Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
KlOn wrote:
Kazu da ce za 10000 godina ,ako naravno ne dodje do kakvog opakog rata,covjek biti bez ,malog prsta na nozi,kao skroz ce zakrzljati i nestace,bicemo cetveroprsti na nogama


jos malo pa ce nam i mozak skroz zakrzljat...slabo i lose ga koristimo
Sta li najvise koristimo? Bosnjo imas rijec...

[Edited by Tanitha on 23-04-2008 at 03:59 GMT]
23-04-2008 at 03:59 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
halosvabija wrote:

pika li se to sto mene zanima?mislim hoces li objasniti to o evoluciji na kokobilovom tijelu samo ako njega zanima ili se pika i moje zanimanje


..da ja tebi objasnim...sjedite nece to biti lijepa vijest za mnoge...

Naucno dokazana cinjenica je da su danasnji majmun i covjek 98% genetski iliti hromozomski identicni

Boze ,hvala ti na ona 2% ...
23-04-2008 at 04:06 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA





citat:
ANABELA wrote:
;hanka ;hanka

Kad covjek dospije do vrha..jedino moze nazad...

Licno sam poznavala jednog Sudanca koji je bio hodajuca enciklopedija..studirao je medicinu u Tuzli..Anatomiju je ucio lagano prelistavajuci stranice kao kad pregledas novine..i nikad se nije vracao na prethodnu stranu..
Nije zavrsio medicinu i vratio se u svoju zemlju..nesto mu se "otkacilo"...

Niceg previse nije dobro Neidhart..i nikad nisam rekla da bas sve znam..
I niko nemoze sve znati...



Ne mislis valjda na Zahira ili Zafira, tako li se zvao?
23-04-2008 at 07:10 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Bosniacus wrote:


Ne mislis valjda na Zahira ili Zafira, tako li se zvao?



Nije se tako zvao, a ovo je bilo davno, prije 20-tak godina..Dok su ostali stranci primali mjesecne cekove od 150-200$, sto je btw bilo pravo bogatstvo u ono vrijeme, on je primao cekove na 1000$.Uvijek sam se pitala sta ga je dovelo u Bosnu kad je vec imao takve mogucnosti da se skoluje bilo gdje u svijetu...Simpatican momak, uvijek izguzvan i neuredan...Drugovi su mu pricali da je iz izuzetno bogate familije...otac i braca i svi u porodici su mu ljekari..Tako da je on nastavljao porodicnu tradiciju..i nije otisao da cuva ovce...da mu vidis kucu..dvorac..Poslije sam cula da se vratio poslije dvije godine poslije oporavka, da nastavi medicinu...Neznam sta je dalje bilo...

 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
23-04-2008 at 07:47 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
ANABELA wrote:
;hanka ;hanka

Kad covjek dospije do vrha..jedino moze nazad...

Licno sam poznavala jednog Sudanca koji je bio hodajuca enciklopedija..studirao je medicinu u Tuzli..Anatomiju je ucio lagano prelistavajuci stranice kao kad pregledas novine..i nikad se nije vracao na prethodnu stranu..
Nije zavrsio medicinu i vratio se u svoju zemlju..nesto mu se "otkacilo"...

Niceg previse nije dobro Neidhart..i nikad nisam rekla da bas sve znam..
I niko nemoze sve znati...




I sta pisac zeli da kaze sa ovim Sudancem?

Nego @Anabela, slazem se da nicega nije dobro previse, cak ni vode ne valja previse piti. Ali bih te morao ispraviti i reci da u ovu tvrdnju definitivno ne spada stjecanje ZNANJA! Tu si se grdno prevarila! Znanja, budi sigurna, NIKADA DOSTA, moja @Anabela, i nema apsolutno nikakve potrebe da se plasis da ce ti sta, ne d´o bog, lose biti od viska znanja! Bez sikirancije.

Ako mi ne vjerujes, svoju tvrdnju bih mogao i argumentovano potkrijepiti!

Pozdrav...

[Edited by NIN on 23-04-2008 at 13:12 GMT]
23-04-2008 at 13:05 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:


I sta pisac zeli da kaze sa ovim Sudancem?

Nego @Anabela, slazem se da nicega nije dobro previse, cak ni vode ne valja previse piti. Ali bih te morao ispraviti i reci da u ovu tvrdnju definitivno ne spada stjecanje ZNANJA! Tu si se grdno prevarila! Znanja, budi sigurna, NIKADA DOSTA, moja @Anabela, i nema apsolutno nikakve potrebe da se plasis da ce ti sta, ne d´o bog, lose biti od viska znanja! Bez sikirancije.

Ako mi ne vjerujes, svoju tvrdnju bih mogao i argumentovano potkrijepiti!

Pozdrav...

[Edited by NIN on 23-04-2008 at 13:12 GMT]



Kod mene ti dragi moj sigurno nece biti tog viska

Nekad bilo a to je bilo davno,zadnjih dvadesetak godina sam u totalnom zaostatku, sto zbog porodice i posla a najvise zbog nemogucnosti da dodjem do nase literature.Arapski neznam citat tako da ponekad kad dodjem ponesem koju knjigu sa sobom a kod kuce nisam imala internet..
Ja sam bila veliki "citalac".Cak sam kao djevojka znala sa sobom na sastanak ponijeti knjigu.Pa dok negdje sjedimo i slusamo muziku ja citam..Drugarice me zezale jer sam ih znala gnjavit sa nekim stvarima koje ih nisu interesovale Citala sam bukvalno sve sto mi je dolazilo do ruke..najvise istoriju..

Naravno da znanja nije nikad dosta, a moj primjer je bio upucen onom pametnjakovicu koji ce se jednog dana rasprsnut od znanja i pameti..koji je toliko pun sebe i svoje pameti da neznam sto uopste dolazi na ovaj forum nas prosjecnih mozgova..

Svaki tvoj post rado citam i to nema veze sa mojim ili tvojim vjerskim opredjeljenjem..

I izvinjavam se ako sam malo skrenula s teme spominjuci onog studenta..
Necu vise...  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
23-04-2008 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Tanitha wrote:


..da ja tebi objasnim...sjedite nece to biti lijepa vijest za mnoge...

Naucno dokazana cinjenica je da su danasnji majmun i covjek 98% genetski iliti hromozomski identicni

Boze ,hvala ti na ona 2% ...

cudna mi cuda

ja to vec odavno znam

@Tanitha i @halosvabija, molim vas BEZ VRIJEDJANJA u buduce! Hvala!

[Edited by NIN on 25-04-2008 at 09:40 GMT] 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
23-04-2008 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
Bosniacus
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 04-11-2004
Odgovori: 518
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
NIN wrote:

Ako mi ne vjerujes, svoju tvrdnju bih mogao i argumentovano potkrijepiti!


Voljni smo cuti, ak´ ti nije tesko.

Usput, imas li negdje podatak, koliko prosjecni hard drive (ljudski mozak) ima memorije GB?

Tema je biologija - evolucija, pa me interesuje nesto u vezi dusevnog zivota majmuna. Imas li neki clanak o tome?

Ako je po marxistickoj teoriji rad stvorio covjeka a ne bog ili majmun, jeli onda ruka razvila mozak do te mjere da je on mjerilo svih stvari ili je mozak razvio ruku da ona bude najsavrsenija masina u kosmosu - naravno osim Boga, i zasto je majmun samo jedna velika poguzija koja vjesto zna oguliti bananu i pozderati na ex?
Pa to zna svaki majmun.
Majmun radi sto majmun vidi. (bush junior)

Pomalo saljivo, a moze bit i ozbiljno, kakvo ti bude raspolozenje tako mi i vrati.

24-04-2008 at 07:27 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Bosniacus wrote:


Usput, imas li negdje podatak, koliko prosjecni hard drive (ljudski mozak) ima memorije GB?

Tema je biologija - evolucija, pa me interesuje nesto u vezi dusevnog zivota majmuna. Imas li neki clanak o tome?

Ako je po marxistickoj teoriji rad stvorio covjeka a ne bog ili majmun, jeli onda ruka razvila mozak do te mjere da je on mjerilo svih stvari ili je mozak razvio ruku da ona bude najsavrsenija masina u kosmosu - naravno osim Boga, i zasto je majmun samo jedna velika poguzija koja vjesto zna oguliti bananu i pozderati na ex?
Pa to zna svaki majmun.
Majmun radi sto majmun vidi. (bush junior)

Pomalo saljivo, a moze bit i ozbiljno, kakvo ti bude raspolozenje tako mi i vrati.





Vrlo dobro..

I ja bih voljela znati ako postoje takve informacije..Kao prvo to o kapacitetu naseg mozga..Da li moze doci do "memory full"..

Drugo, to o drustvenom zivotu majmuna...
I jos nesto, moja rodica je imala papagaja koji je tako znao pricat, mazit se, osjetit kad neraspolozena.....a nije bio insan


Bosniacus, izvini sto se ja naveza na tvoj post, pitanje mi se svidjelo pa da nam NiN odgovori ako ima nesto o tome..

 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
24-04-2008 at 09:11 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: BIOLOGIJA - EVOLUCIJA

citat:
Bosniacus wrote:
Voljni smo cuti, ak´ ti nije tesko.

Usput, imas li negdje podatak, koliko prosjecni hard drive (ljudski mozak) ima memorije GB?

Bojim se da odgovor, u smislu u kojem ga trazis, neces naci. Mogu ti jedino reci da postoje neki radovi na ovu temu ali su oni vecinom bili vrseni krajem 80-tih gdje se doslo do nekih pretpostavki da bi nas mozak mogao imati kapacitet od oko 1000 TB, ciji je koncept na koncu definitivno napusten jer metodologija koristena u ovim istrazivanjima nije bila bas kako treba. Naime, prvo, i najvaznije sto moramo znati je da mozak ne funkcionira na isti nacin kao sto to cini komjuter! Procesuiranje i pohrana informacija u mozgu i kompjuteru nemaju bitnije slicnosti pa tako da nema smisla porediti kolicine informacija koje se mogu pohraniti u ljudski mozak sa kolicinom i nacinom pohrane informacija u kompjuter. Ako vec zelis neku vrstu kompjuterske analogije onda bi je mogli pronaci jedino u internet mrezi!

Mozak nije kost koja je konacna u svom volumenu i funkciji. Mozak je pravilnije porediti sa npr. misicem – sto ga vise vjezbas on postaje sve funkcionalniji i produktivniji! U njemu se desavaju neprestane sinapticki determinirane neuronske interakcije koje su eksterno pobudjene. Dakle, ova aktivnost je pobudjena nasom spoljnom sposobnoscu percepcije. Mozak neprestano prima podatke koji bivaju pohranjeni na taj nacin sto se stvaraju privreme sinapticke mreze medju neuronima (kazem privremene jer iste cesto znaju pucati, sto nije nista neobicno jer svako zaboravlja, jel’.) Ovih veza je na kvadrilione i njihov broj raste nasim perceptualnim iskustvom – UCENJEM!
citat:
Bosniacus wrote:Tema je biologija - evolucija, pa me interesuje nesto u vezi dusevnog zivota majmuna. Imas li neki clanak o tome?

Nije da imam neki clanak nego imam biblioteku knjiga na ovu temu. Nego, moraces konkretnije formulirati svoje pitanje. Dusevni zivot majmuna? Da li mislis na psiholoska istrazivanja, njihov socijalni ustroj i mehanizme koji vladaju u istim, kogniciju, inteligenciju, itd. Moras mi pojasniti sta te konkretno zanima!
citat:
Bosniacus wrote:Ako je po marxistickoj teoriji rad stvorio covjeka a ne bog ili majmun, jeli onda ruka razvila mozak do te mjere da je on mjerilo svih stvari ili je mozak razvio ruku da ona bude najsavrsenija masina u kosmosu - naravno osim Boga,...

Hoces da kazes da je bog masina?

Sto se tice ruke vjerovatno mislis na ljudsku saku, jel’. Pitanje je prozeto starom crno-bijelom filizofkom floskulom o koki i jajetu. Moras znati da je posrijedi interakcija vise faktora, a ne jednosmjerna aktivnost (sto proizilazi iz nasih vecinom pogresnih percepcija u smislu "koka-jaje")! Faktori o kojima pricam su prvenstveno ekologija (habitat) koja determinira fiziolosko-fizionomske interakcije – one genetske.

Druga stvar je sto si na krivom putu kada kazes da je ljudska saka najsavrsenija masina u kosmosu. To je definitivno netacno! Prvo moras formulirati da li se radi o organskom ili neorganskom konceptu, al’ haj’ nejse. Nego, mi kada pricamo o savrsenstvu onda pravimo grdnu gresku jer uzimamo u obzir savrsenstvo kao takvo s tim da nemamo blage veze na osnovu cega je to nesto savrseno! (To je ujedno i jedan od razloga za koncept bozanstva, ali otom´ potom´.) To o cemu ti pricas je klasicni primjer relativiteta. Recimo, krilo orla je za njega kudikamo savrsenije od nase sake, peraja delfina isto tako, krilo sismisa da ne pricam, itd.! Zasto onda ne reci da je oko pcele najsavrseniji aparat u kosmosu?
citat:
Bosniacus wrote:i zasto je majmun samo jedna velika poguzija koja vjesto zna oguliti bananu i pozderati na ex?

Predrasude i stereotipi su prvenstveno produkt neznanja! Vidis, kao prvo i osnovno moras znati da majmun nije isto sto i covjekoliki majmu! (Po tvom smo onda i mi majmuni, jel’.) Ogromna je razlika izmedju majmuna (Monkey) i covjekolikih majmuna (Ape). Razlika je u socijalnim mehanizmima i inteligenciji. Vidis, nas ljudski socijalni mehanizam je skoro identican onom u drustvu cimpanzi dok nam jedino inteligencija ipak daje tu (malu) distinkciju. E sada je do tebe sta uzimas kao primarno, da li socijalni ustroj unutar vrste ili inteligenciju iste (mada se ovo dvoje u nekim birnim segmentima dosta preklapa).

Uzet cu za primjer cimpanze (Pan troglodyte), dakle covjekolike majmune a ne majmune. Recimo, osim sto zna oguliti bananu, kao i ti sam, oni su jako empaticna bica, sto navodi na zakljucak da posjeduju izvanrednu socijalnu inteligenciju ciji oblik jedino mozemo naci u nasoj vrsti! Dalje, socijalni mehanizmi su jako slicni nasima:

- vertikalna i horizontalna socijalna hijerarhija,
- uspostavljanje koalicija medju jedinkama,
- inhibicioni seksualni mehanizmi,
- dug period djetinjstva koji je bitan za socijalno iskustvo,
- socijalna teritorijalnost,
- distinktne hijerarhijske determinante medju polovima, itd,

i sve ovo ne bi bilo moguce da se jedinke medjusobno ne prepoznaju! Bas kao i u nasem drustu, prepoznavanje jedinki je jako bitan faktor u socijalnom ustroju. U drustvima majmuna gdje nisu razvijene ove kognitivne sposobnosti socijalni mehanizmi su dosta drugaciji (recimo, kada se grupa ponovo okupi nanovo se moraju svoditi racuni medju jedinkama, itd.).

Dakle, ima tu jos MNOGO stvari koje krase cimpanze osim sto znaju oguliti bananu.
citat:
Bosniacus wrote:Pa to zna svaki majmun.

Sigurno da zna, bas kao i ti, i ja i svako drugi, jel’.
citat:
Bosniacus wrote:Majmun radi sto majmun vidi. (bush junior)

U ovome i lezi kljuc drustva primata, narocito visih, dakle covjekolikih majmuna u koje ubrajamo gibone, orangutane, gorile, cimpanze, bonoboe i ljude! Mi ucimo gledajucu! Bas je to razlog zasto ljudsko dijete i dijete cimpanzi imaju jako dugo djetinjstvo u odnosu na vecinu ostalih sisara.

Pozdrav...
25-04-2008 at 09:22 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 13
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Nauka : BIOLOGIJA - EVOLUCIJA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice