Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Zvornik

Stanovnici Kula Grada dobili novi put

Graðani Kula Grada napokon su dobili asfaltirani put. Fadil Banjanoviæ, delegat u Vijeæu naroda RS-a, naèelnik Opæine Zvornik, Zoran Stevanoviæ, i predsjednik SO-e Zvornik Vehid Kadriæ posjetili su danas Kula Grad, povratnièko mjesto iznad Zvornika.



Iako je riješen problem asfaltiranja puta, graðani Kula Grada imaju probleme i sa vodosnabdijevanjem.

„Pored problema koji je riješen graðani Kula Grada imaju ogromne probleme sa vodosnabdjevanjem i želim da istaknem veliku opredjeljenost i angažovanost graðana i rukovodstva ove mjesne zajednice koji žele da riješe ove probleme, koji su veoma bitni za sve povranike“, izjavio je Banjanoviæ tokom posjete.



Graðani Kula Grada su priredili malu gozbu gostima koja je bila postavljena na novi asfalt, èime su željeli pokazati svoju zahvalanost za svu pomoæ koja im je pružena za unaprijeðavanje kvaliteta života u Kula Gradu.

12-11-2009 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Nakon saðenja na Panonskom jezeru i Aleji mladosti

U Memorijalnom centru zasaðeno 2.000 tulipana i ruža

U okviru realizacije projekata "Podrška za ugrožene kategorije Cvijetna dolina- cvijetne bašte" , Udruženje Snaga žene iz Tuzle, zajedno sa svojim partnerima i donatorima iz Holandije, obezbijedila je znaèajnu kolièinu lukovica tulipana, narcisa i sadnica ruža za ureðenje Memorijalnog centra Potoèari.



Juèer smo sliènu akciju izveli u Tuzli, na lokaciji Panonskog mora i Aleji mladih, a danas želimo da uredimo prostor Memorijalnog centra. Istovremeno, oko 20.000 komada ovog cvijeæa donirat æemo našim èlanovima, povratnicima u Potoèare koji æe zapoèeti plastenièku prouzvodnju ovog cvijeæa, kako bi stvorili uslove za dodatna primanja i održivi povratak, rekla je Branka Antiæ- Tauber, predsjednica Udruženja "Snaga žene" iz Tuzle.

Antoine van Schaik, struènjak za cvjeæarstvo iz Holandije, dao je korisne savjete uposlenicima Memorijalnog centra koji su obavili sadnju cvijeæa, o naèinu sadnje, uredjenja i održavanja buduæe plantaže.

Sve ruže bit æe crvene i to æe dati posebnu sliku ovog kompleksa, izjavio je Schalik.

(Fena)

12-11-2009 at 19:37 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Bratunac

Mjesne zajednice Vidikovac i Podèauš dobile uliènu rasvjetu

Mještani Mjesne zajednice Vidikovac u Srebrenici i Mjesne zajednice Podèauš iz Bratunca dobili su uliènu rasvjetu.



Naime, u sklopu projekta “Izgradnja zajednice-izgradnja povjerenja u zajednicama” koji implementira Udruženje žena "Priroda" Bratunac, uz finansijsku podršku Švicarskog Karitasa, akcioni tim i volonteri iz ovih mjesnih zajednica su u septembru i oktobru 2009. god. proveli mini projekat i tako obezbjedili izradnju rasvjetu u svojim mjesnim zajednicama. Rasvjeta u Mjesnoj zajednici Podèauš je postavljena u dužini od 940 m, sa 12 svjetiljki, a u Mjesnoj zajednici Vidikovac u dužini od 315 metara sa 6 stubova i 6 svjetiljki.

Pored novca koji je obezbjedio Švicarski Karitas, u izgradnji rasvjete uèestvovale su Opštine Srebrenica i Bratunac kao i trideset volontera, mještana ovih mjesnih zajednica, uèesnika akcija.

Generalni cilj ovog projekta je izgradnja boljih društvenih odnosa u multietnièkim zajednicama.

12-11-2009 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

Ove zime snijeg æe pasti i na Nezirin krov

Tri pune godine Nezira Sulejmanoviæ (56) vodila je „borbu“ da joj se obnovi porodièna kuæa u selu Ðogazi kod Srebrenice . Obraæala se na razne adrese, ali nije uspijevala. Meðutim, velièina malih ljudi ogleda se u istrajnosti, a Nezira je jedna od takvih. Konaèno je, uz pomoæ organizacije CRS i UNHCR-a dobila novi dom.

„Fala dobrim ljudima. Evo, konaèno imam i ja svoju kuæu. Èetvrti snijeg pašæe ove zime na moj krov. Tri godine sam živila pod ploèom, u vlazi, sa zmijama i miševima, a sada se mogu raskomotiti, prièa Nezira.

Podršku da dobije donaciju za obnovu doma, Nezira, kako kaže, dobila je ponajviše od novinara.

„Dolazili su Josip Pejakoviæ, Zvonko Mariæ, pa i vi i poslije toga javio se donator. U zahvalnost za njihovu pomoæ, ovaj prilaz do moje kuæe nazvala sam „Put Josipa i Zvonka“.Na ovoj tabli ima mjesta i za novinara Sadika iz Srebrenice, ali mi nestalo boje, pa æu to naknadno dopisati, kazuje Nezira.



Zahvalna je i donatorima.
„Ovo sam željela da uradim i, evo moje kuæe. Istina, treba još toga da se uradi. Nemam vodu – kadu i bojler ne mogu da koristim, veæ se još uvijek kupam u vanjskom kupatilu. A i da imam vode, opet to ne bi mogla koristiti. Struja je razvedena, ali je nemam još uvijek. Kažu, potrebno je da se postave dva stuba i da mogu upaliti sijalice. Ali, nekako æu i to nadurati. Neka ja imam svoj krov nad glavom. Naložiæu vatru i upaliti fenjer i – milina! Daæe Bog i ljudi i struju.

Ova živahna majka, koja je u posljednjih 20 godina izgubila kæerku (poginula u saobraæajnoj nesreæi 1989. godine), dva sina (nestala u genocidu nad Bošnjacima Srebrenice jula 1995. godine) , brojnu familiju i poslije toga i muža, sada je sama na brežuljku s kojeg ne može a da ne pogleda u Memorijalni centar Potoèari.

„Kažu mi da imam lijepu kuæu u Osijeku kod Ilidže. Jeste. To je taèno. Izgradila sam je prije sedam godina od invalidnine koju primam za svoju djecu, ne dao to Bog nikom. I zadužila sam se u kredite, još oko deset hiljada moram davratim bankama. Napravila sam je za svoju kæerku i unuke damogu imati dom dok se školuju, da ne budu podstanari. A za ovo ovdje se borim i izborila sam se. Valjda i ja, kao majka koja je izgubila sve svoje, imam pravo na donaciju da obnovim svoju kuæu. Ovo je moja kuæa, ovdje hoæu daživim, ovdje, odakle mogu da gledam svoju djecu koja su ukopana u memorijalnom centru. Kad su se njihove kosti mogle vratiti, mogu i ja i mogu i ja da imam svoj novi dom,.kao i ostali koji su se vratili. Ono u Sarajevu nije moje, ovdje sam roðena, ovdje æu da završim i stoga mi je ova nova kuæa, na koju imam pravo".

Nezira, sada vidno raspoloženija, u ove hladnije dane ustaje prije zore i radi dokasno. Rašæišèava ostatke cigli i dasaka iza majstora, sadi prisade, ore njivu, gdje je u jednom dijelu veæ posijala pšenicu. Puna je elana.

„Moram puno raditi. Ono što dobijem za ono, (invalidnina za nestale) ne dao Bog nikomeo, ode na kredite, a moram imati i za unuke. Usijem ja ovdje svega i sve dobro rodi. Nama šta ne bude na ovoj planini. Èak sam i lubenice uspjela uzgajiti i bilo ih je do neki dan. Kad èovjek hoæe daradi, možepreživjeti. A šta mogu u Sarajevu, na asfaltu. Zato bih preporuèila svima da se vrate. Stoje livade neobraðene, a oni se pate na asfaltu i betonu. Ja se ovdje najbolje osjeæam i pored svega što mi se dogodilo. Ovdje je moja sreæa – ovdje je moja tuga!

Nezira rado prima sve goste. Svako joj je drag, jer, kako kaže, ponekad ovdje niko ne navrati ni u deset dana, pa, pošto nema s kim, zaboravi da prièa. Sada na „Putu Josipa i Zvonka (i Sadika) ureðuje aleju sa ružama i nada se da æe joj ljudi æešæe navraæati. A imaju gdje i doæi. Imaju doæi u novi Nezirin dom, koji je, doduše, još uvijek bez vode i struje.

„Naduraæu ja i to. Mala sam, ali i velika"-poruèuje Nezira!

(UPS)

12-11-2009 at 23:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Likovi sa slika su vam sigurno poznati

Cerska - Selo Muškiæi

Bogata ruska grofica i siromašni bosanski brico

Mumin Derviševiæ se za vrijeme Prvog svjetskog rata obreo u Rusiji. Svojom snalažljivošæu, zaposlio se kao brico na carskom dvoru i – ni manje ni više oženio groficu.



Živjeli su sretno do kraja života u Cerskoj, nadomak Konjeviæ Polja.
Mumin i Jevdokija imaju mnogo potomaka koje zovu groficama i grofovima

Za vrijeme Prvog svjetskog rata Mumin Derviševiæ je kao ratni zarobljenik „zapao“ u Rusiju. Poslije nekog vremena, u kojem se napatio i radio teške poslove, Mumin se na carskom dvoru zaposlio kao brico i šišao i brojao najviše dvorske službenike, pa i samog cara.
Radeæi svoj posao, Mumin je pogledima mjerkao mlaðanu groficu Jevdokiju (Evdokija), koja mu je i sama davala znake simpatije. Rodi se obostrana ljubav.

„Mumin je, prièala mi je moje nena, bio lijep k,o slika , najljepši u selu. Nije mu, bogami, mogla odoljeti ni grofica Jevdokija. Bio je i govorljiv i simpatièan, te je grofica naprosto „pukla“ za njim, prièa Lutvo Ahmetoviæ, mještanin Cerske.

Želja za povratkom u Bosnu i svoju rodnu Cersku pojavila se 1918. godine, kad je rat završen. Ljubav prema Jevdokiji bila je isuviše jaka i nije je želio izgubiti. Predložio joj je da krenu zajedno.

„Ona je bila zaslijepljenja Muminovom ljepotom, pa je njena grofovsa porodica nije mogla odvratiti da ne krene na dug i neizvjestan put. Mumin, se meðutim, poslužio lažima kako bi je zauvijek i pridobio. Rekao je da idu u Beè, gdje on, navodno, ima pilanu i svoje radnike. Za Jevdokiju je to bilo manje važno. Od silne ljubavi nije vidjela dalje od carskih zidina, a kamoli do Beèa, prièa Šemsudin Ahmetoviæ, povratnik u Cersku.

Uzalud je carska porodica, grofovi i grofice odvraæali Jevdokiju od puta za Beè. Rastali su se sa suzama i nikad se više nisu vidjeli. Jevdokija i mumin su krenuli za Beè, a završili u Cerskoj!

„Kad su stigli u Beè, Mumin joj je rekao da on nije iz Beèa i da nema pilanu. Otkud pilana u Beèu u poratno vrijeme, a i da je bila, ne bi ona bila Muminova. Priznao je da nije iz Beèa, veæ iz Sarajeva i da moraju tamo iæi. Pitao ju je „Znaš li ti gdje je brdoviti Balkan?“ Ona je rekla da zna, da je èula i za Sarajevo i pristala je da krenu. Povratka joj nije bilo, prièa Šemsudin.

Od Beèa do sarajeva Mumin je smišljao kako æe 19-godišnjoj grofici objasniti da nije iz Sarajeva i daæe morati u Cersku, u brdoviti kraj planine Udrè. Znao je da se grofica sada neæe , a i ne može sama vratiti u Rusiju. Ne bi ona, grofica sa carskog dvora mogla sama natrag. Ne bi znala i ne bi smjela sama da se vrati kroz razrušenu Evropu, kroz mjesta u kojima je još uvijek bilo naoružanih ljudi i raznih bandi koji bi nju, mladu i prelijepu groficu zasigurno prisvojili. Znao je Mumin da ona ne može natrag kroz poratno vrijeme gdje je još vladao metež i ljudi tumarali kao muhe bez glava. Znao je da bi i ona, njegovavcelika ljubav i sama bila takva.

„Po dolasku u Sarajevo, Mumin je Jevdokiji rekao da je njegov grad malo podalje i da æe morati još iæi. Grofica je pristala i na to. Kad su došli do Vlasenice, Mumin nije imao kud više obmanjivati svoju veliku ljubav. Rekao joj je „Vidiš li onu planinu ? (Vrh Udrèa se vidi iz Vlasenice). „Vidim“, rekla je Jevdokija. „E odande sam ja, tamo moramo iæi. Ali, to je èarobna planina, tamo raste srebrno drveæe“, rekao je Mumin misleæi na breze, koje grofica nije nikad u Rudiji ni vidjela i kome se kasnije i divila, kazuje Šemsudin.

Put od Vlasenice do Cerske dvoje zaljublejnih prepješaèili su. Prièa se da je Jevdokija u selo došla bosa.

„Put je, kao i danas, bio makadamski i grofica nije htjela da uništi sandale sa poveæom štiklom, veæ ih je donijela u rukama. Kad je došla, nije bila iznenaðena jer je, iduæi planinom mogla da pretpostavi gdje æe i doæi i na šta æe „udariti“, kaže Mumin.

I zaista je ovo bio kraj svijeta. Selo je zavuèeno meðu planinama, kuæe „razbacane“ po visovima i udolinama, a najbliži veæi gradovi su bili Zvornik i Vlasenica, gdje, prièa se, Jevdokija nikad nije ni odlazila. Ovdje je grofica Jevdokija svoj carski dvor zamijenila obiènom šeperušom, ali je, kroz ljubav prema Muminu, zavoljela ovaj kraj i ljude. Mlaðana grofica obukla je dimije, prihvatila seoske obièaje i promijenila ime. Zvala se Fatima. Rusiju i carski dvor ubrzo je zaboravila.

„I ona je bila lijepa, nema šta. Bila je pismena, te je okupljala djecu i uèila ih slova i brojeve. Poslije nekog vremena, potpuno se uklopila u naš ambijent. Nije znala dobro da govori naš jezik, ali i toj brzo savladala. Imala je mali tranzistor, pa su ljudi išli kod nje da slušaju muziku, kazuje Lutvo.

Mumin i grofica Jevdokija, odnosno Fatima imali su troje djece. Još je jedino živa Bejta (80) koja se vratila u Cersku. Leži na postelji i sjeæa se svoje majke, ruske grofice.
„Bila je dobra prema nama. Pazila nas kao cvijeæe. Poslije oèeve smrti, ona je umrla od tuge. Fala bogu, imamo puno djece – umuèadi, praunuèadi i prapraunuèadi. Ima ih i ovdje puno, a i u svijetu, prièa Bejta.

Mumin je umro davno, a nešto kasnije i grofica Fatima. U selu se vijeæalo gdje da je sahrane. Neki su bili mišljenja da, kao strani državljanin, da kao grofica, da kao iz Rusije, da kao što nije muslimanka, ne može biti ukopana u seosko groblje. Stariji su rekli da može pošto je prešla na Islam, pošto se zvala Fatima i sahranjena je na zajednièkom groblju. Nekad bogata ruska grofica nema sada obilježen mezar, kao uostalom ni veæina drugih ukopanih ovdje prije 30-40 godina.

U Cerskoj ima mnogo potomaka porodice Mumina Derviševiæa i ruske grofice Jevdokije. Kažu ovdje da su i oni grofice i grofovi jer vode takvo porijeklo. Ima ih i po èitavom bijelom svijetu, roðenim u ljubavnom romanu kojeg ispisaše siromašni brico Mumin iz brdovite Bosne i bogata grofica Jevdokija sa ruskog dvora.

(UPS)

12-11-2009 at 23:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

KUD "Vaso Jovanoviæ" Srebrenica

Jedno od najstarijih kulturnih udruženja u našem gradu, jeste KUD "Vaso Jovanoviæ" Srebrenica koji postoji nekoliko decenija.



KUD "Vaso Jovanoviæ" je jedno od najstarijih udruženja u Srebrenici. Nakon rata rad ovog društva je obnovljen.

Folklorna sekcija KUD-a poèela je sa radom daleke 1946. godine. Tokom rata u BiH društvo prestaje sa radom koj se obnavlja 2004. godine od kada folklornu sekciju vodi koreograf Ahmo Begiæ.

Danas folklorna sekcija okuplja oko 40-tak èlanova koji su rasporeðeni u dvije grupe. Stariji èlanovi su, zahvaljujuæi folkloru, putovali u Tursku i Italiju gdje su se i dobro proveli. Imali su i javni nastup u emisiji "Folk shou" a na poziv Njemaèkog kontigenta u sastavu EUFOR-a nastupali su u bazi u Rajlovcu. Takoðe, uèestvovali su u manifestacijama "Dani Srebrenice", otvaranja raznih objekata u gradu.

Probe su redovne i održavaju se ponedeljkom, srijedom i petkom. Uèesnici folklorne sekcije su rasporeðeni u dvije grupe. Prva grupa sa mlaðim èlanovima poèinje u 18 sati, a stariji èlanovi poèinju sat kasnije.

KUD "Vaso Jovanoviæ" je otvoren za sve mlade Srebrenièane koji žele da doprinesu ukupnom kulturnom životu u Srebrenici.


KUD Srebrenica 1



KUD Srebrenica 2



[Edited by cupo on 13-11-2009 at 00:01 GMT]

[Edited by cupo on 13-11-2009 at 00:03 GMT]

13-11-2009 at 00:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

Cvijetna dolina u Potoèarima

U okviru projekta ’’Cvijetna dolina – Potocari’’, Udruženje „Snaga žene“ iz Tuzle, dodijelilo je dvadeset hiljada sadnica tulipana svojim clanovima, povratnicima na ovom podrucju.

Avdo Sandžic iz sela Gostilj pored Srebrenice jedan je od korisnika ovog programa. Nakon što je razvio posao sa ružama, ovaj put Avdo je dobio i cetiri hiljade sadnica tulipana.

’’Od toga živim, to mi je sve što mogu. Imam penziju 226 KM ali to meni ne može biti ni za lijekove, ali zahvaljujuci ovom radu, ružama, jagodama, poljoprivredi ja sam zadovoljan i prezadovoljan-istice poljoprivrednik Avdo.

Pored ekonomske koristi, projekt, kroz uzgoj cvijeca, predstavlja i i psihoterapiju za osobe sa traumatskim iskustvima.
’’Znamo da je jedan od iskonskih nagona koji imamo bavljenje cvijecem i rad na zemlji, a obzirom da se ovdje radi o grupi visoko traumatiziranih osoba. Mi smo u stvari u ovom projektu pokušali da ucinimo nešto na oporavku i izljecenju’’-kaže Branka Antic Štauber, NVO ’’Snaga žene’’

Tržište za plasman cvijeca je vec obezbjedeno, a poljoprivrednici su zadovoljni što ce se njihov trud ekonomski isplati.
’’Ovo je veoma vrijedna donacija za nas jer imamo otkup.Mi smo se snašli svako sebi za otkup. Pošto u Bratuncu ima dosta cvijecara mi to možemo da prodamo i lijepe novce da zaradimo’’-prica Suljic Paša iz Bratunca.

’’Ovo mi mnogo znaci jer ne znaci mi ta konzerva ništa. Uvijek kažem dajte meni udicu da ja pecam, a ne da pojedem konzervu i šta onda sutra dalje?’’-dodaje Sandžic Fadila.

Pored kalema ruža I tulipana, Udruženje ‘’Snaga žene’’ je prethodnim projektima obezbjedilo plastenike i drugu poljoprivrednu opremu za povratnike u Potocare. Programi pomoci kao što je ovaj, omogucuju održiv povratak i izvjesniju buducnost stanovnika u ruralnim podrucijima Srebrenic e.

(UPS)

13-11-2009 at 17:38 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Èetvorici starijih Bošnjaka zabranjen dolazak u kafiæ

Nakon što je srušen Dom omladine s kultnom kafanom, Alija, Hasan, Dževad ili bilo koji stariji Bošnjak u Bijeljini više ne mogu popiti kafu ni u kafe-restoranu "Azzuro" u Tržnom centru "Emporium", u samom centru grada.

Kako "Dnevni avaz" saznaje, osoblje omiljenog dnevnog okupljališta graðana Bijeljine prekjuèer je zamolilo èetvoricu starijih Bošnjaka da više ne dolaze u objekt. Takva nimalo ugodna situacija obrazložena je konstatacijom da "ovo nije dom penzionera".

Buduæi da se radi o uglednim graðanima Bijeljine koji su na šovinistièki naèin istjerani iz restorana, potražili smo odgovor na neka pitanja. Istina o razlozima za izbacivanje je, èini se, drugaèija, jer smo na licu mjesta vidjeli da "Azzuro" posjeæuje veliki broj starijih gostiju.

Ljubazni mladiæ iz osoblja restorana rekao je da mu je taj sluèaj poznat i zamolio nas da saèekamo da se pojavi šef, kojeg je otišao pozvati. Vratio se s obrazloženjem da šef ne želi davati izjavu, što nas nije ni zaèudilo, ali bi nekoga od nadležnih trebao zaèuditi i zainteresirati neprimjereni šovinizam samovoljnog šefa.

14-11-2009 at 03:50 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Sedam godina žive u montažnoj kuæici

Dvadesetšestogodišnji Vehid Ziliæ iz srebrenièkog sela Sjedaèe izgubio je nadu da æe njegova porodica ove zime zakonaèiti u zidanoj kuæi. Na prijeratno ognjište vratio se 2002. i od tada živi u montažnoj kuæici koju mu je donirala austrijska organizacija "Seljak pomaže seljaku". Sve ove godine èekao je obnovu porodiène kuæe porušene tokom rata.

Ziliæ kaže da mu je ranije obeæano da æe njegova kuæa biti meðu prvima za obnovu. Ovih dana amerièka organizacija CRS objavila je spisak 21 korisnika s podruèja Srebrenice kojima æe biti obnovljene kuæe, ali Ziliæ se nije našao na njemu.

- Išao sam kod Æamila Durakoviæa, zamjenika naèelnika opæine Srebrenica, koji mi je rekao da meni kuæa mora biti obnovljena s obzirom na uvjete u kojima živimo. Meðutim, opet nisam na spisku. Mislim da su èlanovi opæinske Komisije za povratak glavni krivci što se moja kuæa nije našla na tom spisku - kaže Vehid.

Kako kaže, on bi i preživio, ali ima dvoje male djece, kæerku Aldinu, koja ima èetiri godine, i sina Hamida od godinu i po.

- Zima ide i ne znam kako æemo sve ovo predeverati. Dosta mi je više. Doðe mi da sa ženom i djecom odem u Opæinu i tu ostanem, pa da vidim hoæe li gospoda naæi sredstva i obnoviti mi kuæu - ogorèen je Vehid, koji je inaèe nezaposlen.

Istekao rok za žalbe

Sanela Imamoviæ, program menadžer CRS-a, za "Avaz" kaže da se njihov projekt "Trajna rješenja za korisnike alternativnih centara" implementira u 13 bh. opæina.

- Za obnovu je apliciralo više od 800 ljudi. Mi imamo raspoloživih 120 jedinica. Možete zamisliti kakvi su onda kriteriji da bi se nekom obnovila kuæa. Korisnici se biraju javnim pozivom - kazala je Imamoviæ i dodala da je završena procedura žalbi za Srebrenicu.

14-11-2009 at 03:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

Mislim, ustvari znam da ovo nije jedini primjer ima ih jos u Srebrenici, al opet mi je drago da se pise o tome.


U Srebrenici Bošnjak i Srbin grade prijateljstvo

U životu Hamdije Malkiæa iz Poznanoviæa kod Srebrenice, vlasnika lokala "Ado", i Radomira Zekiæa, vlasnika prodavnice elektromaterijala "Svetlost" u Srebrenici, politika ne igra nikakvu ulogu. Malkiæ i Zekiæ jednostavno ignoriraju politièke, nacionalne i vjerske podijeljenosti koje vladaju u Srebrenici.



Radomir svakog jutra doðe kod Hamdije u njegov lokal na kafu i zajedno prelistavaju dnevne novine. Svako ko posjeti ovaj srebrenièki lokal iznenadi se kada èuje ime Radomir, jer je to ime, po nekom nepisanom pravilu, u bošnjaèkim lokalima neuobièajeno. Ista situacija je i objektima èiji su vlasnici Srbi.

- Kada sam se vratio u Srebrenicu upoznao sam Radomira i od tada se družimo. Znamo satima prièati o svakodnevici, tako da izmeðu nas, do sada, nije bilo nikakvih problema - kaže Malkiæ, istièuæi da jedan drugog i meðusobno pomažu.

Mišljenja su da su jedinstven sluèaj u Srebrenici, jer rijetko nakon rata možete vidjeti da se Bošnjaci i Srbi druže. Prema njihovim rijeèima, ljudi se uglavnom plaše da "kod svojih ne budu izdajnici, a kod drugih špijuni". Njih dvojica nastavljaju graditi prijateljstvo.

- Imamo svoj život, koji je prije svega pošten i skroman, i nas takve prièe zaista ne zanimaju - kaže Malkiæ.

Svakakve prièe

Radomir je u mom lokalu znao slušati svakakve prièe koje zaista nisu ugodne, ali nikada nije odustao od našeg prijateljstva. Bilo je situacija kada se u Srebrenici radilo planski da se što više posvaðaju Srbi i Bošnjaci, ali mi smo mudriji od tih ljudi, jer mi ostajemo i živimo ovdje, a oni iz Srebrenice odlaze prvom prilikom - kaže Malkiæ.

(AVAZ)

14-11-2009 at 18:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: El_ldar, germastoned, legendaRNR-a, Maktub, orao, saba, sipumituki, svik, tigrica, toronto, TORQUE
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice