Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

HUMANO PRESELJENJE

Pred pocetak poslednjeg rata imali smo priliku slusati neke uglednike, koji su zagovarali "humano preseljenje naroda" u cilju stvaranja cistio etnickih teritorija. Najpoznatiji zagiovornik te ideje bio je srpski knjizevnik i ugledni clan SANU Dobrica Cosic. Gotvo nista manje od njega nije bio odusevljen tom idejom i Dr.Franjo Tudjman, koji je svoja razmisljanja preno Bulatovicu nakon jedne njegove posjete Zagrebu. I sam Bulatovic nije krio svoje odusevljenje ponudjenim prijedlozima, ali se kasni izgleda pokajao. Tako je bar javno govorio, a sta je uistinu mislio tesko je znati.
Iako je A. Izetbegovic svo vrijeme rata zagovarao jedinstvenu i nepodijeljenu BiH, negdje pred sam kraj rata pojavila se informacija od politickog rukovodstva Srebrenice, da im je A. Izetbegovic nudio zamjenu Srebrenice za Vogoscu, sto je on demantovao.
Isto tako negdje sam procitao da je i Sefer Halilovic nekadasnji komandant ABiH bio zagovarac zamjene Sandzaka za Istocnu Hercegovinu, ali je i on ove tvednje kasnije demantovao.
Pred sam kraj rata klale su price kako SDS nudi zamjenu teritorija, konkretno zamjenu Banja Luke sa okolinom za Tuzlu sa okolinom.

Kad su pocele kolati ovakve price pred sam pocetak poslednjeg rata, mnogi su negodovali, tvrdeci " a ko to mene moze natjerati da ostavim svoju djedovinu i pradjedovinu " i tome slicno.
Pocetak ratnih dejstava pokazao je kako je ova ideja dobro ukorijenjena u glavama politicara, jer su poceli masovni progoni, teror i zlocini svake vrste, pa su ljudi trazeci spas ostavljali sva svoja dobra, samo da spase glavu i porodicu.
Tako danas imamo potpuno etnicki ociscenu istocnu i zapadnu Hercegovinu, Podrinje, Bos. Krajinu, Semberiju, Posavinu i jos neka podrucja.
Poslije svega postavlja se pitanje, sta je bolje, "humano preseljenje" ili nasilno preseljenje?



04-04-2012 at 03:17 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

tema je ozbiljna,
nekima interesantna sto je sasvim uredu,
da bi se izbjeglo cesto obstruiranje i rasprava u nezeljenim pravcima, apelujem na sve forumase da sto je vise moguce ignorisu postove od Mel jer nevode nicemu osim razmjeni uvreda, nepostivanju pravila foruma i krse sve eticke norme kakvog takvog medjupostivanja...

hvala

04-04-2012 at 05:37 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
laly wrote:
veoma interesantan naziv teme, idealna za diskusiju svih strana sto su ucestvovale u ratu, ali sigurno ne na ovaj nacin. citajuci se pitam se gdje ja to zivim, pa stalno sam na terenu u svim mogucim selima sa svim stranama i uglavnom pricamo o ratu, identitetu i nikad ne naidjoh na ovakve argumente. ne mogu se sloziti da se Srbi u BiH ne vide Bosancima, ili da ne vide drzavu BiH kao svoju...
predrasude, strah od drugacijeh i drugih umnogome uticu na ljude u miru, a kamoli tek u ratu, a svi smo se bojali zar ne?
ono sto me jako ljuti je uvlacenje religije i podcjenjivanje svega sto je drgacije. Jesam li ja losa osoba ako sam nevjrenik ili ti cafir? Ja vjerujem u ljude a ne u bogove,i mislim da moje nevjerovanje ne umanjuje moju vrijednost.

aa arnie tvoje teze cine vise stete nego koriste Muslimanima.
sto se tice ravnogorskog cetnickog pokreta to je za svaku osudu, a mi mozemo samo osuditi, a zadatak Srbije je da radi na njegovom gasenju a ne nas.
Narod nase zemlje je jako propatio u proslom ratu i bolje razmisljajte kako da pomognete tim ljudima, nego sto im svojom pricom skodite

[Edited by laly on 03-04-2012 at 18:35 GMT]


lalo,super i je i ovo "istresanje",neka se svako relaksira kako zna... bolje na netu,neg u RL...
mada misiim da ovde nema sviju strana,samoj jedna,koja je jos uvijek u ratu...a mnogi to nece da vide...rat nam je u glavam htjeli to priznat il ne,,,,jerbo ja tako misiim bar,nije imo neki normalan nazov svrsetak,ono oni izgubili mi pobijedili,il oni pobijedili mi izgubili..sve nekako ostalo nedoreceno...i ostalo ono najgore -oni i mi-


podjoh svasta napisat,pa skonta...ima svega tu,,,ne svidja mi se...,toj oto ispuhivanje makar i ostalo u meni

04-04-2012 at 09:21 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

tacno je da ovaj rat nije zavrsen, ali iskreno ne mora se zavrsiti oruzanim putem. ajmo isplatiti zrtvama stetu i odati prizanjnje i pocast, kazniti zlocince i okrenuti se onim sto nas veze ekonomiji. To je na nekin nacin mirno rjesavanje sukoba, ali je moguce. Osnovati komisje za istinu nek istraziju sta se desilo.

Iskreno za mene bi ova tema bila interesatnija da pisemo o vlastitim ratnim iskustvima, kako je to bilo biti u rovu, kako je bilo u logistici, sta je to sto smo prezivljavali, a ne da se bavimo mi i oni. Na ovaj nacin mi mozemo stvaoriti nasu zajednicku istoriju i sacuvati od zaborava.

04-04-2012 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

nema tu odsteta,nit priznanja,a pogotov nema tu vise nas...
sad imas mi i oni.
i ovo sto se gura pod tepih,sa nazov pricom o ekonomiji,ce da nam se obije o glavu,kad tad...
jerbo mnogo toga je ostalo nedorecenog...
mi smo poderani ko drustvo,ne zato sto ja tako zelim,il sto navijam za nas kontra njih...nego sto je to tako ljudi dragi..nema te ekonomije koja ce ovo sastavit...
ratko hoce rat,pa nece niko,al kako ovi gore odlucuju,ovo se samo ratom moze rijesit...
i opet nisam ja taj koji udara u ratne bubnjeve,to tako nalaze situacija na terenu,da ovo ovako nece jos dugo patom i statusom kvo ici...na cjedan ili drugi nacin,po prirodi stvari,ubrzat ce se...
a bumo vidli...
djaba vama fina prica,i uljepsavanja,da su bogdom pakaši na vrhu vako razmisljali devedesete...pa se malo bolje spremili...

04-04-2012 at 11:42 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

nazalost,vjerovatno cu biti pogresno shvacen... nema veze naviko sam

04-04-2012 at 11:44 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
MelMel wrote:
Jer da nisam i da sam kojim slucajem zaplatila glavom bilo kao civil ili kao borac, sada bi me svaka susha ukljucujuci politicare i funkcionere na kljucnim mjestima ismijavala i sprdala se na racun mog rodoljublja. Ipak sam ja na ovom forumu par godina i imala sam priliku vidjeti kako neki forumasi koji zive u tuzli ismijavaju borce koji su krv svoju dali. Za razliku od domacih rodoljuba, nije mi se desilo da ismijavam borce. Zao mi je svih vas koji ste krv dali za BiH, a dobili ste najkorumpiraniju strukturu bosansko-hercegovackih politicara i funkcionera.
Mogla sam ja ostati i kao mlada djevojka obuci maskiranu uniformu i sakriti se iza babe, samo moj babo nije Alija. Dakle, ne bih se imala iza koga sakriti. Mogla sam doduse kao rodjak mi u mladalackom zanosu otici na borbenu liniju sa samo dva home made metka razmisljajuci da li ce opaliti ili ne kad dodje do borbe protiv dobro naouruzanih ceta, pa pasti kao zrtvovano jagnje. Bil me se ti sjetio? Sumnjam! Njega se jos samo njegova majka sjeca.
Mogla sam izaci iz rata kao borac invalid pa prositi po ulici i biti sikanirana od vas vrlih gradjana .....
A mogla sam kao i mnogi mi jarani i jaranice vojno sposobni ostati u Tuzli i zivjeti u podrumu ...
Mogla sam otici, pa se vratiti cim se rat zavrsio i sjesti na neku vrlo bitnu fotelju kao sto su to mnogi uradili, pa sad tebi kroje kapu i glume velike rodoljube.
a mnogi koji su ostali u ratu napustise BiH kasnih 90tih kad skontase za sta su se borili i za koga.

@melmel niko ovdje na forumu ne ismijava rodoljube osim tebe.... to sto si ti negdje lafo procitala da ih na ovom forumu navodno neki forumasi ismijavaju , ako i jesu , to su mogli samo pisati zlonamjerni poput tebe. Ttvoja laz da ih sikaniraju gradjani ovog grada, to bi bilo isto kao kad bi rekla da gradjani sami sebe sikaniraju . Vidis rijetko ko, ko je otisao, ne bi ovako sebi nesto dozvolio , da na ovakav bezobrazan nacin komentarise osim naravno takvih nedobronamjernih kakva si sama. .... Tvoj stav u kratkim crtama je da su Ljudi koji su branili ovu zemlju trebali biti _izdajnici_svoje zemlje ...i onda ne bi imala razloga da boravis na ovom forumu , niti bi imala razloga da siris pesimizam, niti da govoris svima kako ne valjaju nicemu,.. Jelde najgora je stvar sto ovdje nisu oni koji su pucali po nama. Znas svjesna sam da postoje poput tebe neljudi koji rade takve stvari po nalogu (bezbeli), ali me vise iznenadjuju oni (administratori) koji daju prostora i tolerantni su prema jednom defetisti koji maksimalno koristi ovaj prostor(forum), u takve , naravno negativne svrhe, zbog cega i jesi ovdje.Necu da govorim o tvojoj buratalnosti i primitivizmu i jos kazes da si zena
04-04-2012 at 13:56 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Pa opcepoznato na forumu je da si u stvari ti, paranocina, sto nije za cuditi . Svoj ti poso' , znam da ti nije bitno.

[Edited by mojgrad on 04-04-2012 at 14:21 GMT]

[Edited by mojgrad on 04-04-2012 at 14:21 GMT]

04-04-2012 at 14:20 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Sta ces vidis ja se javljam iz Tuzle jer mi je zao ovog gradjanskog portala da se nad njim izivljava takva stoka poput tebe.

04-04-2012 at 14:27 | Ukljuèi u odgovor
mojgrad
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 14-09-2009
Lokacija: .
Odgovori: 55
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

izvinjavam se stoci

04-04-2012 at 14:28 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice