Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Skandalozno: Otkazan jubilarni koncert na Koševu



Purivatra zabranio Pušenje

Jedan od najvažnijih rock bendova u historiji Sarajeva dulje od godinu dana je pripremao jubilarni koncert na Koševu. Nakon dugotrajnih priprema, dogovora sa sponzorima i pribavljenih dozvola, sve je bilo spremno za slavljenièki koncert povodom 30. godišnjice Zabranjenog pušenja. A onda je Mirsad Purivatra predložio lideru benda Suli da koncert bude u sklopu Sarajevo Film Festivala, što je on i prihvatio. No, nakon toga je, iza Sulinih leða, svemoæni direktor SFF-a izvršio pritisak na sponzore da od dogovorene podrške koncertu Zabranjenog pušenja - odustanu. Za Dane: govori Sula, laže Mirsad



"Htjeli smo da se na neki naèin zahvalimo Sarajevu, a pogotovo našem naselju Koševo"
DANI: Zašto neæe biti najavljenog koncerta pred stadionom Koševo, kako je bilo planirano?

SULA: Ukratko, ljudi sa Sarajevo Film Festivala su, kako bih rekao, dezinformacijama i jednim krajnje brutalnim lobiranjem uspjeli da taj projekat u oèima sponzora promovišu kao nevalidan, nepotreban za grad i nešto što u suštini ne treba podržati, ne bi li se ta sredstva prelila njihovom filmskom festivalu. A planirali smo besplatni koncert koji bi bio zanimljiv svim Sarajlijama. Pogotovo jer se radi o našoj godišnjici kojoj bi prisustvovala sva velika imena jugoslavenskog rock and rolla osamdesetih godina, svi oni koje smo mi mislili pozvati na taj dogaðaj...

DANI: Kako je zamišljen taj koncert?

SULA: Ideja koncerta je bila da se na parkingu stadiona Koševo, gdje su, manje-više, sve te pjesme i nastale, napravi jedan veliki dogaðaj. Èak smo planirali da uradimo koncert dan poslije filmskog festivala, da ne kolidira s nekim njihovim sadržajima. Htjeli smo da koncert bude besplatan, kao što æe biti i u Zagrebu. To je bila generalna ideja, htjeli smo da se za koncert, koji je jubilaran, ne naplaæuju karte i da se na neki naèin zahvalimo Sarajevu, a pogotovo našem naselju Koševo, gdje smo i htjeli locirati cijeli taj dogaðaj - za sve ove godine i za podršku koju smo imali od raje i od grada, i u krajnjoj liniji, za sve te prièe koje su, ustvari, prièe tih ljudi, a mi smo ih samo spakovali. Nažalost, mogu samo da kažem da se kulturnim spahijama grada jednostavno taj event uèinio nepotrebnim. Šta znam, saèekat æemo 50 godina, onda æe možda nekome to biti više interesantno.

DANI: Ovo je trebala biti proslava 30 godina Zabranjenog pušenja?

SULA: Ovo je de facto 30 godina. Naš bend je osnovan 1978. Zapravo, ´78. smo napisali i naš prvi singl Penzioneri, koji smo snimili dvije godine kasnije i koji je bio naš prvi uzlet u tom radio svijetu. To nam je Boro Kontiæ omoguæio preko svoje emisije Primus. Znaèi, ´78. je u naš sastav došao Zenit Ðoziæ, pa smo veæ imali kompletnu postavu, i bubnjara i basistu, i to smatramo nekom godinom kada smo poèeli snimati prve demo snimke i onako malo ozbiljnije raditi i probavati.

DANI: Jeste li kontaktirali s ljudima iz Sarajevo Film Festivala oko koncerta?

SULA: Ja sam imao jednu dobru poziciju i dosta nekih preddogovora. Imali smo veæ nekih 150 jumbo panoa koje nam je ustupila Metromedia, imali smo dogovoren TV prenos s Federalnom televizijom, podržala nas je i Opæina Centar, koja nam je besplatno dala parking stadiona, struju, prikljuèke i svu prateæu logistiku i ono što je potrebno da se koncert održi. Imali smo jako puno podrške. Meðutim, kljuèni sponzori su nam okrenuli leða poslije dezinformacija koje su do njih došle i nakon jednog prilièno neèasnog lobiranja od strane Sarajevo Film Festivala. A mi smo željeli da taj projekat bude realiziran dan poslije završetka filmskog festivala, da to bude još jedan dan, još jedan event, i raèunali smo da æe dosta ljudi ostati u gradu... U krajnjoj liniji, to je bio termin koji su nam oni ponudili, odnosno Miro Purivatra.

DANI: Kako to objašnjavate?

SULA: Mogu to da objasnim time da je globalizacija uzela maha. U mojoj je sferi ta globalizacija vrlo narodski prevedena - brat brata za guzicu hvata. Valjda zbog nedostatka sredstava, i zbog inaèe kokuzluka u kome pliva naš grad veæ duže vrijeme, izgleda da više ni stara prijateljstva ni neka minula vremena ne igraju veliku ulogu u ponašanju ljudi. Tako da je termin koji nam je on predložio i koji smo mi prihvatili na kraju prikazivan sponzorima kao termin koji je potpuno pogrešno odabran, a ustvari je sve u režiji istog èovjeka.

DANI: Ovakvih problema nemate ni u Zagrebu ni u Beogradu?

SULA: Meni je tužno što je nama grad Zagreb platio kompletnu logistiku, i dao nam jedan prekrasan prostor, koji je tek renoviran. To je prostor jezera Bundek, koji je usred grada, na koji je grad potrošio milione eura da ga renovira i pripremi za koncertne aktivnosti. Evo, mi smo sve to dobili besplatno, i razglas, èak je ovdje jedna moæna video ekipa koja želi promociju svojih video ekrana, i ona nam je dala kompletnu video tehnologiju besplatno, tako da æemo stvarno imati jedan veliki koncert. Grozno mi je i znam da æu po gradu biti prozivan što je to tako, ali æe naša godišnjica izgleda prvo biti odraðena tu. Ja sam imao sasvim drugi plan. Ja sam mislio da Zagreb i Beograd budu odjeci tog koncerta, nešto slièno onome što je Bijelo dugme radilo. Nekako mi je centralna manifestacija bila Koševo, predvidio sam da svi ti ljudi budu tu, sin od Pišonje, neki lokalni heroji, da napravim za njih jednu VIP ložu, da i oni prvi put u životu vide VIP ložu. To je u biti taj neki event od kojeg niko nema nikakvu korist, to je baš trebala biti proslava. Do zadnjeg dana smo se trudili, bukvalno smo u ponedjeljak dobili informaciju od ovih zadnjih nada da je jednostavno bilo malo vremena i da je bilo teško za tako velik projekat...

DANI: A odustao je, pod pritiskom Purivatre, glavni sponzor...

SULA: Tu se radilo o novcu glavnog sponzora koji nam je bio neophodan za plaæanje troškova koncerta... Najskuplje je obezbjeðenje, Hitna pomoæ, policija... Sam tehnièki dio bi koštao negdje oko 25.000 eura, znaèi razglas, rasvjeta i smještaj svih tih ljudi, gostiju, prevozi. Meðutim, velika je stvar kad je tu obezbjeðenje, jer policija procjenjuje broj redara koji su potrebni po broju ljudi koji mogu stati, tako da je jedna velika stavka bilo obezbjeðenje, bina, i tako te neke stvari. Uglavnom, nismo uspjeli.

DANI: Znaèi, nema koncerta?

SULA: Pa eto, zasad nema. Ja æu do kraja godine još pokušati, mi æemo od septembra krenuti u jednu novu akciju prikupljanja sredstava, pa æemo vidjeti da li æemo to realizovati u nekoj drugoj varijanti.





Oko njega rastu èempresi i drot: Mirsad Purivatra, direktor SFF-a



Mi ne organiziramo koncerte



Dani su, naravno, željeli èuti i drugu stranu, no direktor Sarajevo Film Festivala Mirsad Purivatra nije baš bio naroèito razgovorljiv. "Mi ne organiziramo koncerte", bilo je sve što je Purivatra rekao o Zabranjenom pušenju i Sulinim optužbama te nas potom proslijedio - pres-službi SFF-a, koja pak "nema nikakvih informacija u vezi s koncertom Zabranjenog pušenja na stadionu Koševo".

Programe Sarajevo Film Festivala svake godine dopunjavaju popratni dogaðaji, ukljuèujuæi i koncerte, pa æe tako ove godine, za 14. izdanje SFF-a, u saradnji s festivalom, fondacija Ask Sarajevo i PR agencija Linden u Centru za djecu i omladinu na Grbavici organizirati nastupe Lake, Letu štuka, Skroza, Elementala, Jinxa, Pips, Chips & Videoclipsa…






Zabranjeno pušenje



New primitivsi s Koševa


Sarajevsko Zabranjeno pušenje je nastalo kao plod tinejdžerskih druženja i maštanja o rock and rollu - grupa klinaca koji su zajedno išli u Drugu gimnaziju i živjeli u ulici Fuada Midžiæa na Koševu kasnih sedamdesetih formirali su bend koji je ušao u anale ex-yu rock and rolla. Mirsad Purivatra se tada predstavljao kao Miro i nije drmao Sarajevom jer još nije bio šurak Bakira Izetbegoviæa. Davor Suèiæ (Sejo Sexon, gitara), Nenad Jankoviæ (dr. Karajliæ, klavijature), Zenit Ðoziæ (Fu-Do, bubnjevi), Mladen Mitiæ (Munja, bas gitara), Dražen Jankoviæ (Seid Little Karajliæ, klavijature), Ognjen Gajiæ (saksofon, flauta), Mustafa Èengiæ (Muèe, solo gitara) i Zoran Degan (Poka, sintisajzer) formirali su Zabranjeno pušenje, a tzv. side kick bio je Elvis J. Kurtoviæ. Pušenje je bio jedan od bendova koji su kreirali sarajevsku klupsku scenu te svirali u Kuku, Slogi, Trasi, AG-u i drugim klubovima, formirali su i koncept "new primitivs", uèestvovali u realizaciji Top liste Nadrealista ali i pretrpjeli mnoštvo cenzura u socijalistièkom bh. društvu. Prvi album Das ist Walter su izdali 1984. za zagrebaèki Jugoton, a prodan je u preko 100.000 primjeraka. Tokom godina postava Zabranjenog pušenja se više puta promijenila, a saraðivali su i s poznatim estradnim umjetnicima poput Halida Bešliæa i Arsena Dediæa. Uslijedili su albumi Dok èekaš sabah sa šejtanom (1985), Pozdrav iz zemlje Safari (1987), Male prièe o velikoj ljubavi (1989), Nikad robom, vazda taxijem - Best of 1 (1996), Fildžan viška (1997), Srce, ruke i lopata - Best of 2 (199, Hapsi sve! - live (199, Agent tajne sile (1999), Bog vozi Mercedes (2001), Live in St. Louis (2004), a posljednji uradak bio je Hodi da ti èiko nešto da iz 2006.



18-07-2008 at 12:30 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Intervju Dana: Dragan Èaviæ



Dodik ima apsolutnu vlast, ali i odgovornost

U vrijeme kada je Dragan Èaviæ bio na èelu Republike Srpske i SDS-a, Milorad Dodik se zaklinjao u demokraciju, funkcionalnu Bosnu i Hercegovinu, slobodu medija, zalagao se za privoðenje haških bjegunaca pravdi... Pa, ipak, ni tada se Dodiku nije omaklo da makar i iz opozicije o Srebrenici progovori na naèin na koji je javno, kao predsjednik Republike Srpske, nastupio Èaviæ. No, ne samo zbog zloèina i Srebrenice veæ najprije zbog èinjenice da u svojoj izbornoj kampanji nije odabrao nacionalistièku retoriku - Èaviæ je izgubio utrku sa SNSD-om za poziciju predsjednika RS-a, a uskoro potom i mjesto predsjednika SDS-a. Danas ovaj diplomirani ekonomist radi kao savjetnik uprave u jednoj privatnoj firmi, "ove godine se politikom ne bavi, a za sljedeæu se ništa ne zna", a za Dane govori o Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj danas, buduæim ustavnim reformama, Silajdžiæu, Dodiku, Borisu Tadiæu...



Arhiv Dana
Dragan Èaviæ: "Ova zemlja niti može biti unitarna, niti može biti podijeljena"
DANI: Svojedobno ste, kao predsjednik Republike Srpske, govoreæi o Srebrenici, rekli: "Uèesnici ovog zloèina ne mogu se opravdati nikome i ni s èim. Onaj ko je èinio ovakav zloèin i pri tome se, možda, pozivao na narod kome pripada, po imenu i prezimenu, èinio je zloèin i prema vlastitom narodu. Onaj, koji se, možda, pozivao na boga èineæi zloèin, oèekujuæi od svevišnjeg blagoslov, èinio je zloèin, protiv boga u koga vjeruje. Onaj ko je èinio ovakav zloèin zbog osvete osvetio se vlastitom narodu." Istièuæi da krivica ne može biti ni kolektivna ni generalna, veæ da krivci imaju imena i prezimena, naglasili ste: "Ko je od Srba u ratu izgubio obraz sami moramo utvrditi." Jeste li promijenili stajalište?

ÈAVIÆ: Bože saèuvaj, jednako sam ubijeðen u ispravnost svega što sam tada rekao. A pored ovoga što ste citirali, ja sam rekao i ovo: "Ko je od Srba u ratu izgubio obraz, sami moramo utvrditi. To æe osnažiti naš zahtjev drugima koji su u ratu èinili zloèin nad Srbima da istinom osude poèinioca zloèina iz svog naroda. Umjesto traženja ravnoteže u poèinjenim zloèinima, vrijeme je da se svi u BiH okrenemo traženju ravnoteže pravde prema poèiniocima zloèina. Istina, ma kako teška bila, mora se ustanoviti, jer ako je sami ne utvrdimo, istinu æe nam ukazivati i utvrðivati drugi." Ovo je samo jedan mali djeliæ mog obraæanja javnosti 22. juna 2004. godine. Sa stanovišta politièke atmosfere koja danas dominira u cijeloj BiH, ovo što sam tada izgovorio djeluje poprilièno nestvarno i gotovo je nezamislivo da danas iko od politièke elite u BiH i pokuša izjaviti nešto barem iole pomirljivo, a kamoli nešto nalik na ono što sam uèinio prije èetiri godine. Kako danas stvari stoje, izgleda kao da se to dogodilo 2024. godine, a ne 2004. godine. S ove distance èini mi se da ono što sam ja izgovorio prije èetiri godine nije odgovaralo nikome iz politièkog establishmenta Srba, Bošnjaka i Hrvata. Imam osjeæaj da su kljuèni politièki akteri to okvalifikovali otprilike pitanjem: koji mu je vrag, kako æemo upravljati pomirenim narodima? Zavadi pa vladaj, Rimljani su postavili kao tehnologiju vladanja još prije više od dva milenijuma, a kod nas je to bukvalno shvaæeno, i još bukvalnije primijenjeno.

DANI: Radovan Karadžiæ je u Haagu. Šta oèekujete od suðenja?

ÈAVIÆ: Suðenje æe cijelim svojim trajanjem biti jako interesantno za javnost, i indirektno æe uticati na politièku situaciju u Republici Srpskoj. Ko æe sve biti svjedoci tužilaštva a ko sve svjedoci odbrane, ostaje da vidimo, ali veæ sada je izvjesno da æe sigurno biti dosta svjedoèenja koja æe iz nekog drugog, nama nepoznatog ugla, osvijetliti neke dogaðaje. Sve su prilike da æe se Karadžiæ braniti samostalno, bez advokata, na naèin kako su to radili Miloševiæ i Šešelj, što æe u javnosti Republike Srpske sigurno biti gledano najmanje jednako kao što su bili gledani prenosi suðenja njima dvojici, dakle uz ogromno interesovanje javnosti. Zbog toga treba raèunati na znaèajnu refleksiju suðenja na politièku situaciju u Republici Srpskoj u buduæem vremenu, ali i na cijelu BiH.

DANI: Gospodine Èaviæu, Vi ste - gledajuæi iz današnje perspektive - bili najzainteresiraniji srpski politièar za evropske integracije BiH. Stièe se dojam da i ono što kolokvijalno nazivamo meðunarodnom zajednicom u BiH danas žali za Vama i SDS-om kakav ste vodili, uprkos èinjenici da je snažno podržavala Milorada Dodika. Kako vidite odnos meðunarodne zajednice prema BiH?

ÈAVIÆ: Meðunarodna zajednica je u BiH, u veæ trinaest poslijeratnih godina angažovanja, napravila i korist i štetu, s tim što je, objektivno, korist daleko veæa od štete. Nije moguæe naæi slièan primjer ipak uspješnog meðunarodnog angažovanja u jednoj zemlji, u novijoj istoriji ne samo Evrope, kao što je to meðunarodni angažman u BiH nakon završetka rata. Sa stanovišta stabilizacije mira i baziène konsolidacije države nakon izuzetno krvavog ratnog sukoba, meðunarodno angažovanje u BiH je bilo jako uspješno. Meðunarodna uprava nad BiH, koja je sprovoðena putem Savjeta za implementaciju mira u BiH i visokog predstavnika u BiH, èesto je autistièno i s predrasudama posmatrala domaæe politièke aktere i nije na vrijeme poèela pripreme za svoj odlazak, odnosno prenosila odgovornost za donošenje odluka na domaæe izabrane zvaniènike, što je najveæa šteta koju je proizvela svojim prisustvom u BiH. Zbog toga na domaæoj politièkoj sceni postoji višegodišnja ovisnost politièara od OHR-a i ona još, nažalost, nije prestala. Svako ko misli da æe nam samostalnost i suverenitet države saèuvati meðunarodna uprava nametnuta izvana, mora da zna da se takve temeljne pretpostavke za postojanje države dugoroèno i sigurno mogu saèuvati samo dogovorom unutar države i da æe jednog dana protektorat prestati, a država biti spremna ili nespremna da nakon prestanka protektorata nastavi funkcionisati.

DANI: Šta Vi mislite: je li OHR-u isteklo vrijeme, odnosno može li još nešto pružiti BiH?

ÈAVIÆ: Ja mislim da je za imperatorsko djelovanje OHR-a vrijeme isteklo još prije nekoliko godina, ali da to nije na vrijeme shvaæeno. OHR je još prije èetiri-pet godina trebao da prekine s nametanjem rješenja i da jasno poruèi da æe ubuduæe odluke donositi oni koji su izabrani da ih donose. Niko od domaæih politièara više ne bi oèekivao da æe njegove politièke ciljeve ostvarivati OHR i svi bi morali vremenom da prihvate jedinu realnost koja može uèiniti BiH samostalnom i samoodrživom državom, a to je meðusobni dogovor. Sadašnja pozicija OHR-a jeste na takvom putu izlazne strategije i mislim da je to dobro.

DANI: Zanima me Vaša ocjena politike Milorada Dodika. Kuda on vodi RS? Dodikova ekonomska i razvojna politika doživljava potpuno kontradiktorne ocjene: dok se njegova vlada busa velikim rezultatima, ekonomski struènjaci tvrde da je zapravo rasprodao u bescjenje entitetska preduzeæa i zavio u crno RS. Šta je taèno?

ÈAVIÆ: Nakon izbora, održanih 2006. godine, Dodik je od naroda dobio apsolutnu vlast, a time i apsolutnu odgovornost. Sve što se u RS-u dogaða, bilo da je dobro ili da je loše, rezultat je njegove vlasti. U politièkom smislu Dodik je postavio jasnu osnovu svog djelovanja naglasivši da više neæe pristajati na trule kompromise kao i da više neæe pristajati na negaciju Republike Srpske, istovremeno je meðunarodnoj zajednici jasno rekao da je prihvata kao partnera, a ne kao tutora, i time stekao oreol zaštitnika srpskih interesa u BiH kod najveæeg broja Srba. Ne samo zato što je to rekao, više zbog toga što se tako i ponašao protekle dvije i po godine. Ekonomska politika njegove vlade po meni ne izgleda konzistentno niti je baš efikasna kako se sama prikazuje. Moj utisak je da ova vlada svoju uspješnost želi postiæi prije svega politikom davanja koncesija na duži rok investitorima koji bi znaèajno investirali u elektroenergetski sektor, putnu i željeznièku infrastrukturu i u razvoj agrara. Iako se gotovo svakodnevno objavljuju uspjesi, u praktiènom smislu još nijedan od ovih koncesionih projekata nije realizovan, a za mnoge je veliko pitanje hoæe li se uopšte ikada i realizovati. Privatizacija Telekoma RS jeste završena uspješno, a Dodikova vlada je u ovom smislu dovršila proces privatizacije Telekoma koji je otpoèeo još Mikereviæ. Privatizacija Naftne industrije RS jeste završena normativno, ali suštinski još nije ni poèela, a isto je i s rudnicima i termoelektranom Gacko. Projekat izgradnje termoelektrane Stanari od strane EFT grupe poèeo je takoðe još u vrijeme Mikereviæa, tako da je ova vlada samo nastavila podršku ovom projektu, koji po svom obimu za realizaciju treba najmanje pet do šest godina. Najavljeni projekat izgradnje mreže autoputeva s austrijskim partnerom još nije vidio svjetlost dana, a zbog ovog projekta, u stagnaciji je izgradnja autoputa od Banjaluke do granice Hrvatske, za kojeg su finansijska sredstva obezbijeðena još prije nekoliko godina. Kada se sve sumira, namjera da se s nekoliko velikih projekata pokrene investicioni ciklus jeste bila dobra, ali je pitanje koliko je izvjesna njihova realizacija. Tome treba dodati da sredstva koja se koriste iz Razvojnog fonda pri Investiciono-razvojnoj banci RS, koja je formirana od ove vlade, a veæinom su to sredstva od privatizacije Telekoma, uglavnom idu u razvojne javne infrastrukturne projekte lokalnih zajednica - putevi, vodovodi, škole i slièno. U suštini, malo je ubjedljivih dokaza da je privredni razvoj u RS-u eksplozivan i veliki. Stvari ne stoje baš tako. Poveæanje penzija, plata zaposlenih u javnom sektoru i socijalnih izdataka iz budžeta poveæavaju javnu potrošnju u nesrazmjeri s rastom društvenog brutoproizvoda. Sve ovo sumirajuæi, ne može se reæi da postoji konzistentna ekonomska politika ove vlade, ali je èinjenica da su za sada kratkoroèni efekti, pogotovo u javnosti RS-a, dobri, no veliko je pitanje kakvi æe efekti biti srednjoroèno, da ne govorim dugoroèno.

DANI: Kako objašnjavate bošnjaèku i hrvatsku politiku u BiH?

ÈAVIÆ: Ukupna politièka scena Bošnjaka djeluje kao kakofonija pod dirigentskom palicom Silajdžiæa. Isto tako je na politièkoj sceni Srba, samo što dirigentski štapiæ drži Dodik, a kod Hrvata nema dirigenta pa ni kakofonije. U suštini, iz perioda u kome je postignut ambijent dogovaranja i u kojem je unutrašnjim dogovorom postignuto rješenje brojnih pitanja koja su predstavljala uslov za integracije, što nam je omoguæilo prijem u NATO program Partnerstvo za mir kao i potpisivanje Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji s EU, mi smo poslije Silajdžiæevog povratka na politièku scenu iz faze dogovorene konstruktivnosti ušli u fazu dogovorene destruktivnosti. Ova godina je obilježena spašavanjem onog što je ranije postignuto, jer se ništa novo pozitivno nije desilo kao rezultat unutrašnjeg dogovora.

DANI: Ponovo su pred BiH ustavne reforme. Šta mislite u kojem pravcu one mogu iæi i može li se postiæi barem minimum konsenzusa da BiH postane funkcionalnija zemlja?

ÈAVIÆ: Taj dogovor je bio postignut, a onda ga je srušio Silajdžiæ. Obim zahvata u Ustav BiH iz aprilskog paketa 2006. godine nije bio ni mali ni kozmetièki. Amandmani na Ustav BiH koje smo tada dogovorili su bili suštinski za znaèajno poveæanje državne efikasnosti i odgovornosti, a istovremeno su ispravili segmente ustava koji su u suprotnosti s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama. Ja ne znam da li je Silajdžiæ uopšte svjestan kakvu dugoroènu štetu je napravio svojim megalomanskim i nerealnim zahtjevima!? U novim pregovorima o izmjenama Ustava BiH veæ su objavljene poèetne pozicije buduæih pregovaraèa, a te pozicije su do te mjere sukobljene da ja ne vidim kako naæi kompromis. Nisam optimista da postojeæe strukture u BiH u ovakvom ambijentu mogu naæi rješenja za unapreðenje postojeæeg ustava, a za izradu potpuno novog ustava da ne govorim.

DANI: Za buduænost Bosne i Hercegovine malo ko ima optimistiène prognoze, no osobno mi se èini da je pred nama scenarij od još desetak godina oèaja. Kako Vi vidite buduænost BiH?

ÈAVIÆ: Sama èinjenica da je BiH u Evropskoj komisiji tretirana preko nadležnog komesara zajedno s Albanijom govori da æe naše putovanje prema EU potrajati poprilièno dugo. Optimisti analitièari u EU procjenjuju da æe status èlanice Evropske unije Bosna i Hercegovina dostiæi oko 2017. godine, dakle za osam do devet godina. Naravno, ova ocjena je posljedica sadašnjeg stanja u BiH. Ja buduænost ove zemlje vidim u potpunoj srazmjeri sa spremnošæu za unutrašnji dogovor i kompromis. Više spremnosti znaèiæe kraæe vrijeme integrisanja i obrnuto. Ova zemlja niti može biti unitarna, niti može biti podijeljena. Igra na svaku od ovih riziènih karata je samo gubljenje vremena. Prelomni trenutak za potpunu promjenu politièke klime u BiH desiæe se kada Hrvatska i Srbija kao i Crna Gora postanu èlanice EU. Kada æe to biti niko danas ne može reæi èak ni približno taèno.

DANI: Jednom ste prilikom rekli da SDS nikada nije toliko intenzivno kontrolirao medije u RS-u koliko to èini SNSD pod voðstvom Milorada Dodika. Kakva je medijska slika RS-a danas?

ÈAVIÆ: Demokratska društva svoj demokratski napredak mjere slobodama medija, slobodama pojedinaca, politièkim slobodama i slobodama pravosuða. Kada ove slobode postanu ogranièene ili budu izložene pritisku, društvo u kojem se to dogaða ili je u stanju anarhije ili u stanju apsolutizma. Ovo je nekakva opšta definicija demokratskog društva i svi mi možemo da damo ocjenu kakav karakter ima društvo u kojem živimo. Mediji u RS-u, kako štampani tako i elektronski, su vlasnièki potpuno privatni, s izuzetkom RTRS-a i agencije SRNA, iako je vidljivo da i ovi mediji funkcionišu pod znaèajnim uticajem sa strane. Privatno vlasništvo nad medijima proizvodi i privatne ureðivaèke politike koje su u direktnoj vezi s odnosima vlasnika s vladajuæom strukturom u RS-u. Danas je to jako izraženo i uoèljivo, jer je kritika vlasti rijetka pojava a glorifikacija svakodnevna u veæini medija. Što su bolji odnosi s vladajuæom strukturom - kritika je rjeða a glorifikacija èešæa i obrnuto.

DANI: Srbija Borisa Tadiæa je oèito riješena da dobije evropsku iskaznicu. Jasno je da to znaèi i drugaèiji odnos prema BiH, što je pokazalo i Karadžiæevo hapšenje. Šta to znaèi za Srbe u RS-u?

ÈAVIÆ: Proevropska politika vlasti u Srbiji je jednako dobra i za Srbiju i za region. Ova struktura vlasti u Srbiji dobila je izbore na potpuno jasnom proevropskom programu, što joj daje legitimitet ali i obavezu da ono na èemu je dobila podršku graðana i realizuje. Neæe im biti lako jer imaju snažnu opoziciju s drugaèijim gledanjem, ali ako uspiju u namjeri, u šta ja iskreno vjerujem, to æe biti najbolja poruka svima u okruženju kuda treba iæi, a posebno Srbima u Republici Srpskoj.




08-08-2008 at 12:45 | Ukljuèi u odgovor
rima
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 90
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Preuzeto sa www.svevijesti.ba

Press: Pakt Srba i Hrvata


Lideri èetiri vladajuæe srpske i hrvatske politièke partije u BiH postigle su suštinsku saglasnost o konceptu buduæih ustavnih promjena i teritorijalnom preureðenju Bosne koja bi trebalo da postane složena državna zajednica i da se sastoji iz èetiri federalne multietnièke jedinice i distrikta Sarajevo!

Prema saznanjima Pressa RS, ovu zajednièku platformu uoèi poèetka pregovora šest najjaèih stranaka u BiH o promjenama državnog ustava usaglasili su Milorad Dodik i Mladen Ivaniæ, lideri SNSD-a i PDP-a, sa Draganom Èoviæem i Božom Ljubiæem, predsjednicima HDZ-a BiH i HDZ-a 1990.

Izvori bliski hrvatskim pregovaraèima otkrivaju za Press RS da je naèelno dogovoreno da sva tri konstitutivna naroda imaju svoju veæinsku federalnu jedinicu ili entitet - Republiku Srpsku (RS), Hrvatsku Republiku Herceg - Bosnu (HRHB) i Republiku BiH, što je naziv kojim je tokom razgovora imenovana teritorija pod bošnjaèkom vlašæu. U sluèaju èetvrte federalne jedinice, koju bi èinila sadašnja teritorija distrikta Brèko, Srbi bi napravili veliki ustupak Hrvatima i Bošnjacima, buduæi da je teritorija tog distrikta prije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma pripadala RS. Izuzev teritorije distrikta, Srbi bi zadržali sva ostala podruèja koja su Dejtonskim sporazumom ušla u sastav RS, dok bi HRHB èinili sadašnji veæinski hrvatski kantoni, bez obzira na to što nisu teritorijalno povezani.

Izvori Pressa RS, takoðe, tvrde da su tokom razgovora srpski i hrvatski politièari izrazili naèelnu spremnost da meðusobno priznaju postojanje RS i HRHB u pomenutim granicama. Istovremeno, u zamjenu za podršku uspostavljanju hrvatskog entiteta u BiH srpski politièari dobili su saglasnost hrvatske strane da se u buduæi novi Ustav BiH ugradi i zakonski utvrðena moguænost izdvajanja RS iz BiH, odnosno proglašenje samostalne i nezavisne RS, ukoliko bi to bilo potvrðeno voljom graðana RS na referendumu! Ista moguænost, u skladu sa odgovarajuæim dokumentima UN, koji priznaju pravo naroda na samoopredjeljenje, bila bi ostavljena i Hrvatima u BiH.

Izvori bliski vodeæim hrvatskim politièarima u BiH navode da su detalji ovog dogovora veæ stavljeni na takozvani „non pejper" dokument, o èijem postojanju su, izmeðu ostalih, obavješteni visoki predstavnik meðunarodne zajednice Miroslav Lajèak, predstavnici nekoliko ambasada zapadnih zemalja, te kljuèni predstavnici dvaju vjerskih zajednica, od kojih su neki, kako tvrde naši izvori, prisustvovali barem jednom od nekoliko sastanaka lidera èetiri vladajuæe srpske i hrvatske partije u BiH. Dio pomenutog „non pejper" aranžmana, s kojim su se meðunarodni zvaniènici odmah složili, jeste i klauzula po kojoj æe dvije strane preuzeti odgovornost za konaèan dogovor o ustavnim promjenama bez posljedica po stabilnost zemlje. Takoðe, pregovaraèi su se obavezali i da æe novim Ustavom BiH biti zagarantovana nacionalna i vjerska prava svih graðana na cijeloj teritoriji zemlje, kao i puno sprovoðenje procesa povratka izbeglih i raseljenih lica.

Prema izvorima Pressa RS, za sada postoje samo nagovještaji da bi vodeæe zemlje Zapada, ukljuèujuæi i SAD, bile spremne da prihvate ovakav dogovor. Ti nagovještaji, kao i sadržaji neformalnih razgovora koje Lajèak obavlja sa liderima vladajuæih i znaèajnijih opozicionih stranaka u BiH, bošnjaèke politièare èine sve nervoznijim. Izvori Pressa RS tvrde da lideri SBiH i SDA Haris Silajdžiæ i Sulejman Tihiæ zbog toga sve tvrðe zagovaraju koncept „unitarne graðanske države", koja bi, eventualno, mogla da se podijeli na multietnièke regije.

22-08-2008 at 12:14 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine





31-08-2008 at 00:53 | Ukljuèi u odgovor
249955
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-12-2006
Odgovori: 572
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Ova je malo jace pukla....

31-08-2008 at 10:10 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Politika: State Department skinuo embargo s izvještaja koji definira ciljeve amerièke politike prema BiH



Samo bez muslimanije

Sjedinjene Amerièke Države su se nakon "Oluje", u augustu 1995, usprotivile svakoj srpsko-hrvatskoj podjeli BiH koja bi dovela do stvaranja muslimanske ili islamske države na preostalom dijelu teritorija. Do sada se takav dugoroèni cilj amerièke vanjske politike u BiH samo pretpostavljao: sada je dostupan prvi dokument u kome se takav cilj jasno deklarira. Postojanje ovog dokumenta dobija na znaèaju i zbog najnovijih rasprava o stajalištima amerièke vlade prema novim politièkim pregovorima o ustavnom ureðenju naše zemlje



State Department je nedavno skinuo oznaku povjerljivosti s kolekcije dokumenata o amerièkoj vojnoj pomoæi BiH. Dokumente je objavio intelwire.com, "clearinghouse za analize, istraživaèke izvještaje i ekskluzivne istraživaèke dokumente" o nizu tema meðunarodne sigurnosti, koji je utemeljio John Berger. U izjavi za Dane Berger objašnjava da je dokumente dobio od State Departmenta, na osnovu Zakona o slobodi pristupa informacijama, dok je istraživao moguæe kršenje embarga na oružje. "Neka od imena su izbrisana od strane State Departmenta, prije nego što su dokumenti dostavljeni, kako bi se saèuvala privatnost nekih od ljudi koji su bili ukljuèeni u razgovore. Meni nije potpuno jasno na osnovu èega se odluèuje koja osoba treba da zadrži privatnost a koja ne", kaže Berger.

Meðu objavljenim dokumentima po znaèaju se izdvaja izvještaj koji je iz Amerièke ambasade u Parizu poslan državnom sekretaru SAD-a u Washington 17. augusta 1995. godine. Izvještaj je objavljen djelomièno. Prva taèka je i dalje ostala u potpunosti povjerljiva jer poèiva na "izvorima strane vlade". U ovom izvještaju se navode detalji o razgovorima predstavnika amerièke i francuske vlade o bošnjaèko-hrvatskoj Federaciji i medijskim optužbama da SAD isporuèuju vojnu pomoæ Hrvatskoj i BiH.

Diplomatski razgovori Amerièki i francuski diplomati su razgovarali prije svega o posljedicama hrvatske vojne pobjede u Krajini na mirovni proces u BiH, bošnjaèko-hrvatsku Federaciju BiH i održivost BiH u buduænosti. U razgovorima koji su voðeni 7. i 8. augusta 1995. u Parizu uèestvovali su: John Sewell, savjetnik državnog sekretara SAD-a za vojna pitanja Federacije BiH; Daniel Serwer, koordinator State Departmenta za Federaciju BiH, te pukovnik Anthony Simpson iz Odjela za strateško planiranje Zajednièke komande amerièke vojske.

Njihovi domaæini su bili viši zvaniènici Elizejske palaèe, sjedišta predsjednika Francuske, Ministarstva odbrane i Ministarstva vanjskih poslova. To su bili: Jean-David Levitte, diplomatski savjetnik predsjednika Chiraca izmeðu 1995. i 2000. godine; njegov zamjenik u Elizejskoj palaèi Francois Delattre; zamjenik generalnog sekretara Alain Dejammet u Ministarstvu vanjskih poslova Francuske; Philippe Guelluy, diplomatski savjetnik u Ministarstvu odbrane; Alain Maupin, zamjenik direktora za strateške poslove; Jean Rannou, šef vojnog kabineta; zamjenik obavještajnog direktora Jean Chretien. Rijeè je o profesionalnim francuskim diplomatima koji su i danas veoma znaèajni: Jean-David Levitte se vratio na poziciju diplomatskog savjetnika i osobnog izaslanika francuskog predsjednika, nakon što se Nicolas Sarkozy uselio u Elizejsku palaèu. Francois Delattre je bio èlan Chiracovog vanjskopolitièkog tima, a sada je ambasador Francuske u Kanadi, dok je Alain Dejammet bio francuski ambasador u Vijeæu sigurnosti UN-a.

"Svaki od sastanaka u Parizu amerièki tim je poèeo objašnjenjem Federacije; amerièkog viðenja Federacije i legalnih ogranièenja za vrste pomoæi koju SAD mogu dati. Uloga koju je imao Sewell je opisana u detalje, uz kategorièko odbijanje tumaèenja da on daje operativne vojne savjete federalnim partnerima", navodi se u izvještaju, uz komentar da je francuska reakcija bila povoljna. "Francuzi nisu dovodili u pitanje zasluge Federacije i amerièkog napora da je ojaèaju, iako su neki zvaniènici retorièki pitali da li æe nedavna ofanziva u Krajini smanjiti Tuðmanovu podršku za Federaciju", kaže se u izvještaju.

Francuski zvaniènik, èije je ime izbrisano, dodao je da "ako sporazum Tuðman - Miloševiæ postoji, to bi moglo znaèiti pravu nevolju za Federaciju, što su priznali amerièki predstavnici. Oni su primijetili da bi se situacija mogla brzo promijeniti, dodajuæi da SAD nemaju indicija u ovom trenutku da Hrvatska prestaje da bude posveæena Federaciji. ´Ovo nije poèetak kraja´, rekao je Serwer, dodajuæi da æe SAD izvršiti snažan pritisak na Tuðmana da nastavi s podrškom za Federaciju. Rekao je da misli kako æe Tuðman i dalje podržavati Federaciju, u velikoj mjeri kako bi podržao Hrvate koji žive u Bosni".

Neimenovani Francuz i Serwer su, prema ovom izvještaju, upotrijebili rijeè "ako", govoreæi o sporazumu Miloševiæ - Tuðman, što indicira da su o takvom sporazumu govorili kao o moguænosti a ne kao o èinjenici ili realnosti. To je potpuno drugaèiji pristup od uobièajenog tumaèenja u javnosti BiH i regionu, da podjela BiH potièe iz sporazuma Miloševiæ - Tuðman iz marta 1991. godine u Karaðorðevu.

"Serwer je priznao da æe biti izazovno održati identitet Federacije, ako zaista postoji kondominium izmeðu hrvatskih i srbijanskih voða. Amerièki cilj ostaje spreèavanje hrvatsko-srpske podjele, iza koje bi ostala samo krnja muslimanska država. On je podsjetio, kakogod, da ideja hrvatsko-srpske podjele regiona nije ništa novo i da je amerièka politika dosljedno tražila osiguranje da ništa neæe ugroziti produženo postojanje BiH. Federacija je stvorena kako bi upravo to osigurala. Francuski i amerièki zvaniènici su se složili da bi bilo dalekosežnih problema da je Bosna razorena. Muslimani širom svijeta bi izvukli neprihvatljive zakljuèke", navodi se u izvještaju. Francuski zvaniènik, èije je ime izbrisano, navodi da se on "dugoroèno plaši fundamentalistièke Bosne, posebno ako se tamošnji muslimani budu osjeæali izdanim od Zapada".

Proces federalizacije Francuski zvaniènik je pitao - "da li Srbi u Beogradu doživljavaju Federaciju kao prepreku za njihove napore da ujedine Srbe? Sewell je priznao beogradsku sumnjièavost zbog Federacije, ali je dodao da Beograd prepoznaje i prihvata Federaciju kao suštinski dio plana Kontakt grupe. Stajalište Pala je daleko negativnije". Francuski zvaniènik, èije je ime izbrisano, naglasio je da, "sve dok se ne uèine napori kako bi se Srbi prikljuèili, Federacija može doprinijeti podjeli Bosne. Serwer je priznao rizik, ali je dodao da su Pale prvenstveno odgovorne za podjelu. Sjedinjene Države, dodao je, vide Federaciju kao sredstvo za promoviranje bosanskog jedinstva."

"Jedan francuski zvaniènik je veoma podržavao amerièke procese prema ´dugoroènom procesu´ stvaranja održive, multietnièke države kroz proces federalizacije. Ukazujuæi na nedavnu Karadžiæevu sugestiju za podjelom Sarajeva, on je upitao da li SAD vjeruju da je podijeljeno Sarajevo održiv koncept. Serwerov odgovor da Sarajevo mora ostati jedan, integriran grad je sukladan s francuskim gledištem, prema jednom zvanièniku", èije je ime u ovoj kopiji zapisnika izbrisano.

"Ukazujuæi na poveæanu razlièitost izmeðu razvoja na terenu i za pregovaraèkim stolom, francuski zvaniènik je pitao kako federalni koncept može pomoæi diplomatske napore. Sewell je objasnio da minimalno zadržava dvije strane od meðusobnog ratovanja. Takoðer, kako ostaje otvoren za bosanske Srbe, može biti viðen i kao ´mrkva´. Serwer je dodao da Kontakt grupa vjeruje kako je tim bolje što je Federacija jaèa."

Opseg rasprave o novom ustavnom ureðenju BiH, nakon neuspjeha usvajanja ustavnih amandmana iz 2006. godine, još nije odreðen. Nije poznato èak ni da li bi takva rasprava bila voðena na temelju amandmana ili novog teksta Ustava; daljnje etnièke federalizacije ili ukidanja entiteta i slièno. Iako Miloševiæa i Tuðmana više nema, kljuèna pitanja pokrenuta u pariskim razgovorima amerièkih i francuskih zvaniènika, prije 13 godina, ostaju i dalje aktuelna. Zbog toga ovaj izvještaj nije samo historijski dokument nego i skica ciljeva amerièke vanjske politike u buduæim pregovorima o ustavnom ureðenju BiH.





Daniel Serwer



Federacija i RS su kreacije rata



DANI: Prema ovom dokumentu, neimenovani francuski zvaniènik i Vi ste koristili veznik "ako" govoreæi o takozvanom sporazumu Miloševiæ - Tuðman. Da li ste imali tada ili sada bilo kakav dokaz o takvom dogovoru Miloševiæa i Tuðmana?

SERWER: Ne. Ništa više od onoga što je objavljeno u novinama (naprimjer, Ashdownova prièa o mapi na salveti). I jasno je iz onoga što se desilo nakon augusta 1995. da se nijedan sporazum, ako je postojao, nije održao. Federacija je sprijeèila sporazum Miloševiæ - Tuðman. Tuðman je imao ulog u održanju Bosne cijelom. On nije želio islamsku republiku u centralnoj Bosni i Miloševiæ je trebao biti pametan da doðe do istog zakljuèka. Trenutna vlada u Beogradu bi trebala da ima u vidu kakav susjed bi Bosna postala ako se Republika Srpska otcijepi.

DANI: "Amerièki cilj ostaje spreèavanje hrvatsko-srpske podjele, iza koje bi ostala samo krnja muslimanska država." Možete li dalje obrazložiti ovu izjavu za lokalnu javnost u Bosni?

SERWER: Nema puno toga da se obrazlaže. Cilj Sjedinjenih Država postaje blokiranje bilo kakvih planova za podjelom, spreèavanje stvaranja islamske države u srednjoj Bosni i održavanje jedne države na cijeloj teritoriji. Ne mislim da su ovi ciljevi promijenjeni.

DANI: Neimenovani francuski zvaniènik, prema ovom dokumentu, izrazio je "strahove od dugoroène moguænosti za fundamentalistièku Bosnu". Da li možete komentirati ovu izjavu sada?

SERWER: Iako æe uvijek biti nekih fundamentalista u Bosni (kao što ima nekih u SAD-u), ja sada ne strahujem ni od kakve fundamentalistièke države u Bosni, ali je 1995. postojala ozbiljna moguænost da iz podjele nastane krnja muslimanska država, teško ovisna od Irana. Postojali su takoðer zagovornici onoga što je tada bilo poznato kao "Zeleni vrt". To je bila loša ideja tada i to bi bila loša ideja sada. Mi smo se složili s Francuzima u vezi s tim.

DANI: Kako vidite Sarajevo sada, 13 godina nakon rata; kao jedan, integriran grad ili kao etnièki podijeljen grad?

SERWER: Oni koji žive tamo znaju bolje nego ja šta je i šta bi moglo da bude. Možda mogu samo da dodam da sam ponosan na ono što sam uradio za podršku Federaciji od 1994-1996 i vjerujem da je to spasilo živote i dalo Bosni drugu šansu. Problem je da sada Bosna treba da prevaziðe podjelu na RS i Federaciju i ojaèa lokalnu upravu i državnu vladu. Federacija i RS su kreacije rata; one nisu stvorene za dugotrajni mir i treba ih promijeniti kako bi se omoguæilo Bosni da uðe u Evropu.






Oružje



Francuzi sumnjali u Amerikance



Upitan direktno da li francuska vlada vjeruje izvještajima da su SAD angažirane na isporukama oružja za Hrvatsku i Bosnu, francuski zvaniènik, èije je ime izbrisano iz kopije izvještaja, navodi da su neke situacije za francusku vladu bile "sumnjive, ali da je to pitanje u svakom sluèaju od sekundarnog znaèaja". Drugi zvaniènik je dodao da su SAD-u bile dostupne brojne druge indirektne mjere, implicirajuæi da su SAD ipak bile umiješane. Amerièki zvaniènici su uvjeravali francuske sagovornike da ne postoji moguænost da se ukine embargo na oružje, jer bi predsjednik Clinton stavio veto na takvu odluku. Francuzi su se takoðer brinuli zbog èega Bosanci otežavaju rasporeðivanje snaga za brzu reakciju, kad oni to rade u njihovom interesu.

Ova posjeta Sewellovog tima je, prema izvještaju Amerièke ambasade u Parizu, bila veoma produktivna. "U odsustvu jasnog razumijevanja amerièkog napora da podrži Federaciju, neki zvaniènici francuske vlade su bili skloni da sumnjaju najgore, npr. da su Federacija i general Sewell kao njen ´vojni savjetnik´ angažirani u zaobilaženju embarga na oružje. Tim je vjerodostojno predstavio gledišta SAD-a, ostavljajuæi Francuze u uvjerenju da SAD ne zaobilaze svoje meðunarodne obaveze."






Oluja



Brzina iznenadila i Amerikance


Francuski zvaniènik je pitao za vojne potencijale federalnih snaga. Sewell ih je opisao kao znaèajno poboljšane, posebno pješadiju: "U nedavnim borbama Hrvati su osigurali teško naoružanje kako bi muslimansku prednost u ljudstvu doveli do znaèaja. Problem, kao što je pokazala bihaæka ofanziva, jeste njihova tendencija da idu preširoko. Taj neuspjeh æe vjerovatno voditi k manjim, brojnijim i manje ambicioznim ofanzivnim akcijama. Federalne snage još nisu èak ni izjednaèene sa srpskim snagama u teškom naoružanju." Na primjedbu jednog francuskog zvaniènika da srpsko povlaèenje iz Krajine može poveæati brojnost vojske bosanskih Srba, Sewell je dodao da æe "srpski prioritet kratkoroèno biti da jednostavno asimiliraju ove izbjeglice". Francuski zvaniènik je pitao da li su SAD, poput Francuske, bile iznenaðene brzinom kojom je Hrvatska pregazila krajinske Srbe, Sewell je priznao da jesu.



01-09-2008 at 18:50 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

LDS pita
Gospodine Silajdžiæu, gdje ste bili prije dvije godine?
"Predsjedavajuæi Predsjedništva gospodin Haris Silajdžiæ još je jednom u maniru velikog politièkog foliranta krenuo u predizbornu kampanju," istièu iz Gradskog odbora LDS Mostar u saopštenju za javnost.
"Svaki dan tako dotièni izgovori mali milion besmislica, uzaludnih obeæanja na koja pasti mogu samo naši biraèi valjda i niko više ili u najmanju ruku otvori neke dvije novosagraðene džamije.

Prije dva dana u klasiènom svom naletu gospodin Silajdžiæ je ispred èetiri stotine bh. nauènika izjavio da je obrazovanje naš najveæi prioritet. Zamislite, ni više ni manje nego obrazovanje. Liberalno demokratska stranka je prije više od dvije godine istakla obrazovanje kao kljuèni prioritet bh. društrva, te uspješno odbranila tezu da je u obrazovanju geneza svih naših problema. Gospodin Silajdžiæ je u to vrijeme bio
suprostavljen na imaginarnom frontu sa svojim standardnim partnerom Miloradom Dodikom i obrazovanje mu nije padalo na pamet.

Na kraju, nije problem u nedostatku politièkog sluha za pojedine teme koliko u besprjekornoj politièkoj demagogiji aktualnog predsjedavajuæeg Predsjedništva BiH. Da je kojim sluèajem umjesto pred nauènicima Silajdžiæ govorio pred pèelarima vjerovatno bi proizvodnja meda bila primarni strateški cilj, a zdrava hrana naša komparativna prednost. Pametnom dosta."

preuzeto sa portala sa-x.com

02-09-2008 at 12:58 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
249955 wrote:
Ova je malo jace pukla....

-----------------------------------
Jest vala, ma sta pukla...tropukla dragi Boze zalosti, stvarno zalosti, zar stvarno neko sa doktorskom disertacijom moze naklepetati ovoliko gluposti u samo jednom jedinom intervjuu
Kad sam je prvi puta vidjela na TV, ja sam mislila da je ona neka obicna mahalusa, prvo ima takvu boju glasa i intonaciju, a drugo ja se, vec nakon 30 sec. gledanja i slusanja, nisam mogla nacuditi kako moze toliko klepetati bez veze s mozgom...Saznanje da je zena doktor nauka, za mene je bilo ono:"Dajte casu vode i kocku secera"!
Amilica je stvarno skroz neponovljiva
Cuj, svi su Dodikovi potezi odlicni, i Dodik se kao jedino boji Boga a inace nikoga drugog ...a ono kako su zene samo u islamskom svijetu postovane...joj zena je ba "legenda"...
Dajte ba, hajmo otvoriti temu svi Amilini biseri, zasluzila je, sto jest, jest...
Eto kako neko sebi smjesti do kraja zivota, a da nije ni svjestan, niti ce ikada biti...Umjesto da je ostala "samo" oftalmolog, postovana kao ljekar specijalista itd., itd, ona si sama namjestila da postane sigurno najveca zenska hodajuca politicka karikatura, i to je ono sto ce se pamtiti, mislim ono sto ce pamtiti oni koji nisu njeni pacijeti...Boze, pomozi svakom, pa i njoj
03-09-2008 at 18:30 | Ukljuèi u odgovor
rima
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 90
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine



Šta je za ekonomski napredak BiH bitnije,izvršavanje poreskih obaveza ili nacionalitet graðana?

Šta je za ekonomski napredak BiH bitinije, izvršavanje poreskih obaveza ili nacionalni identitet njenih graðana? Oko odgovara na ovo pitanje, predstavnici vladajuæih politièkih stranaka i ekonomski struènjaci nikako se ne mogu složiti.
Jeftina prièa
Rajko Vasiæ, izvršni sekretar SNSD-a, smatra da glavnu ulogu ima nacija, vjera, jezik i osjeæaj pripadnosti kolektivitetu, jer se plaæanje poreskih obaveza u ovoj državi izbjegava na svaki moguæi naèin. Tako barem glasi Vasiæev odgovor Rafiju Gregorijanu, prvom zamjeniku visokog predstavnika na izjavu da «religija u BiH nema presudan uticaj, nego da je glavni problem korupcija, odnosno sprega politièara i organizovanog kriminala». Kako kaže za «San» ta Gregorijanova izjava ga je izrevoltirala jer se radi «o staroj tezi koju predstavnici meðunarodne zajednice uporno ponavljaju».
- Pozivanje na neke poreske obveznike je jeftina zapadnjaèka prièa, koja sa BiH nema veze. Bh. graðani se ne osjeæaju kao poreski obveznici, nego prije svega kao pripadnici odreðenog naroda, vjere i jezika, dok im je taj osjeæaj možda nalazi na nekom 128. mjestu. Zbog toga je glupo zavaravati nekoga da je to bitnije, ta prièa je previše plitka - kaže Vasiæ za «San».
Meðutim, iako zastupa tezu da je sve preèe nego izvršavanje poreskih obaveza, Vasiæ ipak prizanje da država ne može živjeti bez ubiranja poreza, te da je to «normalno za svaku državu, pa tako i za BiH».
Zbog svih ovih i sliènih izjava, ekonomski struènjaci BiH se slažu u jednom «da BiH neæe daleko stiæi sa ovakvom vladajuæom garnitutom».
Tako predsjednik Privredne komore FBiH Avdo Rapa za «San» konstatuje da su «bh. politièarima lièni i nacionalni interesi ispred privrednog razvoja i da u takvoj konstalaciji bh. privreda sigurno neæe napredovati».
Ujedinjeni u gluposti
- Svi ti ljudi su postavljeni na odreðene pozicije sa osnovnim zadatkom da slušaju svoje stranaèke lidere i izvršavaju ono što im se kaže. Dokle god na bh. politièkoj sceni budu ljudi kojima su bitinije njihovi lièni interesi, a ne buduænost ove države, mi se ne možemo nadati boljem - kaže Rapa.
S njegovim mišljenjem u potpunosti se slaže i Svetlana Ceniæ, ekonomski struènjak i bivša ministrica za financije RS-a, koja pri tom dodaje da su bh. politièari ipak ujedinjeni u jednom, «u svojoj gluposti i primitivizmu».
- BiH vode ljudi uopšte nisu kvalifikovani za takav posao i stoga se oni iza ovakvih izjava u biti skrivaju kako narod ne bi vidio kolike su oni neznalice. Politièka scena je katastrofalna i sve dok na vlasti bude ova garnitura BiH nikada neæe moæi krenuti naprijed - smatra Ceniæ.

Narod izabrao
Iako nije bio raspoložen komentarisati izjave politièara, iz razloga "što ne želi ocjenjivati šta oni mogu, a šta ne», potpredsjednik Privredne komore FBiH Jago Lasiæ samo je ustvrdio da je «oèito da ih je narod izabrao, pa samim tim valjda i raèuna na njih».

( Svevijesti.ba/Biznis.ba )

04-09-2008 at 09:12 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
249955 wrote:
Ova je malo jace pukla....


Nije samo ona «pukla»!

Evo kako su nasi politicari (iz oba entiteta!!?) jednoglasni kad su u pitanju dogadjaji NEBITNI za egzistenciju i prezivljavanje gradjana.
Jedva sam izvukla i sastavila delove vezane za «heroinu» u parlamentu- oftamologa koja obozava samohvalisnje.
Inace tekst je objavljen na 3 stranice magazina «Start» od 02.09.08. autor Samir Sestan.






04-09-2008 at 20:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 31
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice