Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
neveli
Nivo: Forumski vuk
Baška ilum, baška pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 605
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

citat:
tuba wrote:
Necete vjerovat' al' ja sam upozn'o jednog cho'jka a nije Boshnjak.




Uploaded with ImageShack.us
19-12-2012 at 11:38 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

citat:
neveli wrote:




Uploaded with ImageShack.us



Zamisli.


Zhao mi ga pravo, kako ce jadnik sam na ovom svijetu!
19-12-2012 at 11:42 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

citat:
soraya wrote:


slažem se,samo nisu svi Bošnjaci muslimani

vidiš na primjeru @bajke da ima i Bošnjaka katolika njih bi onda trebao da prestavlja kardinal Puljiæ


Kardinal Puljic podstice iseljavanje katolika iz BiH.Na zalost!Govoreci katolicima da su Hrvati,narod se okrece ka Zagrebu i iseljava.A klima je pogodna,jer tamo ima vise posla i bolja je perspektiva za buducnost.Mladi ljudi odu da studiraju i ostanu tamo.Kardinal Puljic kao Kardinal BiH trebao bi da uvezuje katolike u biH govoreci im da su Bosnjaci a ne Hrvati.Jer ni kraljica katarina nije otisla u Vatikan sa hrvatskom sahovnicom.
Kao sto rekoh ,vec davno su Bosnjake podjelili nacionalisti na tri naroda,a sada da zabuna bude potpuna treba stvoriti i cetvrti narod te cetveroglavo predsjednistvo drzave "Konja i Magaraca".Zamislite predsjednistvo na cijem celu je Konj,Magarac,Mula pa jos i Konj i Magarac !!!

19-12-2012 at 11:46 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

19-12-2012 at 11:48 | Ukljuèi u odgovor
neveli
Nivo: Forumski vuk
Baška ilum, baška pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 605
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

citat:
tuba wrote:



Zamisli.


Zhao mi ga pravo, kako ce jadnik sam na ovom svijetu!


Tesko zamislivo, i nece njemu biti lako tako usamljenom

19-12-2012 at 12:09 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

Ima nas i u Nigeriji jebote.




Exclusive Interview with Nigeria’s sweetheart Pop Diva @G_lory



Her music, her style ,and everything around her radiates royalty, love, class, humility. Sexy,hardworking and focused to get that number one position as Nigeria’s Pop Diva, G-lory is artiste to watch out for in 2012. Her new video “Hold My Own” is making more waves on the air than a Tsunami. Brand per excellence she does her music with style that makes her unique.




1) Brief Introduction about you?

My name is Glory Bosnjak, artist name G-LORY, A Nigeria / Swiss R&B Pop artist based in Geneva Switzerland.

2) Describe how you fell in love with music?

Music as always been a part of me, its a life style. I fell in love with music at the age of 8 years old. When I first sang in the church, in Nigeria, Delta State, Warri, where I grow up. I knew immediately what I wanted to do with my life. SINGING, ENTERTAINMENT.

3) And how will you describe your kind of music?

My kind of music I would say, is in between Pop, Dance R&B, my music is how I feel in the moment

4) As an artiste, a business woman and mother, how has it been?

Been a musician and business woman, a Mother of my two beautiful girls, and a wife, God help me, his been my strength, God don’t give a gift you can’t handle, He gave me this life, this family and my career, the voice, all of these is me, and is something I put a lot of my time in to care for. It’s not easy but I know I’m blessed to be able to juggle all of it together. My families are very supportive of my music, and I’m glad.

5) Is your music a reflection of your person?

Definitely, as an artist, my music has to reflect on me, my music is a platform for the voiceless to speak to someone else

6) How has it been creating a spot for yourself in the Nigeria and international music industry?

It’s been challenging, I have learnt a lot about what I’m capable of, the strength I never knew I had in me. As an artist not a lot of people will be of favor to you, I have learnt that if you want something, you have to go out there and work for it, it won’t just come to you. And I know for sure hard work pays off in the end. It has been my dream to be an international music sensation. Now creating a platform for G-LORY in Nigeria my home country. I can’t be happier to show the world that Nigeria is full of talented people.

7) You just released a new video “Hold my own”…what inspired the song?

(Smiles) HOLD MY OWN. Is a song that means so much to me, as a child growing up with my mother, she took care of six children all by herself, when my dad left us. I was the fifth child, but I was very aware of how she was holding her grounds, and still smiling, with all that struggling. I knew I never wanted to lack anything that means, I have to work hard, Hustle if I want the kind of life I have dreamt of. So this music is supposed to inspire woman to be INDEPENDENT.

.Upcoming projects for the year?

I’ll be shooting the video for two of my new tracks ( POP THE CHAMPAGNE) It’s a party team song, and you know how we like to party in Nigeria? And how the clubs likes to sell us champagne That’s gonna be a hot video, so watch out for it!!!! And the Video for ( LOVE Kpata Kpata) This is a proper Nigerian Love song, you should look out for.

And Follow me on twitter @G_Lory. For up and coming events and shows lined up from now till the end of the year.

9) In one word, describe yourself?

I’m a Divalicious music muse with soul…yep.. that’s me G-LORY,, Nice to meet you( Smile)

10).When and how was your first ever stage performance like?

I was 8 years old when I first sang in church, because my mama likes when I sing she told me I could do it, I believed her as she believed in me and knew I had a talent, and was a good thing to sing to God first as my maker. That first performance was the scariest thing( smile) my legs where shaking, it was scary, but I did it, the adrenaline rush (phew ) that was my first experience. I still feel that but not as bad, first cut is always the deepest, now is pure FUN AND HIGH to be on stage.

11) Having such a great body, what do you do or eat to stay this fit and beautiful?

(LAUGH)!!!! Thanks for the compliments. To be honest I eat well, and work out in the gym. I love outdoor work outs its relaxing, time passes so fast, you don’t feel it. is FUN.

12) Last word for you fans?

I want to say a big thanks to all my fan who are in support of G-LORY’S Music, I promise to continue to work hard to bringing you the best jams for you to catch your trips on… And thanks for sharing the love of music. And thanks to all the amazing talented producers and Dj’s whom I have worked with. I love all of you. THANK YOU

13) Give a music line, using the word “Thatish”…

G-LORY’S, THATISH LOVES MUSIC… (SMILES)..


[Edited by tuba on 19-12-2012 at 12:20 GMT]

[Edited by tuba on 19-12-2012 at 12:21 GMT]

19-12-2012 at 12:18 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

citat:
mustajbeg wrote:


Zato nemoj vise,kapak,

To ti avanzovo na forumu jel?
Ko je tebi dao mandat da bilo koga ušutkavaš?
19-12-2012 at 12:44 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

citat:
bajke wrote:


Uvazeni Gospodine,

Nicim izazvani vrijedjate,a kao moderator foruma to dobija jos vecu tezinu.na zalost moram reci da je vecina moderatora upropastila ovaj forum i sa zavidne razine dovela ga na nivo seosko-mahalske kafane,gdje se ni teme vise ne nazivaju temama vec kafanama."Politicka kafana".

No ostavimo to sada po strani.Moje demokratsko pravo je sloboda izrazavanja,a u toj slobodi izrazavanja postoji moje autorsko pravo u vidu metafore koje ni po cemu ne vrijedja Vas kao osobu,vec bi trebalo da ukaze na idiotluk NAS svih kao naroda.No Vas je problem sto ste se nasli nicim izazvani prozvanim i sto ste reagovali na ovakav nacin nazivajuci licno mene "stokom"





[Edited by bajke on 19-12-2012 at 11:38 GMT]

Nauèi se kulturi dijaloga pa onda se žali.
A kojim to ti pravom nazivaš nekoga konjem ko se izjasni kao Bosanac?
A kojim ti to pravom nazivaš nekoga magarcem ko se izjasni kao Hercegovac?
Znaèi svi van tora u kojemu se nalaze Srbi, Hrvati i Bošnjaci su konji i magarci?
Povlaèeæi tu i takvu paralelu u podjeli koju ti koristiš doðosmo do stoke neopjevane
19-12-2012 at 13:12 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

citat:
Shaban wrote:

Nauèi se kulturi dijaloga pa onda se žali.
A kojim to ti pravom nazivaš nekoga konjem ko se izjasni kao Bosanac?
A kojim ti to pravom nazivaš nekoga magarcem ko se izjasni kao Hercegovac?
Znaèi svi van tora u kojemu se nalaze Srbi, Hrvati i Bošnjaci su konji i magarci?
Povlaèeæi tu i takvu paralelu u podjeli koju ti koristiš doðosmo do stoke neopjevane


Kao sto rekoh,uvazeni gospodine,metafora je cudo retorike a intelekt je nesto sto covjek dobije po rodjenju.Jer da postoji moc zdravog rasudjivanja koje u Vasem slucaju ocito nema,onda bi se i shvatila metaforicna retorika po kojoj smo svi okarakterisani kao konji i magarci,dakle i u Vasem zargonu pomenuti "torovi".Na zalost ja Vam tu ne mogu pomoci,a moje je pravo da se izrazavam metaforicno.Evidentno je da se ja ipak drzim tematike,dok vi kao moderator zapravo zacatavate temu bespotrebnom diskusijom uz uvrede upucenje licno meni,sto posebno dobija na tezini jer obnasate funkciju moderatora na ovom forumu.Kao sto sam Vam vec rekao,zbog ovakvih stvari,doveli ste forum do propasti unistavajuci svaku temu koja bi mogla da uspije.Vas posao nebi trebao da bude vrijedjanje,niti zabava po kafanama,vec bi vi kao moderatori trebali da navodite diskusiju u smjeru tematike a ne da cinite obrnuto ne prezajuci cak ni od uvreda.


19-12-2012 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
bajke
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 01-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 198
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini

U prilog gore napisanom komentaru,citiram vec receno

citat:
bajke wrote:


Kardinal Puljic podstice iseljavanje katolika iz BiH.Na zalost!Govoreci katolicima da su Hrvati,narod se okrece ka Zagrebu i iseljava.A klima je pogodna,jer tamo ima vise posla i bolja je perspektiva za buducnost.Mladi ljudi odu da studiraju i ostanu tamo.Kardinal Puljic,kao Kardinal u BiH, trebao bi da uvezuje katolike u biH govoreci im da su Bosnjaci a ne Hrvati.Jer ni Kraljica Katarina nije otisla u Vatikan sa hrvatskom sahovnicom.
Kao sto rekoh ,vec davno su Bosnjake podjelili nacionalisti na tri naroda,a sada da zabuna bude potpuna treba stvoriti i cetvrti narod te cetveroglavo predsjednistvo drzave "Konja i Magaraca".Zamislite predsjednistvo na cijem celu je Konj,Magarac,Mula pa jos i Konj i Magarac !!!



19-12-2012 at 13:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Popis stanovništva 2013. u Bosni i Hercegovini New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice