Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Interesuje me da li Vijeæe ima nekih konkretnih planova u vezi stare zgrade Opæine? 


<br /><br /><br /><br />

15-11-2007 at 12:09 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim


Na 33. redovnoj sjednici Opcinskog vijeca Tuzla, razmatran je i usvojen Nacrt odluke o izmjenama i dopunama Statuta opcine Tuzla. Tom prilikom su usvojeni zakljucci, da æe primjedbe i sugestije vijecnika biti sastavni dio javne rasprave te da OV upucuje Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Statuta opcine Tuzla u javnu raspravu koja ce trajati 30 dana.

Nacrt Odluke sa ukljucenim komentarima ce uskoro biti na Tuzlarijama pa se ukljucite.

Sto se tice stadiona Tusanj, polako, tek se krenulo. Najbitnija stvar je da su stvoreni uslovi za osnivanje JU "Gradski stadion Tušanj". On ce se sigurno graditi, vec se ruse objekti u neposrednoj blizini. Kad se dobije posao onda ce se i maketa javnosti pokazati.

Sto se tice stare Gradske kuce (zgrada opstine) u planu je njena rekonstrukcija koju ce mislim finasirati neko iz Turske. Sjedila sam tada na usima ali znam da opcinari imaju ambiciju da trg Slobode (uz izgradjeni Barok i renoviranu Gradsku kucu) bude nesto jako lijepo uredjeno.

15-11-2007 at 14:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Usput prijedlog za Trg oslobodjenja da ne grade nikakve zgrade poput one na Sonom trgu gdje je smjesten muzej. Treba nam jedan veci i prostran trg

I hoce li se konacno nesto poduzeti po pitaju parking prostora u gradu.

15-11-2007 at 14:59 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

KADA CE ISTOCNI DO GRADA DOBITI SPORTSKU DVORANU

15-11-2007 at 20:31 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
cupo wrote:
Usput prijedlog za Trg oslobodjenja da ne grade nikakve zgrade poput one na Sonom trgu gdje je smjesten muzej. Treba nam jedan veci i prostran trg
I hoce li se konacno nesto poduzeti po pitaju parking prostora u gradu.

Cupo, nadam se da ce Trg, nakon izgradnje Baroka, ostati dovoljno prostran, onakav kakav je bio decenijama.
Sve sto bi eventualno jos doslo na trg je visak, sem tzv urbanog mobilijara. Vjerujem da ce kreatori napraviti prezentaciju svojih rjesenja.
Parkinzi, kako vec rekoh, ostaju, jos za dugo, jedan od tezih problema grada. Dosadasnja prikupljanja ponuda za gradnju javnih garaza nisu dala rezultate, a poslijeratno rjesenje naplate parkiranja sa ODB-om je prevazidjeno, koci razvoj i ima puno manjkavosti.
Nacelnik i sluzbe su najavili, vec do Nove godine, formiranje novog preduzeca za parkinge i garaze - nadajmo se konacnom strucnijem i brzem uredjivanju ove problematike.
16-11-2007 at 09:22 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - dsfgh
Bez chatanja molim

Drago mi je što æe se ponovo graditi na mjestu nekadašnjeg Baroka, ali mi je žao što æe to biti u pitanju zgrada sa savremenim izgledom i koja se neæe uklapati u ambijent, okružena svim onim starim objektima.

16-11-2007 at 09:33 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
laly wrote:
KADA CE ISTOCNI DO GRADA DOBITI SPORTSKU DVORANU

Ako mislis na skolske sportske dvorane, onda bismo morali pitati Ministarstvo obrazovanja, kulture i sporta TK - oni planiraju kapitalna ulaganja u obrazovanje.
Vec dugo se sa Sjenjaka trazi gradnja fiskulturne sale za "japansku" skolu.
Za novu, javnu sportsku dvoranu u istocnom dijelu grada mislim da jos nema planova. S obzirom na nerijeseno (i minimalno) finansiranje sporta od strane Federacije i Kantona, niti veoma znacajna sredstva u budzetu Opcine nisu dovoljna za odrzavanje postojecih dvorana, prvenstveno Mejdana. Istocni dio, s obzirom na novu stambenu gradnju, stvarno ostaje prikracen za kulturne i sportske objekte. Dugorocno rjesenje treba traziti u javno-privatnom partnerstvu, ali i drugi, bogatiji gradovi na Balkanu, u zemljama, koje su uredile takav nacin finansiranja (primjer Osijeka), ne mogu lako prevazici teske konflikte u pogledu iznosa ulaganja, prava koristenja i sl.
Kratkorocno, uz vise inicijative, mogli bi se racionalnije urediti, koristiti, pa i natkriti postojeci prostori. I tu postoje prepreke, u manjkavim zakonima i nereguliranom vlasnistvu.
16-11-2007 at 10:08 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - dsfgh
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Drago mi je što æe se ponovo graditi na mjestu nekadašnjeg Baroka, ali mi je žao što æe to biti u pitanju zgrada sa savremenim izgledom i koja se neæe uklapati u ambijent, okružena svim onim starim objektima.

Nisam pazljivije gledao rjesenje za novu zgradu, ali je, koliko znam konkursom zahtijevano da investitor gradi repliku starog, srusenog Baroka. Uz ostale obnovljene objekte (cesma, dzamija, zgrada komore, BIT centar...) i one, koje bi takodjer trebalo obnoviti i odrzavati, Trg ce zadrzati autenticni izgled sa starih razglednica. Jednu takvu razglednicu su nedavno objavile Tuzlarije.
16-11-2007 at 10:15 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Ako mislis na skolske sportske dvorane, onda bismo morali pitati Ministarstvo obrazovanja, kulture i sporta TK - oni planiraju kapitalna ulaganja u obrazovanje.
Vec dugo se sa Sjenjaka trazi gradnja fiskulturne sale za "japansku" skolu.
Za novu, javnu sportsku dvoranu u istocnom dijelu grada mislim da jos nema planova. S obzirom na nerijeseno (i minimalno) finansiranje sporta od strane Federacije i Kantona, niti veoma znacajna sredstva u budzetu Opcine nisu dovoljna za odrzavanje postojecih dvorana, prvenstveno Mejdana. Istocni dio, s obzirom na novu stambenu gradnju, stvarno ostaje prikracen za kulturne i sportske objekte. Dugorocno rjesenje treba traziti u javno-privatnom partnerstvu, ali i drugi, bogatiji gradovi na Balkanu, u zemljama, koje su uredile takav nacin finansiranja (primjer Osijeka), ne mogu lako prevazici teske konflikte u pogledu iznosa ulaganja, prava koristenja i sl.
Kratkorocno, uz vise inicijative, mogli bi se racionalnije urediti, koristiti, pa i natkriti postojeci prostori. I tu postoje prepreke, u manjkavim zakonima i nereguliranom vlasnistvu.



Problem nedostatka sportskih dvorana u svojim gradovima su riješili pametni poduzetnici. Naime, oni su od svojih sredstava napravili manje sportske objekte (sa tuševima, svlaèionama, itd) na lokacijama koje im je dodjelio grad na koncesiju od recimo 10 godina, nakon èega objekat prelazi u vlasništvo grada. Poslije toga grad odluèuje hoæe li ga nekome iznajmljivati ili æe sam voditi raèuna o njemu. Uglavnom je rijeè o iznajmljivanju nekom privatniku. Ista stvar se primjenjuje i za parking prostore.
Novi Sad i još neki gradovi u našoj blizini rade po tom principu. Naime, privatnici dobijaju lokacije na koje donose konstrukcije i prave etažne parkinge, koje naravno naplaæuju a i plaæaju opštini korištenje prostora za te usluge.

Elem, sada je do naših poduzetnika i kako æe shvatiti korist od ovakvih ulaganja.
16-11-2007 at 10:51 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
...na koncesiju od recimo 10 godina, nakon èega objekat prelazi u vlasništvo grada. Poslije toga grad odluèuje hoæe li ga nekome iznajmljivati ili æe sam voditi raèuna o njemu. Uglavnom je rijeè o iznajmljivanju nekom privatniku. Ista stvar se primjenjuje i za parking prostore.
Novi Sad i još neki gradovi u našoj blizini rade po tom principu. Naime, privatnici dobijaju lokacije na koje donose konstrukcije i prave etažne parkinge, koje naravno naplaæuju a i plaæaju opštini korištenje prostora za te usluge.
Elem, sada je do naših poduzetnika i kako æe shvatiti korist od ovakvih ulaganja.


Tako nekako, na prvi pogled jednostavno. Zovu to jos i javno-privatno partnerstvo, samo sto kod nas jos nije zazivjelo. Poduzetnicka inicijativa ga moze ubrzati, ali je neophodna dobra regulativa. Vrlo malo ozbiljnih zakona je kod nas doneseno, bar ne otprve, da bi mogli biti primijenjeni.
I mi u opcini Tuzla smo ucinili vrlo malo na tome.
Primjeri su: sporost rjesavanja i bolecivost (prema ODB-u) kod upravljanja postojecim parking prostorima, nespremnost za koncesije u mnogim komunalnim oblastima, blokada (zakonima i institucijama) od strane visih nivoa. Konkretno, mogli bismo naci bezbroj primjera sta nije dobro, kako bi moglo biti bolje, kako to drugi rade, ali sve to tesko i sporo realiziramo.
Click_me, imas li kakvih kontakata sa privrednom i obrtnickom komorom, sa udruzenjem poslodavaca i sl, pa da trazimo akciju s vise strana - nekako se previse putuje po svijetu, i vlast i biznismeni, a premalo toga znamo prekopirati.
Da li sta rade nasi predstavnici u euroregiji Dunav-Drava-Sava, da li to druzenje jos funkcionise; mozemo li sta predjoniti od N.Sada, Pechuha, Osijeka?

[Edited by vijecnik on 16-11-2007 at 13:40 GMT]
16-11-2007 at 13:10 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice