Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine


22-11-2008 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

"DANI", 21.11.2008.godine

22-11-2008 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine




"Slobodna Bosna", 20.11.2008.godine

22-11-2008 at 21:39 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

VIJESTI
24-11-2008 02:00

Mafija preuzima kontrolu nad BiH?

Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Makedonija i Albanija suoèene su sa opasnošæu da do 2025. godine organizovani kriminal poptuno preuzme kontrolu nad tim dijelom evropskog kontinenta.
Mafijaški klanovi
Ovo se kaže u najnovijem izvještaju na 120 stranica iza kojih stoji grupa eksperata iz svih amerièkih obavještajnih službi. Autor izvještaja koji nosi naziv „Globalni trendovi 2025. – transformisani svijet“ je amerièko Nacionalno obavještajno vijeæe (NIC), a korištene su informacije svih 16 civilnih i vojnih obavještajnih sluæbi SAD-a
Jedna vlada ili više vlada u istoènoj ili centralnoj Evropi mogle bi da padnu pod dominaciju organizovanog kriminala koji æe ojaèati – ocjenjuju amerièki eksperti. Oni posebno pominju ruske mafijaške klanove koji hoæe da preuzmu kontrolu nad regionom zapadnog Balkana i istièu da je taj dio Evrope ugrožen i djelovanjem radikalnih islamistièkih grupa „koje vjerovatno neæe do 2025. godine nestati sa svjetske politièko-sigurnosne scene“.
Treba reæi da amerièko Nacionalno obavještajno vijeæe svake èetiri godine objavljuje svoju analizu i to uoèi stupanja na dužnost novog predsjednika SAD-a kako bi on imao na uvidu procjenu globalnih politièkih, sigurnosnih i ekonomskih kretanja u svijetu. Izvještaj se, po pravilu, javno objavljuje.

Korumpirani politièari

Aktivnosti ruskog organizovanog kriminala u snabdijevanju energentima nekim kompanijama æe obezbijediti i povlaštene uslove na tržištu – procjena je NIC-a koji smatra da æe u narednom periodu u svijetu biti sve više sukoba oko resursa, ukljuèujuæi vodu i hranu.
Vremeno, a imaju u vidu njihove jake veze u vladama i upravljaèkim strukturama korporacija, kriminalci æe biti u poziciji da kontrolišu države, preuzmu kontrolu nad tržištem, èak i da oblikuju spoljnu politiku – stoji u izvještaju o ruskom organizovanom kriminalu i njegovom uticaju na Evropu.
Vjerovatnoæa enormnog rasta uticaja organizovanog kriminala posebno je izražena u istoènoj Evropi gdje je kriminalna djelatnost odavno institucionalizovana u sve sfere ekonomskog i politièkog života – kaže se u analizi NIC-a i naglašava:
U tim državama istoène Evrope i na Balkanu, voðe organizovanog kriminala vremeno su postali moæni i uticajni biznismeni i samim tim važni partneri korumpiranim državnim zvaniènicima.
Prema procjeni amerièkih obavještajaca, teroristièka organizacija Al Kaida æe se razvijati brže nego što se misli i postajat æe sve opasnija za Evropu, a radikalni islamisti æe na evropski kontinent dolaziti preko Balkana.
S.V.

Bivši ambasador SAD-a u BiH zadužen za Evropu

Rièard kauzlariè, bivši amerièki ambasador u BiH, u Nacionalnom obavještajnom vijeæu (NIC) zadužen je za Evropu. On je vrstan poznavalac prilika na Balkanu. Radio je i u amerièkim ambasadama u Izraelu i Egiptu, a jedno vrijeme u amerièkom Institutu za mir bio je direktor odjela Specijalna inicijativa za muslimanski svijet.

Inaèe, direktor NIC-a od 2005. godine je Tomas Fingar koji važi za izvrsnog poznavaoca sigurnosnih prilika u svijetu. Jedno vrijeme vodio je Biro za obavještajni rad i istraživanja u amerièkog diplomatskoj službi.
(„SAN“)

http://www.san.ba/index.php?id=4331

24-11-2008 at 10:23 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

kaze ovako bosic cijepa sds,ocekuje se ofrmiranje nove sds,a-sds ili sds na kvadrat, ili original sds nije vlater s koridora...

zatim nista novo u hdz,nema nista od pomirenja,poslje izbora dragi ojaco pa ne benda ljubicu ni 2 %....

haris i suljo nikad posvadjaniji,gotovo je ne mogu se ni internetom gledati a kamoli smislit,jos samo da se potuku i...

lagumdziju nadgledaju sumnjivi tipovi,preskacu ograde,vire iza zida,iza coska...

milo tuzi sve redom,i drzavu koju ne priznaje,osim kad izjavi da je ne voli,i njene sudove,tuziteljstvo, i strance ohr,rafia itd itd...


Aktuelne politicke dogodovstine...da nije zalosno bilo bi smijesno

24-11-2008 at 11:01 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Bakire, Bakire... cuvaj se.



"Start", 25.11.2008.godine

26-11-2008 at 22:15 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

BHDANI

Ekskluzivno: Ispovijest glavne svjedokinje u istrazi koja se vodi protiv profesora sarajevskog Pravnog fakulteta pred Tužilaštvom TK



Istureni pravni bordel

Povratkom iz izbjeglištva, bez posla i kako bi prehranila dvije maloljetne kæerke, Alisa Sarajkiæ bila je osuðena na ulicu, heroin i pružanje seksualnih usluga, izmeðu ostalih, Zdravki Luèiæu i Bajri Goliæu. Tim doajenima Sarajevskog univerziteta koji su, zajedno s Fuadom Saltagom, dekanom, i Sanjinom Omanoviæem, iskoristili osnivanje isturenog odjeljenja Pravnog fakulteta u Tuzli kako bi se halapljivo èastili - ženama, piæem, drogom... Sve zahvaljujuæi nekolicini makroa, haotiènom obrazovanju, socijalnoj bijedi... Dok oni još uživaju u akademskom imunitetu i zaštiti pravnog sistema, onog istog kojeg godinama sami tkaju, Alisa Sarajkiæ se krije, preživljava, bori... Ovo je njena prièa



Nedim Trtak
Alisa Sarajkiæ: "Budemo u apartmanu cijelu veèer, furamo, pijemo, šmrèemo bijelo, zezamo se..., a Vlada sve plaæa"
"Zdravko Luèiæ se volio brèkati u kadi satima. Provodili bismo noæ u hotelu Tuzla, zezali se, a onda bi on uzeo piæe i po dva sata odmarao u kupki. Prvi put sam shvatila koliko je Zdravko utjecajan jednu veèer kada me zvao da mu se pridružim u kadi. Kažem mu, onako, u šali: ´Ma, kakva kada, daj mi bazen.´ A on æe: ´Hoæeš bazen? Nema problema.´ Bilo je dva ujutro i pomislila sam kako nema šanse. Rekao je da mu dam mobitel. Nazvao je direktora hotela i rekao da mu se odmah otvori bazen. To se i desilo. Cijelu noæ smo se kupali u bazenu, a konobari su nam donosili piæe, hranu...", prièa za Dane Alisa Sarajkiæ. Ona je jedna od glavnih svjedokinja u istrazi protiv Jasmina Mašiæa, nekadašnjeg vozaèa u Vladi TK, osumnjièenog da je proteklih pet godina profesorima sarajevskog Pravnog fakulteta ugovarao seksualne usluge u zamjenu za ispitna pitanja. I jedina koja je pristala javno prièati o isturenom tuzlanskom životu doajena sarajevskog prava. Prvenstveno Bajre Goliæa, profesora predmeta Uvod u ekonomiju, i Zdravka Luèiæa, profesora predmeta Rimsko pravo, kome je godinama pružala seksualne usluge. Njeno ime i prezime nam nije bilo bitno. Kao niti identitet djevojaka ili studentica za kojima sedmicama tragamo, a meðu kojima su jedne, u zamjenu za prolaznost na ispitima, navoðene na prostituciju, dok su druge posredovale u kupovini ispita preko Jasmina Mašiæa. Ali, uvjeravala nas je Alisa, garancije za anonimnost ne znaèe joj ništa. "Ja sam veæ grdno u neprilikama, ništa mi ne može pomoæi... Šta mi je ostalo? Barem da se zna kakvi su ti ljudi, ma nisu ljudi, moænici..."

Mama, to je poezija Do Alise nam je bilo teško doæi. Ona nema fiksne adrese. Nema ni "fiksnog" grada. U posljednje vrijeme krije se od stana do stana. Radi sigurnosti. Za njenu matiènu adresu, u centru Tuzle, saznali smo jer je nekoliko puta bila osuðivana zbog kraðe. Zgradu blijedo promatramo pitajuæi se da li je napuštena ili u fazi rušenja. Ne znamo ni na koja vrata da uðemo. Probijamo se nekako do potkrovlja mraènim i klimavim stepeništem. Niko se ne odaziva na naše kucanje na vrata. Kada smo veæ razoèarano htjeli odustati, s druge strane se zaèuo glas. Vrata nam otvara petnaestogodišnji djeèak. Lice mu jedva razaznajemo, svjetla su ugašena... Predstavljamo se. - Ko je to?, dopire iz daljine drhtavi ženski glas. "Niko, niko, mama." Djeèak nas odmjeri, a potom slegnu ramenima. Slijedeæi njegove upute, pronašli smo Alisu. Njegovu sestru, saznat æemo. Sastanak je dogovoren u tržnom centru Omega. Sjedamo u kafiæ i gledamo oko sebe. Pitamo se kako da je prepoznamo. Osim da je jedna od glavnih svjedokinja, u tom trenutku o njoj znamo još samo da je nedavno izašla iz zatvora... I da je tokom pet godina bila na heroinu. Da li je iscrpljena, smorena, da li je odaju tragovi ovisnosti... Predrasude nam razbija djevojka, nasmiješena, elegantna, gordoga lica... "Da mi nije bilo zatvora, nikada se ne bih skinula. Svaki dan tokom osamnaest mjeseci sam se budila u šest ujutro. Tamo nema hoæeš-neæeš, veæ moraš, nemaš izbora. Trpi i èekaj da proðe bol", objašnjava odmah, kao da osjeti našu blagu iznenaðenost njenom pojavom. "Sada se držim, trudim se, iako psiha... kažu, jednom junkie - uvijek junkie." Ljepotu njenoga lica iznevjerila je prošlost - da nije, možda bi izgledala kao da ima trideset i dvije godine. "Poèela sam se drogirati vrlo kasno, s dvadeset i šest. Možda zato što sam izgubila djetinjstvo. Što ga nisam imala. Ostala sam trudna u ratu, u prvom razredu srednje škole. Jednu godinu za drugom. Imam dvije djevojèice. Ne znam ni sama kako zapravo... Njihovog oca nisam voljela, spavala sam s njim jer sam mislila da tako treba. Narednih godina smo nekako preživljavali, ja sam odgajala njih dvije, nisam imala svoj život..., a bila sam željna svega. Kada smo, nakon toga, otišli u Njemaèku, radila sam kao èistaèica... Grozan period, jad i bijeda. Nisam više mogla izdržati tako, suprug je veæ ušao u kriminalne vode, i ja sam odluèila da se vratim s curama u Bosnu. Tada sam poèela da živim. Ali i da tonem." Alisi zazvoni telefon. "Jeste, mama, našli su me. Jeste, novinari su, ne brini. Jeste, mama, to je zbog moje poezije. Hajde, lezi, volim te." Sjetno se nasmiješi. "Jadna majka, ona misli da dajem izjavu zbog pjesama koje pišem. Pisala sam pjesme u pritvoru i objavili su ih u zatvorskom biltenu... A ona ne zna puno toga, ima karcinom, brine se o mom bratu, ali ne mogu s njima živjeti, preopasno je... i ne želim da ih optereæujem." Alisa vadi iz torbe debelu teku - dnevnik. U njega sve zapisuje. "Ovo je novi, ali u starom sam pisala sve iz perioda druženja s profesorima. On je na sigurnom mjestu. Kod jedine osobe kojoj vjerujem. Ako mi se nešto desi nakon ovoga, istina je zapisana. I tužiteljica Dijana Miliæ me pitala kada sam joj pokazala: ´Pa, nisi valjda napisala i moje ime?´ Rekla sam joj: ´Ne, Vas predstavlja jedan simbol.´"

Alisa, spremi se Alisa je upoznala profesora Zdravka Luèiæa u vrijeme kada je u Tuzli otvoreno istureno odjeljenje Pravnog fakulteta Sarajevskog univerziteta. Bila je 2002. i oni koji su željeli studirati pravo, obradovali su se što ne moraju putovati do glavnoga grada. Vlada Tuzlanskog kantona potpisala je sporazum s Rektoratom Univerziteta u Sarajevu: profesorima æe se plaæati dnevnice, hotelski smještaj i dobit æe usluge prevoza. Jasmin Mašiæ, koji je veæ radio za parlamentarce iz Tuzle, dodijeljen je kao vozaè profesorima Pravnog fakulteta. Alisa i Jasmin upoznali su se u nekoj od lokalnih tuzlanskih diskoteka. "Ja sam se tek vratila iz Njemaèke, nisam mogla ovdje naæi posao, i bila sam strašno depresivna. Poèela sam izlaziti svaku noæ po partijima, zaglavljivati do ranih jutarnjih sati... U to vrijeme, Jasmin je bio prava faca meðu rajom. Nekako se zaposlio u Vladi Kantona, imao je službena kola Golfa 3 i dobro je zaraðivao. Sve cure su se palile na njega. Pa i ja. Tada sam bila plavuša, atraktivna, oèuvana, dobro sam izgledala... Poèeli smo se zabavljati. Nakon nekog vremena, Jasko mi kaže: ´Vidio te ovaj jedan profesor - Zdravko Luèiæ, puk´o je na tebe, hoæe da te upozna.´ Prvo sam se predomišljala. Ja sam u to vrijeme veæ dobro zaglibila u droge, a nisam imala novca, ni za stan, ni za kæerke, nizašta... Jasko me uvjeravao: ´Hajde, neæe ti ništa, samo budi s njim, uzet æemo brdo para, ja sam se pravo ušemio.´ Tako je krenulo."

Alisa je naredne dvije i po godine pružala seksualne usluge Zdravku Luèiæu. Svaki put kada iz Sarajeva krene za Tuzlu na predavanja, Luèiæ nazove Jasmina: ´Reci Alisi da bude spremna.´ "Sredim se, obuèem svoju najljepšu haljinu i èekam da me pokupe... Odlazili smo na veèere u najbolje restorane, ribnjake... Uglavnom su tu bili i ostali profesori: Goliæ, Saltaga... Ovog Omanoviæa, kojeg spominju, ja nisam viðala. Svi su veliki gurmani, na stolu je uvijek bilo mesa, piæa... Luèiæ bi me uvijek predstavljao kao svoju pratnju, nekada bi govorio ´moja žena´... Saltagu sam viðala, ali nisam nikada ništa imala s njim jer sam bila Zdravkova. Ostali profesori su takoðer imali pratnju, uglavnom su tada Ruskinje bile aktuelne, Malena i Tanja su èesto bile s nama. Na kraju bismo uvijek završili u hotelu Tuzla, gdje su oni imali rezerviran apartman."

Tanka linija bijelog Zdravko Luèiæ je Alisi redovno kupovao skupe poklone, plaæao stanarinu, davao novac za djevojèice. "Uvijek je nosio mnogo para sa sobom, pa mi je znao kupiti, recimo, plišanog medu za 100 KM. Jednom smo bili u hotelu, a Zdravko kaže: ´Hajdemo u diskoteku Senad od Bosne.´ Ja sam se dvoumila jer nisam imala šta obuæi. Zdravko je odmah nazvao jednog lika što drži lanac prodavnica Tebeise i rekao mu da mi donese haljinu. I zaista, poslije pola sata, dobila sam odjeæu, moj broj... Kad nije bio u Tuzli, ja ga nazovem na mobitel i kažem da mi treba novca, a on preko jednog privatnika u Tuzli, Albanca, koji je èesto bio s njima, Mahir Besnik Miki se zove, pošalje novac, 300 do 500 KM, ili mi donese hrane, odjeæe, šta god mi treba..."

Alisa tvrdi da je nakon odreðenog vremena poèela da se viða i s Bajrom Goliæem. "Zdravko nije znao da sam bila s Bajrom... Bili su strašno ljubomorni jedan na drugoga, i obièno nisu željeli da razmjenjuju žene. Bajro bi mi dao 200, 300 KM, zavisi, kako kad. Bio je i taj jedan Ilija, profesor latinskog, isto je predavao na isturenom odjeljenju, ali nikada nije sa mnom spavao, samo me je volio gledati, kupovao bi mi donje rublje i gledao satima... S Bajrom sam bila radi èiste pohlepe, jer koliko god novca bi mi Zdravko dao, meni ne bude dovoljno... Trebalo mi je za drogu. Tada sam samo šrmkala kokain, uzimala ecstasy, i uvijek mi je falilo novca... I oni su se drogirali sa mnom, ne previše, ali znali su povuæi... Meni je bilo dovoljno da Zdravko povuèe jednu liniju jer se odmah oduzme i ne zna gdje je. Te situacije sam koristila da ga prevarim. Recimo, razvuèem nam po liniju i kažem mu: ´Èim æu povuæi, daj mi stoju?!´ On izvadi novèanicu, ja razvuèem, i stavim je u svoj džep. Onda nam nakon nekog vremena ponovo razvuèem po liniju, i opet kažem: ´Pa, moram neèim povuæi´, a on æe: ´Pa, zar ti nisam veæ dao?´ Ja kažem: ´Pa, jesi, ali si je vratio u novèanik.´ A onda on izvuèe još jednu stotku, ja povuèem liniju, i strpam i nju u džep, i tako... Bajro je isto jednom povukao, ali smo se prepali, skroz je pomodrio èovjek, isplazio jezik, zamalo nije umro... Od tada mu više nismo dali da šmrèe."

Igre bez kondoma Alisa kaže da je Zdravko Luèiæ istovremeno viðao i druge djevojke posredstvom vozaèa Mašiæa. Jedna od njih takoðer je svjedokinja u sluèaju koji se vodi pred Tužilaštvom TK. "Ona mi je vremenom postala prijateljica. Pjevala je po tim kafanama u okolini Tuzle... Zdravko je èuo za nju i rekao Jasminu da želi da je upozna. Jednu veèer su saznali da pjeva u jednom restoranu u Bašiæima i tako smo svi krenuli: Jasmin, Mahir, ja... Tu veèer pjevala je još jedna djevojka Džena i Zdravku se svide obje. Na kraju veèeri Zdravko kaže Jasminu: ´Sredi mi i onu konobaricu, ima dobre sise.´ I tako mi krenemo svi zajedno za hotel Tuzla. Meni je svakako posao nalagao da budem i s drugim djevojkama... Ali, sa Zdravkom je seks uvijek trajao kratko, tako da na kraju više nije mogao... Tu veèer ga ostavimo s konobaricom i odemo iz hotela. Onda nas je zvao, molio da se vratimo, digao je cijelu Tuzlu na noge da nas traži... Mislim da se vremenom zaljubio u nas obje, mene i pjevaèicu... Znali smo uæi u taj restoran Diskrecija, obje nas drži pod ruku, kaže ´moje dvije žene´." Alisa je znala povremeno "pobjeæi" od profesora Luèiæa. "Jedno vrijeme sam bila puna para i pukne mi film, kontam, šta æu s njim, šta æu s njima uopæe, em su dosadni, em nikakvi, kad se skinu, pa onaj stomak, one dlake, muka mi doðe nekada... Ali Jasmin i ja smo ipak koristili njihove pogodnosti. Kad su profesori u Sarajevu, mi odemo u hotel Tuzla, gdje im je Vlada plaæala sobu i gdje su dovodili djevojke, doðemo na recepciju, kažemo: ´Bajro Goliæ je rekao da nam date tu i tu sobu.´ I tako, budemo u apartmanu cijelu veèer, furamo, pijemo, šmrèemo bijelo, zezamo se..., a Vlada sve plaæa", smješka se Alisa. Dok govori, povremeno odmahuje glavom... U trenucima se èini kao da prièa neèiju drugu prièu... Ili tek razmišlja o onome što je proživjela. Nema stida. Ni samosažaljenja. "Znaš... imala sam hepatitis", kaže odjednom. Kao da smo bili zaneseni ludilom njene prošlosti, te rijeèi nas vratiše u stvarnost. - Jesi li se štitila? "Ne... Zdravko nije želio. Nije ni Bajro." Šutimo. Nekoliko trenutaka kasnije, Alisa otpoèinje... "To s prodajom ispita došlo je kasnije."

Put do najtežih profesora Zdravko Luèiæ je navodno Alisu sve èešæe poèeo voditi na poslovne sastanke...

"Jednom smo bili u Doboju, svi su bili kravatirani, ja sam glumila eskort-damu, prièalo se o jednoj banci u èijoj je Zdravko komisiji... Kasnije sam saznala da je na taj naèin Zdravko ovom Mahiru kompenzirao usluge djevojaka... Mahir je govorio da mu jebe mater jer mu Zdravko nije završio neki milionski kredit koji mu je obeæao preko svoje pozicije u toj banci." Pitamo radi li se možda o Investicionoj banci FBiH? Alisa sliježe ramenima. "Ne znam, ali sam vremenom shvatila da je golem novac u igri, u to vrijeme se i Bajro Goliæ hvalio da pravi kuæu na Ciglanama od dva miliona KM. Nažalost, nikada nisam previše obraæala pažnju na njihovu prièu, kontala sam, što bi me zanimala njegova kuæa, pa neæe me ženiti..., a i sve èešæe sam bila dobro nadrogirana. Jedne prilike Jasko je donio tri indexa u hotel Tuzla, gdje smo sjedili. Pitam o kakvim indexima se radi, Jasmin kaže: ´Studentima treba da se upiše ocjena.´ Zdravko je pregledao indexe i upisao nešto u svaki od njih. Nedugo nakon toga, Jasko mi je rekao da uzmem od Zdravka pet do deset ispitnih pitanja i kažem mu da je za jednog mog roðaka. Meðutim, Zdravko je rekao: ´Nek´ mi se Jasko direktno obrati za to.´ Kada sam kasnije pitala zašto, Jasko je rekao da je kod Zdravka i Bajre Goliæa najteže položiti ispit i da studentima uzimaju 2.000 KM za ispitna pitanja. Jasko bi uzimao keš od studenata, a profesorima zauzvrat iznalazio djevojke koje bi im pružale seksualne usluge... Vremenom je postao pun k´o brod, kupio je stan, novog Passata..." Alisa studentice nikada nije viðala u sobama, ali... "Jaska bi èesto nazvale studentice, a on bi ih prebacivao Zdravku... Moja prijateljica i ja smo znale nadrogirane doæi na ispit i mašemo iz zadnje klupe Zdravku... On, naprimjer, ispituje nekog studenta, ovaj pojma nema, onda mu mi rukama govorimo da ga pusti da položi..." Alisu pitamo da li joj je poznat naèin na koji su studentice polagale ispite. "One koje nisu imale novac, pružale su seksualne usluge profesorima, tako mi je Jasko govorio, a one koje su dolazile iz uglednijih porodica, plaæale su. Ipak, ne vjerujem da ih ima mnogo, kao što se prièa u posljednje vrijeme. Ja sam stalno viðala djevojke u hotelu, u sobama, i zaista nisam obraæala u to vrijeme pažnju na to da li su studentice ili samo prostitutke, nije me interesiralo..."

Vremenom, Alisa se poèela drogirati heroinom. I pružati seksualne usluge veæem broju muškaraca. "Ne znam ni kako se to desilo... Bila sam sve oèajnija... I sve mi je postalo svejedno. Jednu veèer tako nije bilo druge droge i ponudili su mi heroin... Uzela sam ga misleæi, kao i svako drugi, vjerovatno, da je to samo ´ovaj put´ i da se ne mogu navuæi. Da sam iznad svega..." Zdravka Luèiæa je sve rjeðe poèela viðati. "Vidio je ubode na meni, nisam se mogla više ni koncentrirati... Bilo mu je isprva žao, molio me da prestanem... Tada sam shvatila da me je na neki naèin ipak volio... bez obzira na sve te druge žene... Nisam ga više nikad vidjela." Alisa prièa kako joj je vremenom sve postalo svejedno. Osim jednog šuta. Život je gubio na cijeni. "Gram je koštao samo 50 KM, ali trebalo mi je stalno... Poèeli su me ganjati svi makroi u kantonu, svaðali se èija æu biti... Manje novca, više droge... poèela sam krasti po marketima, izgubila sam se..."

Bezimena ljubav S Alisom odlazimo do stana u kojem trenutno boravi. Veæ je kasno a ona, kaže, ima izlaz do sedam naveèer. Krije se kod "dide", svog dalekog strica. Mora mu odnijeti hljeb, dati lijekove i saopæiti mu da æe veèeras produžiti izlaz. Moli me da se predstavim kao njena prijateljica iz crkve. Marijana, recimo. Zajedno se molimo Bogu i bježimo od ovozemaljskih ovisnosti. "Jedna moja poznanica se tako izvukla, bila je narkomanka kao i ja... Crkva joj je pomogla, sad ima i posao... Tu se družimo, pjevamo, molimo, lijepo mi je tu... Osjeæam da me oni vole, ne osuðuju me, ne misle mi zlo. Vjerujem da je to jedina ljubav koja te ne može iznevjeriti, ljubav prema Bogu..." Kupujemo hljeb. S vrata nas doèekuje miris vlage i stari èovjek naslonjen na sudoper.

- Gdje si ti do ova doba, èekam da mi doneseš hljeb veæ tri sata!?, ljutito nas odmjeri. "Moja prijateljica... crkva, moram na sastanak." - Ma ja, prièaj ti prièe nekom drugom... jel´ to opet ideš u droge? "Ma nije, dida, kažem ti, crkva..." - Jah, jah, šuplja... nisam mahnit ako sam star. Neka ti prijateljica izaðe èasak.

Napolju je hladno. Na Tuzlu se veæ odavno spustila magla. Iz daljine dopire Alisin glas: "Da, da... svi mi za neèim tragamo. Da mi je znati šta to ja tražim..." Uskoro izlazi. "Jadan, šta æe, boji se za mene..." Hodamo ulicama grada... Pusto je. Alisa se okreæe za sobom. "Znaš da sam i za vas mislila da æete me kidnapovati?!", govori smijuæi se. "Primila sam prijetnje putem telefona još u zatvoru, prenijeli su poruku zatvorenicama: ´Recite joj da je mrtva èim izaðe!´ Znaju da æu svjedoèiti protiv Jasmina, a i profesora, sve što znam, isprièat æu..." Kaže da se ne boji za sebe, veæ za svoje kæerke. Zbog njih je i pristala da svjedoèi na sudu. Zbog njih više i ne želi da se vrati u svijet zavuèenih kafana, makroa, hotelskih soba, muškaraca koje prezire, iluzije žutog... Alisa zastajkuje. Pali cigaretu. "Ali, ipak, ja ih razumijem", kaže ispuhujuæi dim. "I ja bih isto radila da nemam novca." - Uradila šta?

"Pa, da nemam novca, a hoæu da završim fakultet, ili da imam novca, a ne mogu od izlazaka, ili zato što nemam želju da uèim, dala bih pare ili... nešto drugo. Ne znam... nedavno sam u zatvoru èitala tu jednu knjigu Beogradska sponzoruša. Kaže: ´Ne postoji ta stvar koju ja p*z**m ne mogu riješiti...´"





Zatvorski deal



Vaše buduæe sudije su lopovi


Istraga protiv Mašiæa pokrenuta je nakon što je tužiteljica Tužilaštva TK Dijana Miliæ posjetila ženski odjel KPD Tuzla. Ona i Alisa Sarajkiæ su tada sklopile sudsku nagodbu: svjedoèenje - sloboda zauzvrat. "Došla je zajedno s tužiteljicom koja me strpala u zatvor. Mislila sam da žele izvuæi odreðene informacije jer su znale da poznajem makroe koji su u januaru pritvoreni zbog organizirane prostitucije, ali i ovih policajaca Jankoviæa i Fazliæa, za koje se sumnjalo da su umiješani u dilanje drogom na prostoru Tuzlanskog kantona... Ja sam veæ bila bijesna jer nisam razumjela da neko može ležati u zatvoru samo zato što se nalazio u prisustvu osobe koja je overirala. Znala sam da su iskoristili taj povod da povežu djela za koja sam veæ bila osuðivana, poput kraðe, ali sam bila uvjerena da mi je sve namješteno kako bi se sprijeèilo da svjedoèim za ove policajce... Sjetila sam se i profesora i prava i svega i rekla sam ironièno: ´Eh, moj Bože, lopovi me tuže, lopovi mi sude.´ Tada me je Miliæka upitala šta to znaèi. Misleæi na ove koji plaæaju ispite, rekla sam: ´Pa, zato što su veæ sada vaše buduæe sudije lopovi.´ Miliæka me je zamolila da joj dam službenu izjavu, meðutim, ja sam joj rekla: ´Ne bih, nisu to bilo kakvi graðani.´ Ona je rekla: ´Ako se ja ne bojim, ne boj se ni ti.´" Alisa je nedugo nakon toga puštena na slobodu. Pod uvjetom da zauzvrat dobije socijalnu naknadu, za sebe i kæerke. Barem do maja mjeseca naredne godine, period dokad je proglašena "nesposobnom za rad". "Starateljstvo nad kæerkama sam izgubila još u zatvoru. One su smještene fol u sigurnu kuæu, a zapravo se radi o nekom domu za mentalno hendikepirane u Dujama... Razboljela sam se zbog toga. One bi me zvale i plakale: ´Mama, ovdje je grozno, daju nam neke psihijatrijske tablete, spavamo na željeznim krevetima...´ Nekako sam ih uspjela izbaviti odatle preko porodice i smjestiti na sigurno mjesto. Po izlasku iz zatvora, 13. oktobra, Dijana mi je obeæala socijalnu pomoæ i stan dok ne naðem posao... Meðutim, sve su to bila pusta obeæanja... Za ovih mjesec i po dana dali su mi samo 100 KM. Kako da im vjerujem i dalje?"





Tuzlanski makroi



Mrak æe te pojesti



Prvi veliki lanac organizirane prostitucije u Tuzlanskom kantonu razotkriven je poèetkom ove godine, u januaru mjesecu, kada su, zbog "dugogodišnjeg vrbovanja djevojaka na seksualne usluge", uhapšeni Zvonko Kovaèeviæ Munja, Elmedin Piriæ, Nijaz Begiæ i Slavica Dakiæ. Istragom se otkrilo da su u njen stan na Brèanskoj Malti u Tuzli godinama privodili djevojke, bh. i strane državljanke, i prisiljavali ih na prostituciju. Tada se po prvi put u javnosti poèelo spominjati da su neke od glavnih mušterija ugledni doktori, profesori, politièari… Za sada je samo Kovaèeviæ optužen na trinaest mjeseci zatvora (?!), dok je pored Mašiæa, nedavno pritvoren još i Senad Habiboviæ zbog sumnje da je jednog od profesora Sanjina Omanoviæa ucjenjivao "kompromitirajuæim snimcima sa studenticama". Habiboviæ služi kaznu u istom zatvoru gdje je donedavno bila i Alisa. Tokom mjesec dana dijelilo ih je samo dvorište. "Svaku veèer se derao iz æelije: ´Alisa Sarajkiæ, ubit æu te za ovo što si svjedok Jasminu! Šta ti je on uradio pa da ga cinkariš, ne znaš u šta si se uplela, mrak æe te pojesti...!´"

S druge strane, Zvonko Kovaèeviæ Munja æe, kako saznajemo, biti jedan od svjedoka u istrazi koja je pokrenuta protiv èetvorice profesora Pravnog fakulteta. Takva odluka je donesena nakon što je Munja iz zatvora dao izjavu za Tuzlanski list: "Gledam profesora Luèiæa na televiziji, daje izjavu ispred Tužilaštva, kaže nije imao seks sa studenticama, a kamoli prostitutkama, jer ima ženu. Da sam bogdo mogao biti tu, da mu u lice kažem da laže. Rekao bih mu: ´Lažove, jesi mene zvao da ti dovedem prostitutku u motel, kad si sav balav bio, nisi znao za sebe od alkohola?!´ (…) Jaska znam iz školskih dana (Jasmin Mašiæ, op. aut.), on me i upoznao s profesorima. Sreo sam ga jednom u hotelu Tuzla. Mahnuo mi je iz restorana i zovnuo da im se pridružim na piæu. Još nekoliko puta sam sjedio s njima, a bili su tu i Luèiæ i Goliæ… Profesori su imali velike apetite, pa je pored meze, na stolu uvijek bilo nekoliko flaša vina, piva, ali i žestokih piæa. Sve je to Luèiæ plaæao, ako ne u kešu, onda bi potpisivao neke raèune, koje bi platio neko drugi. Uvijek su imali puno love sa sobom. (…) Najèešæe su bile tu i èetiri djevojke. Znam ih iz grada, kao i to da su studentice. Ne mogu griješiti duše, Saltagu nisam viðao, ali ovu trojicu jesam. Al´ najgori mi je Sanjin (Sanjin Omanoviæ, op. aut.) od svih. Uvijek je bio nadrogiran… Gledao sam to kasnije i na jednom klipu na mobitelu."

Alisa Sarajkiæ kaže da je Kovaèeviæa upoznala tokom druženja s Mašiæem. "Kasnije, kada sam bila duboko na heroinu, postao je jedan od mojih posrednika… Munja me je prodao jednom Fikretu, koji je krao auta… Munja je u suštini radio za veæe face… Svuda su me vodali, politièarima, doktorima… Znala sam katkad glumiti i Ruskinju, jer je cijena bila veæa… Morala sam. Munja je zaglavio u zatvoru zbog mene. Zato što sam mu se osvetila… Poslao me je jednom kod uglednog tuzlanskog doktora. Kada sam došla u njegov stan, zatražio je od mene da radim… ma, grozno, svakakve nastranosti. Odbila sam jer mi se zgadilo. Nakon toga, Munja mi je napravio namještaljku jer je izgubio mušteriju… Rekao mi je: ´Otiði u tu i tu sobu, dobit æeš 200 eura, dvojica su, imaju i bijelog…´ Otišla sam… Meðu njima sam prepoznala jednog naserovca (èovjek Nasera Oriæa, op. aut.), Mræo se zove. Doduše, nije više naserovac, kad uzmeš. Silovali su me cijelu noæ, iživljavali se nada mnom… Imali su kokaina, istina, deset grama, ali nije mi pomoglo, boljelo je…"






Zdravko gradi BiH



Nudio mi je da završim Pravni fakultet



Kada je Jasmin Mašiæ, u mjesecu septembru, pritvoren zbog sumnje da je poèinio krivièno djelo navoðenja na prostituciju, meðu indexima studenata pronaðenih u njegovom stanu nalazio se i njegov... Ovjereni peèati svjedoèili su o završene tri godine studija Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Alisa Sarajkiæ tvrdi da nikada nije položio niti jedan ispit, veæ da su mu ocjene upisane i ovjerene preko štele. "Sjedili smo Zdravko Luèiæ, Jasmin i ja i prièali o školovanju... Ja sam objasnila da nemam srednju školu, da sam je napustila još u ratu... Profesor se tada ponudio da mi preko jednog èovjeka, u Graèanici èini mi se, nabavi diplomu o završenoj gimnaziji i da onda upišem njegov fakultet, da æe mi sve srediti... Jasko je tada pitao: ´Pa, mogu li i ja?´ Zdravko je rekao: ´Naravno, što ne bi mogao.´ Upisao ga je, i tako je Jasko, kao, završio tri godine. Ja sam odbila, rekla sam da me ne interesira ta diploma. Sada se kajem..."

U nekoliko navrata smo od profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu pokušali dobiti komentar o istrazi koja se u Tužilaštvu TK vodi protiv njih, ali i na njihovu umiješanost u lanac prostitucije o kome svjedoèi Alisa Sarajkiæ, no do profesora nismo mogli doæi, èak ni na njihovom radnom mjestu.




28-11-2008 at 12:04 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Dodje mi da prestanem citati stampu, gledati TV dnevnike i politicke emisije.
"Dozvole li gradjani..." kaze Pecanin! Pa gradjani su i dozvolili SVE TO i to davnih dana. Sumnjam da ima popravnog!



"Dani", 28.11.2008.godine

29-11-2008 at 22:08 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine



"Slobodna Bosna", 27.11.2008.godine

29-11-2008 at 22:10 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine



"DANI", 05.12.2008.godine

05-12-2008 at 20:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice