Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Konjeviæ Polje

Od terapijske grupe do Udruženja povratnika „Mramorje“

Jedna od aktivnosti koje Vive Žene iz Tuzle sprovode u zajednici je i rad na podruèju Konjeviæ Polja (opština Bratunac). Prvi susret sa mještanima je bio tokom anketiranja i testiranja, kako bi se dobio uvid u postojanje posljedica ratne traume.



Mještani su prepoznali da nije samo materijalna pomoæ bitna za život. Nisu samo freze, sadnice, krave i slièno dovoljni za održivi povratak. Nedostajale su komšije i prijeratna druženja. Vrijeme nakon rata nosilo je i svu težinu ratnih strahota, gubitka najmilijih, doma, posla. Sve više su pojedini povratnici imali probleme sa spavanjem, promjenom raspoloženja, povišenim krvnim pritiskom i drugim zdravstvenim problemima. A „Vive žene“ nisu nudile ništa materijalno, nego oporavak duše. Tako da se na inicijativu nekoliko povratnika formirala socioterapijska grupa.

Prvi susret sa grupom održan je 08.02.2008.godine. U periodu od februara do decembra 2008.g. održano je 35 sesija. Grupu su saèinjavali muškarci, povratnici starosne dobi od 27-40 godina i svi su nezaposleni. Grupa je održavana jedanput sedmièno u prostorijama MZ Konjeviæ Polje, a seanse su vodili Azra Arnautoviæ i Elmir Ibraliæ, terapeuti iz UG “Vive Žene”. Grupni rad imao je za cilj razvijanje meðusobnog povjerenja, sagledavanje problematike i potreba èlanova grupe. Organizovane su i radionice na temu komunikacije, igre za socijalno uèenje, grupne diskusije i sl., a uprilièene su i posjete Tuzli, Bratuncu i drugim mjestima.



I u 2009.godini nastavljen je rad sa Muškom grupom kao rezultat aktivnosti i postignutih rezultata iz 2008.godine. Psihosocijalni rad podrazumijeva skup intervencija baziranih na shvatanju da je lijeèenje trauma rata multidimenzionalan, dugoraèan proces koji ukljuèuje rad na induvidualnom nivou, nivou zajednice i nivou šire zajednice. U tom smislu su Vive Žene razvile model rada na tri nivoa: induvidualni oporavak, ponovna izgradnja povjerenja i socijalna integracija u lokalnu zajednicu, te rekonstrukcija cjelokupne zajednice. Kruna socio terapijskog rada i postignutih pozitivnih rezultata tokom dvije godine rada sa ovom grupom, bila je realizacija ideje da se formira Udruženje povratnika.



Formiranje Udruženja “Mramorje”

Suoèavajuæi se svakodnevno sa problemima povratka postalo je jasno da pojedinac teško može išta sam uèiniti, pa se iz svega toga izrodila potreba za formiranjem udruženja, koje je otvoreno krajem januara 2010.g. i formirano uz pomoæ „Vive žene“ iz Tuzle i donatorske organizacije iz Švedske „Hyresqasta fereningen“. Udruženje je simbolièno dobilo naziv „Mramorje“ zbog toga što na ovom podruèju postoji nalazište steæaka-mramorja. Ciljevi Udruženja su organizovanje i pružanje podrške i pomoæi povratnicima, razvoj u oblasti poljoprivrede, zastupanje interesa povratnika, saradnja sa vladinim i privatnim sektorom, razvoj seoskog turizma i društvenog života povratnika. U opremanje ureda Udruženja uloženo je 8.000 KM.

Vive Žene æe u toku 2010. godine nastaviti pružati podršku Udruženju “Mramorje”, a takoðe i ostalim grupama u toj zajednici. Oživljavanje zajednice Konjeviæ Polja je jedan od primarnih ciljeva za Vive Žene u toku 2010. godine.

(Tuzlarije.net)




[Edited by cupo on 03-02-2010 at 23:30 GMT]

03-02-2010 at 22:48 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

10-02-2010 at 12:34 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

11-02-2010 at 07:15 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

16-02-2010 at 02:18 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

17-02-2010 at 04:28 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

17-02-2010 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

moze, kad se hoce

25-02-2010 at 03:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

I dalje vazi za jabukov pekmez ako neko zeli. Nas nekoliko je uzelo pekmez iz Liplja po cijeni od 10KM i odlican je.

Ima i kiseli pekmez po 10KM danas stiz prva tura kad probam javicu vam kakav je.

Pored toga povratnik iz Kamenice nudi po 7 KM jabukov pekmez samo u slucaju da nas se vise odluci da kupi (barem 10).

Just let you now...

25-02-2010 at 10:23 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Srebrenica

Rok grupa Stari Grad proslavlja godinu dana postojanja

Koliko je potrebno borbe i zalaganja, pokazali su nam èlanovi rok benda Stari Grad koji u subotu, 27.02.2010. godine, proslavljaju godinu dana postojanja. Povodom toga, organizovali su zabavu i pozvali drage ljude da zajedno sa njima uvelièaju ovaj dan…

“Rock band "Stari Grad" je osnovan u februaru 2009 - te godine. Èlanovi benda su Muamer Èiviæ (vokal i gitara), Ahmed Ustiæ (bas) i Faruk - Fake Smajloviæ (bubnjevi). Bend je osnovan da ubrizga jednu injekciju gradu koji se nalazi u stanju klinièke smrti, i da pošalje jednu pozitivnu i lijepu prièu u cijeli svijet.” Ovo je dio biografije benda koja je postavljena na Portalu grada Srebrenice u kategoriji “Zvukovi i glasovi grada”. Moramo se složiti da je bend Stari Grad zaista “ubrizgao injekciju” i pokazao da u ovom gradu postoje ljudi koji žele da ovdje “Sunce izaðe” i da stvari krenu bolje, onako kako zaslužujemo!

Ovaj bend pamtimo po njihovom singlu “Nije to fer” koji je napisao pokojni Samir Mehiæ-Bowie, dugogodišnji prijatelj èlanova benda Stari Grad. Ne smijemo zaboraviti ni svirku na Lovcu gdje se okupilo najviše Srebrenièana na jednom mjestu, “K’o nekad na Lovcu” koje su organizovali èlanovi ovog benda, zatim njihovo uèestvovanje na brojnim svirkama i festivalima, od kojih moramo izdvojiti uèešæe na sedmom muzièkom festivalu “Silvertown Shine! 2009.”, svirka na otvaranju Gradske kafane u Srebrenici i mnoge druge.

Prije nekoliko dana, Udruženje "H.O. Meðunarodni forum solidarnosti - Emmaus" iz ureda u Srebrenici, rok grupi "Stari Grad" poklonilo je neophodnu muzièku opremu. Ovaj bend je do sada pripremio pjesme za album ali u nedostatku finansijski sredstava još nisu spremni da uðu u studio.

- Imamo dovoljno pjesama da snimimo album ali te stvari nisu jeftine i izuskuju mnogo novca koji mi trenutno nemamo, reko je Muamer Èiviæ (Èiva).

Zabava je u subotu 27.02.2010.godine od 20:00 sati u diskoteci "Acapulco" u Srebrenici. Svirka je humanitarnog karaktera, prikupljanje novca za nadareng djeèaka Veldina Klove iz Goražda koji govori nekoliko jezika i izdao je svoje dvije knjige, pored toga sa svojom porodicom živi u kolektivnom centru.

Ovo je poèetak humanitarnog rada benda Stari Grad gdje namjeravaju na svakom svom nastupu organizovati humanitarnu akciju za nekoga kome je pomoæ potrebna.

Iste veèeri, posjetioci i dragi gosti slušaæe premijerno pjesme Starog Grada koje do sada nisu izvoðene.

- Svi naši prijatelji i svi ljudi koji žele saznati šta smo to uradili u protekloj godini su dobro došli, poruèuje Faruk Smajloviæ (Fake).

(Mladen)

26-02-2010 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Povratnièke prièe (kroz slike i textove)
Bez chatanja molim

Povratnièka prièa iz Srebrenice

Novi pakao Dašana Oriæa

Svoju potresnu životnu prièu, jednu meðu hiljadama koje su su odigrale u i oko Srebrenice u julu 1995., novinaru Fene isprièao je Dašan Oriæ, èovjek koji kaže da je posljednji napustio ovu opæinu, a prvi se u nju vratio. Danas živi u svome rodnom selu Lehoviæi, i kako kaže, patnja se i dalje nastavlja. Na povratnike se niko ne osvræe.

Život u opkoljenoj Srebrenici tokom rata bio je pravi pakao. Nije bilo dovoljno hrane, odjeæe, obuæe i uvjetnog smještaja za oko 50.000 ljudi. Uz to su gotovo svakodnevno bili izloženi granatiranju. I onda dolazi juli 1995. godine...

U koloni koja se šumama kretala od Srebrenice ka Tuzli bio je i Dašan Oriæ iz sela Lehoviæi kod Potoèara. Smatrao je da æe uskoro stiæi na slobodnu teritoriju i da je pakao Srebrenice za njega i ostale završen. Meðutim, u blizini Konjeviæ-Polja kolona je naišla na zasjedu - mnogi su ubijeni, neki zarobljeni, a nekolicina njih se razbježala. Uvidjevši da je opasno kretati se naprijed, Dašan Oriæ je odluèio da se vrati u svoje selo.

"Pucalo je na sve strane i ja sam zakljuèio da je najbolje da se odavde udaljim. Krenuo sam nazad i kad sam došao u Potoèare, uplašio sam se prizora. Naselje je bilo prazno, mnogo baèenih liènih stvari i sve mi je mirisalo na smrt. Nisam ovdje smio ostati nego sam produžio ka Žepi, koja je još bila slobodna. Ali, nedugo potom, ovo mjesto je napadnuto i zadesila ga je ista sudbina kao i Srebrenicu. Tada sam se vratio u svoje rodno selo i tu ostao punih devet mjeseci", prièa Dašan.

Lutajuæi šumama, Dašan je naišao na pet golobradih mladiæa koji su se izgubili i nisu znali kuda da nastave. Udružili su se i poviše sela Lehoviæi ostali sve do aprila 1996. godine.

"Bilo je to za sve nas devet mjeseci dodatnog pakla. Ovog puta muke su bile izraženije. Nismo praktièno imali šta jesti. Nismo se smjeli kretati, nismo smjeli ložiti vatru. Vidjeli smo da nepoznati ljudi dolaze u naše selo, beru našu ljetinu, a mi, da ne bismo bili primijeæeni, nismo smjeli iæi u berbu. Samo ponekad noæu silazili smo u selo i onako u mraku nešto smo uspjeli ubrati. Uglavnom smo jeli kukuruz", kazuje Dašan.

Kada bismo sakupili malo više kukuruza, kuhali su ga, tukli u havanu, a onda zamijesili i pekli hljeb. Dašan kaže da hljeb nije bio ukusan, ali, kad nije bilo ništa drugo, dobro je dolazio.

"Danima i mjesecima trajale su naše patnje. Nismo imali soli, šeæera, ulja i sve što smo jeli bilo je neukusno. Ali, naš organizam se navikao na to. Ponekad bismo pronašli na livadi bundevu koja je predstavljala poslasticu. Ali, zimi gotovo da ništa nismo uspjeli pronaæi", kaže on.

Život u zemunici

Dolaskom zime, napaæena šestorka se prebacila u borovu šumu, iznad Lehoviæa i tu su iskopali zemunicu. Sreæa je da su imali nešto æebadi, pa su lakše savladavali hladne zimske dane. Danju bi spavali, a noæu išli uokolo, pokušavajuæi pronaæi našto za jelo, ali toga je bilo sve manje.

Nisu imali nikakvu vezu sa svijetom. Nisu, praktièno, znali ni da je rat okonèan, nisu znali šta se desilo s ostalim ljudima koji su krenuli, nisu znali ništa o svojima. Samo su znali da su u klopci iz koje nije bilo izlaza.

"Nekako u proljeæe 1996. godine naèuli smo nešto za neki Dejton. To su prièali ljudi koji su vršljali šumom i livadama, a mi smo ponešto razumjeli i shvatili da više nema borbi. S lijepim proljeænim danima, sve više ljudi, pa i naoružanih dolazilo je u našu blizinu i veæ je bilo opasno više ovdje biti. Bilo nam je žao da nas otkriju poslije svega što smo preživjeli i propatili u prethodnih devet mjeseci. Zato smo odluèili da krenemo put Tuzle, ponovo istim stazama kojim smo jula prethodne godine donekle prošli. Nadali smo se da više nema zasjeda na putu, da nema naoružanih vojnika i da æemo ovog puta nesmetano proæi", prièa Dašan.

Meðutim, putovanje do Tuzle trajalo je punih sedam dana. Nailazili su na sela i naseljena mjesta i odluèili su da se ne kreæu danju veæ samo noæu. Po svaku cijenu željeli su da ostanu neopaženi i sigurno stignu do slobodne teritorije. A svaka nepažnja mogla bi ih koštati života. Jer, devet mjeseci se nisu ni brijali ni šišali, pa bi bili sumnjivi èak i djetetu.

"Osjetio sam da smo blizu i svi smo bili napeti kao strune. Plašili smo se kako æe izgledati naš susret s prvim na koga naiðemo. Pretpostavljali smo da æe se svako uplašiti kad nas onako zarasle vidi. Sedmog dana došli smo u Kalesiju kod Tuzle. Mnogi nisu mogli da vjeruju da smo preživjeli, a bogami, nismo ni mi!".

Nakon sedam dana u Tuzli

Kad se grupa osvježila i najela, nastala je potraga za svojima.

"Od nekih ljudi sam saznao da su moji na Poljicama kod Lukavca. Krenuo sam tamo, ali sam se plašio kako æe reagirati", prièa Dašan.

Njegova supruga Tija saznala je na vijestima da je došla jedna grupa ljudi iz Srebrenice i kad je èula da su pomenuli Dašanovo ime, pala je u nesvijest.

"To je bilo veliko iznenaðenje. Kad se sutradan pojavio, jedva sam ga prepoznala. Iz temelja se promijenio, a kako i ne bi šta je sve propatio. A mi smo ga bili otpisali i prežalili", kaže Tija.

Susret s porodicom protekao je u suzama radosnicama. Dašan nije želio mnogo prièati o svojim patnjama, to se, po njegovom izgledu, dalo naslutiti.

Poslije nekoliko godina u izbjeglištvu, Dašan je odluèio da se, s porodicom vrati na svoje ognjište. Prije devet godina došli su u svoje Lehoviæe.

"Imali smo donaciju za kuæu i više ništa. Niko se na nas ne osvræe. Zadnji sam napustio Srebrenicu, a prvi se vratio. Propatio sam kao niko svoj, a patnja se, evo i sada nastavlja. No, ne kajem se što sam se vratio", kazuje Dašan.

Obiðe Dašan gotovo svaki dan predio kojim se krio punih devet mjeseci i prisjeti se svega kroz šta je prošao. Bio je to pakao koji bi malo ko izdržao.

(FENA)

03-03-2010 at 15:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Povratnièke prièe (kroz slike i textove) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice