Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Kad pomru stariji, ovo mjesto æe ostati srpsko

Zloèinaèka surovost ali i ravnodušnost onih koji zbog povratnika primaju plaæu danas Podžeplju kao da žele naplatiti sve ljepote koje su njegovi stanovnici stoljeæima uživali.
Nazif Jusupoviæ kaže kako je nekada imao i traktor, i kosaèice, a danas samo bolesno tijelo i ašov. Vlasnik je 200 dunuma pašnjaka, ali kao da nije.

Samo starci

- Primoran sam davati sijeno Srbima džaba. Dvije bale njemu, a jedna meni nudio mi je musliman, a Srbinu sam dav'o tri njemu jedna meni - kaže Jusupoviæ.

Najbliža zdravstvena ustanova je u Han Pijesku, odakle se uputnice mogu dobiti samo za Banju Luku ili Beograd. Zbog toga je veæina povratnika prijavljena u Sarajevu, pa u Podžeplju ne može glasati ni za povjerenika u mjesnoj zajednici.

Midhat Omanoviæ, nakon smrti oca i pogibije majke u srebrenièkom genocidu, živi sa tetkom. Sa još dvojicom mlaðih povratnika za nadnicu sijeèe drva i kosi livade.

- Da naðeš djevojku moraš iæi u Sarajevu, ðe'š je naæi ovdje. Sve je ovdje staro - kaže Omanoviæ

Izgubio sina

Mujo Gušiæ iz Rijeke ni 14 godina poslije ne može sebi da oprosti što je preživio srebrenièki genocid. Kada bi mogao vratiti vrijeme rado bi u smrt umjesto sina Nihada, koji je imao 17 godina kada je metkom u glavu ubijen tokom probijanja prema Kladnju.

- Treæeg dana smo se razdvojili kada su bacili otrove. Tražio sam ga cijeli dan. Nakon èetiri godine su ga našli dva kilometra od mjesta gdje sam prošao - sjeæa se Gušiæ.

Kroz minska polja i zasjede putovao je 33 dana.

- Kada sam treæu noæ izgubio sina meni je bilo svejedno hoæu li preživjeti, ali nije me htio metak - kaže Gušiæ.

Tužnim pogledom uprtim u Podžeplje dodaje kako æe, kad pomru stariji, ovo mjesto ostati srpsko.

Mezar carskog oficira

Nazif Jusupoviæ kraj džamije za koju se ne zna kada je izgraðena, pokazuje nam mezar star oko 240 godina. Pripadao je, kaže, Bintbaši Mustafi, carskom oficiru koji je predvodio hiljadu vojnika. Nedaleko je i mezar Salke Hasanoviæa, koji je umro 1973., a živio je 120 godina. Meðutim, izmeðu slavne historije i sretnije buduænosti isprijeèila se nedavna prošlost koja Podžeplju ne da naprijed.

U mjestu u kojem je 100 kuæa sravnjeno sa zemljom oèekuju obnovu pedesete. Ko zna zašto, domovi povratnika graðeni su na novim lokacijama, a sablasna zgarišta još uvijek su pored njih.

Autor: A.BAJRAMOVIÆ (AVAZ)

27-09-2009 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Povratnièke prièe

Uruèeni bajramski pokloni za djecu Podrinja

Neformalna grupa graðana iz Tuzle realizirala je još jednu humanitarnu akciju povodom Bajrama.

Donosimo nekoliko prièa koje su zabilježene na terenu u Podrinju.

Prilikom realiziranja akcije 29.08.2009 u Konjeviæ Polju upoznali smo djeèake Dževada i Nedžada. Djeca su u stanju socijalne potrebe, siromašna porodica i sve ono što smo vidjeli na licu mjesta nas je dosta potreslo. Iz sjeæanja nismo mogli izbrisati šuplje i dotrajale patike na malom Dževadu i njegov tužni izraz lica.



Tada smo djeèacima uruèili školske ruksake sa kompletnim priborom i s gorèinom u duši i srcu ih napustili i uputili se da obiðemo druge porodice.

Nakon toga uèestvovali smo u akciji koju smo realizirali sa direktorom Mesne industrije Menprom i prièu o djeèacima podijelili i sa gospodinom Mensurom koji se odmah složio da upravo te djeèake prve posjetimo. Tom prilikom gospodin Aliæ je daravo djecu sa dva paketa prehrambenih proizvoda i po 50KM za oba djeèaka u nadi da æe se djeci kupiti nove patike.

Nakon te akcije kako bi se u narodu reklo „Ðavo nam nije dao mira“ te smo zahvaljujæi dobrim ljudima kupili nove patike, èizmice i još mnogo toga za djeèake i ponovo ih posjetili.

Teško je rijeèima opisati susret sa djecom. Kada se pojavimo djeca izaðu ispred kuæe, uglavnom šute i teško izvlaèimo rijeèi iz njih. Poklone koje dobiju uzmu i nema otvaranja dok im ne okrenemo leða. Na pitanje jel ima još nešto što bi voljeli uglavnom od djece dobijamo odgovor „Nema ništa“ ili slijeganje ramenima. S obzirom da naše akcije traju veæ šest godina i da smo dobro potkovani potrebama i željama djece najviše osmjeha izvuæemo kada im poklonimo lopte,slike, dresove BiH (Džeko je glavni ), kape BiH i sl. Slatkiši kao i kod sve druge djece igraju glavnu ulogu, no pored svega nabrojanog trudimo se da djecu obradujemo i stvarima za koje njihovi roditelji nemaju moguænosti da ih kupe.
Sada tek možemo reæi da zadovoljni kada smo ipak uspjeli da ubjedimo Dževada da otvori kutiju sa patikama i da ih obuæe. Što je najbitnije potrefili smo brojeve i djeca su zadovoljna poklonima. Dževad i Nedžad su nažalost samo jedan od primjera socijalnih sluèajeva sa kojima se susreæemo na terenu.

Nove patike za Dževada



Istog dana obradovali smo i Hidajeta Gušiæa iz sela Podèauš kod Bratunca. Za njega je kupljen novi raèunar. Hidajet je uèenik 8 razreda OŠ Vuk Karadžiæ u Bratuncu. Dobar je uèenik, bavi se sportom a u slobodno vrijeme igra i šah. Do sada je postigao zapažene rezultate i dobio je nekoliko diploma za ostavrene rezultate u šahu.



Obradovali smo povratnike i u Srebrenici, selu Osmaèe i Zeleni Jadar.

Da slika govori više od rijeèi potvrdilo se i ovaj put. U nastavku možete pogledati video sa slikama nastalim u Podrinju.

27-09-2009 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Radost Bajrama u Podrinju

Povodom obilježavanja Ramazanskog Bajrama udruženje Prosvjetitelj realizovalo niz aktivnosti, prilikom èega je obradovan veliki broj povratnika u Podrinju.



Najmlaði i to njih oko 250 dobilo je bajramske paketiæe, najstariji povratnici su takoðe dobili bajramske poklone, a za 60 djece školskog uzrasta obezbijeðeni su bajramski pokloni koji su sadržavali garderobu.



Donatori za ove vrijedne poklone su Muslim Aid, Muslim youth foundation i dva brata iz Podrinja koji su željeli ostati anonimni. Velika je radost i sreæa na licima svih onih koji su obradovani za dane Bajrama, a bilo je i suza radosnica posebno u onih koji su sami. Naša posjeta i èestitka Bajram Mubarek Olsun puno im je važnija i dragocjenija od uruèivanje skromnih poklona. Zahvalni su na svemu poklonima, èestitci, posjeti a najviše na pažnji i brizi koju pruža naše udruženje prema najugroženijim kategorijama stanovništva.

(Senad Omeroviæ)

27-09-2009 at 16:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Pokrenuli biznis u selu gdje nema povratka

Nezir Šabanoviæ sa suprugom Kadirom prije pet godina vratio se iz Amerike u rodne Trubare na podruèju srebrenièke mjesne zajednice Toplica. Vlastitim sredstvima obnovio je prijeratnu kuæu, rekonstruirao put do svoje kuæe, obezbijedio elektriènu energiju, kupio stotinu ovaca i pokrenuo biznis.



Zrak i sloboda

Nostalgija za rodnom grudom i ljubav prema zavièaju i ognjištu vratila je Šabanoviæe iz Amerike u veoma udaljeno i bez puta selo, u kojem bez struje i vode žive još samo dva starija èovjeka. Inaèe, prije rata u ovom selu živjelo je 75 porodica.

- U Americi sam radio puno i to mi je dosadilo pa sam se odluèio vratiti u Bosnu. Dok sam bio u Americi napravio sam kuæu u Živinicama, ali tamo rijetko idem. Naša je dužnost i obaveza da se vratimo, ako imamo moguænosti, a ja, hvala Allahu, imam, jer najbolje je na svom. Kod nas je èist zrak i sloboda - kaže Nezir.

Istièuæi da je ovih dana prodao 46 janjaca, dodaje kako se od svog rada može dobro živjeti. Šabanoviæi su nedavno kupili i tri košnice pèela, a èetiri su dobili kao donaciju, te su se poèeli baviti i pèelarstvom.

Zahvalni UNDP-u

- Jako sam zadovoljan odnosom predstavnika UNDP-a prema ljudima koji hoæe da rade. Ova organizacija donirala mi je materijal za štalu koju sam moderno uredio. Kako u selu nema struje, kupio sam šest stubova, a od Opæine Srebrenica dobio kabl i proveo elektriènu energiju u kuæu i štalu - prièa Nezir.

Njegovo troje djece žive i rade u Americi te ponekad doðu roditeljima u Trubare, a uskoro se i majka Kadira sprema da ih posjeti.

Neæe narod da se vraæa

- Neæe narod da se vraæa, a moglo bi se živjeti. Ko god se vratio i želi od vlastitog rada da živi dobio je ponešto, bar neku mašinu. Kad bi bilo više ljudi, donatori bi napravili put, proveli struju, ovako neæe zbog dva-tri èovjeka - istièe Nezir, koji je poklonio i dio svog zemljišta na kojem je sagraðen mekteb, a èiju izgradnju je takoðer on finansirao.

(AVAZ)

27-09-2009 at 16:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Obilježen Dan šehida u Srebrenici

Nekoliko hiljada graðana iz cijele BiH i inostranstva danas su povodom Dana šehida posjetili Memorijalni centar Potoèari, gdje su položili cvijeæe i odali poèast svim žrtvama genocida iz jula 1995. godine.



Nakon toga, u musalli ovog kompleksa, klanjan je podne-namaz i prouèen tevhid, kojem su, pored glavnog srebrenièkog imama Damira ef. Peštaliæa, prisustvovali svi podrinjski imami.



Pored posjete Momorijalnog centra, danas je organizovan obilazak i svih mezarja na podruèju srebrenièke opštine, na kojima su uèeni Jasin i Fatiha.

Ove vjerske obrede predvodili su mjesni imami iz Osata, Luke, Suæeske, Dobraka, Osmaèa i Potoèara kod Srebrenice.

Ove godine zabilježen je i najveæi broj graðana koji su posjetili Memorijalni centar svih ovih godina.

27-09-2009 at 16:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

FK Željeznièar darovao sportsku opremu

Fudbalski klub "Guber" iz Srebrenice danas je obilježio vrijedan jubilej - 85 godina postojanja.

Tim povodom u Srebrenici je gostovala ekipa sarajevskog Željeznièara i ostvarila pobjedu rezultatom 7:2.

Srebrenièanima ostaje za utjehu da su poveli golom Adela Mujiæa, a seriju golova u posljednjim trenucima završio je prekrasnim golom mlada Guberova nada Almir Smajloviæ.

Rezultat je bio u drugom planu, izjavio je Abdurahman Malkiæ, predsjednik FK Guber, dodavši da je daleko znaèajnije da je jedan premijerligaš bio gost u Srebrenici.

Nijaz Brkoviæ, generalni sekretar tima sa Grbavice, poklonio je deset fudbalskih lopti srebrenièkoj ekipi, dar Želje i Federalnog ministarstva nauke, kulture i sporta. Uprava Željeznièara darovala je domaæinima i komplet dresova koje je uruèio Alija Behmen, gradonaèelnik Sarajeva, koji je sa Osmanom Suljiæem, naèelnikom opæine Srebrenica, izveo i poèetni udarac na današnjoj utakmici.

Ovom prilikom dogovorena je daljnja saradnja, kao i susreti Guberovih veterana i sportskih novinara koji æe se uskoro odigrati u Srebrenici i na Grbavici.

(FENA)

27-09-2009 at 16:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

27-09-2009 at 16:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

27-09-2009 at 16:16 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Izgradnja džamije u Divièu kod Zvornika

Nakon izmještanja crkve sa Divièa kod Zvornika, u ovoj mjesnoj zajednici u koju se vratilo više od 150 bošnjaèkih porodica, nedavno je zapoèela izgradnja džamije.

Diviè prije agresije na BiH


Podsjeæamo, agresorska vojska je srušila džamiju 1992 i etnièki oèistila ovo mjesto, a 1996 godine vakufsko zemljište je oduzeto od strane opštine Zvornik i dodijeljeno Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Zatim je na mjestu gdje se nekada nalazila džamija bespravno izgraðena pravoslavna crkva. Da zlo ne može imati posljednju rijeè potvrdilo se i u ovom sluèaju. Crkva je izmještena nedaleko od Divièa, a zapoèeta je izgradnja džamije tamo gdje se oduvijek nalazila.

Stara džamija je bila sagraðena od kamena, æerpièa i drveta i imala je drvenu munaru. Nova džamija æe biti istih dimenzija , ali sa dodatim suterenskim dijelom i jednom uèionicom.



Sredstva za obnovu džamije prikupili su mještani, a dio sredstava obezbjedila je Islamska zajednica u BiH. Ukupna vrijednost radova je oko 450.000 KM,a oèekuje se da džamija bude izgraðena do slijedeæeg Bajrama.

Imam Mustafa Muharemoviæ zadovoljan je što su radovi konèano poèeli i nada se još veæoj pomoæi svih dobrih ljudi.



Ukoliko želite pomoæi obnovu džamije na Divièu sredstva možete uplatiti na sljedeæi naèin:

Za Bosnu i Hercegovinu:

- Na ime: Medžlis Islamske zajednice Zvornik, džemat Diviè
- Raèun broj: 1321402006403569, NLB Tuzlanska banka, Ekspozitura Sapna
- Svrha uplate: za izgradnju džamije u Divièu

Za inostranstvo:

- Na ime: Medžlis Islamske zajednice Zvornik, džemat Diviè
- Svrha uplate: za izgradnju džamije u Divièu

Naèin uplate:

BENEFICIARY: MEDŽLIS ISLAMSKE ZAJEDNICE ZVORNIK
IBAN: BA391321410086468164
ACC No. 4209879010005, NLB TUZLANSKA BANKA DD TUZLA, FILIJALA SAPNA
SWIFT CODE: TBTUBA 22 AG FRANKFURT DEUTSCHLAND BANK

Za više informacija, kontakt tel: +387 65 437 131 ili +387 61 238 094

27-09-2009 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

Gradi se, a nema dovoljno posla

Iako je u poslednje dve godine mnogo uèinjeno u pogledu rekonstrukcije Srebrenice, život u ovom gradu i dalje pritiska privredna stagnacija, nezaposlenost i loša infrastruktura, naroèito u ruralnim podruèjima.

Mada zvaniènog popisa nije bilo, pretpostavlja se da na podruèju ove nerazvijene opštine živi oko 10.000 stanovnika, od kojih je prema evidenciji Biroa za zapošljavanje zaposleno oko 1.600, a posao traži oko 2.000 ljudi.

Uprkos naporima lokalnih vlasti i Vlade RS koja je izdvojila više od desetak miliona maraka za poboljšanje uslova života, stanovnici Srebrenice smatraju da ovo podruèje nema neku veliku perspektivu. Emir Hajderbegoviæ je u Srebrenicu došao iz Živinica kod Tuzle. Smatra da onaj ko želi da radi može solidno da živi u ovoj sredini.



„Ne odobravam mnogim Srebrenièanima koji žive u Federaciji što ne žele da se vrate svojim kuæama, a takvih je mnogo. Trebalo bi otvarati nova radna mesta, mladima ponuditi stambene kredite i kroz neke druge projekte pokušati ih zadržati na ovom podruèju. Mislim, ipak, da se situacija iz godine u godinu poboljšava“, kaže Hajderbegoviæ.

Naèelnik opštine Srebrenica, Osman Suljiæ ocenjuje da je na ovom podruèju postignut vidan napredak i podseæa da je Savet ministara BiH za razvojne i infrastrukturne projekte izdvojio 10 miliona KM.
„Ugovoreni su izgradnja 17 stambenih objekata, rekonstrukcija 34 kuæe, asfaltiranje 10 kilometara puteva. Za stimulaciju zapošljavanja malim i srednjim preduzeæima isplaæeno je 1.100.000 KM. Obnavljamo Dom kulture, bolnicu. Trenutno se implementira oko 7,5 miliona KM iz ovih sredstava“, precizirao je naèelnik Suljiæ.

27-09-2009 at 16:28 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice