Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Sevdalinke
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
lutalica
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 11-09-2002
Odgovori: 143
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Josipa Lisac Omer-beze


http://www.youtube.com/watch?v=8g-gPoj7Hpk

14-08-2007 at 13:14 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Himzo Polovina - Što te nema
http://www.youtube.com/watch?v=rcMnrkaAQ7s

16-08-2007 at 00:34 | Ukljuèi u odgovor
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sevdalinke
Bez chatanja molim

Ljiljana Buttler and Mostar Sevdah...najljepsa obrada "Nocas mi srce pati" Cio album je

http://www.mtvtop.net/music/324/324593.htm

20-08-2007 at 23:58 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon SEVDAH - pjesma slavensko-orijentalalnih kutura
Bez chatanja molim

sigurna sam kako nas je smrt safeta isovica zaista iznenadila i rastuzila,ali pisanjem o jednom lijepom umjetnickom pravcu kao sto je sevdah je samo jedan gest zahvalnosti ,kao i iskreno podsjecanje vrijednsti jednog vrlo interesantnog muzickog pravca koji je rodjen prije nekoliko vijekova na razlicitim prostorima ,kao i pojava sevdaha u BiH

 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

04-09-2007 at 06:41 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1716
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SEVDAH - pjesma slavensko-orijentalalnih kutura
Bez chatanja molim

U BiH je sevdalinka bosanska gradska pjesma koja se pjeva onako kako su to èinili Himzo POlovina, Safet Isoviæ, Zaim Imamoviæ, Zekerijah Ðeziæ, Beba Selimoviæ, Zehra Deoviæ, Zora Dubljeviæ, Emina Zeèaj...

Kafanske varijante i hibridi u koje ubrajam i Mostar Sevdah Reunion nisu po mom mišljenju prave bosanskohercegovaèke sevdalinke.

Nažalost danas nema pjevaèa kao što su gorepomenuti koji su bili školovani i educirani za umjetnièko donošenje pjesme. Omer Pobriæ nešto pokupava s Institutom, ali vrlo èesto pjesme koje snimaju današnji pjevaèi zvuèe kao zavijanje izvitoperene vinilske ploèe na 78 obrtaja.

Ipak dok je snimaka poput ove pjesme kooju je napisao pokojni Jozo Penava u saradnji s rahmetli Zaimom Imamoviæem, a pjeva je veliki rahmetli Safet Isoviæ, imaæemo prilike sjetiti se šta su sevdalinke i kako se pjevaju:

http://www.youtube.com/watch?v=tY7ZyPoqByE&NR=1

04-09-2007 at 23:26 | Ukljuèi u odgovor
Neidhardt
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 16-06-2007
Lokacija: Wien
Odgovori: 1596
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SEVDAH - pjesma slavensko-orijentalalnih kutura
Bez chatanja molim

Interesantna je povijest sevdaha, koji se razvio poslije dolaska Jevreja/Sefarda iz Spanije odakle su protjerani od strane inkvizicije. Osmansko carstvo je bilo jedino koje ih je primilo. Jednom sam na TV-u davno gledao kako Isovic spomenu utjecaje jevrejske glazbe na sevdalinku, samo ne znam bas sve u detalje. Volio bih saznati mnogo vise o historiji sevdaha pa ako tko zna vise ili ima neke izvore, bio bih zahvalan. Pozdrav.

05-09-2007 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: SEVDAH - pjesma slavensko-orijentalalnih kutura
Bez chatanja molim

"Sevdalinka je bosanska, gradska ljubavna pjesma, pri cemu rijec "bosanska" geografski odreduje autohtnost sevdalinke, rijec "gradska" urbanost, a rijec "ljubavna" sadržajnu tematiku." (Omer Pobric) 


05-09-2007 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
Lion_1
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2003
Lokacija: Tuzla pored Dubrava.
Odgovori: 2221
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: SEVDAH - pjesma slavensko-orijentalalnih kutura
Bez chatanja molim

"…Jednog aprilskog jutra, zapravo zore, 1946. godine probudio me neki nepoznati ritmicki zvuk i pjesma. Bilo je to cudno pjevanje DUBOKO LJUDSKO, NEKAKO DREVNO I ISKONSKO, A BLISKO I DRAGO u isto vrijeme. Pogledao sam kroz prozor i ugledao nekoliko seoskih kola: i na njima svatovi, u bijelim i sarenim zivopisnim nosnjama. Neki brkajlija sa crvenim omotacem oko glave lupao je sa puno smisla za ritam u tupan od govedje koze, a pjesma se orila, budeci gradjane iz njihovog posljednjeg jutarnjeg sna: Sta u dvoru zubor stoji, sta ono vele? Hej, ono majka sina zeni, pa se vesele! Svak se tome radovase, majka najvise… Taj mali, ali vrlo impresivan dogadjaj vratio me u carstvo djetinjstva, u svijet njegovih carolija, u dane kad se sve gleda rasirenim ocima. Prisjetio sam se mnogih pjesama koje su pjevale moja majka, sestra, strina, moje komsinice: Duda, Dzevahira, Bosiljka… Znao sam da su to pjesme primitivnog izraza, ali istinite i jos zive, nenatrunjene jednom kvazicivilizacijom, interesantne i lijepe. …ZAVOLIO SAM SEVDALINKU. Ona mi je vratila ljubav prema vrijednostima, koje sam nepromisljeno, ali i opravdano bio zagubio. Lirska narodna pjesma je jos interesantnija. Njen glas nam dolazi iz dubine prastarog, drevnog i neshvatljivog. I bas zahvaljujuci toj pjesmi mozemo da osjetimo duh i dah drevnosti, mozemo da predocimo sebi odnose iz patrijahalne sredine kao i nacin zivota i misljenja kakav je bio davno i jucer. Danas je ta pjesma, manje-vise, sa sebe zbacila svoje utilitaristicke primjese i BLISTA CISTA KAO BISER koji smo izvadili iz skoljke sa dna tajanstvenog mora. Njen izraz je precizan, koncizan, blizak. On i danas moze da bude uzoran. On je u stanju da poluci takve ekspresije da poetske igre modernih pisaca, nasih savremenika, mogu da nam izgledaju manje uspjele, isforsirane, nevjeste, ako ih uporedimo s nekim nasim pjesmama, zagonetkama i poslovicama." (Mehmedalija-Mak Dizdar: Izabrana djela. Knjiga III. Sarajevo, 1981.) 


05-09-2007 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
terapija
Nivo: Forumski vuk
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 04-09-2007
Odgovori: 376
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: SEVDAH - pjesma slavensko-orijentalalnih kutura
Bez chatanja molim

citat:
Lion_1 wrote:
"Sevdalinka je bosanska, gradska ljubavna pjesma, pri cemu rijec "bosanska" geografski odreduje autohtnost sevdalinke, rijec "gradska" urbanost, a rijec "ljubavna" sadržajnu tematiku." (Omer Pobric)


Bas tako.Niti sta dodati niti oduzeti.Prava definicija,kratko-jasno.
06-09-2007 at 16:32 | Ukljuèi u odgovor
terapija
Nivo: Forumski vuk
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 04-09-2007
Odgovori: 376
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SEVDAH - pjesma slavensko-orijentalalnih kutura
Bez chatanja molim

http://www.institutsevdaha.ba/

06-09-2007 at 16:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Umjetnost : Sevdalinke New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice