Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu (by cupo

Naselje zvano Stari grad u Prijedoru prije srpsko crnogorske fasisticke agresije je bilo naseljeno uglavnom muslimanima. Prijedorcani kazu da je ovo jedan od najljepsih dijelova grada. Stari grad je ustvari ko ostrvo s jedne strane je Sana a s druge strane ne znam koja rijecica (koja je skoro presusila) tako da je Stari grad povezan s mostom s ostalim dijelovima grada.

Ovako je Stari grad izgledao prije srpsko crnogorske fasisticke agresije



Tokom srpsko crnogorske fasisticke agresije kao sto sam vec ranije spomenuo, metodama na kojima bi i Hitler pozavidio, Srbi su sravnili sa zemljom ovaj dio grada stanovnistvo pobili, protjerali, muslimanske kuce prvo opljackali pa zatim srusili i takodje u ovom dijelu grada sravnili sa zemljom dvije dzamije. A nigdje u danasnjem Prijedoru ne vidjoh spomenik za srpska nedjela sprovedena na ovom podrucju.

Stari grad danas izgleda ovako

Kuce se renoviraju



27-08-2008 at 23:32 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu (by cupo

Na istom mjestu obnovljene su dvije dzamije. Jedna u potpunosti dok druga nije jos skroz obnovljena.



27-08-2008 at 23:36 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu (by cupo

Jos jednom spomenik iz centra grada




A rezultat "borbe" za srpsku stvar je sljedeci:




I u Prijedoru kao i u Vlasenici, Foci, Srebrenici, Zvorniku, Divicu itd itd svake godine su sehidske dzenaze zavisi koliko se tijela pronadje u masovnima grobnicama. Ovo je samo jedno od mezarja gdje se sahranjuju civilne zrtve srpsko crnogorske fasisticke agresije. Dosta Prijedorcana je sahranjeno i na mezarju u Kozarcu



Dzenaza obavljena ove godine

27-08-2008 at 23:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Tesko je zaista sve prepricati i prenjeti emociju u pisanoj formi. Nadam se da ce se i Jack ukljuciti koji sigurno puno toga vise zna od mene.

Na mezarju uslikah i porodicu


[Edited by cupo on 28-08-2008 at 00:01 GMT]

28-08-2008 at 00:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

23.07.2008 obavljane je jos jedna dzenaza u Kozarcu i Prijedoru za 70 zrtava srpsko crnogorske fasisticke agresije. Tada su na dzenazi bile prisutne i "Zene u crnom" iz Beograda. Pa evo njihovog texta o Prijedoru, Kozarcu i dzenazi


Prijedor: nepriznati genocid ili „A svet je æutao“

„Stvorili ste nam oseæaj da smo nièiji...“
Sudbin Musiæ, Prijedor

„Zovem se majka hrabrost“, „Ja sam Majka Mejra“ – kaže žena nižeg rasta sa naoèalima sede kose. Napulju pljušti kiša. „Nebo se otvorilo“ – kaže jedna druga žena isto tako sede kose. „Moj sin jedinak je ubijen u Omarskoj, muèen je dva meseca pre nego što æe ga ubiti“. Druga žena toplih oèiju boje badema dodaje:“Moj sin jedinak je masakriran na Koriæanskim stjenama“. Èetvrta, baka kaže:“Ja svog sina još nisam pronašla“. „Ne gubi nadu“, odgovara Majka Mejra, „Majka hrabrost“, „Ja sam pronašla i pokopala svog mrtvog ubijenog sina i svoju mrtvu ubije kæi“. Peta žena plave kose, širokog srca, prièa; pet je ujutru, napolju pljušti kiša:“Ja sam sa æerkicom od tri godine bila u Trnopolju, Keratermu i Omarskoj, preživela sam, ja sam zatvorila Omarsku“.
Kiša i dalje pada, nebo se nad nama spustilo... Idemo ulicom ka mezarju gde æe se obaviti dženaza. Emsuda prièa:“Ovom ulicom bager je dva sata sakupljao mrtve ljude. Cesta je bila sva u krvi. Ni jedan punoletan muškarac iz te ulice nije preživeo. Sve su ih pobili. Nismo mogèi da verujemo da se pomirimo sa èinjenicom da su nas zatvarali, muèili i ubijali naše komšije, naši najbliži dojuèerašnji prijatelji. Mi smo vama zahvalne što ste sa nama podelile našu tugu.“
Zovem se Staša, zovem se Ljilja, zovem se Persa, zovem se Ružica, zovem se Gordana, zovem se Sabina, zovem se Miloš, zovem se imenovan/a zloèinom poèinjenim u naše ime. Zovem se Staša, zovem se Ljilja, zovem se Persa, zovem se Ružica, zovem se Gordana, zovem se Sabina, zovem se Miloš, zovem se dolazim vama na noge iz države organizovanog zloèina. Zovem se Staša, zovem se Ljilja, zovem se Persa, zovem se Ružica, zovem se Gordana, zovem se Sabina, zovem se Miloš, i donosim venac belih ruža na kome piše „Sa saoseæanjem i solidarnošæu, Mreža Žena u crnom Srbije“.

Kiša i dalje pada, svuda voda, vlaga i blato. U kafkijanskom smo prostoru... Zovemo se Omarska, Keraterm, Trnopolje, masakr na Koriæanskim stjenama (masakrirano 200 Bošnjaka muškaraca iz sela Tukovi, na planini Vlašiæ, kod Skender Vakufa). Nekad su bili masakri u Juzefovu, Lomaziju...U Keratermu je ubijeno 300 ljudi, u Omarskoj je ubijeno 180 ljudi. Koncentracioni logori na tlu Evrope u Bosni... Podseæaju na Dahau, Bergen Belsen, Mathauzen, Ravensbrik, Aušvic Birkenau iz Nacistièke Nemaèke. U njima je ubijeno oko èetiri miliona Jevreja. Estetika je ista. Bodljikava žica je bila tu. I muèenja i ubistva i silovanja. I ljudi su isti. Nemci i Srbi. I Bošnjaci i Jevreji. I prvo rešenje je bio progon, drugo rešenje je bilo koncentracija/preseljenje ili „organizovano lutanje naroda“ (Hana Arent), konaèno rešenje je bilo ubijanje u fabrikama smrti. Ubice su bile osloboðene bremena izbora. Obezlièavali su proces ubijanja. Dehumanizovali su drugog i doprineli psihološkom distanciranju koje im je omoguæilo da ubijaju. I Nemci i Srbi su postali poèinioci. I Nemci i Srbi su sami odabrali da ubijaju. (Ervin Štaub). I Nemci i Srbi nisu bili samo dobrovoljni dželati nego su zapravo želeli da budu genocidni dželati Jevreja/Bošnjaka. Potpuna degradacija i poniženje žrtava olakšalo je njihovu dehumanizaciju. (Danijel Goldhagen) „Da li je ubijanje Jevreja/Bošnjaka bilo u suprotnosti sa njihovom savešæu? (Hana Arent) Adolf Ajhman u holokaustu ili Milomir Stakiæ, Duško Sikirica, Duško Tadiæ, Damir Došen, Dragan Kolundžija, Darko Mrða, Dragoljub Prcaæ, Mlaðo Radiæ, Zoran Žigiæ, Predrag Banoviæ, Željko Mejakiæ, Momèilo Gruban, Duško Kneževiæ, Dušan Fuštar u bosanskom genocidu. Njihove zloèine legalizovala je država. Adolf Ajhman je organizovao vozove koje su u gasne komore Treblinke, Sobibora, Majdaneka odnele u smrt živote šest miliona Jevreja, a bosanski Srbi 14.000 su Bošnjaka ubili. Opseg ubijanja zamagljivao je njihovo seæanje na pojedinaène masakre. Obièni Nemci/obièni Srbi su lako postajali genocidne ubice i to su radili iako nisu morali. Svaki poèinilac je doprinosio programu istrebljenja. Nemci ili Srbi su mogli reæi „ne“ masovnom ubijanju. I jedni i drugi su odabrali da kažu „da“. (Danijel Goldhagen)

Sedamdeset tabuta je tu, na jedanaestoj dženazi, u tu vlažnu zemlju pokopano: Hambarin (400 izbeglica), Rizvanoviæi (ubijeno 100 Bošnjaka), Prijedor (u samom gradu ubijeno 5.200 Bošnjaka i Hrvata), Kozarac (ubijeno 100 Bošnjaka)... Nekada su bili Odesa, rumunski pokolj (masakrirano 50.000 Jevreja), Babi Jar, kotlina u blizini Kijeva, ukrajinski pokolj (masakrirano 33.000 Jevreja), Festival žetve, Lublinska oblast (masakrirano 42.000 Jevreja)...
Prve su se u Kozarac vratile one žene koje nemaju nikog, koje su izgubile svoju decu, svoju braæu, svoje muževe. Žene koje su sve izgubile su bile te koje su prve pružile ruku pomirenja. One žene koje iza sebe nemaju nikog i ništa osim svojih praznih tela, onih koja su ispražnjena od dece i koja još uvek za njima tragaju. Ne gube nadu, po masovnim grobnicama traže ostatke svojih najmilijih. Ženama u Bosni i Hercegovini je potrebno veliko srce da bi se stvorio mir.
I kiša je i dalje padala, svo vreme, po nama, po zemlji, po svežim humkama. Nebo je svedoèilo:“Ne postoje crne rupe zaborava. Ništa ljudsko nije toliko savršeno, a na svetu jednostavno ima previše ljudi da bi zaborav bio moguæ. Jedan èovek æe uvek preživeti da prièa“. (Hana Arent)


by Zene u crnom iz Beograda

28-08-2008 at 00:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Umjesto da se bave knjigom i naukom danasnja djeca u Prijedoru protestvuju protiv nezavisnosti Kosova. Ja se divim povratnicima u Prijedoru nakon svega prezivljenog kako s gamadi mogu zivjeti. Generalno mi je drago da se svijet vraca ali sa ovakvim Srbima nema suzivota i mira.

http://www.youtube.com/watch?v=kyCVeTo27Z0&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=-GMzd2Co4n8

http://www.youtube.com/watch?v=2m6H6j-pxgk

[Edited by cupo on 28-08-2008 at 21:47 GMT]

28-08-2008 at 21:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Zlocin genocida u Prijedoru

28-08-2008 at 21:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Prisjeæanje na strahote - godišnjica zloèina u prijedorskim logorima

U Prijedoru je održan okrugli sto pod nazivom „Kako saèuvati sjeæanja na prijedorske logore smrti". Logoraši su još jednom progovorili o stradanjima u logorima Keraterm, Omarska i Trnopolje prije 16 godina.

U maju 1992. godie na podruèiju prijedorske opštine otvorena su tri logora- Keraterm, Trnopolje i Omarska. U logoru Omarska, za koji mnogi logoraši kažu da je bio najzloglasniji, ubijeno je oko hiljadu Prijedorèana a od 3 hiljade logoraša Keraterma ubijeno je njih 300. Nakon 16 godina logoraši se još uvijek prisjeæaju dana provedenih u logoru. Sabiha Turkanoviæ z Kozarca jedna je od mnogobrojnih koji su proveli više od 150 dana u logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje: „Mi nismo ono što smo bili. Mi smo istraumatizirane osobe, naravno sve i jedna osoba koja je to preživjela i ona to ne može izbrisati jer ona legla-ustala ona ima tu sliku. Ta je slika meni u oèima. Ja se ne moram sastati sa logorašima. Ja dok se kreæem imam tu sliku.“

U Prijedoru se, kažu u udruženjima ovog grada, još uvijek porièu zloèini u logorima. Zbog toga se Prijedor mora suoèiti sa prošlošæu bez koje nema pomirenja kaže predsjednik uduženja logoraša Kozarac Sabahudin Gariboviæ i dodaje da je to neophodno svima:

„Svi bi trebali da priznaju ono što su radili. Kada priznaju svoj zloèin tek onda æe doæi do suživota na podruèiju opštine Prijedor.“

Memorijalni centar Omarska

Okrugli sto „ Kako saèuvati sjeæanja na prijedorske logore smrti“ bila je prilika da se otvori pitanje memorijalnog centra Omarska u èiju realizaciju, kako je reèeno treba da se ukljuèe svi kako bi se podigao memorijalni centar koji bi bio opomena za sledeæe generacije. Predsjednik inicijativnog odbora za formiranje fondacije memorijalnog centra Satko Mujagiæ kaže kako saèuvati sjeæanja: „ Prièajuæi o tome, pozivajuæi ljude da razgovaramo, pozivajuæi medije i gradeæi spomen-obilježija i neke vrste sjeæanja na ta mjesta. Jer ovo što se desilo u Prijedoru je od svjetske važnosti. Logor Omarska se može uporediti sa Aušvicem, to nisam ja izmislio, to su drugi ljudi rekli.“



U haškom tribunalu dokazano je da su u logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje poèinjeni zloèini èije æe obilježavanje biti nastavljeno i danas na lokaliteu „Hrastova glavica“ u opštini Sanski Most dok æe dan kasnije logoraši te porodice ubijenih i nestalih posjetiti logor Omarska.


Dragan Maksimoviæ



[Edited by cupo on 28-08-2008 at 21:55 GMT]

28-08-2008 at 21:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Prijedorski zlocinci


Ratni zlocinac Željko Mejakiæ



Anðeo smrti - bivši komandant logora u Omarskoj, Željko Mejakiæ, na optuženièkoj klupi Haškog tribunala 2003. godine. Kasnije je sluèaj prebaèen Sudu BiH koji je Mejakiæa osudio na 21 godinu zatvora, a suoptužene Grubana i Kneževiæa na 11 i 31 godinu zatvora za zloèine u Omarskoj.


Ratni zloèinac Dušan Fuštar


Bivši zapovjednik smjene zatvorskih stražara u logoru Keraterm kod Prijedora, Dušan Fuštar, osuðen je pred Sudom Bosne i Hercegovine na devet godina zatvora nakon što je priznao krivnju po dijelovima optužnice koja ga je teretila za ratne zloèine poèinjene 1992. godine. Fuštara se izravno teretilo da je sudjelovao u odabiru dvadeset zatoèenih muškaraca koji su potom odvedeni iz Keraterma i strijeljani.


Ratni zloèinac Momèilo Gruban



Ratni zloèinac Momèilo Gruban osuðen je na 11 godina zatvora radi poèinjenih zloèina nad Bošnjacima i Hrvatima Prijedora. Momèilo Gruban je kao zapovjednik jedne od smjena zatvorske straže proglašen odgovornim za izravno zlostavljanje zatoèenika te za smrt najmanje njih èetvorice.



Imena ostalih ratnih zloèinaca iz Prijedora

» ZORAN ZIGIC, "ZIGA"
ZELJKO MEAKIC
MIROSLAV KVOCKA
DRAGOLJUB PRCAC
MLADEN RADIC, "KRKAN"
MILOJICA KOS, "KRLE"
MOMCILO GRUBAN, "CKALJA"
DUSAN KNEZEVIC, "DUCA"
Pukovnik VLADIMIR ARSIC
Major RADMILO ZELJAJA
NADA BALABAN
DRAGAN KOLUNDZIJA
DUSKO SIKIRICA
DAMIR DOSENdetalji zlocina
GORAN BOROVNICA
ZELJKO SAVIC
MIRKO BABIC
NIKICA JANJIC
DRAGOMIR SAPONJA
ZDRAVKO GOVEDARICA
PREDRAG KOSTIC, "KOLE"
NEDELJKO PASPALJ
MILAN PAVLIC
MILUTIN POPOVIC
DRAZENKO PREDOJEVIC
ZIVKO JOVIC
MILOMIR STAKIC
SIMO MISKOVIC
SLOBODAN KURUZOVIC
GROZDAN MUTIC
BRANKO BASARA
DRAGAN TADIC
MILAN KOVACEVIC
SIMO DRLJACA
NEDJELJKO TIMARAC
DRAGAN FUSTAR
DRAGAN KONDIC
GORAN LAJIC
MIRKO VRUCINIC
MIODRAG PRISTANA
RANKO MIJIC
SRDJO SRDIC
MOMCILO RADANOVIC, "CIGO"
MARKO PAVIC
MILENKO VUKIC


Vise o njihovim nedjelima mozete procitati ovdje http://www.prijedor.ba/bih/historija,zlocinci.php

Edit: samo prekopiratje link u braus i enter nece nesto link da mi radi na nasoj stranici

[Edited by cupo on 28-08-2008 at 22:12 GMT]

28-08-2008 at 22:11 | Ukljuèi u odgovor
gazija
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 31-10-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 18
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Nisam baš pretjerano èesto na ovom forumu ali svaki put kada svratim ne propustim priliku da pogledam teme koje tretiraju zloèin koje je srbo-èetnièka armada poèinila za vrijeme agresije na BiH.Upravo i ova tema koja govori o zloèinu u Prjedoru na najbolji moguæi naèin svjedoèi o razmjeru zvjerstava poèinjenih na prostoru BiH.Ne postoji gotovo niti jedno podruèje u BiH na kome ta ološ èetnièka nije ostavila svoj krvavi trag za vrijeme agresije.
Ono što meni najteže pada je èinjenica da mnogi od tih monstruma još uvjek slobodno šetaju ulicama onih gradova u kojima su te zloèine poèinili pa tako vjerovatno i po Prjedoru.
Svakako želim iskoristiti ovu priliku da se tebi cupo zahvalim za sve ono što èiniš na ovom forumu kako bi istina o svim tim zloèinima doprla do javnosti

29-08-2008 at 13:59 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice