Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli


5.10.2010.

"KORIÆANSKE STIJENE": SVJEDOK KAZAO DA SU UBIJENE KAMENJEM ZATRPAVALI PRIPADNICI INTERVENTNOG VODA

Svjedok Tužilaštva BiH na suðenju petorici optuženih za ratni zloèin na Koriæanskim stijenama isprièao je kako su nakon strijeljanja oko 200 muškaraca pripadnici Interventnog voda zatrpavali leševe kamenjem.

Ranko Mijiæ, bivši naèelnik kriminalistièke policije u Prijedoru, kazao je da je zatrpavanje naredio Simo Drljaèa, tadašnji naèelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, zbog èega je došlo do žestoke svaðe izmeðu pripadnika Interventnog voda i Drljaèe.

- Kad je Drljaèa naredio da se leševi zatrpaju kamenjem, ovi koji su u tome uèestvovali su najbuènije reagovali. Bilo je tu negodovanja, rasprave uvreda, psovki. Oni su jednostavno smatrali da to ne treba da urade, osjeæali su se kao silni momci. Na kraju su ipak to izvršili - kazao je Mijiæ.

Za uèešæe u strijeljanju oko 200 Prijedorèana na Koriæanskim stijenama 21. augusta 1992. godine Tužilaštvo BiH tereti Sašu Zeèeviæa, Radoslava Kneževiæa, Petra Èivèiæa i Marinka Ljepoju, bivše pripadnike Interventnog voda SJB Prijedor, te Branka Topolu, nekadašnjeg stražara u logoru Trnopolje.

Mijiæ je rekao da poznaje Zeèeviæa, Kneževiæa i Èivèiæa, ali da ih toga dana nije vidio na mjestu dogaðaja.

Od pripadnika Interventnog voda svjedok se jedino sjeæa Darka Mrðe, "koji se najviše svaðao s Drljaèom".

- Bio sam ispred zgrade (policije, op.a.) i Drljaèa mi je rekao da poðem s njim. Nareðeno mu je bilo da izvrši asanaciju terena s obzirom da su to izvršili ljudi iz Prijedora, zbog èega je bio izuzetno ljut. Po njegovom ponašanju kao da nije bio ukljuèen u ta dešavanja, osim ako nema nešto drugo iza svega - rekao je Mijiæ.

Darko Mrða je u Haškom tribunalu osuðen na 17 godina zatvora zbog uèešæa u ovom zloèinu. Tužilaštvo je bilo podiglo optužnicu i protiv Sime Drljaèe, ali je on umro je prije prebacivanja u Haag.

Svjedok je isprièao da je iz rudnika bila dopremljena dizalica, ali da se pokvarila nakon što je izvuèeno nekoliko tijela, nakon èega je reèeno da se leševi zatrpavaju kamenjem. On je isprièao u svom svjedoèenju da je u ponoru s litice vidio tijela ubijenih, ali nije mogao procijeniti o kojem broju je rijeè.

Na pitanje šta je on tada radio, svjedok je odgovorio da nije uèestvovao ni u kakvim radnjama, nego da je stajao po strani i gledao šta se dešava, prenio je BIRN.

Suðenje se nastavlja 7. oktobra.

05-10-2010 at 14:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Na lokalitetu Bešlagiæa mlin u Trnopolju iz masovne grobnice ekshumirano šest tijela

Na lokalitetu Bešlagiæa mlin u Trnopolju, opæina Prijedor, danas je iz masovne grobnice ekshumirano šest kompletnih tijela. „Prema informacijama Instituta za nestale osobe BiH pretpostavlja se da je rijeè o civilima bošnjaèke nacionalnosti iz porodice Foriæ, stradalim u toku proteklog rata.

Naime, ovi civili su bili zarobljeni u logoru Trnopolje, a zatim ubijeni“, kazala je glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Èengiæ.

Po njenim rijeèima, ekshumacijom je rukovodilo Okružno tužilaštvo Banja Luka, a ekshumacija na podruèju opæine Prijedor æe biti nastavljena i narednih dana na više lokacija. (Fena)

19-10-2010 at 17:35 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Jakupoviæ svjedoèio o ubistvima na Koriæanskim stijenama

Bahrija Jakupoviæ, svjedok Tužilaštva BiH na sudjenju za ubistva civila na Koriæanskim stijenama, isprièao je kako je preživio strijeljanje 21. augusta 1992. godine, prenosi danas BIRN - Justice Report.

Jakupoviæ je kazao da je iz logora Trnopolje, kod Prijedora, krenuo konvojem prema Travniku "u razmjenu", ali je na planini Vlašiæ izdvojen iz autobusa, i s drugim muškarcima odveden na Koriæanske stijene.

"Kad se autobus kojim smo dovedeni na Koriæane zaustavio, Igor Èurguz nam je naredio da izadjemo, te da predamo zlato i pare. Kasnije nas je Darko Mrdja postrojio i onda rekao da krenemo naprijed prema litici. Naredjeno nam je da èuènemo, što smo i uradili, i onda sam èuo da neko govori 'žive za žive, mrtve za mrtve'. Nakon toga poèela je pucnjava i ja sam gurnuo onog ispred sebe i skoèio dole", rekao je Jakupoviæ.

Jakupoviæ je dao iskaz na sudjenju Saši Zeèeviæu, Radoslavu Kneževiæu, Petru Èivèiæu, Branku Topoli i Marinku Ljepoji koji se terete za sudjelovanje u sprovodjenju konvoja s više od 1.200 civila iz Prijedora prema Travniku, te izdvajanju oko 200 muškaraca, koje su potom na Koriæanskim stijenama strijeljali.

Zeèeviæ, Kneževiæ, Èivèiæ i Ljepoja u to vrijeme, kako stoji u optužnici, bili su pripadnici Interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, a Topola stražar u logoru Trnopolje.

Darko Mrdja osudjen je pred Medjunarodnim kriviènim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) na 17 godina zatvora zbog zloèina na Koriæanskim stijenama.

Jakupoviæ je kazao da je na Koriæanskim stijenama vidio "od 10 do 15" pripadnika policije koji su "veæinom bili naoružani automatskim puškama", te da je Èurguz bio "pratilac" autobusa kojim je krenuo iz Trnopolja u navodnu razmjenu, odnosno "pripadnik rezervnog sastava policije".

Nakon što je skoèio u provaliju svjedok se, kako je rekao, sakrio iza vodenice zajedno sa Emsudom Gariboviæem kojeg je "gurnuo niz liticu".

"Bila je pucnjava iz više oružja. S tog mjesta smo vidjeli kako i dalje ljudi padaju odozgo. Kad je stala pucnjava s mjesta gdje smo strijeljani, èula se druga, malo dalje. (...) Èuli su se jauci ljudi koji umiru, to je bilo strašno slušati. Prišao sam bio hrpi tijela ali me je neko vidio i poèeo pucati. Zbog toga sam se morao ponovo sakriti. Cijelu noæ su se èuli jauci ali tamo više nisam smio iæi", rekao je Jakupoviæ.

Prema zvaniènom rasporedu Suda BiH, nastavak sudjenja zakazan je za 2. novembar .

(Fena)

22-10-2010 at 00:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

KORIÆANSKE STIJENE: RJEŠENJA O SMRTI SEDAM BOŠNJAKA

Na suðenju petorici optuženih za ubistva civila na Koriæanskim stijenama: Saši Zeèeviæu, Radoslavu Kneževiæu, Petru Èivèiæu, Branku Topoli i Marinku Ljepoji, Tužilaštvo BiH je uložilo 24 materijalna dokaza.

Tužiteljica Tužilaštva BiH Slavica Terziæ u spis je uložila rješenja Osnovnog suda u Prijedoru o "proglašenju nestale osobe umrlom" i izvode iz matiène knjige umrlih za sedmoricu Bošnjaka koji su posljednji put viðeni 21. augusta 1992.

U spis su uložena rješenja o smrti Šerifa i Fadila Blaževiæa, Almira i Edina Fazliæa, Saida Vehaboviæa, Elvina Kaukoviæa i Ahmeta Krkiæa.

Tužilaštvo smatra da su 21. augusta 1992. godine Saša Zeèeviæ, Radoslav Kneževiæ, Petar Èivèiæ, Branko Topola i Marinko Ljepoja sudjelovali u sprovoðenju konvoja s više od 1.200 civila iz Prijedora prema Travniku te izdvajanju oko 200 muškaraca koje su potom na Koriæanskim stijenama strijeljali.

Zeèeviæ, Kneževiæ, Èivèiæ i Ljepoja su u to vrijeme, navedeno je u optužnici, bili pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, a Topola stražar u logoru Trnopolje.

Terziæ je u spis, izmeðu ostalog, uložila mnoštvo dokaza iz Haškog tribunala kao i spiskove pripadnika interventnog voda SJB-a Prijedor.

- U spiskovima su imena pojedinih optuženih, a spiskove su potpisivali komandiri Dušan Jankoviæ i Milutin Èaðo, kazala je tužiteljica.

Dušanu Jankoviæu, za kojeg Tužilaštvo BiH smatra da je bio komandir SJB-a Prijedor, zajedno sa Zoranom Babiæem, Miloradom Radakoviæem, Miloradom Škrbiæem i Željkom Stojniæem, bivšim pripadnicima interventnog voda, u odvojenom postupku sudi se za zloèin na Koriæanskim stijenama.

Tužiteljica Terziæ je u spis uložila i dvije fotografije ekipe za asanaciju terena na Koriæanskim stijenama, prenosi BIRN - Justice Report.

Nastavak suðenja zakazan je za 11. novembar.

(FENA)

04-11-2010 at 17:45 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

29.11.2010

KORIÆANSKE STIJENE: OKONÈAN DOKAZNI POSTUPAK

Saslušanjem dodatnog svjedoka odbrane treæeoptuženog Milorada Škrbiæa i izvoðenjem dokaza Suda BiH okonèan je dokazni postupak na suðenju za zloèin na Koriæanskim stijenama.

Nakon izvoðenja dokaza, odbrane petorice optuženih su se izjasnije o izmijenjenoj optužnici koju je Tužilaštvo BiH dostavilo sudu 23. novembra ove godine.

Odbrane su navele da je došlo do "bitne izmjene èinjeniènog opisa djela" jer se svi optuženi po novoj optužnici terete i za progon i pljaèkanje civila te su tražile saslušanje još dodatnih svjedoka, što je Sudsko vijeæe odbilo kazavši da "èinjenièni supstrat optužnice nije znatno izmijenjen".

Iznošenje završne rijeèi Tužilaštva BiH zakazano je za 30. novembra.

Državno tužilaštvo tereti Zorana Babiæa, Milorada Radakoviæa, Milorada Škrbiæa, Dušana Jankoviæa i Željka Stojniæa za uèešæe u pratnji konvoja kojim je 21. augusta 1992. oko 1.200 Bošnjaka i Hrvata iz Prijedora prevoženo ka Travniku.

Prema navodima optužnice, oni su na planini Vlašiæ izdvojili oko 200 muškaraca, koje su na Koriæanskim stijenama strijeljali.

Tužilaštvo smatra da su èetvorica optuženih bili pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, a Jankoviæ komandir Stanice policije.

Na ovom roèištu u korist odbrane treæeoptuženog Škrbiæa iskaz je dao Enes Džaferagiæ, koji je kazao da je optuženi spasio njega i druge civile s kojima je proveo noæ u pokvarenom autobusu, te ih sproveo do Smetova.

- Mile Škrbiæ je ostao s nama i èuvao nas od onih s bradama i kokardama. Oni su mu govorili da ide spavati, ali on nije htio, ostao je s nama. Sutradan smo potrpani u dva kamiona i odvezeni na Smetove, gdje smo se pozdravili sa Škrbiæem - isprièao je Džaferagiæ, koji je u augustu 2009. svjedoèio u korist Tužilaštva BiH.

Nakon saslušanja Džaferagiæa, Sudsko vijeæe je kao svoj dokaz u spis uvrstilo fotografije i video snimak uviðaja s Koriæanskih stijena izvršenog u junu prošle godine, a kojem su, osim policije, prisustovale i stranke u postupku.

Minka Kreho, predsjedavajuæa Sudskog vijeæa, analizirala je u sudnici snimak objašnjavajuæi lokacije koje su prikazane na snimku - šuma gdje su bile dvije grobnice sa èetiri leša, mjesta razdvajanja vojno sposobnih muškaraca, "mjesto gdje je civilima reèeno da kleknu kao da se mole nakon èega je išlo strijeljanje" te provalija u koju su padali.

- Laserom koji ide 50 centimetara u dubinu nisu otkrivene kosti na lokaciji gdje su padali civili. Laser je pokazao da kamenje kojim je prekriven taj lokalitet ne pripadaja konfiguraciji tla na tom terenu, veæ je kamenje skidano sa stijena i slagano u tu provaliju - kazala je Kreho, javio je BIRN.

29-11-2010 at 15:43 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

9.12.2010

KS3: CIVILE IZ PRIJEDORA UBILI SU POLICAJCI IZ TOG GRADA

Civile iz Prijedora u augustu 1992. godine ubili su policajci iz tog grada, kazao je svjedok Tužilaštva BiH na suðenju petorici optuženih za ubistva civila na Koriæanskim stijenama.

Zaštiæeni svjedok KS3, nekadašnji oficir 22. pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS) isprièao je da je "oko 20. augusta 1992. godine" u okviru redovnih zadataka išao na Gornje Koriæane, gdje je zapazio kolonu autobusa i kamiona.

"Kad sam prišao vidio sam civile na jednoj zaravni. Prišao sam civilima i oni su rekli da su iz Prijedora i da idu da preðu na drugu stranu, što mi je potvrdio i jedan policajac u šarenoj uniformi koji je bio naoružan puškom i pištoljem", kazao je svjedok i naglasio da je tu bilo 800 do 1.000 ljudi.

Na putu prema Gornjim Koriæanima svjedok tvrdi da je èuo "žestoku pucnjavu" 30 metara od puta kojim je išao konvoj, "iz rejona Koriæanskih stijena".

"U prvi mah sam pomislio da je ubaèena neka diverzantska grupa i da se sukobila sa našom vojskom i zato smo krenuli na mjesto dogaðaja. Kad smo se približili Koriæanskim stijenama zaustavio me je policajac sa sabljom. Dok sam stajao ispred njega još se èula paljba, rjeði su rafali bili, a neposredno nakon toga èuo sam da se pali motor vozila i rekao sam mu: 'Znaèi stvar je završena'“, a on mi ništa nije odgovorio“, prisjetio se svjedok. Dodao je da je pod tim podrazumijevao da su ljudi ubijeni.

Za ubistva vojno sposobnih muškaraca na Koriæanskim stijenama Tužilaštvo BiH tereti Sašu Zeèeviæa, Radoslava Kneževiæa, Petra Èivèiæa i Marinka Ljepoju, bivše pripadnike interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor i Branka Topolu, nekadašnjeg stražara u logoru Trnopolje.

Prema optužnici, oni su 21. augusta 1992. sudjelovali u sprovoðenju konvoja s više od 1.200 civila iz Prijedora prema Travniku, te izdvajanju oko 200 muškaraca, koje su potom na Koriæanskim stijenama strijeljali.

Civile su, prema navodima optužnice, prethodno opljaèkali. KS3 je kazao da su nakon pucnjave naišla dva autobusa u kojima su ranije bili civili i da je u jedan od njih ušao policajac sa sabljom, nakon èega se on na mjesto odakle je èuo pucnjavu "da se upozna sa situacijom".

"Na licu mjesta sam odmah vidio tragove krvi pomiješane s prašinom, a ispod same stijene vidio sam gomilu leševa. Ubijeni su bili muškarci u civilnoj odjeæi.

Niz liticu su bili razbacani leševi, a u šumi prema kanjonu rijeke èuli su se ljudski glasovi", isprièao je svjedok. Dodao je da ga je vozaè upozorio da idu "zbog svoje bezbjednosti“.

Svjedok je dodao da su civile ubili policajci iz Prijedora koji su obezbjeðivali konvoj, što su mu potvrdila trojica ili èetvorica preživjelih sa kojima je on dan kasnije obavio razgovor.

"Civili su mi, izmeðu ostalog, isprièali da je konvoj zaustavljen u dolini rijeke i da je došlo do izdvajanja vojno sposobnih muškaraca od žena i djece", rekao je KS3, koji tvrdi da je o svemu obavijestio komandu, te da je voðena i manja istraga o ovom dogaðaju, prenosi BIRN - Justice Report.

Nastavak suðenja zakazan je za 16. decembar, kad æe Tužilaštvo nastaviti dokazni postupak.

fena

09-12-2010 at 19:16 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

27.01.2011

Koriæanske stijene Konvoj koji se ne zaboravlja

Svjedokinja Tužilaštva BiH isprièala je na suðenju pretorici optuženih za zloèin na Koriæanskim stijenama, da su pripadnici interventnog voda prijedorske policije pratili konvoj iz kojeg su izdvojeni i strijeljani muškarci.

Erna Kadiriæ, koja je 1992. godine imala 17 godina, prisjetila se kako je 21. augusta te godine iz Tukova (opæina Prijedor), krenula konvojem ka Travniku.

"Taj konvoj je najavljivan kao posjednji, iako mi se nije išlo, krenula sam. Tadašnja moja simpatija, Željko Stojniæ, pripadnik interventnog voda, mi je rekao da ne pitam puno, da mi je najbolje da idem konvojem i da ne nosim nikave drogocjenosti", kazala je svjedokinja, dodavši da se osim sa Stojiniæem, družila i sa Ljubom Èetiæem i drugim pripadnicima interventnog voda.

Stojniæ je za zloèin na Koriæanskim stijanama nepravosnažno osuðen na 15, a Ljubiša Èetiæ na 13 godina zatvora.

Kadiriæ je svjedoèila na suðenju Saši Zeèeviæu, Radoslavu Kneževiæu, Petru Èivèiæu, Marinku Ljepoji i Branku Topoli, koji su optuženi za uèešæe u pratnji konvoja s više od 1.200 civila koji je iz Prijedora išao prema Travniku, te izdvajanju oko 200 muškaraca, koje su potom na Koriæanskim stijenama strijeljali.

Prema navodima optužnice, Topola je bio stražar u logoru Trnopolje, a ostali optuženi pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor.

Svjedokinja je kazala da od ovih optuženih poznaje Branka Topolu, s èijom se rodicom družila, te koji joj je jednom tokom rata pomogao.

"Bila sam u logoru Trnopolje u posjeti stricu sa lažnom iskaznicom koja je glasila na srpsko ime. Jednom prilikom sam se duže zadržala i nisu mi dali da izaðem, a on mi je pomogao i odvezao me kuæi", prisjetila se svjedokinja, dodavši da optuženog nije viðala u uniformi koju su nosili pripadnici interventnog voda, te da se nikada nije isticao kao oni, koji su "razbojnièki nosili puške".

Kadiriæ je istaknula da konvoj kojim je napustila Prijedor nikada neæe zaboraviti i po èestom pljaèkanju u šleperu u kojem je ona bila.

"Desetak puta smo morali puniti kesu sa dragocjenostima koje smo imali tokom puta uz prijetnje da æe neko od nas biti ubijen. (...) Na krajnjem odredištu bili su vojnici sa kokardama. Neko mi je rekao da se vratim u šleper i pokupim smeæe koja je ostalo iza nas“, kazala je svjedokinja.

Nastavak suðenja zakazan je za 2. februar 2011. godine, kada æe Tužilaštvo nastaviti s dokaznim postupkom, javlja BIRN - Justice Report.

27-01-2011 at 16:25 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

10.03.2011.

Koriæanske stijene Strijeljani i baèeni u kanal

Svjedok Odbrana optuženih Saše Zeèeviæa i Petra Èivèiæa je rekao da je saznao kako su pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor na Koriæanskim stijenama strijeljali "veæi dio stanovništva iz konvoja koji su obezbjeðivali".

Na suðenju petorici optuženih za zloèine poèinjene na Koriæanskim stijenama, svjedok Bogoljub Kos, nekadašnji pomoænik komandira za suzbijanje kriminala u SJB Prijedor, kazao je da je Milutin Æaðo, komandir ove policijske stanice, sazvao pomoænike komandira i obavijestio ih o strijeljanju muškaraca.

"On je rekao da su pripadnici interventnog voda na Koriæanskim stijenama strijeljali i u kanal bacali veæi broj stanovništva iz konvoja koji su obezbjeðivali. (...) Nastalo je negodovanje zbog bruke koja se desila, što je rezultiralo rasformiranjem voda i smjene Sime Drljaèe", rekao je Kos, svjedok Odbrana Saše Zeèeviæa i Petra Èivèiæa.

Uz Zeèeviæa i Èivèiæa za uèešæe u pratnji konvoja 21. augusta 1992. godine s više od 1.200 civila koji je iz Prijedora išao prema Travniku, te izdvajanju oko 200 muškaraca, koje su potom na Koriæanskim stijenama strijeljali, terete se Radoslav Kneževiæ, Marinko Ljepoja i Branko Topola.

Prema optužnici, Žeèeviæ, Kneževiæ, Èivèiæ i Ljepoja su bili pripadnici intervetnog voda, dok je Topola bio pripadnik Teritorijalne odbrane (TO) i stražaru u logoru Trnopolje.

Drljaèa, naèelnik SJB Prijedor, je pred Tribunalom u Haagu bio optužen za zloèine u Prijedoru, ali je poginuo prilikom hapšenja 1997. godine.

"Interventni vod je formiran na prijedlog Kriznog štaba, a formirao ga je Drljaèa koji je iskljuèivo njemu bio potèinjen. Ne znam ko ih je odabirao, ali su bili izuzetno mladi momci", kazao je Kos, dodavši da je on nadgledao organizovanje konvoja u Tukovima (opæina Prijedor), a koji su obezbjeðivali pripadnici interventnog voda.

Prema njegovim rijeèima, u Tukovima je bila "masa naroda", te je u svakom prevoznom sredstvu bio po jedan pripadnik interventnog voda. Takoðer je dodao da toga dana nije vidio optuženog Èivèiæa, dok druge optužene tada nije ni poznavao.

Na ovom roèištu saslušan je i Zdravko Torbica, zajednièki svjedok Odbrana Zeèeviæa, Kneževiæa i Èivèiæa i nekadašnji voða patrolnog saobraæajnog sektora Stanice policije u Prijedoru.

On je isprièao kako je optuženog Èivèiæa upoznao u maju 1992. godine kada je došao u Prijedor, te da je noæio policijskoj stanici, da bi poslije bio rasporeðen u intervetni vod.

"Bio je komandir nekakvog odjeljenja voda, ali nisam mogao vidjeti da je on imao neki autoritet u tom vodu. Prièao je da je imao problema u tom vodu", kazao je ovaj svjedok.

Prema navodima optužnice, Èivèiæ je bio komandir Prvog interventnog voda pri SJB-u Prijedor.

Nastavak suðenja zakazan je 16. mart ove godine, piše BIRN - Justice Report.

10-03-2011 at 16:31 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

05.08.2012 Prijedor

05-08-2012 at 15:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli

Napadnuto sjedište Prijedorèana, priveden zbog rijeèi genocid

U sklopu obilježavanja 20. godišnjice genocida u Prijedoru, mnogi prijedorski Bošnjaci i ljudi iz drugih gradova okupili su se jutros ispred Udruženja Prijedorèanki "Izvor" na kojem su u ranim jutarnjim satima razbijeni prozori. Zbog rijeèi genocid, jedan od organizatora priveden je u prostorije prijedorske policije.

Posljednjih nekoliko mjeseci, osam prijedorskih udruženja obilježava 20. godišnjicu genocida u Prijedoru. Tako je danas u 12:00 sati održan mirnovni skup u pokretu "Za jednakost i pravo na sjeæanje" kojem je prisustvovalo nekoliko stotina Prijedorèana.

Osim njih, tu su bili Ed Vulliamy, proslavljeni britanski novinar i autor koji jedobitnik ovogodišnje Meðunarodne nagrade za borbu protiv poricanja genocida koju dodjeljuje Udruženje Prijedorèanki "Izvor" kao i èlanovi Iincijative mladih iz Beograda.

"Mi smo jutros došli ispred kancelarija Udruženja "Izvor" da pokupimo 102 djeèije torbe sa imenima ubijene djece 1992. godine kad smo vidjeli da su svi prozori na prostorijama Udruženja razbijeni. Veæ je policija bila tu i napravljen je zapisnik", kaže Emir Hodžiæ, Prijedorèanin èiji su otac i brat bili zarobljeni u koncentracionom logoru Omarska.

Nakon toga, uzeli su torbe sa imenima djece na kojima je takoðer pisala i rijeè genocid i krenuli su prema glavnom gradskom trgu.

"Osim torbi, nosili smo i školsku tablu sa ispisanim imenima ubijene djece. Kad smo stigli na trg, nije bilo nikakvog govora veæ simbolièna šetnja. Nakon toga, jedan od organizatora priveden je na saslušanje u policijsku stanicu nakon èega je dobio prekršajnu prijavu zbog korištenja rijeèi genocid. Prije toga naèelnik Opæine Prijedor Marko Paviæ odobrio je okupljanje ali i zabranio upotrebu rijeèi genocid", pojašnjava Hodžiæ za portal Klix.ba.

Za veèeras su organizatori planirali sjeæanje na Esu Sadikoviæa, jednog od istaknutih Prijedorèana i žrtve genocida iz 1992. godine nakon èega æe se uputiti prema logoru Trnopolje gdje æe se noæiti.

"Sutra ujutro, idemo prema logoru Omarska", kaže na kraju Hodžiæ.

(Klix.ba)

05-08-2012 at 15:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : O srpskim zlocinima u Prijedoru i Kozarcu kroz sli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice