Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

17.08.2009

Bila je strašna ta pucnjava, nezamislivo

Hasan Elkaz, svjedok Tužilaštva, tvrdi da je Milorada Radakoviæa Srbu vidio 21. avgusta 1992. godine. Hasan je tada bio meðu civilima koji su u konvoju provoðeni iz pravca Prijedora ka Travniku, a Radakoviæ meðu vojnicima koji su ih osiguravali.

„Par minuta sam ga posmatrao, a onda mu se moj brat, koji ga poznaje odranije, htio javiti. Rekao sam mu da se sakrijemo. Imao sam prilike u logoru Omarska vidjeti kako poznanici zatvorenika doðu po njih, odvedu ih, i onda se ti ljudi više nikada ne vrate“, isprièao je Elkaz.

Radakoviæ je, prema optužnici, skupa sa Zoranom Babiæem, Gordanom Ðuriæem, Miloradom Škrbiæem, Ljubišom Èetiæem, Dušanom Jankoviæem i Željkom Stojniæem uèestvovao u osiguranju konvoja, a zatim u odvajanju i strijeljanju više od 200 civila na Koriæanskim stijenama.

Prema iskazu svjedoka Elkaza, u konvoju je bilo „izmeðu dvije i tri hiljade ljudi“, koji su ukrcani u autobuse i kamione s prikolicama.

„Poslije Banje Luke smo se èesto zaustavljali. Prišao bi jedan vojnik i ubacio kesu u svaki autobus i kamion i rekao da se stavi svaka dragocjenost i vrijednost ili novac. To je više puta uraðeno“, kazao je.

Kako se navodi u optužnici, optuženi su od civila Bošnjaka i Hrvata, “uz prijetnju da æe ih ubiti”, uzimali novac i druge dragocjenosti. Na jednom od takvih stajanja Elkaz je primijetio Milorada Radakoviæa kako razgovara s jednim od vozaèa.

„Na jednom mjestu, poslije sam saznao da se zove Koriæanske stijene, èula se strahovita pucnjava. Nama su rekli da pognemo glave i da sluèajno ne dižemo pogled. Mi smo tako uradili. Bila je strašna ta pucnjava, nezamislivo. Mislio sam da na nas neko puca“, rekao je Elkaz.

Drugi svjedok Tužilaštva Ranko Mijiæ isprièao je da je u avgustu 1992. radio kao naèelnik kriminalistièke policije u Prijedoru. Po njegovim rijeèima, "najvišu vlast u policiji" su imali „Simo Drljaèa, kao naèelnik, i Dušan Jankoviæ, kao komandir policijske stanice“. Drljaèa je poginuo prilikom hapšenja 1997. godine.

Mijiæ je kazao da mu je poznato da su 1992. u Prijedoru postojali interventni vodovi, ali da su bili odvojeni od krimslužbe te da je njima mogao nareðivati iskljuèivo Simo Drljaèa.

„Ako nema Sime, mislim da njih niko nije mogao aktivirati. Simo je držao sve u svojim rukama s obzirom na to kakav je bio – bahat i osvetoljubiv. On je bio gospodar svega u to vrijeme“, rekao je Mijiæ i dodao da je u Drljaèinom odsustvu Jankoviæ bio njegov „funkcionalni zamjenik“.

Kako je kazao, interventni vod formiran je kao jedinica za posebne namjene i oružane akcije, koja je povremeno uèestvovala i u „pratnji konvoja radi bezbjednosti ljudi“.

„Za Koriæanske stijene saznao sam nakon dva ili tri dana. Šaptalo se šta se desilo, pa sam i ja èuo... Saznanja su bila vrlo štura. Iz konvoja je izveden veæi broj ljudi i strijeljani su tu na licu mjesta“, dodao je Mijiæ.

Svjedok se prisjetio kako je skupa s velikim brojem policajaca uèestvovao na asanaciji terena na Koriæanskim stijenama.

„Cilj je bio da se izvrši asanacija, ali s obzirom na to da se pokvarila dizalica, to nije uraðeno. Nakon toga, Simo je naredio da se kamenjem zatrpaju leševi. Ja sam sišao dolje ali nisam radio na tome. Pokušalo se i nekom teènošæu zapaliti tijela, ali to nije uspjelo“, isprièao je Mijiæ.

(FENA)

17-08-2009 at 21:29 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

18.08.2009.

Dado Mrða me udario pištoljem po leðima

Zaštiæeni svjedok K05 je na kraju svog iskaza pred Sudskim vijeæem zamolio optužene da mu ne zamjere na svjedoèenju.

"Nadam se da mi optuženi neæe zamjeriti i da se nekad možemo vidjeti“, rekao je K05, svjedok Tužilaštva na suðenju sedmorici bivših pripadnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor i interventnog voda tadašnje milicije.

Tužilašto smatra da su svi optuženi uèestvovali u strijeljanju oko 200 muškaraca 21. augusta 1992. na Koriæanskim stijenama, na planini Vlašiæ.

Ovaj svjedok je kazao da je 14. maja 1992. zajedno s porodicom i drugim mještanima pokušao napustiti podruèje opæine Prijedor, ali su ih zarobili pripadnici jedinice Vojne policije Pete kozarske iz Sanice.

Svjedok je nakon nekog vremena odveden u logor Trnopolje, gdje ostaje sve do 21. avgusta 1992. godine.

"Tog dana došla su èetiri autobusa i imao sam sreæu da je naišao Draško Krndija, moj komšija, pripadnik interventnog voda, u policijskoj maskirnoj uniformi. Rekao mi je da uðem u autobus gdje mi je pronašao mjesto“, kazao je K05.

Svjedok K05 je bio u tom autobusu do Kozarca, gdje je njega i još dvojicu muškaraca Krndija premjestio u drugi kamion rekavši da im je "tamo bolje" i da æe "imati više mjesta“.

"Smjestili smo se u zadnji kamion na kraju koji je, kao i ostali, veæ bio pun. Mislim da smo se zaustavljali 10 do 12 puta zbog pljaèkanja. Jednom prilikom me je Dado Mrða pištoljem po leðima udario i dao mi kesu da pokupim od drugih novac“, objasnio je K05.

Darko Mrða priznao je krivicu u Meðunarodnom kriviènom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) za sudjelovanje u ubistvu i nehumanim djelima 21. avgusta 1992. godine na Koriæanskim stijenama.

Osuðen je 2004. na 17 godina zatvorske kazne. U optužnici Tužilaštva BiH se navodi da su optuženi "uz prijetnju da æe ih ubiti“ oduzimali novac i vrijednosti u konvoju u kojem je bilo više od 1.200 civila.

Zaštiæeni svjedok je kazao da je kolona stala blizu rijeke Ugar, gdje je nedaleko od kamiona u kojem se nalazio vidio dva autobusa i "10 do 12 ljudi u zelenim i policijskim uniformama“.

"Pred suton smo došli na Smetove i tu su nas istovarili te rekli da idemo svojima. Tu sam vidio vojsku u razlièitim uniformama, ali ne i ljude koji su bili kraj rijeke Ugar“, kazao je K05.

(FENA)

19-08-2009 at 11:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Otkriveni ostaci još èetiri tijela na Koriæanskim stijenama

Na Koriæanskim stijenama, gdje ekspertni tim Instituta za nestale osobe (INO) BiH veæ mjesec dana traga za ostacima tijela stradalih osoba nesrpske nacionalnosti iz Prijedora i Kozarca, koje su prije 17 godina ubili pripadnici Interventnog voda Centra javne bezbjednosti (CJB) Prijedor, otkriveni su skeletni ostaci još èetiri tijela, èime se broj ekshumiranih žrtava poveæao na 56, javio je dopisnik Agencije ONASA.

Skeletni ostaci su transportovani u "Gradska groblja" Visoko i sada slijedi proces njihove identifikacije.

(ONASA)

20-08-2009 at 13:33 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

21.08.2009

Koriæanske stijene

Sjeæanje na strijeljane i zapaljene civile

Na Koriæanskim stijenama, na planini Vlašiæ, i ovog 21. augusta žrtve æe ponovo stati na liticu i pogledati u nepreglednu kotlinu i guste šume. Èut æe žubor vode i ponovo se sjetiti dana kada su zajedno sa onima kojih više nema stajali na tom mjestu i išèekivali smrt.
Svi æe poželjeti još ovaj put da se u nekoj od bijelih vreæa sa posmrtnim ostacima pronaðenim na stijenama i nedaleko od njih naðu kosti nestalih èlanova porodica.

Više od 1.200 civila koji su konvojem voðeni na razmjenu u Travnik prošli su putem preko Koriæanskih stijena 21. augusta 1992. godine. Pripadnici Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor i interventnog voda tadašnje milicije izdvojili su oko 200 muškaraca Bošnjaka i Hrvata iz tog konvoja koje su potom sproveli do provalije i strijeljali.

Od ukupnog broja ubijenih civila, 12 je preživjelo strijeljanje. Nakon 17 godina pronaðeni su posmrtni ostaci njih 56.

"Na prvi pogled ta grobnica izgleda kao da nije izmještana, da je primarna, ali smo našli spaljivanja. Tu su ih polili benzinom i zapalili. Donosimo nekih 15-ak vreæa sa zemljom, granjem, te dijelovima košæica koje nisu izgorjele“, objašnjava Amor Mašoviæ, èlan kolegija Instituta za traženje nestalih osoba BiH, koji radi na istraživanju grobnice na Koriæanskim stijenama..

Civili koji su izvedeni na strijeljanje ubijeni su iz pištolja i automatskog oružja, da bi potom s vrha litice pripadnici SJB Prijedor bacali bombe na ubijene i ranjene koji su ležali u provaliji.

Sulejman Kahrimanoviæ je jedan od 12 muškaraca koji su preživjeli strijeljanje, ali je taj dan izgubio sina Mehmeda kojeg i danas traži.

"Kad su sve pregledali i pokupili šta je u koga bilo rekli su: "Po krakom postupku, pali!" Njih je bilo jedno sedam do osam iza nas. Stajao sam u drugom redu i odmah se bacio u provaliju, bez razmišljanja. Metak me okrznuo na glavi, ali to nije bilo opasno", prisjetio se Kahrimanoviæ.

Za zloèine poèinjene na Koriæanskim stijenama 21. augusta 1992. godine pred Sudom BiH krivicu je priznao Damir Ivankoviæ, bivši pripadnik SJB Prijedor. U julu 2009. godine osuðen je na 14 godina zatvora.

Darko Mrða je takoðer priznao krivicu pred Haaškim tribunalom zbog uèešæa u strijeljanju civila na Koriæanskim stijenama. Ovaj bivši pripadnik interventnog voda osuðen je na 17 godina zatvora.

Pred Sudom BiH optuženo je još devet osoba za isti zloèin.

Na mjestu strijeljanja ni danas nema spomen obilježja, piše BIRN - Justice Report.

21-08-2009 at 12:29 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

21.08.2009

Obilježena 17. godišnjica zloèina na Koriæanima

KNEŽEVO - Minutom æutnje i bacanjem više od 200 bijelih ruža juèe je na Koriæanskim stijenama kod Kneževa obilježeno 17 godina od zloèina u kojem je stradalo preko 200 Bošnjaka i Hrvata.
Obilježena 17. godišnjica zloèina na Koriæanima

"Bilo je strašno. Nas oko 250 izveli su iz autobusa i naredili nam da kleknemo uz liticu, izvadili su nam sve pare iz džepova, poskidali satove i nakit i poslije naredbe 'Po kratkom postupku' poèeli da pucaju i guraju nogama", isprièao je Sulejman Kahrimanoviæ, jedan od 12 preživjelih Bošnjaka, koji je na Koriæanima izgubio sina Mahmuda, za kojim i danas traga.

On je kazao da je preživio zahvaljujuæi drvetu koje ga je zaustavilo pri padanju u ponor, te da su ga poslije èetiri dana lutanja po planini Vlašiæ na Babanovcu uhapsili pripadnici Vojske RS.

Sejdo Blaževiæ, otac koji je na Koriæanima izgubio dvadesetdvogodišnjeg sina, naglasio je da svake godine dolazi na ovo mjesto da oda poèast nevino stradalim graðanima Prijedora.

"Tragam za svojim sinom veæ 17 godina i još ga nisam našao. Zajedno smo bili u konvoju. Njega su odvojili i odvezli na ovo mjesto, na kojem je stradao. Dijete mi je izgubilo život, samo tražim da ga sahranim kao èovjeka", rekao je s velikim bolom Blaževiæ.

Adil Osmanoviæ, potpredsjednik RS, istakao je da je zabrinjavajuæe da 17 godina poslije stradanje preko 200 ljudi nema adekvatnog odgovora, prije svega istražnih organa RS.

"Poruka je da neæemo æutati i da tražimo da oni koji su kreatori i egzekutori budu izvedeni pred lice pravde. Na ovom skupu trebalo je da govorim u ime institucija RS, ali kako kada su u tom periodu bile ukljuèene u ovaj zloèin", kazao je Osmanoviæ.

On smatra da je velika odgovornost na institucijama RS, te da je pravda spora ali dostižna.

Porodice nastradalih su podsjetile da na mjestu stradanja nema spomen-obilježja.

"Naèelnik opštine Kneževo nam je u odgovoru na naš zahtjev da se postavi spomen-ploèa odgovorio da to nije po zakonu jer bi postavljena ploèa pored puta ometala saobraæaj, te da još nije vrijeme jer bi bila oskrnavljena", rekao je Edin Ramoviæ iz Udruženja Prijedorèanki "Izvor", koje osmu godinu zaredom organizuje posjetu Koriæanima.

Porodice nastradalih Bošnjaka juèe su simbolièno otkrili ploèu, ali su je poslije završene ceremonije vratili u Prijedor.

Više od 1.200 civila koji su konvojem voðeni na razmjenu u Travnik prošli su putem preko Koriæanskih stijena 21. avgusta 1992. godine. Pripadnici Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor i Interventnog voda tadašnje milicije izdvojili su oko 200 muškaraca Bošnjaka i Hrvata iz tog konvoja, koje su potom sproveli do provalije i strijeljali.

Amor Mašoviæ, direktor Instituta za traženje nestalih lica BiH, rekao je da je dosad pronaðeno oko 100 tijela na oba lokaliteta, te da su samo èetiri identifikovana.

"Teren je jako nepristupaèan i pronalazak ide sporo. Proces traženja trajaæe onoliko dugo dok ne budemo sigurni da ništa nismo ostavili", kazao je Mašoviæ.

Osuðeni Mrða i Ivankoviæ

Za zloèin na Koriæanskim stijenama Tužilaštvo BiH dosad je optužilo devetoricu bivših pripadnika Interventnog voda prijedorske policije.

Presuda je veæ izreèena Damiru Ivankoviæu, koji je osuðen na 14 godina zatvora. On je jedan od sedmorice koje je Tužilaštvo BiH u januaru ove godine optužilo za uèešæe u sprovoðenju bošnjaèkih i hrvatskih civila iz prijedorskih logora do lokaliteta Koriæanskih stijena na Vlašiæu i strijeljanju njih više od 200.

Ivankoviæ je osuðen na osnovu sporazuma o priznju krivice. Ubrzo nakon njega krivicu je priznao Gordan Ðuriæ, ali je Sud odbio taj sporazum jer je Vijeæe zakljuèilo da optuženi nije iznio potpunu istinu u svjedoèenju na koje se obavezao sporazumom.

Ðuriæu je poslije ljetne pauze u Sudu BiH nastavljeno suðenje zajedno s ostalim optuženim: Zoranom Babiæem, Miloradom Radakoviæem, Miloradom Škrbiæem, Ljubišom Èetiæem, Dušanom Jankoviæem i Željkom Stojniæem.

U julu su uhapšena još dvojica bivših pripadnika prijedorske policije, Saša Zeèeviæ i Radoslav Kneževiæ, koje je Tužilaštvo takoðe optužilo za ovaj zloèin.

Haški tribunal je 2004. godine za ratni zloèin na Koriæanskim stijenama na 17 godina osudio Darka Mrðu, koji je takoðe priznao krivicu u okviru sporazuma s tužiocem.

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/vijesti/45211/Obiljezena-17-godisnjica-zlocina-na-Koricanima.html

22-08-2009 at 12:31 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Koriæanske stijene: Još jedan sporazum

24 avgust 2009 Državno tužilaštvo najavilo da je postignut još jedan sporazum o priznanju krivice za zloèin poèinjen na Koriæanskim stijenama.

Tužilaštvo BiH je najavilo da je postignut sporazum o priznanju krivnje sa još jednim optuženim za zloèin poèinjen na Koriæanskim stijenama, ne preciziravši o kome se radi.

Prijedlog sporazuma o priznanju krivnje bit æe razmatran u nastavku suðenja, 25. augusta.

Za zloèin na Koriæanskim stijenama, koji je poèinjen 21. augusta 1992. godine, Tužilaštvo BiH tereti Zorana Babiæa, Milorada Radakoviæa, Gordana Ðuriæa, Milorada Škrbiæa, Ljubišu Èetiæa, Dušana Jankoviæa i Željka Stojniæa.

Svi optuženi su, smatra Tužilaštvo BiH, kao pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti Prijedor uèestvovali u odvajanju i strijeljanju više od 200 civila na Koriæanskim stijenama na planini Vlašiæ.

Uèešæe u ovom zloèinu priznao je Damir Ivankoviæ, kojeg je Sud, nakon prihvatanja sporazuma, osudio na 14 godina zatvora.

Nakon Ivankoviæa, i optuženi Gordan Ðuriæ je postigao sporazum, ali ga Sudsko vijeæe nije prihvatilo jer se Ðuriæevo svjedoèenje protiv ostalih optuženih razlikovalo u odnosu na “èinjenièni opis naveden u optužnici”.

U nastavku suðenja kao svjedok Tužilaštva BiH saslušan je Enes Džaferoviæ, koji je 21. augusta 1992. godine bio u konvoju na putu od Tukova, opæina Prijedor, ka Travniku. Svjedok je isprièao da je bio zajedno s drugim civilima u autobusu koji se pokvario prije nego što æe doæi do Kneževa/Skender-Vakufa.

“Bili smo u autobusu i èekali. Došla je lada, iz koje su izišla tri vojnika sa automatskim puškama. Jedan je poèeo da galami, govoreæi da nas može pobiti. Nedugo zatim, došao je prazan autobus iz pravca Travnika i potrpani smo u njega”, kazao je Džaferoviæ, dodavši da je “tada došao i Mile koji ih je kasnije spasio”.

Svjedok je pojasnio da su ušli u taj drugi autobus i krenuli, meðutim ubrzo se i taj autobus pokvario.

“Stali smo kod nekih sela, vidjeli smo da je bilo vojske. Došlo nam je troje ili èetvero s kokardama na glavi. Pitali su Mileta hoæe li on da ide spavati, a da oni ovo srede. Mile im je rekao da je on voða puta, ubijedivši ih da odu”, kazao je svjedok.

Nakon završetka ispitivanja, svjedok je pokazao u sudnici da je “Mile” optuženi Milorad Škrbiæ.

Svjedok je rekao da su kasnije civili iz autobusa potrpani u kamione, kojima su došli do mjesta Smetovi, odakle su pješke nastavili prema Travniku.

Prije kvara na autobusima, isprièao je svjedok, s njima je bio neki vojnik zvani “Zoka” iz Tukova, koji je naredio dvojici civila da od ostalih pokupe novac i zlato.

“Zoka je potrpao u džepove od vojnièkih hlaèa puno para, a kesu s nakitom uzeo je vozaè”, kazao je svjedok, dodavši da je on predao oko 3.000 tadašnjih maraka i sat koji mu je bio poklon.

Drugi svjedok Tužilaštva bio je Ferid Kovaèeviæ, koji je 21. augusta 1992. godine takoðer bio u konvoju na putu od Prijedora do Travnika.

“Kada smo došli do Koriæanskih stijena, vidio sam, s kamiona koji je imao ceradu, dva autobusa puna ljudi kojima su glave bile sagnute. Bili su to plavi autobusi na kojima je pisalo Ikarbus. Nisam vidio više ništa, a ne sjeæam se da sam èuo pucnjavu”, kazao je svjedok.

Tokom vožnje prema Travniku, isprièao je svjedok, “više puta je u kamion ulazio èovjek i tražio da predamo novac i zlato”. Svjedok ne zna ko je bio taj èovjek.

25-08-2009 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

26.08.2009

Koriæanske stijene

Ekshumirano 59 žrtava i ostaci brojnih zapaljenih tijela

Na lokalitetu Koriæanske stijene u srednjoj Bosni na kojem je 1992. poèinjen stravièan ratni zloèin strijeljanja bošnjaèkih i hrvatskih civila nad ivicom duboke provalije, završena je ekshumacija najmanje 59 tijela i ostataka neutvrðenog broja zapaljenih tijela.
Èlanovi Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine ekshumirali su ostatke žrtava na veoma nepristupaènom terenu, litici visokoj 70 metara, saopæeno je danas iz tog instituta.

Ekshumacija je zapoèela 21. jula po naredbi Suda BiH.

Kantonalno tužiteljstvo iz Travnika rukovodilo je ekshumacijom.

(FENA)

26-08-2009 at 15:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

26.08.2009

Sud BiH

Novo sporazumno priznanje krivice za Koriæanske stijene

Gordan Ðuriæ (1968.), optužen za krivièno djelo zloèina protiv èovjeènosti poèinjeno na lokalitetu Koriæanskih stijena, sklopio je s Tužilaštvom BiH sporazum o priznanju krivice.

Potpisanim sporazumom, optuženi Gordan Ðuriæ Buzda i Buzdovan, roðen 15. maja 1968. u mjestu Ljubija, opæina Prijedor, priznao je krivicu za uèestvovanje u ratnom zloèinu poèinjenom na lokalitetu Koriæanskih stijena na Vlašiæu 21. augusta 1992.

Optuženi, koji se tereti za zloèine protiv èovjeènosti, saglasan je da mu Sud BiH na osnovu sporazumnog priznanja izrekne kaznu od 7 do 10 godina zatvora.

Svjestan je da se sklapanjem sporazuma odrièe prava na suðenje i prava na žalbu na presudu koju mu na osnovu sporazuma izrekne Sud BiH.

Optuženi Ðuriæ æe, nakon što sud prihvati izjavu kojom se izjašnjava krivim, u skladu s ovim sporazumom, a prije odreðivanja kazne, lièno dati svoju izjavu kojom æe izraziti pokajanje pred žrtvama za njegovo uèestvovanje u izvršenju kriviènog djela koje priznaje.

O sklapanju sporazuma tužilac Tužilaštva BiH upoznao je udruženja porodica žrtava ratnih zloèina na podruèju Prijedora, koja su iskazala podršku sklapanju ovog sporazuma.

Zakljuèenjem sporazuma o priznanju krivice zadovoljavaju se interesi pravde, žrtava i javnosti, tako što se postiže ravnoteža izmeðu visine predložene kazne i interesa pravde, jer optuženi preuzima obavezu da svjedoèi o dogaðajima i teškim zloèinima i na taj naèin doprinosi rasvjetljavanju uèestvovanja i kriviène odgovornosti velikog broja poèinilaca teških kriviènih djela.

Takoðer, optuženi se potpisivanjem sporazuma obavezao da æe ovlaštenim osobama tužilaštva i policijskih agencija, prenijeti svoja saznanja o predmetnom dogaðaju i drugim dogaðajima od 1992. do 1995., a za koje se interesuju pravosudne i policijske agencije.

Sklapanjem sporazuma optuženi se obavezao i na dobrovoljno i potpuno svjedoèenje u ovom i drugim predmetima, kada bude pozvan da svjedoèi.

Ðuriæ se tereti da je kao pripadnik Interventnog voda CJB Prijedor 21. augusta 1992. na lokalitetu Koriæanskih stijena, na planini Vlašiæ, uèestvovao u ubistvu više od 200 muškaraca bošnjaèke i hrvatske nacionalnosti, koji su prethodno izdvojeni iz konvoja kojim su civili nesrpske nacionalnosti s podruèja Prijedora i prijedorskih logora, prevoženi prema teritoriji pod kontrolom Armije RBiH u Travniku.

Kako je saopæeno iz Suda BiH, predložena kazna u skladu je s ulogom optuženog Ðuriæa u navedenom zloèinu, jer je utvrðeno da optuženi nije uèestvovao u strijeljanju žrtava, veæ je bio angažovan na osiguranju lokacije na kojoj je pogubljenje izvršeno.

Sporazum je proslijeðen na prihvatanje Sudu BiH.

(FENA)

26-08-2009 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

01 septembar 2009

Koriæanske stijene: Pritvor za nove osumnjièene

Sud BiH odredio pritvor dvojici bivših pripadnika interventnog voda policije u Prijedoru koji su optuženi za ubistva poèinjena u augustu 1992. godine na Koriæanskim stijenama.

Državni sud je, prema prijedlogu Tužilaštva, odredio jednomjeseèni pritvor Petru Èivèiæu i Branku Topoli, osumnjièenim za uèešæe u ubistvima preko 200 civila na planini Vlašiæ 21. augusta 1992. godine.

Èivèiæa i Topolu uhapsili su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u augustu ove godine, zbog osnovane sumnje da su, kao pripadnici interventnog voda, uèestvovali u osiguranju konvoja kojim su civili nesrpske nacionalnosti s podruèja Prijedora prevoženi prema teritoriji pod kontrolom Armije BiH. Oko 200 muškaraca je prethodno izdvojeno iz konvoja, a potom strijeljano na lokalitetu Koriæanske stijene.

Prema navodima rješenja Suda, pritvor je odreðen zbog bojazni da bi osumnjièeni mogli ometati tok kriviènog postupka uticajem na svjedoke ili eventualne sauèesnike, te zbog težine kiviènog djela za koje se sumnjièe i moguænosti “narušavanja javnog reda i mira”.

“Sud je, nakon razmatranja podnesenog dokaznog materijala, utvrdio da postoji osnovana sumnja da su osumnjièeni poèinili krivièno djelo koje im se stavlja na teret”, stoji u odluci Suda.

Za zloèin na Koriæanskim stijenama, trenutno je pred Sudom BiH u toku suðenje Zoranu Babiæu, Gordanu Ðuriæu, Miloradu Radakoviæu, Miloradu Škrbiæu, Ljubiši Èetiæu, Dušanu Jankoviæu i Željku Stojniæu. Istom optužnicom se prvobitno teretio i Damir Ivankoviæ, ali je on nakon priznanja krivnje osuðen na 14 godina zatvora.

Oèekuje se i poèetak suðenja Saši Zeèeviæu i Radoslavu Kneževiæu, protiv kojih je optužnica potvrðena u julu 2009. godine.

Veliki broj svjedoka Tužilaštva, kao i Ivankoviæ, koji je svjedoèio nakon sklapanja sporazuma o priznanju krivnje, kazali su da je Petar Èivèiæ bio komandir prvog odjeljenja u interventnom vodu.

02-09-2009 at 18:10 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

07.09.2009

Sluèaj Koriæanske stijene

Uhapšen Marinko Ljepoja iz Prijedora

Po nalogu Tužilaštva BiH u Prijedoru je lišen slobode Ljepoja Marinko (1966.), osumnjièen da je, na lokalitetu Koriæanske stijene, poèinio krivièno djelo zloèina protiv èovjeènosti iz èlana 172. KZ BiH.
Policijski djelatnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su jutros na podruèju Prijedora lišili slobode Ljepoja Marinka, roðenog 20.05.1966. godine, nastanjenog u Prijedoru.

Ljepoja Marinko je pod istragom Posebnog odjela za ratne zloèine Tužilaštva BiH i osumnjièen je da je dana 21.08.1992. godine, na lokalitetu Koriæanske stijene na planini Vlašiæ, poèinio krivièno djelo zloèina protiv èovjeènosti iz èlana 172. KZ BiH.

Navedeni je osumnjièen za sudjelovanje u strijeljanju više od 200 osoba, odnosno muškaraca bošnjaèke i hrvatske nacionalnosti, koji su prethodno izdvojeni iz konvoja, kojim su civili nesrpske nacionalnosti, sa podruèja Prijedora i iz prijedorskih logora, transportovani prema Travniku.

Nakon lišenja slobode osumnjièenog, pripadnici SIPA-e izvršili su i pretres objekata i prostorija koje je koristio osumnjièeni Ljepoja Marinko.

Osumnjièeni æe tokom dana biti predat postupajuæem tužiocu Tužilaštva BiH, koji æe saslušati osumnjièenog, nakon èega æe odluèiti o pokretanju prijedloga za odreðivanje pritvora, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

(Sarajevo-x.com)

07-09-2009 at 14:51 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice