Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Sjeæanje na genocid jednom godišnje

Uoèi komemoracije u Potoèarima 11. jula, u Srebrenici je sve više ljudi, èlanova porodica stradalih u genocidu, onih koji žele odati poèast ubijenima, novinara, dok se domaæi i strani politièari oèekuju tek na dan komemoracije.

"Tako je, otprilike, svake godine", kaže Srebrenièanin, povratnik iz Švicarske, Muhizin Omeroviæ. "Kad odem u Sarajevo pitam kolege kad se iskreno sjete Srebrenice, a onda oni kažu '11. jula, kad gledam televiziju. Svi to prenose i taj dan smo nikakvi, ali veæ sutradan je sve normalno' i opet tako do 11 jula", kaže Omeroviæ.

"Za razliku od veæine stanovnika drugih bh gradova, Srebrenièani svaki dan žive sa sjeæanjem na 11. juli", tvrdi mujezin Bijele džamije u Srebrenici Dahmo Smajloviæ.



Zanimalo nas je da li Islamska zajednica pomaže ljudima u ovom gradu da lakše prebrode teškoæe povratka. "Kadrom može, ali finansijski teže ide. Meðutim, nije stvar samo u Srebrenici. Svi medžlisi Islamske zajednice u Republici Srpskoj su u istoj situaciji. Mislim da se iz vrha malo posveæuje pažnja tome", upozorava mujezin Smajloviæ.

Bijela džamija u Srebrenici udaljena je tek nekoliko stotina metara od sprske pravoslavne crkve gdje smo zatekli sveštenika Željka Teofiloviæa. Kaže da je život u Srebrenici još uvijek optereæen duhovima prošlosti.



"Pokušavam sa vjernicima, naroèito sa djecom u školi, da govorim o svim problemima koji se tièu društva, naravno vjere najviše, i da se one predrasude koje su na ovim prostorima vjerovatno i dovele do krvoproliæa prevaziðu, da ne gledaju, posebno djeca, drugu djecu koja nisu njihove vjere ili nacionalnosti kao nešto strano", kaže Teofiloviæ.

Problem o kojem sveštenik Teofiloviæ indirektno govori još uvijek optereæuje meðunacionalne odnose, a èuli smo i prièe koje to potvrðuju.

Moj tata æe ubiti tvog tatu jer radi u policiji i ima pištolj

"Dešavalo se da mi djete plaèuæi doðe iz obdaništa govoreæi 'rekla mi je drugarica da æe njen tata ubiti mog tatu jer radi u policiji i ima pištolj'. To je strašno", kaže povratnik u Srebrenicu koji, strahujuæi za sigurnost svoje djece, ne želi otkriti svoj identitet.

Tomislav Joviæ iz Srebrenice kaže da ipak ima pozitivnih pomaka u prevladavanju posljedica rata. "Pomaka ima, nema govora, samo što taj pomak sporo ide", kaže Joviæ.

Neki misle da su došli na vašar umjesto na dženazu

Radovi u okviru priprema za ovogodišnji ukop 533 žrtve genocida u završnoj su fazi, kažu radnici u memorijalnom kompleksu u Potoèarima. Jedan od njih, inaèe povratnik u Srebrenicu, potvrðuje da se Bosanci i Hercegovci Srebrenice, pa i genocida, sjete samo 11. jula. "Jednostavno ništa, ljudi samo doðu ovdje u vrijeme dženaze. Neki kao da i ne doðu na dženazu, doðu kao da je to nekakva proslava. Kao da je neki vašar", kaže radnik u Potoèarima.

Kod kamenih ploèa sa hiljadama uklesanih imena ubijenih Srebrenièana zatekli smo i nenu Zahidu Hodžiæ iz Stupara kod Kladnja.



"Ja nemam ovdje nikoga svog da je moj rod, ali sve je to žalosno. Svi su mi kao rod, braæa, sestre, majke, oèevi, jer znam polazeæi od sebe kako bi to bilo teško", istièe gospoða Hodžiæ. Rijeèi "teško je" najèešæe se izgovaraju u Srebrenici i 14 godina poslije genocida.

Autor: Samir Huseinoviæ

[Edited by cupo on 27-09-2009 at 16:06 GMT]

27-09-2009 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica je grad koji ima dušu i nadu za bolje

U Bosni i Hercegovini, Srebrenica je grad s najmanjim brojem ulica i po broju naziva i po dužinama.
Ovdje imaju samo tri ulice. Jedna glavna duž cijelog grada podijeljena je na nekoliko naziva. U centru grada, ona se zove gornja ulica. Do nje su srednja i donja ulica, a u njih se "ulijeva“ nekoliko sporednih, dužine nekih 50-70 metara. Sveukupno, ima dvadesetak zvaniènih naziva ulica, ali glavna u dužini od dva kilometra podijeljena je na pet naziva.

U Srebrenici niko ne može zalutati. Odakle god poðe, doæi æe u centar.

Ovdje ima i mali broj stanovnika. Znatno manje od prijeratnog broja koji je iznosio oko šest hiljada. Zbog toga se ljudi ovdje svi meðusobno poznaju i došljak, onaj ko ne pripada ovoj sredini, u Srebrenici je lako prepoznatljiv. Pogotovo stranac.

Ovdje ima i najmanje zaposlenih. Nepuna hiljada ljudi ima stalno zaposlenje, a ostali preživljavaju kako znaju i umiju, i niko se ne žali. I niko, pa i oni najsiromašniji ne pruži ruku komšiji za pomoæ. Baš niko jer zna da je i komšija u krizi. Nema ovdje ni prosjaka koji æe vam u kafiæu pružiti ruku i tražiti marku. Ljudi ovdje imaju svoj ponos i ne pomišljaju da prose. A svima je teško! I svako æe vas primiti otvorena srca i poèastiti onim èim u tom trenutku raspolažu. A uvijek se naðe nešto, ne smije se obraz izgubiti.

U Srebrenici nema ni lopova jer su svjesni da ni od koga nemaju šta ukrasti.

Ovo je grad s najmanjim natalitetom u Bosni i Hercegovini. Na prste jedne ruke mogu se nabrojati trudne žene koje raðaju u Zvorniku ili susjednoj Ljuboviji. Zbog toga je matièna knjiga roðenih gotovo prazna. U posljednjih sedam godina u podebelu knjigu roðenih upisne su svega èetiri bebe, od èega jedna koja se rodila u autu, na putu do zvornièke bolnice.

Zbog toga je ovo grad staraca.

I pored sve veæe krize, niko ne pomišlja da Srebrenicu napusti. Ljudi ne napuštaju ovaj grad - odlaze zauvijek. Veæina od njih u mezar ponese i kljuè od svoje kuæe jer ga nemaju kome ostaviti. Kuæa ostaje zakljuèana jer su nasljednici daleko od Srebrenice i za sada se iz bijelog svijeta i ne pomišljaju vratiti.

Ipak, ovdašnji stanovnici se nadaju u bolje i zato su ovdje...

Srebrenica još ima dušu...
Malo joj treba da je ispusti, a još manje da svima bude bolje...

(FENA)

27-09-2009 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Tuzlaci uruèili pomoæ povratnicima u Podrinje

Tokom vikenda neformalna grupa graðana iz Tuzle, okupljena na forumu Tuzlarija, je uz pomoæ dobrih ljudi i vlastitim snagama uspjela da na trenutak razveseli vise od pedesetak podrinjskih porodica. Obišli su se sela Zeleni Jadar, Osmaèe, Potoèari i na kraju samu Srebrenicu.

Veæ šest godina uoèi 11.jula godišnjice genocida u Srebrenici organizuju se akcije ovog tipa.

A kako je bilo pogledajte u nastavku

27-09-2009 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Pobijedila želja za Srebrenicom

Srebrenièanka Azra Hasiæ (27), diplomirana pravnica, prije šest mjeseci vratila se u svoj rodni grad. Trenutno je zaposlena kao pripravnica u Opæini Srebrenica. Azra je kæerka Alije Hasiæa, prijeratnog zamjenika komandira Policijske stanice u Srebrenici.



- Kada su novinari radili jednu emisiju o mom ocu, pitali su me šta bih voljela raditi kada porastem. Na iznenaðenje svih, rekla sam da bih voljela biti pravnica, da se vratim u Srebrenicu i radim u Opæini - kaže Azra i istièe da je oduvijek voljela ovaj grad te da je dok je bila mala sanjala o tome da se zaposli u ovoj instituciji.

Azra, koja je u srebrenièkom genocidu izgubila veliki broj èlanova familije, kaže da je za mnoge neshvatljiva njena ljubav prema Srebrenici.

- Željela sam se vratiti i ta želja je pobijedila i tuðe predrasude o ovom gradu. Mi smo mladi i svi želimo da napredujemo, tako da nikada ne možemo biti sigurni gdje æemo završiti svoj životni vijek - kaže ova mlada Srebrenièanka.

Azru je u odlucu da se preseli u Srebrenicu podržala cijela porodica.

- Super mi je ovdje. Lijepo su me prihvatili svi u Opæini. Mnogi su me pitali da li me je strah da sama živim u Srebrenici. Kazala sam im da me uopæe nije strah i kako je ovaj grad sigurniji èak i od Tuzle i Sarajeva - kaže Azra.

Bolje se osjeæa nego u Tuzli i Sarajevu


- Kada sam nakon jula 1995. godine prvi put prespavala u svojoj kuæi, koja se nalazi odmah iznad zgrade Opæine, bolje sam se osjeæala nego u Tuzli, gdje mi žive roditelji i brat Alem, i nego u Sarajevu gdje sam živjela tokom studiranja - kaže Azra.

(AVAZ)

27-09-2009 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Zomer svu ljepotu našao u Srebrenici

Robertus Zomer (Sommer), bivši vojnik holandskog bataljona Ujedinjenih naroda, uskoro æe se sa suprugom i dvoje djece doseliti u Srebrenicu. Ovih dana boravi u tom gradu, a u Potoèarima je kupio zemljište za gradnju kuæe.

Susret s istinom

Ovo je njegov drugi dolazak, a prošle godine upoznao je Srebrenièanina Muhameda Bajriæa, kod kojeg danas boravi. U razgovoru za naš list navodi razloge koji su ga nagnali da se doseli u BiH.

- Prvi je da otvorim firmu i zaposlim ove ljude kako bih im život uèinio boljim. Svidjeli su mi se priroda i okruženje. Porodica i ja željeli smo se odseliti u Južnu Afriku, ali svu ljepotu našao sam u Srebrenici - kaže Zomer.

Prisjeæajuæi se prošlogodišnjeg dolaska u Srebrenicu, kazao je da se plašio reakcije ljudi, "jer u Holandiji svi nas krive za ono što se desilo i smatraju nas odgovornim".

- No, kada sam došao u Srebrenicu, veæina onih s kojima sam se susreo nije me prezirala. To me ohrabrilo, kao i susret s istinom iz jula 1995., poslije èega sam odluèio doæi - kaže Zomer i dodaje da dug kojim æe se pokušati opravdati jeste njegov život u Srebrenici s onima koji su prošli golgotu i genocid.

U dva navrata bio je u mirovnoj misiji u Srebrenici. Prvi put do januara 1995. godine, ali se mjesec kasnije vratio i ostao do jula. U bazi u Potoèarima bio je 11. jula. Kaže da je vidio
zloèinca Ratka Mladiæa i srpske vojnike.

Grižnja savjesti

- Znam da su se loše stvari dešavale u Srebrenici u julu 1995. godine, ali mi tada nismo znali šta se dogaða. Istinu smo saznali nakon mjesec, kada smo se vratili u Holandiju. Osjeæao sam grižnju savjesti što nismo mogli uèiniti više za spas Bošnjaka. Zapravo, mi nismo bili pravi vojnici, naša misija bila je u smislu vojne obuke - kaže Zimer.

Na pitanje osjeæa li se, ipak, jednim dijelom odgovornim za dešavanja iz jula 1995. i je li kao pojedinac mogao uèiniti više da se zaustavi stradanje Bošnjaka, odgovara da ni on ni njegova jedinica nisu imali naredbu za posebnu akciju, ali da se godinama od tada loše osjeæao.

Holanðani misle da je još rat

Zomer istièe da je imao stalne noæne more i da je tek nakon 13 godina odluèio doæi u Srebrenicu. Ta njegova odluka razlièito je komentirana.

- Veæina Holanðana, mojih sugraðana, pitala me zašto se želim vratiti u Bosnu, jer su mislili da je ovdje još rat. Iako sam objašnjavao da je rat davno završen, niko mi nije vjerovao, jer Holanðani još nemaju pravu sliku o Srebrenici i Bosni - kaže Zomer.

(AVAZ)

27-09-2009 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Životne prièe iz Srebrenice

Fazila Efendiæ jedna od je od prvih povratnica u selo Potoèare u blizini Srebrenice.



Kuæu je djelimièno obnovila i živi sama. U srebrenièkom genocidu izgubila je muža i sina i još 22 èlana familije. Muža je ukopala a sina joj još nisu pronašli. Fazila ima i kèerku koja živi u Sarajevu, a kako nam reèe, uskoro æe dobiti i drugo unuèe, što æe njoj sigurno puno znaèiti i vratiti joj volju za životom.

Prekoputa Memorijalnog centra Srebrenica / Potoèari otvoren je radnja sa suvenirima u kojoj Fazila radi.

Najviše posjetilaca ima u julu i augustu kada preživjeli Srebrenièani doðu na odmor u rodni kraj. S vremena na vrijeme pojave se i strane delegacije koji obilaze memorijalni centar.



U radnji se prodaju raznorazni suveniri, knjige o genocidu,majice na kojima su ispisane molitve srebrenièkih majki, cd-ovi sa ilahijama i kasidama, zatim ruèni radovi žena iz Srebrenice i još mnogo toga. Vjerski obièaji muslimana nalažu da se prilikom posjete mezarju žene pokriju , pa se kod mene u radnji mogu iznajmiti i marame .



Volim da budem u svom rodnom kraju, blizu mezaraja svojih najmilijih, radom pokušavam da barem na trenutak zaboravim sve ono što je snašlo mene i moju porodicu – kaže Fazila .

autor: @cupo

27-09-2009 at 16:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Kazu da je to najtezi bol koji jedan covjek moze osjetiti...Kazu, no (sebicno) ne zelim znati...ne zelim to nikome, cak ni onima koji mi svjesno nanesu bol....Cesto se pitam kako jedna majka moze prezivjeti toliku kolicinu patnje, bola? Kako moze nastaviti zivjeti nakon sto joj odnesu ono najmilije, nakon sto joj otrgnu ono sto je 9 mjeseci u sebi nosila, njegovala, za ciju se nafaku molila od momenta kad je saznala da ce postati majka?...pitam se no odgovor ne znam

...A onda vidim NJU moju teta Sejdu koju ja zovem nenom iako mi nije rod, cak ni komsinica....punica je mog starog komsije, nikad nam se putevi nisu presjekli dok nismo dosli u ovu tudjinu....gledam je onako malenu, pogrbljenu od tereta i tuge koju na sebi nosi....hoda polako, prica jos laganije...jedva je cujem ponekad....gledam je i citam joj molitvu na usnama....Imam osjecaj da se moli i dok razgovara sa mnom....Moli se za svog muza kojeg su konacno nakon 13.5 godina pronasli....tijelo nije 'cijelo' pa ga nece jos ukopati (po zelji njene kcerke koja je oca najvise na ovozemaljskom svijetu volila).....moli se za svog sina kojeg jos nisu nasli....u nadi da je sve mozda ipak 'greska' i da i on luta svijetom trazeci nju kao i ona njega....moli se a zna...zna da se nece vratiti, zna da mu nikad vise nece kosu pomirisati, nikad vise svoju ruku na njegov obraz prisloniti...Ne, hoce kad napusti ovaj svijet i kad je on doceka u toplom zagrljaju onog drugog.....o kojem ona cesto sanja.....

Proslo je 14 godina a ona place svaki put kad ga spomene....kad kaze "imao je samo 24 godine" ...."ganj'o je skolu, nije se stigao ni ozeniti".....Gledam je kako place i u meni sve umire za njom ali ne smijem zaplakati jer se bojim da bi je to slomilo.....ali varam se....ovu zenu ne lomi moja niti icija druga suza....Ovu zenu nije slomio ni najtezi bol ovozemaljski, ova zena zivi sa svojim bolom svaki dan, svaki telefonski poziv je trza i na njega odgovara u nadi da je danas bas taj dan...kad ce moci konacno otpustiti jedan duboki uzdah koji drzi u sebi posljednjih 14 godina.....i svaku noc kad legne leze u nadi da je sutra taj dan...

Opet je danas gledam i pitam se "Boze, otkud joj snaga?". Zar jedno tako malo stvorenje, koje se izgubi u mom zagrljaju svaki put kada se oprastamo, moze imati toliko snage u sebi?....Toliko volje da zivi?...I povrh svega ni trunke mrznje ni za koga? Ne, ona ne mrzi, sa njenih usana se nikada nece cuti "Da Bog da im....". Ne. Sa njenih usana se samo cuje molitva (iako znam da dusa u njoj jeca uz svaki uzdisaj)...Molitva i nada.....Da ce se opet sresti....nekada...Potrajace, to zna....ali sve ima kraj....i novi pocetak....i to je drzi u zivotu....

Moja nadraza neno, drage majke koje cete kosti svoje djece danas u zemlju spustiti, neka vam dragi Allah podari sabur i olaksa patnje




27-09-2009 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Prvo šerijatsko vjenèanje sa diplomom fakulteta

U još potpuno neobnovljenoj džamiji u Drinjaèi obavljeno je prvo šerijatsko vjenèanje izmeðu Ermina Aliæa iz Drinjaèe i Adise Salihoviæ iz Srebrenice.



Ovo je drugo vjenèanje po povratku Bošnjaka u ovaj džemat. Ermin se sa porodicom prvi vratio u Drinjaèu. U Tuzli je završio Rudarski fakultet, gdje je i upoznao Adisu. Mladi braèni par živjet æe u Kaknju gdje je Ermin dobio posao rudarskog inžinjera.

Adisa je napustila posao urednice na Tuzlanskoj televiziji i nastojat æe da u novom mjestu boravka naðe zaposlenje. Oboje su preživjeli srebrenièku golgotu u kojoj je Adisa izgubila oca, a Ermin tada 17-godišnjeg brata. Njegov otac poginuo je u Konjeviæ-Polju 1992. godine.

- Za mene nije dolazilo u obzir nikakvo drugo mjesto da se vjenèam sa svojom voljenom Disom. Ovdje sam se rodio i ovdje æu uvijek biti prisutan. Svi dobro znamo da za povratnike posla u Zvorniku nema, tako da smo primorani da ga tražimo širom BiH - kazao je Aliæ.

Džamija u Drinjaèi porušena je 1992. godine. Tada je u Domu kulture ubijeno 107 Bošnjaka. Rekonstrukcija džamije zapoèeta je u jesen 2004. sredstvima Tuzlanskog muftijstva u iznosu od 5.000 KM, te džematlija i dijaspore. Traženu pomoæ nisu dobili od entitetskih ministarstava. Za unutarnje radove potrebno je još oko 15.000 KM.

Ne zaboravljaju odakle dolaze

- Adisa i Ermin pripadaju generaciji mladih Bošnjaka koji znaju vrijednost nauke i obrazovanja i oni su prvi visokoobrazovani braèni par koje vjenèavamo i koji se bez obzira gdje radili i koje poslove obavljali vraæaju na svoje i ne zaboravljaju odakle dolaze - kazao je Muhamed Mehmedoviæ, mjesni imam.

27-09-2009 at 16:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

"Niko ne doðe da upita 'Majko, kako si?'"

Nezira Sulejmanoviæ vratila se prije tri godine u selo Ðogaze kod Srebrenice. Podnosila je zahtjeve za obnovu kuæe, ali još nijedan donator se nije odazvao. Živi pod ploèom, u sobièku ispucalih zidova.
"Sreæa je što je prizemlje graðeno od kamena, pa nije srušeno. Tu sam se skrasila, èekajuæi da mi obnove kuæu, dovedu struju i vodu. Želim i ja živjeti u uvjetima dostojnim èovjeka. Ali, za sada se tome ne mogu nadati jer mi ovdje niko ne dolazi, zaboravljena sam i niko nikad ne doðe da upita 'Majko, kako si?'", govori Nezira.

Nezirina starija kæerka poginula je u saobraæajnoj nesreæi 1989. godine. Dva sina je izgubila padom Srebrenice jula 1995. godine. Krenuli su šumama do Tuzle, ali im se tu izgubio svaki trag. Muž joj je u to vrijeme bio na radu u Iraku, a kad se vratio i saznao šta se sve desilo, umro je od tuge. Ostala joj je samo jedna kæerka koja živi u Federaciji BiH.

"I pored svega što mi se desilo, odluèila sam da se vratim. Ovdje mi je najbolje. Kad su se mogle kosti mojih sinova ovdje vratiti, kad su mogli mrtvi da se vrate, zašto ne bismo i mi živi. Moji su ukopani u Memorijalni centar Potoèari, a evo, iz svoje avlije svaki dan gledam na to mjesto. Oplaèem, suzu puštam na svakom koraku, ali mi to daje i snagu da se i dalje borim. Kad se isplaèem, ponekad i zapjevam, ne znam iz kog razloga, a onda se prihvatim posla. Radim cijeli dan, a kad se smraèi, bude mi žao – mogla bih još raditi", govori Nezira.

Da dobije novi krov, struju i vodu, to su za sada samo Nezirine puste želje.

"Nisam se vratila kad je bilo više donatora koji su obnavljali kuæe. Jasno mi je da je sada manje para za obnovu, ali, valjda ima nekih prioriteta. Vidjela sam da su se obnovile kuæe nekima koji su odmah poslije toga otišli u Federaciju BiH i nastavili tamo život. A ja koja sam se vratila i koja sam izgubila sve najmilije – ostajem zaboravljena."

Posijala je Nezira baštu i sve joj je rodilo. Kaže, može nahraniti sve komšije od onoga što æe uskoro prispjeti za berbu. Dok ruèa na deki prostrtoj u dvorištu u debeloj hladovini kruške ranke, Nezira govori: "Gdje god sam bila, bila sam izbjeglica. Nisam više mogla da podnesem takav život. Vratila sam se na svoje jer sam znala da nigdje bolje nema nego na svom ognjištu. Doduše, ovo je sada zgarište gdje živim, ali, vjerujem da æe se naæi neko da mi uredi kuæu, nek bude 4x4, samo da živim kao ostali ljudi. Ne tražim puno! Meni treba malo pa da se osjeæam da nisam ostavljena i zaboravljena."

U proteklom ratu, Nezira je bila kuharica i ima priznat boraèki staž. Izgubila je dva sina, kæerku, muža... i sad nema ko da je upita "Majko, kako si?"

(FENA)

27-09-2009 at 16:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Životne prièe iz Srebrenice

Ahmed Ustiæ nastavio djedovu tradiciju

Prije 65 godina Enez Ustiæ je u Srebrenici otvorio prvi frizerski salon. U njegovoj radnji ovaj zanat izuèilo je mnogo Srebrenièana koji su kasnije svoje salone imali širom Bosne i Hercegovine. I Enezova djeca su krenula istim stopama, pa je sin Meho više od deset godina bio glavni frizer u centralnoj NATO-ovoj bazi u Butmiru kod Sarajeva. Do prije godinu dana s njim je radio njegov sin Ahmed koji se prošle godine vratio u Srebrenicu zajedno sa suprugom Sanelom i dvoje djece.

Kako bi nastavio porodiènu tradiciju Ahmed je nedavno otvorio frizerski salon u oèevom prijeratnom salonu pod istim nazivom kako se i nekada zvao „Jasmin“.



- Zanatu me poduèio babo Meho od malih nogu. Osim toga završio sam taj zanat i još nekoliko kurseva kako bi se usavršio.. Salon je otvoren za sve i nudi sve frizerske usluge, s time što su cijene prilagoðene ovom podruèju. Ako Opština Srebrenica pritekne u pomoæ djelatnost salona mogla bi se proširiti i na manikir, pedikir, depilacija a samim tim stvorili bi se uslovi za zapošljavanje veæeg broja radnika - kaže Ahmed Ustiæ. Pored frizera Srebrenici su potrebni i drugi zanati obuæar, sajdžija itd.

Ovo je više nego dobra vijest za Srebrenièane s obzirom da graðani nekada i za najmanju sitnicu moraju iæi do susjednih gradova Bratunca i Zvornika da potražuju neke od usluga.



Obièno putem medija dobijamo samo negativne primjere o meðunacionalnim odnosima u Srebrenici, a gotovo nikada da se spomenu dobri odnosi meðu komšijama. Takvih primjera ima, ne puno, ali ih ima i polako ide nabolje. U Ahmedovom salonu šišaju se svi narodi bez obzira na nacionalnu pripadnost. Tako je bilo i juèer kada smo posjetili salon.

27-09-2009 at 16:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice