Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

Kako uvijek tema podje u nekom pogresnom pravcu.Mozda se negdje vise pise o ljudima koji su ostali ovde u Tuzli i dana danas..al et i ja sam jedan od njih.U stvari radim u Tuzli...bio ovde citav rat...i nista mi ne fali sto sam bio i ostao ovde u BiH.Druga je stvar ako neko nije zadovoljan sadasnjim stanjem i misli da ima negdje bolje..bujrum nek se snalazi i ide za boljim..to je normalna stvar..to se moglo i prije rata i za vrijeme rata..a moze i sada ...Uglavnom ovde je kako se ko snadje isto kao i na zapadu..kako ko nadje sebi posao il da vodi neki posao...Druga je stvar do nasih licnih zelja,prohtjeva i mogucnosti kako ko misli da bi trebalo biti il da zakinut u svojim ne ostvarenim zeljama..sve u svemu je do samog covjeka na sta puca i koliko je zadovoljan sa situacijom i svojim zivotom...Zelje nece niko nikome ispunjavati jer su ne skromne..

04-04-2012 at 20:59 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

MelMel, a koju smo drugu opciju imali osim da se branimo??

04-04-2012 at 21:26 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
primus inter pares wrote:
arnie jeli moguce da se sam alija izetbegovic predstavljalo kao srbin u dokumentima,davno prije ratato sam negdje procitao
da li je i zasto otpustio frensisa bojla,stranog adovkata u tuzbi za genocid kontra jugoslavije
zasto je smijenio sefera halilovica a postavio rasima delica
da li je alija bio u zatvoru,koliko godina?kada je dobio poslje izlaska pasos?
da li je ikada prije rata bio u srbiji na pregovorima i s kime,o cemu su razgovarali
da li je bio upozoren da ne sliejce na aerodorm u proljece 92sto je sletio?koga su tada nasi drzali u okruzenju
da li je bilo moralno,i stetno za nasu stranu nastaviti pregovore sa suprotonom stranom u trenutku kada ti oni mucki ubiju potpredsjednika vlade
da li se pruza ruka covjeku8milosevicu)a koji je odgovoran za posast tvom narodu?da li ju je pruzio i kada
da li je bio pomiren sa podjelom bosne i od kada
da li je alija bio naivan i merhametli i neupucen...ili je razumio o cemu se radi
zasto je javno najavljivao deblokadu sarajva,izbivsi i najmanji moguci promil iznenadjenja
zaato je potpisao primirje u sumrak rs-a
da li je istina da je postojala ideja o drzavnom udaru,ili vojnompred kraj rata
da li je iko ikada ovome javno upozoravao??da li smo mi bili u ratu izlozeni i medijskoj blokadi,ali iz unutrasnjosti obruca
zasot pregovori,oko gotove stvaridrzava je bila tapija,papir ui nasim rukama
zasto veresija od gotovog
rekoh hiljadu zasto hiljadu zato...


Bio je rat, agresija. Alija je bio predsjednik drzave koja nije imala vojsku ni oruzije, drzavu napadnutu sa dvije strane i izdanu iznutra od polovine stanovnistva, drzavu kojoj je svijet okrenuo ledja i nametnuo embargo na oruzje..., ali ipak, BiH je opstala u svojim prijeratnim granicama zajedno sa svojim muslimanskim stanovnistvom a plan stvaranja Velike Srbije zavrsio na smetljistu historije.

I zato, sve sto si gore pitao ima svoj odgovor i kontekst vezan za nemogucu situaciju u kojoj smo se nasli. I zato, ja sam Aliji zahvalan jer smo sa njim na celu izvojevali vojnu pobjedu odbranivsi se od mnogo jaceg agresora, i ono sto je jos vaznije izvojevali smo moralnu pobjedu jer nismo cinili zlocine ni svetilil se. I zato, zbog svega sto sam gore napisao, zbog svih tih cinjenica, ja njemu oprastam greske koje je ucionio, jer na kraju, i on je bio samo covjek.

"poslije rata i bitke svi su generali"

05-04-2012 at 00:00 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
primus inter pares wrote
Tokom rata u Hrvatskoj Izetbegoviæ poruèuje Bošnjacima: "Ovo nije naš rat."

U martu 1992. u vrijeme srpskih barikada u Sarajevu Izetbegoviæ kaže: "Spavajte mirno, rata neæe
biti."

"U dilemi da li da spašavam narod ili državu odluèio sam se da spašavam narod".

Svaki srednjoškolac zna daje država osnovno sredstvo odbrane naroda.Nema drzave nema n naroda..."



Zar je Alija trebao da mobilise nase ljude da idu na Hrvatsko ratiste i ginu za Veliku Srbiju?? Alija je svojim NE Molosevicu spasio dobar dio Hrvatske. Zamisli da je Alija mobilisao 200,000 da idu da gaze Slavoniju. Hej moj primise...

Alija je govorio da rata nece biti kako bi smirio situaciju. Da je Alija govorio i vikao da rata hoce biti mnogi bi ga optuzili da podpaljuje vatru i zagovara rat. Prozvali bi ga fasistom koji hoce krv. Ti zaboravljas da nama rat nikako nije bio u interesu jer mi nismo imali nista. I na kraju kkrajeva, koliko naseg obicnog svijeta je vjerovalo da ce nas JNA napasti? 0(nula). Nas blesavi narod je do zadnjeg dana pjevao Titine pjesme i vikao -nece nas niko dirati. Hej moj primuse...

Sjecas li se ko je rekao -prije ce se brda raspasti nego sto ce se Jugoslavija podijeliti?

Alija je rekao ispravno. Sta ce nam drzava ako u toj drzavi nema naseg naroda?? Izmedju naroda ili drzave, i ja bih izabrao opstanak naroda. Kome i cemu drzava ako je nas narod u masovnim grobnicama?


05-04-2012 at 00:13 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

A sto se tice Islamske deklaracije, pa to su cetnicke komunjare iskoristile kako bi Aliju optuzili za nekakav toboznji fundamentalizam kako bi ga strpali u zatvor i tako oslabili bosanske muslimane. Kasnie su tu deklaraciju koristili kako bi zaplasili svoj srpski narod i prodali im pricu o nekakvoj ipasnosti od islamizacije srba.

A u stvari ta deklaracije je samo jedna knjiga i nista vise. Ali su je cetnici iskoristili, a i dan danas je koriste, za propagandu i plasenje naivnih srba.

Ali evo i ovdje, na ovom forumu, izgleda da ima onih koji se slazu sa Karadzicem da je Alija bio fundamentalist kao i da je njegova knjiga fundamentalisticka.

Sramota.

P.S. A koliki je Alija zaista bio fundamentalista pokazao je to tokom rata kada nikada nije naredio osvetu i kada je stitio srpske i hrvatske bogomolje.

05-04-2012 at 00:19 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

vjerovatno su mnogi zaboravili...pa da ih podsjetim

vojna mornarica je zarobila pun brod nauruzanja koji je bio namjenjen nama bosancima...a sve uz zdogovor Adila,Alije i i Zelenih beretki

i nije bas da se nije pripremalo za rat...samo meni se cini sporo,jako sporo...recimo u mome selu niko nije trazio naoruzanje dzabe...kupovalo se naveliko i pripremalo...zato u mome mjestu a i u siroj okolici nije bilo nikakvog ratnog zlocina

05-04-2012 at 00:24 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
laly wrote: Iskreno za mene bi ova tema bila interesatnija da pisemo o vlastitim ratnim iskustvima, kako je to bilo biti u rovu, kako je bilo u logistici, sta je to sto smo prezivljavali, a ne da se bavimo mi i oni. Na ovaj nacin mi mozemo stvaoriti nasu zajednicku istoriju i sacuvati od zaborava.
bravo laly! ja sam bas jucer prolazila cestom koja me uvijek podsjeti na rat i onda obavezno saputnicima pricam o tome sta se i kako se desvalo. interesantno je da sve ono, sto je tada bilo strasno, tragicno, ne znam ni ja sta vec, sada ima neku dozu humora, prepricava se uz (nerijetko) blago karikiranje, a i situacije podsjecaju na neku dobru komediju (naravno, izuzev onih dijelova u kojima su ljudi raskomadani na sastavne dijelove... )

eto, npr. jucer prodjoh, kako rekoh, cestom, gdje smo jedne davne prilike isli i dosli do kraja puta. mozes lijevo ili desno. zgledasmo se nas dvoje (tada) u autu, ne znamo ni jedno kojim bi putem trebalo, pa, onako, odokativno krenusmo lijevo. vozimo se, klaj-klaj, a nakon ne znam ni ja koliko prestade biti i ljudi i kuca na cesti, samo pustahija i ravnica. odjednom, pred nama, balvan na po ceste, nabacane neke grane, valjda bio i neki frizider, ves masina, sta li...

stadosmo, jos pocesmo razmisljat da l' da obidjemo, kad iskoci iz rova momak u uniformi. pridje, ono s puskom sve regularno, kaze: dje cete vas dvoje?

rekosmo, a on samo sto ne pade od smijeha! kaze: znate l' onaj kraj puta? e tamo treba desno! ovdje ste jos malo pa kod cetnika

podijelismo s njim cigarete koje imadosmo i odosmo u rikverc
05-04-2012 at 08:02 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
Dilber wrote: i nije bas da se nije pripremalo za rat...
interesantno je koliko se rijetko nadje neko ko kaze da se prije rata pripremao za rat (tj. rijetko ko s bosanske strane).
05-04-2012 at 08:03 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

jah...
da odma tu parabolu,olitiga kurvu bol izbijemo,da ja sam za jednu i jedinu,suverenu,demokratsku,cjelovitu i nedjeljivu 51.124km2 km gor dol ,a VI
i dokad vise to hebeno suti i trpi,haj ba,neka,sabur,bice bolje
pa samokritika je najvaznija,sto ne valja ispravljas,da ne bi OPET ZIJANIJOodzvanjal vam ovo u glavi OPET
jel se moglo bolje pripremit?
jel se moglo navuc vise oruzja?ljude ranije dignut?okruzit kasarne?uzet im i gace sa njih i razmijenit za nase ljude u bijeljini,zvoriku,prijedoru
ko je tu ba general poslje bitke...nista novo..al jok nije nas rat,jebo vas rat...
sta je mogomogo se sklonit u stranu ako nam je dobro mislijo...al jok svaka njegova greska j***** nas je sve,---
koji k****, general poslje bitke,ja sam bijo i osto obicni bosancero i to ovde u tuzli,,a on nas precjednik aljo vrhovni komadant oruzanih snaga..alooo vrhovni
i bijo dobar merhametli,nije htio da ih iritira,da ne kaju daj fundamentalist,zlocinac,da ih raspiri,a vec izgorio vukovar cccccc
sta logika nalaze?
dilbere,brod oruzja gor dol,ulazilo je citavo vrijeme osim jedan vremenski period za vrijeme rata sa hvo,al ne i ctiavo vrijeme tog sukoba...uzimali su svoj procenat al je i do nas dolazilo...
drugo bih je bila centar juge za namjensku industriju,znatel sta to znaci?
sve u svemu u rasemu,povaljani,obespravljni,zrtva naj*****,sad da se izjednaci,utanbaèi i da se vratimo na pocetak price...dje su srbi vecina bice srpsko,dje hrvati hrvatsko,a dje bosnjaci,bosnjacko...kaje bolje ista nego nista...i ne trpajte mi u usta rijeci,ovo nisu moje rijeci,nego naseg precjednika..pogresivog,i dobronamjernog....

i nije aljo sprijecio rusenje bogomolja,da se razumijemo,nije ljudima u krvi da ruse,nisu nikad ni rusili,koji bi k**** sad rusili...supak i raja nije isto bilo nikad nece ni bit...
uvijek smo na æete gledali sa moral hajgraunda...mi u carsiji oni u šumi??zar nije bilo tako,mislite slucajno
boli me k**** kako ko vidi prosli rat ja ga vako vidim i tacka ba...jedna obicna,lakrdija,da ne kajem izdaja....
i kaka ba pobjed,eno ti ljudi strajkuju vec sedmicama dol pred presjednistvom...
ej moj bleki,jedini adut koji si imo,je moral hajgraund,da si na pravoj strani,da se boris za opstanak i drzavu...i sjebes to pregovorima koji ti ne donesu nista,osim sto postede,tvog krvnika...a od starta pravis greske,koje te kostaju zivota i zivota...
i tako...





05-04-2012 at 08:07 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust

citat:
statebriga wrote:
interesantno je koliko se rijetko nadje neko ko kaze da se prije rata pripremao za rat (tj. rijetko ko s bosanske strane).



kaka priprema ba,kako ces se pripremat kad ti vrh kaje da rata nece biti... i nemojte da lajem...
nisu mogli,..pa sto nisu mogli,...uzet silm,a ne pustit ih?ocel se nalj+utit na nas,ocel pucatto ko nisu pucali kad su iznjeli cccccc
nije mogo kmeee kmeeee
05-04-2012 at 08:10 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Poslednji rat, interesantna pitanja i ratna iskust New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice