Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Irac, znam nisi vijecnik , ali nisi mi odgovorio na pitanje a taj mi odgovor treba, naravno ako ga znas.

Necko, tom ulicom sam prosla bezbroj puta, do radnje koja se nekada zvala Adrija

13-11-2007 at 21:53 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Žao mi je što se niste u svom odgovoru osvrnuli i na pitanje koje sam posebno apostrofirao a to je proglašenja Tuzle Gradom.Naime zanima me šta mi kao graðani dobijamo time što æe naša Tuzla eventualno dobiti status Grada.Znam da na odluku federalnog Parlamenta još èekaju Zenica i Bihaæ èija su opæinska Vijeæa takoðe donijela odluke o proglašenju svojih opæina Gradom ali analizirajuæi postojeæi Zakon o lokalnoj samoupravi nisam mogao dokuèiti u èemu se ogleda eventualna dobit ili bolje reæi prednost Grada u odnosu na opæinu.Ono sa èime bi seu svakom sluèaju sa Vama složio jeste apsolutno nejasno definisana uloga Mjesnih Zajednica kao osnovnih jedinica lokalne samouprave.meðutim mišljenja sam da za to nejasno definisanje mjesta i uloge MZ-a odgovornost snosi naše opæinsko Vijeæe.Naime zakonom je definisano da se ovlasti MZ-a definišu Odlukama odnosno Statutima opæina.Nikada mi neæe biti jasno zašto je prije izvjesnog vremena uloga(po mom skromnom mišljenju) MZ-a u potpunosti derogirana donošenjem novog Statuta opæine Tuzla u kome su uvedeni Povjerenièki odbori a samim tim ukinuti Savjeti i Skupštine po MZ.Koliko mi je poznato(a mislim da ne griješim) ovakav modalitet ureðenja "vlasti" po MZ jedino je uveden u Tuzli dok su sve ostale opæine na TK odluèile ostaviti Savjete i Skupštine.Pa i sam naziv Povjerenièki odbor je po meni nekako rogobatan(da ne iskoristim neki teži izraz).Naime nekome ko je dugo u politici a vi to zasigurno jeste jako je dobro poznato da se Povjereništvo uvodi u svojevrsnim kriznim situacijama i trebalo bi da predstavlja svojevrsno prelazno riješenje.Meðutim u samom nazivu i ne vidim toliki problem koliko u èinjenici da je uvoðenjem Pov.odbora maksimalno sužen prostor za izjašnjavanje te prije svega djelovanje graðana po MZ.Da se radi o oprostite ali moram reæi nonsensu,dovoljno govori i èinjenica da je Mjesnim Zajednicama ukinuto i pravo na raspolaganjem odnosno posjedovanjem vlastitog peèata(ne znam da li se to u meðuvremenu promjenilo).Ako svako Udruženje graðana ima moguænost(Zakonsku) posjedovanja peèata zaista mi je nevjerovatno da to pravo nemaju i organi odnosno Organ vlasti u MZ.Mislim da se time ide na maksimalnu centralizaciju vlasti(koji apsurd-mi dižemo glas protiv centralizacije na Državnom nivou a istu stvar radimo u svojoj avliji)i svojevrsnoj kontroli svakog poteza koji se vuèe po MZ-a.
Dakle da rezimiram-mislim da se samo jasnim definisanjem mjesta i uloge MZ-a može omoguæiti što veæem broju graðana da uèestvuju u kreiranju "politike" na lokalnom nivou! 


<br /><br /><br /><br />

13-11-2007 at 22:15 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Žao mi je što se niste u svom odgovoru osvrnuli i na pitanje koje sam posebno apostrofirao a to je proglašenja Tuzle Gradom.Naime zanima me šta mi kao graðani dobijamo time što æe naša Tuzla eventualno dobiti status Grada.Znam da na odluku federalnog Parlamenta još èekaju Zenica i Bihaæ èija su opæinska Vijeæa takoðe donijela odluke o proglašenju svojih opæina Gradom ali analizirajuæi postojeæi Zakon o lokalnoj samoupravi nisam mogao dokuèiti u èemu se ogleda eventualna dobit ili bolje reæi prednost Grada u odnosu na opæinu.Ono sa èime bi seu svakom sluèaju sa Vama složio jeste apsolutno nejasno definisana uloga Mjesnih Zajednica kao osnovnih jedinica lokalne samouprave.meðutim mišljenja sam da za to nejasno definisanje mjesta i uloge MZ-a odgovornost snosi naše opæinsko Vijeæe.Naime zakonom je definisano da se ovlasti MZ-a definišu Odlukama odnosno Statutima opæina.Nikada mi neæe biti jasno zašto je prije izvjesnog vremena uloga(po mom skromnom mišljenju) MZ-a u potpunosti derogirana donošenjem novog Statuta opæine Tuzla u kome su uvedeni Povjerenièki odbori a samim tim ukinuti Savjeti i Skupštine po MZ.Koliko mi je poznato(a mislim da ne griješim) ovakav modalitet ureðenja "vlasti" po MZ jedino je uveden u Tuzli dok su sve ostale opæine na TK odluèile ostaviti Savjete i Skupštine.Pa i sam naziv Povjerenièki odbor je po meni nekako rogobatan(da ne iskoristim neki teži izraz).Naime nekome ko je dugo u politici a vi to zasigurno jeste jako je dobro poznato da se Povjereništvo uvodi u svojevrsnim kriznim situacijama i trebalo bi da predstavlja svojevrsno prelazno riješenje.Meðutim u samom nazivu i ne vidim toliki problem koliko u èinjenici da je uvoðenjem Pov.odbora maksimalno sužen prostor za izjašnjavanje te prije svega djelovanje graðana po MZ.Da se radi o oprostite ali moram reæi nonsensu,dovoljno govori i èinjenica da je Mjesnim Zajednicama ukinuto i pravo na raspolaganjem odnosno posjedovanjem vlastitog peèata(ne znam da li se to u meðuvremenu promjenilo).Ako svako Udruženje graðana ima moguænost(Zakonsku) posjedovanja peèata zaista mi je nevjerovatno da to pravo nemaju i organi odnosno Organ vlasti u MZ.Mislim da se time ide na maksimalnu centralizaciju vlasti(koji apsurd-mi dižemo glas protiv centralizacije na Državnom nivou a istu stvar radimo u svojoj avliji)i svojevrsnoj kontroli svakog poteza koji se vuèe po MZ-a.
Dakle da rezimiram-mislim da se samo jasnim definisanjem mjesta i uloge MZ-a može omoguæiti što veæem broju graðana da uèestvuju u kreiranju "politike" na lokalnom nivou!

Yugi, na vecinu tvojih pitanja i teza ne treba odgovor - a ni ja nisam pravnik da bih se bavio detaljnim izucavanjem i analizom pojedinih problema.
Po pitanju Grada - ima nekoliko prednosti. Jedna je, npr, da grad moze imati upravnu organizaciju za urbanizam. Vecina drugih bi se upravo trebala definisati zakonom o gradovima. Sta je trenutna prednost - mozemo jos malo izuciti...
Vijece godinama ceka jedinstvene zakonske osnove za MZ, jer zakonom treba definisati njihova osnovna prava i obaveze. A u postojecem statutu opcine nije nikad ni ukinuta samoupravna struktura MZ, i dalje su zborovi osnovni oblik odlucivanja, samo ih rijetko koriste. Dakle, za samoupravu i samoorganizovanje nuzna je i svijest osnovnih jedinica, ne samo centralne. Pecati su povuceni u prethodnom mandatu, pa ne bih komentarisao.
O ostalim pitanjima, po kojima se pretezno slazemo, mozemo i putem PP. Pozdrav.
14-11-2007 at 06:44 | Ukljuèi u odgovor
sana
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 13-11-2007
Lokacija: na vrh brda
Odgovori: 4
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Odugo vec ne zivim u Tuzli ali se dobro sjecam te ulice.Kad krenes od skvera sa desne strane, preko puta dzamije slasticarna u koju ja nisam nikad usla. Obicno je bila prazna u toku rata a prije rata jedino je mlada vojska sjedila unutra- jadnici nisu znali za bolje. Pa onda Hukiceva pekara..... joj kad se sjetim onih kifla...
Malo nize dole niz ulicu one cevap/slaticarnice, pa DUNDO kafic, pa ona mala zaltara skoro na kraju ulice.
Marijanovic?...

Voljela bih sad da prosetem tom ulicom... prema Slatini... zimska noc... snijeg pada...

Elem skrenu ja s puta. Sta ono pitanje bi?
P.S. jel´ se sta promijenilo u ulici bas me interesuje. javascript:emoticon(´´)javascript:emoticon(´´)

14-11-2007 at 08:11 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Vijecnik hvala lijepa .
Ako sam dobro shvatio pored toliko inzinjera saobracaja grupa volontera (volonterska Komisija za saobracaj)odreduje koju ce ulicu otvoriti za automobile pa nicim izazvani otvoriše kaldrmisanu ulièicu u centru grada Nevjerovatno

14-11-2007 at 12:09 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Necko wrote:
Vijecnik hvala lijepa .
Ako sam dobro shvatio pored toliko inzinjera saobracaja grupa volontera (volonterska Komisija za saobracaj)odreduje koju ce ulicu otvoriti za automobile pa nicim izazvani otvoriše kaldrmisanu ulièicu u centru grada Nevjerovatno

Da ipak malo razjasnimo - u komisiju su ukljuceni inzenjeri (bar je predsjednik saobracajni inz), ali znas sta kod nas(obicno) rade komisije, pogotovo ove formirane po delegatskom ili slicnom principu.
Mislio sam da u ovolikoj Opcini mora postojati stalna profesionalna sluzba, ili bar jedan specijalista za sabracaj. Nekad je u Direkciji za izgradnju nesto slicno postojalo, ali nakon rata i privatizacije to vise ne funkcionise.
14-11-2007 at 12:20 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
sunce wrote:
Necko, tom ulicom sam prosla bezbroj puta, do radnje koja se nekada zvala Adrija


E nema sunce vise, sto si prolazila, prolazila. Sad strogo desnom. Volonteri sa izrazenim smislom za lijepo uljepsase nam grad, bas je sad zivnulo sa automobilima. Ko da gledam da ce i ona poprecna od Limenke prema Elmi da zivne.
14-11-2007 at 12:23 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Yugi, na vecinu tvojih pitanja i teza ne treba odgovor - a ni ja nisam pravnik da bih se bavio detaljnim izucavanjem i analizom pojedinih problema.
Po pitanju Grada - ima nekoliko prednosti. Jedna je, npr, da grad moze imati upravnu organizaciju za urbanizam. Vecina drugih bi se upravo trebala definisati zakonom o gradovima. Sta je trenutna prednost - mozemo jos malo izuciti...
Vijece godinama ceka jedinstvene zakonske osnove za MZ, jer zakonom treba definisati njihova osnovna prava i obaveze. A u postojecem statutu opcine nije nikad ni ukinuta samoupravna struktura MZ, i dalje su zborovi osnovni oblik odlucivanja, samo ih rijetko koriste. Dakle, za samoupravu i samoorganizovanje nuzna je i svijest osnovnih jedinica, ne samo centralne. Pecati su povuceni u prethodnom mandatu, pa ne bih komentarisao.
O ostalim pitanjima, po kojima se pretezno slazemo, mozemo i putem PP. Pozdrav.



Uvažavam naravno to da niste po vokaciji pravnik i da o ovoj tematici i sami neznate sve detalje.Meðutim iskreno da vam kažem malo mi je zaparalo uši kada ste konstatovali da je oduzimanje peèata odnosno Odluka o oduzimanju peèata MZ-a donešena u prošlom sazivu te da se zbog toga ne želite upuštati u komentarisanje.Raduje me iskreno vaše zalaganje(barem deklarativno-a nadam se da je tako i u praksi)da se MZ-a daju više ovlasti ali da bi se do toga došlo moraju se mijenjati neke odluke Vijeæa koje su ranije donešene.Kroz djelovanje u Udruženju(RVI) upoznat sam donekle sa organizacijom rada po MZ (a i intrnet mi je dostupan fala dragom Telekomu )i poznato mi je da i u Statutu postoji Zbor graðana.Meðutim ako se u praksi pokazalo da to ne funkcioniše(o razlozima ne bih jer bi nas to odvelo daleko) zašto se ne bi vratio stari sistem organizovanja dakle povratak Savjeta i Skupština.U tom dijelu barem imate moguænost da djelujete odnosno da pokrenete inicijativu.
I ako dozvoljavate još jedno pitanje bih postavio.Interesuje me zašto je ukinuta praksa prijema graðana kod Naèelnika.Dok je gosp. Bešlagiæ bio Naèelnik postojala je ta praksa!
 


<br /><br /><br /><br />

14-11-2007 at 12:34 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:
Da ipak malo razjasnimo - u komisiju su ukljuceni inzenjeri (bar je predsjednik saobracajni inz), ali znas sta kod nas(obicno) rade komisije, pogotovo ove formirane po delegatskom ili slicnom principu.



Ma znam vijecnik sta komisije rade, pogotovo sta je uloga clana komisije. Medutim, komisijski primiti robu ili ´pokriti´ izvjestajem nesto sto vec funkcionise mogu da shvatim. Ali na ovakav nacin grubo izmijeniti nacin zivota u jednoj staroj gradskoj ulici koja je godinama bila rezervisana samo za pjesake to zaista ne mogu da razumijem. Valjda je svakom jasno da ona ulica, upravo sa stanovista saobracaja, ne treba sluziti prolazu automobila, potpuno je besmisleno takvo sto. Ili se neko malo prehladio ili postoji neki drugi valjan razlog koji ne poznajemo....Sad pomislih, pored problema beskucnika i jos niza drugih zar dramatizovati zbog jedne od rijetkih gradskih ulica koja je nekad bila rezervisana samo za pjesake.
14-11-2007 at 12:50 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
... poznato mi je da i u Statutu postoji Zbor graðana. Meðutim ako se u praksi pokazalo da to ne funkcioniše (o razlozima ne bih jer bi nas to odvelo daleko), zašto se ne bi vratio stari sistem organizovanja dakle povratak Savjeta i Skupština. U tom dijelu barem imate moguænost da djelujete odnosno da pokrenete inicijativu.
I ako dozvoljavate još jedno pitanje bih postavio.Interesuje me zašto je ukinuta praksa prijema graðana kod Naèelnika.Dok je gosp. Bešlagiæ bio Naèelnik postojala je ta praksa!


Upravo je, nakon usvajanja na sjednici OV, na javnoj raspravi nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Statuta opæine, koja predvidja slicno rjesenje (u dvije varijante), koje i ti zagovaras (Vijece, od 15-25 ljudi, i manje Izvrsno tijelo). Mozemo o tome i konkretnije, na nekom od mjesta gdje se mogu okupiti zanteresirani. Usaglasen prijedlog cemo razmotriti uskoro, a na njega mozemo uputiti amandmane. (Trazicemo i od Tuzlarija da nam tekst bude dostupan).
A zasto to nije dosad rijeseno: upravo zbog toga sto su se predugo (jos od proslog mandata), cekale izmjene federalnih i kantonalnih zakona, sto se Statut opcine odgadjao, cekajuci proglasenje grada, sto ni administraciji ni povjerenicima ne smeta mnogo sadasnje stanje, sto i mi, a i vi, nismo dovoljno glasni.
Vezano za prijeme gradjana (pojedinacno) kod Nacelnika - mislim da nisu ukinuti, ali su znacajno reducirani. Mnogo vise se primaju zvanicne delegacije, oficijelno najavljene grupe i predstavnici... tako da u protokolu nema dovoljno mjesta za sve, bar tako mislim (mozemo pitati i Sunce, ona katkad prodje kroz Kabinet). Zato gradjane obavezno primaju pomocnici nacelnika, pa i kod ponekog od njih stalno bude guzva. Ako imas konkretnu potrebu, mozemo intervenisati, prvo kod nadleznog pomocnika.
14-11-2007 at 14:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 58
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice