Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Gastronomija : RECEPTI za slana jela
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: RECEPTI za slana jela

citat:
halosvabija wrote:

ma bona..kao prvo dje si ti meni
a kao drugo,bilo me sramota,tako je jednostavno da sam pomislila da sam ja to nesto pomijesala
ja ti bona uzmem luka podosta,jedno 3-4 velike glavice,i mrkve isto tako,to proprzim pa onda dodam bijeli luk i onda mesto,prodinstam sve zajedno i nalijem hladne vode,i onda kuham par sati.dodam svakakvih zacina,osim onih koji imaju bas jak ukus,kao djumbir ili cari,mislim da sve ostalo ubacim.i bude
i ja,na kraju u jednu solju stavim 2 kasike brasna i vode,promjesam da ne bude grudvica i zalijem.
i uvijek kilu mesa stavim,to mi je mjera za ove 3-4 glavice luka
jel i ti tako pravis,ili ti dodas i patlidzan ;hanka



I na kraju dodati paradajz sos, tako ja to radim
27-10-2008 at 22:14 | Ukljuèi u odgovor
Djensons
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 21-06-2006
Lokacija: Burkina Faso
Odgovori: 7128
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kuharica

citat:
Vodolija wrote:
Rolat od šunke

3 žumanjca dobro izmiješati sa 120 gr brašna,
polako dodati 5 dcl mlijeka, malo soli i na kraju
snijeg od 3 bjelanca.
Istresti u tepsiju i peæi.

200 gr šunke isjeci na trakice i pomiješati sa
50 gr milerama i malo bibera.

Premazati preko tijesta i uviti u rolat.
Rolat premazati majonezom i ukrasiti.

Prijatno!


Hvala zivila !
Al se nekad dobro jelo
28-10-2008 at 17:55 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kuharica

citat:
Djensons wrote:

Hvala zivila !
Al se nekad dobro jelo


srce slatko,eno ti citava pica,halal bilo 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
28-10-2008 at 20:42 | Ukljuèi u odgovor
Djensons
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 21-06-2006
Lokacija: Burkina Faso
Odgovori: 7128
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kuharica

citat:
halosvabija wrote:


srce slatko,eno ti citava pica,halal bilo

nemoj citavu,bice mi puno odviko sam se
29-10-2008 at 16:41 | Ukljuèi u odgovor
lili
Nivo: Forumski vuk
brizna
Registriran(a): 03-03-2006
Lokacija: germany
Odgovori: 469
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RECEPTI za slana jela

Dobar gulas bez dodatka brasna a da je gust, pravi se tako sto se sitno isjecka bar 4 glavice luka na 1 kg mesa. Luk izdinstati da bude staklast na to dodati sjeckano meso, dodati zacine (vegeta, biber, i ostale zacine ko sta voli) moze i sitno isjeckana mrkva i sve to dinstati na laganoj vatri te dodavati vode samo da prekrije meso. Kuvati na laganoj vatri 1,5 do 2 sata. Pri kraju kuvanja dodati sitno isjeckani zukini i pola case crnog vina.Zukini ce se raskuvati i dati gustocu gulasu. Moze se dodati malo paradajza iz tube, ko voli. Gulas je .
Prilog moze pire, njoke, riza, knedle od zemicki ili kropira.

05-11-2008 at 12:10 | Ukljuèi u odgovor
povjetarac2004
Nivo: Forumski vuk
bubaj sine bubo bi i caca

Registriran(a): 07-06-2004
Lokacija: Luxemburge
Odgovori: 818
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RECEPTI za slana jela

Ja volim staviti kao prilog gulashu gusto kuhanu kukuruznu puru (zuto brasno)ili polentu i onda napraviti zlicnjake ili isjeci na kocke pa dodati kao prilog!1

05-11-2008 at 16:05 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: RECEPTI za slana jela

citat:
povjetarac2004 wrote:
Ja volim staviti kao prilog gulashu gusto kuhanu kukuruznu puru (zuto brasno)ili polentu i onda napraviti zlicnjake ili isjeci na kocke pa dodati kao prilog!1


Ja radim nesto slicno, tijesto za lezu ili ne mora biti leza ali da je malo vise kukuruzne krupice(ne brasna) ispecem u tepisji - kalup za mafine. Vrlo je ukusno, lijepih oblika, pravi ukras na tanjiru.
10-11-2008 at 13:02 | Ukljuèi u odgovor
sretno dijete
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-11-2005
Odgovori: 3393
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: RECEPTI za slana jela

Jedno gastronomsko pitanje. Ima li neko na forumu iz Banja Luke?
Dobro, ne treba ni da bude, moze barem da zna recepte za klipase i uljevak (kljukusu).

Navodno, to je karakteristicno za banjalucki kraj i time se moja zena kao srednjoskolka davila kad je bila kod svoje majke na raspustima.
Nesto je ona pocela pravit ovdje, doslo joj, ekperimentise, ali nije to isto. Pa ako neko ima recept, podijelite ga s nama. Viva klipasi...

11-11-2008 at 07:52 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: RECEPTI za slana jela

citat:
sretno dijete wrote:
Jedno gastronomsko pitanje. Ima li neko na forumu iz Banja Luke?
Dobro, ne treba ni da bude, moze barem da zna recepte za klipase i uljevak (kljukusu).

Navodno, to je karakteristicno za banjalucki kraj i time se moja zena kao srednjoskolka davila kad je bila kod svoje majke na raspustima.
Nesto je ona pocela pravit ovdje, doslo joj, ekperimentise, ali nije to isto. Pa ako neko ima recept, podijelite ga s nama. Viva klipasi...

evo ja sam malo trazila po netu i nasla slijedece recepte, pa valjda pomogne koji od slijedecih

Sastojci potrebni: Tjesto- 2 jaja ,1.5 solja mlijeka ,2 solja brasna ,3 kasike ulja ,soli po ukusu .Nadjev-4 srednja krompira ,so (po ukusu) 3 kasike putera .Preliv-pola solje mlijeka ,2 kasike putera ,solja mladog sira ,pola solje pavlake ,bijeli luk (cesnjak) ,so po ukusu

Nacin pripreme:Umutiti tjesto od jaja, 1.5 solje mlijeka, 2 solje brasna, 3 kasike ulje, soli po ukusu. Smjesa treba biti malo gusca od smjese za palacinke. Oguliti krompir i izrezati ga na tanke kockice i posoliti. Tepsiju premazati sa puterom, i staviti po njoj krompir, a zatim zaliti sa tjestom. Peci u zagrijanoj rerni na srednjoj vatri dok neporumeni. Pomjesati pola solje mlijeka sa 2 kasike putera i zagrijati da se puter rastopi. Pecenu kljukusu izvaditi iz rerne, izrezati je na kocke, i preliti zaljevom od mlijeka i putera. Vratiti u zagrijanu iskljucenu rernu nekoliko minuta. Servirati sa smjesom od pavlake i mladog sira posoljenu po zelji. Za one koji vole bijeli luk, mozete staviti sitno isjeckani bijeli luk u ovu smjesu. Prijatno!

"""""""""""


Sastojci
Tijesto :3-4 jaja( nije nikada previse),1,5 solje mlijka,2 solje brasna,3 kasike ulja,soli po ukusu

Nadjev:4 srednja krompira,so,3 kasike putera.

Preliv: pola solje mlijeka,2 kasike putera,solja mladog sira,pola solje pavlake,so po ukusu.

Priprema
Umutiti tijesto od jaja,1,5solje mlijeka,2 solje brasna,3 kasike ulja i soli po ukusu.Smjesa treba biti malo gusca od smjese za palacinke.Oguliti krompir i narendati ga i posoliti.Tepsiju premazati puterom,staviti na nju krompir,a zatim preliti tijestom,Peci u rerni na srednjoj vatri dok ne porumeni.Pomijesati pola solje mlijeka sa 2 kasike putera i zagrijati da se puter rastopi.Pecenu kljukusu izvaditi iz rerne,izrezati je na kocke i preliti zaljevom od mlijeka i putera.Vratiti u zagrijanu iskljucenu rernu na nekoliko minuta.Servirati sa smjesom od pavlake i mladog sira posoljenu po zelji.


""""""""""""


Potrebni sastojci:
Tjesto
2 jaja
1.5 solja mlijeka
2 solja brasna
3 kasike ulja
soli po ukusu

Baza
4 srednja krompira
so (po ukusu)
3 kasike putera

Zaljev
pola solje mlijeka
2 kasike putera

Pridjev
solja mladog sira
pola solje pavlake
bijeli luk (cesnjak)
so po ukusu


Naèin pripreme:
Umutiti tjesto od jaja, 1.5 solje mlijeka, 2 solje brasna, 3 kasike ulje, soli po ukusu. Smjesa treba biti malo gusca od smjese za palachinke.
Oguliti krompir i izrezati ga na tanke plohe i posoliti.
Tepsiju premazati sa puterom, i staviti po njoj krompir, a zatim zaliti sa tjestom.
Peci u zagrijanoj rerni na srednjoj vatri dok neporumeni.
Pomjesati pola solje mlijeka sa 2 kasike putera i zagrijati da se puter rastopi.
Pecenu kljukusu izvaditi iz rerne, izrezati je na kocke, i preliti zaljevom od mlijeka i putera.
Vratiti u zagrijanu iskljucenu rernu nekoliko minuta.
Servirati sa smjesom od pavlake i mladog sira posoljenu po zelji. Za one koji vole bijeli luk, mozete staviti sitno isjeckani bijeli luk u ovu smjesu.

13-11-2008 at 17:02 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: RECEPTI za slana jela

a sad nesto kontam da to sto ti trazis nije vrilica pa evo neka ona procita ovaj recept koji sam nedavno ostavila


citat:
Drugarica wrote:
nije me bilo da vam napisem kakva je to pita sad mi zao sto odmah ne metnu recept da se ne pitate djaba

evo ovako... to je jedna stara pita sa podrucja srednje Bosne, koju rijetko ko danas da pravi.

Pita se zove vrilica, zato sto se brasno MORA zamjesiti rukom, a vrelom vodom nije problem ono zapoceti sa mikserom ali zato tijesto treba rukom doraditi...

evo recept za dvije osobe

1 i pol velika solja brasna
1 solja vrele prokuhane vode (sa kasikicom soli i jedno 2 dobre kasike masla)

to se sve zamjesi pa se onda to tijesto treba raspljeskati po tepsiji u kojoj je zagrijano maslo (ovo je najtezi jer je vrelo tijesto i vrela tepsija )
Kada ste stavili tijesto, kasikom ga malo probusite.

Pece se na 200 stepeni jedno 15-20 minuta. Zatim se izvadi i polije sa jedno 3dl mlijeka i opet vrati u rernu. Ono mlijeko sada ulazi u tijesto kroz rupice koje ste napravili prethodno sa kasikom.

Nas dvoje volimo da je resh, pa mi to duze pecemo dok ne porudi, a napravimo skroz tanko

Kada mislite da je gotovo, DOBRO pokajmacite i stavite i sira ako hocete i navalite



Danas bila krompirusa sa pokajmacenom svjezom salatom

13-11-2008 at 17:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 27
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Gastronomija : RECEPTI za slana jela New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice