Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Prijedor
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

10.12.2009

Protesti - Prijedorèani ukazali na problem u traženju nestalih

Udruženje Prijedorèanki "Izvor“ danas je na mirnim protestima u tom gradu, ponovo ukazalo na brojne probleme u traženju nestalih i, kako kažu, inertnost nadležnih organa u tom procesu.
U Prijedoru se još traga za 1.154 nestalih Bošnjaka.

Svake godine ovo udruženje, 10.decembra, na Meðunarodni dan ljudskih prava, nastoji da skrene pažnju na problem nestalih.

Ovo je, kažu, i opomena za sve koji su odgovorni za pronalazak nestalih da poènu da rade svoj posao.

Nezadovoljstvo radom Instituta za traženje nestalih BiH danas su u Prijedoru odvojeno zatražili i predstavnici udruženja nestalih srpskih boraca i civila.

(FENA)

11-12-2009 at 11:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

14.12.2009

Zbog ubistva tri Muslimana

Tužilaštvo Srbije podiglo optužnicu za zloèin u Prijedoru

Protiv Duška Kesara, bivšeg pripadnika MUP-a RS, srbijansko Tužilaštvo podiglo je optužnicu za uèešæe u ubistvu troje muslimanskih civila u Prijedoru 1994. godine, prenosi B92.
Tužilaštvo Srbije za ratne zloèine optužnicom tereti Kesara (46) da je bio inicijator i jedan od saizvršilaca tih ubistava, zajedno sa Dragom Radakoviæem, Draškom Krndijom i Radoslavom Kneževiæem, pripadnicima iste oružane formacije - rezervnog sastava MUP-a RS, èime je poèinio ratni zloèin protiv civilnog stanovništva.

Kesar je, kako se navodi u optužnici, u noæi izmeðu 30. i 31. marta 1994. godine u Prijedoru, po prethodnom dogovoru "da idu da ubiju Muslimane", prvo bacio bombu, a potom eksplozivnu napravu na kuæu Faruka Rizviæa, da bi zatim "muèki, udarcima tupim predmetima i oštrim sjeèivom, ubili Faruka i Refiku Rizviæ i Fadilu Mahmuljin.

Banjaluèki Okružni sud je 2005. godine osudio Radakoviæa, Krndiju i Kneževiæa, a Vrhovni sud Republike Srpske 2006. godine pravnosnažno okonèao postupak, u kojem im je izreèena kazna od ukupno 50 godina zatvora.

S obzirom da je Kesar nastanjen u Novom Sadu, a u meðuvremenu je stekao državljanstvo Srbije, on je bio nedostupan pravosudnim organima Republike Srpske.

Optužnica protiv Kesara podignuta je na osnovu dokaza koji su korišteni u izreci i u obrazloženju navedene pravnosnažne presude, kao i u saradnji s Tužilaštvom za ratne zloèine Republike Srpske.

(Sarajevo-x.com)

14-12-2009 at 14:02 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

12.01.2010

Na Koriæanskim stijenama život je visio o koncu

Svjedoci odbrane Milorada Radakoviæa tvrde da su na Koriæanskim stijenama vidjeli optuženog Željka Stojniæa kada su muškarci izvoðeni iz konvoja, èulo se na današnjem nastavku suðenja grupi optuženika iz Prijedora, osumnjièenih za uèestvovanje u masakru na Koriæanskim stijenama.
Zaštiæeni svjedok O1, koji je zbog mjera zaštite iskaz dao iz druge prostorije, isprièao je da je sa ženom i djetetom napustio Prijedor jer im je “život visio o koncu”, te je 21. augusta 1992. godine iz mjesta Tukovi krenuo konvojem “na slobodnu teritoriju”. U pratnji kamiona u kojem je bio O1, kako je isprièao, bilo je “vojno lice – taj interventni vod”.

Na putu prema Travniku, prema iskazu svjedoka, konvoj se zaustavio nekoliko puta, a pretposljednji put na Koriæanskim stijenama, kada je vidio optuženog Željka Stojniæa i “grupu iz interventnog voda”.

“Taj što je bio u pratnji našeg kamiona izbrojao je nas 15, i mene, ali ja sam ostao. Drugi put je izveo još 18. Bili smo kao sardine unutra, ali kako je ko izlazio, stvaralo se više mjesta i ja sam se sakrio. Izvodio je samo muškarce, i govorio: ‘Ne bojte se, trebate nešto...’”, isprièao je O1.

Uz Milorada Radakoviæa, u èiju je korist O1 svjedoèio, za zloèin protiv èovjeènosti Tužilaštvo BiH tereti Zorana Babiæa, Milorada Škrbiæa, Ljubišu Èetiæa, Dušana Jankoviæa i Željka Stojniæa, bivše pripadnike interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor.

Prema navodima optužnice, sva šestorica su 21. augusta 1992. godine uèestvovali u sprovoðenju konvoja sa preko 1.200 civila koji su “voðeni na razmjenu u Travnik”. U optužnici stoji da je na Koriæanskim stijenama izdvojeno oko 200 muškaraca koji su potom strijeljani.

O1 je kazao da je Radakoviæa vidio “tek gore na kraju”, kada je kamion došao na jedan plato.

“Skupili smo se u jednu grupu i tada sam vidio autobus u kojem je Radakoviæ stajao naprijed. Pozdravili smo se i mi smo otišli svojim putem, a on nazad, valjda”, isprièao je O1, dodavši da Radakoviæa poznaje “kao prijatnog èovjeka”, te da su se “veselo i rado družili”.

Odbrana drugooptuženog je saslušala i svjedokinju O2, koja je takoðer 21. augusta 1992. godine bila u konvoju koji je napuštao Prijedor. I ona je isprièala da je tek po izlasku iz kamiona vidjela Radakoviæa “u nekom autobusu”, te da je nakon toga sa ostalima “krenula pješke prema Travniku”.

“Na pola puta su izveli neke ljude. Moj suprug je ostao u kamionu, sakrio se. U vožnji sam negdje vidjela i Željka Stojniæa”, isprièala je O2 odgovarajuæi na pitanja Sudskog vijeæa.

Na ovom roèištu Sudsko vijeæe je saopæilo da je Tužilaštvo BiH podnijelo prijedlog da se Radakoviæu, Babiæu i Škrbiæu prošire mjere zabrane.

Kako je ukratko pojašnjeno u sudnici, predloženo je da pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) “nasumice dolaze i kontrolišu” trojicu optuženih koji od poèetka 2009. godine, kada im je ukinut pritvor, imaju obavezu da se redovno javljaju u policijsku stanicu u Prijedoru.

Odbrane su se usprotivile ovom prijedlogu smatrajuæi dodatnu mjeru nepotrebnom, a Sud æe odluku donijeti naknadno.

“Smatram da je ovakav naèin postavljanja kontrole više pritisak nego kontrola”, kazao je Zlatko Kneževiæ, koji je na ovom roèištu zastupao Radakoviæa umjesto njegove braniteljice Slavice Èvoro.

Naredna roèišta zakazana su za 18. i 19. januar 2010. godine, kada æe kao svjedoci Odbrane iskaz dati Gordan Ðuriæ, te sam optuženi. Ðuriæ je u septembru 2009. osuðen na osam godina zatvora, nakon što je priznao krivicu za uèešæe u zloèinu na Koriæanskim stijenama.

(Sarajevo-x.com)

12-01-2010 at 19:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

04.02.2010

Koriæanske stijene - krv i èahure na putu

Dajuæi iskaz u korist Tužilaštva BiH, zaštiæeni svjedok pod šifrom K3 posvjedoèio je da su èetvorica optuženih bila u pratnji konvoja civila, te da su pripadnici interventnog voda policije iz Prijedora sudjelovali u izdvajanju i likvidaciji oko 200 muškaraca iz tog konvoja, izvještava BIRN.
“Koliko se sjeæam da nam je za konvoj bilo saopšteno dan prije nego æe krenuti iz Prijedora, te da je Pero Èivèiæ – a moguæe da je i Paraš bio tu – rekao da naredno jutro trebamo ranije doæi u Stanicu javne bezbjednosti (SJB). Narednog dana, prema Paraševim uputama i direktivi, od ljudi iz konvoja smo tokom transporta oduzimali novac i liène stvari”, prisjetio se K3.

Prilikom davanja iskaza, K3 je u sudnici prepoznao Petra Èivèiæa, Sašu Zeèeviæa, Marinka Ljepoju i Radoslava Kneževiæa, za koje je kazao da su skupa s njim bili pripadnici Prvog interventnog voda SJB-a Prijedor.

Èivèiæ, bivši komandir Prvog interventnog voda policije SJB-a Prijedor, zajedno sa Zeèeviæem, Kneževiæem, Ljepojom, bivšim pripadnicima istog voda, te Brankom Topolom, nekadašnjim stražarom u logoru Trnopolje, tereti se za sudjelovanje u sprovoðenju konvoja civila iz Prijedora u Travnik, radi razmjene.

Prema iskazima svjedoka, Miroslav Paraš, koji je u meðuvremenu preminuo, bio je komandir interventnog voda SJB-a Prijedor.

Prilikom transporta oko 1.200 Bošnjaka i Hrvata 21. augusta 1992. godine, kako stoji u optužnici, pripadnici tog voda su uèestvovali u selekciji i likvidaciji preko 200 muškaraca na lokaciji zvanoj Koriæanske stijene.

Zaštiæeni svjedok K3 je kazao da je na obezbjeðenje konvoja pripadnike Prvog interventnog voda rasporedio Petar Èivèiæ, dok je Miroslav Paraš iz autobusa izveo “oko 10 muškaraca”, koji su – kako æe kasnije saznati – ubijeni.

“Paraš je nasumice odabrao desetak vojno sposobnih muškaraca, kojima je bilo reèeno da napuste autobus u kojem sam se nalazio. Mislim da je Paraš rekao da konvoj nastavi put, i kada smo stigli na Smetove, u drugim autobusima sam vidio samo jednog pripadnika interventnog voda”, rekao je K3.

Ovaj svjedok je kazao da je od Željka Stojniæa saznao da su civili ubijeni. Stojniæu se pred Sudom BiH trenutno sudi, zajedno s još petoricom bivših pripadnika interventnog voda, zbog sudjelovanja u zloèinu na Koriæanskim stijenama.

“Prvo što je izjavio kad je ušao u kamion kojim sam se vraæao za Prijedor – a to nikada neæu zaboraviti – bilo je: ‘Šta uradismo? Svi æemo završiti u Tunjici (zatvor u Banjoj Luci, op.a.)...’ Nedugo potom nas je jedan vojnik, kojeg smo kasnije sreli, pitao zašto smo pobili ‘onolike ljude’. Stojniæ mi je potvrdio da su svi civili likvidirani, a na putu se moglo vidjeti dosta èahura i da je pokvašen krvlju”, prisjetio se svjedok.

Nekoliko dana nakon ubistava civila na Koriæanskim stijenama, kako je kazao K3, pripadnici interventnog voda su pokušali skupiti tijela ubijenih, ali u tome nisu uspjeli.

“Leševi su veæ poèeli da se raspadaju, a i strmina je bila velika, tako da se ništa nije moglo uraditi. (...) Neko je silazio sa zaštitnom opremom i tijela zalijevao nekom kiselinom. Kasnije su kružile razlièite prièe, meðu kojima i da su tijela zatrpana kamenjem”, kazao je K3.

Unakrsno ispitivanje zaštiæenog svjedoka K3 zakazano je za 11. februar 2010. godine.

04-02-2010 at 21:26 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

18.03.2010

Za strijeljanje 200 civila - Ljubiša Èetiæ osuðen na 13 godina zatvora

Sudsko vijeæe je osudilo Ljubišu Èetiæa, nekadašnjeg pripadnika Interventnog voda policije u Prijedoru, na 13 godina zatvora zbog uèešæa u strijeljanju oko 200 civila u augustu 1992. godine na Koriæanskim stijenama.

"Ova kazna æe se vjerovatno nekima èiniti blaga, ali Sudsko vijeæe je zadovoljno da æe kazna, skupa sa obeæanjem Èetiæa da æe saraðivati sa Tužilaštvom na rasvjetljavanju zloèina na podruèju Prijedora, i njegovim iskazanim kajanjem, postiæi svrhu kažnjavanja“, kazala je Minka Kreho, predsedavajuæa Sudskog vijeæa pri obrazlaganju presude, a javlja BIRN - Justice Report.

Èetiæ je potpisao sporazum o priznanju krivnje sa Državnim tužilaštvom 11. marta ove godine, koji je predviðao da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od 11 do 13 godina.

Nakon sklapanja sporazuma, on je svjedoèio u koristu Tužilaštva, te priznao da je 21. augusta 1992. godine uèestvovao u strijeljanju civila na planini Vlašiæ i dao izjavu pokajanja žrtvama.

Èetiæ se prvobitno teretio skupa sa Zoranom Babiæem, Miloradom Radakoviæem, Miloradom Škrbiæem, Dušanom Jankoviæem i Željkom Stojniæem, bivšim pripadnicima Interventnog voda i Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor.

Istom optužnicom su bili obuhvaæeni i Damir Ivankoviæ i Gordan Ðuriæ, takoðer bivši pripadnici Interventnog voda, ali su oni sredinom prošle godine, nakon priznanja krivnje, osuðeni na 14, odnosno osam godina zatvora.

Èetiæa je Sudsko vijeæe oglasilo krivim da je uèestvovao u udruženom zloèinaèkom poduhvatu civilnih i vojnih vlasti opæine Prijedor u cilju progona bošnjaèkog i hrvatskog stanovništva sa tog podruèja, te da je 21. augusta 1992. godine uèestvovao u strijeljanju oko 200 muškaraca na Koriæanskim stijenama, koji su prethodno izdvojeni iz konvoja koji se kretao iz Prijedora ka Travniku.

"Pri odmjeravanju kazne, Vijeæe je odmjerilo težinu djela i stepen kriviène odgovornosti optuženog. Kada se poredi stepen individualne odgovornosti Èetiæa u odnosu na osuðenog Ivankoviæa, dolazi se do zakljuèka da je Èetiæ u kritiènoj situaciji koristio malokalibarsku pušku, a Ivankoviæ automatsko naoružanje, koje ima deset puta veæu ubojnu moæ“, pojasnila je sutkinja Kreho.

Obrazlažuæi olakšavajuæe okolnosti, Kreho je dodala da se Èetiæ priznanjem krivnje "suoèava sa posljedicama svog djelovanja", te da boluje "od izvjesnih zdravstvenih problema".

Èetiæ je osloboðen obaveze plaæanja troškova sudskog postupka, a porodice žrtava i ošteæeni su upuæeni na parnicu sa imovinsko-pravnim zahtjevima.

S obzirom da se Èetiæ trenutno nalazi na izdržavanju kazne zatvora za razbojništvo, Sudsko vijeæe mu nije odredilo pritvor nakon izricanja presude, veæ pojasnilo da æe "nakon objedinjavanja svih kazni biti upuæen na izdržavanje kazne".

(Sarajevo-x.com)

18-03-2010 at 12:57 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

25.03.2010

Sluèaj "Koriæanske stijene" Èekajuæi smrt na litici

Husein Jakupoviæ, svjedok Tužilaštva BiH, opisao je kako je 21. augusta 1992. godine preživio strijeljanje na Koriæanskim stijenama, rekavši da ga je pred polazak stražar iz Trnopolja upozorio da “ne ide tim konvojem”, javlja BIRN-Justice report sa današnjeg nastavka suðenja u ovom predmetu pred Sudom BiH.
Došla su èetiri autobusa u Trnopolje i tada su nam stražari rekli da je to konvoj koji ide za Travnik. Bila je gužva i svi su željeli otiæi. Pokušao sam s braæom uæi u autobus, ali nam je stražar, kojeg smo poznavali, rekao da to nije konvoj za nas i njih je vratio, a ja sam uspio uæi. (...) Kasnije je konvoj zaustavljen blizu rijeke Ugar i tu su nas 80 do 90 izdvojili”, prisjetio se Jakupoviæ.

Svjedok je kazao da je uhapšen 21. maja 1992., nakon èega je bio zatoèen u logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje, te da je 21. augusta iste godine pokušao napustiti podruèje Prijedora konvojem u èijoj su pratnji bili “pripadnici rezervne policije”.

Za sudjelovanje u osiguravanju konvoja od 1.200 civila koji su 21. augusta 1992. godine voðeni iz Prijedora u Travnik na razmjenu, terete se Saša Zeèeviæ, Radoslav Kneževiæ, Petar Èivèiæ, Branko Topola i Marinko Ljepoja. Prema navodima optužnice, Èivèiæ je u to vrijeme bio komandir Prvog interventnog voda pri SJB-u Prijedor, Zeèeviæ, Kneževiæ i Ljepoja pripadnici istog voda, a Topola stražar u logoru Trnopolje.

Državno tužilaštvo tvrdi da su èetvorica optuženih zajedno sa ostalim pripadnicima Prvog interventnog voda izdvojili i strijeljali oko 200 muškaraca na Koriæanskim stijenama na planini Vlašiæ, dok je Èivèiæ “nastavio konvojem do Smetova”.

Jakupoviæ je kazao da su na Koriæanskim stijenama i u pratnji konvoja bili pripadnici policije i vojske, te da su oni vršili selekciju muškaraca. On je istakao da su imali “uniforme svijetloplave boje i bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA)”, te automatske puške.

“Kod razdvajanja su nam tražili zlato, pare i satove, te su rekli da æe ubiti onog ko ne bude sve predao. Kad smo stigli na Koriæane, rekli su nam da nas vode u razmjenu ‘žive za žive’, te nam je nareðeno da stanemo prvo uz stijenu, a potom uz rub ceste prema provaliji i kleknemo. Bio sam u prvoj vrsti i samo znam da sam vidio stijene i provaliju. Poèeli su pucati i bacio sam se dolje, ali pošto je neko u mene udario, ostao sam zaglavljen u stijenama”, rekao je Jakupoviæ.

U optužnici stoji da je civilima bilo nareðeno da stanu uz rub ceste, nakon èega je u njih pucano iz automatskog oružja, prilikom èega su tijela ubijenih i ranjenih padala u provaliju, dok su se neke osobe same bacale kako bi izbjegle smrt. Nedugo potom su na tijela bacali ruène bombe ili pucali na njih.

“Èuo sam da je tog dana neko silazio meðu ljude i govorio da ima živih, u koje je potom pucao. (...) Kada sam sišao dolje, 22. augusta, vidio sam ubijene, i onda su došla dva vojnika koja su prebrojavala tijela i govorila da nas još fali tu. Oni su skupili na jedno mjesto ubijene i zapalili ih, a onda je kamion s litice istresao kamenje i zemlju, da ih valjda prekrije. Dok su tijela gorjela, bio je jak smrad”, prisjetio se svjedok.

Nedugo zatim, kako je kazao Jakupoviæ, kroz šumu je krenuo prema Travniku, ali ga je pronašla “srpska vojska” i vratila u Skender-Vakuf, gdje je ispitivan, a potom prebaèen u Banju Luku.

“Prvo su me odveli u njihovu komandu na Vlašiæ, te potom u privatnu kuæu gdje je bila Vojna policija, a odatle u Skender-Vakuf i Banju Luku. Inspektor u Banjoj Luci mi je rekao da se prijavim u Meðunarodni komitet Crvenog križa (MKCK), uz èiju pomoæ sam nakom dva i po mjeseca napustio BiH”, rekao je Jakupoviæ.

(Sarajevo-x.com)

25-03-2010 at 15:35 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

09.04.2010

Poèela izgradnja spomen-obilježja

U Kozarcu kod Prijedora ovih dana poèela je izgradnja spomen obilježja za oko 1.800 nevino ubijenih Kozarèana, koji su stradali u periodu od 1992. do 1995. godine.



Doktor Zlatko Škeriæ, predsjednik odbora za izgradnju spomen obilježja, èiju su izgradnju prije èetiri godine upravo inicirale majke Kozarèanke èija su djeca ubijena tokom prošlog rata, kaže da æe imena žrtava biti ispisana na 32 mermerne ploèe, unutar obilježja.

- Samo obilježje koje se nalazi u centru Kozarca, tamo gdje se nekad okupljala izgubljena kozarèka mladost biæe visoko 3,70 metara sa oko 600 svjetiljki s vanjske strane, postavljenih u simbolici bodljikave žice i izgubljenih života. Upaljene,obiènom prolazniku, pažnju æe skretati na kozaraèku tragediju- kazao nam je Škeriæ.

On je dodao da bi spomen obilježje, èija æe izgradnju koštati oko 420.000 maraka, trebalo biti završeno do kraja jula ove godine kada u Kozarac dolazi najviše dijaspore. Podsjetio je da su Kozarèani do sada prikupili oko 100.000 maraka za izgradnju, "BH Telecom" je osigurao 30.000, a federalno ministarstvo za izbjegla i raseljena lica 20 000 maraka.

- Oni koji žele dati sredstva za izgradnju ovog Kozarèanima posebno znaèajnog obilježja to mogu uraditi i pozivom na donatorski broj 090 291 084 - kazao je Škeriæ.

(AVAZ)

09-04-2010 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

27.05.2010.

Predmet "Koriæanske stijene"

Policija i civilne vlasti Prijedora zagovarale prikrivanje masakra

Bivši naèelnik Stanice javne bezbjednosti Skender-Vakuf Nenad Kreiæ, kao svjedok Tužilaštva BiH na suðenju za ratne zloèine poèinjene na Koriæanskim stijenama, kazao je da su policija i civilne vlasti iz Prijedora zagovarale da masakr nad civilima poèinjen 21. augusta 1992. treba "prikriti".

"Na sastanku u Centru službe bezbjednosti (CSB) Banja Luka razgovaralo se o tome šta se desilo na Koriæanima i tada smo mi iz Skender-Vakufa bili ogorèeni što se zloèin desio, dok su se oni iz Prijedora ponašali kao: ‘Pa šta? Dogodilo se, to je normalno’, i govorili su da je najbolje da se o tome ne prièa, te da to treba prikriti" - rekao je Kreiæ.

Tom sastanku prisustvovali su, kako je kazao Kreiæ, predsjednici skupštine opštine i izvršnog odbora Skender-Vakufa i Prijedora te Simo Drljaèa, naèelnik SJB-a Prijedor, i Stojan Župljanin, tadašnji naèelnik CSB-a Banja Luka, kojem se trenutno sudi pred Tribunalom u Haagu.

Saša Zeèeviæ, Radoslav Kneževiæ, Petar Èivèiæ, Marinko Ljepoja i Branko Topola se terete da su 21. augusta 1992. sudjelovali u ubistvima oko 200 muškaraca na Koriæanskim stijenama.

U optužnici stoji da su Zeèeviæ, Kneževiæ i Ljepoja tada bili pripadnici interventnog voda SJB-a Prijedor, Èivèiæ komandir Prvog interventnog voda, a Topola stražar u logoru Trnopolje.

Svjedok je kazao da je na prvom sastanku u Banjoj Luci razgovarano o vaðenju i ukopu tijela ubijenih te da je tada zakljuèeno da bi te aktivnosti trebale preuzeti policija i civilne vlasti Prijedora, ali da do toga, koliko je njemu poznato, nikada nije došlo.

Zoran Babiæ, drugi svjedok Tužilaštva BiH, rekao je da je tokom 1992. radio pri CSB-u Banja Luka te da je bio angažovan na identifikaciji ubijenih na Koriæanskim stijenama, ali da taj zadatak nikada nije izvršio.

"Kad smo prilazili toj lokaciji, osjetio se užasan smrad. Vidio sam razbacane odjevne predmete kraj puta, a kasnije i liène dokumente. Uviðaj nismo izvršili jer nam je bilo nareðeno da se vratimo u Banju Luku", istakao je Babiæ.

Svjedok je dodao da je, pred dolazak na Koriæane, u CSB-u Banja Luka saznao da se radi o "oko 200" ubijenih muškaraca, ali da on sa sigurnošæu ne može reæi da li je rijeè o tom broju.

Nastavak suðenja zakazan je za 10. juni, javio je BIRN.

(FENA)

28-05-2010 at 12:16 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

21.08.2010.godine

Strijeljano više od 200 ljudi Obilježena 18. godišnjica masakra na Koriæanskim stijenama

Na lokalitetu Koriæanskih stijena na planini Vlašiæ, danas je obilježena 18. godišnjica stradanja više od 200 muškaraca bošnjaèke i hrvatske nacionalnosti sa podruèja opæine Prijedor, javila je Federalna televizija.

Njih su 21. augusta 1992. godine iz konvoja izveli srpski policajci, pripadnici Interventnog voda Centra javne bezbjednosti Prijedor i strijeljali ih na rubu provalije.

Porodice stradalih, prijatelji i osobe koje su preživjele masakr, ali i brojni graðani iz Srednje Bosne, bacili su na mjesto stradanja 250 ruža, koje simbolizuju nevino izgubljene živote. Od nadležnih je, i ovog puta, zatraženo da se uz poèinioce, kazne i naredbodavci zloèina.

Za ovaj zloèin osuðena su èetiri njegova izvršioca, na osnovu sporazuma o priznavanju krivice u BiH se vodi postupak protiv još deset osoba. Do sada su pronaðeni skeletni ostaci stotinjak osoba, a samo èetiri su identifikovane i ukopane.

22-08-2010 at 16:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prijedor

Dr. Eso Sadikoviæ (Prijedor) - Dok. film NTV 101

06-02-2012 at 11:39 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Vjeène teme : Prijedor New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice