Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Konjevic Polje - Bajramsko sijelo 2013

18-10-2013 at 00:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

RTV TK emisija "Intervju" - Emir Suljagiæ, Koalicija 1.mart

31-01-2014 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Dnevnik RTV TK: Farma pilica u Ðugumu kod Konjevic Polja

29-04-2014 at 00:03 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

RTV TK emisija o povratnicima u Konjevic Polje

13-05-2014 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

IZ KONJEVIÆ-POLJA APELUJU DA IM SE POMOGNE

Ifeta Mejremiæ, predstavnica Mjesne zajednice Konjevæ-Polje, kaže da su mobilni od prvog dana.

Poplavljeno je 50 kuæa, a i šteta je djelimièno sanirana. Èetvrtog dana prvu pomoæ im je poslala Ilidža i kazala je „da bez Sarajeva nema ništa“.

Kaže da su dolazili ljekari iz Bratunca, a danas su stigli ljekari iz Sarajeva kojima zahvaljuje.

- U Konjeviæ-Polju ima bolesnih. Bojimo se zaraznih bolesti, iako ih do sada nije bilo, ali djeca veæ imaju temperaturu, osip i proljev. Petog dana od poplava, došlo je 15 volontera iz Sarajevogasa i donijeli su alat - kazala je Mejremiæ.

Trenutno su im potrebna kolica, lopate, higijenski paketi, trnokopi, èizme koje su najbitnije u ovom trenutku. Vode i hrane ima, ali nema dovoljno hrane za volontere. Takoðer, apeluje na graðane da im pomognu.

Sekretar Mjesne zajednice Konjeviæ-Polje Ibrahim Ibrahimoviæ navodi da su potrebne bušilica, brusilica, aparat za varenje, produžni kabal od 50 metara jer im je to prijeko potrebno da bi sami donekle sanirali štete. Dodaje da im je potrebno i sjeme za sjetvu.

Istakao je da u Konjeviæ-Polju imaju ambulantu, ali ljekar ne dolazi i nemaju medicinsku sestru.

- Oèekujemo pomoæ države ukoliko hoæe da ostanemo ovdje, jer je ostanak i opstanak ovdje temelj države - kazao je Ibrahim Ibrahimoviæ.

(Fena)

24-05-2014 at 12:11 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Bošnjaci Cerske æe ponovo uspraviti kièmu!

U ljeto 2008.godine u podrinjskom naselju Cerska, zaseok Èelebiæi, u prisustvu blizu hiljadu vjernika otvorena je obnovljena džamija. Toga dana vitka munara podno Oštrog vrha ponosno je poruèila da se Cerani nikad nisu predali, ni nakon rušenja džamije poslije prvog i drugog svjetskog rata, pa ni ovog, posljednjeg.



Rijeka ljudi slijevala se toga dana u dolinu Èelebiæa, ozarena lica djedova i nena, povratnika, ali i novinara našeg portala kojima su mještani ukazali èast da prisustvuju ovoj sveèanosti.



- Kao što se pred nama uspravlja i svijetli bijela munara, tako se i Bošnjaci u Cerskoj uspravljaju, jer oni su ovdje svoji na svome. Ova džamija poziva Cerane da se vrate u svoje rodno mjesto. Nema veæeg prioriteta, nema veæeg farza u Bosni nego vratiti se tamo odakle su te protjerali – poruèeno je tada sa govornice u Cerskoj.

Maj 2014.godine. Nezapamæena tragedija. Veliki odron zemlje odnio je džamiju, a zemljište je zatrpalo nekoliko povratnièkih kuæa. U jednoj od njih poginula je Hanifa Èelebiæ, koja je tokom agresije izgubila sina i muža.

Na putu do Èelebiæa sa nama je Muamer Jusupoviæ, lokalni imam džemata Cerska, koji nam vrlo emotivno prièa o danu kada se desila tragedija.



- Svakodevno sam bio u kontaktu sa svojim džematlijama i znao sam da ima problema sa poplava i klizištima. Ali za džamiju nisam ništa znao. Šesnasestog maja sam krenuo od kuæe prema džamiji da klanjam džumu. U naselju Kaldrmica susreæem jednog mještanina koji mi je rekao da se nakrivila munara u Èelebiæima. Nisam povjerovao sve do momenta dok nisam došao na lice mjesta. Kada sam došao, pomislio sam, da je sreæe da je bilo onako kako mi je rekao. Prizor je bio još gori. Jezivo, svi smo sa tugom i nevjericom gledali šta se dešava. Odmah su nam u pomoæ pritekli mještani Rovaša i Skugriæa koji su èuli šta se desilo. Gotovo cijeli dan smo pokušavali da pronaðemo tijelo nane Hanife. Na žalost, nanu smo pronašli mrtvu i sutradan smo joj klanjali dženazu-namaz – prisjeæa se Muamer.



Od džamije u Èelebiæima je ostala samo munara, dvije kuæe su potpunosti uništene, a mještani su raseljeni i smješteni kod familije i prijatelja.

- U ovoj džamiji su se okupljale džematlije iz Skugriæa, Rovaša, Muškiæa i svih ostalih naselja koja pripadaju Cerskoj. Cijelo brdo je sada ispucalo i ljudi koji su živjeli na toj strani iz sela Gušteri, Èelebiæi, Bajriæi, Perhatoviæi... su morali biti iseljeni – dodaje Jusupoviæ.









Odlukom Islamske zajednice u BiH džamije se obnavljaju i grade na mjestima na kojima su i postojale. No, zbog ogromnogg klizišta nova džamija u Cerskoj biæe graðena na drugoj lokaciji, navjerovatnije na lokalitetu sela Hasanoviæi.

- Uz pomoæ naših ljudi iz dijaspore i džematlija, a nadam se i ostalih graðana BiH, ako Bog da, nadam se, u što skorije vrijeme æemo poèeti sa gradnjom nove džamije. Inaèe, sada se vjerski život odvija otežano, u improvizovanim uslovima. U jednoj kuæi klanjamo džuma-namaz, a nastavljamo i sa vjerskom podukom djece – rekao je Muamer Jusupoviæ.

Vitka, bijela munara iz Èelebiæa, govore nam mještani, i dalje æe sa istog mjesta poruèivati da æe Bošnjaci ovog kraja, baš kao i svaki put, u najtežim vremenima, ponovo ponosno uspraviti kièmu. I da æe se hrabro, vrijedno i dostojanstveno, ponovo dignuti iz pepela.



U Cerskoj smo razgovarali sa još nekoliko povratnika, zabilježili kako ovo mjesto izgleda nakon katastrofe, ali i uspjeli izmamiti osmijeh na nekoliko djeèijih lica, zahvaljujuæi dobrim ljudima iz Tuzle. Pogledajte video i foto materijal koji smo zabilježili u Cerskoj.



























(Tuzlarije.net)

27-05-2014 at 00:10 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Cerska: Muamer Jusupovic, imam dzamije u Èelebiæima

27-05-2014 at 15:37 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Povratnici u Podrinje još uvijek se bore sa posljedicama poplava

Za normalizaciju života potrebna pomoæ mehanizacije

Mještani Konjeviæ Polja i ostalih sela na bratunaèkoj opštini intenzivno rade na rašèišæavanju svojih imanja i puteva. Štete su ogromne kako na poljoprivrednim dobrima, tako i na kuæama i lokalnim putevima.

Kod poljoprivrednog proizvoðaèa Munire Hajdareviæ u selu Pervani voda je uništila tri plastenika sa zasadima paradajza i paprika.



- Moja porodica živi od poljoprivrede. To nam je jedini izvor primanja i voda je sada sve uništila. Menjanski potok se izlio iz korita i ogromna kolièina vode nam je nanijela neprocjenjivu štetu. Muž i ja smo pokušavali da zaštitimo plastenike, ali posao je bio uzaludan jer smo na kraju i nas dvoje morali da bježimo od bujice – kazala je Hajdareviæ.

No, mukama ove porodice tu nije kraj. U blizini kuæe se pojavilo klizište tako da ovaj braèni par nakon poplava, ponovo živi u strahu i neizvjesnosti.

- Vjerujte, ja sam i dalje u šoku i u ovom momentu ne bih vam znala reæi šta mi je potrebno. Najviše bi voljela da mi doðu kakve mašine i da spasimo plastenike, obzirom da su nam oni jedini izvor primanja. Brinem se i za sina Fahrudina koji studira u Tuzli, a èije æe finansiranje sada doæi u pitanje – dodaje Munira.







Par kilometara dalje od kuæe Hajdareviæa, poplavljena su i sela Loliæi i Kamenice.

U selu Kamenice vodena stihija potopila je nekoliko porodiènih kuæa i nosila sve pred sobom. Kako nam je kazala jedna mještanka, trenutno je najpotrebnija hrana, ali isto tako i stoèna hrana i sjemena kako bi se barem nešto ponovo posijalo.





feta Mejremiæ, predstavnica Mjesne zajednice Konjeviæ-Polje, kaže da petnaest dana volonteri neprekidno rade, kako bi pomogli stanovništvu.

- Unazad èetiri godine, sela na ovom podruèju bivala su poplavljena. Taman što smo se skuæili, poèeli kako-tako da živimo zadesila nas je prava katastrofa, najgora do sada. Mobilini smo od prvog dana i svakodnevno radimo na prikupljanju i distrubiciji pomoæi. Dobijamo hrane i odijeæe, a trenutno su nam najpotrebnije mašine i alati – kaže Mejremiæ.

No, za kraj ove prièe iz Konjeviæ Polja recimo i to da su predstavnici Udruženja graðana „Vive Žene“ iz Tuzle i neumorni forumaši Tuzlarija obradovali porodice u pomenutim selima. Starijim mještanima uruèeni su paketi sa prehrambenim namirnicima, dok su mališani obradovani sa paketiæima.



































[Edited by cupo on 02-06-2014 at 20:21 GMT]

02-06-2014 at 20:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice