Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : Šta čitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Sta citate?

Na brzinu prelistah; da zaista upečatljiva knjiga, tek je počeo čitati, a ima upečatljivo opisivanje predmeta, pojava, ljudi, itd.

Puna bisera, nekih koje samo mi možemo odvaliti :

" E, lude li mladosti, misli da može poletjeti, sve dok joj ne spuste kamen na dušu ".

ili nekako :

" Za svu sirotinju rat je isti, ali na neki način svi je doživljavaju drukčije ".

" Bosanci su se isticali uvijek tamo gdje ih niko ne gleda ".

[Edited by ledo on 02-08-2005 at 23:11 GMT]

02-08-2005 at 23:09 | Uključi u odgovor
cutie
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049

icon Re: Sta citate?

Pocela "Ljubav u vrijeme kolere" - Markes. 

vattene amore che siamo ancora in tempo...
03-08-2005 at 14:50 | Uključi u odgovor
ledo

icon Re: Re: Re: Re: Sta citate?

Po treći puta povodom " Inšallah, Madona, inšallah " Miljenka Jergovića.

Ne pamtim kada sam zadnji puta knjigu pročitao, a ono što sam pročitao na prste se može izbrojati, a i ovu sam tek pročitao manje od trećine.

S tim u vezi ne znam koliko kritika može biti stručna i kvalitetna, ali

ipak moram priznati za mene je ova knjiga vrhunac književnosti,

svaka rečenica, i riječ je biser umjetnosti, i istovremeno filozofije ovozemaljskog života, često karikiranog , a opet istovremeno uzvišenog, apologetskog poimanja, gdje svaki lik ima opravdanje bitisanja idealima uzvišenog, samo njima poznatog.

Ipak, mislim da ne griješim, i preporučujem ponovo, obavezno je pročitati.

03-08-2005 at 22:32 | Uključi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

Citam ja Da Vincijev kod, laganice svi ljudi oko mene u dahu procitali a kod mene neki spori tempo

Trazim Pitanje Bruna od Aleksandra Hemona pa ako je ko citao neka mi napise koju rijec

Ledo,pa mene je ta knjiga toliko odusevila da sam bas na ovom topicu prekucala dijelove meni najboljih prica.Jergovic je covjek u koga bi se mogla zaljubiti ko od sale jer ima dusu ,dusu, koju mozes opipati

22-08-2005 at 09:25 | Uključi u odgovor
cutie
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049

Evo ja zavrsila Ljubav u doba kolere od Markesa i odusevljena sam.

Knjiga je u isto vrijeme beskrajno romanticna i tragikomicno realna i jos fantasticno napisana, samo Markes moze tako nesto napisat.

Sad mogu poceti Jergovica.  

vattene amore che siamo ancora in tempo...
23-08-2005 at 01:31 | Uključi u odgovor
ledo

icon Re: Re: Sta citate?

citat:
sunce wrote:

Citam ja Da Vincijev kod, laganice svi ljudi oko mene u dahu procitali a kod mene neki spori tempo

Trazim Pitanje Bruna od Aleksandra Hemona pa ako je ko citao neka mi napise koju rijec

Ledo,pa mene je ta knjiga toliko odusevila da sam bas na ovom topicu prekucala dijelove meni najboljih prica.Jergovic je covjek u koga bi se mogla zaljubiti ko od sale jer ima dusu ,dusu, koju mozes opipati

Pa znam, pojmovno " sunce " kao izvor svjetlosti, toplote, energije, života, i ljubavi.
23-08-2005 at 21:47 | Uključi u odgovor
*BP*
Registriran(a): 25-01-2005
Odgovori: 5331

citat:
sunce wrote:

i ja ti citam tu knjigu ima vec.. ,jos sam jednu Brown-ovu pocela citati"Angels and Demons"...i nijednu nisam zavrsila..ljenost pa to ti je..
24-08-2005 at 21:39 | Uključi u odgovor
sunce

icon Re: Re: Re: Sta citate?

ja sam procitala .
Kada je knjiga izasla o njoj se stalno pricalo,kao i u svemu Tuzlaci su cesto i u citanju uniformisani pa sto cita neko citaju svi ,elem,zagadise mi knjigu te je ja sad uzela citati i da li sam puno ocekivala ili sta drugo meni je knjiga onako.
Pisana kao triler da mi drzi paznju,ima elemente uzbudljivog i krimi ali i suvise predvidljivu radnju,tacno znam na koga da sumnjam sta da ocekujem.
Previse mi je i da se sva ona masa dogadjaja stavi u neka dva dana,ljudi niti jedu niti spavaju )).Te nerealne sitnice meni vazda upadaju u oci )) do mene je
Ali da ne bude da ja samo kritikujem moram reci da mi je bila zanimljiva prica o simbolima,o stvarnom zivotu Isusa Krista,Marije Magdalene ,tumacenja osmijeha Mona Lise i sl,zanimali su me i komentari da je rijec o djelu koje je uzdrmalo katolicku crkvu,u svakom slucaj BP procitaj )) pa cemo o njoj na nasoj pijaci a mozemo je i "tusiti" za ljekovite trave

27-08-2005 at 09:28 | Uključi u odgovor
sunce

nasao je on nacin da nas drzi do kraja knjige i tjera da citamo posto me teska ironija spucala ja moram da kazem da me je sam kraj kada ona sretne brata i baku podsjetio na ljubavne romane Svi pisci svijeta i par suza mi je kapnulo na zadnje listove knjige i moram reci da sam mislila da je sta drugo vidjela u vezi onog rituala znas .

A ja sad citam Covjek bez proslosti od Aleksandra Hemona i mislim da je on nju pisao na engleskom u orginalu,preveo je Luka Bekavac i nekako mi cudni malo izrazi

27-08-2005 at 23:34 | Uključi u odgovor
sunce

citat:
m-v wrote:
e to je vala cudno.pa sto sam nije napisao na vlastitom jeziku
.

pa i meni je cudno i nekako me to nervira,prevod knjigu kvari,u jednim dijelu govore o raji iz Sarajeva a opisuju jednog oca kao on je pravi picek,pa granata je pogodila red za kruh ,proveli su tjedne skijajuci se ....nastanivsi se u obitelji ,brijao je sa svojom djevojkom i sl.kontas na sta mislim ,svidja mi se sto govori o nekoj nasoj generaciji i tacno znam na sta misli kad spominje neke stvari ali prevod je trebao neko drugi raditi.

Koliko sam ja skontala Hemon je kao novinar otisao u Ameriku,vjerovatno je zato poceo pisati na engleskom jednostavnije mu bilo ali je bas cudno da se on Sarajlija prevodi na bosanski
11-09-2005 at 19:45 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: boxo, daut29, minima!, sejlic, vedadp
FORUM : Umjetnost : Šta čitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja forumaša u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net