Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Tanitha wrote:


izvini...ali meni malo smjesna ta prica o tvom Marku..

joj jbt , nedobog da sam ja bila odgovorna za " protivdrzavne elemente" ............pa dje ce rec' da "nije komunista nego posten covjek" ...pa sta su onda komunisti? -neposteni?!!! i et, belaja ...nadam se da je poslije nesporazuma brzo izasao

...a oni koji su bili STVARNO PROTIV , mogli su slobodno otic iz zemlje ,nismo bili ograniceni bar sto se ticalo iseljavanja i putovanja (jbg, priznajte bar to !!!! ) i rec Svabi ili Ameru da mu nije dobro tamo gdje zivi jer ne moze " 'sovat Tita i Partiju" ...i mogli su komotno "djelovati" iz 1, 2 , 3 , 15-te dijaspore ...sto je ustvari i bilo!!!


Pa i meni je smijesna, al vjerujem da njemu tih mjesec zatvora nije bilo smijesno.
Meni je donio Zariu RUSKU od para zaradjenih u tom pomenutom.
Zbog jebene rijeci u kafani pjanskoj!!
Mislis da mu je poslije toga bilo lako na poslu, napredovati u sluzbi itd....
Bas cu ga pitati, vidis to ga nisam pito nikad.
10-04-2013 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
yugi wrote:


Bojim se kolega da ovdje bilo kakva argumentovana rasprava gubi svaki smisao.Da su èak i ubili tvog starog vjerovatno bi neki rekli nešto tipa "pa što nije pazio šta prièa"!Gledao sam prije par godina jednu emisiju o nekakvom nesretniku iz Tuzle koji je bio sa kolegom u kancelariji i gledajuæi Kardeljevu sliku rekao nešto tipa "lijep je ovaj Kardelj al šteta da nosi naoèare jer da ih nema bio bi još ljepši".Helem taj kolega ode malo do ovih u dugim kožnim mantilima isprièa prièu i ovaj nesretnik dvije godine na prevaspitavanje na Goli!
Dovedemo se eto u tako apsurnu situaciju da se na forumu napiše kako je šteta što tih komunistièkih zloèina nije bilo više jer da jeste za Boga miloga danas bi nam bilo bolje!!!!Strašno!
Prièe o fojbama,o Blajburgu,"križnom putu" etc etc za koje i mnogi od aktera komunista danas kažu kako jeste bila "greška" neki neæe il ne žele da vide!Indoktrinacija je èudo!!!


...ja samo tvrdim i mislim da nam je bilo bolje onda kada je 1% stanovnistva zivio "gore" u korist ostalih 99% koji su zivjeli MNOOOGO "bolje" nego od yebnog rata pa do danasnjih dana kad je upravo obratno! ... pa vi vidite ... izvagajte ...
Samo si morao malo da gledas svoja posla, da ne radis prtiv drzave koja ti je davala SVE i da se plaho "demokratski" ne izjasnjavas , da ne spominjes Jovankine sise i Kardeljeve cvike...
;hanka
...I 100% SAM UVJERENA DA SMO I MI MOGLI PRECI U TU USRANU DEMOKRATIJU BEZ RATA I HAOSA (KAO CEHOSLOVACKA NPR. TJ. OTKAD JE SRUSEN BERLINSKI ZID ITD ... ) DA NIJE BILO ONIH KOJI SU RADILI IZVANA I IZNUTRA UZ SVESRDNU POMOC KAPITALISTICKOG ZAPADA i to ko gospoda... ali dzaba sad kad smo pokazali kakve sm ovce
10-04-2013 at 16:16 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Abulafija wrote:


Sama si pomenula goli otok.
10000 ljudi nije malo.
"Bleiburg" je zlocin strasnih razmjera, taman da su i samo cetnike i ustase streljali a nisu.
Krizni put, takodje.
71 i hrvatsko proljece.
Fikret Abdic i Agrokomerc kasnije.
Sudjenje Seselju u Sarajevu, mladim Muslimanima.

To su procesi, koji mi padaju na pamet sad.
Inforbiro....

Naravno da svaka drzava stiti sebe, i treba valjda da stiti.
Al mi smo malo "previse stitili, ja bih reko"

Ja sam ubijedjen, da je Tito pozivio jos 10 godina, da bi bio streljan ko Causesku, al ne mogu dokazati, pa nek ovo ostane na nivou zajebancije.

Na kraju krajeva, Primke pominje knjigu o UDBI, skoro sam gledao na HRT-u emisiju na slicnu temu, kazu 89, zadnja likvidacija od strane drzave.....

Nemojmo se drzati prica o divnoj Jugoslaviji, kad one to i nisu uvijek bile.
Ko se poklopio usima i klonio se politike, taj nije ni najebo.
Ko je malo skreno s puta, jebase ga i Kurta i Murta.





prièamo o politièkim procesima nakon uvodjenja samoupravljanja...gdje su masovne grobnice onih koji su sudjeni zbog verbalnog delikta... ja o tome pišem...ne dovodeæi u pitanje karakter Golog otoka,Blajburga ,Križnog puta..
Ko je streljao Fikreta Abdiæa? Nije niko..
ko je streljao osudjene iz zvornièkog procesa nije niko...prema tome nemože mi niko prodavati spiku da se zbog verbalnog delikta u SFRJ streljalo i to masovno,pa još u grobnice trpalo...ako nekoo ima dokaze neka ih podastre,ali neka ne pravi paraleleu izmedju Blajburga i onoga što je tvoj otac opsovao..i moj je,ne brini...ali ga niko nije ni istjerao s posla niti je doveo u pitanje egzistenciju njegove porodice
10-04-2013 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

Ako uzmemo u obzir tj krenemo od pretpostavke da istorièari "èetnici" i "ustaše" iamju nedvojben interes da danas plasiraju neku svoju istinu te time umanje svoje uèešæe u zloèinima, ni na koji naèin se ne može osporiti istraživanje Slovenaca koji su meðu prvima poèeli te istrage!!Tako dr.Mitja Ferenc izmeðu ostalog kaže:

Koliko ste do sada pronašli, uvjetno reèeno, »hrvatskih« masovnih grobnica?

DR. FERENC: Na temelju usmenih izvora smatramo da je meðu 540 do sada pronaðenih grobnica najmanje 125 onih u kojima su žrtve pripadnici hrvatskoga naroda. Rijeè je o vojsci NDH i brojnim civilima koji su se u svibnju 1945. povlaèili prema Austriji da bi se predali engleskoj vojsci, koja ih je vratila i predala jugoslavenskim vlastima. Slijedio je povratak tzv. Križni put, Marševi smrti, u kojima je život izgubilo više desetaka tisuæa osoba. Sve je to hrvatskoj javnosti dobro poznato, no manje su im poznata mjesta gdje se nalaze grobnice s hrvatskim žrtvama. Veæa »hrvatska« groblja su protutenkovski rov u Mostecu, pet groblja u Crngrobu, Žanèani, Jevnik u Sidolu, Lancovo, Hafnarjev greben u Brestanici, groblja u Celju: Mlinarev Janez, Lipovškov travnjak, Bežigrad, Teharje, hrib Gorice nad Šoštanjem, gdje se nalazi šest lokacija, i dr. Meðutim, hrvatskih žrtava ima i na drugim lokacijama kao: Jama pod Macesnovom Goricom i Jama pod Krenom, obje u Koèevskom Rogu, Stari Hrastnik, Barbarin rov, groblja u Bistrici na Sutli, u Krakovskom gozdu, Kucjoj dolini, u Kregarjevom grabnu u Marija Reki, Poljani i dr.

Bit æe da je i on nekakav èetnik il ustaša  


<br /><br /><br /><br />

10-04-2013 at 16:26 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
soraya wrote:

prièamo o politièkim procesima nakon uvodjenja samoupravljanja...gdje su masovne grobnice onih koji su sudjeni zbog verbalnog delikta... ja o tome pišem...ne dovodeæi u pitanje karakter Golog otoka,Blajburga ,Križnog puta..
Ko je streljao Fikreta Abdiæa? Nije niko..
ko je streljao osudjene iz zvornièkog procesa nije niko...prema tome nemože mi niko prodavati spiku da se zbog verbalnog delikta u SFRJ streljalo i to masovno,pa još u grobnice trpalo...ako nekoo ima dokaze neka ih podastre,ali neka ne pravi paraleleu izmedju Blajburga i onoga što je tvoj otac opsovao..i moj je,ne brini...ali ga niko nije ni istjerao s posla niti je doveo u pitanje egzistenciju njegove porodice


Ne govorim ja o verbalnom deliktu, u tom kontekstu, nisam ga ni pomenuo.
Govorim o zlocinima komunizma uopsteno.
Prije desetak godina sam sreo Albanca odraslog u Turskoj, i rijec po rijec, covjek progovori na NASEM.
Rodjen u Sandzaku, i kad poce o Rankovicu i progonu, o kojem ja do tad NIKAD nisam cuo.
Da ti se digne kosa na glavi.
Ja se sokiro.
A u Bleiburgu je stradalo puuuuuno vise od 15-ak hiljada.
Slovenci kopaju ko u prici, i objavljuju podatke.

10-04-2013 at 16:30 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Abulafija wrote:


Pa i meni je smijesna, al vjerujem da njemu tih mjesec zatvora nije bilo smijesno.
Meni je donio Zariu RUSKU od para zaradjenih u tom pomenutom.
Zbog jebene rijeci u kafani pjanskoj!!
Mislis da mu je poslije toga bilo lako na poslu, napredovati u sluzbi itd....
Bas cu ga pitati, vidis to ga nisam pito nikad.

aaaa, mojne ti ... sto rekli -"IN VINO VERITAS" a kamoli u rakiji ...cuj , jos i para zaradio?? ... e jb ti taj zatvor, da prostis, otiso malo da se odmori od vas!
De pitaj ga...
10-04-2013 at 16:31 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

Plasiraju se jako interesantne teze kako je eto zloèin samo kad se nekoga strijelja i baci u jamu Ako napravimo paralelu sa agresijom na BiH dakle svi oni koji su pretrpjeli bilo kakve torture a nisu strijeljani nemaju pravo da se žale
Komunisti su pobili na hiljade i hiljade nedužnih žena djece i staraca koji su u strahu od odmazde jer su im muževi i oèevi bili ustaše i èetnici krenuli bježati prema zapadu!Ende! 


<br /><br /><br /><br />

10-04-2013 at 16:32 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
MelMel wrote:

Soraya 7-14 hiljada nije malo, ali takodjer treba istaci da je Bleiburg bio 45, sami kraj rata - a rat kao rat - svasta se desavalo......

Treba pricati o negativnostima bez obzira s koje strane dolaze.

Problem je sto neki ovdje zele istaci da su partizani malte ne svu svoju ideju/ideologiju zasnivali na masovnim istrebljivanjima neduznih koje su zakopavali po masovnim grobnicama.


naravno da nije malo,s tim da su te cifre još uvijek aproksimativne...i da je medju njima najviše onih koji jesu bili kvislinzi i odgovorni su za najmonstruoznije zloèine poèinjene nad svojim narodom...onih koji se (jeste grubo,ali je èinjenica) mogu nazvati kolateralnom štetom još niko nije uspio dokuèiti koliko je...a i medju njima je itekako bilo simpatizera i saradnika okupatora,èetnika,ustaša,domobrana i ostalih...nije na Blajburgu bilo baš toliko nevinih koliko to sada neki napuhavaju i pripisuju kao zloèine partizanskom antifašistièkom pokretu.
jer je sad fašizam u modi kod ovih novokomponovanih i "osvještanih" konstitutivaca(btw i konstitutivnost je termin iz tih "mraènih komunistièkih vremena"
10-04-2013 at 16:33 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
yugi wrote:


Bojim se kolega da ovdje bilo kakva argumentovana rasprava gubi svaki smisao.Da su èak i ubili tvog starog vjerovatno bi neki rekli nešto tipa "pa što nije pazio šta prièa"!Gledao sam prije par godina jednu emisiju o nekakvom nesretniku iz Tuzle koji je bio sa kolegom u kancelariji i gledajuæi Kardeljevu sliku rekao nešto tipa "lijep je ovaj Kardelj al šteta da nosi naoèare jer da ih nema bio bi još ljepši".Helem taj kolega ode malo do ovih u dugim kožnim mantilima isprièa prièu i ovaj nesretnik dvije godine na prevaspitavanje na Goli!
Dovedemo se eto u tako apsurnu situaciju da se na forumu napiše kako je šteta što tih komunistièkih zloèina nije bilo više jer da jeste za Boga miloga danas bi nam bilo bolje!!!!Strašno!
Prièe o fojbama,o Blajburgu,"križnom putu" etc etc za koje i mnogi od aktera komunista danas kažu kako jeste bila "greška" neki neæe il ne žele da vide!Indoktrinacija je èudo!!!



E upravo o tome ja i govorim.
Komunizam je bio daleko od savrsenog, i zaista ne vidim problem o pricanju o tome, pogotovo danas, toliko godina poslije.
Postujem da smo zivjeli, uslovno receno "fino", bolje od nasih istocnih susjeda, u svakom slucaju, ali da je zivot mogao biti bolji, mogao je, itekako.
Demokratizacija je mogla biti proces od 30- 40 godina, i nije morala doci onako iznenada, i s brda- zdola.
Pa vise nismo ni znali, ni sta nam donosi, ni kako se prema njoj trebamo odnositi.
Al, to je vec neka druga tema.
10-04-2013 at 16:34 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Abulafija wrote:


Ne govorim ja o verbalnom deliktu, u tom kontekstu, nisam ga ni pomenuo.
Govorim o zlocinima komunizma uopsteno.
Prije desetak godina sam sreo Albanca odraslog u Turskoj, i rijec po rijec, covjek progovori na NASEM.
Rodjen u Sandzaku, i kad poce o Rankovicu i progonu, o kojem ja do tad NIKAD nisam cuo.
Da ti se digne kosa na glavi.
Ja se sokiro.
A u Bleiburgu je stradalo puuuuuno vise od 15-ak hiljada.
Slovenci kopaju ko u prici, i objavljuju podatke.



naveo si primjer svoga oca i klasiènog verbalnog delikta...to se nikako ne može staviti u ravan onoga o èemu Èamac i njemu slièni proturaju ovde na ovoj temi...a to je tvrdnja da su ljudi streljani i gurani u masovne grobnice ...o tome ja...

a zaboravih...ko je Rankoviæa sklonio? i znaš li da je od Rankoviæeve ruke stradalo najviše Srba,Crnogoraca,pa Albanaca i Bošnjaka...na Golom otoku najviše zatvorenih bilo Crnogoraca,pa Srba....

[Edited by soraya on 10-04-2013 at 17:01 GMT]

[Edited by soraya on 10-04-2013 at 17:04 GMT]
10-04-2013 at 16:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Politika : CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice