Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Abulafija wrote:





Dobro,dobro Amidza. Covjek se za rijec drzi. A sta, ako bude zensko...morat ce se onda zvati Ruvejda
11-04-2014 at 17:26 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Indijanac wrote:


Ja ti navodim konkretne primjere i argumente, a ti nemas ni jedan kontraargumet. Tradicija i vjera jesu dio identiteta jednog naroda, a bosnjaci se toga odricu dok drugi narodi itekako cuvaju svoje. Opet se vracam na primjere koje sam ti vec dao.

a cega se odricu arepskih imena. da se razumijemo to nisu muslimanska imena, nego arapska, koje Arapi daju svojoj djeci bez obzira na vjersku pripadnost. pa vidi, kroz historiju onda mozes posmtrati tako, od dolaska islama, prelaska na islam, preuzimanje arapskih imena, itd...
11-04-2014 at 18:13 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Indijanac wrote:


Ja ti navodim konkretne primjere i argumente, a ti nemas ni jedan kontraargumet. Tradicija i vjera jesu dio identiteta jednog naroda, a bosnjaci se toga odricu dok drugi narodi itekako cuvaju svoje. Opet se vracam na primjere koje sam ti vec dao.

Drug Indijanac,
neko ti u jednom postu rece,
"nista sem desnicarski radikalizam.

A sta bi ti uopste htio sa tom tradicijom i identitetom, da smo svi kao sto si ti?

Za vrijeme Jugoslavije bilo smo daleko po tom pitanju najlosiji, bas mi Bosnjaci , da ne ubrajam Bosance, Bosanci u tu kategoriju ne spadaju.

Nevjernici, pijanci, komunisti, da prostis kurvari, po najmanje Bosnjaci i vidi cuda, ponovo Bosnjaci nisu nestali.

Ili je tebi i suvise blago ovo sto se danas prakticira, nacin agresivnog vjerovanja.

Bilo kako da bilo, vjera ili vjerski sistem jos ni jednu drzavu nije usrecio.
Nista protiv vjere, casnu ti rijec dajem, apsolutno nista...vjera je privatna stvar svakog pojedinca i tako treba i u buduce da ostane...mi smo sekularno drustvo, sve ostalo bilo bi pogubno za nas.


11-04-2014 at 20:53 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
laly wrote:

a cega se odricu arepskih imena. da se razumijemo to nisu muslimanska imena, nego arapska, koje Arapi daju svojoj djeci bez obzira na vjersku pripadnost. pa vidi, kroz historiju onda mozes posmtrati tako, od dolaska islama, prelaska na islam, preuzimanje arapskih imena, itd...


Ta imena su postala dio nase kulture i tradicije. I to je svakome jasno. Bas onako kao sto srbima i hrvatima ne pada na pamet da djeci daju ta arapska/turka imena, zasto bi mi djeci davali srpko/hrvatska imena? Imena koja se kod nas koriste us duboko ukorijenjena u nasu tradiciju i odstupanje od toga se desava samo kao rezultat svlastite nesigurnosti i kompleksa manje vrijednosti.
11-04-2014 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Bongo wrote:

Drug Indijanac,
neko ti u jednom postu rece,
"nista sem desnicarski radikalizam.

A sta bi ti uopste htio sa tom tradicijom i identitetom, da smo svi kao sto si ti?

Za vrijeme Jugoslavije bilo smo daleko po tom pitanju najlosiji, bas mi Bosnjaci , da ne ubrajam Bosance, Bosanci u tu kategoriju ne spadaju.

Nevjernici, pijanci, komunisti, da prostis kurvari, po najmanje Bosnjaci i vidi cuda, ponovo Bosnjaci nisu nestali.

Ili je tebi i suvise blago ovo sto se danas prakticira, nacin agresivnog vjerovanja.

Bilo kako da bilo, vjera ili vjerski sistem jos ni jednu drzavu nije usrecio.
Nista protiv vjere, casnu ti rijec dajem, apsolutno nista...vjera je privatna stvar svakog pojedinca i tako treba i u buduce da ostane...mi smo sekularno drustvo, sve ostalo bilo bi pogubno za nas.





Kod bosnjaka nikada nije bilo niti ima sada agresivnog vjerovanja. Medjutim, problem je kada neki bosnjak njeguje svoju vjeru i tradiciju odmah bude proglasen nacionalistom i radikalom, ali kada srbi i hrvati njeguju i cuvaju svoje to je normalno. Zato niko ne ocekuje od njih da salju djecu u islamske skole ali je normalno da muslimani svoju djecu salju u KSC.

I ako smo sekularno drustvo, zasto je dozvoljeno KSC-u (skoli koja nije privatna i koja nije vjerska) da ima vjerska obiljezja, vjersko ime, i casne sestre za uciteljice? Sta mislis jarane da su u ostale skole stave Islamska obiljezja kakva bi reakcija bila?

U Tz ima obdaniste Aladin, i samo zato sto ima muslimanski prizvuk i par bula koje tu rade, mnogi bosnjaci imaju averziju prema tom obdanistu a srpske i hrvatske djece tu uopste nema. Ali zato ima muslimanske djece u KSC-u. E to je ta nelogicnost o kojoj ja govorim. Uvijek smo mi ti koji se dodvoravamo i prilagodjavamo drugima, a te druge boli ona stvar za nama.
11-04-2014 at 21:40 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Indijanac wrote:


Kod bosnjaka nikada nije bilo niti ima sada agresivnog vjerovanja. Medjutim, problem je kada neki bosnjak njeguje svoju vjeru i tradiciju odmah bude proglasen nacionalistom i radikalom, ali kada srbi i hrvati njeguju i cuvaju svoje to je normalno. Zato niko ne ocekuje od njih da salju djecu u islamske skole ali je normalno da muslimani svoju djecu salju u KSC.

I ako smo sekularno drustvo, zasto je dozvoljeno KSC-u (skoli koja nije privatna i koja nije vjerska) da ima vjerska obiljezja, vjersko ime, i casne sestre za uciteljice? Sta mislis jarane da su u ostale skole stave Islamska obiljezja kakva bi reakcija bila?

U Tz ima obdaniste Aladin, i samo zato sto ima muslimanski prizvuk i par bula koje tu rade, mnogi bosnjaci imaju averziju prema tom obdanistu a srpske i hrvatske djece tu uopste nema. Ali zato ima muslimanske djece u KSC-u. E to je ta nelogicnost o kojoj ja govorim. Uvijek smo mi ti koji se dodvoravamo i prilagodjavamo drugima, a te druge boli ona stvar za nama.


E vala boli i nas ona stvar za njihovim stvarima.
Nebi htio da izazovem gomilu reakcija po tom pitanju, ali i mi se sami moramo pitati sta je to sa nama, gdje i sta smo.

U srcu Evrope smo a uzor su nam Saudijci, upravo ti Saudijci koji nogama i rukama ruse ili narusavaju prava zena.
Nasli smo se u raskoraku, i to nas prostacki receno handri.
11-04-2014 at 22:35 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Bongo,

Rjesenje toga nije zbunjenost i ulizivanje drugima. Mi smo u ratu pokazali ko smo i sta smo kada smo odbili da se ponasamo kao Europski krscani i nismo rusili njihove crkve kao sto su oni nase dzamije. Mi trebamo da volimo, cijenimo i njegujemo sebe i svoje jer samo tako ce nas i drugi cijeniti. Mi smo muslimani i time se trebamo ponositi a ne ponasati se kao da je sa nama nesto genetski pogresno pa smo duzni da se promijenimo i prilagodimo drugima.

11-04-2014 at 22:45 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Indijanac wrote:
Bongo,

Rjesenje toga nije zbunjenost i ulizivanje drugima. Mi smo u ratu pokazali ko smo i sta smo kada smo odbili da se ponasamo kao Europski krscani i nismo rusili njihove crkve kao sto su oni nase dzamije. Mi trebamo da volimo, cijenimo i njegujemo sebe i svoje jer samo tako ce nas i drugi cijeniti. Mi smo muslimani i time se trebamo ponositi a ne ponasati se kao da je sa nama nesto genetski pogresno pa smo duzni da se promijenimo i prilagodimo drugima.



Sada cu nesto jako diskutabilno reci.
Sto se tice genetike, moguce da si naceo ili dirnuo bolno mjesto.
Kod nas nicu dzamije kao pecurke poslije kise a firme/preduzeca nestaju kao nikada u istoriji naseg postojanja.
Mnoge dzamije kao i crkve ostaju poluprazne dok vojska nezaposlenih nema gdje raditi.
11-04-2014 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Bongo wrote:


Sada cu nesto jako diskutabilno reci.
Sto se tice genetike, moguce da si naceo ili dirnuo bolno mjesto.
Kod nas nicu dzamije kao pecurke poslije kise a firme/preduzeca nestaju kao nikada u istoriji naseg postojanja.
Mnoge dzamije kao i crkve ostaju poluprazne dok vojska nezaposlenih nema gdje raditi.



Fulas temu i ono sto sam govorio.
Gdje je u Tz izgradjena dzamija a da joj tu nije bilo mjesto?
To da se grade dzamije a ne fabrike je izlizana floskula koja nema nikakvog smisla. Dzamije nisu prepreka da se grade fabrike, jer to dvoje nemaju veze jedno sa drugim.

[Edited by Indijanac on 11-04-2014 at 23:13 GMT]
11-04-2014 at 23:11 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Indijanac wrote:


Ta imena su postala dio nase kulture i tradicije. I to je svakome jasno. Bas onako kao sto srbima i hrvatima ne pada na pamet da djeci daju ta arapska/turka imena, zasto bi mi djeci davali srpko/hrvatska imena? Imena koja se kod nas koriste us duboko ukorijenjena u nasu tradiciju i odstupanje od toga se desava samo kao rezultat svlastite nesigurnosti i kompleksa manje vrijednosti.

ali i ta imena su preuzeta, i nisu bila dio nase tradicije. ne postoje srpsko ili hrvatska imena, nego slavenska....
11-04-2014 at 23:13 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Politika : Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice