Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:


Kako da se ne pika, jasta radi!

Nego, ja bih ipak sacekao @kokobila da vidim koliko njega ovo zanima. U svakom slucaju bit ce pojasnjeno, no sikiriki.

Pozdrav...

okay
 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
14-04-2008 at 22:57 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Trucker wrote:




mene zanima koliko je cocvjecanstvo staro!
moRe li?


Ma moRe, jasta radi druze. Nego, koliko god da pitanje izgledalo jednostavno ono to nije. Naime, prvi problem je sta podrazumjevamo pod covjecanstvom, tj. od kada se nasa vrsta moze poceti nazivati covjecanstvom. Ali, da ne bih isao duboko u ovu problematiku reci cu ti da na ono sto se misli kada se kaze Covjecanstvo traje vec nekih 200,000 godina (genetski i paleoantropoloski). Dakle, moderni covjek, iliti Homo sapiens se racuna u ovom periodu - Covjecanstvo je staro 200,000 godina!

Eto druze, pozdrav...
14-04-2008 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
Trucker
Nivo: Forumski doajen
azrail bosanski
Registriran(a): 07-11-2005
Odgovori: 10159
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:


Ma moRe, jasta radi druze. Nego, koliko god da pitanje izgledalo jednostavno ono to nije. Naime, prvi problem je sta podrazumjevamo pod covjecanstvom, tj. od kada se nasa vrsta moze poceti nazivati covjecanstvom. Ali, da ne bih isao duboko u ovu problematiku reci cu ti da na ono sto se misli kada se kaze Covjecanstvo traje vec nekih 200,000 godina (genetski i paleoantropoloski). Dakle, moderni covjek, iliti Homo sapiens se racuna u ovom periodu - Covjecanstvo je staro 200,000 godina!

Eto druze, pozdrav...



hvala drug

[Edited by Trucker on 03-05-2008 at 09:00 GMT]
14-04-2008 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:


@Anabela,
Slazem se da je primitivno vrijedjanje bilo koje vrste ali ne vidim razloga za ovaj tvoj komentar.


Razlog je bio tvoj nedovrseni komentar u vezi gripe...izgledalo mi je kao provociranje i nekulturno, bez obzira na godine sagovornika..Medjutim posto si naknadno objasnio sta mislis s tim, drago mi je da nisam bila u pravu...Samo se mani sarkazma i tog tona kao da govoris djetetu...
Cinjenica je da si veoma upoznat s materijom..i sve ja to dragi moj znam..takodje ne poricem evoluciju ni nauku...I sve sam to davno citala, istrazivala, i raspravljala se sa svijetom kad se neko trudio da me ubjedi u suprotno...Dok se nisam uvjerila,dok nije samo doslo...Moji su dokazi cvrsti i nemogu i necu da ih iznosim nikome...Zasto...jer ih ni sama nisam prije htjela slusat, i nisam vjerovala nikome i nicemu...Cudila se kako jedan obrazovan covjek koji ima naucne dokaze za sve, moze vjerovati u nesto sto nije vidio..u nesto sto lici na bajku..
hej cuj...bog..pa zar civilizacija jos nije dosla... Za mene su svi oni bili to sto mi za tebe sada...
Zato necu gubit vrijeme podnoseci dokaze onima koji ne zele da ih cuju.. ;hanka

Razlika medju nama je u tome sto sam ja bila sto si ti... a ti nisi ono sta sam ja...
Meni ne smetaju tvoji komentari, cak sta vise volim ih slusat..samo molim te bez te doze superiornosti...pokusaj nauciti da slusas jer su vrijedniji oni koji slusaju nego oni koji pricaju...Pricat moze svako.. a slusat.....
Pozdravljam te i nadam se da je nesporazum otklonjen...
 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
15-04-2008 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

@Anabela, nije problem, samo malo sabura i sve nadodje.

Nego, evo jedan isjecak iz proslog broja NG:

GOTOVO LJUDI

U savanama Senegala èimpanze love galage štapovima nalik na koplja. To žarište “tehnologije” èimpanza nudi odgovore na pitanja o našoj evoluciji.



Napisala MARY ROACH
Snimio FRANS LANTING


SVIÆE NAGLO i brzo kao da nevidljiva ruka pojaèava prigušivaè svjetla. Trideset i èetiri èimpanze bude se potaknute zorom.

Još nisu napustile gnijezda naèinjena veèer prije na drveæu na rubu otvorene visoravni.

Divlje èimpanze ne ustaju u tišini, one se bude vièuæi. Za to što èujem, postoje struèni nazivi: puhanje-hukanje, puhanje-lajanje, vrištanje i hukanje. No poèetniku je to samo mahnita, razigrana galama koja se pojaèava. Svakom, meðutim, izmami osmijeh.

To nisu èimpanze koje ste viðali na ovim stranicama. To su zapadnoafrièke èimpanze, koje nalazimo u istoènom Senegalu i susjednom zapadnom Maliju. Za razliku od svojih bolje poznatih roðaka iz prašuma, zapadnoafrièke èimpanze veæinu dana provode na tlu. Tu nema šumskog svoda. Drveæe je nisko i raštrkano. Okoliš podsjeæa na otvorenu šikaru u kojoj su evoluirali prvi ljudi. Zato su zajednice èimpanza poput grupe Fongoli – koja je ime dobila po potoku koji teèe kroz njezino podruèje – posebno vrijedne znanstvenicima koji prouèavaju podrijetlo naše vrste.

Do osam sati ujutro moj primitivni termometar pokazuje 32 °C. Na majicama nam se ocrtavaju bijele slane linije kakve se zimi javljaju na èizmama. Ovdje je to sol od znoja. Visoravan kojom hodamo pusta je – njome vladaju crvene stijene i rak kože. Nema drveæa koje bi štitilo od ekvatorskog sunca. U naprtnjaèama nosimo po tri litre vode. Kad smo krenuli, bila je hladna. Do podneva bit æe dovoljno vruæa da pristavimo èaj.

Ne govorim to da bih se žalila. Samo pokušavam objasniti. Život u savani – èak i u takozvanoj mozaiènoj savani, prošaranoj galerijskim šumama duž vodenih tokova – iznimno je težak. Ako ste majmun navikao na zelenija podruèja, morate prilagoditi svoje ponašanje kako biste preživjeli. Naš najstariji predak hominin (što znaèi dvonožni èovjekoliki majmun) razvio se prije više od pet milijuna godina tijekom miocena, razdoblja ekstremnih suša u kojem su stvoreni nepregledni travnjaci. Tropski majmuni u tim podruèjima više nisu imali obilje voæa, kao ni potoke i jezera tijekom cijele godine. Bili su se prisiljeni prilagoditi, lutati dalje u potrazi za hranom i vodom, iskoristiti druge izvore. Ukratko, biti kreativni.

Jill Pruetz, antropologinja Državnog sveuèilišta Iowe, izvijestila je 2007. godine da je Tumbo, ženka grupe Fongoli, viðena dvije godine prije oko kilometar od mjesta na kojem smo sada kako zubima oštri granèicu i koristi se njome kao kopljem. Upotrijebila ju je da ubode galaga – arborealnoga noænog polumajmuna džepnog formata koji poput skakavca skaèe s grane na granu. Prije tog izvješæa, redovita izrada oruða za lov i ubijanje sisavaca smatrala se iskljuèivo ljudskim ponašanjem. Tijekom 17 dana poèetkom kišne sezone 2006. godine, Jill Pruetz 13 je puta vidjela èimpanze kako love galage. Godine 2007. u lovu su opažene 18 puta. Èini se da postaju kreativne.

Neke pojedince, a nisu svi galagi, uznemirile su prièe Jill Pruetz o èimpanzama koje rukuju kopljem. Richard Wrangham, profesor biološke antropologije sa Sveuèilišta Harvard, koji je prouèavao agresiju èimpanza u ugandskom Nacionalnom parku Kibale, skeptièan je. Wrangham je poznat po svojoj teoriji o “demonskim mužjacima”: oni dok èuvaju teritorij znaju divljaèki ubijati, što ukazuje na nasilnu prirodu u srži èovjeka. Struènjak za èovjekolike majmune Craig Stanford, autor djela The Hunting Apes, takoðer umanjuje važnost otkriæa Jill Pruetz. “To je ponašanje fascinantno, no opažanja su tako preliminarna da zaslužuju samo kratku crticu u èasopisu.”...

Nazalost, cijeli tekst nije prenesen na online NG stranici. Ostatak teksta morat cete potraziti u casopisu.

Pozdrav...


[Edited by NIN on 15-04-2008 at 20:19 GMT]

15-04-2008 at 20:18 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Susan Savage-Rumbaugh: Apes that write, start fires and play Pac-Man

Savage-Rumbaugh asks whether uniquely human traits, and other animals´ behaviors, are hardwired by species. Then she rolls a video that makes you think: maybe not. The bonobo apes she works with understand spoken English. One follows her instructions to take a cigarette lighter from her pocket and use it to start a fire. Bonobos are shown making tools, drawing symbols to communicate, and playing Pac-Man -- all tasks learned just by watching. Maybe it´s not always biology that causes a species to act as it does, she suggests. Maybe it´s cultural exposure to how things are done.



Pozdrav...

21-04-2008 at 14:27 | Ukljuèi u odgovor
Neidhardt
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 16-06-2007
Lokacija: Wien
Odgovori: 1596
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Fakat mi je drago da je otvoren i ovaj podforum. Ja sam bio duze odsutan radi fakulteta, a ovaj forum se vec popunio.

Malo sam pregledao ovu temu i vidim da je bilo i par "napada". Zbog toga predlazem NIN-u da ubuduce postavlja samo clanke ili pise svoje, neobracajuci paznju na osobe koje ne znaju dati pametniji doprinos osim da govore kako "nisu postali od majmuna, kako su sve procitali i sve znaju" i da dovode egzaktnost biologije u pitanje.

Na ovom se mjestu zelim zahvaliti NIN-u za njegov trud i drago mi je vidjeti da u zemlji BiH ima i inteligentnog zivota.

21-04-2008 at 14:47 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

;hanka ;hanka

Kad covjek dospije do vrha..jedino moze nazad...

Licno sam poznavala jednog Sudanca koji je bio hodajuca enciklopedija..studirao je medicinu u Tuzli..Anatomiju je ucio lagano prelistavajuci stranice kao kad pregledas novine..i nikad se nije vracao na prethodnu stranu..
Nije zavrsio medicinu i vratio se u svoju zemlju..nesto mu se "otkacilo"...

Niceg previse nije dobro Neidhart..i nikad nisam rekla da bas sve znam..
I niko nemoze sve znati...

 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
22-04-2008 at 12:25 | Ukljuèi u odgovor
Neidhardt
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 16-06-2007
Lokacija: Wien
Odgovori: 1596
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
ANABELA wrote:
;hanka ;hanka

Kad covjek dospije do vrha..jedino moze nazad...

Licno sam poznavala jednog Sudanca koji je bio hodajuca enciklopedija..studirao je medicinu u Tuzli..Anatomiju je ucio lagano prelistavajuci stranice kao kad pregledas novine..i nikad se nije vracao na prethodnu stranu..
Nije zavrsio medicinu i vratio se u svoju zemlju..nesto mu se "otkacilo"...

Niceg previse nije dobro Neidhart..i nikad nisam rekla da bas sve znam..
I niko nemoze sve znati...




Zao mi je za tog Sudanca, posto bi vjerojatno bio veoma koristan za svoju zemlju kojoj sigurno fali dosta strucnjaka. Covjek uci da bi znao i razumio, a ne da dodje do nekakvog "vrha". Oni koji zele do vrha studiraju pravo ili ekonomiju.
22-04-2008 at 16:43 | Ukljuèi u odgovor
saljefura
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-10-2001
Odgovori: 760
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Smatram da vrh kod covjeka ne postoji i da ce iole obrazovane individue uvijek nastojati da steknu sto vise znanja tokom zivota. Retrogradacija bi bila absurdna i takva osoba bi bila nesretna do kraja zivota. Analogija povratka unazad nebi bio Sudanac kojem je "puklo" i sto se odlucio napustiti studije. On se vjerovatno prekvalifikovao I izabrao drugu struku – to je sasvim normalno. Takvi ljudi uvijek nadju nacina da isplivaju na povrsinu jer su hrabri I znaju se snaci. Korak unazad bi bio da on odlucio cuvati ovce nakon svog povratka. On bi spao u ABD kategoriju (all but dissertation) sto je stvarni fenomen – doktoranti koji ispolazu sve ispite ali nikada ne zavrse disertacije. Valjda dokur** ljudima

A sta bi rekli za ljude koji prekinu fakultet, prozive cijeli zivot, I tek kada odu u penziju, vrate se u skolu da zavrse preostale ispite I da diplomiraju?


[Edited by saljefura on 22-04-2008 at 15:11 GMT]

22-04-2008 at 21:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice