Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Persona non grata Kaavenda (sabrana nedjela)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Bog nee pitati ko smo

Ima mnogo ljudi u naem rodu koji govore da su pravoslavci, a oni su pravoslavci samo po tome ako su odreeni dan vieni na crkvenim sveanostima, a od njihovog pravoslavlja nema nita. Mnogi se kite lovorikama svojih predaka, ali ne znam kakav e venac ostaviti svojim potomcima. Mnogi se sete srpstva kada su im potrebni glasovi na izborima, a za srpstvo ne rade nita - kae vladika zvorniko-tuzlanski Vasilije u intervjuu "EuroBlicu".

ta biste poruili srpskom i drugim narodima uoi vaskrnjih praznika?
- Svi oni koji kau da su veliki Srbi, ne znaju da srpstvo ne znai nita ako nije zainjeno duhom Svetog Save. To je istina kojom pobeujemo sve prljavtine i nevaljala dela ovog sveta. Bog nas nee gore pitati koje smo nacije, Srbi ili neki drugi, ve da li smo ispunili svoju misiju na ovom svetu, odnosno da li smo ispunjavali njegove zadatke.

Ovih dana ste angaovani na obnovi crkvenih objekata u FBiH koji su porueni tokom rata. Da li ste zadovoljni obnovom?
- Kroz istoriju, crkve su stalno unitavane, a u poslednjem ratu na podruju Zvorniko-tuzlanske eparhije porueno je 56 crkava, ali i crkvenih objekata. Sa obnovom ide veoma teko, pogotovo u Federaciji BiH, gde nema uslova za ivot, to spreava podizanje crkava. S druge strane, ljudi u RS dozvoljavaju i uestvuju u podizanju bogomolja drugih verskih zajednica i tako i treba da bude.

esti su napadi na objekte SPC u FBiH. Kako vlasti FBiH reaguju na to?
- Njihov stav je da to rade maloletnici, i na tome se sve zavrava. Niko ne postavlja pitanje stvaranja edukativnog drutva, odnosno da se u kolama stvaraju uslovi za to bolji meureligijski ivot, gde e se propovedati mir i sloga. Nasuprot tome, u Sarajevu se stalno diu tenzije i nazivaju nas raznim pogrdnim imenima, a ne znaju ta znae te rei. Mnogi napadaju SPC za gradnju pravoslavnih objekata na tuoj zemlji, iako ne znaju za veliki broj damija podignutih na srpskoj zemlji, ali mi ne traimo da se ti objekti rue. Mi smo uspeli nai reenje za crkvu na Diviu i bez mnogo buke reili taj problem. S druge strane, svetenik u Tuzli ne sme da ide u mantiji zbog stalnih neprijatnosti. Na teritoriji optine Lukavac je najgora situacija za nau crkvu i narod, gde se stvara atmosfera da se Srbi ne vraaju na svoja ognjita. U selu Smolua gde je ivelo 1.500 domainstava, niko se nije vratio, ali je prole godine reis-ul-ulema, na ekoloki dan, zasadio ekoloko drvo u tom selu, to je jedan vid izazivanja pravoslavnih Srba.

Kako komentariete napade nekih medija na vas?
- Znamo mi da nas mnogi napadaju, ali svi ti ljudi su nama poznati i mi znamo kakvi su im ciljevi. Tako je Forum graana traio da pravoslavni Srbi ustanu u Tuzli i zabrane mi da vrim boinu liturgiju. To su linosti iz naeg naciona, ali i druge, meutim, i Isus je bio razapet, pa je oprostio ljudima jer nisu "znali ta rade".

Bili ste u poseti Rusiji. Kakav je stav Rusije o poslednjim deavanjima na Balkanu?
- Ruska pravoslavna crkva i njen patrijarh pomenuli su srpski narod u Vaskrnjoj poslanici i pozvali na zatitu naeg naroda na Kosovu. Ruski narod je prijatelj srpskog i to je potvreno i ovom posetom.

Kako ocenjujete situaciju na Kosovu i Crnoj Gori i koliko se ona reflektuje na RS?
- Pogreili bismo kada bismo rekli da je Kosovo svren in, to bi znailo da smo nae vekovne teritorije, grobove i svetinje sahranili za sva vremena. Mi vrsto verujemo da e Bog i molitve pravednika, svetitelja i kosovskih muenika pomoi da Kosovo ostane u sastavu nae matice Srbije. to se tie situacije u Crnoj Gori, treba naglasiti da sve stvari koje dolaze od nerazumlja kratko traju. Danas se odricati svega onoga emu su velikani crnogorskog naroda i pevali i veliali, to je dovoljan dokaz situacije u Crnoj Gori. Mi podravamo mitropolita Amfilohija, kao i vladiku Artemija na Kosovu, molei se da im Bog da snagu da istraju u ovim tekim vremenima. Cela ova situacija odraava se na situaciju u BiH, jer ima tenji da se osnuje bosanska ili bonjaka pravoslavna crkva. To je glavni razlog zato se ne potpisuje sporazum izmeu SPC i BiH. Mi druge otadbine nemamo, osim BiH i RS, koja je steena krvlju najboljih sinova i keri naeg naroda, i mi nemamo prava da to ruimo. Mi smo jedina zajednica u BiH koja nema svoje bogoslovsko uilite, iako smo imali zgradu bogoslovije u Sarajevu, ali nam ona nije vraena. Kada bismo mi imali bogosloviju, onda bi se nai svetenici druili sa drugim svetenicima i radili zajedno na pomirenju. Vlasti RS su, s druge strane, vratili sve objekte verskim zajednicama koji su im ranije uzeti, i tako i treba da bude.

Znate li kakvo je zdravstveno stanje patrijarha Pavla?
- Njegova svetost, na patrijarh Pavle, ovek je u dubokoj starosti, ali vedrog i dobrog duha. On je stalno u molitvenoj aktivnosti i kroz molitvu moli za vaskoliki srpski narod i sve ljude dobre ljude.

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=39505

02-05-2008 at 00:04 | Ukljui u odgovor
cupo

Kaavendine opasne poruke

Ako je vladiki, koji je poznat po bliskosti s Karadiem, do pravde i morala, onda neka prvo poistiti po svojoj eparhiji i ukloni crkve iz avlije Fate Orlovi i Divia...
14.05.2008. 07:10

(sluckin@avaz.ba)

Odluku Islamske zajednice da bude uklonjena munara s Bradine, smjetena na privatnom zemljitu Srbina Bogdana Kurea, a za koju je muftija mostarski Seid ef. Smajki kazao da "nije graena u ime Boga", episkop zvorniko-tuzlanski Kaavenda krajnje drsko shvatio je, izgleda, kao priliku za dranje lekcije i IZBiH.

Vasilije Kaavenda, kojeg u narodu zovu i avolji vladika, pri tome je najmanje pozvan za moraliziranje o bogomoljama i vjeri. Da mu je do toga, prvo bi tragove poistio za sobom.

Njegovi dvori u Bijeljini rairili su se na bonjakoj imovini i zbog njih je sa zemljom sravnjeno jedanaest kua begovskih porodica. U njegovoj eparhiji tokom rata porueno je na desetine damija. To Kaavenda, ija je mantija cijelog rata bila tik uz koljaa Radovana Karadia, nikada nije osudio.

U toj eparhiji su i Konjevi-Polje i kuni prag Fate Orlovi, u ijoj je avliji i bespravno i bezboniki sazidana crkva. Kaavendin duhovni tor je i Divi s crkvom nasaenom na temelje u ratu poruene damije. Dakle, ima gdje Kaavenda ispravljati nepravdu.

Cjelokupan tekst dostupan je itaocima "Dnevnog avaza" i pretplatnicima online izdanja...

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/komentar-dana/kacavendine-opasne-poruke

14-05-2008 at 15:19 | Ukljui u odgovor
cupo

Damije nisu izgraene na srpskoj imovini

Vladika zvorniko-tuzlanski Vasilije dostavio je Meureligijskom vijeu (MRV) BiH saopenje u kojem se navodi da je od kraja rata do danas na imovini Srpske pravoslavne crkve (SPC) i srpskog naroda podignuto devet damija te da se gradi i katolika crkva.

Tako navodi da su damije Kralj Fahd u sarajevskom naselju Nedarii i ona na Mojmilu izgraene na nacionaliziranom zemljitu srpske porodice Mlaen, a da se na zemlji istog vlasnika gradi i rimokatolika crkva na Alipainom Polju. Istie se i da je damija u Rakovici sagraena na imanju Mome Despia koje je on, navodno, poklonio za izgradnju kolskog igralita.

- U Bosanskom Petrovcu napravljena je damija u Parku narodnih heroja, gdje su uklonjene 22 biste boraca Narodnooslobodilakog rata, a zemlja je nacionalizacijom uzurpirana od SPC. Na srpskom zemljitu sagraene se i damije u Zdeni u Sanskom Mostu, u Krieviima kod Olova, u mostarskom naselju Vrapii, a ovo je samo manji dio podataka - navodi se u saopenju.

U Vakufskoj direkciji istiu da ti navodi nisu tani i da je prilikom izgradnje damija u BiH od rata naovamo ispotovana sva zakonska procedura.

- Jedina damija koja je djelimino sagraena na srpskoj zemlji bila je ona na Bradini, koja je uklonjena. Ostala je samo jo betonska munara koja e biti uklonjena za dvadesetak dana. Ove Kaavendine navode smatram udnim i neistinitim - kazao je Nezim Halilovi Muderis, direktor Vakufske direkcije.

Autor: M. A.

14-05-2008 at 15:21 | Ukljui u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Odgovori: 28091

Ovo danas nadjoh u SB

16-05-2008 at 15:29 | Ukljui u odgovor
Najla
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 16-06-2007
Odgovori: 121

Nece grom u koprive  

Najla
17-05-2008 at 18:00 | Ukljui u odgovor
Ego
Nivo: Forumski vuk
Celav, neodoljiv, (ne)osvojiv.

Registriran(a): 23-05-2008
Odgovori: 756

Nema taj chetalj srama ni stida. Dhehennem ce mu se obradovati, u to sumnje nema. 1 kroz 1 ide tamo. Cheto K., ko ubi Murata Badica u BL kad se dzamija trebala nanovo iz pepela dizat. Jah, ti nam eto vladika K. reci ko su chetnici...Znamo mi odlicno ko ste i kakvi ste vi. Puna su groblja i mezarja vasih zlodjela. Crkvu u TZ ste gadjali s Majevice, kad vidjeste da je niko od Tuzlanskog naroda ne dira, jer je bozja kuca sljedbenika Knjige.
Ne, nisi ti vladika Hriscanima pravoslavne vjere, ti si poganin.
Cupo, Allaha ti, makni ga s foruma, grdan li je.
Ego je rekao:"Od Bajrama do Bajrama ne spavam vise." (sjetite se krvavog Bajrama u BN 1992 i kako je K. blagoslovio zlocince u krvavome piru.)
PEACE&SELAM 

Ego: "Ni bunar zelja ne funkcionise bez love."
31-05-2008 at 13:46 | Ukljui u odgovor
cupo

Novo obeanje o izmjetanju crkve iz dvorita

Pravoslavna crkva koja je sagraena u dvoritu Fate Orlovi u Konjevi Polju kod Bratunca bit e izmjetena, ponovio je episkop zvorniko-tuzlanski Vasilije.
Izmjestit emo crkvu iz dvorita Fate Orlovi i sagraditi bolju i veu, ponovo je obeao episkop Vasilije u izjavi za Alterantivnu televiziju Banja Luka, ali nije precizirao kada e se to desiti.

Iako su jo prije 14 mjeseci episkog Vasilije i premijer RS-a Milorad Dodik dogovorili preseljene crkve iz dvorita Fate Orlovi do danas to nije uraeno.

Episkop Vasilije tvrdi da je to, kako kae, zavrena stvar.

Crkva e biti u dogledno vrijeme izmjetena i nee biti daleko od tog lokaliteta. I gradit emo ljepu i bolju, nego to je ona mala kapelica, tvrdi episkop Vasilije.

Fata Orlovi je potvrdila da do danas niko nije dolazio niti s njom razgovarao o izmjetanju crkve, koja je izgraena 1992. godine u njenom dvoritu.

(FENA)

10-08-2008 at 20:01 | Ukljui u odgovor
cupo

Trai Bogosloviju, a zaboravlja crkvu u dvoritu Orlovi

Episkop zvorniko-tuzlanski Vasilije najavio je da e istupiti iz Meureligijskog vijea BiH (MRV) ako do idueg sastanka Vlada Kantona Sarajevo u potpunosti ne isprazni zgradu u kojoj je trenutno smjeten Ekonomski fakultet, a u kojoj se ranije nalazila Bogoslovija SPC, prenosi Srna.

Pojedinani predmeti

- Ako se to ne desi do idueg sastanka, kojem jo nije preciziran datum, kao predstavnik SPC u MRV "zamrznut" u svoje uee. Iskreno, to ne elim, jer mislim da je to auditorijum u kojem mnogo moemo da uinimo, ali se, naalost, u MRV slabo radi - istakao je episkop Vasilije.

aljui javnosti poruke beskrajno drske sadrine, vladika Kaavenda "zaboravio" je da se radi o imovini koju je oduzela komunistika vlast u bivem reimu, svjesno preuujui pri tome injenicu da je na privatnoj zemlji Fate Orlovi u Konjevi-Polju upravo on duan za uklanjanje bespravno sagraene crkve. No, to mu nije prepreka da posve neutemeljeno ucjenjuje Kanton Sarajevo, ali i instituciju kakva je MRV.

Ifet Mustafi, lan Izvrnog odbora MRV-a, u izjavi za "Dnevni avaz" kae da smatra kako Vijee nije niim zasluilo da se blokira njegov rad.

- Nijedan pojedinaan predmet ne bi trebao biti razlog da se blokira rad Vijea. MRV se nikada nije protivio povratu konfiskovane imovine vjerskim zejednicama. Naprotiv, od poetka smo stali na stranu da imovinu treba vratiti vlasnicima, prvenstveno u naturi, a ako to nije mogue, uz adekvatnu nadoknadu - kae Mustafi.

Naelni stav

On podsjea da je MRV na posljednjoj sjednici, upravo na insistiranje vladike Kaavende, prihvatio izjavu da "Vijee podrava nastojanja SPC da vrati svoju imovinu, ukljuujui i bivu Bogosloviju".

- To je naelni stav MRV-a prema vraanju imovine svih vjerskih zajednica. I gospodin Kaavenda tada se nije izjanjavao na ovakav nain - istie Mustafi.

Silajdi: Sastanak 4. septembra u OHR-u

Premijer KS Samir Silajdi kae za "Avaz" da je nemogue u ovako kratkom roku vratiti zgradu Ekonomskog fakulteta. Naglaava da e predstavnici KS, opine Stari Grad, dekan fakulteta te mitropolit dabrobosanski Nikolaj 4. septembra u OHR-u sa zamjenikom visokog predstavnika Rafijem Gregorijanom (Raffi Gregorian) odrati sastanak na kojem e utvrditi dinamiku vraanja ove zgrade.

- Ova Kaavendina retorika je neprimjerena, jer je na prolom sastanku pokazana istinska volja da zgrada bude vraena. Ali, treba voditi rauna da za to trebe stvoriti preduslove. Ne moemo tek tako iseliti fakultet i ugroziti odravanje nastave - naglaava Silajdi.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/trazi-bogosloviju-a-zaboravlja-crkvu-u-dvoristu-orlovic

16-08-2008 at 13:32 | Ukljui u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Odgovori: 19687

icon Re: Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

i jel crko chetnik

18-08-2008 at 16:01 | Ukljui u odgovor
cupo

31.08.2008

Kaavenda misli da nema suda za njega

Iz Bijeljine joj poslali poruke da "plaho ne pria po televiziji"...

31.08.2008. 10:50

Fata Orlovi iz Konjevi-Polja, kako nam je juer ispriala, i ovaj e ramazan doekati s crkvom u dvoritu.

Nakon to je nedavno gostujui na jednoj od ovdanjih televizija, episkop zvorniko-tuzlanski Vasilije Kaavenda poruio da e crkva iz dvorita Fate Orlovi biti dislocirana "kad se za to steknu uslovi", ona mu je juer odgovorila da mu je "ostavila rok" da izmjesti crkvu ili e se sa njim "na sudu obraunati".

- Mislim da u svijetu ne postoji vea bezobratina od ove koju smilja Vasilije Kaavenda. Kad pomislim da je to ovjek koji propovijeda Boije rijei i narod, bajagi, upuuje u vjeru i pria mu o bogobojaznosti i potenju, prosto me uhvati strah - poruila je juer Fata.

Napominjui da vie "ne zna kome da vjeruje", Fata nam je ispriala da su joj stigle poruke iz Bijeljine da "plaho ne pria po televiziji", te da e crkva biti izmjetena kad to Kaavenda odlui, a ne kad ona bude traila.

- Najtee mi pada da u ramazanu, umjesto u damijske kandilje, gledam u crkvena zvona. Ma, nije meni to je to crkva, i to je Boija kua, ali zar nije pravda da ja u ovom svetom mjesecu budem rahat na svome. Da nisam vjernik davno bih neto uinila, ali ja u Boga vjerujem i nadam se da e za svo zlo koje je Kaavenda meni napravio odgovarati na onom svijetu, a Boga mi i na ovom. Misli on da za njega suda nema, ali se vara. Opet u ga tuiti pa neka se pie i pripovijeda kako je sud presudio crkvi jer su crkva i njeni svetenici otimali tue. Mislim da nema vee sramote od toga - kazala nam je Fata.

Inae, Fatina kua je ovih predramazanskih dana mjesto gdje su svraali mnogi koji Fatu znaju i ne znaju. Prije dva dana, kae, svratili su joj borci koji su obilazili Potoare, obili su je sarajevski novinari, ali i Ramiz Salki, poslanik u NS RS, zatim mnogobrojne komije itd.

Autor: A. HADI

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/kacavenda-misli-da-nema-suda-za-njega

31-08-2008 at 12:38 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Djavolica, LAUFER, marina, Mladen, neko123, radovan radovanovic
FORUM : Tuzlarije : Persona non grata Kaavenda (sabrana nedjela) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net