Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Drago mi Hurija da sam ti popravio dan.Mislim da je tekst dobar i da odrazava stvarnost bar u dijelu drzave gdje zivim.

U razgovoru sa prijateljima prilikom druzenja svi ukazuju na slicne probleme, a posebno na ponasanja nase djece (puno su slobodnija) i tretmana koji predlazu nadlezni za njihovo prilagodjavanje sredini.Ovdje se djeca ne igraju.Subotom i nedeljom izadju sa roditeljima na neki sportski teren i to je sve.To traje sat dva i nista vise.

Ali kad pogledam ovu nasu djecu, nije tesko primijetiti da su dobri djaci, da zavrsavaju studije, magistriraju, da imaju dobare poslove.Istina ima i onih drugih koje roditelji upregnu da im cim prije donesu novca.Stvar porodice i njenog gledanja na buducnost svoje djece.

Kad se vratim u mislima na onaj tekst, ne mogu a da se ne nasimjem.Ima jos jedan slican tekst ali nije vrijedan kao oaj prezentirani.



[Edited by Dajdza on 16-07-2011 at 15:43 GMT]

16-07-2011 at 15:42 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Ibrahimoviæeva ispovest
Ja sam Zlatan
Pripremile: e-Novine


svojim vraæanjem Švedskoj, braneæi na najbolji naèin njene boje, iz godine i godinu dokazuje da je Švedska i njegova zemlja, da je i on Šveðanin. Ali to nije dovoljno. Useljenik kao da umjesto jutarnje molitve treba svakodnevno da ponavlja: Ja volim Švedsku, voli li ona mene?

Biografija “Ja sam Zlatan Ibrahimoviæ” doživela je neoèekivan uspeh. Samo u prva tri dana prodaje planulo je 200.000 primeraka, što je iznenadilo ne samo Dejvida Lagerkranca koji je pisao knjigu, veæ i izdavaèa “Albert Bonnier” koji oèekuje da æe prodaja nadmašiti “Da Vinèijev kod” Dena Brauna. Otkud ovolika pomama za autobiografijom jednog fudbalera? Urednik programa kulture na Švedskom radiju Gunar Bolin tvrdi da je ova knjiga “jedan od najboljih opisa radnièke klase današnjice”, “prièa koja se ne može zaboraviti”

“Ovom knjigom slika o najveæem (Zlatanu) zauvijek je promenjena. Njegovo teško detinjstvo i odrastanje objašnjava nam mnogo o njegovom ponašanju danas. Možda æe Zlatanova prièa pomoæi drugoj ugroženoj djeci. Da je sport bio Zlatanov spas, u to nema nikakve sumnje. On je uspeo zahvaljujuæi svom talentu, ali još i više svojoj volji da uvek bude bolji”, piše “Dagbladet”.

U Ibrahimoviæevoj biografiji, kada otac Šefik, naziva taksi, uzima bolesnog djeèaka u ruke i odluènim glasom nareðuje taksisti: „Ovo je moj sin. Ne gledaj na crvena svjetla, vozi najkraæim putem u hitnu!“ Šekspirovski precizno, slavni sin opisuje sopstvenu bolest i žrtvu koju je spreman da podnese njegov otac, vjerovatno i istinski junak dobrote cijelog kazivanja.


Bestseler: Biografija koja je prodata u preko pola miliona primeraka od novembra 2011.
Photo: StockNeka oproste prijatelji Šveðani, ali nije sigurno da oni razumiju onaj dio Zlatanove prièe, patnju njegovog oca, èoveka rodom iz Bijeljine, Jugoslovena koji je otišao trbuhom za kruhom u Švedsku, tražeæi u tuðini male radosti u piæu i sevdalinci. “Sâm sam se o sebi brinuo u djetinjstvu, oko mene nije bilo nikoga, apsolutno nikoga. No, i tata je uradio nevjerovatne stvari, takoðer. Ali, nije bio kao ostali oèevi. Nije gledao moje utakmice niti me ohrabrivao sa školom. On je imao svoje cuganje, i svoj rat, i svoju jugoslavensku muziku”, kaže u jednom dijelu knjige, te opisuje kako mu je bilo kada ga je otac prvi put došao gledati na utakmici.

“Nisam mogao da vjerujem! Ovaj ovdje tip bio je pravi otac. Došao je da prati utakmicu, a ja sam bio totalno zabezeknut. O tome sam sanjao i poèeo sam igrati s nekom potpuno bolesnom snagom: Sranje, tata je ovdje! To nije mudro. Gledaj ‘vamo, želio sam vikati! Provjeri! Tvoj sin je najokrutniji svjetski igraè. Mislim da je to jedan od mojih najveæih trenutaka. Vratio mi se. Ne baš da ga i ranije nisam imao. Ali ovako... Bilo je to nešto sasvim novo. Nakon igre bih mu pritrèao da ‘nako malo proæaskamo, kao da je sasvim prirodna stvar da mi je otac tu.”


Adolescent iz predgraða: Zlatan Ibrahimoviæ
Photo: StockBrita Svensson u Expresenu poredi Zlatanovo kazivanje o odrastanju u Rosengordu (izoliranom predgraðu Malmea) kao najvažniji dio knjige. Njegovu prièu poredi sa sjajnom prièom Deve Pelyera „Djeèak kog su zvali to“. Sa jednom znaèajnom razlikom, koju izdvajamo: Zlatan je mogao potonuti u svijetu koji je veæ sam po sebi potonuo, izoliran sa puno pravila koje diktira podzemlje, loši uzori, ili što je puno teže, mogao je sam uæi u bitku da taj svijet mijenja, na bolje svakako. Zlatan je izabrao ovaj teži put, promjenio je roditelje, Švedsku i svakako mali Rosengorden u kom veæ postoji ploèa sa njegovim imenom, a sprema se i statua.

Djeèak iz predgraða, tvrdoglav i uporan, što ga zasigurno vezuje za bosanske korjene, nikad nije dozvolio da ga nazovu To, da ga podcjene, da mu se podsmijavaju. Njegovo ime mu postaje simbol identiteta, želje, ideala, ali i moralni kredo, Zlatan. Kad ga novinari pitaju da se opredjeli izmeðu dvije švedske fudbalske zvijezde, on bira sebe, „Zlatan“, reæi æe im prkosno. Kad nije imao ideju šta da odgovori radoznalim novinarima, ili kad je htio da ih razljuti, odgovarao je isto: „Ja sam Zlatan“. Poznavaoci našeg jezika odvajajuæi se od rijeèi koja odreðuje njegovo lièno ime, mogu to tumaèiti i drugaèije, kao: Ja sam zlatan... Drugim rijeèima, pustite me, ja sam zlatan, kakav sam mogao biti, ili ja sam zlatan, kakvi ste vi? Nije rijeè samo o pukoj igri rijeèi veæ višeslojnom znaèenju djeèije borbe sa vjetrenjaèama, koji je tražio sebe, oslonac kog tad nije bilo.


Haj'mo momci, dobro je: Larsson, Ljungberg i Šefikov sin
Photo: Ruben SprichUpamtio je utakmicu u kojoj je uvideo svu razliku izmeðu balkanskog i švedskog mentaliteta.

“U MBI Malmö švedski oèevi gledaju utakmicu i vièu: Hajmo momci. Dobro je! U FBK Balkan oèevi su vièu: Jebaæu ti mater u p****! Pomislio sam: Odlièno, baš kao kod kuæe. Ovdje mi je dobro!”

Do tanèina æe Zlatan razgolititi švedske predrasude prema strancima u školi i svim porama švedskog društva. Kad je u nehatu udario uèiteljicu u glavu inebandi lopticom, ona ga neæe prekoriti i poduèiti, što rade uèitelji, veæ æe mu zvati oca i predložiti da ga odvede psihijatru. Kasnije æe mu za vrat svezati specijalnog pedagoga, koji æe za njim po školi hodati kao goniè kamila.

Pravo lice, odnosa prema strancima je svakako jedan od Zlatanovih trener Hasse Borg. On je naprosto prodao Zlatana Ajaxu za 85 miliona švedskih kruna. To je bio najveæi transfer u istoriji skandinavskih zemalja. Na ugovoru ni kruna nije bila predviðena za igraèa, Zlatana. To je primjetio otac, Šefik. I kad je u ugovor naknadno upisano da igraèu ide 10%, taj dio ugovora naknadno je morao preko advokata morao da sudski ganja. Poenta je da je Zlatan poslat u Holandiju bez jedne jedine krune. Gladan, nazvaæe „trgovca robljem“ Hassea i pitati da mu pozajmi novca za kornfleks i sendvièe. Trener æe u maniru bezdušnog trgovca reæi hladno: „Momak, to tako ne funkcioniše“.


Više od igre: Ibrahimoviæ slavi pobedu
Photo: StockIstini za volju, Zlatan æe, nekoliko godina kasnije dobiti satisfakciju da kaže Šveðanima, šta se i „u ime njih“ radi sa strancima u ovoj zemlji. Tim je dao glas milionima onih koji ga nemaju ili nema ko da ih èuje. Satisfakcija je i u tome da æe biti i u prilici da odbije ruku, spomenutog gospodina koji je htio da ga pozdravi, satisfakcija je i to da izdavaè knjige iz rukopisa nije izbacio ovaj dio prièe koji lomi idiliènu švedsku prièu o humanosti i dobroèinstvu. Satisfakcija je svakako i to da je upravo Zlatan biran šest puta za najboljeg sportistu Švedske, ali i što mu je knjiga veæ prodana u pola miliona primjeraka samo u dvije sedmice.

Najveæa satisfakcija æe svakako biti ta da knjiga posluži da se odnos švedskog društva prema strancima napokon poène mijenjati. Nije utjeha ako ministar za integraciju Švedske, tada Mona Sahlin prizna: „Sve što smo uèinili na planu integracije je segregacija“. Zlatan svojim vraæanjem Švedskoj, braneæi na najbolji naèin njene boje, iz godine u godinu dokazuje da je Švedska i njegova zemlja, da su i on i njegova djeca Šveðanin. Ali to nije dovoljno, useljenik kao da umjesto jutarnje molitve treba svakodnevno da ponavlja: Ja volim Švedsku, voli li ona mene?

27-02-2012 at 07:52 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

et Amidža ,šta se èeka ? dedera se ti malo razvaljani pa one svoje memoare ukorièi dok je vakta ...mislim dok možeš kucati

27-02-2012 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
soraya wrote:
et Amidža ,šta se èeka ? dedera se ti malo razvaljani pa one svoje memoare ukorièi dok je vakta ...mislim dok možeš kucati

Neka, narod se sad istrosio na Zlatanovu knjigu, sacekat cu ja jos malo
27-02-2012 at 13:18 | Ukljuèi u odgovor
arnie_returns
Nivo: Forumski vuk
when the time comes

Registriran(a): 23-08-2012
Lokacija: treca munara lijevo
Odgovori: 747
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Crni oblak nad Evropom: Ekstremna desnica jaèa u svim zemljama, šta èeka Balkan?


Jaèanje ekstremne desnice može se reflektirati na Balkanu, upozoravaju intelektualci iz regiona

Presudom norveškog suda od 24. augusta ove godine kojom je ekstremni desnièar Anders Behring Breivik proglašen mentalno zdravim i osuðen na najmanje 21 godinu zatvora, èime je odbaèen zahtjev tužiteljstva da ga se proglasi neuraèunljivim, zasigurno nije oznaèen poèetak kraja bujanja ekstremne desnice u Evropi, èiji je produkt ovaj "norveški vitez".

Naprotiv, kako smatra veæina uglednih analitièara i intelektualaca sa Balkana, dolazi era njenog sve veæeg utjecaja. Poneki su skloni reæi i da se nadvija crni oblak nad Evropom, što bi se ozbiljno moglo reflektirati i na ionako trusno podruèje Balkana. Pogotovo jer manifestacije jaèanja desnice su oèite i na Balkanu.

Nakon presude Breiviku poput aveti nad Evropom visi pitanje da li je mladi èovjek pretvoren u hladnokrvnog ubicu na osnovu stalnih prijetnji "islamskom opasnošæu" (apsurdno je da su i nakon Breivikovog napada pojedini mediji požurili pripisati taj napad islamistima), na prièama o sve masovnijim protestima protiv izgradnje džamija, zabranama nikaba, insistiranju na radikalnijoj politici prema imigrantima, koracima ka ukidanju Šengenskog sporazuma, politici progona Roma iz Francuske, na tezi da je "neuspješan proces multikultularnosti"...

Konzervativne i nacionalistièke partije širom Evrope posljednjih godina bilježe porast glasaèa na izborima. Potvrdili su to i posljednji izbori u više zemlja Evropske unije. Evropski radikali djeluju diljem Starog kontinenta. Od Italije, preko Austrije i Maðarske do Skandinavije, i na jugu do Grèke. Desnièarske partije protive se slobodama kretanja u Evropskoj uniji, traže strožije zakone za imigrante, posebno su osjetljivi na muslimane i èesto to pokazuju traženjem zabrane nošenja nikaba i podizanja munara!

Desnièarska stranka Neovisni Grci osvojila je tako na posljednjim majskim izborima u Grèkoj 10,05 posto glasova. Kontroverzna ultranacionalistièka grèka stranka "Zlatna zora", èiji simbol neodoljivo asocira na nacistièku svastiku, a inspiriraju ih ratni zloèinac Željko Ražnatoviæa Arkan i èetnièka ikonografija, osvojila je 6, 74 posto glasova i imat æe 20 zastupnika u parlamentu svoje zemlje.

Pobjedom "radikalne desnice" u Evropi smatra se i rezultat lidera Nacionalne fronte Marine Le Pen, kæerke osnivaèa krajnje desne Nacionalne foronte Jean-Marie Le Pena.

Nacionalistièke stranke su dobro prošle na posljednjim izborima u Švedskoj, Maðarskoj i Finskoj. Stranka napretka (FrP), èiji je èlan bio i Breivik, od 2005. godine je druga po velièini u Norveškoj. Iako nije u vladi, osvojila je skoro 23 posto glasova u toj zemlji. U Švicarskoj djeluje desnièarska Švicarska narodna stranka (SVP/UDC), koja je osvojila 31 posto glasova i dio je vlasti. Austrijski slobodari, stranka preminulog Joerga Heidera, koju danas vodi ultradesnièar Heniz Christian Strache, te ekstremno desni Savez BZO imaju osvojili su ukupno 30 posto glasova u Austriji. U holandskom parlamentu 24 poslanika ima stranka Ggerta Wildersa, koji je Èasni Kur'an usporedio sa Hitlerovim „Mein Kampfom“ i otvoreno izražava mržnju prema muslimanima.

Desnièarska Danska narodna stranka ima ministra finansija u danskoj vladi i 25 zastupnika, a zalažu se za oštriju politiku prema imigrantima. Ekstremno desnièarska Demokratska stranka Švedske ima znaèajnu podršku u svojoj zemlji. U bugarskom parlamentu djeluje desnièarska stranka ATAKA Volena Siderova, èije su pristalice u Sofiji prošle godine za vrijeme džuma-namaza zapalile æilime i napale vjernike, pri èemu je više osoba povrijeðeno

Desnièarske partije protive se slobodama kretanja u Evropskoj uniji, traže strožije zakone za imigrante, posebno su osjetljivi na muslimane i èesto to pokazuju traženjem zabrane nošenja nikaba i podizanja munara!

Tako su desnièarski ekstremisti "Pro Deutschland" nedavno otvoreno protestirali ispred džamije Es-Sahabe u Berlinu. Vjernicima je krajnje ozbiljno sugerirano da ne dolaze u džamiju. Na mjestu gdje je postavljen kamen temeljac buduæe bošnjaèke džamije u Grazu baèeno je šest svinjskih glava! Izmeðu 60 i 70 posto graðana Švicarske protestiralo je prije nekoliko godina protiv gradnje munara u toj zemlji?!

Poslanik u italijanskom parlamentu iz redova ultradesnièarske Sjeverne lige Mario Borgecio lani je tvrdio da su „ideje norveškog masovnog ubice Andersa Brejvika veoma dobre, a u nekim sluèajevima sjajne“. On se složio s Brejvikovim stavovima protiv islama i konkretnom optužbom da se „Evropa predala prije nego što se upustila u borbu protiv islamizacije“.

Maðarska oporbena stranka krajnje desnice Jobbik pozvala je prošlog mjeseca na nesnošljivost prema oblicima ponašanja što ih pripisuje Romima. Pozvali su sve pripadnike velike romske manjine koji se nisu prilagodili maðarskom društvu da napuste zemlju. Francuska je, na iznenaðenje mnogih, nastavila protjerivati Rome, iako se to smatralo politikom koju je smislio bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy. No, njegov nasljednik Francois Hollande samo ju je nastavio.

Istovremeno, u Srbiji je na Višem sudu u Beogradu traje postupak rehabilitaciji èetnièkog voðe Dragoljuba Draže Mihailoviæa, osuðenog, izmeðu ostalog, zbog zvjerstava koje su njegove snage poèinile nad Bošnjacima u istoènoj Bosni i Sandžaku. Rehabilitacija nailazi na otvoreno podršku u vlastima Srbije, a Mihailoviæ je, zajedno s Ratkom Mladiæem i Radovanom Karadžiæem, ikona desnièara u Srbiji. U Hrvatskoj je u proljeæe trebao biti organiziran najveæi skup evropske ekstremne desnice. Odlukom vlasti je zabranjen, ali broj simpatizera desnice nije se smanjio.

Ultradesnièari nisu pasivni. Naprotiv, imaju plan o osvajanju primata na panevropskoj i nacionalnoj politièkoj sceni. Naime, pod dirigentskom palicom voðe austrijskih slobodara, ultradesnièara Strachea, politièkom Evropom, upravljali bi aktivisti stranaka ekstremno desnièarskog opredjeljenja, okupljeni oko novoosnovanog „Slobodarskog pokreta Evrope“. Njima bi trebali pristupiti sve znaèajnije parlamentarne stranke koje u svojim statutima zastupaju „stavove o suverenosti nacionalnih država u okvirnoj evropskoj zajednici otadžbina“.

Pristanak su, u naèelu, veæ dali italijanska Liga za sjever, francuski Nacionalni front Marine le Pen, belgijski Falms belang (Flamanska stvar), maðarski vladajuæi Fides...

Njemaèka akademija umjetnosti još je u maju ove godine upozorila da se Evropom širi „zabrinjavajuæi rast desnièarskog populizma“, te da "desnièarski populizam sve jaèe prodire u središte samog društva".

Stvar je toliko ozbiljna da je reagirao i njemaèki predsjednik Joachim Gauck, koji je 26. avgusta osudio djelovanje desnièara. Izjavio je da se ne treba bojati desnièarskih ekstremista i da se s njima treba suoèiti èitavo njemaèko društvo i država.

“Demokratija treba uvijek da se odbrani od svih napada i nikada ne smije dozvoliti da padne pod kontorlu nekih nedemokratskih sila”, kazao je Gauck.

Profesor Vlatko Cvrtila s Fakulteta politièkih znanosti u Zagrebu smatra da je jaèanje ekstremne desnice u Evropi potaknula ekonomska kriza.

"Mislim da æe nastavak krize sve više u prvi plan isticati netoleranciju. Europska unija, koliko god bila utemeljena na solidarnosti, pokazivala je veliku netoleranciju. To æe doprinositi sve veæoj popularnosti ekstremnoj desnici. Desnièarske stranke u veæoj mjeri insistiraju na populizmu. Populizam ima prolaz u uvjetima kada aktualne politièke elite ne mogu pronaæi rješenje za ekonomsku krizu. Možemo oèekivati dodatno jaèanje desnice i njihovu sve veæu politièku moæ. Onda možemo oèekivati i nasilje koje neka krila tih stranaka mogu vršiti prema drugima i drugaèijima koji su prisutni u Evropi", kazao je za agenciju Anadolija (AA) profesor Cvrtila.

Predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije Sonja Biserko tvrdi za agenciju Anadolija da bi se jaèanje desnice u Evropi moglo negativno reflektirati na prostore Balkana.

"Mnogo se ovdje oèekivalo od Evrope kao faktura koji je mogao da mobilizira region i zainteresira ga za euro-integracije. Kako to sporo ide, èini se da region gleda na druge strana. I u Srbiji, i u BiH i u Makedoniji. Nažalost, u meðuvremenu, pokreti ekstremne desnice u Evropi sada imaju mnogo znaèajnije prisustvo. Neke stranke su u vlasti i znaèajne partije. To je trend koji zahtjeva reakciju i tumaèenje. Desnica ide na zatvaranje. Univerzalne ideologije su propale i sad se sve svodi na etnièki i nacionalni identitet. Ovo je rezultat nedostatka vizije u cijelom svijetu, pa i na Balkanu koji se ukopao u taj etnonacionalizam", izjavila je Biserko.

Profesor Fakulteta islamskih nauka (FIN) i direktor Centra za napredne studije (CNS) mr. Ahmet Alibašiæ tvrdi za AA da u pozadini jaèanja desnice u Evropi posljednjih godina imamo socio-ekonomske, politièke i kulturne razloge.

"Kulturni razlozi sežu duboko u prošlost. Nažalost, Poslanik Muhamed a. s. je najomraženija liènost u evropskoj literaturi veæ stoljeæima, uprkos naporima da se to promijeni. To su previše duboki korijeni da bi se to tako lahko prevazišlo. Takoðer, postoje politièki razlozi. Pojedini politièari i politièke skupine sasvim svjesno, u nedostatku boljih politièkih opcija i programa, manipuliraju strahom od muslimana. Taj strah se naslanja na spomenute kulturno-historijske razloge. Postoje i ti društveno ekonomski razlozi. Oni su posebno izraženi u ovom trenutku sa krizom, poveæanjem nezaposlenosti. U tim okolnostima mnogo je lakše manipulirati sa strahovima i stereotipima o muslimanima, Arapima, Turcima... To su razlozi uspona desnice u Evropi", smatra Alibašiæ.

Alibašiæ upozorava da je ovo vrlo ozbiljna situacija, te da "bosanski muslimani, imaju razloga da budu alarmirani i da druge alarmiraju".

"Kada su krajem 80-tih sliène tendencije zabilježene na prostoru bivše Jugoslavije govoreno je da je u pitanju djelovanje pojedinaca, odnosno da je to marginalna pojava. A onda se pojavilo veliko zlo. Moraju se napraviti strategije prevencije. Kada veæina prihvati te ideje, onda æe biti kasno. Islamofobija je vrlo zabrinjavajuæa pojava. Uskoro æemo objaviti veliki zbornik tekstova gdje æemo ukazati na uzroke i manifestacije islamofobije", zakljuèuje Alibašiæ.

I slavni slovenski filozof Slavoj Žižek, takoðer, veæ neko vrijeme upozorava da je za "Evropu jedina prava opasnost ekstremna, seljaèka desnica". Po njemu, Evropa ima buduænost samo ako je zasnovana na "antirasizmu i socijalnoj pravdi".

Profesor na katedri religija i meðunarodni odnosi i direktor Centra za muslimansko-kršæansko razumijevanje pri Univerzitetu „Georgetown“ John L. Esposito je konkretniji. On je napisao da islamofobija, koju izražavaju evropski desnièari, postaje društvena rak-rana. Smatra da ona mora biti priznata i jednako neprihvatljiva kao i antisemitizam.

"Zapadni politièari i vjerski lideri, kreatori javnog mnijenja i mediji trebaju odluèno govoriti o opasnosti islamofobije podjednako napadno kao što govore o ostalim formama rijeèi i djela koji su ispunjeni mržnjom, poèevši od rasne diskriminacije pa sve do antisemitizma", napisao je ugledni Esposito.



03-09-2012 at 16:40 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Rat koji je 1990-ih godina zahvatio Bosnu i Hercegovinu je natjerao hiljade ljudi da napuste svoje domove. Njih više od 80.000 je otišlo u Švedsku.

Mnogi su tada bili skeptièni zbog tolikog priliva izbjeglica iz naše zemlje, ali danas, 20 godina nakon njihovog dolaska, pokazalo se da su Bosanci i Hercegovci najbolje integrisana grupa doseljenika u Švedskoj.

Mnoga istraživanja su pokazala da je èak 85 posto Bosanaca i Hercegovaca primljeno u stalni radni odnos nakon samo èetiri ili pet godina provedenih u Švedskoj.

Jan Ekberg, ekonom i istraživaè, kaže da postoji više razloga zbog èega su Bosanci i Hercegovci tako uspješni u integraciji u švedsko društvo.

“Najvažnije je to što oni dolaze iz evropske zemlje u kojoj je sistem školstva veoma slièan zapadnim zemljama”, kaže Ekberg.

U prilogu koji je prikazan na švedskoj televiziji TV4 je reèeno i to da od svih doseljenièkih grupa na univezitetima širom Švedske studira najveæi broj upravo Bosanaca i Hercegovaca.

Švedska ove godine takoðer oèekuje veliki priliv izbjeglica, ali ovoga puta æe najveæi broj njih biti iz Sirije.

13-02-2013 at 12:39 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
MelMel wrote:
Amidza ba, jesi li ti siguran u otu statistiku...... da su nasi ljudi ipak dobri i radni? Mislim, ja znam da jesu , ali pitam zbog onih nasih klasicnih prica koje se cesto cuju po nasim portalima - kako nasi ljudi samo sjede na guici i zive od socijale u inostranstvu.



Ovo oni pisu za ostale, nije za mene
Kad sam ja ikad reko, da smo king kongovi u dijaspori, po svemu.
A narod se smije
I Rusi su tu nedje mescini, Kinezi takodje.
Barem u skandinaviji.
13-02-2013 at 13:35 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
MelMel wrote:

Tako je Amidza, svaka ti je zlatna.
Nas je covjek radan i vrijedan, bar ja ne znam ni jednog da tantavicari.



Osim mene, opet da se ogradim, al dobro, mene znas samo po cuvenju
13-02-2013 at 13:46 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Branko Ðuriæ Ðuro: Bosanci u Sloveniji danas nisu samo 'fizikaneri'

Ne volim viceve u kojima glavne uloge imaju pripadnici razlièitih nacija, kazao je Ðuro

Roðeni je Sarajlija, a veæ godinama živi u Ljubljani. Režiser, glumac, scenarista, muzièar, predavaè ... Branko Ðuriæ Ðuro otkrio je u intervjuu za agenciju Anadolija kako su èuveni Nadrealisti pogodili sve što se desilo devedesetih godina prošlog vijeka, govorio je o tome da li New primitives i danas živi, èime je zaokupljen trenutno i zašto je odluèio ostati u Ljubljani.

Ðuro trenutno piše scenario za film koji æe snimati tokom ove godine. Radi i na novoj seriji "Èista desetka", koja se snima za slovensko tržište u produkciji POP TV.

"Èista desetka je nova serija koju trenutno radim. Radi se o majci, njenom 'deèku' i njenom sinu koji žive skupa u kuæi koju preurede tako da prime šest podstanara i od toga nekako žive. Podstanari nemaju para da plate kiriju i zato ih oni poènu tretirati kao zaposlene. Skupa postanu kao neka firma. To je parodija koja oslikava trenutno stanje i krizu u kojoj se nalazimo", pojasnio je Ðuriæ i prisjetio se kako je u "svijet serija" ušao praktièno i prije nego što se poèeo ozbiljno baviti režijom i glumom.

"Top listu nadrealista", istakao je, snimao je i prije nego što je primljen na Akademiju scenskih umjetnosti. Autor je serije "Naša mala klinika" koju su gledali milioni ljudi u regiji. Na pitanje zašto je Bosanac i u toj seriji portir, a ne doktor, Ðuro je kazao da je Šemso, kojeg igra Enis Bešlagiæ, najpozitivniji lik u seriji, te kako ne smatra stereotipom da Bosanac tumaèi ulogu portira.

"Mislim da je Šemso najpozitivniji lik u 'Našoj maloj klinici' èesto je uspješniji (i ako hoæete i pametniji) od svih drugih koji nisu Bosanci. Osobno ne djelim ljude, pa ni likove, na Bosance, Špance, Srbe, Šveðane, nego na (ako ih veæ moram nekako dijeliti) dobre i loše, a likove na zanimljive i nezanimljive. Trudim se da se družim sa dobrim ljudima i da pravim zanimljive likove, ostalo mi nije bitno", naglasio je Ðuro. On je dodao da stereotipima "nasjedaju" manje obrazovani i neupuæeni ljudi, te da ne voli viceve u kojima glavne uloge imaju pripadnici razlièitih nacija.

Sa starom ekipom iz serijala "Top lista nadrealista" veoma se rijetko viða, s obzirom da svi žive u razlièitim državama. Ipak, za Anadoliju se prisjetio kako je Nadrealistima uspjelo da predvide sve što æe se kasnije desiti u stvarnosti.

"Ma svi smo znali šta æe se dogoditi, mi smo samo imali tu moguænost da to snimimo. Tada smo rekli sebi - haj'mo snimati najluðe stvari koje bi se mogle dogoditi .... i evo!", istakao je Ðuro.

Pokret "New primitives", èiji je Ðuro bio jedan od aktivnijih èlanova, ismijavao je primitivizam osamdesetih godina, a veæina je to tada prihvatila kao ozbiljnu stvar.

"Oni koji su bili primitivni nisu razumjeli, ali svi koji su trebali razumjeti, jesu. I danas bi bilo isto tako, samo bi, nadam se, bilo malo više ovih koji bi razumjeli", istakao je Ðuro.

Osvrnuo se i na filmske festivale zemalja u regiji, istakavši da je u Puli posljednji put bio 1986. godine, na Kustendorfu nikad, a Motovun mu se veoma dopao kada je bio èlan žirija prije nekoliko godina. Na Sarajevskom filmskom festivalu bio je nekoliko puta.

"Ima raznih vrsta festivala na svijetu, od onih na kojima moraš imati crnu leptir mašnu pa do onih na kojima možeš doæi u japankama", šaljivo je prokomentarisao Ðuro ne želeæi da povuèe paralelu izmeðu festivala u regiji.

U prvih nekoliko godina poslije rata, bosanskohercegovaèka kinematografija držala je primat u regiji, a sada je tu ulogu preuzela srbijanska filmska škola. U mnogim srbijanskim i hrvatskim filmovima dominiraju bosanskohercegovaèke teme. Ðuriæ je rekao kako nije kompetentan da govori o tome, s obzirom da premalo prati kinematografiju u regiji.

"Ne znam da li se bosanskohercegovaèkim temama više bave režiseri iz regije i inostranstva. A i da jeste tako, nije mi to ništa èudno. Više filmova o divljem zapadu su snimili Italijani nego Amerikanci", rekao je Ðuro kroz smijeh.

Na pitanje da li su Bosanci u Sloveniji danas "fizikaneri" kao nekad ili su se pomjerili na društvenoj ljestvici, Ðuro je odgovorio: "Bosanci u Ljubljani, kao i svi drugi 'stranci', a bogami i domaæi, svugdje u svijetu, koji vrijede i koji svojim radom to zasluže, igraju neku ulogu".

Zašto Ljubljana kao životno odredište, bilo je naredno pitanje za Ðuru. "Ljubljana mi je baza i ovdje imam porodicu. Ipak, vjerujete da sam prošle godine, kad sve saberem, u Ljubljani proveo samo dva mjeseca. Mnogo putujem i opažam da se u posljednje vrijeme na sve više mjesta osjeæam 'kao kod kuæe'", naveo je Ðuriæ svoje razloge zašto je odluèio ostati u Sloveniji.

Progovorio je i o svojo drugoj ljubavi - muzici.

"Bombaj štampa je na proljeæe pozvana na neku mini turneju u Kanadu i Ameriku, nekih pet do šest koncerata za našu raju. Nadam se da æemo imati i koji koncert na Ex-Yu prostorima", kazao je Ðuriæ.

Upitan koja glumica ljepša, Angelina Jolie ili Monica Belluci, Ðuro je odgovorio da Monicu ne zna, a na pitanje i da li su žene ljepše u Sarajevu ili Ljubljani, Ðuro je u svom stilu odgovorio: "Ne znam za druge žene, ali moja je jednako dobra i u Ljubljani i kad smo u Sarajevu."


16-02-2013 at 13:18 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Bošnjaci u Turskoj: Bosanska tradicija u Hamdibegovom selu

Bošnjaci koji su selo naselili 1923. do danas su saèuvali svoje obièaje, tradiciju i bosanski jezik

Bošnjaci koji su 1923. godine izbjegli iz tadašnje Jugoslavije i naselili se u Hamdibegovom selu, u mjestu Demirkoy, na zapadu Turske, i dalje èuvaju svoju tradiciju i obièaje koje su donijeli. Na njihovim trpezama i dalje je burek jedno od najomiljenih jela.

Hamdibeg selo naseljavali su prvo Grci, tada se selo zvalo Trulya (Lijepa djevojka), potom su ga neselili Turci, koji su selu dali njegovo današnje ime.

Selo broji oko 115 domaæinstava, a Bošnjakinje i nakon mnogo decenija nisu zaboravile praviti burek i druga bosanska tradicionalna jela. Pored toga, stanovnici i danas muhabete na bosanskom jeziku koji su nauèili od svojih djedova.

Predsjednik mjesne zajednice (muhtar) ovog sela Turhan Ustundag je u razgovoru sa novinarom agencije Anadolija istakao da se mještani sa ponosom bore za oèuvanje svojih obièaja i tradicije koju su im prenijeli njihovi preci.

Fikriye Sevdik i Hayriye Ustundag su novinaru agencije Anadolija objasnile naèin spravljanja bureka i dodale da su vrlo ponosne što i dalje na sijelima govore bosanskim jezikom i što svojoj djeci mogu prièati o domovini njihovih predaka.

(AA/Bportal.ba)


05-03-2013 at 12:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 18
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice