Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Persona non grata Kaèavenda (sabrana nedjela)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Bog neæe pitati ko smo

Ima mnogo ljudi u našem rodu koji govore da su pravoslavci, a oni su pravoslavci samo po tome ako su odreðeni dan viðeni na crkvenim sveèanostima, a od njihovog pravoslavlja nema ništa. Mnogi se kite lovorikama svojih predaka, ali ne znam kakav æe venac ostaviti svojim potomcima. Mnogi se sete srpstva kada su im potrebni glasovi na izborima, a za srpstvo ne rade ništa - kaže vladika zvornièko-tuzlanski Vasilije u intervjuu "EuroBlicu".

Šta biste poruèili srpskom i drugim narodima uoèi vaskršnjih praznika?
- Svi oni koji kažu da su veliki Srbi, ne znaju da srpstvo ne znaèi ništa ako nije zaèinjeno duhom Svetog Save. To je istina kojom pobeðujemo sve prljavštine i nevaljala dela ovog sveta. Bog nas neæe gore pitati koje smo nacije, Srbi ili neki drugi, veæ da li smo ispunili svoju misiju na ovom svetu, odnosno da li smo ispunjavali njegove zadatke.



Ovih dana ste angažovani na obnovi crkvenih objekata u FBiH koji su porušeni tokom rata. Da li ste zadovoljni obnovom?
- Kroz istoriju, crkve su stalno uništavane, a u poslednjem ratu na podruèju Zvornièko-tuzlanske eparhije porušeno je 56 crkava, ali i crkvenih objekata. Sa obnovom ide veoma teško, pogotovo u Federaciji BiH, gde nema uslova za život, što spreèava podizanje crkava. S druge strane, ljudi u RS dozvoljavaju i uèestvuju u podizanju bogomolja drugih verskih zajednica i tako i treba da bude.

Èesti su napadi na objekte SPC u FBiH. Kako vlasti FBiH reaguju na to?
- Njihov stav je da to rade maloletnici, i na tome se sve završava. Niko ne postavlja pitanje stvaranja edukativnog društva, odnosno da se u školama stvaraju uslovi za što bolji meðureligijski život, gde æe se propovedati mir i sloga. Nasuprot tome, u Sarajevu se stalno dižu tenzije i nazivaju nas raznim pogrdnim imenima, a ne znaju šta znaèe te reèi. Mnogi napadaju SPC za gradnju pravoslavnih objekata na tuðoj zemlji, iako ne znaju za veliki broj džamija podignutih na srpskoj zemlji, ali mi ne tražimo da se ti objekti ruše. Mi smo uspeli naæi rešenje za crkvu na Divièu i bez mnogo buke rešili taj problem. S druge strane, sveštenik u Tuzli ne sme da ide u mantiji zbog stalnih neprijatnosti. Na teritoriji opštine Lukavac je najgora situacija za našu crkvu i narod, gde se stvara atmosfera da se Srbi ne vraæaju na svoja ognjišta. U selu Smoluæa gde je živelo 1.500 domaæinstava, niko se nije vratio, ali je prošle godine reis-ul-ulema, na ekološki dan, zasadio ekološko drvo u tom selu, što je jedan vid izazivanja pravoslavnih Srba.

Kako komentarišete napade nekih medija na vas?
- Znamo mi da nas mnogi napadaju, ali svi ti ljudi su nama poznati i mi znamo kakvi su im ciljevi. Tako je Forum graðana tražio da pravoslavni Srbi ustanu u Tuzli i zabrane mi da vršim božiænu liturgiju. To su liènosti iz našeg naciona, ali i druge, meðutim, i Isus je bio razapet, pa je oprostio ljudima jer nisu "znali šta rade".

Bili ste u poseti Rusiji. Kakav je stav Rusije o poslednjim dešavanjima na Balkanu?
- Ruska pravoslavna crkva i njen patrijarh pomenuli su srpski narod u Vaskršnjoj poslanici i pozvali na zaštitu našeg naroda na Kosovu. Ruski narod je prijatelj srpskog i to je potvrðeno i ovom posetom.

Kako ocenjujete situaciju na Kosovu i Crnoj Gori i koliko se ona reflektuje na RS?
- Pogrešili bismo kada bismo rekli da je Kosovo svršen èin, to bi znaèilo da smo naše vekovne teritorije, grobove i svetinje sahranili za sva vremena. Mi èvrsto verujemo da æe Bog i molitve pravednika, svetitelja i kosovskih muèenika pomoæi da Kosovo ostane u sastavu naše matice Srbije. Što se tièe situacije u Crnoj Gori, treba naglasiti da sve stvari koje dolaze od nerazumlja kratko traju. Danas se odricati svega onoga èemu su velikani crnogorskog naroda i pevali i velièali, to je dovoljan dokaz situacije u Crnoj Gori. Mi podržavamo mitropolita Amfilohija, kao i vladiku Artemija na Kosovu, moleæi se da im Bog da snagu da istraju u ovim teškim vremenima. Cela ova situacija odražava se na situaciju u BiH, jer ima težnji da se osnuje bosanska ili bošnjaèka pravoslavna crkva. To je glavni razlog zašto se ne potpisuje sporazum izmeðu SPC i BiH. Mi druge otadžbine nemamo, osim BiH i RS, koja je steèena krvlju najboljih sinova i kæeri našeg naroda, i mi nemamo prava da to rušimo. Mi smo jedina zajednica u BiH koja nema svoje bogoslovsko uèilište, iako smo imali zgradu bogoslovije u Sarajevu, ali nam ona nije vraæena. Kada bismo mi imali bogosloviju, onda bi se naši sveštenici družili sa drugim sveštenicima i radili zajedno na pomirenju. Vlasti RS su, s druge strane, vratili sve objekte verskim zajednicama koji su im ranije uzeti, i tako i treba da bude.

Znate li kakvo je zdravstveno stanje patrijarha Pavla?
- Njegova svetost, naš patrijarh Pavle, èovek je u dubokoj starosti, ali vedrog i dobrog duha. On je stalno u molitvenoj aktivnosti i kroz molitvu moli za vaskoliki srpski narod i sve ljude dobre ljude.

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=39505

02-05-2008 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Kaèavendine opasne poruke

Ako je vladiki, koji je poznat po bliskosti s Karadžiæem, do pravde i morala, onda neka prvo poèistiti po svojoj eparhiji i ukloni crkve iz avlije Fate Orloviæ i Divièa...
14.05.2008. 07:10

([email protected])

Odluku Islamske zajednice da bude uklonjena munara s Bradine, smještena na privatnom zemljištu Srbina Bogdana Kureša, a za koju je muftija mostarski Seid ef. Smajkiæ kazao da "nije graðena u ime Boga", episkop zvornièko-tuzlanski Kaèavenda krajnje drsko shvatio je, izgleda, kao priliku za držanje lekcije i IZBiH.

Vasilije Kaèavenda, kojeg u narodu zovu i ðavolji vladika, pri tome je najmanje pozvan za moraliziranje o bogomoljama i vjeri. Da mu je do toga, prvo bi tragove poèistio za sobom.

Njegovi dvori u Bijeljini raširili su se na bošnjaèkoj imovini i zbog njih je sa zemljom sravnjeno jedanaest kuæa begovskih porodica. U njegovoj eparhiji tokom rata porušeno je na desetine džamija. To Kaèavenda, èija je mantija cijelog rata bila tik uz koljaèa Radovana Karadžiæa, nikada nije osudio.

U toj eparhiji su i Konjeviæ-Polje i kuæni prag Fate Orloviæ, u èijoj je avliji i bespravno i bezbožnièki sazidana crkva. Kaèavendin duhovni tor je i Diviè s crkvom nasaðenom na temelje u ratu porušene džamije. Dakle, ima gdje Kaèavenda ispravljati nepravdu.

Cjelokupan tekst dostupan je èitaocima "Dnevnog avaza" i pretplatnicima online izdanja...


http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/komentar-dana/kacavendine-opasne-poruke

14-05-2008 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Džamije nisu izgraðene na srpskoj imovini



Vladika zvornièko-tuzlanski Vasilije dostavio je Meðureligijskom vijeæu (MRV) BiH saopæenje u kojem se navodi da je od kraja rata do danas na imovini Srpske pravoslavne crkve (SPC) i srpskog naroda podignuto devet džamija te da se gradi i katolièka crkva.

Tako navodi da su džamije Kralj Fahd u sarajevskom naselju Nedžariæi i ona na Mojmilu izgraðene na nacionaliziranom zemljištu srpske porodice Mlaðen, a da se na zemlji istog vlasnika gradi i rimokatolièka crkva na Alipašinom Polju. Istièe se i da je džamija u Rakovici sagraðena na imanju Mome Despiæa koje je on, navodno, poklonio za izgradnju školskog igrališta.

- U Bosanskom Petrovcu napravljena je džamija u Parku narodnih heroja, gdje su uklonjene 22 biste boraca Narodnooslobodilaèkog rata, a zemlja je nacionalizacijom uzurpirana od SPC. Na srpskom zemljištu sagraðene se i džamije u Zdeni u Sanskom Mostu, u Križeviæima kod Olova, u mostarskom naselju Vrapèiæi, a ovo je samo manji dio podataka - navodi se u saopæenju.

U Vakufskoj direkciji istièu da ti navodi nisu taèni i da je prilikom izgradnje džamija u BiH od rata naovamo ispoštovana sva zakonska procedura.

- Jedina džamija koja je djelimièno sagraðena na srpskoj zemlji bila je ona na Bradini, koja je uklonjena. Ostala je samo još betonska munara koja æe biti uklonjena za dvadesetak dana. Ove Kaèavendine navode smatram èudnim i neistinitim - kazao je Nezim Haliloviæ Muderis, direktor Vakufske direkcije.


Autor: M. A.

14-05-2008 at 15:21 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Ovo danas nadjoh u SB

16-05-2008 at 15:29 | Ukljuèi u odgovor
Najla
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 16-06-2007
Odgovori: 121
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Nece grom u koprive  


Najla
17-05-2008 at 18:00 | Ukljuèi u odgovor
Ego
Nivo: Forumski vuk
Celav, neodoljiv, (ne)osvojiv.

Registriran(a): 23-05-2008
Lokacija: Tuzla downtown
Odgovori: 756
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Nema taj chetalj srama ni stida. Dhehennem ce mu se obradovati, u to sumnje nema. 1 kroz 1 ide tamo. Cheto K., ko ubi Murata Badica u BL kad se dzamija trebala nanovo iz pepela dizat. Jah, ti nam eto vladika K. reci ko su chetnici...Znamo mi odlicno ko ste i kakvi ste vi. Puna su groblja i mezarja vasih zlodjela. Crkvu u TZ ste gadjali s Majevice, kad vidjeste da je niko od Tuzlanskog naroda ne dira, jer je bozja kuca sljedbenika Knjige.
Ne, nisi ti vladika Hriscanima pravoslavne vjere, ti si poganin.
Cupo, Allaha ti, makni ga s foruma, grdan li je.
Ego je rekao:"Od Bajrama do Bajrama ne spavam vise." (sjetite se krvavog Bajrama u BN 1992 i kako je K. blagoslovio zlocince u krvavome piru.)
PEACE&SELAM 


Ego: "Ni bunar zelja ne funkcionise bez love."
31-05-2008 at 13:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Novo obeæanje o izmještanju crkve iz dvorišta

Pravoslavna crkva koja je sagraðena u dvorištu Fate Orloviæ u Konjeviæ Polju kod Bratunca bit æe izmještena, ponovio je episkop zvornièko-tuzlanski Vasilije.
„Izmjestit æemo crkvu iz dvorišta Fate Orloviæ i sagraditi bolju i veæu“, ponovo je obeæao episkop Vasilije u izjavi za Alterantivnu televiziju Banja Luka, ali nije precizirao kada æe se to desiti.

Iako su još prije 14 mjeseci episkog Vasilije i premijer RS-a Milorad Dodik dogovorili preseljene crkve iz dvorišta Fate Orloviæ do danas to nije uraðeno.

Episkop Vasilije tvrdi da je to, kako kaže, završena stvar.

„Crkva æe biti u dogledno vrijeme izmještena i neæe biti daleko od tog lokaliteta. I gradit æemo ljepšu i bolju, nego što je ona mala kapelica“, tvrdi episkop Vasilije.

Fata Orloviæ je potvrdila da do danas niko nije dolazio niti s njom razgovarao o izmještanju crkve, koja je izgraðena 1992. godine u njenom dvorištu.

(FENA)

10-08-2008 at 20:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Traži Bogosloviju, a zaboravlja crkvu u dvorištu Orloviæ

Episkop zvornièko-tuzlanski Vasilije najavio je da æe istupiti iz Meðureligijskog vijeæa BiH (MRV) ako do iduæeg sastanka Vlada Kantona Sarajevo u potpunosti ne isprazni zgradu u kojoj je trenutno smješten Ekonomski fakultet, a u kojoj se ranije nalazila Bogoslovija SPC, prenosi Srna.

Pojedinaèni predmeti

- Ako se to ne desi do iduæeg sastanka, kojem još nije preciziran datum, kao predstavnik SPC u MRV "zamrznut" æu svoje uèešæe. Iskreno, to ne želim, jer mislim da je to auditorijum u kojem mnogo možemo da uèinimo, ali se, nažalost, u MRV slabo radi - istakao je episkop Vasilije.

Šaljuæi javnosti poruke beskrajno drske sadržine, vladika Kaèavenda "zaboravio" je da se radi o imovini koju je oduzela komunistièka vlast u bivšem režimu, svjesno prešuæujuæi pri tome èinjenicu da je na privatnoj zemlji Fate Orloviæ u Konjeviæ-Polju upravo on dužan za uklanjanje bespravno sagraðene crkve. No, to mu nije prepreka da posve neutemeljeno ucjenjuje Kanton Sarajevo, ali i instituciju kakva je MRV.

Ifet Mustafiæ, èlan Izvršnog odbora MRV-a, u izjavi za "Dnevni avaz" kaže da smatra kako Vijeæe nije nièim zaslužilo da se blokira njegov rad.

- Nijedan pojedinaèan predmet ne bi trebao biti razlog da se blokira rad Vijeæa. MRV se nikada nije protivio povratu konfiskovane imovine vjerskim zejednicama. Naprotiv, od poèetka smo stali na stranu da imovinu treba vratiti vlasnicima, prvenstveno u naturi, a ako to nije moguæe, uz adekvatnu nadoknadu - kaže Mustafiæ.

Naèelni stav

On podsjeæa da je MRV na posljednjoj sjednici, upravo na insistiranje vladike Kaèavende, prihvatio izjavu da "Vijeæe podržava nastojanja SPC da vrati svoju imovinu, ukljuèujuæi i bivšu Bogosloviju".

- To je naèelni stav MRV-a prema vraæanju imovine svih vjerskih zajednica. I gospodin Kaèavenda tada se nije izjašnjavao na ovakav naèin - istièe Mustafiæ.

Silajdžiæ: Sastanak 4. septembra u OHR-u

Premijer KS Samir Silajdžiæ kaže za "Avaz" da je nemoguæe u ovako kratkom roku vratiti zgradu Ekonomskog fakulteta. Naglašava da æe predstavnici KS, opæine Stari Grad, dekan fakulteta te mitropolit dabrobosanski Nikolaj 4. septembra u OHR-u sa zamjenikom visokog predstavnika Rafijem Gregorijanom (Raffi Gregorian) održati sastanak na kojem æe utvrditi dinamiku vraæanja ove zgrade.

- Ova Kaèavendina retorika je neprimjerena, jer je na prošlom sastanku pokazana istinska volja da zgrada bude vraæena. Ali, treba voditi raèuna da za to trebe stvoriti preduslove. Ne možemo tek tako iseliti fakultet i ugroziti održavanje nastave - naglašava Silajdžiæ.


http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/trazi-bogosloviju-a-zaboravlja-crkvu-u-dvoristu-orlovic

16-08-2008 at 13:32 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

i jel crko chetnik

18-08-2008 at 16:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

31.08.2008

Kaèavenda misli da nema suda za njega

Iz Bijeljine joj poslali poruke da "plaho ne prièa po televiziji"...

31.08.2008. 10:50



Fata Orloviæ iz Konjeviæ-Polja, kako nam je juèer isprièala, i ovaj æe ramazan doèekati s crkvom u dvorištu.

Nakon što je nedavno gostujuæi na jednoj od ovdašnjih televizija, episkop zvornièko-tuzlanski Vasilije Kaèavenda poruèio da æe crkva iz dvorišta Fate Orloviæ biti dislocirana "kad se za to steknu uslovi", ona mu je juèer odgovorila da mu je "ostavila rok" da izmjesti crkvu ili æe se sa njim "na sudu obraèunati".

- Mislim da u svijetu ne postoji veæa bezobraština od ove koju smišlja Vasilije Kaèavenda. Kad pomislim da je to èovjek koji propovijeda Božije rijeèi i narod, bajagi, upuæuje u vjeru i prièa mu o bogobojaznosti i poštenju, prosto me uhvati strah - poruèila je juèer Fata.

Napominjuæi da više "ne zna kome da vjeruje", Fata nam je isprièala da su joj stigle poruke iz Bijeljine da "plaho ne prièa po televiziji", te da æe crkva biti izmještena kad to Kaèavenda odluèi, a ne kad ona bude tražila.

- Najteže mi pada da u ramazanu, umjesto u džamijske kandilje, gledam u crkvena zvona. Ma, nije meni što je to crkva, i to je Božija kuæa, ali zar nije pravda da ja u ovom svetom mjesecu budem rahat na svome. Da nisam vjernik davno bih nešto uèinila, ali ja u Boga vjerujem i nadam se da æe za svo zlo koje je Kaèavenda meni napravio odgovarati na onom svijetu, a Boga mi i na ovom. Misli on da za njega suda nema, ali se vara. Opet æu ga tužiti pa neka se piše i pripovijeda kako je sud presudio crkvi jer su crkva i njeni sveštenici otimali tuðe. Mislim da nema veæe sramote od toga - kazala nam je Fata.

Inaèe, Fatina kuæa je ovih predramazanskih dana mjesto gdje su svraæali mnogi koji Fatu znaju i ne znaju. Prije dva dana, kaže, svratili su joj borci koji su obilazili Potoèare, obišli su je sarajevski novinari, ali i Ramiz Salkiæ, poslanik u NS RS, zatim mnogobrojne komšije itd.


Autor: A. HADŽIÆ

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/kacavenda-misli-da-nema-suda-za-njega

31-08-2008 at 12:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Persona non grata Kaèavenda (sabrana nedjela) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice