Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Prijedor
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

23.07.2009

Na dnu ove provalije su fizièki dokazi užasnog naslijeða rata u BiH

Delegacija ambasadora Evropske unije s ambasadorom Švedske u BiH Bosseom Hedbergom na èelu posjetila je danas lokaciju Koriæanskih stijena na Vlašiæu, gdje se vrši ekshumacija tijela žrtava.

Posjetu evropske delegacije organizirali su Meðunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) i Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INOBiH).

Prema nekim informacijama, u grobnici se nalaze neka od preko 200 tijela muškaraca s podruèja Prijedora koji su na toj lokaciji pogubljeni 21. avgusta 1992. godine, saopæeno je iz ICMP-a.

INO BiH je u julu 2009. poèeo istraživanje lokacije. Prema prvim izvještajima, pronaðeni su ljudski ostaci. Lokacija grobnice predstavlja ogroman logistièki problem, jer je gotovo nepristupaèna i do nje se dolazi konopcima i ljestvama.

- Ispod nas, na dnu ove provalije, nalaze se fizièki dokazi užasnog naslijeða rata u Bosni i Hercegovini - izjavio je Bosse Hedberg, ambasador Švedske, države koja trenutno vodi rotirajuæe predsjedništvo EU i jedan je od veæih donatora ICMP-a.

- Problem nestalih osoba je jedno od kljuènih pitanja ljudskih prava s kojima se ova zemlja danas suoèava. Uime diplomatskih predstavnika EU-a koji su se okupili ovdje želim izraziti našu zadivljenost i punu podršku naporima Instituta za nestale osobe i Meðunarodne komisije za nestale osobe na rješavanju ovog problema - dodao je Hedberg.

(FENA)

Ahmic Hamdo clan ekspertnog tima obiljezava mjesto gdje su pronaðene kosti



23-07-2009 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

24.07.2009

Prijedor

Obilježena 17. godišnjica stradanja u logoru Keraterm

U Prijedoru je danas obilježena 17. godišnjica stradanja Hrvata i muslimana u logoru Keraterm u Prijedoru.
Predsjednik Udrženja logoraša "Prijedor '92" Mirsad Duratoviæ rekao je da su razlozi okupljanja sjeæanje na stradale, podsjeæanje samih logoraša na sve što su prošli i podsjeæanje svih koji su odgovorni za logore da ni oni nisu zabravljeni.

"Vjerujemo da æe ih stiæi ruka pravde", rekao je Duratoviæ.

Aktivista Udruženja Prijedorèanki "Izvor" Edin Ramuliæ rekao je da je na današnji dan 1992. godine u prostoriji broj 3 Keraterma stradalo izmeðu 150 i 200 logoraša.

"Veæina ih još nije pronaðena i tragamo za njima meðu još 1.273 nestalih Prijedorèana", rekao je Ramuliæ.

Pred bivšim logorom Keraterm 2003. godine postavljena je spomen-ploèa sa natpisom: "Na ovom mjestu je u maju 1992. uspostavljen logor smrti Keraterm gdje je 3.000 ljudi bilo zatoèeno muèeno ili ubijeno. Do avgusta 1992. ubijeno je ili iz njega u nepoznatom pravcu odvedeno više od 300 nevinih ljudi".

Obilježavanju su, osim bivših logoraša i porodica stradalih i preživjelih, prisustvovali predstavnici opštinske i republièke vlasti, politièkih stranaka, Islamske zajednice BiH i nevladinih organizacija.

Skup su organizovali Udruženje Prijedorèanki "Izvor", Udruženje logoraša "Prijedor '92" i Udruženje logoraša Kozarac, a prijedorska policija obezbjeðivala je skup i regulisala saobraæaj.

(SRNA)

24-07-2009 at 14:03 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

24.07.2009

Odreðen pritvor optuženima za zloèine na Koriæanskim stijenama

Na prijedlog Tužilaštva BiH, odreðen je pritvor Zoranu Mariæu, Saši Zeèeviæu i Radoslavu Kneževiæu, optuženim za ratne zloèine poèinjene na Koriæanskim stijenama i u Jajcu.

Zeèeviæu i Kneževiæu pritvor može trajati do 17. septembra, a Mariæu do 20. septembra ove godine, nakon èega æe uslijediti kontrola opravdanosti njihovog ostanka u pritvoru.

Zeèeviæ i Kneževiæ se terete da su kao pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor 21. augusta 1992. godine uèestvovali u strijeljanju više od 200 civila izdvojenih iz konvoja koji se kretao iz pravca Prijedora prema Travniku.

Na mjestu Koriæanske stijene izdvojeni muškarci su dovedeni na ivicu provalije i strijeljani. Pošto su neki od njih davali znakove života i nakon pada u provaliju, pripadnici interventnog voda su, kako se navodi u optužnici, bacali bombe na njih, nakon èega se èulo jaukanje.

Smatra se da je 12 osoba preživjelo strijeljanje.

Zeèeviæa su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili 1. jula ove godine, kada mu je odreðen pritvor, dok Kneževiæ izdržava kaznu zbog ratnog zloèina poèinjenog u Prijedoru 1994. godine.

Tužilaštvo BiH tereti Zorana Mariæa da je kao pripadnik Mrkonjièke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) 10. septembra 1992. godine sudjelovao u strijeljanju civila u selu Tisovac u opæini Jajce.

Prema optužnici, tada su ubijene 23 osobe, a èetiri su preživjele. Prije nego su strijeljani, civili su, smatra Tužilaštvo BiH, opljaèkani i maltretirani.

Mariæu je državni sud 8. jula 2009. odredio jednomjeseèni pritvor nakon što su ga organi Srbije izruèili BiH buduæi da nije imao srbijansko državljanstvo, prenio je BIRN-Justice Report.

Prema najavama iz Suda BiH, Mariæ bi se trebao izjasniti o krivici 30. augusta.

(FENA)

24-07-2009 at 20:25 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

28.07.2009

Veèe sjeæanja na doktora Esada Sadikoviæa

Književna nagrada "Dr. Eso Sadikoviæ" bit æe uruèena 5. avgusta u Prijedoru, na veèeri sjeæanja na velikog humanistu i barda prijedorske èaršije, doktora Esada Sadikoviæa, logoraša zloglasne Omarske koji je ubijen 5. avgusta 1992. godine nad jamom Hrastova Glavica kod Sanskog Mosta.

Alida Pejiæ pored fotografije dr. Sadikoviæa


Ovo su juèer na konferenciji za novinare potvrdili èlanovi Fondacije "Dr. Eso Sadikoviæ" rekavši da je žiri pregledao 34 rada, kratke prièe s dozom humora i ironije, onako kako je dr. Eso nerijetko i sam pisao.

- Esad Sadikoviæ bio je posebna liènost. Živio je u humoru, u ruganju životu i svijetu i u tom stilu smo se trudili da osmislimo dva prethodna sjeæanja na njega. Tako æe biti i ove godine, jer želimo da to bude noæ smijeha i vedrine. Sve drugo bi nam naš doktor zamjerio - rekao je Nedim Kadiriæ, èlan Fondacije.

Alida Pejiæ, èlanica Fondacije i bliska Esina roðaka kaže da je on na neobièan naèin volio Prijedor u koji je došao iz Sarajeva, gdje je veæ radio kao ljekar.

- Bio je jedan od najmlaðih ljekara, primarijus koji je otišao kao ekspert UN na Somou. U planu je imao i angažman za Sjevernu Koreju. Nažalost, nije otišao. Ostao je u Prijedoru u koji je došao zbog porodice. Osjeæam potrebu da se sve dobro koje ostavio gradu u kojem èak nije ni roðen ne zaboravi - kazala je Alida i dodala da književna nagrada koja nosi ime dr. Ese nije omaž samo njemu, veæ sjeæanje na sve Prijedorèane ubijene u proteklom ratu.

Promocija i izložba

Na veèeri sjeæanja bit æe promovisana i knjiga novinara Vehida Guniæa posveæena doktoru Esi, nastupit æe i glumac Milan Pavloviæ i majstor harmonike Elvedin Muhiæ. Izložbom æe se predstaviti i Enisa Grozdaniæ, koja danas boravi u Švedskoj, inaèe Esina komšinica koja je s njim u razgovoru podijelila brojne sate neizvjesnosti do njegovog odvoðenja u logor.

(AVAZ)

28-07-2009 at 16:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

30.07.2009

Cijeli svijet ovo treba vidjeti

Èlanovi porodica, roðaci, komšije i prijatelji Prijedorèana koje su zloèinci iz Interventnog voda CJB Prijedor 21. avgusta 1992. godine muèki ubili na Koriæanskim stijenama juèer su posjetili ekspertni tim koji vrši ekshumaciju na novoj lokaciji.

Koriæanske stijene: Fatiha za ubijene


Najteže je bilo majkama ubijenih. Hamša Jusufoviæ iz Kozarca kroz plaè nam je rekla da je ovdje izgubila sina jedinca Senada, koji je bio 1965. godište. Hajri Bergiæ iz Trnopolja ovdje su zloèinci ubili sina, dva sestriæa i amidžiæe.

- Cijeli svijet ovo treba vidjeti. Najviše me boli nepravda - kaže majka Hajra.

Sin Zumre Zaimoviæ iz Kozarca doveden je na Koriæanske stijene navodno zbog razmjene.

- Evo, vidite kako je razmijenjen. Da mi je naæi jednu kost da je mogu sahraniti, prouèiti Fatihu i kazati da je to mezar moga djeteta. Sedamnaest godina èekam na to - prièa Zumra.

(AVAZ)

30-07-2009 at 13:11 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

06.08.2009

Prijedor


Obilježeno 17. godina od raspuštanja logora Omarska

U Omarskoj je danas u organizaciji Udruženja logoraša "Prijedor '92" obilježeno 17. godina od raspuštanja logora.

Èlan Predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ rekao je da æe podržati izgradnju memorijalnog centra u Omarskoj, kao i zakone o zabrani negiranja genocida i o zabrani fašistièkih organizacija.

"Nakon suðenja Radovanu Karadžiæu (ratnom predsjedniku Republike Srpske) uvjeren sam da æe sud utvrditi da je ovdje bio genocid. Karadžiæ je za deset lokacija, osim Srebrenice, optužen za genocid, a Prijedor je jedna od njih", rekao je Silajdžiæ novinarima u Omarskoj.

On je dodao da Omarska zaslužuje memorijalni centar i da ne vidi zbog èega se tome protivi lokalna zajednica.

Predsjednik Udruženja logoraša "Prijedor '92" Mirsad Duratoviæ rekao je da je, prema evidenciji prijedorske policije iz 1992. godine, u logor Omarska od 20. maja 1992. godine dovedeno 3 334 lica, meðu kojim je bilo 37 žena, kao i da je meðu zatvorenicima bilo 28 maloljetnika i 68 lica starijih od 60 godina.

"Oko 700 ljudi nije živo napustilo logor", rekao je Duratoviæ.

Raspuštanje logora u Omarskoj poèelo je 6. avgusta 1992. godine, a okonèano 21. avgusta iste godine.

Komemoraciji su, osim preživjelih i rodbine stradalih logoraša, prisustvovali ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Haliloviæ, naèelnik opštine Sanski Most Sanjin Halimoviæ, kao izaslanik predsjednika SDA Sulejmana Tihiæa, poslanici u Narodnoj skupštini RS i odbornici Skupštine opštine Prijedor, te predstavnici politièkih partija, nevladinih organizacija i Islamske zajednice.

Prostor bivšeg logora "Omarska" danas je u vlasništvu rudnika "ArcelorMital Prijedor".

(SRNA)

06-08-2009 at 16:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

16.08.2009.

U proteklih mjesec dana ekshumirani ostaci 52 žrtve

Na Koriæanskim stijenama na planini Vlašiæ u protekih mjesec dana ekshumirani su posmrtni ostaci najmanje 52 žrtve, koji su transportovani u Gradska groblja Visoko.
Ekshumacija na Koriæanskim stijenama bit æe nastavljena i narednih dana, saopæeno je iz Instituta za nestale osobe BiH.

Pripadnici Interventnog voda Centra javne bezbjednosti Prijedor su 21. augusta 1992. godine na Koriæanskim stijenama ubili 252 civila bošnjaèke nacionalnosti.

16-08-2009 at 19:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

17.08.2009

Bila je strašna ta pucnjava, nezamislivo

Hasan Elkaz, svjedok Tužilaštva, tvrdi da je Milorada Radakoviæa Srbu vidio 21. avgusta 1992. godine. Hasan je tada bio meðu civilima koji su u konvoju provoðeni iz pravca Prijedora ka Travniku, a Radakoviæ meðu vojnicima koji su ih osiguravali.

„Par minuta sam ga posmatrao, a onda mu se moj brat, koji ga poznaje odranije, htio javiti. Rekao sam mu da se sakrijemo. Imao sam prilike u logoru Omarska vidjeti kako poznanici zatvorenika doðu po njih, odvedu ih, i onda se ti ljudi više nikada ne vrate“, isprièao je Elkaz.

Radakoviæ je, prema optužnici, skupa sa Zoranom Babiæem, Gordanom Ðuriæem, Miloradom Škrbiæem, Ljubišom Èetiæem, Dušanom Jankoviæem i Željkom Stojniæem uèestvovao u osiguranju konvoja, a zatim u odvajanju i strijeljanju više od 200 civila na Koriæanskim stijenama.

Prema iskazu svjedoka Elkaza, u konvoju je bilo „izmeðu dvije i tri hiljade ljudi“, koji su ukrcani u autobuse i kamione s prikolicama.

„Poslije Banje Luke smo se èesto zaustavljali. Prišao bi jedan vojnik i ubacio kesu u svaki autobus i kamion i rekao da se stavi svaka dragocjenost i vrijednost ili novac. To je više puta uraðeno“, kazao je.

Kako se navodi u optužnici, optuženi su od civila Bošnjaka i Hrvata, “uz prijetnju da æe ih ubiti”, uzimali novac i druge dragocjenosti. Na jednom od takvih stajanja Elkaz je primijetio Milorada Radakoviæa kako razgovara s jednim od vozaèa.

„Na jednom mjestu, poslije sam saznao da se zove Koriæanske stijene, èula se strahovita pucnjava. Nama su rekli da pognemo glave i da sluèajno ne dižemo pogled. Mi smo tako uradili. Bila je strašna ta pucnjava, nezamislivo. Mislio sam da na nas neko puca“, rekao je Elkaz.

Drugi svjedok Tužilaštva Ranko Mijiæ isprièao je da je u avgustu 1992. radio kao naèelnik kriminalistièke policije u Prijedoru. Po njegovim rijeèima, "najvišu vlast u policiji" su imali „Simo Drljaèa, kao naèelnik, i Dušan Jankoviæ, kao komandir policijske stanice“. Drljaèa je poginuo prilikom hapšenja 1997. godine.

Mijiæ je kazao da mu je poznato da su 1992. u Prijedoru postojali interventni vodovi, ali da su bili odvojeni od krimslužbe te da je njima mogao nareðivati iskljuèivo Simo Drljaèa.

„Ako nema Sime, mislim da njih niko nije mogao aktivirati. Simo je držao sve u svojim rukama s obzirom na to kakav je bio – bahat i osvetoljubiv. On je bio gospodar svega u to vrijeme“, rekao je Mijiæ i dodao da je u Drljaèinom odsustvu Jankoviæ bio njegov „funkcionalni zamjenik“.

Kako je kazao, interventni vod formiran je kao jedinica za posebne namjene i oružane akcije, koja je povremeno uèestvovala i u „pratnji konvoja radi bezbjednosti ljudi“.

„Za Koriæanske stijene saznao sam nakon dva ili tri dana. Šaptalo se šta se desilo, pa sam i ja èuo... Saznanja su bila vrlo štura. Iz konvoja je izveden veæi broj ljudi i strijeljani su tu na licu mjesta“, dodao je Mijiæ.

Svjedok se prisjetio kako je skupa s velikim brojem policajaca uèestvovao na asanaciji terena na Koriæanskim stijenama.

„Cilj je bio da se izvrši asanacija, ali s obzirom na to da se pokvarila dizalica, to nije uraðeno. Nakon toga, Simo je naredio da se kamenjem zatrpaju leševi. Ja sam sišao dolje ali nisam radio na tome. Pokušalo se i nekom teènošæu zapaliti tijela, ali to nije uspjelo“, isprièao je Mijiæ.

(FENA)

17-08-2009 at 21:30 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

18.08.2009.

Dado Mrða me udario pištoljem po leðima

Zaštiæeni svjedok K05 je na kraju svog iskaza pred Sudskim vijeæem zamolio optužene da mu ne zamjere na svjedoèenju.

"Nadam se da mi optuženi neæe zamjeriti i da se nekad možemo vidjeti“, rekao je K05, svjedok Tužilaštva na suðenju sedmorici bivših pripadnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor i interventnog voda tadašnje milicije.

Tužilašto smatra da su svi optuženi uèestvovali u strijeljanju oko 200 muškaraca 21. augusta 1992. na Koriæanskim stijenama, na planini Vlašiæ.

Ovaj svjedok je kazao da je 14. maja 1992. zajedno s porodicom i drugim mještanima pokušao napustiti podruèje opæine Prijedor, ali su ih zarobili pripadnici jedinice Vojne policije Pete kozarske iz Sanice.

Svjedok je nakon nekog vremena odveden u logor Trnopolje, gdje ostaje sve do 21. avgusta 1992. godine.

"Tog dana došla su èetiri autobusa i imao sam sreæu da je naišao Draško Krndija, moj komšija, pripadnik interventnog voda, u policijskoj maskirnoj uniformi. Rekao mi je da uðem u autobus gdje mi je pronašao mjesto“, kazao je K05.

Svjedok K05 je bio u tom autobusu do Kozarca, gdje je njega i još dvojicu muškaraca Krndija premjestio u drugi kamion rekavši da im je "tamo bolje" i da æe "imati više mjesta“.

"Smjestili smo se u zadnji kamion na kraju koji je, kao i ostali, veæ bio pun. Mislim da smo se zaustavljali 10 do 12 puta zbog pljaèkanja. Jednom prilikom me je Dado Mrða pištoljem po leðima udario i dao mi kesu da pokupim od drugih novac“, objasnio je K05.

Darko Mrða priznao je krivicu u Meðunarodnom kriviènom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) za sudjelovanje u ubistvu i nehumanim djelima 21. avgusta 1992. godine na Koriæanskim stijenama.

Osuðen je 2004. na 17 godina zatvorske kazne. U optužnici Tužilaštva BiH se navodi da su optuženi "uz prijetnju da æe ih ubiti“ oduzimali novac i vrijednosti u konvoju u kojem je bilo više od 1.200 civila.

Zaštiæeni svjedok je kazao da je kolona stala blizu rijeke Ugar, gdje je nedaleko od kamiona u kojem se nalazio vidio dva autobusa i "10 do 12 ljudi u zelenim i policijskim uniformama“.

"Pred suton smo došli na Smetove i tu su nas istovarili te rekli da idemo svojima. Tu sam vidio vojsku u razlièitim uniformama, ali ne i ljude koji su bili kraj rijeke Ugar“, kazao je K05.

(FENA)

19-08-2009 at 11:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

Otkriveni ostaci još èetiri tijela na Koriæanskim stijenama

Na Koriæanskim stijenama, gdje ekspertni tim Instituta za nestale osobe (INO) BiH veæ mjesec dana traga za ostacima tijela stradalih osoba nesrpske nacionalnosti iz Prijedora i Kozarca, koje su prije 17 godina ubili pripadnici Interventnog voda Centra javne bezbjednosti (CJB) Prijedor, otkriveni su skeletni ostaci još èetiri tijela, èime se broj ekshumiranih žrtava poveæao na 56, javio je dopisnik Agencije ONASA.

Skeletni ostaci su transportovani u "Gradska groblja" Visoko i sada slijedi proces njihove identifikacije.

(ONASA)

20-08-2009 at 13:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 72
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Vjeène teme : Prijedor New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice