Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2010.godina This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... Last Page >>
New Topic
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Ekipa Prve pomoi Crvenog kria TK prati uesnike Mara mira

Ekipa Crvenog kria Tuzlanskog kantona se ve tradicionalno svake godine ukljuuje u pruanje podrke uesnicima Mara mira 2010 putem smrti do slobode. Danas je ispred sjedita ove organizacije ispraeno 38 lanova iz organizacija Crvenog kria optina Tuzlanskog kantona, koje e se sutra prikljuiti uesnicima Mara mira , koji se odrava povodom 15.godinjice genocida nad Bonjacima u Srebrenici.



- Crveni kri Tuzlanskog kantona ve tradicionalno uestvuje odnosno obezbjeuje Mar mira put slobode od Nezuka do Potoara. Naa uloga je sanitetsko obezbjeivanje kolone to podrazumijeva pruanje prve pomoi i logistika podrka uesnicima. Tokom cijelog mara bit emo uz uesnike kolone i pjeaiti zajedno sa njima. S obzirom da ove godine uestvuje veliki broj ljudi nadamo se da e se paziti, a u sluaju povrede mi smo spremni da pruimo adekvatnu pomo rekao je Reid Dautovi, volonter Crvenog kria Tuzlanskog kantona.



Ekipa Crvenog kria Tuzlanskog kantona e sutra krenuti iz Nezuka, optina Sapna te e pratiti kolonu koja e pjeaiti preko 100 kilometara do Potoara.

(Tuzlarije.net)

07-07-2010 at 17:13
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Jusuf Brki, osamnaestogodinji sazlija

Tradicijske tekovine ima ko da uva

U dananje vrijeme, kada su upotreba raunara i digitalne tehnologije trend koji preuzima primat u svemu, a naroito kod mladih ljudi, rijetki su oni koji se bave sviranjem starih, tradicionalnih instrumenata.

Osamnestogodinjak Jusuf Brki iz Gradaca, uenik 4. razreda Behram begove medrese u Tuzli, ve sedam godina svira saz. Njegova prva elja je bila da svira harmoniku, sve do momenta kada odlazi sa babom u jednu graaniku damiju gdje je nakon teravih namaza priueni sazlija zapoeo sa muziciranjem na ovom instrumentu.



- Meni se to jako dopalo, i nakon toga od babe na poklon dobijam svoj prvi saz zapoinje svoju muziku priu Jusuf Brki.

Prvo muziciranje na sazu

- Jedne prilike babo je bio na mevludu sa poznatim sazlijom iz Srebrenika, dr. Haimom Muharemoviem i njemu se pohvalio da mi je kupio saz.

S obzirom da dr. Haim Muharemovi vai za jednog od najboljih balkanskih sazlija i poznavalaca sevdalinke, a autor je i uvene sevdalinke Sa Gradaca bijele kule ne udi zato se Jusufov babo pohvalio autoritetu. Na Muharemov poziv i pristanak babe Jusuf odlazi u Srebrenik na svoj prvi as, da ga uitelj poslua i vidi ima li uopte talenta za saz.

- Na prvom asu uitelj Muharemovi gleda u saz i pita me znam li ta svirati. Rekoh, ne znam nita, samo jednu ilahiju. Kada sam krenuo sa uenjem ilahije, on me je samo pogledao, a na vratima sobe se pojavila njegova supruga. I u njenom izrazu lica sam vidio da joj se moje muziciranje i uenje ilahije svia, dok dr. Haim nita nije rekao pria nam Jusuf Brki i dodaje Ve na drugom asu mi je rekao da imam potencijala i da, ukoliko budem uporan, mogu i da uspijem. Sjeam se da mi je rekao ak i to da e od mene napraviti drugog sebe.

Na kraju se ispostavilo da je dobro to skoro nita nije znao i to je sa uenjem sviranja saza krenuo praktino od nule.



Jusuf je nekoliko godina dva puta sedmino putovao iz Gradaca do Srebrenika, kako bi se to bolje pripremio za nastupe i kako bi mu dr. Muharemovi prenio tradiciju koja gotovo izumire. Nakon toga su uslijedili nastupi na mnogobrojnim festivalima, a stigle su i prve nagrade i pohvale. Na takmienju sazlija u Lukavcu Jusuf osvaja drugo mjesto, a zanimljivo je da na tom takmienju bio i najmlai uesnik. Zajedno sa dr. Haimom Muharemoviem uestvovao je u snimanju dokumentarca Sevdah, autora Marine Andree - krop koji je prikazan u okviru Sarajevo Film Festivala 2009. godine.

Jusuf je sada afirmisani sazlija. esto ga se moe vidjeti na nastupima, a nas je zadivio na Festivalu sevdaha odranom prole godine u Bosanskom kulturnom centru u Tuzli.



Jusufova najvea podrka su babo Safet, mati Fahrija, brat Sead i sestra Emina.



- Uvijek su tu za mene i zbog toga sam im mnogo zahvalan. Otac Safet je imam u Svirakoj damiji, jednoj od najstarijih damija na podruju Gradaca dodaje Jusuf.

Da je Jusufovo muziciranje melem za duu i srce potvruje i snimak koji je nastao na snimanju reality show-a Zvijezda moe biti ti, koji se emituje na NTV Hayat.



Jusuf svakako zasluuje sve komplimente jer njegovo virtuozno muziciranje na ovom drevnom instrumentu daje nam nadu da e saz i sevdalinka, kao prepoznatljivi simboli Bosne i Bosanaca, i dalje imati znaajno mjesto u naoj kulturi. Za nadati se da njegov talenat nee ostati neprepoznat i od ljudi koji bi trebali da njeguju ovakav vid kulturnog naslijea.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 08-07-2010 at 00:16 GMT]

08-07-2010 at 00:09
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Policijski komesar MUP-a TK slubenim automobilom zabio se u stub pored puta

U saobraajnoj nesrei nisu uestvovala druga vozila.


Policijski komesar MUP-a TK Nedim Mutapi u srijedu je oko 16:30 sati, u ulici Zvonka Ceria u Tuzli, upravljajui slubenim vozilom MUP-a TK Audi A6, u jednom trenutku izgubio kontrolu nad vozilom, sletio s ceste i udario u stub pored puta.
U ovoj saobraajnoj nesrei nije bilo povrijeenih, dok je na vozilu priinjena materijalna teta. U MUP-u TK nam je potvreno da u saobraajnoj nesrei nisu uestvovala druga vozila. Prema nezvaninim informacijama, koje u MUP-u TK nisu eljeli ni potvrditi, ali niti demantovati, uzrok saobraajne nesree bi mogla biti neprilagoena brzina i vonja u alkoholiziranom stanju. Uviaj na mjestu dogaaja obavili su slubenici policije PS Zapad.

08-07-2010 at 14:39
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Nije vijest iz Tuzle, ali nema gdje drugo...

Srpska zastava na damiji u Zvorniku

Kako doznajemo, u veernjim satima u srijedu 7. jula 2010. godine oskrnavljena je damija Rijeka u Zvorniku. Poinitelj, K. B. zvani Robija uao je na munaru sa pripremljenim alkoholnim piem, hranom i srpskom zastavom.
Srpsku zastavu je postavio na drugo erefe. Uslijedilo je dovikivanje i bacanje pivskih flaa sa munare. Sve ovo je izazvalo panju mnogih znatieljnika. Mahanje zastavom mu je bio poseban uitak uz gromoglasno odobravanje i navijanje mnogobrojne publike, govore oevici.
Policijske snage, vatrogasci su pokuavali da ga ubijede da sie sa munare. Tek nakon dva sata policija i vatrogasci su razvalili ulazna vrata na munari, poinitelja uhapsili i odveli. Poinitelj je otpraen uz gromoglasne aplauze prisutnih, navode svjedoci. Udruenje demobiliziranih boraca Armije R BiH Zvornik ogoreno je sinonjim deavanjima u centru grada Zvornika u kojem je pred oko hiljadu ljudi skrnavljena centralna rijeka damija. U saopenju ovog udruenja navodi se, kako je to direktan napad na sve Bonjake u Zvorniku i da se tim direktno poruuje da nisu poeljni na tim prostorima, stoji uz ostalo, u dopisu kojeg potpisuje predsjednik Udruenja, Rahman Nuki.
Sinonji vandalski in osudila je i Bonjaka zajednica kulture ''Preporod'', Opinsko drutvo Zvornik. Kako se navodi u saopenju, dvosatno divljanje neodgovornog pojedinca sa munare zvornike damije gromoglasno je podravano od mase koja se okupila i aplaudirala na mahanje srpskom zastavom sa mjesta gdje se nalazila zastava Islamske zajednice Bosne i Hercegovine. Nije nam jasno zato je policija ekala dva sata da prekine ovog neodgovornog pojedinca ije je divljanje, na nae veliko zaprepatenje, nailo na gromoglasnu podrku velike veine prolaznika i okupljenih ispred damije, ''Preporod'' Zvornik trai da se energino kazne svi odgovorni za ovaj nemili dogaaj, kako se slini dogaaji ne bi ponovili i da se time iz Zvornika povodom jubileja 600 godina grada Zvornika poalju slike ljubavi i mira, a ne mrnje i islamofobije, navodi se u saopenju kojeg potpisuje predsjednik BZK ''Preporod'' Zvornik, Amer Redi.

08-07-2010 at 14:42
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Hitno potrebna AB krvna grupa za djeaka iz Tuzle

Djecak Emir Bojagic, rodjen 1995. godine u Tuzli je u teskom stanju na UKC-u Tuzla. Svake sedmice su mu potrebni trombociti, pa stoga vas molimo da se javite na broj telefona 061 656 143 (Izudin-djecakov tata) ukoliko imate AB+ ili AB- krvnu grupu ili odete na Transfuziologiju UKC-a Tuzla, kako bismo svi skupa pomogli da ovaj malisan sto prije ozdravi.

08-07-2010 at 17:52
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

citat:
Bambi wrote:
Nije vijest iz Tuzle, ali nema gdje drugo...

Srpska zastava na damiji u Zvorniku

Kako doznajemo, u veernjim satima u srijedu 7. jula 2010. godine oskrnavljena je damija Rijeka u Zvorniku. Poinitelj, K. B. zvani Robija uao je na munaru sa pripremljenim alkoholnim piem, hranom i srpskom zastavom.
Srpsku zastavu je postavio na drugo erefe. Uslijedilo je dovikivanje i bacanje pivskih flaa sa munare. Sve ovo je izazvalo panju mnogih znatieljnika. Mahanje zastavom mu je bio poseban uitak uz gromoglasno odobravanje i navijanje mnogobrojne publike, govore oevici.
Policijske snage, vatrogasci su pokuavali da ga ubijede da sie sa munare. Tek nakon dva sata policija i vatrogasci su razvalili ulazna vrata na munari, poinitelja uhapsili i odveli. Poinitelj je otpraen uz gromoglasne aplauze prisutnih, navode svjedoci. Udruenje demobiliziranih boraca Armije R BiH Zvornik ogoreno je sinonjim deavanjima u centru grada Zvornika u kojem je pred oko hiljadu ljudi skrnavljena centralna rijeka damija. U saopenju ovog udruenja navodi se, kako je to direktan napad na sve Bonjake u Zvorniku i da se tim direktno poruuje da nisu poeljni na tim prostorima, stoji uz ostalo, u dopisu kojeg potpisuje predsjednik Udruenja, Rahman Nuki.
Sinonji vandalski in osudila je i Bonjaka zajednica kulture ''Preporod'', Opinsko drutvo Zvornik. Kako se navodi u saopenju, dvosatno divljanje neodgovornog pojedinca sa munare zvornike damije gromoglasno je podravano od mase koja se okupila i aplaudirala na mahanje srpskom zastavom sa mjesta gdje se nalazila zastava Islamske zajednice Bosne i Hercegovine. Nije nam jasno zato je policija ekala dva sata da prekine ovog neodgovornog pojedinca ije je divljanje, na nae veliko zaprepatenje, nailo na gromoglasnu podrku velike veine prolaznika i okupljenih ispred damije, ''Preporod'' Zvornik trai da se energino kazne svi odgovorni za ovaj nemili dogaaj, kako se slini dogaaji ne bi ponovili i da se time iz Zvornika povodom jubileja 600 godina grada Zvornika poalju slike ljubavi i mira, a ne mrnje i islamofobije, navodi se u saopenju kojeg potpisuje predsjednik BZK ''Preporod'' Zvornik, Amer Redi.


Bie jo "napada" na vjerske objekte, pa pobogu ovo je izborna godina.Mnogo je danas znaajnijih vijesti bilo od vijesti da je pijana budala mahala srpskom zastavom sa munare,ali upravo je ta vijest stavljena kao udarna na dnevniku TK. Ne znam ta vi mislite, ali meni ovo sve "smrdi" na predizbornu kampanju onih koji i dan danas manipuliu osjeajima rtava i tako dobijaju glasove.Bie sigurno napada i na crkve u Federaciji, jer valja vratiti uslugu koalicionim partnerima.
08-07-2010 at 19:27
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:

Bie jo "napada" na vjerske objekte, pa pobogu ovo je izborna godina.Mnogo je danas znaajnijih vijesti bilo od vijesti da je pijana budala mahala srpskom zastavom sa munare,ali upravo je ta vijest stavljena kao udarna na dnevniku TK. Ne znam ta vi mislite, ali meni ovo sve "smrdi" na predizbornu kampanju onih koji i dan danas manipuliu osjeajima rtava i tako dobijaju glasove.Bie sigurno napada i na crkve u Federaciji, jer valja vratiti uslugu koalicionim partnerima.



Sve to stoji to kae , ali ako je on kao pojedinac plaen da napravi incident , tad sigurno publika koja je aplaudirala nije
To govori o stanju svijesti onih koji e glasati na izborima , naalost
08-07-2010 at 20:11
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Jutros u est sati ispred Hotela Tuzla, etiri autobusa s oko 400 ljudi uputilo se prema Nezuku gdje su se jutros u devet sati pridruili ostalim mnogobrojnim uesnicima iz cijele BiH ali i inostranstva na putu prema Potoarima i Srebrenici.

“Dnevno emo pjeaiti po 30 kilometara i nita nas nee sprijeiti, ni kia ni sunce da u nedjelju budemo u Srebrenici”, kazali su jutros uesnici "Mara mira - Srebrenica 2010.", koji su jutros oko 9.00 sati krenuli ka Srebrenici.

08-07-2010 at 22:29
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

9.jula u Domu kulture u Srebrenici e biti otvorena izloba Srebrenica 19952010 u izvrnoj produkciji BMG - Bosanske medijske grupe iz Tuzle. Izloba tematski tretira problem Srebrenice i njenih stanovnika, svjedoi o padu Srebrenice i potragom za nestalim. 6.maja 2010.g. izloba je bila postavljena i u BKC-u Tuzla i tada je nastao video fajl koji moete pogledati u nastavku.

09-07-2010 at 00:05
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2010.godina
Bez chatanja molim

Konjevi Polje danas

Tuzlarije uz uesnike Mara mira Srebrenica 2010

Ispraena kolona sa posmrtnim ostacima

Prije nekoliko dana ekipa Tuzlarija je pokrenula inicijativu za posjetu uesnicima Mara mira Srebrenica 2010. Tako su Tuzlarije u saradnji sa Udruenjem ena Jadar iz Konjevi Polja, u istom mjestu,danas organizirale veliki tand sa osvjeavajuim napitcima, svjeom hranom, voem i sl. Punkt je bio postavljen od ranih jutarnjih sati u Konjevi Polju, gdje su doekivani svi uesnici Mara koji su prelazili drugu etapu puta.





Prema rijeima organizatora na ovom maru uestvuje vie od 5,500 ljudi.





Ovu inicijativu, koju su pohvalili svi uesnici Mara mira Srebrenica 2010, ni ovaj put ne bi mogli sprovesti bez pomoi naih forumaa, prijatelja Tuzlarije, te UG Vive ene. Svi oni su u okviru svojih mogunosti pomogli pri realizaciji ove akcije.



Tokom boravka u Konjevi Polju, ekipa Tuzlarija je, zajedno sa ostalim uesnicima Mara mira, ispratila i kolonu sa posmrtnim ostacima rtava genocida iz Srebrenice. Konvoj od etiri kamiona sa 775 tabuta stigao je iz Visokog u Potoare u 16.53.



Jedni od onih koje smo prepoznali meu uesnicima bili su i lanovi navijake skupine Fukare iz Tuzle, koji su rado pristali da se slikaju za Tuzlarije.



Ifeta Mejremi predsjednica Udruenja "Jadar" iz Konjevi Polja i Murat Hurti, ef Tuzlanskog tima za ekshumacije Federalne komisije za traenje nestalih.



Pred uesnicima mara je jo jedan dan hodanja, i ujedno jedna od teih etapa.

(Tuzlarije.net)

09-07-2010 at 20:30
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2010.godina This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice