Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Gastronomija : RECEPTI za slana jela
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kuharica

citat:
Vodolija wrote:
Mani Drugarice linkova veæ se fataj tastature i piši šta ti spremaš




Ma sta ja znam Vodolija... Ono, ne pisem recepte jer zaista ne znam nikako napisati mjere, koje ja zaista odokativno stavljam kada pripremam jela. Imam jedan sjajan recept za sataras ali cu to morati malo kasnije napisati...Par trikova recimo kako cete imati rusku salatu iz snova, mesnim sniclama sa spinatom i tako nesto slicno... Bezveze mi je pisati recimo o sarmi, filovanim paprikama, pitama, pecenju, ribi - onim standardnim jelima ali cu pisati o nekim jelima malo drugacijim da uvrstite neke nove ukuse u vas jelovnik

Evo recimo pokusat cu jedan onako lagan recept kukuruzne pite, koju ja napravim svake nedjelje ujutro. To mi je vec postao kao neki ritual i bez nje jednostavno ne mogu


Drugina kukuruzna pita

1/2 kg palente (moze i kukuruzno brasno ali je meni draza palenta jer bude brze gotovo)
1 litar jogurta
1/2 kg mladog sira
1/2 litra mlijeka
2 jajeta
10 kiselih krastavaca
komad suhog mesa (ali da bude onako malko sareno
1/2 suhog dimljenog sira
kajmak

U posudu sastaviti palentu, jogurt, mlijeko, jaja, mladi sir i mikserom sve izmjesati. Isjeckati na srednje kockice krastavce i suho meso i to dodati u masu.

Prethodno staviti tapsiju/pleh u rernu da se zagrije. Mozete malo pomastiti pleh ali ja gledam da masnocu nikako ne koristim jer je dovoljna ona od suhog mesa. Isto tako ni sol ne treba zbog krastavaca a i zbog dimljenog sira jer sve to ima svoju slanocu. Moram paziti i zbog mame jer ima masnocu i dijabetes da to sve bude zdravo i za nju...

Izruciti masu na dobro zagrijan pleh i na jedno 250 stepeni peci jedno 10-15 minuta. Ja pecem malo duze jer volim kada je hrskava.

Kada je gotovo, isjeci na kocke, staviti na tanjir i odozgo staviti malo kajmaka i narendati dimljeni sir.

Prekrasna mi rece da i ona pravi ovako ali s tim da recimu umjesto krastavaca i suhog mesa stavi dosta spinata... To moram probati

Prijatno!
11-10-2006 at 10:34 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kuharica

Jako volim pripremati meze za sjela, tako da sam expert za predjela Idemo s ruskom pa cu vam onda napisati nesto o filovanim jajima

Drugina Ruska salata iz snova

Postoji sablon za rusku salatu, koji vjerovatno vrlo dobro svi poznajemo ali ja imam par dodataka koji je cine toliko ukusno da cete se osjecati zaljubljeno (ali mnogo vise nego sto vec jeste ) dok je budete jeli!

Mnogi komplikuju s pravljenjem a ja gledam da sve napravim brzo i lako. Obicno pravim po 2 kg i ovo su otrpilike mjere za toliku kolicinu

2 komada pilecih prsa
1 kesa Ledo povrca za Rusku salatu
1/3 kg sudjuke
1/3 kg suhog mesa
1/2 majoneze
Pola tegle krastavaca
50 gr senfa
biber
Konzerva nareska - po mogucnosti govedjeg


Priprema:

U serpu vode, stavite pileca prsa da se skuhaju sa povrcem (Ledo grasak, mrkva i krompir- Prakticno jer je vec izreckano na kockice). Mozete koristiti i ono konzervirano gotovo mix povrce ali ja volim onu supu poslije

Dok se kuha, ovamo reckate na kockice sudjuku, suho meso i krastavce.

Sve spojite na kraju i dodate majonezu kao i vrlo bitne sastojke koji se inace ne stavljaju u rusku, a to su senf, biber i konzerva nareska. Dodate soli po potrebi

Uzivajte!

[Edited by Drugarica on 11-10-2006 at 10:59 GMT]

11-10-2006 at 10:58 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kuharica

Prelijepo predjelo, koje se ubilo za sjela i za gledanje utakmice su:

Drugina filovana jaja

10 jaja
1 mladi sir
1 suhi dimljeni sir
komad sudjuke
komad suhog mesa
1/2 tegle krastavaca
1/3 majoneze
malo bibera i soli
2 kasike senfa
3 kasike kajmaka


Skuhate jaja i prepolovite ih. U jednu zdjelu izvadite zumanca i na to dodajete sjeckano opet na kockice krastavce, sudjuku, suho meso. Dodate majonezu, sir jedan i drugi, malkice bibera, zatim majonezu, da to sve povezete. Filujete polovine bjelanca tako da oblikujeste masom drugu polovinom i redate ih bjelancetom prema gore na oval.
U malu zdjelicu stavite senf i kajmak, malko soli i pomjesate. S tim prelijete jaja da dobiju svilenkastu boju. Mozete ostaviti jedno zumance da istrncite po jajima kako biste malo aranzirali.

Preko svega mozete staviti liskice persuna i crvene kisele paprike, kako biste oblikovali cvijet.

Extra meze!

11-10-2006 at 11:26 | Ukljuèi u odgovor
Vodolija
Nivo: Forumski doajen
Home sweet home

Registriran(a): 07-06-2006
Lokacija: Ovdje
Odgovori: 7495
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kuharica

Jednostavna musaka od patlidžana

Oguliti patlidžane, isjeæi na kolutove, posoliti i poklopiti i ostaviti pola sata.
Ocijediti, uvaljati u brašno i pohovati. Redati u tepsiju.
Prije toga ukljuèiti rernu da se zagrije.
Umutiti jaja po potrebi (kolièina jaja zavisi od velièine tepsije) sa 1 pavlakom ili bolje sa domaæim kajmakom i malo soli.
Preliti patlidžane i zapeæi 15-ak minuta.
Ovo može biti prilog ili glavno jelo.

Prijatno! 


Žena u najboljim godinama
11-10-2006 at 11:36 | Ukljuèi u odgovor
Vodolija
Nivo: Forumski doajen
Home sweet home

Registriran(a): 07-06-2006
Lokacija: Ovdje
Odgovori: 7495
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kuharica

Ruska salata II

1 pileæa šunkarica
ledo za rusku salatu ili grašak-mrkva
4 jaja (kuhana)
pola tegle kiselih krastavaca
malo suhog mesa
tegla Thommy majoneze
mala tuba senfa
malo keèapa

Kako se dalje radi to svi znaju.

Prijatno! 


Žena u najboljim godinama
11-10-2006 at 11:44 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kuharica

Puževi

NACIN PRIPREME:

Kao ljudska hrana dolazi uglavnom u obzir puž veliki vinogradnjak. Prije upotrebe moramo puževe ostaviti da tri sedmice gladuju Zatim ih temeljito ocistimo vodom kojoj smo dodali octa, prokuhamo ih deset minuta, izvadimo ih iz kucice i ohladimo ih u svježoj vodi. Zatim odstranimo cisti kraj, takozvanu necisnicu još jednom ih temeljito ocistimo grubom solju i peremo ih sve dok voda nije potpuno bistra i ne sadrži više sluzi Tako priredjene puževe kuhamo 3 do 4 sata u vodi s bijelim vinom s korjenastim povrcem i svežnjicima zacina. Vode treba toliko da prekriva puževe. Kucicu kuhamo s malo sode dok nije cista a zatim je isperemo s mnogo vode i položimo na lim s otvorom prema dolje da se ocijede.

Prijatno

11-10-2006 at 13:57 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kuharica

Ja sam jedno vrijeme kupovao smrznute, nako s kucicom. I kucica zalivena puterom sa bijelim lukom i persunom. U rernu 10-15 min na 200C i

11-10-2006 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
prekrasno_zla
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2006
Odgovori: 13391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kuharica

Posto je mjesec Ramazana, evo jedan recept od mene. Ovu pitu stvarno volim, a mnogi su je sigurno jeli kod svojih nena .

PITA KAJMACNICA

Skuhati 1 litar mlijeka sa 2dcl ulja i grumencic putera, pa skinuti sa vatre i u to umijesati 375 gr psenicnog griza ( bolji je krupniji).
Kad se ohladi u to dodati 6 ulupanih jaja, 0,5 kg domace pavlake ( ili najbolje zamjene za to), 0,5 kg mladog sira, soli po zelji i 1 prasak za pecivo.
Na dno tepsije staviti jufku da prelazi preko ivice. Istresti napravljenu smjesu i onda preko staviti gornju jufku izrezanu po mjeri tepsije. Donju jufku koja viri preko ivica izrezati preko ruba tepsije i lijepo sloziti preko gornje jufke.
Peci na 200 c 40- 50 min.

11-10-2006 at 15:20 | Ukljuèi u odgovor
high_hopes
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-02-2006
Odgovori: 2355
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kuharica

Chow Mein (brzi rucak na high_hopes´ nacin)
Za ovo jelo je potrebna najveca tava koju imate u kuci ili Wok
2 pilecih prsa bez kostiju
2 kasike soja sosa (ako nema onda moze i Vegeta)
so i biber
1 kasika Gustina (ako nema moze brasno)
kecap ili koji drugi oblik paradajz sosa, malo meda.
A sad najbolji dio: pocisti frizider od svakoraznog povrca. Ja obicno stavim: luk, gljive, paprike, karfiol, brokule, mrkvu narezanu na tanke stapice, pa cak i spinat.

Procedura:
proprziti isjeckan luk, dodati pileca prsa izrezana na rezance. Dodati izrezano povrce. Sve to ide na najjacoj vatri, tako da je cak i dobro ako povrce ostane malo sirovo (mrkva se zato dodaje zadnja, da ne bude gnjecava). NE DODLIJEVATI VODU!NE POKLAPATI! Sve se to przi tutta forca oko 15-20 minuta. kad je gotovo napraviti sljedeci sos:
Pomijesati Gustin (corn starch, ili, pak brasno), kecap, med i soja sos. Dodati malu casu vode. Preliti preko povrca i mesa. Kratko prohuhati bez poklapanja. Posebno skuhati neku pastu ili rizu, cak i pire krompir i eto super rucka!



13-10-2006 at 17:37 | Ukljuèi u odgovor
high_hopes
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-02-2006
Odgovori: 2355
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kuharica

ma, dodajte vi i 2 kasike Gustina, da sos bude malo gusci. Et´! Pa, javite kako je ispalo

13-10-2006 at 17:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Gastronomija : RECEPTI za slana jela New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice