Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Obnavljaju i dzamiju u Starom gradu. Minaret je zavrsen al ostalo jos nije. I ne vidim da ima povratnika mozda par kuca. Ljudi su uglavnom po inostranstvu

30-08-2008 at 00:11 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

citat:
Ba** wrote:

Obicni gledaju ove u Hagu i imitiraju ih, to ti je sva njihova pamet .
E moj Cupo, ne treba ni da govorim vec znas i sam: riba smrdi od glave. A znas gde je glava - u Beogradu! Kad pocne srbija da se obracunava sa svojim zlodelima i kad poruci Sumarima hajte i vi e onda ce nesto i krenuti da se desava. I ja u srbiji cekam pa nikako da docekam. Pricam kad mogu u svom najblizem okruzenju, raspravljam ...malo vajde jer ih skoro vise ni ne zanima. Hoce narod da zaboravi sto je uzasno i tragicno. Jedino Evropa i Amerika mogu pritiscima i ucenama da pomeraju stvari nabolje. Ovdasnji politicari nemaju niti savesti niti svesti. Nazalost. Ostaje nama obicnima, svesnim i savesnim bicima, koji smo najvise nahebali da gradimo veze .



I agree i nemam sta dodati.
30-08-2008 at 00:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Na putu ka Banjaluci srpsko brdo i srpska suma

30-08-2008 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Hvala na temi.Kad vec pricas o Prijedoru, postavio bih kartu opcine Prijedor, prema popisu iz 1991, i objasnjenja uz naselja, kako je danas..Ovdje je karta opcine Prijedor







Krenuo bih od samog juga Prijedora.Naselje Brisevo


http://uk.youtube.com/watch?v=pgZ8E6z5HFU


Ovako izgleda danas.


http://hr.wikipedia.org/wiki/Pokolj_u_Bri%C5%A1evu_24._i_25._srpnja_1992.


70/350 Hrvata je ubijeno.Znaci, svaki peti.Selo spaljeno.I danas je spaljeno.Ima par starih Hrvata.Naravno, oblizni pravoslavni seljaci iz Miske Glave i Ljeskara, odakle bi koljaci dolazili, nego iz tih cetnickih krajeva.Zivota dole nema.Umrlo.Nestalo.Ima jedan cica stari 82 godine, pjesaci do Stare Rijeke gdje zupa crkva 4-5 km udaljeno.Stara Rijeka je podijeljeno selo Dejtonom, ali crkva je u Federaciji


Sto se tice Ljubije.Postojala je Latin Ljubija ili Latinska, gdje su katolici zivjeli.I Donja ili Islam Ljubija.U Islam Ljubiji se povratnici ne daju.Uce na Bosanskom, i promjenili su ime skole Svetog Save u Hasana Kikica, i veoma su nabrijani.Ovdje su slike Donje Ljubije.


http://uk.youtube.com/watch?v=udzloZ9B3PU&feature=related


Ovdje je jedan od boljih povrataka.Danas ima oko 800 povratnika, nekad je zivjelo skoro 2000, ali ubijeno je preko 200 u ovom naselju.


Evo vam slika jos i Islam Ljubije video i tako to, to je Bosnjacki dio Ljubije.Latinska Ljubija je sad cetnicko sranje, nema nista sevdaha i nicega


http://uk.youtube.com/watch?v=vFASY3rmDsE&feature=related


http://uk.youtube.com/watch?v=9WpoJgCVVRc

Cim izadjes iz Prijedora, imas veliko Polje.Poznato po Sevdalinci.Koliko je Prijedor polje.To je kod nas popularno Brdo, ili Brda.Skup sela cim izadjes iz Prijedora, juzno od grada.Hambarine, Rakovcani, Rizvanovici, Biscani, Carakovo, junacki mali Zecovi, to je sve Brdo, najkvalitetnija zemlja Prijedora, cetnici bi dali lijevu nogu, da mogu imati tu zemlju.Steta, sto niko ne razmislja od povratnika o prodaji zemlje.Preporucujem da gledate video, cim izadjete iz grada, pocinje nocna mora za cetnike


http://uk.youtube.com/watch?v=uAFASZseQNs&feature=related

Rakovcani





http://www.mojprijedor.net/modules.php?name=Brdo


1481 ubijen na podrucju Brda!!!!!

Procitajte samo


http://uk.youtube.com/watch?v=P4O-fcDWBE0


Stanica policije.9 radi.8 cetnika i jedan Bosnjak.Ali, kad padne 10 sati.Pocinje tabanje cetnickih policija.Najjaci kraj Krajine sto se tice povratka.A, svak ima.Puskicu.A neko dvije.Stari Kozarac.Jedan od najstarijih gradova Bosne.Osnovan 1330 tih godina.Skoro 700 godina star.Ovdje imate nesto o historiji Kozarca


http://uk.youtube.com/watch?v=OS3z71eo8YI


http://uk.youtube.com/watch?v=OS3z71eo8YI

31-08-2008 at 17:33 | Ukljuèi u odgovor
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Sto se tice zivota.Islam Ljubija se ne da.Dosta muskaraca je tamo bilo u 7 korpusu.Tamo cetalj nece smijeti da prodaje orlove, ako mu se zivi na ovom dunjaluku


Prodaja imovine skoro da ne postoji;Rakovcani, Rizvanovici, Biscani, Hambarine,Ljubija,Zecovi,Alisici...itd.Ima povratnika fino.Nazalost, ljepse bih se osjecao u Kozarcu ili juznim selima Prijedora, nego samom gradu.Cetnici su samo po centru polijepili ta mini sranja od orlova i tako dalje


Raskovac gdje su Bosnjaci zivjeli u vecini bilo nas je oko 70% .Tamo, Halid Muslimovic ima kucu.Danas je 50/50 iako dosta Srbalja je doslo tamo iz Kljuca i Sanskog Mosta, a vlada im podjelila kuce.Gornja Puharska mislim spava s puskom, jer to naselje je uz Kozaru.Donja Puharska je nekako promjenilo strukturu, ali ima Bosnjaka.Ima nas u Prijedoru:Raskovac, Donja Puharska, Tukovi


Kozaracki kraj je ostao Bosnjacki.Kamicani, Kozarac, Kozarusa, Trnopolje, Brdjani, Dera, Hrnici.Sve je to nase i danas.Babici su sad cetnicki.Kozarac ima 360 djaka u Os.Ima nesto u srednjoj ide u Prijedoru.Ima dosta.Otvoreni Bazen, motel.Pilana radi.Cetnici kao cetnici.Nema tamo zivota Bosnjaku.Ali, bila je incijativa, ja sam pisao predsjedniku Mz Kozarac i covjek je rekao da ce ganjati da Kozarac bude opcina.Pa, se nadam.Nema tu zivota, medju cetnicima.Najbolje je formirati dvije-tri Bosnjacke opcine ovdje, a ostalo.Lakse je prezivjeti.Cetnici u opcini daju mrvice za obnovu kuca Bosnjackih.Nista.Sve je to obnovljeno parama dijaspore.Kozarac danas sjaji.A, ipak para se ulozilo u to naselje.Zivot je bolji.Nego u Dubici ili Kostajnici koje su dalje.Bio je Dudakovic u Kozarcu.Fino

31-08-2008 at 17:41 | Ukljuèi u odgovor
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Prijedor je jadan grad.Doslo je oko 3000 Srba iz Hrvatske u grad i jos jednih 10 000 iz Sarajeva, Sanskog Mosta, Glamoca, Petrovca.Sav Grmec je dosao u Prijedor, a to je i prije bio tezak cetnicki kraj.Naravno, niko ne zeli da zivi u Glamocu, a u Prijedoru se brani Srpstvo, jer je pogranicno mjesto.Jedna greska i eto Alje u Prijedor, a kako bi im sada bilo.Granata se moze dobaciti do Prijedora s Stare Rijeke, 20 tak km udaljena, vazdusnim putem i manje.Grad je jadan.


Progres Prijedora

Trznicu napravio Bosnjak 1990
Hotel Prijedor napravili Bosnjaci 1987
Urbanisticki plan napravljen 1986, prije toga su Konji prolazili kroz grad
Masu stvari su Bosnjaci uradili za grad.Danas, smrdljivi ceto jedino sto je napravio je da robna kuca Patrija zjapi prazna.Krst u po grada.I da svinje grokcu kroz Donju Puharsku.Vole Srbovati mnogo.Pa se zagube.Jednom su u Kozarcu svasta pricali.I bum.Zub.Dva.Tri.Nos.I otada ne dolaze u Kozarac.Izgleda nisu tolike patriote.Kada se silom odgovara.Naravno, sad ima vise cetnika nego prije.Razloga je Prijedor je bio pozadinski kraj za rata, ali je poslije doslo jos masa cetnika iz Hrvatske, Kljuca, Krupe, Glamoca, Petrovca.Sada su sve seljacine u gradu.I povici nisu nista novo

31-08-2008 at 17:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Hvala Jack na info.



Obilježavanje Dana nestalih u Prijedoru

Volonteri više nevladinih organizacija su u Prijedoru povodom 30. avgusta - Meðunarodnog dana nestalih na gradskim trgovima tokom subotnjeg dana dijelili propagandni materijal u kojem podsjeæaju da se u BiH, 13 godina od rata, još na zna sudbina oko 13 000 nestalih lica. Ovu aktivnost proveli su Služba traženja Opštinske organizacije Crvenog krsta, opštinska Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i Udruženje Prijedorèanki “Izvor”. Aktivista Udruženja Prijedorèanki “Izvor” Edin Ramuliæ apelovao je na sve nivoe vlasti da se više angažuju na pronalaženju grobnica i identifikaciji lica za kojima se traga, kako bi njihove posmrtne ostatke porodice dostojanstveno sahranili. “Prema našim podacima, u Prijedoru porodice nesrpske nacionalnosti još tragaju za 1 559 osoba od 3 187 koliko smo evidentirali u jednom trenutku”, dodao je Ramuliæ. Predstavnik opštinskog Udruženju porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Beba Vujièiæ navela je da ove porodice tragaju za 150 nestalih, uglavnom, vojnika. Referent službe traženja prijedorskog Crvenog krsta Anða Rusmir rekla je da se aktivnost odvija pod motom “Imam pravo da znam”, te da je podržana od Meðunarodne komisije za traženje nestalih, Meðunarodnog komiteta Crvenog krsta i Instituta za nestala lica BiH. Meðunarodni dan nestalih obilježava se na slièan naèin i u ostalim opštinama u BiH.

01-09-2008 at 13:53 | Ukljuèi u odgovor
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Sto se tice samog grada.Bosnjaci su zivjeli u tri dijela grada

Stari Grad na Bereku i otok se zove Svinjarevo.
Raskovac, to je naselje danas mjesovito, dio grada
Donja Puharska.

U Centru je zivjelo Bosnjaka jos.To je bilo lapo/lapo, samo po kucama su zivjeli Bosnjaci, a po zgradama novopeceni Srbi.Nasao si najruznije mjesto, nema tamo sve divljak do divljaka.Po mjestu slikanja, rekao bih da si vidio KERATERM, znaci prema Banja Luci.Sanski Most i cesta za tu, odvaja jedan mali mostic preko Sane i tu pocinje naselje Tukovi, poznato jer je za Otomana bilo puno Tuka, pa ostalo ;hanka

01-09-2008 at 14:15 | Ukljuèi u odgovor
Jack
Nivo: Forumski doajen
www.bosanskehistorije.com

Registriran(a): 01-10-2004
Odgovori: 1089
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

I, lijepa stvar, samo trebas ici tamo gdje sam ti rekao, ima dosta siromasne raje i djece, a vidio sam da djelite po Podrinju pakete za djece.Rakovcani i ona naselja juzno od Prijedora, infrastruktura nije obnovljena, tesko se zivi, a ima dosta male djece, tako mogli bi se malo raspitati i posjetiti ta naselja


Halid i danas zivi u Raskovcu

01-09-2008 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

citat:
Jack wrote:
Sto se tice samog grada.Bosnjaci su zivjeli u tri dijela grada

Stari Grad na Bereku i otok se zove Svinjarevo.
Raskovac, to je naselje danas mjesovito, dio grada
Donja Puharska.

U Centru je zivjelo Bosnjaka jos.To je bilo lapo/lapo, samo po kucama su zivjeli Bosnjaci, a po zgradama novopeceni Srbi.Nasao si najruznije mjesto, nema tamo sve divljak do divljaka.Po mjestu slikanja, rekao bih da si vidio KERATERM, znaci prema Banja Luci.Sanski Most i cesta za tu, odvaja jedan mali mostic preko Sane i tu pocinje naselje Tukovi, poznato jer je za Otomana bilo puno Tuka, pa ostalo ;hanka



Stari grad se renovira vidio sam da je dzamija pri kraju, eh sad kad predjes mostic dolazis u naselje zove se ne sto sa Z...zaboravio sam. Tamo je u potpunosti obnovljena dzamija i onda sam tu posjetio sehidsko mezarje. Vidio sam da ima dosta starih stecaka postavicu na podforumu Putopis.

U Starom gradu nema bas puno povratnika pokoja kuca i to je to. Jeo sam u restoranu sto drzi tetka od Vajte. Cevapi su prva liga.

Razgovaro sam sa dosta ljudi pa sam i preprico sve sto sam vidio i dozivio. Kazem ti po masovnosti zlocina podsjetilo me na Srebrenicu. S tim da u Prijedoru nije bilo vojnih sukoba nego ocigledno ubijanje i etnicko ciscenje ljudi samo zato sto su muslimani i hrvati.

Keraterm nisam vidio, vidio sam ustvari sve table Keraterm, Trnopolje, Omarska i ostala mjesta gdje su bili logori. Mene to Jack sve strasno pogadjaja tako da mi se nije dalo da odem tih mjesta. I mislim da medijski javnost BiH nije dovoljno upoznata sa velicinom zlocina pocinjenih nad muslimanima i hrvatima Prijedora. Isto vazi i za Zvornik. Srebrenica jeste najmasovniji zlocin ali treba pricati i o ostalima pogotovo zato sto u Prijedoru kako rekoh nije bilo vojnih sukoba nego ubijanje ljudi iz cista mira.

Masu sam prica cuo od povratnika i ubijanja ljudi na kucnom pragu.

Posjetio sam i Kozarac i pregledo nisane redom zene, djeca masa ih ima. Ja sam znao za te zlocine zato sto stalno nesto citam u vezi toga i postiram al opet ponavljam na nivou drzave i u medijima malo se toga zna.

Kozarac je mali Las Vegas. Drago mi je vidjeti obnovljene kuce. A i dokaz da nam ne mogu nista. Nakon svega napravljeno je i vece i ljepse a bijeda je ostala bijeda.

Nazalost ovaj put nisam bio u prilici da dijelim pakete a i Prijedor je poprilicno udaljen od Tuzle (4h voznje). Ako nista obradovali smo skromno malog Fikreta koji cisti mezarje u Prijedoru. Ono mezarje kad se prodje pijaca zaboravio sam naziv.

[Edited by cupo on 01-09-2008 at 16:03 GMT]
01-09-2008 at 16:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice