Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Joj Bongo, pa gdje ces bolan potezati pricu o pravim i laznim vjernicima. To ti je ovdje osjetljiva tema.

03-11-2014 at 22:35 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
MelMel wrote:
Joj Bongo, pa gdje ces bolan potezati pricu o pravim i laznim vjernicima. To ti je ovdje osjetljiva tema.


Pravi vjernici su i kod Tita bili casni i posteni, bili su hadzije, a lazni, ko ih yebe...ko laze taj je i lopov.

Samo da jos za kolegu camca dodam da ugalj ne koristim, ugalj je najveci zagadjivac zraka, naseg okolisa.

Eksploataciju uglja bi trebalo sto prije zabraniti i preci na obnovljene izvore energije.
03-11-2014 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Bongo wrote:


Pravi vjernici su i kod Tita bili casni i posteni, bili su hadzije, a lazni, ko ih yebe...ko laze taj je i lopov.

Samo da jos za kolegu camca dodam da ugalj ne koristim, ugalj je najveci zagadjivac zraka, naseg okolisa.

Eksploataciju uglja bi trebalo sto prije zabraniti i preci na obnovljene izvore energije.




Dzabuna je svakom draga.....de ti razmisli jos malo

04-11-2014 at 14:03 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

05-11-2014 at 20:59 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Tekst govori sam za sebe: naravno da se isplati biti musliman. Muslimani su dali svoj doprinos razvoju raznih disciplina. Bilo bi mi drago da se danas muslimani više okrenu istim stvarima i da djelima dokazujemo svoj intelektualni doprinos razvoju svijeta nego što smo èešæe stavljeni u situaciju da se branimo od predrasuda i odreðenih negativnih stereotipa.

citat:
10 muslimanskih izuma koji su promijenili svijet
Iako danas o islamskom svijetu prevladavaju mnogi stereotipi, povijest pokazuje da nije tako. Mnoge stvari bez kojih danas ne bismo mogli dolaze upravo iz tih zemalja



1. Kirurgija - oko 1000. godine poslije Krista, slavni doktor Al Zahrawi objavio je ilustriranu enciklopediju kirurgije od 1500 stranica, koja je u Europi korištena kao medicinska referenca iduæih 500 godina. Meðu mnogim svojim izumima, Zahrawi je prvi put izveo carski rez te naèinio prvu pincetu.

2. Kava - piæe koje je postalo standard u Zapadnom svijetu, prvi je put predstavljeno u Jemenu. Tijekom ranih dana kava je pomagala Sufi misticima da ostanu budni prilikom noæne molitve. Nakon toga je prenešena u Kairo i brzo se raširila po muslimanskim zemljama. U 13. stoljeæu dospjela je u Tursku, no u Europu je stigla tek u 16. stoljeæu preko venecijanskih trgovaca.

3. Zraèna jedrilica - izumitelj Abbas ibn Firnas bilo je prva osoba koja je napravila takvu letjelicu i doista poletjela. U 9. stoljeæu dizajnirao je konstrukciju koja je podsjeæala na ptièji kostim. U svojem slavnom pokušaju blizu Cordobe u Španjolskoj, Firnas je poletio, no nesretno sletio i ozlijedio leða. Njegov dizajn nedvojbeno je bio inspiracija talijanskom umjetniku i izumitelju Leonadru da Vinciju stotinama godina kasnije.

4. Sveuèilište - 859. godine mlada princeza Fatima al-Firhi osnovala je prvo sveuèilište koje dodjeljuje diplome u marokanskom gradu Fezu. Njezina sestra osnovala je susjednu džamiju i zajedno je kompleks postao al-Qarawiyyin džamija i sveuèilište. Još uvijek u funkciji 1200 godina kasnije, centar podsjeæa ljude da je znanje i školovanje osnova islamske tradicije.

5. Algebra - ova rijeè dolazi iz slavnog perzijskog matematièkog traktata "Kitab al-Jabr Wa l-Mugabala" koji potijeèe iz 9. stoljeæa, a znaèi "Knjiga promišljanja i balansiranja". Izgraðena na osnovama grèkog i hindu sustava, algebra je bila jedinstven sustav za brojeve i geometriju.

6. Optika - mnogi od najvažnijih izuma optike dolaze iz islamskog svijeta. Oko 1000. godine, al-Haitham je dokazao da ljudi objekte vide na naèin da se svjetlo reflektira od njih te dolazi u oko. Na taj naèin pobio je prijašnje Euklidove i Ptolomejeve teorije da samo oko emitira svjetlost. Veliki muslimanski fizièar takoðer je otkrio fenomen camere obscure, što objašnjava kako oko vidi sliku okomito zbog povezanosti oènog živca s mozgom.

7. Glazba - mnogi muslimanski glazbenici imali su velik utjecaj na Europu. Meðu instrumentima koji su stigli preko Bliskog istoka nalaze se lutnja te rahab, prethodnica violine. Moderne ljestvice takoðer vuku porijeklo iz arapske abecede.

8. Èetkica za zube - navodno je sam prorok Muhamed popularizirao upotrebu èetkice oko 600. godine. Koristeæi granèicu drveta Meswak, èistio je zube te osvježivao dah. Supstance sliène Meswaku koriste se u modernim zubnim pastama.

9. Poluga - mnoge od osnova moderne automatike, prvi su put upotrijebljene u muslimanskom svijetu. Pretvarajuæi rotacijsko gibanje u linearno, poluga omoguæuje jednostavno podizanje teških objekata. Ova tehnologija, koju je izumio Al-Jazari u 12. stoljeæu, raširila se munjevito svijetom, od bicikla do motora na unutrašnje izgaranje.

10. Bolnica - bolnice koje poznajemo danas, s osobljem i specijalnim dvoranama, dolaze iz Egipta iz 9. stoljeæa. Prvi takav medicinski centar bio je bolnica Ahmad ibn Tulun osnovana 872. u Kairu. Ova ustanova osiguravala je besplatnu njegu svima kojima je to bilo potrebno, što je politika bazirana na muslimanskoj tradiciji da se vodi briga o bolesnima. Iz Kaira su se takve bolnice raširile po islamskom svijetu.



http://metro-portal.hr/10-muslimanskih-izuma-koji-su-promijenili-svijet/31814
13-11-2014 at 14:02 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Hanumice, tih 10 pobrojanih stvari svakako spadaju u kontribuciju ka svjetskom napretku. I spominju se tu i 9. , 13 vijek, itd....Sada je 2014. Pitanje je sta se to u medjuvremenu desilo u islamskom svijetu pa se stalo/ primjetno usporilo sa signifikantnim doprinosima ka stvarima kako to prilozeni tekst kaze "bez kojih se ne moze".

13-11-2014 at 15:27 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Ne volim cape/paste

13-11-2014 at 15:35 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

Od 1901 g. kako je pocela dodjela Nobelove nagrade, a Nobelova nagrada se dodjeljuje u 90% najboljima naslo ih se na spisku kao dobitnici Nobelove nagrade 802 osobe, nisam siguran, ali mislim da medju njima nigdje ni jednog muslimana nema.

I ne samo to da ih nema, izgledi su vrlo mali da bi u dosljedno vrijeme neko mogao doci iz muslimanskih zemalja kao Nobelovac, moze doci u obzir samo u slucaju da se preseli na zapad i da se, poostreno da kazem pozdravi sa religijom, u protivnom, izgledi su ravni nuli da postane Nobelovac....

Evo link svih dosadasnjih Nobelovaca:

http://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCsQjBAwAQ&url=http%3A%2F%2Fde.wikipedia.org%2Fwiki%2FListe_der_Nobelpreistr%25C3%25A4ger&ei=zBJlVMrBOZDjaKS3gtgJ&usg=AFQjCNEMBO8R4uEgD4G6obkyGBzLzZ4gUw&bvm=bv.79400599,d.d2s&cad=rja

[Edited by Bongo on 13-11-2014 at 21:34 GMT]

13-11-2014 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Aidatuzla wrote:




Zao mi je sto cu te razocarati ali moram

http://en.wikipedia.org/wiki/Malala_Yousafzai




http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Muslim_Nobel_laureates


[Edited by Aidatuzla on 14-11-2014 at 08:57 GMT]


Draga Aida, nimalo me nisi razocarala, namjerno sam naveo da haman ni jednog muslimana nema medju Nobeliovcima, znao sam da ce neko proturjeciti.
Nedavno je mala curica dobitnica Nobelove nagrade Pakistanka Malala, i svi znamo kolu vaznost i kakva blamaza za taj dio svijeta da je ta mala curica dobila nagradu, dali ce imati neko znacenje ta nagrada cisto sumnjam. Taj dio svijeta se ni za sledecih 100 godina nece mijenjati, oni korak naprijed deset nazad...helem...

Anwar, Arafat i Baradai su takodje blijede, vise nego blijede nagrade dobili, odnosno blijede su njihove zasluge, dole se jos uvjek bratoubilacki rat vodi, nista se nije promijenilo, a upravo na osnovo toga su Nobelovci.

Ostali Nobelovci su takodje borci u svojim zemljama za najosnovnija ljudska prava, dali se po tom pitanju kod njih nesto izmijenilo, naravno da nije, kao sto rekoh, korak naprijed deset nazad.

Kamo nam ljudi dvadesetog i dvadeset i prvog vijeka...strucnjaci od kojih drustvo profitira, gordim koracima koraca u svijetlu buducnost: Fizika, Hemija, Privreda, Medicina, sve su to sektori gdje kasnimo i sve sto nam je potrebno za zivot,uspjsan zivot nabavljamo si za zapada, anamo od njih...
i sve to nije strasno da nas novokomponovani ne pokusavaju otrgnuti od naprednog zapada, jednostavno nas hoce u onaj drugi svijet , svijet unazadjenih, drugovjekovni svijet.

Ne obracajmo paznju na saku muslimana u BiH, gdje je ta napredna i prosperitetna drzava nas u odnosu na njih...nema je, kasnimo , puno kasnimo iza njih i Bog sami zna dali ce mo ih ikada stici, izgledi su jako, jako losi.

Ljudi (oni) su sletjeli na mjesec, prije dva dana lansirana je kosmicka letilica nakon 6 milijardi predjenih kilometara na Kometu pola milijarde km. udaljenu od zemlje...deset godina je do tamo putovala...a gdje su nasi putevi, gdje je nas domet ako se o nama i njima uopste moze govoriti ?

Onaj drugi svijet iza njih trenutno kasni vjekovima, nesto sa nama nije u redu..pogledajmo si Pakistan, Bangla Des, Avganistan, Sudan, Mali, Jemen Irak i da dalje ne nabrajam, sve je to zalosno sta se tamo dogadja...lose, lose da losije ne moze biti....

Sorry Aida da sam te u tolikoj mjeri uzbiuzurio
14-11-2014 at 11:19 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se?

citat:
Nedavno je mala curica dobitnica Nobelove nagrade Pakistanka Malala, i svi znamo kolu vaznost i kakva blamaza za taj dio svijeta


Ja lièno ne znam nista o toj blamaži. Svi imaju pravo na mišljenje. Pa ipak, èinjenica ostaje da je ta curica skoro poginula zbog nekih usijanih talibanskih glava koji ne žele da se curice obrazuju. Nisam sigurna da to žele i za djeèake jer što je insan tuplji, lakše je s njim manipulisati.

citat:
Ne dobijaju zemlje Nobelovu nagradu nego ljudi


Upravo!

citat:
Hanumice, tih 10 pobrojanih stvari svakako spadaju u kontribuciju ka svjetskom napretku. I spominju se tu i 9. , 13 vijek, itd....Sada je 2014. Pitanje je sta se to u medjuvremenu desilo u islamskom svijetu pa se stalo/ primjetno usporilo sa signifikantnim doprinosima ka stvarima kako to prilozeni tekst kaze "bez kojih se ne moze".

Slažem se i nemam odgovor na to pitanje. Meðutim, možda se odgovor krije u jednom interesantnom tekstu Borisa Dežuloviæa. Reforma islama nije moguæa, meðutim pristup religiji i primjeni religije u životu pojedinca nije predodreðen, niti strogo ureðen (osim u glavama radikalnih vjernika).

citat:
...Što su nam, dakle, muslimani novoga donijeli osim zla i neljudskih stvari? – èita s papira studentima regenburškog sveuèilišta Joseph Ratzinger, sav u svili i kadifi, zanemarujuæi za tu prigodu ne samo èinjenicu da su mu muslimani donijeli i to što na sebi nosi, i papir s kojeg èita, veæi neumoljivu èinjenicu da su èak i koncept sveuèilišta preko Španjolske u Europu donijeli upravo Arapi... U onoj legendarnoj sceni iz kultnog „Brianova života“ John Cleese kao Reg, voða Narodnog Fronta Judeje, gleda u areni borbe gladijatora i retorièki se pita što su im to uopæe Rimljani dobra donijeli. „Vodovod“, dobacio je jedan suborac. „I kanalizaciju“, sjetio se drugi. „Dobro“, nevoljko je priznao Reg, „slažem se da su vodovod i kanalizacije dvije stvari što...“ „I ceste“ dodao je opet prvi. “Da, oèito”, promrsio je Reg, “ali osim vodovoda kanalizacije i putova...“ „Medicinu“, prekinuo ga je drugi. „I obrazovanje“ „U redu, dovoljno je“, iznervirao se Reg. „I melioraciju“, nastavili su drugovi. „Javna kupatila“ „I vino“ „Da,vino“, kimnuo je onaj prvi, “vino æe nam zaista nedostajati kad odu.” “U redu”, planuo je konaèno Reg, “ali osim vodovoda, kanalizacije, cestogradnje, obrazovanja, melioracije, javnih kupatila, vina i zdravstvene zaštite, što su Rimljani ikada uèinili za nas?” Gledam tako na televiziji papu Benedikta XVI. kako s katedre sveuèilišta u Regensburgu citira bizantskog cara Manuela II: „Pokažite nam što nam je to novoga donio Muhamed, osim zla i neljudskih stvari, poput zapovijedi da se vjera širi maèem?“ I sve mi se ispod one bjele kapice ukazuje Regovo lice, pa umjesto pape vidim Ivan Cleesea Drugog kako se retorièki pita: „Što su nam to uopæe muslimani dobra donijeli?“ - Matematiku – dobacit æe iznenada student informatike iz zadnjeg reda. - Decimalni sustav, brojke koje i danas nazivamo arapskim, nepoznanicu ‚x’ i revolucionarnu nulu nakon koje svijet nikad neæe biti isti. I trigonometriju i algebru, koja se zove tako po Kitab Al Jabru, djelu èuvenog matematièara Al-Hawarizmija. Po kojemu je, usput, svoj naziv dobio algoritam. -Dobro – nevoljko æe priznati Benedikt XVI. voða Narodnog Fronta Europe – slažem se da su brojke i algebra dvije stvari što... - I geografija – sjetit æe se treæi student. - I filozofija. Svojim prijevodima u mraènom su nam srednjem vijeku spasili grèku filozofiju. Izradili su prvu kartu svijeta, prvi izraèunali opseg Zemlje i otkrili heliocentrièni sistem. Sagradili su prvi opservatorij, utemeljili modernu astronomiju i s Istoka nam donijeli kompas. I papir. I rižu. - U redu, dovoljno je – iznervirat æe se Papa. - I šeæer, naranèu, limun, breskvu – nastavit æe studenti – prešu za ulje, sustav navodnjavanja i uopæe modernu poljoprivredu. Pamuk, tekstilnu industriju i modu. Jakna je arapski izum. Konstruirali su prvu cameru obscuru i utemeljili optiku. Onda qitara. Da, gitara. I kava. - Da, oèito – procijedit æe Benedikt s katedre – ali osim matematike, geografije, filozofije, astronomije i gitare... - I farmakologije – dodat æe nadobudna studentica. – U vrijeme kad se Europa gušila u smradu i bolestima, Arapi su nam dali sapun i parfem, objasnili da se zaraza širi zagaðenom vodom, te donijeli èuveni Qanun Ibn Sine, prvu enciklopediju lijekova i eliksira – pardon, al-iksira. Najzad upravo su arapski alkemièari – alkemija, od al-kimya – oèevi moderne kemije. Izmeðu ostalog otkrili su lužine i barut, izmislili destilaciju i dobili al-kuhul. Zvuèi poznato? -Da, alkohol. - Kimnut æe netko – alkohol æe nam zaista nedostajati kad odu. - U redu – planuo je konaèno Benedikt XVI. – ali osim decimalnog sustava, brojeva, algebre, matematike, filozofije, karte svijeta, kompasa, papira, riže, šeæera, pamuka, navodnjavanja, camere obscure, optike, jakne, gitare, kave, parfema, sapuna, alkohola, farmacije, higijene i moderne kemije, što su muslimani ikada uèinili za nas? Što su nam, dakle, muslimani novoga donijeli osim zla i neljudskih stvari? – èita s papira studentima regenburškog sveuèilišta Joseph Ratzinger, sav u svili i kadifi, zanemarujuæi za tu prigodu ne samo èinjenicu da su mu muslimani donijeli i to što na sebi nosi, i papir s kojeg èita, veæi neumoljivu èinjenicu da su èak i koncept sveuèilišta preko Španjolske u Europu donijeli upravo Arapi. „Uèenjakova tinta svetija je od muèenikove krvi,“ rekao je, neæete vjerovati – strašni Muhamed. 1 A što nam je Muhamed donio osim zapovijedi da se vjera širi maèem? – pita se Benedikt XVI. u govoru o besmislenosti širenja vjere silom, propuštajuæi prigodu da u tom smislu malo zaore vlastito dvorište, pa podsjeti na katolièki džihad. I da se zapita: pokažite mi što je to Isus novoga donio Južnoj Americi, osim zla i neljudskih stvari? Dobro, osim vodovoda, kanalizacije, cestogradnje, obrazovanja, poljoprivrede, zdravstvene zaštite, tehnologije, filozofije, arhitekture, kazališta, umjetnosti i vina? U redu, i nogometa

Boris Dežuloviæ




[Edited by hanumicag on 02-03-2015 at 19:46 GMT]
14-11-2014 at 13:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Da, mi smo muslimani, ali... isplati li se? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice