Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Persona non grata Kaèavenda (sabrana nedjela)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
robi tz
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 14-01-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 334
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Evo da se i Ja slozim jednom sa Vama KACAVENDA jako los covjek a i ne voli najjaceg politicara u BIH SNSD -DODIK..

25-09-2008 at 17:54 | Ukljuèi u odgovor
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

citat:
robi tz wrote:
Evo da se i Ja slozim jednom sa Vama KACAVENDA jako los covjek a i ne voli najjaceg politicara u BIH SNSD -DODIK..


Po cemu je Vladika los covjek ?
25-09-2008 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Kaèavenda provocira meðuvjerski sukob

"Crkva ko­ja se na­la­zi u dvo­ri­štu na­ne Fa­te Or­lo­viæ na­la­zi se na ži­li ku­ca­vi­ci RS u Ko­nje­viæ-Po­lju i mi­slim da ne pos­to­ji ni mi­ni­mum spre­mnos­ti Vla­de RS i Srpske pra­vo­sla­vne crkve da se ona iz­mjes­ti. To je sve is­pro­gra­mi­ra­no u ovom di­je­lu BiH, jer je ri­jeè o spre­zi pri­vre­de, vlas­ti, vje­re, a svim tim, na­ ža­lost, uprav­lja epis­kop zvor­ni­èko-tu­zlan­ski, Va­si­li­je Ka­èa­ven­da".



Ovo je za "San" us­tvrdio El­vir efen­di­ja Ho­džiæ, gla­vni imam Me­džli­sa Islam­ske za­je­dni­ce u Bra­tun­cu, do­da­ju­æi da je rje­ša­va­nje pro­ble­ma od po­èet­ka išlo na­opa­ko.

- Na­na Fa­ta je ima­la advo­ka­ta Ab­du­la­ha Aga­no­vi­æa, ko­ji je ne­što ra­dio, ali ni­šta ni­je ura­dio. Ra­di se o to­me da SPC že­li da uðe u su­kob sa na­ma. Non-stop nas pro­zi­va i že­li od to­ga da na­pra­vi me­ðu­re­li­gij­ski su­kob... On­da su Boš­nja­ci shva­ti­li da Fa­ti tre­ba "ja­èi" advo­kat i on­da joj pre­dlo­že Fa­hri­ju Kar­ki­na. Zna­te, advo­kat kao advo­kat, že­li da ri­je­ši spor i njih ne za­ni­ma ni­šta dru­go. Na­je­dnom, Kar­kin odla­zi i do­go­va­ra ne­što sa Mi­lo­ra­dom Do­di­kom, pred­sje­dni­kom Vla­de RS da se crkva di­slo­ci­ra iz avli­je na­ne Fa­te - ka­že efen­di­ja Ho­džiæ.

Ka­sni­je sa­zna­je­mo, ka­že on, da je 185 hi­lja­da KM pre­ba­èe­no Ka­èa­ven­di na epar­hi­ju i da je taj slu­èaj po pi­ta­nju Vla­de RS ri­je­šen.

- Pre­ko pu­ta na­ni­ne avli­je pos­to­ji tržni cen­tar ko­ji ku­pu­je fir­ma "Al­fa G", a za­poš­lja­va­ju èak i je­dnog Boš­nja­ka. Na kra­ju se ispos­ta­vi­lo da je to, za­pra­vo, ku­pi­la SPC, ko­ja že­li to da sru­ši i da crkvu sa­mo pre­ba­ci pre­ko ogra­de iz avli­je - ka­že Ho­džiæ.

A u ci­je­loj toj pri­èi, upo­zo­ra­va naš sa­go­vor­nik, pos­to­ji je­dan ve­li­ki pro­blem.

- Na­ime, ci­je­lo Ko­nje­viæ-Po­lje je spe­ci­fi­kum po pi­ta­nju va­ku­fa, to je, za­pra­vo, po­ro­di­èni va­kuf. To zna­èi da se ne mo­že ni­kad je­dan kroz je­dan pre­ves­ti na ne­ko­ga. Osim to­ga, lju­di èi­ja je to ze­mlja su u Aus­tra­li­ji, Ame­ri­ci, No­vom Ze­lan­du... SPC i Vla­da RS mo­le Bo­ga da se to ne ri­je­ši i mi­slim da se taj spor ni­kad ne­æe ri­je­ši­ti - is­kren je efen­di­ja Ho­džiæ.

S dru­ge stra­ne, Jo­vo Tu­ra­nja­nin, di­re­ktor Se­kre­ta­ri­ja­ta za vje­re u Vla­di RS, sa­mo nam je po­no­vio to da je Vla­da RS pro­šle go­di­ne odo­bri­la sred­stva da se crkva iz­mjes­ti.

- Ubrzo se do­šlo do lo­ka­ci­je u Ko­nje­viæ-Po­lju, me­ðu­tim, ispos­ta­vi­lo se da taj pros­tor ni­je pri­hva­tljiv i on­da je sve sta­lo. Imam ne­ke in­fro­ma­ci­je da æe crkva brzo bi­ti iz­mje­šte­na - re­kao je Tu­ra­nja­nin za "San" ne ot­kri­va­ju­æi ka­ko i na ko­ji na­èin.

Pre­ba­ci­va­nje lop­ti­ce

El­vir efen­di­ja Ho­džiæ ka­že da Vla­da Tu­zlan­skog kan­to­na ni­ka­da ni­je po­ka­za­la in­te­res da se pro­blem ri­je­ši po mo­de­lu ko­ji je is­ko­ri­šten za iz­mje­šta­nje crkve u Di­vi­èu. On sma­tra da na­èel­nik op­šti­ne mo­že dos­ta to­ga ura­di­ti, ali da se to na­mjer­no pre­ba­cu­je na vi­še or­ga­ne, pa on­da vra­æa na ni­že...

(SAN)

10-10-2008 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

citat:
robi tz wrote:
Evo da se i Ja slozim jednom sa Vama KACAVENDA jako los covjek a i ne voli najjaceg politicara u BIH SNSD -DODIK..


Al ga zato ti volis, tvoje sklonosti su tvoja privatna stvar...  


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
10-10-2008 at 17:43 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

citat:
cupo wrote:
Kaèavenda provocira meðuvjerski sukob

"Crkva ko­ja se na­la­zi u dvo­ri­štu na­ne Fa­te Or­lo­viæ na­la­zi se na ži­li ku­ca­vi­ci RS u Ko­nje­viæ-Po­lju i mi­slim da ne pos­to­ji ni mi­ni­mum spre­mnos­ti Vla­de RS i Srpske pra­vo­sla­vne crkve da se ona iz­mjes­ti. To je sve is­pro­gra­mi­ra­no u ovom di­je­lu BiH, jer je ri­jeè o spre­zi pri­vre­de, vlas­ti, vje­re, a svim tim, na­ ža­lost, uprav­lja epis­kop zvor­ni­èko-tu­zlan­ski, Va­si­li­je Ka­èa­ven­da".



Ovo je za "San" us­tvrdio El­vir efen­di­ja Ho­džiæ, gla­vni imam Me­džli­sa Islam­ske za­je­dni­ce u Bra­tun­cu, do­da­ju­æi da je rje­ša­va­nje pro­ble­ma od po­èet­ka išlo na­opa­ko.

- Na­na Fa­ta je ima­la advo­ka­ta Ab­du­la­ha Aga­no­vi­æa, ko­ji je ne­što ra­dio, ali ni­šta ni­je ura­dio. Ra­di se o to­me da SPC že­li da uðe u su­kob sa na­ma. Non-stop nas pro­zi­va i že­li od to­ga da na­pra­vi me­ðu­re­li­gij­ski su­kob... On­da su Boš­nja­ci shva­ti­li da Fa­ti tre­ba "ja­èi" advo­kat i on­da joj pre­dlo­že Fa­hri­ju Kar­ki­na. Zna­te, advo­kat kao advo­kat, že­li da ri­je­ši spor i njih ne za­ni­ma ni­šta dru­go. Na­je­dnom, Kar­kin odla­zi i do­go­va­ra ne­što sa Mi­lo­ra­dom Do­di­kom, pred­sje­dni­kom Vla­de RS da se crkva di­slo­ci­ra iz avli­je na­ne Fa­te - ka­že efen­di­ja Ho­džiæ.

Ka­sni­je sa­zna­je­mo, ka­že on, da je 185 hi­lja­da KM pre­ba­èe­no Ka­èa­ven­di na epar­hi­ju i da je taj slu­èaj po pi­ta­nju Vla­de RS ri­je­šen.

- Pre­ko pu­ta na­ni­ne avli­je pos­to­ji tržni cen­tar ko­ji ku­pu­je fir­ma "Al­fa G", a za­poš­lja­va­ju èak i je­dnog Boš­nja­ka. Na kra­ju se ispos­ta­vi­lo da je to, za­pra­vo, ku­pi­la SPC, ko­ja že­li to da sru­ši i da crkvu sa­mo pre­ba­ci pre­ko ogra­de iz avli­je - ka­že Ho­džiæ.

A u ci­je­loj toj pri­èi, upo­zo­ra­va naš sa­go­vor­nik, pos­to­ji je­dan ve­li­ki pro­blem.

- Na­ime, ci­je­lo Ko­nje­viæ-Po­lje je spe­ci­fi­kum po pi­ta­nju va­ku­fa, to je, za­pra­vo, po­ro­di­èni va­kuf. To zna­èi da se ne mo­že ni­kad je­dan kroz je­dan pre­ves­ti na ne­ko­ga. Osim to­ga, lju­di èi­ja je to ze­mlja su u Aus­tra­li­ji, Ame­ri­ci, No­vom Ze­lan­du... SPC i Vla­da RS mo­le Bo­ga da se to ne ri­je­ši i mi­slim da se taj spor ni­kad ne­æe ri­je­ši­ti - is­kren je efen­di­ja Ho­džiæ.

S dru­ge stra­ne, Jo­vo Tu­ra­nja­nin, di­re­ktor Se­kre­ta­ri­ja­ta za vje­re u Vla­di RS, sa­mo nam je po­no­vio to da je Vla­da RS pro­šle go­di­ne odo­bri­la sred­stva da se crkva iz­mjes­ti.

- Ubrzo se do­šlo do lo­ka­ci­je u Ko­nje­viæ-Po­lju, me­ðu­tim, ispos­ta­vi­lo se da taj pros­tor ni­je pri­hva­tljiv i on­da je sve sta­lo. Imam ne­ke in­fro­ma­ci­je da æe crkva brzo bi­ti iz­mje­šte­na - re­kao je Tu­ra­nja­nin za "San" ne ot­kri­va­ju­æi ka­ko i na ko­ji na­èin.

Pre­ba­ci­va­nje lop­ti­ce

El­vir efen­di­ja Ho­džiæ ka­že da Vla­da Tu­zlan­skog kan­to­na ni­ka­da ni­je po­ka­za­la in­te­res da se pro­blem ri­je­ši po mo­de­lu ko­ji je is­ko­ri­šten za iz­mje­šta­nje crkve u Di­vi­èu. On sma­tra da na­èel­nik op­šti­ne mo­že dos­ta to­ga ura­di­ti, ali da se to na­mjer­no pre­ba­cu­je na vi­še or­ga­ne, pa on­da vra­æa na ni­že...

(SAN)



E moja nano...nista tebi ne preostaje nego malj u ruke i rusi....ne znam sta cekaju ti tvoji zetovi...ja bi to davno srusila pa nek oni pricaju sta hoce. Moja zemlja moje pravo!
10-10-2008 at 22:55 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Majka, miniraj, navikli su na djela sa nepoznatim izvršiocwm! 


Sve je super i sve je za 5!
10-10-2008 at 23:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

Тузла: Оскрнављен Саборни храм Успења Пресвете Богородице

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Василије рекао је да то сигурно није могао да уради истински вјерник, ма којој вјери да припада, јер истински вјерник има љубави у себи.






"Свака вјера, на себи својествен начин, учи љубави према другим људима, учи поштовању различитости других вјера", додао је епсикоп Василије и нагласио да је ово дјело људи који на погрешан начин схватају своју вјеру.

Уредник Иформативне службе епархије зворничко-тузланаске Марко Данојловић нагласио је да у низу немилих догађаја који се дешавају Српској православној цркви и црквеној имовини епархије зворничко-тузланске у федералном дијелу БиХ може да се дода и овај посљедњи на Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Тузли, која, осим историјског, има веома велики духовни значај за православне вјернике.

"Епархија зворничко-тузланска поводом овог скрнављења није издала никакво саопштење из разлога што досадашњи апели и молбе нису дали никаквог конкретног резултата", рекао је Данојловић.

Он је нагласио да је посљедње скрнављење Саборног храма једноставно посљедица начина размишљања и схватања живота у Федерацији БиХ (ФБиХ).

"Овдје није у питању представљање неке толеранције и суживота, како неки воле да то називају, мада више волим да кажем искрене и праве људске љубави, него је овдје у питању начин размишљања и схватања, боље рећи несхватања свега онога што припада већинској религијској заједници у ФБиХ", сматра Данојловић.

Данојловић је нагласио да се на оваква дешавања не наилази у Републици Српској, за разлику од федералног дијела БиХ, "гдје нас скоро сваки мјесец непријатно изненаде оваквим немилим догађајем".

"Послије овога, и низа других сличних претходних догађаја, можемо поставити питање самима себи, а посебно страдалном српском народу у ФБиХ, каква је ово порука - да ли је охрабрујућа свима онима који би жељели да се врате у мјеста у којима су живјели прије 1992. године", рекао је Данојловић.

Он је нагласио да српски народ и Српска православна црква немају ништа од тога да ли су починиоци ухваћени или нису и да је далеко битније сазнање да је ово начин размишљања и схватања који се и те како одомаћио у федералном дијелу БиХ.

(RTRS)




[Edited by cupo on 23-10-2008 at 00:38 GMT]

20-10-2008 at 15:26 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)



[Edited by hurija on 21-10-2008 at 10:03 GMT]

20-10-2008 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
Soljanin
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 11-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

citat:
Poznato je da se unutar Crkve vodi borba za mjesto patrijarha izmeðu dviju struja. Jedna je jaka bosanska struja na èelu s episkopom zvornièko-tuzlanskim Vasilijem Kaèavendom. Drugu pak struju predvodi metropolit crnogorsko-primorski Amfilohije Radoviæ. Pristaše Amfilohija se zalažu za uvoðenje novosti jer smatraju da Crkva nije u stanju rješavati kosovsko pitanje, dok drugi naglašavaju da se državna i crkvena pitanja isprepliæu.


Jos bi nam samo to trebalo, da Vasa postane patrijarh SPC...



http://www.monet.ba/opsirnije.php?id=4814
29-10-2008 at 11:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kacavenda (sabrana nedjela)

06.11.2008.

Prijem u Opæini Tuzla

citat:
Lazar Manojloviæ - Pravednik svijeta

Danas je u Opæini Tuzla organizovan prijem za Lazara Manojloviæa koji je ove godine proglašen Pravednikom svijeta kao priznanjem za hrabra i humana djela koja je èinio za vrijeme rata u BiH.

Lazar Manojloviæ, prosvjetni radnik, novinar i publicista, dobitnik nagrade za graðansku hrabrost „Duško Kondor“, proglašen je Pravednikom svijeta u Padovi (Italija). Ceremonija proglašenja održana je 5. oktobra i tom prilikom uruèen mu je peèat grada Padove, te u njegovu èast posaðeno drvo masline u "Parku pravednika svijeta" (Giardino dei Giusti del Mondo) kao simbol sjeæanja na hrabra i humana djela koja je èinio za vrijeme rata od 1992. do 1995. godine u Bosni i Hercegovini.

S ciljem promovisanja kulture mira, poštivanja ljudskih prava i ljudskog digniteta, a pod pokroviteljstvom Republike Italije, grad Padova osnovao je "Park pravednika svijeta" kao mjesto gdje æe se èuvati sjeæanja na hrabre ljude koji su se suprostavili genocidu.

Lazar Manojlovic


Pored Lazara Manojloviæa titulu Pravednika dobili su Armin Theophil Wagner, Giacomo Gorini i Ayse Nur Zarakolu (Armenija), zatim Varlo Angela, Placido Cortese, Giovanni Palatucci i Giorgio Perlasce (Holokaust), te Pierantonio Costa u Jacquline Mukansonera (Ruanda).

U parku Pravednika svaki dobitnik ovog laskavog priznanja ima svoj stub na kojem je ugravirano njegovo ime, a pored posaðeno drvo. Pravilo je da se radi o vrsti drveta koja cvjeta, raste i raða, a uz stub Lazara Manojloviæa posaðena je maslina. Biti Pravednik znaèi da se radi o osobi koja se zalagala na konkretan naèin kako bi spasila život progonjenima, ili je intervenisala u uslovima oèigledne i vladajuæe nepravde, a u korist istine.

Lazar Manojloviæ se zaista zalagao na konkretan naèin. Prije rata se iz Tuzle, u kojoj je kao prosvjetni radnik ispratio mnoge generacije, vratio u Bijeljinu gdje ga rat zatièe kao direktora OŠ "Radojka Lakiæ". Problemi za Manojloviæa poèeli su odmah jer nije trpio diktat politike. Karadžiæev SDS je ubrzo u škole uveo vjeronauku i sveštenike ali Manojloviæ se tome suprostavio govoreæi da treba uvesti istoriju i sociologiju religija te osporavajuæi popovima pravo da školu tretiraju kao crkvenu svojinu. Cijeli grad je prièao o tome, a pravi skandal je izbio kada je Lazar Manojloviæ odbio zahtjev da se školi promijeni ime u "Sveti Sava". Ubrzo u Bijeljinu stižu uniformisani ljudi iz Srbije koju uz pomoæ domaæih saradnika ubijaju ljude na ulicama, kuæama, da ih odvode u logore. Progoni, pljaèke i nasilje su bili svakodnevni i tada Lazar Manojoviæ poèinje da piše istinu, štitio je uèenike i njihove roditelje, pomagao je ljudima koliko je mogao i iznosio javno ono što drugi nisu mogli ni smjeli. Logoraši su svjedoèili o poštenom i hrabrom Manojloviæu koji je izvlaèio èitave grupe ljudi iz Batkoviæa uz obrazloženje da æe raditi na renoviranju škole. Pomogao je mnogima da izaðu iz pakla rata i ostao jedan od onih ljudi zbog kojih se ne mogu cijeli narodi smatrati zloèinaèkim.

Vasilije Kaèavedna proglasio ga je najveæim zloèincem i izdajnikom srpskog naroda. Zbog svog pisanja brutalno je otjeran sa radnog mjesta i izbaèen na ulicu. Ostao je živ i evo dobio priznanje Pravednik svijeta a on to zaista jeste. Kaže da se ne smije veæ dugo godina jer ne može se smijati dok oko njega ima nepravde i nesreæe. Za sebe kaže da se ne smatra hrabrim veæ više poštenim.

Nada Mladina, predsjedavajuæa Opæinskog vijeæa Tuzla i naèelnik Opæine Tuzla Jasmin Imamoviæ, èestitali su danas od srca Lazaru Manojloviæu. Vijest da je neko iz Bosne i Hercegovine postao Pravednik svijeta bila je vijest za mnoge zemlje, meðu njima i Hrvatsku i Srbiju samo je zataškana u Republici Srpskoj gdje se o tome nije pojavilo ni jedno jedino slovo.

(Tuzlarije.net)




06-11-2008 at 18:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Tuzlarije : Persona non grata Kaèavenda (sabrana nedjela) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice