Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Aidatuzla wrote:


Ne dobijaju zemlje Nobelovu nagradu nego ljudi


E yebiga sad da prostis, dzabe sam sve ono napisao, sto nisi prije rekla
14-11-2014 at 18:32 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
citat:Nedavno je mala curica dobitnica Nobelove nagrade Pakistanka Malala, i svi znamo kolu vaznost i kakva blamaza za taj dio svijeta Ja lièno ne znam nista o toj blamaži. Svi imaju pravo na mišljenje. Pa ipak, èinjenica ostaje da je ta curica skoro poginula zbog nekih usijanih talibanskih glava koji ne žele da se curice obrazuju. Nisam sigurna da to žele i za djeèake jer što je insan tuplji, lakše je s njim manipulisati. citat:Ne dobijaju zemlje Nobelovu nagradu nego ljudi Upravo! citat:Hanumice, tih 10 pobrojanih stvari svakako spadaju u kontribuciju ka svjetskom napretku. I spominju se tu i 9. , 13 vijek, itd....Sada je 2014. Pitanje je sta se to u medjuvremenu desilo u islamskom svijetu pa se stalo/ primjetno usporilo sa signifikantnim doprinosima ka stvarima kako to prilozeni tekst kaze "bez kojih se ne moze". Slažem se Aida i nemam odgovor na to pitanje. Meðutim, možda se odgovor krije u jednom interesantnom tekstu Borisa Dežuloviæa. Reforma islama nije moguæa, meðutim pristup religiji i primjeni religije u životu pojedinca nije predodreðen, niti strogo ureðen (osim u glavama radikalnih vjernika).


Da zanemarimo Dezulovicevu eglenu.
Apropo Talibani, vecina tih Pakistanaca je na nivou Talibana, nit' manje nit' vise, neizlazna situacija.
Dali se bilo sta i dali se dodjelom toj curici Nobelove nagrade dogodilo ili dogoditi, tesko za povjerovati.

Predopstavljam da si jako mlada, a samo prije par decenija i kod nas na nasim prostorima je bio najveci haram spremiti zensko dijete u skolu, tek nakon 1945 uvedeno je obavezno skolstvo, kako za muske isto tako i za zenske, nasi djedovi ili ocevi su se dugo toj praksi suprostavljali, bilo ih je puno koji su za slicno negiranje zakona po pitanju opismenjavanja i kazne placali.

I jos samo da dodam, Bosna i Hercegovina ili muslimani Bosne i Heregovine su specificni u svojoj prakticnosti vjere, primjera im nema na ovom dunjaluku, nemozemo se niti sa jednom muslimanskom zeljmom po specificnosti uporediti, budimo sretni i ponosni da smo takvi, nedo Bog da smo onakvi kao oni drugi, oni anamo tamo na dalekom istoku.

[Edited by Bongo on 14-11-2014 at 19:57 GMT]
14-11-2014 at 18:44 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Hanumice, replicirala si zapravo meni jer si moj post citirala. Obratila si se Aidi vjerovatno misleci da repliciras njoj. Elem, ja u Dezulovicevom teksta nisam nasla odgovor na moje prethodno postavljeno pitanje.

Medjutim, primjecujem da si rekla kako reforma Islama nije moguca. Mozda upravo u tome i lezi bar parcijalan odgovor na moje pitanje.

14-11-2014 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
MelMel wrote:
Hanumice, replicirala si zapravo meni jer si moj post citirala. Obratila si se Aidi vjerovatno misleci da repliciras njoj. Elem, ja u Dezulovicevom teksta nisam nasla odgovor na moje prethodno postavljeno pitanje.

Medjutim, primjecujem da si rekla kako reforma Islama nije moguca. Mozda upravo u tome i lezi bar parcijalan odgovor na moje pitanje.


Dobar dan MelMel, upravu ste, Vama sam replicirala, a ne Aidi. Oprostite zbog greške u oslovljavanju.

To što reforma Islama nije moguæa je naime stav uleme. Kur'an, kao što znate, je zbirka nareðenja koja je Uzvišeni Allah, Subhanehu ve Te'ala, objavio Poslaniku, sallahu 'alejhi ve selleme, i èini osnovu islamskog uèenja. Kao takva se ne može mijenjati. Zato sam rekla da nije moguæa reforma. Meðutim, pouka teksta, onako kako sam je ja doživjela je upravo to da se reforma ne mora desiti, ali pojedinaèni pristup i tumaèenje religije od strane uleme, kao i pojedinaca, zavisi od pristupa tekstu i islamu uopšte. Treba se poæi od tog da Uzvišeni Allah, s.v.t, nije objavio svoje upute i nareðenja u Kur’anu da bi otežao život bilo kome nego da bi ga uredio i tako uèinio ljepšim i lakšim.
25-11-2014 at 12:47 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Bongo wrote:
Od 1901 g. kako je pocela dodjela Nobelove nagrade, a Nobelova nagrada se dodjeljuje u 90% najboljima naslo ih se na spisku kao dobitnici Nobelove nagrade 802 osobe, nisam siguran, ali mislim da medju njima nigdje ni jednog muslimana nema.


Prije Malale, Nobelovu nagradu za mir je dobio egipatski predsjednik Sadat 1978. godine, a Nobelovu nagradu za fiziku dobio je Abdus Salam, 1979. godine.
25-11-2014 at 12:50 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
hanumicag wrote:


Prije Malale, Nobelovu nagradu za mir je dobio egipatski predsjednik Sadat 1978. godine, a Nobelovu nagradu za fiziku dobio je Abdus Salam, 1979. godine.



Zali Boze da mu je nagrada dodijeljena iako je Sadat bi mirovnjak cak sta vise veliki Titov i Jugoslovenski prijatelj. Na Bliskom Istoku ako se ne varam posljednjih 50 godina nije bilo mira niti ce ga u skorije vrijeme biti...ah ja...i EU je dobritnik Nobelove nagrade, kakav apsurd da veceg nema, oni su ti koji oruzje spremaju zaracenim stranama, oni kao Nobelovci. I ta mala curica u Pakisatanu je takodje apsurd nad apsurdima, nista ona niti slicni njoj u toj vise nego konzervativnoj sredini nece niti mogu bilo sta postici.

Molim te lijepo, biti dobitnik Nobelove nagrade u 21 vijeku i boriti se za najosnovnija prava mladih, pravo na skolstvo, pa gdje mi to zivimo ?
25-11-2014 at 20:57 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Zasto mi imamo uopste problem i poteskoce reci da na svim poljima kasnimo, odnosno da su oni puno decenija ako ne i stoljeca ispred nas.
Sve inovacije posljednjih par stotina godina stizu sa zapada a da ne pominjemo ovih posljednjih 100 godina...medicina, fizika, hemija, mah, haman na svim sektorima su nedostizni...mi imamo ogromne deficite.

25-11-2014 at 21:08 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Bongo wrote:
Zasto mi imamo uopste problem i poteskoce reci da na svim poljima kasnimo, odnosno da su oni puno decenija ako ne i stoljeca ispred nas.
Sve inovacije posljednjih par stotina godina stizu sa zapada a da ne pominjemo ovih posljednjih 100 godina...medicina, fizika, hemija, mah, haman na svim sektorima su nedostizni...mi imamo ogromne deficite.

Ja bi volio da znam (u tvom sluèaju) ,ko su to oni,a ko smo to mi?
26-11-2014 at 15:33 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Dilber wrote:

Ja bi volio da znam (u tvom sluèaju) ,ko su to oni,a ko smo to mi?


Pa bolan Dilbere, pitanje je jasno ko dan, haman je i pola odgovoreno, potpitanju nema mjesta.
Gdje je nas inovacija, gdje su nasa tehnicka kao i druga dostignuca..ne pitaj me molim te ponovo ko su oni a ko smo mi.

Oni stigose i na mjesec, nedavno Nijemci, odnosno u koperaciji sa ostalim zapadnjacima spremise kosmicki brod na udaljenu Kometu pola milijarde kilometara, taj isti kosmicki brod morao ce savladati 6 milijardi kilometara da bi pao na tu Kometu, putovao je punih deset godina...i sada se postavlja pitanje ko su oni...oni su oni a mi smo gdje god da se nalazili mi...i nama je izgleda u nasoj kozi dobro, samo sto oni u munjevitoj brzini nam odmicu, kako da ih stignemo a sve te Nobelove nagrade imaju ite kako veliko znacenje za jednu naciju, cak sat vise i za cijelo covjecanstvo.
26-11-2014 at 19:18 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Bongo wrote:


Pa bolan Dilbere, pitanje je jasno ko dan, haman je i pola odgovoreno, potpitanju nema mjesta.
Gdje je nas inovacija, gdje su nasa tehnicka kao i druga dostignuca..ne pitaj me molim te ponovo ko su oni a ko smo mi.

Oni stigose i na mjesec, nedavno Nijemci, odnosno u koperaciji sa ostalim zapadnjacima spremise kosmicki brod na udaljenu Kometu pola milijarde kilometara, taj isti kosmicki brod morao ce savladati 6 milijardi kilometara da bi pao na tu Kometu, putovao je punih deset godina...i sada se postavlja pitanje ko su oni...oni su oni a mi smo gdje god da se nalazili mi...i nama je izgleda u nasoj kozi dobro, samo sto oni u munjevitoj brzini nam odmicu, kako da ih stignemo a sve te Nobelove nagrade imaju ite kako veliko znacenje za jednu naciju, cak sat vise i za cijelo covjecanstvo.


Upravu si ti ....ono gore je trebala biti mala neslana sala
Samo sam bio zaboravio smajlice ukljucat
More li jedno
26-11-2014 at 23:19 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice