Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Zlatan Bajriæ jedan od najuspješnih poduzetnika u Švedskoj




Uspješna prièa iz Švedske o proslavljenom devetnaestogodišnjem poduzetniku bosanskohercegovaèkog porijekla Zlatanu Bajriæu još je jedan dokaz koliki je potencijal bh. dijaspore koji je zasad potpuno neiskorišten.

Zlatan Bajriæ je mladiæ porijeklom iz Brèkog, koji je u Švedsku došao s majkom i bratom '97.-'98. godine putem organizacije UNHCR kao izbjeglica. U osnovnoj školi je imao najbolje ocjene, potom je primljen u najbolju gimnaziju u Švedskoj koju je završio odliènim rezultatima. Ima dvije stipendije za fakultet.

"Zbog loše ekonomske situacije u porodici radio sam od 14. godine. Bio sam raznosaè novina, konobar, mehanièar, radio u pekari, pizzeriji…" - poèinje svoju prièu Bajriæ, koji je sada jedan od najuspješnijih biznismena u Švedskoj.

Prvu firmu je otvorio sa 17 godina. Pravio je reklame i manje stranice na internetu te jelovnike restoranima.

Trenutno ima dvije firme - kuglanu/restoran/kafiæ Aros Fun House koja zapošljava devet radnika i marketing agenciju GoPlus u kojoj je zaposleno šestero ljudi.

"Moji klijenti u GoPlus su IKEA, ABB, Bombardier, ValboKem i tako dalje. Firma GoPlus je 100 posto moje vlasništvo, a kuglana 50 posto "- objašnjava Bajriæ u razgovoru za Fenu.

Dobitnik je i prestižnih nagrada - 2011. je dobio nagradu "Swedens best service/product of the year", zatim 2012. nagradu "Swedens best entrepreneur 2012". Takoðer, 2012. je dobio stipendiju od Andersa Walla, najuspešnijeg poduzetnika ikad u Švedskoj, a ove godine je proglašen kao 12. supertalent u Švedskoj.

"Dokazao sam da se može od nièega nešto napraviti. Kada sam došao s porodicom u Švedsku, nismo imali ništa, ali sam pokazao da se može uspjeti samo kada se to hoæe" - naveo je Bajriæ.

Kaže da je u Švedskoj poznat i kao veliki kritièar politièara, švedske vlade, ali i Evropske unije. Kritike je uputio i na raèun vlasti u BiH, koje, kako je ocijenio, ništa ne rade da bi iskoristili dijasporu na pozitivan naèin.

Dodaje da druge zemlje imaju programe, traže talente iz dijaspore i ukljuèuju ih u projekte, što nije sluèaj s BiH, ali i drugim zemljama bivše Jugoslavije.

Bajriæ istièe da su njegove ambicije za buduænost velike. Želi svima pokazati da “ništa nije nemoguæe”. Kaže da bi želio investirati u region Balkana, posebno u BiH.

"Jednog dana želim pokrenuti neki projekt u BiH, ali se prvo mora promijeniti odnos vlasti prema dijaspori i moraju se zakoni prilagoditi investorima iz drugih zemalja" - poruèuje mladi Zlatan Bajriæ.




09-03-2013 at 14:52 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Prièe iz bh. dijaspore: Od volontera u izbjeglièkom prihvatilištu do doktora nauka

Obrazovanje na prestižnim svjetskim univerzitetima i zavidna karijera nešto je što s ponosom možemo reæi da su postigli mnogi bosanskohercegovaèki graðani u dijaspori.

Jedan od njih je i Dario Aganoviæ, koji je svoj uspjeh 'krunisao' titulom doktora nauka u oblasti industrijske proizvodnje na Kraljevskom tehnièkom univerzitetu (KTH) iz Štokholma, najveæem tehnièkom univerzitetu u sjevernoj Evropi, a sa samo 34 godine postao je èlan industrijskog nauènog savjeta pri Kraljevskoj akademiji nauka.

Aganoviæeva izbjeglièka prièa poèela je 1992. godine, kada je svoj rodni grad Goražde zbog ratnih dešavanja napustio i otišao u Švedsku s roditeljima i mlaðom sestrom.

-Nakon 18 mjeseci u izbjeglièkom prihvatilištu, gdje sam volonterski radio kao prevodilac, dobio sam boravišnu dozvolu i odselio u poznati univerzitetski grad Upsala - kaže Aganoviæ u razgovoru za Fenu.

U Upsali je radio u restoranima, raznosio novine i prevodio, dok nije završio srednju mašinsku školu i upisao se na fakultet 1996. godine.

-Prvo zaposlenje kao inžinjer sam dobio veæ tokom studija - dodaje ovaj diplomirani inžinjer mašinstva.

Radio je u poznatim meðunarodnim firmama, kao što su CPS Color, Accenture, Ericsson, a obavljao je i funkciju upravnika Nauènog centra i nauènog saradnika na Kraljevskom tehnièkom univerzitetu.

-Poèeo sam kao nauèni saradnik u oblasti industrijske proizvodnje i na kraju završio kao upravnik nauènog centra koji sam osnovao u saradnji s proizvoðaèem teretnih vozila Scania i proizvoðaèem mašinskih alata Sandvik - kaže Dario Aganoviæ.

Trenutno obavlja funkciju komercijalnog direktora firme ISS Facility Services, koja je najveæa outsourcing firma na svijetu s 530.000 zaposlenih i djelatnošæu u 50 zemalja.

Aganoviæ istièe da naši ljudi u inozemstvu mogu pomoæi našoj zemlji samo ako BiH želi da prihvati tu pomoæ.

-Svi mi pomažemo svojim bližnjima i to je za nas pomoæ BiH. Ne znam da li institucije i privreda u BiH žele ikakvu pomoæ iz inostranstva, ako se ta pomoæ ne daje u ‘cash obliku’? Svaki drugi oblik pomoæi se jako lako obilježi kao ”pametovanje” i ”šuplja prièa” - smatra Aganoviæ.

Navodi da je u njegovom svijetu poslovni odnos obostran. Poslovni odnos se, kako istièe, gradi na poštovanju i povjerenju koje se teško dobija, a lako gubi, najlakše neispunjavanjem datih obeæanja.
-Kvalitet proizvoda i usluga, inovacije i razvoj, finansijska stabilnost - sve su to predispozicije za zdrav poslovan odnos. Svako ko može iskreno reæi da ispunjava te predispozicije, spreman je da primi pomoæ naših uspješnih ljudi u inostranstvu - kaže Aganoviæ.

Takoðer, mišljenja je da BiH ima veliki industrijski potencijal koji je neiskorišten zbog “nesposobnosti da dokaže investitorima svoju poslovnu zrelost”.

Njegova poruka mladima u BiH je da su oni ti koji drže sudbinu u svojim rukama. Neki su roðeni u boljim okolnostima nego drugi i imaju prednost, ali niko nije bez šanse. Bitka je izgubljena kad je poèneš smatrati izgubljenom - poruèio je.


16-03-2013 at 13:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 60
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice