Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Prijedor
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

Marinku Ljepoji odreðen pritvor

Sud BiH odredio je danas jednomjeseèni pritvor Marinku LJepoji iz Prijedora, koji se sumnjièi da je umiješan u ratni zloèin na Koriæanskim stijenama na Vlašiæu poèinjen 1992. godine.

Portparol Suda BiH Selma Hadžiæ izjavila je da se u obrazloženju odluke suda navodi da bi LJepoja mogao utjecati na svjedoke i ometati tok kriviènog procesa.

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su 7. septembra ove godine LJepoju u prijedorskom naselju Tukovi.

LJepoja je osumnjièen za zloèin protiv èovjeènosti izvršen 21. avgusta 1992. godine, a tokom akcije pretreseni su kuæa i objekti koje je koristio.

Za zloèin poèinjen na Koriæanskim stijenama do sada je uhapšeno 13 lica, a podignuto je deset optužnica.

Tužilaštvo BiH za ovo krivièno djelo ratnog zloèina tereti i Zorana Babiæa, Gordana Ðuriæa, Milorada Radakoviæa, Milorada Škrbiæa, LJubišu Èetiæa, Dušana Jankoviæa, Željka Stojniæa, Sašu Zeèeviæa, Radoslava Kneževiæa, te Damira Ivankoviæa, bivše pripadnike Stanice javne bezbjednosti Prijedor i interventnog voda tadašnje milicije.

Haški tribunal osudio je 2004. godine Dadu Mrðu na 17 godina zatvora za ratni zloèin na Koriæanskim stijenama.

(SRNA)

09-09-2009 at 15:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

10.09.2009

Sud BiH


Izreèena presuda za ratne zloèine poèinjene na podruèju opštine Prijedor


citat:
Gordanu Ðuriæu 8 godina zatvora za zloèin protiv èovjeènosti

Sud BiH osudio je danas Gordana Ðuriæa na osam godina zatvora za krivièno djelo zloèin protiv èovjeènosti.
Optužen je da je svjesno uèestvovao, poèinio i pomagao u sistematskom progonu Bošnjaka i Hrvata iz Prijedora.

Gordan Ðuriæ ranije je sklopio s Tužilaštvom BiH sporazum kojim je priznao navode optužnice te se obavezao svjedoèiti o poèinjenim zloèinima na Koriæanskim stijenama.

Ðuriæ je svjedoèio protiv suoptuženih Zorana Babiæa, Milorada Radakoviæa, Milorada Škrbiæa, Ljubiše Èetiæa, Dušana Jankoviæa i Željka Stojniæa. Svi oni su bili u istoj jedinici 1992. godine kada su poèinili masakr na Vlašiæu.

U optužnici se navodi da je optuženi kao pripadnik interventnog voda policije Prijedor 21. augusta 1992. osiguravao provoðenje konvoja u kojima se nalazilo više od 1.200 civila bošnjaèke i hrvatske nacionalnosti iz opæine Prijedor prema opæini Travnik.

Prilikom zaustavljanja konvoja pored rijeke Ilomske na planini Vlašiæ je izdvojeno više od 200 vojnosposobnih muškaraca, koji su potom prebaèeni u dva autobusa.

Njih su vodili na Koriæanske stijene, gdje im je nareðeno da kleknu na rub ceste, a zatim su usmræeni automatskim oružjem i pištoljima.

Neki od njih su se sami bacali u provaliju kako bi izbjegli smrt.

Nakon što su tijela pala u provaliju, na njih je i dalje pucano i bacane su granate.

Na taj naèin je ubijeno više od 200 muškaraca. Njih 12 je preživjelo, dok su do sada pronaðena samo èetiri tijela.

U optužnici takoðer stoji da su pripadnici interventnog voda od civila u konvoju, "uz prijetnju da æe ih ubiti", uzimali novac, zlato i druge dragocjenosti.

Kako je navelo sudsko vijeæe, u odreðivanje kazne uzete su olakšavajuæe okolnosti, od kojih je jedna da je Gordan Ðuriæ èuvao stražu dok je vršeno strijeljanje, te da nije direktno, kao Damir Ivankoviæ, uèestvovao u strijeljanu.

Gordanu Ðuriæu u kaznu æe biti uraèunato i vrijeme provedeno u pritvoru od 14. oktobra 2008. do 10. septembra ove godine.

Optuženom je ovom presudom ukinut pritvor do upuæivanje na izvršavanje kazne boravit æe u Prijedoru i bit æe mu oduzeti svi putni dokumenti, a dužan je svaki dan od 11 do 13 sati da se javi lièno u Stanicu javne bezbjednosti u Prijedoru.

U dokaznom postupku sudsko vijeæe je saslušalo mnogo svjedoka na osnovu èega je bez sumnje, kako je reèeno, utvrðeno da je Gordan Ðuriæ kriv za neèovjeèno postupanje prema civilima.

(FENA)

10-09-2009 at 17:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

12.10.2009

Koriæanske stijene: Prve komšije u obezbjeðenju

Zaštiæeni svjedok K8 potvrdio da su optuženi Zoran Babiæ i Ljubiša Èetiæ “obezbjeðivali” kolonu koja je 21. avgusta 1992. godine vožena do Koriæanskih stijena na planini Vlašiæ.



Prema svjedoèenju K8, koje je javnost slušala iz druge prostorije, 21. avgusta 1992. godine prijedorski Bošnjaci i Hrvati okupili su se na stadionu u mjestu Tukovi, odakle su konvojem trebali da krenu do Travnika. Tada je svjedok ugledao i svoje nekadašnje komšije.

“Na stadionu u Tukovima bilo je na hiljade ljudi, najviše žena i djece. Ja sam sa svojom familijom èekao da doðe prevoz, kada sam, meðu ljudima koji su bili u interventnoj jedinici i koji su obezbjeðivali kolonu, vidio i svoje komšije Zorana Babiæa i Ljubišu Èetiæa, koje poznajem èitav život”, potvrdio je svjedok.

Tužilaštvo BiH za uèešæe u strijeljanju oko 200 muškaraca na Koriæanskim stijenama poèinjenom 21. avgusta 1992. godine tereti Zorana Babiæa, Milorada Radakoviæa, Milorada Škrbiæa, Ljubišu Èetiæa, Dušana Jankoviæa i Željka Stojniæa, bivše pripadnike interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor.

Šestorica optuženih se terete da su uèestvovali u sprovoðenju konvoja u kojem je bilo više od 1.200 civila koji su voðeni na razmjenu u Travnik. Nedaleko od mjesta Koriæanske stijene na planini Vlašiæ, konvoj je zaustavljen te su policajci izdvojili oko 200 vojno sposobnih muškaraca, koje su potom strijeljali.

Nakon što su na stadion u Tukovima došli kamioni i autobusi, prema svjedoèenju K8, konvoj je krenuo ka odredištu. Tokom putovanja stajali su nekoliko puta, prisjetio se svjedok.

“Jednom smo stajali u Kozarcu, gdje je izvršena pljaèka putnika. Uzimali su nam novac, satove i sve vrednije što smo sa sobom imali. I Babiæ je jednom ušao u naš kamion i rekao da, ukoliko ne budemo dali svoje stvari, neko æe iz kamiona biti ubijen”, isprièao je svjedok.

Na drugom stajalištu K8 je “dobio dopuštenje” da izaðe iz kamiona i natoèi vode, te je tada vidio ljude iz interventne jedinice koji su stajali u grupama, a meðu njima i Ljubišu Èetiæa.

“Ljudi iz konvoja su bili iscrpljeni i dehidrirani. Mnogi su padali u nesvijest, a sjeæam se i da se u prikolici ispred našeg kamiona jedna žena u tom trenutku poraðala”, prisjetio se svjedok.

Tokom unakrsnog ispitivanja optuženi Zoran Babiæ je izjavio da svjedok K8 ne govori istinu, jer nije mogao da se sjeti koje je boje bio kamion u kojem se vozio.

“Boje kamiona i broja vozila u koloni se vjerovatno neæu sjetiti, ali se vas, gospodine, zato jako dobro sjeæam i nikada vas neæu zaboraviti”, završio je svoje svjedoèenje K8.

Nastavak suðenja zakazan je za 13. oktobar 2009. godine.

(BIRN Justice report)

12-10-2009 at 17:09 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

13-10-2009 at 05:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

Fikret Aliæ je i jedan od simbola stradanja u BiH

Samo želim da i zloèinac pati

Fikret Aliæ, bivši logoraš jednog od najzloglasnijih prijedorskih kazamata Trnopolje, jedan je od predstavnika žrtava koje su prisustvovale poèetku suðenja Radovanu Karadžiæu u Hagu. Aliæ je s rodbinom, prijateljima i poznanicima iz prijedorskog naselja Kozarac odveden u logor Trnopolje uljeto 1992. godine.


On je i jedan od simbola stradanja u BiH. Snimak koji su u logoru Trnopolje zabilježili britanski mediji, na kojem se iza bodljikave žice vidi Aliæ koji je tada izgledao kao živi kostur, obišao je svijet.

Od tada je prošlo 17 godina i bivšeg logoraša rijetko ko danas može prepoznati, uporeðujuæi ga sa snimkom iz 1992. Jedino što želi to su pravda i kazna za zloèince.

- Želim da Karadžiæa osude pravdom koju je zaslužio, a to je doživotna robija. Ne želim da se ubije, nego da propati makar mali dio onoga što smo mi dok smo bili u njihovim rukama. Jednog dana volio bih da se dokaže i da je bivša Jugoslavija pomogla bosanskim Srbima u uništavanju nesrba u BiH - kaže Aliæ.

(AVAZ)

Fotografije Fikreta Aliæa snimljene u logoru Trnopolje 1992.godine





02-11-2009 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

09 novembar 2009

Koriæanske stijene: Najteža ekshumacija

Sabiha Brkiæ-Silajdžiæ, vještakinja sudske medicine, potvrdila da je ekshumacijom skeletnih ostataka 2003. godine pronaðeno 35 osoba koje su ubijene na Koriæanskim stijenama na planini Vlašiæ.

Prilikom svjedoèenja na suðenju šestorici optuženih za zloèin na Koriæanskim stijenama, vještakinja Tužilaštva je navela da su pronaðeni skeletni ostaci jedne osobe “uglavnom bili razbacani po èitavom lokalitetu Koriæanskih stijena”, te da niti jedan skelet nije pronaðen u cijelosti.

“Ovo je bila najteža ekshumacija koju sam do sada radila. Konfiguracija terena je dosta loša, u pitanju je velika kosina i provalija od 250 metara. Sve to je otežavalo naš rad. Za pet dana, koliko smo radili na terenu, pronaðeno je samo 35 osoba, i to jedino na osnovu kostiju grudnog koša koje smo pronašli”, potvrdila je vještakinja Sabiha Brkiæ-Silajdžiæ.

Prema nalazu vještakinje, prilikom ekshumacije koja je obavljena 2003. godine, pronaðena je i jedna grupa kostiju, uglavnom oko šiblja i vode, za koje se ni do danas nije moglo potvrditi kome pripadaju.

“Ovdje nije bilo nikakvih pravila. Na primjer, niti jednu lobanju nismo cijelu pronašli. Mnogo je godina prošlo, a i konfiguracija terena je takva da ne vjerujem da æe se ikada išta novo pronaæi”, zakljuèila je Brkiæ-Silajdžiæ.

Za uèešæe u strijeljanju oko 200 Prijedorèana na Koriæanskim stijenama u avgustu 1992. godine, Tužilaštvo BiH tereti Zorana Babiæa, Milorada Radakoviæa, Milorada Škrbiæa, Ljubišu Èetiæa, Dušana Jankoviæa i Željka Stojniæa.

Optuženi su bili pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor.

U nastavku suðenja Državno tužilaštvo je u sudski spis uvelo više od 30 materijalnih dokaza – DNK izvještaja skeletnih ostataka pronaðenih na Koriæanskim stijenama.

Naredno roèište zakazano je za 17. novembar 2009. godine, kada æe biti saslušan zaštiæeni svjedok Tužilaštva BiH, èime æe Optužba okonèati svoj dokazni postupak.

(BIRN)

09-11-2009 at 20:57 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

14.11.2009.

Prijedor

citat:
Obilježena 17. godišnjica zatvaranja logora "Manjaèa"

Savez logoraša u BiH organizirao je danas na prostoru bivšeg zloglasnog logora "Manjaèa" obilježavanje 17. godišnjice zatvaranja tog logora.

Ovom prilikom položeno je cvijeæe, prouèena fatiha, a skupu su se obratili i neki od preživjelih logoraša.

Predsjednik Saveza logoraša u BiH Murat Tahiroviæ kazao je Feni da se na obilježavaju ovog dogaðaja okupilo oko 500 bivših logoraša.

Bili su prisutni predstavnici Udruženja logoraša iz Unsko -sanskog i drugih kantona, kao i Udruženja majke Srebrenice i Žepe i Žene žrtve rata.

Iako pozvani na obilježavanje 17 godina od zatvaranja ovog zloglasnog logora nisu stigli predstavnci vlasti BiH i Federacije BiH. Skupu je jedino prisustvovao izaslanik potpredsjednika Federacije Mirsada Kebe.

Zatvaranje logora Manjaèa se obilježava od 1999. godine u cilju da se ne zaboravi sve ono što se tokom rata u BiH dešavalo u logoru.

U logoru "Manjaèa" 1991. godine prvo su bili zatvoreni Hrvati iz R Hrvatske, a 1992. u logoru su ih naslijedili Bošnjaci i Hrvati s podruèja opæina Prijedor, Sanski Most, Bosanski Novi, Kljuè, Bosanska Krupa, Bosanska Dubica i drugih mjesta koji su gravitirali podruèju Manjaèe.

Ne postoje taèni podaci o tome koliko je zarobljenika prošlo kroz logor "Manjaèa". Prema zvaniènim podacima bh. sudskih organa i Tribunala, kroz ovaj logor je prošlo je 4.000 do 5.000 ljudi.

Posljednja skupina zatoèenika iz logora Manjaèa puštena je na slobodu 18. decembra 1992. Taj je logor bio èetrnaest mjeseci jedno od najužasnijih mjesta za koje je znao cijeli svijet a ništa nije mogao uèiniti. U ljeto 1992. slike zatoèenih mladiæa zgranule su svijet. Punih pedeset godina poslije nacistièkih zloèina koncentracijski logori ponovno su postali europska svakodnevica.

Prema podacima Meðunarodnog Crvenog križa u ljeto 1992. broj zatvorenika dosegnuo je brojku od 3,700 zatoèenika.

(FENA)


14-11-2009 at 16:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

20.11.2009

Poèelo drugo suðenje za zloèin na Korièanskim stijenama

Èitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih rijeèi Državnog tužilaštva i odbrana petorice optuženih, pred Sudom BiH poèelo je drugo suðenje za zloèin na Koriæanskim stijenama, javio je BIRN.

Državno tužilaštvo tereti Sašu Zeèeviæa, Radoslava Kneževiæa, Petra Èivèiæa, Branka Topolu i Marinka Ljepoju za ubistva oko 200 muškaraca civila 21. augusta 1992. godine na Koriæanskim stijenama.

Muškarci su, prema navodima optužnice, izdvojeni iz konvoja kojim je nesrpsko civilno stanovništvo prebaèeno iz Prijedora ka Travniku.

U optužnici se navodi da je Èivèiæ bio komandir Prvog interventnog voda pri Stanici javne bezbjednosti Prijedor, Zeèeviæ, Kneževiæ i Ljepoja pripadnici Prvog interventnog voda, dok je Topola bio stražar u logoru Trnopolje u blizini Prijedora.

Prema zvaniènom rasporedu Suda, naredno roèište zakazano je za 2. decembar ove godine.

(FENA)

21-11-2009 at 13:20 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

03.12.2009.

Analiza BIRN-a

Istina o Koriæanskim stijenama izašla na vidjelo

Tužilaštvo BiH okonèalo je izvoðenje dokaza na prvom suðenju za zloèin poèinjen u augustu 1992. godine na Koriæanskim stijenama, piše Denis Džidiæ, novinar BIRN Justice Reporta. Optužnica je ukljuèivala osam osoba, a njihovo zajednièko suðenje je poèelo u martu ove godine. Prvi put od poèetka rada Odjela za ratne zloèine, èak dvojica optuženih – Damir Ivankoviæ i Gordan Ðuriæ – tokom suðenja su ne samo priznala krivicu nego i svjedoèila protiv ostalih optuženih, ali i niza osumnjièenih, što je dovelo do novih hapšenja i optužnica.
Najvažnije, ovo suðenje je doprinijelo otkrivanju masovne grobnice s tijelima preko 50 ubijenih.

Ivankoviæ i Ðuriæ su, nakon potpisivanja sporazuma o priznanju krivnje, osuðeni na 14, odnosno osam godina zatvora.

Odbrana æe poèeti sa saslušanjem svjedoka prvooptuženog Zorana Babiæa 7. decembra ove godine.

Babiæ se tereti skupa s Miloradom Radakoviæem, Miloradom Škrbiæem, Ljubišom Èetiæem, Dušanom Jankoviæem i Željkom Stojniæem, bivšim pripadnicima interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, da su 21. augusta 1992. godine uèestvovali u sprovoðenju konvoja s preko 1.200 civila, koji su voðeni na razmjenu u Travnik.

Kako stoji u optužnici, oko 200 muškaraca je na Koriæanskim stijenama izdvojeno i strijeljano.

Svjedoèeæi protiv suoptuženih, Ivankoviæ i Ðuriæ su kazali da su Babiæ, Radakoviæ, Škrbiæ, Èetiæ i Stojniæ bili pripadnici interventnog voda koji su 21. augusta pratili konvoj s civilima za Travnik. Dušana Jankoviæa su pak prepoznali kao komandira SJB-a Prijedor.

“Vidio sam puno autobusa i šlepera, 14 ili 15 vozila, a okolo 1.500 ljudi. Došao je pokojni komandir Miroslav Paraš i poredao nas tako da svako uzme po jedno vozilo. Tu se pojavio Jankoviæ, u plavoj šarenoj uniformi i u policijskom golfu, i veæ smo trebali da krenemo. Bilo je nezgodno, jaukanje i plakanje”, prisjetio se Ivankoviæ.

“Prvi put smo stali pored Trnopolja, odnosno u Kozarcu, i tu su nam se pridružila tri ili èetiri autobusa. Sljedeæe stajanje, naišao je komandir Paraš i rekao da oduzmem dragocjenosti od putnika. Ja sam jednu kesu prebacio nekom momku i rekao da pokupi”, dodao je Ivankoviæ, koji je kesu dao Parašu.

Prema navodima optužnice, sva šestorica su od civila u konvoju, “uz prijetnju da æe ih ubiti”, uzimali novac, zlato i druge dragocjenosti.

O pljaèkanju zatvorenika govorio je bivši pripadnik interventnog voda, koji je dao iskaz kao zaštiæeni svjedok K1, rekavši da je s njim u transporteru bio optuženi Èetiæ, koji je pljaèkao zatvorenike.

“Vozaè mi je govorio da pogledam šta radi. Nisam htio gledati, ali sam vidio kasnije da stavlja nešto u džepove. Pretpostavljam da je oduzimao novac od civila. Koliko sam èuo, taj novac je kasnije rasporeðen u kasu SJB-a Prijedor”, kazao je K1.

Veliki broj civila koji su 21. augusta 1992. godine odlazili iz Prijedora svjedoèio je u korist Tužilaštva. Svjedokinja B je rekla kako je optuženi Stojniæ, ušavši u autobus, zahtijevao da se jedna vreæa napuni s “pet hiljada njemaèkih maraka i svim satovima, nakitom i dragocjenostima ili æe baciti jedno od djece iz kamiona u kanjon”.

“Nakon dva sata putovanja, došli smo na Koriæanske stijene. Vidjela sam autobus s muškarcima, koji su sjedili pognute glave, s rukama iza leða. Tu je bilo dosta uniformisanih lica. Vidjela sam Babiæa, Radakoviæa i Stojniæa, koji su se kretali”, dodala je B.

Ivankoviæ se prisjetio da je na posljednjem stajanju konvoja, u blizini rijeke Ugar, ugledao “dva autobusa i samo muškarce”.

“Stali smo i došao je Mrða. Izveo me je i uzeo kesu s novcem. Onda je izveo neke muškarce iz autobusa govoreæi: ‘Ti, ti, ti...’ Osjetio sam da nešto nije u redu. Nikada se prije nije desilo da muškarce odvajaju. Tada sam vidio da pored tih autobusa stoje Paraš, Mrða, Babiæ, Stojniæ, Škrbiæ i Ðuriæ”, dodao je Ivankoviæ.

Darko Mrða je pred Haškim tribunalom 2004. godine osuðen na 17 godina zatvora nakon što je priznao krivicu.

Ðuriæ je tokom svjedoèenja kazao da je ušao u jedan od autobusa u kojem su izdvojeni muškarci, te da mu je nakon desetak minuta vožnje Paraš naredio da “pazi da neko ne naiðe iz suprotnog pravca i priðe autobusima”.

“Odmakao sam s dvojicom vozaèa autobusa do krivine iza stijene i èuo žestoku rafalnu paljbu. Pucnjava je bila strahovita. Èuje se dovikivanje i kuknjava... Sve skupa je trajalo pola sata. Od poèetka putovanja, u meni se stvorila velika muka, èuo sam šta se radi i nisam mogao da vjerujem”, dodao je Ðuriæ.

Bivši vozaèi u konvoju i zaštiæeni svjedoci KS1 i KS2 rekli su Sudskom vijeæu da su za vrijeme strijeljanja civila “stajali u zaklonu sa Ðuriæem”.

“Kad sam izišao iz autobusa, krenuo sam prema jednoj stijeni. Za mnom je išao policajac Ðuriæ, koji je bio preplašen, i vozaè drugog autobusa. Zaèula se pucnjava iz automatskog oružja, te padanje jedne bombe”, isprièao je KS1.

KS2 je dodao da je èuo kako je Ðuriæu bilo nareðeno da se odmakne do obližnje stijene “radi obezbjeðenja”. “Pošto mi je bila muènina od svega, i ja sam krenuo za njim”, kazao je KS2, dodavši da je èuo pojedinaènu i rafalnu pucnjavu i detonacije.

Osuðeni Ivankoviæ je, kako je isprièao, ostao na lokalitetu gdje se vršilo strijeljanje. Prisjetio se kako je civilima nareðeno da se poredaju “jedan po jedan uz provaliju”.

“Prva vrsta je morala kleknuti... To je neopisivo... Poèeli su se gurati, poèela je pucnjava... i onda skaèu... Pucnjava je trajala kratko, 10 ili 15 minuta, jer su ljudi i sami skakali, a ko je pao, teško da je mogao da preživi. Ja sam ispucao jedan rafal, ali ne do kraja. Nisam ubacio rezervno punjenje. Nije bilo potrebe... Nestajali su ljudi...”, kazao je Ivankoviæ.

U optužnici se navodi da je 12 ljudi preživjelo strijeljanje na Koriæanskim stijenama. Dvojica su javno svjedoèila – zaštiæeni svjedok A i Husein Jakupoviæ.

Tokom putovanja u konvoju, svjedok A je odvojen od porodice i prebaèen u jedan od autobusa s vojno sposobnim muškarcima.

“Rekli su nam da se postrojimo pored ivice i da sjednemo kao da se molimo Bogu. Uspio sam kleknuti i, kada sam pošao staviti ruke za vrat, poèela je pucnjava. Kako sam okrenuo glavu, uspio sam vidjeti da policajac sa automatskom puškom puca ka meni. Èuo sam samo jauke iz kolone. Skoèio sam ka provaliji i sišao desetak metara ka dnu i držao se za jedan jeliæ”, objasnio je A.

Prema njegovom iskazu, pucnjava je trajala oko petnaestak minuta, nakon èega su pripadnici interventnog voda poèeli bacati bombe.

“Kada se to završilo, vidio sam da su neki sišli i dolje i da pucaju po pojedincima”, kazao je A.

I Jakupoviæ je preživio tako što je skoèio niz stijenu.

“Srpski vojnici su nam naredili da iziðemo iz autobusa i dva po dva stanemo uz stijenu. Par minuta smo kleèali, a onda je poèela pucnjava. Ja sam skoèio niz stijenu. Bio sam zaglavljen i ukliješten. Ostao sam cijelu noæ dok su ljudi padali”, kazao je on.

Uz pomoæ kaiša, Jakupoviæ se spustio sa stijene do žbunja, gdje je vidio “veliki broj nagomilanih golih tijela”.

K3, bivši pripadnik interventnog voda, kazao je da je u augustu 1992. godine uèestvovao u osiguranju konvoja “u kojem je došlo do zloèina”, te potvrdio da su tog dana u pratnji bili i Babiæ, Ðuriæ, Radakoviæ, Škrbiæ, Èetiæ i Stojniæ.

“Nakon što smo stigli na konaèno odredište, istim putem smo se vraæali. Prva osoba na koju sam naletio bio je Stojniæ. On se nalazio blizu mjesta gdje su civili poubijani. Prvi susret kada je on ušao u kabinu – to neæu nikada zaboraviti – rekao je: ‘Šta smo uradili, svi æemo zaglaviti u Tunjici...’”, isprièao je K3 i objasnio da je Tunjica kazneno-popravni zavod u Banjoj Luci.

Državno tužilaštvo je saslušalo i svjedoke koji su govorili o asanaciji terena na Koriæanskim stijenama. Èedo Vukoviæ, Živorad Pelengiæ i Radovan Ðukariæ, bivši pripadnici Civilne zaštite Kneževo, opisali su kako su nastojali ukloniti tijela ubijenih civila zbog “strašnog mirisa i straha od trovanja vode”.

Milan Komljenoviæ, bivši predsjednik Kriznog štaba Kneževo, kazao je da je za ubistva civila saznao 22. augusta 1992. godine, te je otišao da izvidi lokaciju.

“Tamo sam vidio sliku užasa, hrpe ljudi, jedni preko drugih. Ljudi su visili po stijenama i granama. To je bila strašna slika”, dodao je.

Svjedoci Zoran Babiæ, Milivoje Pavièeviæ i Dragomir Markoviæ, koji su u augustu 1992. godine radili pri Centru službe bezbjednosti (CSB) Banja Luka, kazali su da su bili na uviðaju na lokalitetu Koriæanske stijene, ali da im nije poznato da li je voðena bilo kakva istraga u vezi s tim ubistvima. Svjedoci su potvrdili da im je reèeno da su za smrt ubijenih krivi “pratioci konvoja”.

Tužilaštvo je u sklopu dokaznog postupka uvelo preko 150 materijalnih dokaza, od kojih se veliki dio odnosio na potvrde o smrti i izvještaje sa ekshumacija, a takoðer je saslušalo dva vještaka sudske medicine – Miroslava Rakoèeviæa i Sabihu Brkiæ-Silajdžiæ, koji su govorili o ekshumacijama ubijenih civila na Koriæanskim stijenama. Brkiæ-Silajdžiæ je rekla da joj je to bila najteža ekshumacija u karijeri.

(Sarajevo-x.com)

03-12-2009 at 13:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

07.12.2009.

Sud BiH: Bit æe saslušano više od 50 svjedoka u sluèaju Koriæanske stijene

Na statusnoj konferenciji pred Sudom BiH odbrane šestorice optuženih za zloèin poèinjen u augustu 1992. na Koriæanskim stijenama iznijele su danas prijedloge za izvoðenje dokaza i istaknule da æe saslušati više od 50 svjedoka i dva vještaka, prenosi BIRN-Justice report.

Najavljeno je da æe svjedoci uglavnom biti vozaèi koji æe govoriti o okolnostima formiranja i polaska konvoja iz Prijedora do Koriæanskih stijena na planini Vlašiæ.

Tužilaštvo BiH tereti Zorana Babiæa, Milorada Radakoviæa, Milorada Škrbiæa, Ljubišu Èetiæa, Dušana Jankoviæa i Željka Stojniæa, bivše pripadnike interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, da su uèestvovali u sprovoðenju konvoja s više od 1.200 civila koji su voðeni na razmjenu u Travnik.

Sva šestorica se terete da su na Koriæanskim stijenama uèestvovali u strijeljanju oko 200 muškaraca.

Ranko Dakiæ, branilac Dušana Jankoviæa, sâm je najavio saslušanje 50 svjedoka. To je predsjedavajuæa sudskog vijeæa, Minka Kreho, odbila, objašnjavajuæi da nema potrebe za tolikim brojem svjedoka i zatražila od branioca da spisak svjedoka “skrati na razumnu mjeru od 27”.

Kako se navodi u optužnici, Dušan Jankoviæ je naredio i, zajedno s ostalim optuženima, “poèinio, uèestvovao i pomagao u pripremanju i uèinjenju progona nesrpskog stanovništva".

Odbrana Milorada Radakoviæa je predložila saslušanje Gordana Ðuriæa, èemu se usprotivila tužiteljica Vesna Terziæ.

“Gordan Ðuriæ je u ovom predmetu bio svjedok tužilaštva i svaki branitelj je imao moguænost da ga direktno ispita. Tada odbrana Milorada Radakoviæa to nije uèinila i smatram da sud ne treba da pruži sada tu moguænost”, navela je Terziæ.

Gordan Ðuriæ je, nakon priznanja krivice i prihvatanja sporazuma s Tužilaštvom BiH, proglašen krivim za ratni zloèin protiv civilnog stanovništva poèinjen na Koriæanskim stijenama u augustu 1992. godine.

Sud BiH ga je osudio na kaznu zatvora od osam godina.

Odluèeno je da æe prva dva svjedoka odbrane iskaz dati 8. decembra.

(FENA)

07-12-2009 at 14:16 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Vjeène teme : Prijedor New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice