Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Dan otvorenih vrata Medrese

Sve više zainteresovanih uèenika

Uposlenici Behram-begove medrese u Tuzli danas su maturantima osnovnih škola prezentovali svoje odgojno-obrazovne kapacitete kroz manifestaciju „Dan otvorenih vrata“. Tako su maturanti imali priliku vidjeti sve ono sa èime raspolaže ova visokoškolska ustanova, od internatskog smještaja, preko uèionica i pomagala u obrazovanju, biblioteke, dnevnog boravka, do sportske dvorane i drugih prateæih objekata.





O ciljevima i znaèaju današnjih aktivnosti više smo saznali u razgovoru sa pedagogom ove ustanove, Ahmedom Hatuniæem.

- Ovo je jedna od manifestacija koja je promotivnog karaktera, što znaèi da otvaramo vrata ove škole za uèenike završnih razreda osnovnih škola Tuzlanskog kantona i šire. Odziv je dobar i mi smo zadovoljni posjetom. Uèenici su u prilici da u jednom danu obiðu prostorije škole, da pogledaju izložbu uèenièkih radova, a uporedo s tim promovisali smo i školski list „Misak“, koji ureðuju uèenici naše škole. U narednom periodu planiramo da obiðemo 70 škola i da ðake na licu mjesta upoznamo sa svim onim što nudi Behram-begova medresa, rekao je Hatuniæ.



Zanimljivo je da se iz godine u godinu poveæava interes ðaka za upis u Behram-begovu medresu.

- Ta nas èinjenica naravno raduje, a sve promotivne aktivnosti koje sprovodimo imaju za cilj pridobijanje što boljih i kvalitetnijih uèenika koji æe pohaðati Behram-begovu medresu. Naša škola je spoj tradicije i modernosti, u svome radu baštinimo tradicionalne i moralne vrijednosti islama, ali takoðer i sva pozitivna dostignuæa moderne nauke, dodao je Hatuniæ.















Ono što Behram-begovu medresu èini drugaèijom od drugih obrazovnih institucija na podruèju TK-a jeste èinjenica, da se pored obrazovnog veliki znaèaj posveæuje i odgojnom karakteru uèenika. Sam internatski naèin smještaja i boravak 24 sata dnevno daje svim uèenicima i mnogo vremena za van nastavne aktivnosti za koje su mnogi iskazali veliki interes.

Presudno je to bilo i kod mladog Sabahudina Begiæa iz Kladnja, koji se izmeðu gimnazije i medrese, opredijelio za ovu drugu opciju.



- Želja mi je da upišem medresu, a i roditelji se slažu sa mojom odlukom. Dobio sam pismeni poziv i brošuru koja govori o Behram-begovoj medresi, i to me je najviše motivisalo da doðem ovdje i uvjerim se kako radi ova škola. Medresa mi se sviða, nudi širok spektar aktivnosti, lijepo je sreðeno i nadam se da æe mi pomoæi u mom buduæem obrazovanju, kaže Sabahudin.

Islamske nauke, jezici kao što su bosanski, arapski,turski, engleski, latinski,perzijski,njemaèki, prirodno matematièke i društvene nauke, multidiscipilinarne nauke od kojih izdvajamo osnove informatike , demokratiju i ljudska prava te tjelesni i zdravstveni odgoj, samo su neki od razloga zašto je Behram-begova medresa pravi izbor za buduæe uèenike.



Uredno, èisto, lijepo, odiše slogom, generalni je utisak svaki put kada posjetimo Behram-begovu medresu, a ukoliko vas put navede u ovu školu, biæete doèekani onako kako prilièi pravim domaæinima.

(Tuzlarije.net)


[Edited by cupo on 05-05-2012 at 16:41 GMT]

[Edited by cupo on 05-05-2012 at 16:43 GMT]

05-05-2012 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Behram-begova medresa

Ispraæaj 336. generacije maturanata

Behram-begova medresa u Tuzli, jedna od najstarijih obrazovnih institucija u BiH, ove godine izvela je 336. generaciju maturanata. Njih ukupno 99, od èega 49 maturantica ženske medrese, zajedno su sa svojim profesorima i rodbinom obilježili završetak srednjoškolskog obrazovanja.



- U èast ispraæaja maturanata priredili smo niz manifestacija, a meðu njima su Dan Medrese, sveèana šetnja maturanta,organizovana je promocija knjige dr. Omera Nakièeviæa pod nazivom „hafiz Omer Mušiæ – život i djelo“, a završna manifestacije je sveèana maturska akademija. Generacija koji ispraæamo broji 99 uèenika, inaèe to je simbolièni broj u islamu jer je 99 lijepih Božijih imena, tako da se ova generacija uèenika povezala sa tom simbolikom i uprava ta tema se prožima kroz sve što smo ogranizovali za maturante, kazala je profesorica bosanskog jezika Emina Hatuniæ.



Uèenik generacije je Muamer Seljubac, dok je najbolja meðu uèenicama Zerina Èièkušiæ.







Fatima Mehanoviæ, maturantica Medrese povodom završetka školovanja nam je kazala:

- Još nekoliko dana sam uèenica sam IVd razreda u Medresi. Ovu reèenicu govorim i sa radošæu i sa tugom. Radost jer sam svjesna da uspješno zatvaram još jedan krug u svom životu. Krug kojem æu se uvijek rado vraæati, a tuga, tuga zbog èinjenice da su tu sagraðeni najljepši trenuci u mom životu. Kada sam tek stigla u Medresu dani su mi izgledali kao vjeènost, i mislila sam da nikada neæe doæi kraj. Nedostajali su mi roditelji, iako sam ih mogla vidjeti kad god bih poželjela. Sve mi je bilo novo. I mislila sam da se nikada neæu uklopiti u internatski stil življenja. No, hvala Bogu, nije mi mnogo trebalo, jer moj brat Muhamed je bio treæi razred, i kad god mi je bila potrebna utjeha, mogla sam je pronaæi u njemu. Naravno, stekla sam i nove prijatelje, ljubavi i gradila najljepšu prièu svog života, prisjeæa se Fatima.



Poput Fatime i druge uèenice su nam kazale da su se tokom školovanja najviše radovala odlasku u džamiju, obavljanju molitve, ali i uèešæu u brojnim vannastavnim aktivnostima.

- Najviše sam voljela pripreme za nastup na sveèanim akademijama koje organizuje naša škola. Tad sam znala da imam mnogo obaveza. Èetiri godine su prošle veoma brzo i sada, kad se polako zatvara i ovaj krug, mogu reæi da sam ponosna što sam hodila ovom stazom. Ovo je staza koja vodi do Svevišnjeg. I svi oni koji žele da osjete veliku sreæu, da pronaðu nove prijatelje, da pronaðu nekog svog Saputnika, da osjete milost Svevišnjeg, neka upišu Medresu. Medresa je, zaista, jedna posebna i drugaèija škola od svih ostalih, kazala je Mehanoviæ za naš portal.



Tuzlanske medreslije, veæina njih, u buduænosti planira da studira na bh.univerzitetima. Ustanova u kojoj su proveli svoje najljepše dane kvalitetnim odgojno - obrazovnim komponentama svakako æe im biti najbolji saveznik na putu ka realizaciji tih želja.

(Tuzlarije.net)


16-05-2012 at 20:43 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Promovisana knjiga Hafiz Omer Mušiæ, profesor (1903- 1972)

U organizaciji Behram-begove medrese u Tuzli je održana promocija knjige Hafiz Omer Mušiæ, profesor (1903- 1972), autora prof.dr. Omera Nakièeviæa. O knjizi su, ovom prilikom, govorili: akademik prof. dr. Enes Kariæ, prof. dr. Džemaludin Latiæ, i autor prof.dr. Omer Nakièeviæ.



Hafiz Omer Mušiæ bio je profesor arapskog, turskog i perzijskog jezika, a istovremeno, vrlo meritorno je raspravljao i o šerijatsko-pravnim pitanjima, èak vršio redakturu prijevoda Kur'ana. Neumorni je istraživaè bosanskog kulturnog naslijeða i nauèni radnik, èiji su radovi štampani i u Istanbulu i Teheranu. Prof. Nakièeviæ kroz ovu knjigu oslikava život i djelo Omera Mušiæa, koji je obilježen borbom za istinske vrijednosti: poštenje, pravdu, istinu, posveæenost radu i odgovornost u vremenu i društvu kada su one bile skoro apstraktne kategorije.

- Knjiga je jedan od velikih dopinosa za izuèavanje naše ulemanske tradicije u Bosni i Hercegovini. Prof. Nekiæeviæ je o hfz. Mušiæu donio prije svga jedan biobibliografski obzor gdje je pokazao glavne dionice njegovoga života. Potom je govorio o njegovim objavljenim radovima i korespondenciji. Ova knjiga koja predstavlja do sada najkompletniji uradak o hfz. Mušiæu govori još i o veoma znaèajnom zbiru ideja koje su zaokupljale tadašnju ulemu. Mi vidimo kako Mušiæ u korespondenciji sa drugim ljudima piše o aktuelnim stvarima u Bosni i Hercegovini i tadašnjoj Jugoslaviji, i vidimo kako i njemu stižu pisma od mnogih ljudi, iz Egipta, iz današnje Turske. Smatram ovu knjigu veoma vrijednim djelom, kazao je akademik prf. dr. Enes Kariæ.



Hafiz Omer Mušiæ, profesor (1903- 1972) je monografija èiji je sadržaj uglavnom baziran na arhivskoj graði i dokumentima koji su do sada javnosti bili nepoznati èime je doprinos ovog djela kulturnom naslijeðu Bosne i Hercegovine veæi. Djelo autora prof. dr. Omera Nakièeviæa predstavlja nezaobilazan izvor svima onima koji se žele informisati o životu i djelu hfz. Omera Mušiæa. Ova knjiga ujedno je i dobar izvor informacija o stanju i okolnostima na polju islamskih znanosti i kulture koje su karakterizirale prvu polovinu XX stoljeæa u Bosni i Hercegovini.

(Tuzlarije.net)

18-05-2012 at 02:27 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Mladost i ljepota

Maturanti Medrese prošetali ulicama grada

Povodom završetka školovanja 336. generacije uèenika Behram-begove medrese u Tuzli danas je organizovana sveèana šetnja maturantica i maturanata kroz grad. Nakon okupljanja ispred Medrese uèenici su se zajedno sa profesorima uputili u šetnju od zgrade Behram-begove medrese do platoa na Kapiji. Svaka generacija ima pomno smišljenu odjeæu u duhu islamskih obièaja, ali prilagoðenu današnjem vremenu. Ove godine maturantice su se odluèile za plavu boju haljine, a mladiæi su bili obuèeni u tamna odijela.









Na mjestu stradanja tuzlanske mladosti 25. maja svaki uèenik Medrese položio po jednu bijelu ružu, a nakon toga uslijedilo je uèenje fatihe.












(tuzlarije.net)

19-05-2012 at 00:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Behram-begova medresa

Sveèana akademija 336. generacije maturanata

Sveèanom akademijom, koja je održana u petak u Bosanskom kulturnom centru Tuzla, ispraæena je 336.generacija maturanata Behram-begove medrese u Tuzli. Bio je to najradosniji dan za maturante, njihove roditelje, a i uposlenike Medrese. Ove godine, jednu od najstarijih odgojno-obrazovnih ustanova u Tuzli, završilo je 99 uèenika. Uz maturante, odjevene u sveèana odijela i maturantice u prelijepim kompletima, sve je bilo u znaku mladosti.



Vahid ef.Fazloviæ, direktor Behram-begove medrese u Tuzli zahvalio se roditeljima, prijateljima, vakifima i profesorima štu su došli da podijele radost sa maturantima 336.generacije ove škole. „Uvijek nam je bilo važno da ste uz nas. Tako smo lakše i uspješnije išli putem naše misije. Želim vam se zahvaliti što ste u našoj skorašnjoj žalosti bili s nama, kada je uèenik prvog razreda Medrese, Nurdin Gobeljiæ, preselio na ahiret. Ovi mladi ljudi snagom svoje vjere i dobrim djelima u buduænosti mogu unijeti više svjetla u naše živote, zajednicu i društvo. Misija Medrese je obrazovanje za vrijednosti istoka i zapada, to je ono što treba našoj zemlji. Ovi mladi ljudi ponijeli su iz Medrese upravo takvu misiju, rekao je Fazloviæ u obraæanju prisutnima.





Rukovoðenje manifestacijom povjereno je maturantima Medrese, koji su najavljivali uèesnike programa, prouèili poèetno i završno ašere, izveli nekoliko ilahija i kasida, i na kraju sve navedeno završili dovom. Svojim izvrsnim scenskim nastupom i lijepim držanjem su se odužili svojim nastavnicima i odgajateljima s kojima su provodili duge èetiri godine.





Sveèanoj akademiji su prisustvovali brojni zvanièni i uglednici iz vjersko,kulturnog i politièkog života bošnjaèke zajednice. Ovom prilikom, posebna priznanja dodijeljena su trojici uèenika Behram-begove medrese koji su prije 70 godina pohaðali ovu školu, a to su dr. Omer Nakièeviæ, prof. Safet Tokiæ i Abdul-Aziz-ef. Ahmetbegoviæ. Sveèanost je uvelièao i Reisu-l-ulema dr. Mustafa ef.Ceriæ, kojem su uèenici 336.generacije Behram-begove medrese uruèili prigodne poklone.



Uèenici 336.generacije uèestvovali su tokom svog školovanja na brojnim takmièenjima, smotrama i nastupima u Bosni i Hercegovini i van naše zemlje, na kojima su nizali zapažene rezultate. Najuspješniji uèenici 336.generacije su Muamer Seljubac i Zerina Èièkušiæ.

(Tuzlarije.net)

19-05-2012 at 01:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)



19-05-2012 at 02:24 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

ELHAMDULILLAH

19-05-2012 at 09:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Avaz

Školovanje završila 336. generacija Behram-begove medrese u Tuzli

Maturanti i maturantice 336. generacije Behram-begove medrese, tradicionalnom šetnjom tuzlanskim ulicama i sveèanom akademijom u BKC- u Tuzla, završili su svoje školovanje u jednoj od najstarijih obrazovnih institucija u BiH.

U prepunoj sali BKC-a Tuzla uz prisustvo najbližih, uèenjem Kur'ana i ilahija, razredni profesori prozvali su svih 99 maturanata, od toga 49 uèenica i 50 uèenika.

Sveèanosti su prisustvovali muftija tuzlanski Husein ef. Kavazoviæ i reis-u-lema IZ u BiH Mustafa ef. Ceriæ. Posebna priznanja reis Ceriæ uruèio je nekadašnjim uèenicima, koji su pohaðali medresu prije 70 godina. Priznanja su dobili doktor Omer Nakièeviæ, profesor Safet Tokiæ i Abdulaziz Ahemdoviæ, koji su ostavili dubok trag u oèuvanju islama na ovim pristorima.

Direktor Medrese profesor Vahid Fazloviæ, naglasio je važnost postojanja medresa u BiH koje su spona izmeðu Istoka i Zapada.

-Naša Meresa obrazuje uèenike koji æe moæi iznijeti teret vremena. Misija Medrese je obrazovanje za vrijednosti istoka i zapada, to je ono što treba našoj zemlji. Ovi mladi ljudi ponijeli su upravo takvu misiju. Ovi uèenici dostavljaèi su tradicije Bošnjaka i islamskog znanja koja æe prenijeti drugima. Oni su ponos roditelja, a trebaju biti i ponos svih nas jer su svijetla taèka današnjeg vremena-istakao je Fazloviæ.

Tokom èetverogodšnjeg obrazovanja odabrani su najbolji uèenici koji su postizali izvanredne rezultate u radu i takmièenjima. Uèenici generacije Behram-begove medrese su Muamer Seljubac i Zerina Èièkušiæ.

Avaz

20-05-2012 at 13:00 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Konkurs za prijem uèenika-ca u I (prvi) razred medresa u BiH u školskoj 2012./2013. godini.

Kandidati za prijem u prvi razred medresa u BiH u školskoj 2012/2013. godini trebaju ispunjavati sljedeæe uslove:

da su roðeni poslije 31.12.1996. godine,
da su završili završni razred osnovne škole s najmanje vrlodobrim uspjehom i primjernim vladanjem, i
da su duševno i fizièki zdravi.

Kandidati koji nisu bili superodlièni u 6.7. i 8. razredu æe polagati prijemni ispit.
Na prijemnom ispitu æe se polagati test, koji se sastoji od pismenog dijela (test opæeg znanja) i usmenog dijela (test poznavanja uèenja Kur’ana)

Za prijavu na konkurs za upis u prvi razred medresa u BiH kandidati trebaju predati sljedeæe dokumente:

Zahtjev za upis, (popunjava se u medresi)
Svjedodžbu o završenoj osnovnoj školi,
Uvjerenje o uspjehu u dva razreda koji prethode završnom razredu OŠ,
Izvod iz matiène knjige roðenih,
Ljekarsko uvjerenje
Pismena preporuku nadležnog glavnog imama.(obratiti se svom imamu)

Bez prijemnog ispita æe biti primljeni kandidati koji prilože diplomu uèenika-ce generacije, kao i kandidati koji su postigli super odlièan uspjeh u uèenju i vladanju u posljednja tri razreda osnovne škole.

Dokumenti se primaju od 08.06.2012. do 14.06.2012. godine u jednoj od medresa:

Gazi Husrev-begova medresa – Sarajevo
Behram-begova medresa – Tuzla
Elèi Ibrahim-pašina medresa – Travnik
Karaðoz-begova medresa – Mostar.
Medresa “Džemaludin Èauševiæ” – Cazin
Medresa “Osman ef. Redžoviæ” – Veliko Èajno/Visoko

Prijemni ispit æe se održati u subotu, 26. redžeba 1433. h.g. , odnosno 16. juna 2012. godine sa poèetkom u 9.00 sati u medresama u kojima su kandidati predali svoju dokumentaciju.

Rezultati prijemnog ispita biæe objavljeni u medresama tri dana nakon polaganja.

21-05-2012 at 01:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi)

Potoèka džamija u Gornjoj Tuzli

Nakon restauracije, kandilji æe ponovo zasjati u Ramazanu

Rijetko se koji Medžlis Islamske zajednice na prostoru Tuzlanskog kantona može pohvaliti èinjenicom da je gotovo u potpunosti uspio obnoviti sve vjerske objekta kao što je to uradio Medžlis u Gornjoj Tuzli. Posljednji tragovi ove obnove mogu se primijetiti na Potoèkoj džamiji. U završnoj fazi su radovi oko ureðenja minareta i kandilja koji æe punim sjajem zasjati veæ ovog Ramazana.



Kako nam je rekao imam Potoèke džamije Aldin ef. Kušljugiæ, ovu posljednju rastauraciju i obnovu finansirali su iskljuèivo dobri ljudi iz komšiluka, same džematlije i graðani Gornje Tuzle, uz nesebiènu pomoæ gornjotuzlanskih graðana koji žive izvan granica BiH.



- U prvoj fazi radova kada smo mijenjali krov, postavljali kube, renovirali fasadu i uveli grijanje prikupili smo više od 30 hiljada maraka. Uslijedilo je ureðenje unutrašnjosti džamije, a sazidali smo i kamenu ogradu. Ukupna vrijednost svih do sada završenih poslova premašila je 60 hiljada maraka. Hvala Allahu Uzvišenom koji nam je podario snage za obnovu ove naše lijepe džamije te svim ljudima koji su ugradili koliko trun svog imetka uz molbu Uzvišenom da nam svima to upiše u naša dobra djela“, rekao nam je na kraju našeg razgovora imam Potoèke džamije Aldin ef. Kušljugiæ.

Potoèka džamija prije obnove


Potoèka džamija je sagraðena oko 1540 godine. Današnja "Potoèka" mahala u popisu iz 1600. godine navodi se kao "Mahala èasne Bajazidove džamije". Godine 1774. u vakufskim spisima u Ankari navodi se da je Hadži Bajazidov vakuf sa devet dana od godišnje proizvodnje slane vode finansirao rad Bajazidove džamije i njenog susjednog mekteba. Mekteb nije danas saèuvan, a stotinjak metara sjeveroistoèno od džamije, uz desnu stranu Jale, do prije nekoliko decenija je postojao slani bunar, zvani "Slanac".

(Tuzlarije.net)


22-05-2012 at 00:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Religija i filozofija : Islam u Tuzli (vijesti, slike, video fajlovi) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice