Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:


Eh pa do tebe je svakako Nije ti niko kriv što ne možeš da odoliš da se malo podsjetiš na mlade dane i da odeš malo do štale da nahraniš krave,ovce, krmad i ostalu živinu




pa nisam ja bila toliko bogata sa zivinom u doba djetinjstva kako ti ispisa
zivinski smrad je drugaciji od kemijskog ,
meni zivina niti ljudske noge ne smrde ,(nisam gadljiva)
ali kemija mi smrdi


16-12-2009 at 08:55 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

citat:
ANABELA wrote:



Eto ti sad i struja pocela cuhnut...



necemo vise,
,postajem i sama sebi smijesna na ovim glupim primjerima
16-12-2009 at 08:58 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

citat:
senzualna wrote:


necemo vise,
,postajem i sama sebi smijesna na ovim glupim primjerima





 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
16-12-2009 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

citat:
ANABELA wrote:



HAK SE NE OSJETI I TACKA!!!!!!!!!!

LE MALADE IMAGINE...




I TACKA.

16-12-2009 at 23:18 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali - ZA NAVIKU
Bez chatanja molim

Ovo je onaj što je piso da ga sve hebe

Dalibor Bilic

Nura

Znala je da dolaze. Znala je da dolaze ima 6 mjeseci i nije brojala dane. Dani su se sami brojali. Cekala je na ovo vise od 7 godina i spremala se. I bojala se da spremna nije bila. Midu, svog sina, nije vidjela vise od 5 godina, snahu vise od 7, a djecu nikad, osim na slikama. Kad su najavili da dolaze, a to je bilo za 6 mjeseci, k’o da su je zatekli. K’o da dolaze sutra. Vrijeme brzo leti, mislila je. Ustala je sa kauca i pocela pospremati kuhinju. Od nervoze. Zapaljivala je vec zapaljenu cigaru.

Prvo nije imao para, nekoliko godina, dok se nije snasao, a poslije nije imao vremena kad se snasao, razumjela je Nura namericke price, mada u Americi nikad nije bila. Ali znala je da ce doci, kad tad, ali ce doci.

Pripreme za docek su, zapravo, pocele vec sutradan. Treba okrecit, nove jorgane za djecu kupit, nakuhat hrane. Znala je dobro sta Mido voli, sta je volio. Vratila joj se volja za zivotom.

Jel’ rano za krecenje? Jest, ali nije za dogovor. Nasla je majstora od cetke i detaljno ugovorila datum. Stan ce biti k’o nov, sedam dana prije njihovog dolaska. Ni pusit nece u stanu. Ide na balkon. Da djeci ne smrdi, razmisljala je.

Proleti 6 mjeseci k’o dlan od dlan i sad su se samo sati brojali do dolaska Mide i njegovih. I njenih. Novi jorgani, forange, stolnjaci, cvijece na balkonu, sve je bilo uredno i spremno. Najradije bi ovih nekoliko dana otisla da spava kod nekog drugog, da ne narusi ovaj red pospremljen za njih. Da pocne kuhat jos je rano, ali nije da se i frizider napuni. Rano je jos za sve, ali bi najradije sad pocela i ne bi stajala dok se oni ne pojave na vratima. Kupila je i dvije nove svilene kosulje kod Kineza. Sebi inace nije nista novo kupila ima 5 godina. Ne treba joj. Da se djeca ne prepadnu, mislila je. Poslije je kupila i dvije suknje, pa 2 dana prije dolaska zakazala kod frizera i trajnu da da. Eto, kak’a sam, trajnu nisam dala skoro 10 godina.

Pripreme za docek njenog sina Mide i njegovih kod Nure su trajale 6 mjeseci. Najteze je bilo zadnja 4 dana pred njihov dolazak. Oka nije mogla sklopiti. Od kad joj je umro Ramiz, a ima tome 4 godine, nije vise razmisljala. Nije htijela, al’ misli su same isle. Nije Mido mogao tad doci na dzenazu ocu. Kaz’o je da mu nisu dali u firmi. Cim dodju, dobro, ne isti dan, nego sutra, idu na groblje.Volio je Mido oca vise nego nju i bio vezan za njega. Tako je planirala, to bar moze planirat, a ostalo nek oni sami odluce. Sve sto je zamislila ucinilo joj se neprikladnim, tako da je odustala od bilo kog plana. Nije tacno znala ni koliko ostaju, mada joj je Mido na telefon rekao, da ce poslije malo na more, da djeca vide.

Sacekala ih je na aerodromu i rezervisala dva taxsija. Jedan je malo, mislila je. Midu je odma’ prepoznala! Jest da je smrs’o i malo se uozbiljio, al’ je to onaj njen isti Mido, k’o da ga je juce vidjela. Snaha se udebljala i sad se boji u crveno i trepce ocima vise nego nekad. Djece ne moze da se nagleda. Djece njenog Mide.

Samo da je Ramiz ziv da vidi djecu, mislila je i plakala, od srece ili zalosti, nije znala, ali je plakala.

Nisu tu noc sjedili dugo. Umorni od puta, svi su brzo zaspali. Nura je cekala zoru, ko zna koju tih dana, osluskivala hoce li ko ustat da kafu pristavi, da dorucak spremi. U stanu je bilo hrane ne za 4 gosta, nego za 40, najmanje. I to kakve! Djeca valjda isto vole sto i Mido.

Gosti su ustali oko 12. Kafa se popila, a Nura nije skidala oci sa unucadi, pa joj se ucinilo da se zbog toga djeca osjecaju nezgodno, te da je i ne gledaju, a od stida izmedju sebe pricaju americki.

Znaju oni i nas, objasnjavao joj je Mido, slabo govore, al’ razumiju. Amerikanci su ti oni, moja stara. Nek su ti samo zivi i zdravi, pa bili i Amerikanci, rekla je Nura.

Nakon dorucka svi su otisli. Djeca su pitala ima li neki restoran gdje se moze pojesti hamburger i frenc frajz. Vratili su se kasno. Nura nije spavala i cula ih je, al’ nije htjela izlaziti iz sobe, da im ne smeta. Sutra je isto bilo. Pricala je malo sa Midom, uz kafu, i pokazivala mu na zidu slike koje je stavila, a koje joj je on slao iz Pensilvanije. Uz slike je bila i karta Svijeta na kojoj je penkalom Nura povukla liniju od Pensilvanije do Sarajeva. Mido je pusio cigaru za cigarom, a snaha pozurivala familiju da ne zakasne u obilazak grada. Vratili su se opet kasno. I opet je Nura cula al’ nije izlazila.

Sutra joj je uz kafu snaha pricala kako je ovdje sve prljavo i primitivno, a da kod njih u Americi toga nema. Mido je dodao da vise nema stare raje, djeca su izmedju sebe pricala americki i slusala neku muziku na usima. Poslije su svi opet otisli. Sutra su rekli da idu na more, a snaha je dodala da ce sa svojim roditeljima, koji su inace zivjeli sa njima u Pensilvaniji, dogodine ici u Las Vegas, a ne u Bosnu, jer je ovo veliki primitivizam. Uspjela je na odlasku samo da Midi da kovertu sa parama i da mu kaze, da te pare vise njemu trebaju nego njoj. Poslije je Mido vidio da su to bile pare koje je on njoj slao, a i nesto vise.

Na kraju su rekli da ce se mozda vraatiti u Sarajevo na povratku, ako budu imali vremena. A ocito da vremena nisu imali.

Da je ne bi zvali da ide sa njima, rekla je prije da nece ici, jer ne podnosi vrucinu i da za nju u ovim godinama nije more, te da se oni dobro provedu.

Kad su otisli sjetila se da nisu otisli Ramizu na mezar, te je odlucila da sama sutra ode i sve mu isprica. Nije im ni rekla da je do Ramiza zakupila sebi parcelu za grob i da se ne sekiraju, ako joj sta bude. Sjetila se poslije da mnogo sta nije rekla, sto je htjela.

S jeseni, u Sarajevu brzo padne mrak, vec oko 5. Sjedila je Nura u mraku pored otvorenog prozora i razmisljala o njenom Midi i njegovim. Mislila je kako je njima tesko samima, negdje daleko u Pensilvaniji.

25-12-2009 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
mimaaa
Nivo: Forumski doajen
pouzdana

Registriran(a): 24-12-2008
Lokacija: tu negdje
Odgovori: 1157
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

e djeèko,djeèko,
šta ti ovo uradi bolan
Ne pamtim kad sam lila ovolike suze,
i to krokodilske,
jedva vidim šta tipkam.
Ne znam šta mi je,
vjeruj odavno nisam plakala,
izgleda da sam stvarno ostarila

i ljuta sam zbog toga

25-12-2009 at 19:34 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

Kolko je samo istine u ovoj prièi
Prije nego što sam se udala , u starom komšiluku imala sam jednu staricu tako dragu , da sam je baš voljela sresti.Živjela je sama i ja ono nikad se nisam mnogo pitala zašto je sama i gdje su joj svi ..Dok me jednom nije pozvala da joj izmjerim pritisak..I tako odem ja njoj ....i tek nakon nekih 15-tak minuta skontam , da njoj ustvari treba malo neko ko bi je slušao ..... Hana se zvala i poèela mi je prièat kako je poginuo njen Sakib...kako su Alma i Raif , otišli u bijeli svijet....Kako kad "ono malo dodju , sve navrat na nos" ....Ali ta žena je zraèila nekim optimizmom , da je sve to meni bilo milina slušati od nje
Od tad sam joj stalno išla mjerila pritisak i šeæer (pošto su joj djeca nabavila sve te aparate da ima).... Prièala je meni teta Hana i kako se udala i kako je ašikovala (i to s trojicom ).... ma ja dugo nisam prièala sa starijom , a zanimljivijom osobom kao što je ona bila......
Ali jednog dana teta Hana je jednostavno zaspala i sama i željna svoje Alme i svog Raifa

[Edited by andjela on 25-12-2009 at 21:26 GMT]

25-12-2009 at 21:24 | Ukljuèi u odgovor
Mirko i Slavko
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 08-09-2009
Odgovori: 468
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

Dobro je u ovoj Njemackoj, nista ne fali.
Ne fali nista ni u Bosni sve ima i to jos jeftinije.

25-12-2009 at 22:21 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

Ja ruzne price.
Ovaj Mido i da je u Bosni ost'o nebi bio bolji prema materi.

27-12-2009 at 00:55 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:
Ovdje imam sve sto mi treba, bez razlike da li mi to fali u Bosni ili ne. Ono sto ovdje nemam, a Bosna ima - su moji najmiliji i najdrazi roditelji.



Shto ne odvede i roditelje, pa da ti nishta ne fali?


A i nama bi bilo me'shchini lakshe.
21-04-2010 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Dijaspora : Šta imam ovdje, a u Bosni mi fali New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice