Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

01-10-2009 at 09:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

01-10-2009 at 09:55 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Selo Glogova (opština Bratunac) BiH

Glogova je naseljeno mjesto u sastavu opštine Bratunac Bosna i Hercegovina.

Haški sud (ICTY) osudio je na deset godina zatvora bosanskog Srbina Miroslava Deronjiæa, koji je priznao da je u maju 1992. naredio napad na selo Glogova, u opštini Bratunac u BiH, u kojem su ubijena 64 Bošnjaka.

U selu Glogova 1992 nije ostao ni jedan Bošnjak, a uništavanje širokih razmjera provedeno je i u drugim bošnjaèkim naseljima u opštini kao i u samom Bratuncu.

Prema popisu iz 1991. Glogova je imala 1913 stanovnika, od èega 1901 Bošnjaka

Nakon agresije život se polako vraæa. Danas se u Glogovi èuje graja djece, dok stariji vrijedno rade u polju kako bi svojim porodicama obezbjedili egzistenciju.

Snimak gostovanja cirkusa iz Francuske u selu Glogova



[Edited by cupo on 01-10-2009 at 12:59 GMT]

01-10-2009 at 12:57 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Selo Glogova

Na Dan pobjede nad fašizmom, 9. maja 1992. godine, u krugu mjesne džamije u Glogovi kod Bratunca samo u jednom danu udružene snage bratunaèke policije, bratunaèke TO i JNA, predvoðene predsjednikom Kriznog štaba Miroslavom Deronjiæem za nekoliko sati strijeljale su 64 bošnjaèka civila.

Najmlaða žrtva bio je Muharem Ibiševiæ (16), koji je ubijen pored oca Mustafe i godinu starijeg brata Muje.

Nakon ubistava i progonstva Bošnjaka od strane srpskog fašistièkog agresora uslijedo je rušenje i miniranje džamije, kao i bošnjaèkih kuæa.

Nakon srpske agresije uslijedio je povratak a samim tim i obnova kuæa kao i mjesne džamije.



Opet se ezan èuje na zadovoljstvo svih njegovih povratnika i u prkos dušmanu

01-10-2009 at 13:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Saudijci spremni finansirati održivi povratak u BiH

Saudijski fond za razvoj spreman je finansirati projekte koji bi omoguæili povratak i održivi povratak u Bosnu i Hercegovinu, reèeno je tokom juèerašnjeg sastanka ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Safeta Haliloviæa s predstavnicima Saudijskog fonda za razvoj Mohammadom S. Al-Arifijem i Mohammadom S. Al Dalilanom.

"Saudijski fond raspolaže budžetom od oko 30 miliona amerièkih dolara, koje je spreman uložiti u projekte povratka u BiH“, kazao je Al-Arifi i dodao kako od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice oèekuju konkretne projekte, od obnove povratnièkih kuæa i infrastrukture do projekata održivog povratka.

Ministar Haliloviæ je predstavnike Saudijskog fonda upoznao o svim aspektima provedbe Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma te kazao kako su tom ministarstvu lokalne povratnièke zajednice dostavile desetine projekata koji se odnose na obnovu infrastrukture i održivog povratka.

"Spremni smo Saudijskom fondu prezentirati te projekte kako bismo, uz ulaganja u povratak iz domaæih izvora, ubrzali ovaj proces i bili bliže njegovom dovršenju u narednih pet godina“, kazao je ministar Haliloviæ, saopæeno je iz njegovog kabineta.

(FENA)

02-10-2009 at 15:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Foèanske lasta

Podruèje Podrinja dugo vremena je bilo nerazvijeno. Nakon minulog rata, u ovaj dio Bosne i Hercegovine poèeli su se vraæati nekadašnji stanovnici. Ovo je serijal o onim ljudima, koji su nakon povratka u rodni kraj, uspješno otpoèeli biznis.

Slijedi prièa "Foèanska lasta" autora Marinka Sekuliæa Kokeze.

Bošnjaci su prije rata bili veæinski narod u Opštini Foèa. Danas od 31 odbornika u opštinskoj Skupštini je jedan Bošnjak. Povratak Bošnjaka poèeo je nakon ukidanja meðunarodnih sankcija, uglavnom u seoska podruèja.

Laste su vjesnici proljeæa. Èesto se za ove ptice kaže da su i nagovijest i simbol neèeg lijepog. Ispred ulaznih vrata u kancelariju Udruženja povratnika u Foèu laste su svile gnijezdo. U kancelariji prvi, bar privremeno, zaposleni mladi povratnik u Foèu - Kemo Džano.Ovo je prièa o njemu: „Vratio sam se 2004. godine sa porodicom u svoje selo. 12 godina sam živio u Goraždu. Nakon toga sam se vratio jer nisam imao druge perspektive nago da se vratim na svoje imanje.“
U Udruženju povratnika Džano je upoznao Mehmeda Bradariæa, poznatog foèanskog profesora na èiji je nagovor završio kurs rada na raèunarima. Njemaèka humanitarna organizacija „Krila nade“ je Udruženju povratnika odobrila sredstva uz pomoæ kojih su se mogli zaposliti Bošnjaci nakon što proðu neku struènu obuku. Kemi Džani je ponuðena obuka za rad u administraciji: “Na inicijativu gospodina Mehmeda Bradriæa, ja sam pristao na ovaj kurs i do dana današnjeg obavljam poslove administrativnog radnika.“



Nekolicina Bošnjaka radi u opštinskoj administraciji i policiji, ali nijedan od njih ne živi stalno u Foèi. Kemo Džano je prvi i zasad jedini stalno nastanjeni, mladi povratnik na podruèju opštine Foèa. On bar privremeno dobije neko zaposlenje. Mehmed Bradariæ iz Udruženja povratnika je zadovoljan: “Ja sam time najzadovoljniji što imamo makar jednog volontera, jednog deèka koji hrabro, slobodno, bez ikakvih problema dolazi, ide i u kafiæe i sa drugim omladincima, družimo se dakle...imamo internet, imamo opremu, faks. Radimo bez velikih materijalnih izdataka“.

Povratak na èekanju

U Foèi se vlasti ne mogu pohvaliti rezultatima povratka. Po nekim procjenama vratilo se svega oko 1.000 nekompletnih, uglavnom staraèkih domaæinstava. U samom gradu jedva da ih je pedesetak. Djece Bošnjaka nema ni u jednoj gradskoj školi u Foèi. Opštinski naèelnik Zdravko Krsmanoviæ kaže da je proces povratka u cijeloj BiH doživio neuspjeh zato što su zakonodavne državne, entitetske i kantonalne vlasti donijele takve zakone u nizu životnih oblasti koji ne stimulišu povratak, veæ „konzerviraju“ stanje na nivou 1995.godine. O slabom povratku Foèaka Krsmanoviæ kaže: “18.500 Foèaka živi u Sarajevu, u glavnom gradu. Teško se iz glavnog grada vratiti poslije 17 godina. Tamo su mnogi formirali porodice, stambeno se zbrinuli, našli posao. To je osnovni problem za sam povratak u grad.“



Ovo je ujedno i jedan od problema mladima koji su se vratili, poput Keme Džane. Da je tako, potvrðuju ove rijeèi njegovog oca Ibre: „Njemu je sada preko dvadeset godina, trebao bi razmišljati o ženidbi. Kako? Kako da naðe curu iz Sarajeva koja bi ovdje živjela? To više neæe ni cure koje su iz sela otišle u grad.“

Porodica Džano živi u selu Jošanica 12 kilometara niz Drinu od Foèe. Kemo svakodnevno na posao dolazi biciklom. Ljeti to nije problem ali zimi: “Zimi nikako, ne može biciklo.Nekad ni auto ne može. Zna u nas pasti snijeg...prošle godine je palo 40 cm snijega“.

Briga za porodicu

Uprkos svakodnevnom putovanju i drugim problemima Kemo je velika pomoæ i ponos svojim roditeljima. Njegova majka Ema kaže: „Šta ja znam, možda bi se brinula da je negdje drugo otišao. Više volim što je uz nas." Pomogne li? - „Pa da nije njega ne bi ni ostali.“ I otac Ibro je ponosan na svog sina jedinca: „Da mi nije njega ovdje, ne bi ni mi mogli opstati. Ja sam ne bih mogao ništa stiæi. Svašta radi dijete. Sluša, dobro radi i eto. Zadovoljan sam sa njim.“

Jedna lasta ne èini proljeæe, kaže narodna izreka. Kako i Kemo ne bi bio samo simbol povratka, pitamo ga šta treba mladim Foèacima da doðu i ostanu u svom gradu: „Bilo bi najviše omladine da ima posla. Zato omladina da tako kažem, bježi iz ovoga grada da naðe posao. Da ima posla, ovdje na primjer u Foèi, oni ne bi bježali. Bilo kakav posao da naðu mladi bi ostali. Pošto ne mogu nigdje da se zaposle, onda idu gdje im je bolje.“ (Marinko Sekuliæ)

02-10-2009 at 17:18 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

04-10-2009 at 04:20 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Nezira Sulejmanoviæ u svom neuslovnom domu

04-10-2009 at 04:20 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

04-10-2009 at 04:22 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

06-10-2009 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice