Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ZEHRUDIN
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 28-10-2007
Lokacija: AUSTRIA
Odgovori: 5981
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

citat:
dragec wrote:

Kolega, nemoj tako. Pa znas, koje je vino dobro.


Cijenjeni kolega, naravno, sto starije to bolje
znaju to ove malo iskusnije al' za svaki slucaj, poceo sam da se bavim i kuhanjem

[Edited by ZEHRUDIN on 08-08-2010 at 17:08 GMT]
08-08-2010 at 17:07 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
ZEHRUDIN wrote:


cvrsto sam odlucio, a i to ce biti uskoro, da se integrisem u zemlji u kojoj sam se rodio i proveo prvih 20.ak godina svig zivota, a kojom metodom i sta ce biti ponudjeno od ovih domicilnih koji jedva cekaju da se ja vratim iz dijaspore, vidjet cemo, pred nama je za pocetak sam kont'o da se pocnem druzit sa zenama, mislim bilo bi mi lakse pocet sa tom integracijom u prijatnom drustvu ali nazalost dodjoh u godine kad zenama moje drustvo i nije Bog zna kako zanimljivo, jbg, stari se helem...trnovit ce biti put do moje integracije, ali ja cu ipak pokusati, uskoro, aBd


Dragi moj Zehro
pocni ti da uzgajas kakve biljkice u vrtu,
i posadi usput i puno cvjeca,
vjerujem da ce tebi zenice same dolaziti iako i ti njih vise neces razumijeti u tom njihovom dobu,,
cas im val se na gore popne ,
cas im val na dole side
(mislim n a onaj hormonalni val)
12-08-2010 at 22:00 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
ZEHRUDIN wrote:


Cijenjeni kolega, naravno, sto starije to bolje
znaju to ove malo iskusnije al' za svaki slucaj, poceo sam da se bavim i kuhanjem

[Edited by ZEHRUDIN on 08-08-2010 at 17:08 GMT]

aaAAAaaa,,
aduti koji nikada ne izdaju uvjek moderni i dobro pale
12-08-2010 at 22:02 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija



Malo sale nikad ne skodi a posebno ako je vezana za dijsporu.

Monodrama "Dje ti je pita?
Dragi prijatelji,

Pitaš kako sam dop'o zatvora u Amer'ci, jarane. Prijavila me u mene žena i djeca. Vjerov'o il' ne. To ti je bilo nekako... 'vako.
Zovu mene jedan dan iz škole, kažu, mali ti dobio sindrom. Od koga, reko', p*z** im materina ona drogeraška, mora da su donosili inekcije u školu. Šta je fasov'o ? ADHD, kažu. Noge mi se odsjekle. Hoæe l' preživjet', kukam ja po školi, ðe je da ga vidim, na šta l' mi dijete lièi?
Konaèno ga dovedoše, njih petero, direktor'ca, garava k'o odžak, pa još neka debela rospija, valjda medecinska sestra, pa pol'cajac, pa vatrogasac, i još neki mali iz starijeg raz'da, neki naš iz Zen'ce, da mi prevodi, da bolje razumim, ko biva ja ne znam dobro engleski. Vidim ja mali mi zdrav i èitav, nije se osuo, ma k'o normalan. On ti, kaže debela, ima ADHD. Ma, šta vam je to, skoèi' ja, govor'te više, ako Boga znate! To ti je, kaže ona garava, Attention Deficit Hyperactivity Disorder.
Okrenem se ja onom malom iz Zen'ce, šta, reko, ova kaca Boga ti laprda, èime se zarazio? Ma, veli, nije to zarazna bolest nego je Ekrem nemiran u školi, jurca po hodnicima, skaèe po klupama, zajebava svakog, hoæe se i pomarisat'. Laknu mi nama'. Molim te, prevedi im da ništa ne brinu, izlijeèiæu ga ja èim stignemo kuæi. Neæeš ga ti lijeèit', skoèi ona debela, imala je brat bratu dvesto oka samo u guzicama, i još toliko u dva stomaka ispod stomaka. Imamo mi ovde lijekove, kaže, terapije, psiologe, sociologe, mi æemo njega sredit'. Ništa vi ne brin'te, draga gospoðo, znam ja, reko', jednu pravo dobru terapiju iz Bosne, nauèio sam je od rahmetli babe, on od njegovog babe, i sve tako. Ooo, intrsting, kaze direktor'ca, ta terapija je kod vas u Bosni neka tradicija, s koljena na koljeno? Nije, reko', kod nas je to s bubrega na bubreg.
Ma nisu prošle ni tri hefte zove onaj mali iz Zen'ce. Šta je, reko', sad? Kakav je sad belaj? Sad je, kaže, u pitanju OTIZAM. Ma, kad se i u to ukljuèilo pašèe jedno?! A priprijetio sam mu da se mani politike i tih gluposti, komunizma, budizma, patriotizma, otizma, svega. Ko ga je na to nagovorio? Mora da je onaj Æamilov taksirat Faruk. Nije to to, kaže, to ti je opasna bolest, bleji u prazno, gubi se, ne prati nastavu, potpuno odsutan i tako. A to je to, reko'. Opasna bolest, veliš. E ovog puta æu ga ja izlijeèit' za sva vremena i to od svih bolesti!
Tako ti je to u Amer'ci, moj jarane, sve je bolest. Ako ne hodaš kako oni misle da treba, ako ne prièaš, ne slušaš, ne spavaš, ne jedeš, svemu odma' daju ime, pa skraæen'cu i... nema ti više spasa. Od ljekara do ljekara, ne možeš ih se više nikad kutarisat'. Svaki dan u ap'teku k'o u menzu i uzimaš lijekove za sve moguæe skraæen'ce - ADHD, MRSA, AIDS, AVNOJ, SUBNOR, KFOR, ma ima ih mali milion.
Iš'o ja na neke preglede i poslije zove taj famili heæim da hitno doðem kod njega. Moraš, kaže, odmah poèeti piti lijekove za ho'sterol. Što, bolan ? Ho'sterol ti je, kaže, 215. Pa, reko', i prošle godine mi je bio 215 pa si rek'o da mi je u granicama normale. E, kaže, to je bilo prošle godine. Sada su struènjaci pronašli da je normala 200 a ne više 220, pa je tvoja situvacija sada kritièna, hitno moraš poèeti pit' lijekove. Jeb'o mater te si ti normalan, reko'. Prije šes' mjeseci si mi sa istim nalazom rek'o da sam zdrav k'o dren, a sad ka'eš da sam u kritiènom
stanju! Pa, ko je ovde lud, èovjeèe, ti ili ja! Struènjaci su, kažeš, tako odluèili. Ma j***m ja i tebe i te tvoje struènjake, mijenjate to svakih šes' mjeseci samo da bi ap'teke zgrnule pare, a i vi s njima. Neæu ih pit' pa makar crk'o nama'. Nosi ih materi!
Mafija je to, jarane. U mene se žena bila u to ufurala, pila svaki dan po 28 lijekova. Samo vidiš po cijeli dan trza glavom nazad. Pa je poslije neko nagovori na onu makrobiot'ku. Ja, tog belaja. Poèela da donosi neku travu u kuæu, neku crnu rižu, oèi joj se vako ukosile, neke smrdljive supe, istopila se, nemaš je zašto ufatit'. Navalila na mene svaki dan, pusti tu, kaže, kafu i cigaru, što æe ti rakija, nije to zdravo. Meso, hljeb, baklave, tufahije, sve to treba izbacit'. Slušam je i ne
mogu da vjerujem svojim ušima. Èuj, izbacit' baklave i tufahije, pa èime æu se, reko', zasladit' poslije ruèka? Treba, veli, da jedeš voæe.
Voæe? Ma, ðe ti je to, reko'. Šljive brezukusne izgledaju k'o jab'ke, jab'ke k'o bundeve, kruške mirišu na banane, jagode imaju ukus trešanja, sve se izmiješalo, sve raste u svako doba godine, dana I noæi, ma koje crno voæe, nek' ti ga jede babo.
Vrnem se ja jedan dan iz fabrike gladan k'o vuk a na astalu u tanjiru nešto crno, tanko, ubuðano, ušèulo se, Bože ubrani.
- Ðe ti je pita, reko' ?
- Ruèak je na stolu, kaže. I pokazuje na ono.
- Šta ti je, reko, to ?
- To su, kaže, alge.
- Kakve alge?
- Japanske.
- Odakle ti to, reko'.
- Iz mora.
- Šta ima za jest'?
- Pa to, kaže.
- Šta to?
- Alge. One su vrlo zdrave.
- Pa ako su tako zdrave zašto nisi nikad vidila Japanca veæeg od metar
i po? Moj Ekrem im može svima pitu s glave jest'.
- Al' su zdravi.
- Èuli ti šta te ja upita'? Ðe ti je pita?
- Šta æe ti , kaže, pita, od nje se deblja. Pita se, kaže, neæe više jest' u ovoj kuæi. Sir nije dobar za ho'sterol, meso se ne probavi ni za heftu, vruæe tijesto.....nije više stigla reæi ni je'ne, dofatio sam je za grlo i poè'o mastrafit'. Utrèa mali onekle kad je èuo da ona zapomaže pa dofatih i njega, pa sve o jednom trošku. Oderem ih oboje od batina, onako po pe-esu, k'o što je rahmetli babo mlatio. Ruke su me zabolile.
Al' da vidiš sutra belaja. Vratio se ja s posla kad pred kuæom èeka marica. Izaðoše njih dvoj'ca, zabicili ko dva vola, opasali pendreke i pištolje oko sebe, jedan sav pjegav, žut i deb'o, a drugi isto deb'o al' crn k'o ðavo.
- Jeste l' vi, kaže onaj žuæo, mister Kazim Klika?
- Nismo, reko'.
- Kako , kaže, niste. Daj dokumente.
Dam mu ja vozaèku
- Kako , kaže, nisi kad ovde piše Kazim Klika.
- Ne piše tu, reko', Kazim Klika, ti ne znaš èitat'.
- Nego šta piše?
- Pise Æazim Klica.
- Pa, jestel' to vi , kaže?
- Jesmo. Izvol'te, šta treba?
- Jesi l' ti ovom malom otac? I pokazuje ne Ekrema.
- U mene žena kaže da jesam. Šta je ugursuz sad uradio? Razbiæu ga!
- Nije, kaže, ništa uradio, nego otkud njemu masnice po cijelom tijelu?
- A tooo, bi mi lakše, sve je u redu, reko', te šljive sam mu ja napravio. Baš sam ga juèe dobro izudar'o.
- Znaèi priznaješ da si ga tuk'o, uskoèi onaj garavi.
- Èuj, tuk'o, ma odr'o od batina.
Nih se dvoj'ca zgledaše pa kaže onaj žuti, odma' æete poæi s nama.
Ðe, reko? Kod sudije, kaže, pa u zatvor. Optuženi ste da ste tukli dijete. Ma, šta je vama, jeste l' vi normalni, nisam ja tuk'o nièije dijete, samo sam izmastrafio mog Ekrema. Ko meni može zabraniti da bijem vlastito dijete kad god 'oæu ? Bijem ga redovno, bije ga u mene žena, bije ga u mene amidža, dajdža, bijo ga je i Abaz, nastavnik matemat'ke, Zuko, nastavnik muzièkog, nena Fatima, rahmetli dedo
Huso, nema ko nije, i sad ti meni ka'eš da ga ja nemam pravo bit'! Pa ko æe ga onda mlatit'?
- Ne treba niko da ga bije, kaže odžaèar, s djecom treba razgovarat', lijepo im sve objašnjavat', biti s njima k'o drug. Ovo je Amer'ka, demokrat'ja, svako ima pravo da kaže i radi sta 'oæe, i niko nema pravo da ga zato bije.
- Ma, sit sam ja te vaše demokrat'je, zato vam i jes' sve bankotiralo i cijeli ste dunjaluk pokrali i o jadu zabavili. Da se znao domaæin i ko koga treba da bije ne bi danas cijeli svijet bio na belaju.
- A dobili smo takoðe i prijavu da ste silovali kamilu.
Ja se šokir'o!
- Kak'u ba kamilu, ko je silov'o kamilu, jes' ti ba normalan èo'eèe?
- Vašu suprugu.
- Ma, misliš Æamilu, j***m te nepismena. Ko kaže da sam je silov'o?
Kako mo'š silovat' vlastitu ženu? Kakvi ste vi hajvani, èo'eèe Boži!
- Ona kaže da si je silov'o prošle sedmice.
- Ko je ba silov'o ? Ma, sama tražila!
- Jes' prva dva puta. A treæi put joj, kaže, nije više bilo do tog'.
Ja se obeznanio. Umalo me nije šlag trefio. Šta da ti više prièam. Znaèi bilo je protiv njene volje. To se ovde smatra silovanjem, gospodine. Ovo je zemlja od zakona.
Umal’ se nisam obeznanio. Samo što me nije šlag trefio. Èuj, ja repov’o rodjenu ženu. I to tek drugi put, jer joj više nije bio merak. Ja, dje sam ja doš’o, Tito dragi.
Udario na belaj, pa eto ti. Tako sam ti ja zaglavio u æuzu. Da ne povjeruješ svojim uš’ma. Prijavila me u mene žena. I dijete.




[Edited by Dajdza on 15-07-2011 at 00:32 GMT]

15-07-2011 at 00:22 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
MelMel wrote:
Bolje mu je da se vrati kuci i bude rahat.


s ostalim zhoharima
15-07-2011 at 13:00 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
MelMel wrote:




nije na tvoju adresu, 'vam ja nesto...
15-07-2011 at 13:05 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Dajdza wrote:



[Edited by Dajdza on 15-07-2011 at 00:32 GMT]


popravi mi dan, Dajdža
15-07-2011 at 15:40 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Crvena starka wrote:


s ostalim zhoharima


A ja sve kontam, nije valjda da sam jedina ja primjetila
15-07-2011 at 16:46 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Bambi wrote:


A ja sve kontam, nije valjda da sam jedina ja primjetila


Eh eto, ubuduce ne kontaj nego znaj da sve sto treba da se primjeti - ja primjetim
15-07-2011 at 16:59 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Crvena starka wrote:


Eh eto, ubuduce ne kontaj nego znaj da sve sto treba da se primjeti - ja primjetim


Moj naklon
15-07-2011 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice