta da se odseli u Novi Sad. Ako se nastavi ova politika koju Srbija vodi, da nam daje ta dvojna državljanstva, mi æemo se svi doseliti i time æe biti završena prièa o srpskom interesu u Bosni i Hercegovini.

Ima neki èuveni policajac u Rudom, zove se Lonèo, piše kazne otprilike, budala poprilièna i kako god da se policija reformiše, on æe uvjek doæi da ti piše kaznu i da te nervira. Ali nama je pitanje èija je policija predstavljeno kao sudbinsko pitanje života i smrti i da smo propali naèisto ako se nša policija reformiše.

Postoji i treæa opcija za Srbe iz Bosne i Hercegovine, opcija potpune integracije u Bosnu i Hercegovinu pod parolom - Bosna i Hercegovina je i srpska država. Sad Srbi vode politiku koja štiti samo interese Srba na pola teritorije Bosne i Hercegovine. Izvan te teritorije su ostali Sarajevo, Mostar, Drvar, Glamoè, Livno, kulturni život, graðevine, istorija Srba u Sarajevu. Postoje neke èinjenice na kojima bi Srbi trebalo da temelje svoje pravo da je ta država njihova. Opcija pune integracije u Bosnu i Hercegovinu trenutno ima slabu podršku kod Srba u Bosni, jer se ljudi koji zagovaraju tu opciju, kao i u Srbiji, satanizuju od strane tog organizovanog kartela. U RS je još gore, jer se sveže izašlo iz tog rata. Ali nadam se da æe da proradi ta treæa opcija, jer nam inaèe ne vidim spasa. Tu bi Srbija mogla da pruži neverovatan podsticaj. Samo da dvije reèenice kažu - stav Narodne skupštine Srbije i stav Vlade Srbije jeste da je Bosna i Hercegovina meðunarodno priznata država i poruèujemo Srbima - borite se za svoja prava u Sarajevu. Eto, s te dvije reèenice bi riješili srpsko pitanje u Bosni. Srbi bi se otreznili u roku od dva dana. Javnost u Republici Srpskoj negativno reaguje na ovu neku, kako vi to zovete ovde u Srbiji, drugu Srbiju, jer mi u Republiku Srpsku uvozimo samo jednu politièku ideju, a to je ovo okupljeno oko Koštunice. To je ekipa tih književnika, nauènika, pravnika, mi uzimamo samo to. I onda kad ljudi èuju u Republici Srpskoj emisiju Pešèanik, oni se frapiraju - kako je moguæe, jel si ti potpuno siguran da je to Srbija. I znaš, onda se ljudi malo pokolebaju. I onda stvarno ovaj Pešèanik djeluje osvježavajuæe. Èuo sam ovo što ste nešto imali problema u Aranðelovcu i to, ali kad bi to tamo radili, mi bismo imali jednu mirovnu promociju Pešèanika, a devet s kamenicama.

Ali ono što mene raduje je da vi kroz ovo stvarate taj neki front, izdefinisanu grupu ljudi koja to sluša, podržava i izdefinisanu grupu ljudi koji prièaju te prièe, koje predstavljaju jednu drugu vrstu politike. To jeste druga Srbija i, da ne pretjeram, za spas srpskog naroda u Bosni i Hercegovini bio bi potreban jedan ovakav Pešèanik, koji æe iz dana u dan da sužava taj prostor za manipulacije.

25-01-2008 at 14:27 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik predlaže demilitarizaciju - s

citat:
robi tz wrote:
Ma pustite dosadne teme..Gledajmo NOLETA I ANU...


Ajd ti gledaj, sad æemo mi...
25-01-2008 at 14:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Dodik predlaže demilitarizaciju New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice