Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

bilo bi lijepo otiæi u beograd, da ne navodim neku zabit i pitati za masovne grobnice i pobijene bošnjake po bosni. baš me zanima kakav bi se odgovor dobio. sigurno ne onakav kakav mi mislimo. ima pojedinaca koji bi i rekli onako kako jeste, ali njih smatraju za izdajice srba, za maloumnike i kako sve još ne.

10-04-2013 at 16:38 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Abulafija wrote:

Komunizam je bio daleko od savrsenog, i zaista ne vidim problem o pricanju o tome, pogotovo danas, toliko godina poslije.
Postujem da smo zivjeli, uslovno receno "fino", bolje od nasih istocnih susjeda, u svakom slucaju, ali da je zivot mogao biti bolji, mogao je, itekako.
Demokratizacija je mogla biti proces od 30- 40 godina, i nije morala doci onako iznenada, i s brda- zdola.
Pa vise nismo ni znali, ni sta nam donosi, ni kako se prema njoj trebamo odnositi.
Al, to je vec neka druga tema.


a kakva je demokratizacija ovo što sad imamo?pa ti si postavio temu o zloèinima poèinjenim u sopstvenoj avliji nakon ovog poslednjeg rata;jel tako ? i koliko se javilo onih koji su spremni o tome otvoreno prièati i pisati?...pišeš na dijaspori prièe od kojih meni zastne dah i suze mi poteku,a onda iskreno popizdim kad i tebe i mene i sve koji nismo na "liniji" ološ naziva petokolonašem,izdajnikom,navigatoriom i sliène gluposti...èemu generalizacije tipa sve su to "komunistièki zloèini" ako je èinjenica da mi nismo dogurali do komunistièke ideologije i da nismo svi ni potomci ni naslednici komunista...moji roditelji nisu ni jedno bili u partiji i oboje su bili na rukovodeæim mjestima jer im se gledala profesija,a ne patijska pripadnost...zar ovo što danas živimo nije masovni zloèin uvijen u neoliberalnu demokratsku oblandu?

[Edited by soraya on 10-04-2013 at 16:54 GMT]
10-04-2013 at 16:45 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
borbeni wrote:
bilo bi lijepo otiæi u beograd, da ne navodim neku zabit i pitati za masovne grobnice i pobijene bošnjake po bosni. baš me zanima kakav bi se odgovor dobio. sigurno ne onakav kakav mi mislimo. ima pojedinaca koji bi i rekli onako kako jeste, ali njih smatraju za izdajice srba, za maloumnike i kako sve još ne.

podacima o pobijenim Bošnjacima ,Albancima i ostalima nesrpske nacionalnosti ,o logorima za Hrvate i Bošnjake ,u poslednjim ratovima itekako možeš da nadješ na sajtu ŽUC-a,HO Srbije i FHP-a.A o žtrvama iz ww2,u državnim arhivama BIH ...ne moraš iæi u beograd
10-04-2013 at 16:58 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Abulafija wrote:

E upravo o tome ja i govorim.
Komunizam je bio daleko od savrsenog, i zaista ne vidim problem o pricanju o tome, pogotovo danas, toliko godina poslije.



Ubjeðen sam da je agresija na BiH,kao i rat u Hrvatskoj u velikoj mjeri upravo refleksija na neke neisprièane prièe nakon WW2.Jedan ovdašnji ugledan profesor reèe kako je za sve kriva "kuæna istorija" !Dakle svi su sve znali a o tome se æutalo!Primjer je eto i taj lik koji ti je prièao o Rankoviæu.Takvih primjera je bezbroj!
Eklatantan primjer mi je bio doktora Ive Banca koji je nebrojeno puta prièao o velikosrpskoj hegemoniji,o agresiji na BiH etc etc i ovdašnja javnost ga je percipirala kao prijatelja Bosne,uglednog historièara a kad je progovorio o zloèinima komunista eee onda su mu se poèele prišivati etikete ustaše,emigranta etc etc.Dakle bilo ko ko progovori o tome odmah se eiketira kao mrzitelj drage nam Yugoslavije  


<br /><br /><br /><br />

10-04-2013 at 16:59 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
soraya wrote:

naveo si primjer svoga oca i klasiènog verbalnog delikta...to se nikako ne može staviti u ravan onoga o èemu Èamac i njemu slièni proturaju ovde na ovoj temi...a to je tvrdnja da su ljudi streljani i gurani u masovne grobnice ...o tome ja...



Pa jebi ga, ako je Bleiburg postojao, onda je tacna ta prica.
Barem ta.
Za ostale ja ne znam, sto ne znaci da nisu bile, ko ima dokaze neka podastre.
Al bi mi bilo cudno da nije bilo, ako su ljude zbog kafanskih pjanskih ispada zatvarali.
10-04-2013 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
soraya wrote:


a kakva je demokratizacija ovo što sad imamo?pa ti si postavio temu o zloèinima poèinjenim u sopstvenoj avliji nakon ovog poslednjeg rata;jel tako ? i koliko se javilo onih koji su spremni o tome otvoreno prièati i pisati?...pišeš na dijaspori prièe od kojih meni zastne dah i suze mi poteku,a onda iskreno popizdim kad i tebe i mene i sve koji nismo na "liniji" ološ naziva petokolonašem,izdajnikom,navigatoriom i sliène gluposti...èemu generalizacije tipa sve su to "komunistièki zloèini" ako je èinjenica da mi nismo dogurali do komunistièke ideologije i da nismo svi ni potomci ni naslednici komunista...moji roditelji nisu ni jedno bili u partiji i oboje su bili na rukovodeæim mjestima jer im se gledala profesija,a ne patijska pripadnost...zar ovo što danas živimo nije masovni zloèin uvijen u neoliberalnu demokratsku oblandu?

[Edited by soraya on 10-04-2013 at 16:54 GMT]


Ja ni slucajno, ne pominjem danasnji vakat kao nesto posebno, daleko od toga.
Ali, ipak mislim da se itekako gledalo u bivsem sistemu, ko je ko, i ko je odakle, iz kojih korijena, mozda ne nacionalnih, ali ideoloskih definitivno.
10-04-2013 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Abulafija wrote:



Pa jebi ga, ako je Bleiburg postojao, onda je tacna ta prica.
Barem ta.
Za ostale ja ne znam, sto ne znaci da nisu bile, ko ima dokaze neka podastre.
Al bi mi bilo cudno da nije bilo, ako su ljude zbog kafanskih pjanskih ispada zatvarali.

Blajburg jeste postojao i niko ga ne spori,a ja napisah da su sve cifre aproksimativne...
ali je degutantno prozivati komuniste da su masovno streljali zbog verbalnog delikta...ja samo zatražih da se linkuju....osim toga bezze je porediti Blajburg i stavljati ga u istu ravan s a politièkim procesom jednom Fikretu Abdiæu...
10-04-2013 at 17:08 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
yugi wrote:
Plasiraju se jako interesantne teze kako je eto zloèin samo kad se nekoga strijelja i baci u jamu Ako napravimo paralelu sa agresijom na BiH dakle svi oni koji su pretrpjeli bilo kakve torture a nisu strijeljani nemaju pravo da se žale
Komunisti su pobili na hiljade i hiljade nedužnih žena djece i staraca koji su u strahu od odmazde jer su im muževi i oèevi bili ustaše i èetnici krenuli bježati prema zapadu!Ende!


...ne pravi paralelizme sa agresijom na BiH , to je sasvim druga prica o sasvim drugim dogadjajima ,ljudima i monstrumima. Ovo je tema o vremenu kad smo mislili da smo bili "normalni"
10-04-2013 at 17:09 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
Tanitha wrote:


...ne pravi paralelizme sa agresijom na BiH , to je sasvim druga prica o sasvim drugim dogadjajima ,ljudima i monstrumima. Ovo je tema o vremenu kad smo mislili da smo bili "normalni"


Dakle ti koji pobiše te silne hiljade na Blajburgu i još nekim mjestima nisu monstrumi a ovi danas jesuDakle ovdje govorimo o zloèinima komunista predd kojima neki zatvaraju oèi a moja digresija nije imala za cilj pravljenje bilo kakve paralele mada za tu paralelu itekako ima mjesta jer kao što veæ napisah "kuæna istorija" je doprinjela mnogim stvarima,nego je ta digresija imala za cilj da skrene pažnju na debilnu teoriju kako je zloèin samo to ako je neko strijeljan i baèen u jamu!!!Bit æe da su ovi na Golom Otoku bili na godišnjem odmoru!!!
I još nešto ne pokušavajte uništiti temu prièom o današnjem vaktu jer nema šanse da vam to proðe!!! 


<br /><br /><br /><br />

10-04-2013 at 17:30 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ

citat:
soraya wrote:

Blajburg jeste postojao i niko ga ne spori,a ja napisah da su sve cifre aproksimativne...
ali je degutantno prozivati komuniste da su masovno streljali zbog verbalnog delikta...ja samo zatražih da se linkuju....osim toga bezze je porediti Blajburg i stavljati ga u istu ravan s a politièkim procesom jednom Fikretu Abdiæu...



Nije bezveze, i jedno i drugo su bili zlocini, naravno, ovaj drugi, manjih razmjera.

Nego.
Pitanje za Tuzlake.
Koliko zena narodnih heroja ima Tuzla.
Iz WWII?
Osim Mevle, naravno?
10-04-2013 at 17:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : CRNA KNJIGA KOMUNISTICKIH ZLOCINA U SFRJ New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice