Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : Integracija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Hyde
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 168
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Moods wrote:
Dijaspora kao rijec je mislim dosla od nasih zapadnih susjeda



Grèki διασπορά, nema veze sa Hrvatskom.
26-01-2009 at 22:18 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

proslo ljeto bio sam u Tuzli i susreo sam jednog tuzlaka koji zivi u Francuskoj i koji nekon desetak godina porvedenih u toj zemlji nezna da govori francuski sto apsolutno nema nikakve veze sa patrotizmom ili namjernim odbijenjem integracije vec sa QI ,e pa taj isti ubi se u Tuzli pricajuci francuski ,i zato kad mi pomenu "dijasporu" meni odmah on i njemu slicni pred oci i kad samo pomislim da me neko stavlja u istu vrecu ode mi pritisak u tacku.Sto se tice same rijeci dijaspora pa zar se namogu dijasporasi nazvati bosancima koji zive van bosne  


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
26-01-2009 at 22:23 | Ukljuèi u odgovor
apis_tz
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 03-01-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 25
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

TRUDITE SE DA SE INTEGRIŠETE ALI NE I DA SE ASIMILIRATE

29-01-2009 at 11:07 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Hyde wrote:


Grèki διασπορά, nema veze sa Hrvatskom.


بالإنجليزية

Kad se seljaci ne mogu integrisat DOLAM sto bi se je integriso VODI
Hocu RIJET,ZNODES onaj ti...HOzime Vikalo and slicni from obronci Majevica,Ozren und Snagovo
29-01-2009 at 12:24 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

Ja sam integrisana koliko mi treba, radim i zivim ovdje kako moram, postujem zakone ove zemlje, volim ono sto mi se svidja kod njih, i kritikujem bez pardona ono sto mi se ne svidja, ja se osjecam gradjaninom Norveske, a kojekakvi naci elementi, ni ovdje ni drugdje me uopste ne interesuju...a asimilacija...daleko joj kuca od moje, i oni sto se trude asimilirati njih ne mogu svariti ni sa sodom bikarbonom...niko iole svjestan velicine i znacaja svog jezika, kulture i obicaja nikada se nece asimilitari...sad, mozda je pitanje kako mi shvatamo sam pojam asimilacije...
Za mene su recimo asimilirana nedonoscad oni koji se naprosto boje sresti nekog zemljaka a u drustvu "lokalnog vecinskog" jarana da mu se ovaj ne bi obratio na bosanskom (sto je jedino normalno, jel`)...pa dalje za mene su asimilirana nedonoscad koji pricaju strani jezik sa svojom djecom a oboje roditelja Bosanci, za mene su to isto oni sto svugdje hoce da budu veci katolici od Pape, pa lete ko mahniti na sva slavlja i slave domacina, a nema ih ni na kakvoj bosanskoj proslavi...i tako redom...Sreca, pa ono sto ja vidim oko sebe su vecinom ljudi koji su samo pristojno integrisani, ali ne asimilirani...Sreca moja pa primjeri tog zalosnog asimiliranog nedonosceta nisu prosjek sredine u kojoj se ja krecem i zivim, inace bi me srce izdalo garant od bijesa

[Edited by Nora on 29-01-2009 at 16:26 GMT]

29-01-2009 at 16:24 | Ukljuèi u odgovor
mimaaa
Nivo: Forumski doajen
pouzdana

Registriran(a): 24-12-2008
Lokacija: tu negdje
Odgovori: 1157
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
apis_tz wrote:
TRUDITE SE DA SE INTEGRIŠETE ALI NE I DA SE ASIMILIRATE

---------------------
Nemam drugog komentara-citirala bih ovaj
29-01-2009 at 17:24 | Ukljuèi u odgovor
mimaaa
Nivo: Forumski doajen
pouzdana

Registriran(a): 24-12-2008
Lokacija: tu negdje
Odgovori: 1157
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
Nora wrote:
Ja sam integrisana koliko mi treba, radim i zivim ovdje kako moram, postujem zakone ove zemlje, volim ono sto mi se svidja kod njih, i kritikujem bez pardona ono sto mi se ne svidja, ja se osjecam gradjaninom Norveske, a kojekakvi naci elementi, ni ovdje ni drugdje me uopste ne interesuju...a asimilacija...daleko joj kuca od moje, i oni sto se trude asimilirati njih ne mogu svariti ni sa sodom bikarbonom...niko iole svjestan velicine i znacaja svog jezika, kulture i obicaja nikada se nece asimilitari...sad, mozda je pitanje kako mi shvatamo sam pojam asimilacije...
Za mene su recimo asimilirana nedonoscad oni koji se naprosto boje sresti nekog zemljaka a u drustvu "lokalnog vecinskog" jarana da mu se ovaj ne bi obratio na bosanskom (sto je jedino normalno, jel`)...pa dalje za mene su asimilirana nedonoscad koji pricaju strani jezik sa svojom djecom a oboje roditelja Bosanci, za mene su to isto oni sto svugdje hoce da budu veci katolici od Pape, pa lete ko mahniti na sva slavlja i slave domacina, a nema ih ni na kakvoj bosanskoj proslavi...i tako redom...Sreca, pa ono sto ja vidim oko sebe su vecinom ljudi koji su samo pristojno integrisani, ali ne asimilirani...Sreca moja pa primjeri tog zalosnog asimiliranog nedonosceta nisu prosjek sredine u kojoj se ja krecem i zivim, inace bi me srce izdalo garant od bijesa

[Edited by Nora on 29-01-2009 at 16:26 GMT]

---------------------------------
nora..
ovakve ljude cijenim:
koji prihvataju tuðe al svoje cijene i ne zaboravljaju
29-01-2009 at 17:27 | Ukljuèi u odgovor
apis_tz
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 03-01-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 25
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

želim da odgovorim senzualnoj i putniku.svako ima pravo izbora gdje i kako da živi.ništa me nije s... sasvim sam normalan i psihièki zdrav stvor.a šta znaèi biti dijaspora nažalost odlièno znam.i znam samo jednu stvar ,veliku, samo si svoj na svome.ne zavidim vam ni malo ne mrzim vas ni malo,i nikada ne bih željela biti na vašem mjestu.moj izbor je moj grad moja jedna i jedina.znam puuno vaših problema ,znam kakav vam je život.samo bilo bi lijepo da ostanete svoji da svoju djecu uèite ko su šta su i odakle su.da se organizujete i družite,a ne zavidite jedni drugima.da se takmièite ko æe više da zaradi,a ne znate da utoj trci za novcem za prestižom gubite svoju djecu svoj identitet.jednog dana æe te stati i pitati se ko ste što ste i odakle ste.uèite djecu našim igrama našim pjesmama, našim bajkama.pravite božiæne bajramske nebitno kakve zabave al nemojte praviti partije.kad vam dijete kaže to je cool recite mu ne,to je odlièno.znate li onu staru makedonsku pjesmu tuðinata pusta da ostana.integrirajte se, uèite penjite se ka zvijezdama,ali uvijek ponosno recite da ste bosanci i hercegovci.i kad ste ljuti divno se ispraznite kad nekog pošaljete u finu materinu a on pojma nema šta ste reklia tebi lakše na srcu.ostanite svoji makar i na tuðem.neka vam bog pomogne

30-01-2009 at 17:13 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Integracija

i tebi sinko

30-01-2009 at 20:09 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Integracija

citat:
apis_tz wrote:
želim da odgovorim senzualnoj i putniku.svako ima pravo izbora gdje i kako da živi.ništa me nije s... sasvim sam normalan i psihièki zdrav stvor.a šta znaèi biti dijaspora nažalost odlièno znam.i znam samo jednu stvar ,veliku, samo si svoj na svome.ne zavidim vam ni malo ne mrzim vas ni malo,i nikada ne bih željela biti na vašem mjestu.moj izbor je moj grad moja jedna i jedina.znam puuno vaših problema ,znam kakav vam je život.samo bilo bi lijepo da ostanete svoji da svoju djecu uèite ko su šta su i odakle su.da se organizujete i družite,a ne zavidite jedni drugima.da se takmièite ko æe više da zaradi,a ne znate da utoj trci za novcem za prestižom gubite svoju djecu svoj identitet.jednog dana æe te stati i pitati se ko ste što ste i odakle ste.uèite djecu našim igrama našim pjesmama, našim bajkama.pravite božiæne bajramske nebitno kakve zabave al nemojte praviti partije.kad vam dijete kaže to je cool recite mu ne,to je odlièno.znate li onu staru makedonsku pjesmu tuðinata pusta da ostana.integrirajte se, uèite penjite se ka zvijezdama,ali uvijek ponosno recite da ste bosanci i hercegovci.i kad ste ljuti divno se ispraznite kad nekog pošaljete u finu materinu a on pojma nema šta ste reklia tebi lakše na srcu.ostanite svoji makar i na tuðem.neka vam bog pomogne

ma haj dobro kad znas kakvi su nam zivoti i kakvi su nam problemi.
ma da,mi svi ovdje zivimo po sablonu,a oni sto zive svoji na svome imaju raznobojne i raznolike zivote...oni nemaju gripu,oni nemaju finansijske probleme,oni se ne razvode,njihova djeca ne govore "cool",oni ne prave "parties"........
nesto si i pogodila,u nekim stvarima se i slazem s tobom,al nemoj nas ziva bila,patronize,ne znam kako se ovo na nasem kaze,bosnjo,help
nije sjajno,naravno,nije ni toliko lose,ali jedno znam sigurno:
da sam znala kako ce mi biti lijepo,kako ce mi srce biti puno,kako ce mi dah zastati od srece kad ugledam dimnjake ta,otisla bih jos prije 10 godina... 


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
30-01-2009 at 20:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: almirdzini, boki, E_salkic, GIFT, Keno, meli1980, mirex, seky, selmic_de, Sselmica, Tuzlanka, vw joker
FORUM : Dijaspora : Integracija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice