Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

06-10-2009 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica u jeku obnove

U Srebrenici je 14 godina nakon minulog rata, obnovljena zgrada bolnice. Pored toga, užurbano se grade i putevi ali je ipak ostalo još mnogo posla.

Sredstvima Vijeæa ministara BiH u iznosu od deset miliona KM, namijenjenih za ekonomski oporavak Srebrenice, uspješno je realizirano 20 projekata.



Sedam miliona maraka uloženo je u izgradnju i obnovu komunalne i socijalne infrastrukture U ekonomski razvoj Srebrenice,kao pomoæ malim i srednjim preduzeæma i zapošljavanju povratnika planirano je oko dva miliona maraka. Tek polovina ovih sredstava je implementirana. Milion maraka namijenjen za program razvoja obrazovanja, zadržavanja i privlaèenja kadrova gotovo je utrošen.

U Srebrenici je izvršen i tehnièki prijem obnovljene stare zgrade bolnice za koju je nabavljena nova oprema. Obnovljena je i zgrada komunalnog preduzeæa kojem je nabavljena i nova mehanizacija. Dio sredstava je utrošen na obnovu i opremanje Doma kulture te obnovu višenamjenske zgrade u mjesnoj zajednici Crvica. Obnovljene su fasade i krovovi svih stambenih zgrada u Srebrenici èime je grad dobio novu fizionomiju.

cupo arhiva


A sada izgleda ovako

10-10-2009 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

10-10-2009 at 05:50 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

13-10-2009 at 05:34 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

13-10-2009 at 05:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Opština Zvornik

Zavrsen kurs informatike u Klisi - opština Zvornik

Nakon dvomjseènog kursa informatike koji je uspješno realizovan u Klisi Opština Zvornik, uruèene su 32 diplome za djecu koja su uspješno odslušala navedeni kurs. Pored diploma djeci su podijeljeni i prigodni pokloni, a sredstva za poklone ovoga puta osigurala su braæa iz Švedske.



Ovo je bio poslednji kurs ove vrste u ovoj godini a ako Bog da biæe ih još u naredim godinama. Organizacija Prosvjetitelj Muallim se zahvaljuje svim partnerskim organizacijama koje su bile uz nas tokom cijele godine i koje su zajednièkim snagama pomogle da se edukuje veliki broj djece i omladine u Podrinju. Muslim Aid, Birds i Islamska zajednica u BiH imaju veliki zaslugu što su se ovi kursevi uspješno realizovali i ove godine.

22-10-2009 at 20:43 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

25-10-2009 at 15:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Austrijska organizacija BhB dodjelila 5 traktora

U nastavku pružanja pomoæi stanovnicima Srebrenice, austrijska organizacija „Seljaci pomažu seljacima“ podjelila je danas pet traktora farmerima iz srebrenièkih sela.



„Mnogo mi znaèi to što sam dobio traktor, jer imam zemlju i sada æu je lakše obraðivati. Takoðe imam dosta stoke i veæ sam farmer .Mogu da radim, da obraðujem imanje. Vratio sam se na svoje imanje gdje sam roðen, tu i živim“, rekao je Stojan Petroviæ, iz sela Oparci, jedan od dobtinika traktora.

„Ovo mi je prva dnacije kako sam se vratio u svoje selo, u Luku. Imam dvojicu braæe, ja babo i majka. Ovo æe mi dobro doæi da obraðujem zemlju, poljoprivreda, oranje...“, kaže Ibro Mujiæ, takoðe jedan od dobitnika traktora.

Organizacija „Bauern helfen bauern“ - „Seljaci pomažu seljake“ prisutna je u Srebrenici u posljednjih deset godina.

„Mi smo jedna od rijetkih i važnih organizacija koje su ovdje ostale i želimo i dalje da pomažmo, zahvaljujuæi našim donatorima iz cijele Evrope“, rekao je danas prilikom podjele traktora Landolf Revertera podpredsjednik austrijske organizacije „Bauern helfen bauern“.

Opština Srebrenica obezbjedila je transport ovih poljoprivrednih mašina iz Austrije

„Mislim da je ovo vrlo korisno i da æe ljudi koji se istinski bave poljoprivredom sada imatiolakšanje, imaæe sigurnu egzistenciju za porodicu“, izjavio je Osman Suljiæ, naèelnik Opštine Srebrenica.

Austrijska organizacija „Seljaci pomažu seljacima“ je do sada Srebrenèanima donirala sadnice voæa kao i poljoprivrednu mehanizaciju. Sredstvima ove organizacije obnovljeno je oko 400 kuæa na podruèju Srebrenice.

(UPS)

27-10-2009 at 18:24 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica / Bratunac

Asfaltira se put na dionici Dugo Polje-Zagoni-Bljeèeva

U protekloj sedmici zapoèeli su radovi na asfaltiranju lokalnog puta Dugo Polje-Zagoni-Bljeèeva. Ovaj put povezuje tri bratunaèka i srebrenièka sela sa regionalnim putem Bratunac-Srebrenica. Prije toga, u Dugom Polju uraðena je ulièna rasvjeta, a dovedena je i voda iz gradskog vodovoda.



Sredstva za asfaltiranje puta Dugo Polje-Zagoni-Bljeèeva obezbijedili su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske. U sufinansiranju su uèestvovali i graðani.

Ukupna vrijednost projekta je 119 000 KM , a asfaltiraæe se dionica u dužini od 1 200 metara.

Stojan Iliæ, viši struèni saradnik za izgradnju i urbanizam u Opštini Bratunac, rekao je da se radi o širini puta od 3 metra sa ostalim prateæim infrastrukturama.

Asfaltiranje puta omoguæiæe brži razvoj ovih sela i olakšati plasman poljoprivrednih proizvoda do tržišta, a završetak asfaltiranja puta Dugo Polje-Zagoni –Bljeèeva oèekuje se polovinom slijedeæeg mjeseca.

(UPS)

27-10-2009 at 18:27 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

Josip Pejakoviæ i Zvonko Mariæ dobili svoju ulicu u Srebrenici



Nezira Sulejmanoviæ jedna je od više hiljada što su u srebrenièkom masakru izgubile veæi dio familije: “Dva brata, oca, majku, sestru mi ubiše u Bratuncu, trinaestero… i bratiæe i brata. Jednog sam ukopala. Još jednog brata i bratiæa nisam našla. Jednog sina sam našla u Šapcu, od drugog sina sam našla samo èetiri kosti...“

Nezira se i pored svega vratila u svoje Ðogaze, naselje u srebrenièkom predgraðu Potoèari. Pitamo je kako živi, gledajuæi svakodnevno u mezarje Memorijalnog centra gdje su joj ukopani njeni najmiliji. „Teško“, odgovara, „ali da ne gledam teže bi mi bilo. I sada mi se èini da æu na zemlji vidjeti stopice moje djece. Nisam sama jer ih sanjam da su sa mnom i otvaraju mi vrata.“

Tri godine u podrumu bez struje i vode

Po povratku, Nezira je tri godine živjela u neljudskim uslovima u podrumu porušene kuæe, bez struje i vode. Uzaludno je pokušavala dobiti pomoæ za krov nad glavom. Njena sestra Remzija, koja živi u susjednom naselju, u povjerenju nam kaže da je Nezira bila toliko ogorèena i razoèarana odnosom lokalnih vlasti da je pomišljala i na najgore: „Otišla je u potok da izbaci drva i tu joj je došlo da se ubije.“

Pukim sluèajem, njene nevolje su kamerom zabilježili popularni glumac Josip Pejakoviæ i sarajevski TV novinar, Zvonko Mariæ. Tek nakon njihovih reportaža UNHCR Neziri obnavlja kuæu u koju je uselila prije nekoliko dana. U znak zahvalnosti Nezira prilaz svojoj kuæi obilježava putokazom sa natpisom „Put Josipa Pejakoviæa i Zvonka Mariæa.



Pejakoviæ: „Volim više ovu ulicu nego da mi date sve u Sarajevu“

„ Pomogli su mi napraviti kuæu, Josip Pejakoviæ i Zvonko Mariæ. Hvala im, hvala cijelom svijetu koji se obaz’ro na jednu sirotinju. Nisam ja sirotinja da nemam para, ja imam svoju penziju. Mogu i djeci nešto priuštiti, ali kuæu nisam mogla sama napraviti“, kaže Nezira.

Josip Pejakoviæ na to odgovara: „Volim više ovu ulicu u Srebrenici nego da mi date sve u Sarajevu kada umrem.“

Zvonko Mariæ u telefonskom razgovoru za naš program kaže da je takoðe oduševljen ovim gestom, i da je oduvijek volio govoriti o sudbinama ljudi „na terenu“, nego biti salonski novinar. Navodi i da je u današnjoj Bosni i Hercegovini medijski pritisak možda jedini naèin da se pomogne ovim ljudima.

„Taj izraz njene zahvalnosti neizmjerno me èini sretnim. Tu sreæu sam podijelio sa mojim najbližim prijateljima i porodicom“, navodi Mariæ.

Josip Pejakoviæ objašnjava da on pokušava takvim ljudima pružiti priliku da progovore javno. On o Srebrenici želi isprièati drugaèiju prièu. Vjeruje, kaže, samo onim Srebrenièanima koji zaista žive u Srebrenici. „Onima koji žive po Sarajevu i po bijelom svijetu, koji trusaju o svojoj velikoj tragediji, ne vjerujem!“

(dw-world.de)

[Edited by cupo on 27-10-2009 at 18:32 GMT]

27-10-2009 at 18:31 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice