Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Trucker wrote:
NIN,jedno pitanje

Koliko ima suncevih sistema?
ili je samo nas suncev sistem

ima jos i forum sunce  


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
14-12-2008 at 17:24 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Trucker wrote:
NIN,jedno pitanje

Koliko ima suncevih sistema?
ili je samo nas suncev sistem


Nas suncev sistem je samo nas jer obitavamo u njemu, nesto kao kad kazemo nas grad jel´. Koliko ima suncevih sistema drugdje je, s druge strane, dobro pitanje. Ako znamo da je nase Sunce samo jedna manja srednjovjecna zvijezda od stotine milijardi drugih koje sacinjavaju nasu galaksiju onda mozemo samo pretpostaviti koliko ima planetarnih sistema koji kruze oko svojih sunaca (usput receno, postoji Drakeova jednacina koja moze dati priblizne odgovore na ova pitanja). Naime, ako znamo da su planete nastale tako sto su se ostaci tezih elemenata kondenzovali nakon garvitacijskog gomilanja vecine vodika koji je fuzijski iniciran u zvijezdi (otud nam elektro-magnetno zracenje, tj. svjetlost i toplota) onda se odgovor sam namece. Planetarni sistemi su vise pravilo no izuzetak. Problem je samo sto nam je tesko detektirati planetu optickim pomagalima radi mnogostruko jace svjetlosti zvijezde koja se promatra. Tek smo od skora poceli snimati planetarne sistema oko drugih zvijezda, zahvaljujuci tehnoloskom usavrsavanju optickih pomagala. Recimo:





This image shows the comparison between (left) unprocessed and (right) processed images of the star HR 8799. The processed image shows three planets orbiting the star, which is among the first images of another solar system, ushering in a new era in astronomy

Dakle, budi siguran da suncevih sistema ima ogroman broj, nama gotovo pa nezamisliv. Pogledaj nocno nebo na primjer (van grada gdje je zrak cisci i gdje nema puno svjetlosnog zagadjenja). Vidjet ces oko 10-tak hiljada zvijezda i to je samo sicusan djelic od nekoliko stotina milijardi zvijezda u nasoj galaksiji. Zamisli i to da kada budes gledao u zvijezde na nebu da ustvari gledas u necija sunca, nama nepoznate svjetove, isto tako stvarne kao sto je nas. I na kraju zamisli da je na stotine milijardi galaksija sa istim tolikim brojem zvijezda u njima!


14-12-2008 at 19:32 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:

Naime, ako znamo da su planete nastale tako sto su se ostaci tezih elemenata kondenzovali nakon garvitacijskog gomilanja vecine vodika koji je fuzijski iniciran u zvijezdi (otud nam elektro-magnetno zracenje, tj. svjetlost i toplota) onda se odgovor sam namece.


Off topic - kako su nastali elementi tezi od zeljeza?  


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
15-12-2008 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Bosnjo wrote:


Off topic - kako su nastali elementi tezi od zeljeza?


Nase Sunce je zvijezda (vjerovatno) trece generacije sto znaci da su bile dvije generacije zvijezda prije naseg sunca koje su zasluzne za generiranje tezih elemenata od vodika i helija. Tezi elementi kao sto su zlato, platina, olovo, uranij, itd. su nastali u uslovima gdje vladaju ekstremne temperature (milioni K) a te uslove karakteriziraju eksplozije zvijezda koje su tri i vise puta masivnije od naseg sunca. Te eksplozije se nazivaju supernove. U njima dolazi do kidanja i sjedinjavanja atomskih jezgri gdje se stvaraju novi tezi elementi i koji samom eksplozijom bivaju odbaceni sa povrsine zvijezde u interstelarni prostor. Od tog materijala kojeg nazivamo maglina ili nebula se kasnije formiraju zvijezde sljedece generacije u cijim orbitama dolazi do kondenzacije tezih elemenata u vidu stjenovitih planeta (u nasem slucaju su to Merkur, Venera, Zemlja i Mars). Ostaci vodika i helija bivaju kondenzirani u jovijanskim planetima koje su po pravilu dosta vece od ovih prvih i vecinom kruze na udaljenijim putanjama oko lokalne zvijezde. Dakle, tezi elementi su se pojavili tek sa drugom generacijom zvijezda sto kaze da istih nije bilo u vecim kolicinama u prvih pet milijardi godina nakon velikog praska. I jos nesto zanimljivo za napomenuti je da se prsten ili lancic koji nosis sastoji od materije koja je stara najmanje pet milijardi godina i koja je nastala daleko daleko od mjesta gdje je sada - zlato je nastalo u eksplozijama supernova!

P.S. Mescini da je 1,050 i neke zabiljezena supernova na nebu. Svedocanstva govore da je bila svjetlija od mjesecine i trajala je nekoliko desetina dana na nebu. Danas sa sigurnoscu znamo da se radilo bas o supernovi jer na tom mjestu danas vidimo ogromnu i prelijepu nebulu u kojoj se radjaju zvijezde nove generacije - novi svjetovi.

Bogami, vi mene zaofftopicaste parvo...
15-12-2008 at 19:37 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:


Nase Sunce je zvijezda (vjerovatno) trece generacije sto znaci da su bile dvije generacije zvijezda prije naseg sunca koje su zasluzne za generiranje tezih elemenata od vodika i helija. Tezi elementi kao sto su zlato, platina, olovo, uranij, itd. su nastali u uslovima gdje vladaju ekstremne temperature (milioni K) a te uslove karakteriziraju eksplozije zvijezda koje su tri i vise puta masivnije od naseg sunca. Te eksplozije se nazivaju supernove. U njima dolazi do kidanja i sjedinjavanja atomskih jezgri gdje se stvaraju novi tezi elementi i koji samom eksplozijom bivaju odbaceni sa povrsine zvijezde u interstelarni prostor. Od tog materijala kojeg nazivamo maglina ili nebula se kasnije formiraju zvijezde sljedece generacije u cijim orbitama dolazi do kondenzacije tezih elemenata u vidu stjenovitih planeta (u nasem slucaju su to Merkur, Venera, Zemlja i Mars). Ostaci vodika i helija bivaju kondenzirani u jovijanskim planetima koje su po pravilu dosta vece od ovih prvih i vecinom kruze na udaljenijim putanjama oko lokalne zvijezde. Dakle, tezi elementi su se pojavili tek sa drugom generacijom zvijezda sto kaze da istih nije bilo u vecim kolicinama u prvih pet milijardi godina nakon velikog praska. I jos nesto zanimljivo za napomenuti je da se prsten ili lancic koji nosis sastoji od materije koja je stara najmanje pet milijardi godina i koja je nastala daleko daleko od mjesta gdje je sada - zlato je nastalo u eksplozijama supernova!

P.S. Mescini da je 1,050 i neke zabiljezena supernova na nebu. Svedocanstva govore da je bila svjetlija od mjesecine i trajala je nekoliko desetina dana na nebu. Danas sa sigurnoscu znamo da se radilo bas o supernovi jer na tom mjestu danas vidimo ogromnu i prelijepu nebulu u kojoj se radjaju zvijezde nove generacije - novi svjetovi.

Bogami, vi mene zaofftopicaste parvo...

meni to sve mirise na teoriju relativnosti ,mislim da odgovor treba traziti kod Babilonaca samo ko ce njih naci  


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
15-12-2008 at 19:59 | Ukljuèi u odgovor
Vejsil
Nivo: Forumski doajen
izbjeglicaizbezsmisla

Registriran(a): 19-03-2004
Odgovori: 15014
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Hmmm?

Zasto crnci imaju bijela stopala?Tacnije recheno,crnci su bijelci nedje do clanka a onda,od clanka postaju crnci?

Bijelci su i po dlanovima?



Kaze nauka da je cojk nasto u africi,pa onda iso kojekuda,i genetski mutiro-hocu rec´ blijedio ko da si ga u krech ubacio ?

Malo mi se u tu prichu ne uklapa ono crnacko stopalo,odnosno bjelilo nedje do clanka?

Vidjoh to prekjuce na bazenu,malo gledo jednu crnkinju dok se brckala pa mi pade na pamet evolucija revolucija

16-12-2008 at 08:21 | Ukljuèi u odgovor
Vejsil
Nivo: Forumski doajen
izbjeglicaizbezsmisla

Registriran(a): 19-03-2004
Odgovori: 15014
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

nadam se da moji postovi nece biti izbrisani iako uvazeni moderator- naucnik nema odgovora?

16-12-2008 at 08:35 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Vejsil wrote:
Hmmm?

Zasto crnci imaju bijela stopala?Tacnije recheno,crnci su bijelci nedje do clanka a onda,od clanka postaju crnci?

Bijelci su i po dlanovima?



Kaze nauka da je cojk nasto u africi,pa onda iso kojekuda,i genetski mutiro-hocu rec´ blijedio...

Malo mi se u tu prichu ne uklapa ono crnacko stopalo,odnosno bjelilo nedje do clanka?

Vidjoh to prekjuce na bazenu...


Dlanovi i stopala imaju manje pigmenta jer su manje izlozeni ultraljubicastom suncevom zracenju od ostatka tijela pa otud nemaju isti procenat melanina. (Stopala su uvijek na zemlji dok hodamo dok su nam sake hvataljke koje su u stalnoj upotrebi kroz eone). Fakticki, jako je manji procenat melanocita na ovim dijelovima tijela i to je razlog zasto su oni svjetliji od ostatka tijela. Ovo nije samo slucaj kod crnaca. Kada odes na more i kada ti proradi melanin, tj. kada dobijes ten, uporedi svoj dlan sa zadnjim dijelom sake. Mozes uzeti i macku ili psa pa pogledati mu sapu pa mi reci ima li pigmenta?

[Edited by NIN on 16-12-2008 at 09:27 GMT]
16-12-2008 at 09:05 | Ukljuèi u odgovor
Vejsil
Nivo: Forumski doajen
izbjeglicaizbezsmisla

Registriran(a): 19-03-2004
Odgovori: 15014
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:


Dlanovi i stopala imaju manje pigmenta jer su manje izlozeni ultraljubicastom suncevom zracenju od ostatka tijela pa otud nemaju isti procenat melanina. (Stopala su uvijek na zemlji dok hodamo dok su nam sake hvataljke koje su u stalnoj upotrebi kroz eone). Fakticki, jako je manji procenat melanocita na ovim dijelovima tijela i to je razlog zasto su oni svjetliji od ostatka tijela. Ovo nije samo slucaj kod crnaca. Kada odes na more i kada ti proradi melanin, tj. kada dobijes ten, uporedi svoj dlan sa zadnjim dijelom sake. Mozes uzeti i macku ili psa pa pogledati mu sapu pa mi reci ima li pigmenta?

[Edited by NIN on 16-12-2008 at 09:27 GMT]


pusti macku,psa ...
Kljucno pitanje je da li je od pocetka crnac bio crnac ili bijelac koji je pocrnio?



16-12-2008 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Vejsil wrote:


pusti macku,psa ...
Kljucno pitanje je da li je od pocetka crnac bio crnac ili bijelac koji je pocrnio?






Procitaj jos jednom! S namjerom sam naveo primjer sa mackama i psima jer sam ocekivao ovo gore sto si napisao. A ako te neko pita ovo gore sto ti mene pitas slobno mozes reci da smo svi crnci samo sto smo vremenom i zarad okolnosti izgubili odredjen dio melanina radi efektivnije geneze D vitamina u sjevernijim (i juznijim) g. sirinama gdje su UV zrake slabijeg intenziteta. (Vidis, postoje narodi koji zive u sjevernijim geografsim sirinama kao sto su Inuiti (Eskimi) i koji su fakticki zadrzali visak melanina, tj. malo su tamniji nego sto bi trebali biti po ovoj teoriji. Posto znamo da je cijela ova teorija sa melaninom bazirana na produkciji D vitamina u nasoj kozi onda mora da postoji razlog koji je zasluzan za zadrzavanje viska melanina, a to je ishrana! Naime, cijela njihova ishrana se bazira na hrani bogatoj D vitaminom pa otud zadrzavanje melanina jer se manjak D vitamina nadoknadjuje u ishrani).

P.S. Kako vec napisah, i da ne bi i ovaj put isto ignorirao, dosta je manji broj melanocita na predjelu dlanova i stopala, bio i prije kao sto je i sada. Mozda sada nadjes zadovoljavajuci odgovor na svoje pitanje.

P.S. I mislim da nema potrebe za bilo kakvim sarkazmom i ironijom. Pitaj me sta god hoces i ja cu se potruditi da nadjem odgovor, a ako ne znam onda cemo naci neko racionalno rjesenje.

Pozdrav...
16-12-2008 at 10:27 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 70
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice