Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Human line ´nearly split in two´

Ancient humans started down the path of evolving into two separate species before merging back into a single population, a genetic study suggests.

The genetic split in Africa resulted in distinct populations that lived in isolation for as much as 100,000 years, the scientists say. This could have been caused by arid conditions driving a wedge between humans in eastern and southern Africa. Details have been published in the American Journal of Human Genetics.

It would be the longest period for which modern human populations have been isolated from one another. But other scientists said it was still too early to reconstruct a meaningful picture of humankind´s early history in Africa. They argue that other scenarios could also account for the data. At the time of the split - some 150,000 years ago - our species, Homo sapiens, was still confined to the African continent.

The results have come from the Genographic Project, a major effort to track human migrations through DNA. The latest conclusions are based on analysis of mitochondrial DNA in present-day African populations. This type of DNA is the genetic material stored in mitochondria - the "powerhouses" of cells. It is passed down from a mother to her offspring, providing a unique record of maternal inheritance.

"We don´t know how long it takes for hominids to fission off into separate species, but clearly they were separated for a very long time," said Dr Spencer Wells, director of the Genographic Project.

"They came back together again during the Late Stone Age - driven by population expansion."

Ostatak teksta:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7358868.stm

Pozdrav...


[Edited by NIN on 26-04-2008 at 06:59 GMT]

26-04-2008 at 06:58 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Kokoši nastale od opasnog dinosaura!



Amerièki znanstvenici dokazali su analizom tkiva da je dinosaur Tyrannosaurus rex, koji je živio prije 68 milijuna godina, srodniji pticama nego drugim kralježnjacima.

Opasni dinosaur Tyrannosaurus rex predak je današnjih kokošiju, dokazali su amerièki znanstvenici analizom proteina, objavljeno je u najnovijem izdanju amerièkog struènog èasopisa Science. Uz pomoæ iste metode, struènjaci su nedvojbeno dokazali srodstvo izmeðu izumrlih mamuta i današnjih slonova.

Poveznica izmeðu ozloglašenog, ogromnog Tyrannosaurusa rexa i današnjih kokošiju otkrivena je pukim sluèajem. Kosti Tyrannosaurusa rexa, pronaðene 2003. u Montani, bile su prevelike da bi stale u helikopter kojim su trebale biti prevezene u laboratorij. Znanstvenici su odluèili prepiliti ih, pri èemu došli do dodatnog velikog otkriæa: u kostima su pronašli ostatke krvnih žila koje nisu bile zahvaæene procesom fosiliziranja. Chris L. Organ sa Sveuèilišta Harvard i njegovi kolege analizirali su proteine iz krvnih žila, na temelju kojih su dobili podatke o genetskoj strukturi. Kao što su usporeðivali proteine mamuta s razlièitim životinjama da bi napokon došli do njegova srodstva sa slonom, tako su i proteine dinosaura usporedili s odgovarajuæim sekvencama 21 vrste živuæih organizama. Izmeðu ostaloga, usporeðivali su ih s proteinima krokodila i kokošiju.

Usporedba je potvrdila ranije modele genetskih stabala i dovela do zakljuèka o srodstvu s kokošima. "Rezultati našeg istraživanja upuæuju na zakljuèak da molekularni podaci izumrlih vrsta mogu razjasniti još neotkrivena srodstva meðu kralježnjacima", priopæili su znanstvenici.

Hina|Net.hr

26-04-2008 at 07:02 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:
citat:

Bosniacus wrote:Tema je biologija - evolucija, pa me interesuje nesto u vezi dusevnog zivota majmuna. Imas li neki clanak o tome?
--------------------------------------------
Nije da imam neki clanak nego imam biblioteku knjiga na ovu temu.
Pretpostavljo sam da imas veliki broj knjiga o majmunima, no ja bih volio da se uhvatis malo vise humanijih naucnih disciplina koje se ticu covjeka.
Nego, moraces konkretnije formulirati svoje pitanje. Dusevni zivot majmuna? Da li mislis na psiholoska istrazivanja, njihov socijalni ustroj i mehanizme koji vladaju u istim, kogniciju, inteligenciju, itd. Moras mi pojasniti sta te konkretno zanima!
Naravno da sam mislio na psiholoska istrazivanja, koja su na zalost prozeta velikom dozom subjektivnosti.

Bosniacus wrote:Ako je po marxistickoj teoriji rad stvorio covjeka a ne bog ili majmun, jeli onda ruka razvila mozak do te mjere da je on mjerilo svih stvari ili je mozak razvio ruku da ona bude najsavrsenija masina u kosmosu - naravno osim Boga,...
--------------------------------------------


Hoces da kazes da je bog masina?

Pa ne bas, ali zasto mi se nisi oglasio gore na religiji i filozofiji po ovom pitanju?

Sto se tice ruke vjerovatno mislis na ljudsku saku, jel’.
Tacno, najprije sam mislio na saku, ali saka bez misica nadlaktice i podlaktice umanjuje milion preciznih pokreta i radnji.
Pitanje je prozeto starom crno-bijelom filizofkom floskulom o koki i jajetu.

Ja filozofijom zakljucujem po dedukciji ti u znanosti se rukovodis indukcijom, ako se nadjemo dobro je, a istine ne mogu biti suprotstavljene.

Moras znati da je posrijedi interakcija vise faktora, a ne jednosmjerna aktivnost (sto proizilazi iz nasih vecinom pogresnih percepcija u smislu "koka-jaje")! Faktori o kojima pricam su prvenstveno ekologija (habitat) koja determinira fiziolosko-fizionomske interakcije – one genetske.

Determinizam si jednom pobio u zakonistostima molekularne biologije i uze genetike, takodjer pristasa si Hajsenbergovog "principa neodredjenosti" koji je mogao izreci svaki srednjoskolac a ne dokazati. U evoluciji drzis ga celicnom sakom. Nesto ti promice.

Druga stvar je sto si na krivom putu kada kazes da je ljudska saka najsavrsenija masina u kosmosu. To je definitivno netacno! Prvo moras formulirati da li se radi o organskom ili neorganskom konceptu, al’ haj’ nejse.
Svakako da mislim na organski koncept. Anorganska hemija me ovaj put ne interesuje.
Nego, mi kada pricamo o savrsenstvu onda pravimo grdnu gresku jer uzimamo u obzir savrsenstvo kao takvo s tim da nemamo blage veze na osnovu cega je to nesto savrseno! (To je ujedno i jedan od razloga za koncept bozanstva, ali otom´ potom´.)
[b[ Odlicno! Ne mrdaj! U gornje dvije recenice lezi tvoja slabost i tama duse, a takodjer i pesimizam tako neodvojiv od nauke.
To o cemu ti pricas je klasicni primjer relativiteta.
Mozda i jeste najpametnija recenica koju je neko od ljudi mogao izreci ta, da je sve relativno, ali u ljudskoj egzistenciji.
Recimo, krilo orla je za njega kudikamo savrsenije od nase sake, peraja delfina isto tako, krilo sismisa da ne pricam, itd.! Zasto onda ne reci da je oko pcele najsavrseniji aparat u kosmosu?
Na zalost, kod tebe nema mjesta za umjetnost, jako si razocaran ovim svijetom te stoga bjezis u krajnosti. Pretrazujes nekakva nepostojeca groblja svojih predaka po prahistoriji milionima godina unatrag, a takodjer se druzis sa najokorjelijim zlocincima, atomskim fizicarima, koji nemaju nimalo humanosti i koji, zapravo, svake sekunde mogu spaliti svo blago danasnje civilizacije. Milioni godina unatrag, milioni svjetlosnih godina unaprijed, NIN fataj se sredine.

----------------------------------
Dalje, socijalni mehanizmi su jako slicni nasima:

- vertikalna i horizontalna socijalna hijerarhija,
- uspostavljanje koalicija medju jedinkama,
- inhibicioni seksualni mehanizmi,
- dug period djetinjstva koji je bitan za socijalno iskustvo,
- socijalna teritorijalnost,
- distinktne hijerarhijske determinante medju polovima, itd,
i sve ovo ne bi bilo moguce da se jedinke medjusobno ne prepoznaju!

"Bas kao i u nasem drustu, prepoznavanje jedinki je jako *bitan faktor* u socijalnom ustroju." Ti meni spotace rasizam, nacizam i fasizam.

Bas je to razlog zasto ljudsko dijete i dijete cimpanzi imaju jako dugo djetinjstvo u odnosu na vecinu ostalih sisara.
Tako neke komparacije su cista danguba.

Pozdrav...




Moj NIN, briljantan si ti um, pises naucno, ali dosta prazno i u krivom smjeru.




[Edited by Bosniacus on 26-04-2008 at 08:13 GMT]
26-04-2008 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Bosniacus wrote:Pretpostavljo sam da imas veliki broj knjiga o majmunima, no ja bih volio da se uhvatis malo vise humanijih naucnih disciplina koje se ticu covjeka.

U pitanju je ANTROPOLOGIJA! A to sto mozda nisi svjestan da je grana PRIMATOLOGIJE jako bitan segment u izucavanju nauke o covjeku, dakle same antropologije, to ti moja malenkost nije kriva. Dakle, druze moj, kada iscitavam knjige koje se ticu antropologije ja ustvari stjecem znanje iz najhumanije naucne discipline, humanije da ne postoji humanija! Ne znam kako stoje stvari sa filozofijom, narocito ovom nasom bosanskom?

citat:
Bosniacus wrote:Naravno da sam mislio na psiholoska istrazivanja, koja su na zalost prozeta velikom dozom subjektivnosti.

Da li su? Smijes li se kladiti? Ili je ovo samo tvoja doza subjektivnosti iskazana narusavanjem integriteta kojeg cu spomenuti malo nize?!
citat:
Bosniacus wrote:Pa ne bas, ali zasto mi se nisi oglasio gore na religiji i filozofiji po ovom pitanju?

Gdje? Ne vidjeh, mada ti moram skrenuti paznju da su mi bas ove teme najmilije za raskrinkavanje, tacnije, teme na kojima mozes pokazati koliko je dangubno, neutemeljeno, nelogicno, itd. teozofirati na temu boga.
citat:
Bosniacus wrote:Tacno, najprije sam mislio na saku, ali saka bez misica nadlaktice i podlaktice umanjuje milion preciznih pokreta i radnji.

Vrati se na moj prethodni post i obrati paznju sta sam ti napisao o neutemeljenosti price o savrsenosti kada se radi o organskim entitetima!
citat:
Bosniacus wroteeterminizam si jednom pobio u zakonistostima molekularne biologije i uze genetike, takodjer pristasa si Hajsenbergovog "principa neodredjenosti" koji je mogao izreci svaki srednjoskolac a ne dokazati. U evoluciji drzis ga celicnom sakom. Nesto ti promice.

Determinizam nije zlatno slovo! Pazi, moras razluciti kvantnu mehaniku i Heisenberga sa gibanjem tijela i Newtonom, da tako kazem. Jedno su Plakvove velicine dok drugo mozemo percipirati svojim culuma. Jako bitna razlika. Ti kao pobornik filozofije bi trebao znati ovo razluciti, jel´. Nisi u mogucnosti implicirati princip neodredjenosti u makro-sistemima, kao sto nisi u mogucnosti se koristiti klasicnim determinizmom u mikro-sistemima. Prosto kao pasulj! Druze, nije svijet crno-bijel! Znam da bi ti volio da je Heisenbergov princip primjenjiv i na makrosvijet gdje bi onda ostalo jako mnogo prostora da se ne osteti duhovni integritet, al´ sta cu ja tu. Mislim da ces shvatiti sta sam htio ovim reci, jel´. I sad se sjetih da si spominjao neke zamjerke na razmisljanja Ivana Supeka. Bas me nesto zanima sta te je to zaintrigiralo u njegovim radovima.
citat:
Bosniacus wrote:Na zalost, kod tebe nema mjesta za umjetnost, jako si razocaran ovim svijetom te stoga bjezis u krajnosti. Pretrazujes nekakva nepostojeca groblja svojih predaka po prahistoriji milionima godina unatrag, a takodjer se druzis sa najokorjelijim zlocincima, atomskim fizicarima, koji nemaju nimalo humanosti i koji, zapravo, svake sekunde mogu spaliti svo blago danasnje civilizacije. Milioni godina unatrag, milioni svjetlosnih godina unaprijed, NIN fataj se sredine.

...
Vidis druze, bojim se da nemas bas konstruktivan odgovor! Skrenem ti paznju na pogresnost impliciranja savrsenstva na konkretnim primjerima a ti repliciras u Frojdovskom stilu. Dobro, ako cemo se psihoanaliticki pozabaviti replikama onda moja malenkost ima pojake adute na svojoj strani kada su u pitanju tvoji toboze racionalni i filozofski pogledi na svijet. Ovdje bih ti preporucio oprez!

Ali, da ti ne bih ostao duzan na tvoje misljenje izneseno na samom pocetku replike, reci cu da mene vodi znatizelja i glad za znanjem! Po srijedi nije nikakava toboznja razocaranost. Moram ti reci da ja raocaranost vidim na sasvim drugom kraju spektra - kod ljudi koji su zadovoljni bas tom sredinom u koju bi ti mene da cementiras. Da bi razumio svijet svoj pogled MORAS usmjeriti u svim mogucim smjerovima - u sve tri makro-prostorne i jednu vremensku dimenziju! Sjediti u kuci i iscitavati Platona, Aristotela, naseg Tunju, itd. moze te mozda duhovno zadovoljiti ali i ne prakticno. Reci cu i to da je danas folizofija jedino jos dobra za rasclambu jezika! Za nju vise nema mjesta u modernom dobu nauke, barem u onom smislu u kojem je ona bila na tronu ljudske civilizacije, tj.nase spoznaje. Danas, druze moj, imamo mehanizme koji su evoluirali i koji su na znatno visem nivou nego sto je to bio slucaj prije, recimo, samo 300 godina, a da ne spominjem hiljade.
citat:
Bosniacus wrote:
___________________________________________
"Bas kao i u nasem drustu, prepoznavanje jedinki je jako *bitan faktor* u socijalnom ustroju."
___________________________________________
Ti meni spotace rasizam, nacizam i fasizam.

Da si shvatio bit ne bi dosao do ovog "izvadi iz konteksta" zakljucka!
Prepoznavanje, u smislu u kojem sam mislio, se odnosi na UNUTARGRUPNI entitet. Posrijedi je horizontalno-vertikalna hijerarhija za koju je bitno prepoznavanje jedinki unutar maticnog sistema, bez koje istog ili ne bi bilo ili bi nas soscijalni mehanizam bio zasnovan na sasvim drugaciji nacin.

Druga stvar koja proizilazi iz ovoga je takodjer bitna karakteristika koja se tice vangrupnog prepoznavanja jer, kako rekoh, mi smo klasicne teritorijalne zivotinje! Ali, moras imati na umu da smo, zahvaljujuci nasem stupnju (socijalne) inteligencije, razvili mehanizme sublimacije koji su jako bitni i koji inhibiraju stvari kao sto su fasizam, nacionalizam, nacizam, patriotizam, itd., tako da tvoj pokusaj racionaliziranja tvog animoziteta meni daje za pravo da ti preporucim da poradis na spomenutim mehanizmima jer u protivnom karakteristike koje ostaju sublimacijski neinhibirane daju pomalo malignu dozu primitivizma, naravno, tvojoj licnosti!
citat:
Bosniacus wrote:
_________________________________________
Bas je to razlog zasto ljudsko dijete i dijete cimpanzi imaju jako dugo djetinjstvo u odnosu na vecinu ostalih sisara.
___________________________________________
Tako neke komparacije su cista danguba.

Znaci, tebi su antropoloske nauke danguba? Ne cudi me ovaj tvoj komentar jer znam da antropoloska istrazivanja nekima (mnogima) narusavaju duhovno-teoloski integritet, al´ sta cu ja sad´. Dok je ovo meni jako bitno polje nauke o covjeku koje dakako da daje rezultate, tebi cu ostaviti tabirenje jednodimenzione folozofije!

Pozdrav...
26-04-2008 at 09:45 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Bosniacus wrote:Majmun radi sto majmun vidi.

citat:
NIN:U ovome i lezi kljuc drustva primata, narocito visih, dakle covjekolikih majmuna(...)! Mi ucimo gledajucu! Bas je to razlog zasto ljudsko dijete i dijete cimpanzi imaju jako dugo djetinjstvo u odnosu na vecinu ostalih sisara.

citat:
Bosniacus wrote:Tako neke komparacije su cista danguba.


Samo bih zelio da se ne izgubi ovaj bitan dio nase prepiske iz konteksta i vida, pa bih stoga napravio jedan mali refresh.

Sada ces mi objasniti sta si konkretno mislio pod ovim "tako neke komparacije su cista danguba"! Naime, sta je ovdje dangubno? Da li je neutemeljena moja tvrdnja da MI UCIMO GLEDAJUCI? Da li je neutemeljeno to sto sam rekao da je sa socijalno-kognicijskog aspekta cisto esencijalna potreba za produzenim djetinjstvom u nasoj vrsti ili je pak problem sto je isti fenomen PRISUTAN i kod cimpanzi? Ili te ljuti stavljati Homo i Pan rod u istu recenicu, narocito u kontekstu koji napominjem?

Ako nije neki problem volio bih da mi pojasnis svoje negodovanje po ovom pitanju dok cu se ja potruditi da ti dokazem sasvim suprotno, naravno, uz relevantnu argumentaciju!

Pozdrav...
26-04-2008 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:
Kokoši nastale od opasnog dinosaura!



Amerièki znanstvenici dokazali su analizom tkiva da je dinosaur Tyrannosaurus rex, koji je živio prije 68 milijuna godina, srodniji pticama nego drugim kralježnjacima.

Opasni dinosaur Tyrannosaurus rex predak je današnjih kokošiju, dokazali su amerièki znanstvenici analizom proteina, objavljeno je u najnovijem izdanju amerièkog struènog èasopisa Science. Uz pomoæ iste metode, struènjaci su nedvojbeno dokazali srodstvo izmeðu izumrlih mamuta i današnjih slonova.

Poveznica izmeðu ozloglašenog, ogromnog Tyrannosaurusa rexa i današnjih kokošiju otkrivena je pukim sluèajem. Kosti Tyrannosaurusa rexa, pronaðene 2003. u Montani, bile su prevelike da bi stale u helikopter kojim su trebale biti prevezene u laboratorij. Znanstvenici su odluèili prepiliti ih, pri èemu došli do dodatnog velikog otkriæa: u kostima su pronašli ostatke krvnih žila koje nisu bile zahvaæene procesom fosiliziranja. Chris L. Organ sa Sveuèilišta Harvard i njegovi kolege analizirali su proteine iz krvnih žila, na temelju kojih su dobili podatke o genetskoj strukturi. Kao što su usporeðivali proteine mamuta s razlièitim životinjama da bi napokon došli do njegova srodstva sa slonom, tako su i proteine dinosaura usporedili s odgovarajuæim sekvencama 21 vrste živuæih organizama. Izmeðu ostaloga, usporeðivali su ih s proteinima krokodila i kokošiju.

Usporedba je potvrdila ranije modele genetskih stabala i dovela do zakljuèka o srodstvu s kokošima. "Rezultati našeg istraživanja upuæuju na zakljuèak da molekularni podaci izumrlih vrsta mogu razjasniti još neotkrivena srodstva meðu kralježnjacima", priopæili su znanstvenici.

Hina|Net.hr




Kokos potice od ozloglasenog T.Rexa?!
...pa sta im bi da se onako smanje, pocnu zobat kukuruz umjesto deranja zivotinja,gdje im nestadose zubi i sto je najgore...steta onako velikih jaja!
Al neka preferiram kokodakanje...
26-04-2008 at 13:32 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Tanitha wrote:



Kokos potice od ozloglasenog T.Rexa?!
...pa sta im bi da se onako smanje, pocnu zobat kukuruz umjesto deranja zivotinja,gdje im nestadose zubi i sto je najgore...steta onako velikih jaja!
Al neka preferiram kokodakanje...


...
Nego, razlozi za ovako dramaticne fenotipske modifikacije su uzrokovane prvenstveno dinamicnom ekologijom (kako se stucno kaze habitat)! Takodjer, u doba T-rexa nasi preci (sisari) su bili ne veci od danasnjih manjih glodara i, ono sto je najvaznije, bilo su nocne zivotinje! Izumiranjem i fizionomskom modifikacijom ostatka gmazova sisarima biva otvoren ekoloski prostor koji je bio dotada rezerviran za ove prve. Naime, sve se desilo u trenu oka ako gledamo sa geoloskog aspekta protoka vremena kada je nastupio evolucionu "bum" sisara. Zauzeli smo cijelu planetu u kratkom periodu vremena - vodu, kopno i zrak iz jednostavnog razloga kojeg pomenuh gore.

Dakle, kako su gmazovi prije bili najmocniji predatori na zamlji danas potomci istih zobaju zito, jel´. Isto tako, kako su nasi preci prije zobali bobe po noci, dok su ovi prvi spavali, tako smo bas mi danas najmocniji predatori planete. Ova izmjena uloga je normalan proces u nasoj biosferi i desava se neprestano. Desilo se 5-6 velikih odumuranja zivotinjskih i biljnih vrsta na planeti nako cega su se desavale ovakve i slicne izmjene uloga u biosfernom lancu. Kada kazem velikih onda i mislim bas velikih odumiranja kada je nestajalo i do 99% zivucih vrsta planete, nestjalo nepovratno! Mimo ovih velikih desavale su se i mnoge manje uzrokovane izmjenama klime i klimatskim kataklizmama koje su takodjer mnogo uticale na biosferu, dok su ove velike prvenstveno bile uzrokovane padovima asteroida i kometa.

Recimo, sta ako ti kazem da je 40% tvog genoma, dakle skupa svih tvojih gena, identicno genomu mrkve! Sto dalje implicira zajednickog pretka sa biljkama udaljenim stotine miliona godina - sto je prilicno blizu gledajuci sa vec spomenutog geoloskog aspekta!
27-04-2008 at 13:25 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Pogledajte ovaj video obavezno! Narocito bi se ovo trebalo odnositi na @Bosniacusa koji bi trebao pogledati i prethodni video postavljen par stranica prije koji jasno prikazuje nevjerovatne kognitivne sposobnosti bonoboa Kanzija (Pan paniscus), koji su inace podvrsta cimpanzi (Pan troglodyte). Naime, kada kazem nevjerovatne intelektualne sposobnosti ustvari mislim na nevjerovatne slicnosti sa nasim kognitivnim sposobnostima jer je nama jos uvijek nevjerovatno da postoji vrsta osim nas sposobna za ovako nesto! Dakle, ko god nije pogledao prethodni video neka to ucini jer se ovaj komentar vecinom odnosi na isti dok ovaj video govori o tome sta nas cini drugacijim od ostatka porodice hominida.

Izmedju ostalog, Jane govori o modelima emocijalnih ekspresija kod cimpanzi koji su identicni nasima (ili su nase identicne njihovima!) kao sto su ljubljenje, grljenje, tapsanje, pruzanje ruke i ostale geste i ekspresije koje se koriste u potpuno istom smislu u kojem ih koriste i ljudi!

Jane Goodall: What separates us from the apes?



Traveling from Ecuador to Africa, Jane Goodall takes the audience on an ecological journey, discussing highlights and low points of her experiences in the jungle. She shows how progress is helping research (DNA analysis) and hurting the environment (clear-cutting). And she draws a dozen parallels between primate and human behavior, making the point that we really aren´t all that different. Our big advantage, she says, is the ability to communicate with sophisticated spoken language -- yet, sadly, we are abusing this power and destroying the planet. She urges the TED audience to behave differently, and use their higher powers to correct the planet´s course.

Pozdrav...

28-04-2008 at 10:34 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:


Recimo, sta ako ti kazem da je 40% tvog genoma, dakle skupa svih tvojih gena, identicno genomu mrkve!



cuuuuj? Za ostalih 60 necu ni da te pitam...
Hosh se ti pobit pa da vidis dje ce ti zavrsit mojih 40%?
28-04-2008 at 18:47 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

Kad spomenu Haisenber-ga, jedan vic za NIN-a:
Zaustavio policajac Haisenberg-a i pita ga: "Da li znate koliko ste brzo vozili?"
Haisenberg: "Ne znam, ali znam gdje se nalazim"...
 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
28-04-2008 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 64
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice