Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Lokacija: tz
Odgovori: 878
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

23-10-2011 at 20:01 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Dea wrote:



Ovo samo ilustruje koliko je tezak zenski strah od fizickog nasilja muskarca kad i jedna, uslovno receno snazna zena, postavlja nekoliko barijera izmedju sebe i siledije cije nasilje ne pogadja nju licno. Tu je dakle odmicanje na sigurno rastojanje, a tome su vjerovatno prethodile vizuelna i audio procjena jer bi reakcija mozda i izostala da je rijec o 'siledziji iz moje ulice'. Na kraju je doslo obracanje policiji, sto je u mnogim slucajevima samo utjesno rjesenje, obzirom da je i nasa policija manje-vise musko udruzenje.



[Edited by Dea on 23-10-2011 at 03:16 GMT]


Izgleda da nisam bila dovoljno jasna, ja sam sa strane gdje sam hodala presla gdje se su oni bili.

Inace poslije sam o tome razmisljala jer sam se nasla u situaciji da ne znam sta i treba raditi osim trenutne reakcije da mogu samo galamiti. Sto se tice policije, oni mogu samo zapisati, evidentirati i dalje nista nije u njihovoj nadleznosti, za zenu to i nema koristi.

Sto se tice siledzija "iz ulice", srecom ne poznajem ni jednog u svom okruzenju, mislim pojavno je ok, a kakav je izmedju 4 zida ko zna, ali je kod nas cesto okretanje glave od tudjih problema. Isti je slucaj i kod zlostavljanja djece. Svidja mi se da negdje napadaju siledziju. Neka.
23-10-2011 at 20:34 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

tuca zene ili djece ´nije privatna stvar ..nego stvar sviju nas koji zivimo u blizini ovakvih komsija
zato se moramo i svi umjesati gdje god stignemo i dozivimo priliku ,
komsije ,prolaznici ,i rodaci i policija svi smo mi jaci od ovog nejakog siledzije koji sve svoje unutrasnje probleme sam sa sobom rjesava pesnicama u krugu svoje najblize porodice ,,
i moramo smoci hrabrosti civilni kuraz i verbalnom sugestijom svakodnevno kljucati ili dokazivati da se on mora pod hitno mjenjati i lijeciti ..(problem lezi samo u njemu a ne u njegovoj djeci ili zeni)!!

25-10-2011 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Siromašne porodice jednu nevjestu dijele sa svim sinovima

Kada je Muni prije nekoliko godina kao nevjesta došla u bogato selo na sjeveru Indije, nije mogla ni zamisliti da æe udajom za supruga morati da spava i sa njegovom braæom, koja nisu mogla da naðu žene, a kojima je, u meðuvremenu, takoðe rodila djecu.

"Kada sam tek došla, moj muž i njegovi roditelji odmah su mi rekli da æe me muž dijeliti sa braæom, jer oni nisu mogli da naðu žene", prisjeæa se Muni, žena u èetrdesetim godinama.

"Iskorištavali su me kad god bi poželjeli - danu, noæu, više nisam imala osjeæaja za vrijeme i prostor", kaže Muni, koja je uspjela da ode iz te porodice tek nakon posjete doktora, koji je rekao da je to pogubno za nju.

"Kada bi vidjeli da sam neraspoložena, udarali bi me èim god bi stigli, a jednom su me èak polili kerozinom i pokušali zapaliti", prisjeæa se Muni.

Ovakvi sluèajevi nisu rijetkost na sjeveru Indije, ali se rijetko prijavljuju policiji, tako da pravi obim i nije poznat. Rijeè je o klasiènim kriviènim djelima koja ostavljaju duboke posljedice na žrtve, u ovom sluèaju žene.

Muni, koja je u meðuvremenu rodila tri sina, što suprugu, što njegovoj braæi, još ih nije tužila, jer se boji.

Socijalni radnici kažu da je ovakva situacija zapravo rezultat višegodišnjeg abortiranja ženske djece, što je dovelo do smanjenja ženske populacije i samim tim manjka djevojaka za udaju. Do žena dolaze kupovinom ili podjelom meðu braæom.

"Krajnje je vrijeme da se uèini nešto po ovom pitanju, jer ako se nastavi s abortiranjem ženske djece, u buduænosti neæe biti djevojaka za udaju, i onda æe ono malo žena biti izloženo opasnosti od otmica, silovanja, a možda èak i gorih stvari", kaže Bagjašri Dengle, izvrši direktor humanitrarne djeèje organizacije "Plan India".

U oblasti Bagpat, odakle je i Muni, iz godine u godinu se raða sve manje ženske djece. Primjera radi, na 1.000 muškaraca dolazi 858 žena, dok je taj odnos na nacionalnom nivou 940 žena na 1.000 muškaraca.

"U skoro svakom selu postoji bar pet-šest neženja, koje ne mogu da naðu ženu. To je veoma ozbiljan problem", kaže Šri Èand, penzionisani policajac, koji dodaje:

"Niko ne želi da prièa o tome da jednu ženu iskorištavaju bar trojica braæe, ali svi znamo šta se dogaða i to je kao javna tajna".

Kada sam tek došla, moj muž i njegovi roditelji odmah su mi rekli da æe me muž dijeliti sa braæom, jer oni nisu mogli da naðu žene, prisjeæa se Muni, žena u èetrdesetim godinama

On dodaje da one bogatije porodice kupuju nevjeste iz drugih dijelova Indije, dok su one siromašne porodice prisiljene da jednu nevjestu dijele sa svim sinovima.

Jedna od onih koja je kupljena i dovedena sa drugog kraja Indije je i Sabita Sing (25), koja priznaje da je njen suprug za nju platio 15.000 rupija (190 funti). Ona kaže da je došla iz potpuno druge sredine, druge kulture, gdje govore drugaèijim dijalektom".

"U poèetku mi je bilo teško, jer ih nisam ništa razumjela, ali vremenom sam se navikla", kaže Sabita, koja priznaje da je njen muž 19 godina stariji od nje. "Ipak, nedostaje mi moja sloboda", dodaje ona.

Inaèe, ova vrsta eksploatacije žena smatra se kriviènim djelom u Indiji, ali kako je rijeè o zatvorenim zajednicama, o tome niko ne želi da prièa, a žene æute jer se boje muževa i njegove braæe.

Neki seljani kažu da ova praksa ima i neke svoje dobre strane, jer u tom sluèaju ne dolazi do podjele imovine meðu nasljednicima, tj. nema rasparèavanja zemlje.

Prema najnovijoj studiji britanskog struènog lista "Lancet", samo tokom protekle tri decenije abortirano je èak 12 miliona ženskih fetusa, što je i dovelo do situacije kakva je danas. Ako se ova praksa nastavi, jaz izmeðu broja žena i muškaraca biæe sve veæi.

Sinovi se u Indiji smatraju bogatstvom, jer su oni ti koji nastavljaju porodiènu tradiciju, brinu se o porodici i èuvaju porodièni obraz.

Upravo zbog toga, djevojèice nisu poželjne, stoga je veliki broj abortusa ženskih fetusa, pišu Nezavisne.

Aktivistkinje za zaštitu ženskih prava kažu da se s ovom tradicijom mora prekinuti, jer æe u protivnom cijelo indijsko društvo biti u opasnosti".

"Jedini naèin da se borimo protiv ovoga jeste da osnažimo poziciju žene u indijskom društvu i to na svaki moguæi naèin", kaže Nalim Sing, koja se nalazi na èelu "Vatsalaja", NVO koja se zalaže za prava žena i djece: "Ženama moramo dati obrazovanje, pristup zdravstvenoj zaštiti i dati im moguænost da same odluèuju o svojoj sudbini, a ne da to neko drugi èini umjesto njih. U protivnom, eksploatacija i zlostavljanje žena æe se nastaviti", kaže na kraju Singova.

29-10-2011 at 17:05 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

ja sam za to da se uvede zakonom,samo jedna shljaga hefteno zeni...ko to ne primjeni,hefta bajbuka,ha ja

29-10-2011 at 22:32 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Putnik wrote:
Siromašne porodice jednu nevjestu dijele sa svim sinovima

Kada je Muni prije nekoliko godina kao nevjesta došla u bogato selo na sjeveru Indije, nije mogla ni zamisliti da æe udajom za supruga morati da spava i sa njegovom braæom, koja nisu mogla da naðu žene, a kojima je, u meðuvremenu, takoðe rodila djecu.

"Kada sam tek došla, moj muž i njegovi roditelji odmah su mi rekli da æe me muž dijeliti sa braæom, jer oni nisu mogli da naðu žene", prisjeæa se Muni, žena u èetrdesetim godinama.

"Iskorištavali su me kad god bi poželjeli - danu, noæu, više nisam imala osjeæaja za vrijeme i prostor", kaže Muni, koja je uspjela da ode iz te porodice tek nakon posjete doktora, koji je rekao da je to pogubno za nju.

"Kada bi vidjeli da sam neraspoložena, udarali bi me èim god bi stigli, a jednom su me èak polili kerozinom i pokušali zapaliti", prisjeæa se Muni.

Ovakvi sluèajevi nisu rijetkost na sjeveru Indije, ali se rijetko prijavljuju policiji, tako da pravi obim i nije poznat. Rijeè je o klasiènim kriviènim djelima koja ostavljaju duboke posljedice na žrtve, u ovom sluèaju žene.

Muni, koja je u meðuvremenu rodila tri sina, što suprugu, što njegovoj braæi, još ih nije tužila, jer se boji.

Socijalni radnici kažu da je ovakva situacija zapravo rezultat višegodišnjeg abortiranja ženske djece, što je dovelo do smanjenja ženske populacije i samim tim manjka djevojaka za udaju. Do žena dolaze kupovinom ili podjelom meðu braæom.

"Krajnje je vrijeme da se uèini nešto po ovom pitanju, jer ako se nastavi s abortiranjem ženske djece, u buduænosti neæe biti djevojaka za udaju, i onda æe ono malo žena biti izloženo opasnosti od otmica, silovanja, a možda èak i gorih stvari", kaže Bagjašri Dengle, izvrši direktor humanitrarne djeèje organizacije "Plan India".

U oblasti Bagpat, odakle je i Muni, iz godine u godinu se raða sve manje ženske djece. Primjera radi, na 1.000 muškaraca dolazi 858 žena, dok je taj odnos na nacionalnom nivou 940 žena na 1.000 muškaraca.

"U skoro svakom selu postoji bar pet-šest neženja, koje ne mogu da naðu ženu. To je veoma ozbiljan problem", kaže Šri Èand, penzionisani policajac, koji dodaje:

"Niko ne želi da prièa o tome da jednu ženu iskorištavaju bar trojica braæe, ali svi znamo šta se dogaða i to je kao javna tajna".

Kada sam tek došla, moj muž i njegovi roditelji odmah su mi rekli da æe me muž dijeliti sa braæom, jer oni nisu mogli da naðu žene, prisjeæa se Muni, žena u èetrdesetim godinama

On dodaje da one bogatije porodice kupuju nevjeste iz drugih dijelova Indije, dok su one siromašne porodice prisiljene da jednu nevjestu dijele sa svim sinovima.

Jedna od onih koja je kupljena i dovedena sa drugog kraja Indije je i Sabita Sing (25), koja priznaje da je njen suprug za nju platio 15.000 rupija (190 funti). Ona kaže da je došla iz potpuno druge sredine, druge kulture, gdje govore drugaèijim dijalektom".

"U poèetku mi je bilo teško, jer ih nisam ništa razumjela, ali vremenom sam se navikla", kaže Sabita, koja priznaje da je njen muž 19 godina stariji od nje. "Ipak, nedostaje mi moja sloboda", dodaje ona.

Inaèe, ova vrsta eksploatacije žena smatra se kriviènim djelom u Indiji, ali kako je rijeè o zatvorenim zajednicama, o tome niko ne želi da prièa, a žene æute jer se boje muževa i njegove braæe.

Neki seljani kažu da ova praksa ima i neke svoje dobre strane, jer u tom sluèaju ne dolazi do podjele imovine meðu nasljednicima, tj. nema rasparèavanja zemlje.

Prema najnovijoj studiji britanskog struènog lista "Lancet", samo tokom protekle tri decenije abortirano je èak 12 miliona ženskih fetusa, što je i dovelo do situacije kakva je danas. Ako se ova praksa nastavi, jaz izmeðu broja žena i muškaraca biæe sve veæi.

Sinovi se u Indiji smatraju bogatstvom, jer su oni ti koji nastavljaju porodiènu tradiciju, brinu se o porodici i èuvaju porodièni obraz.

Upravo zbog toga, djevojèice nisu poželjne, stoga je veliki broj abortusa ženskih fetusa, pišu Nezavisne.

Aktivistkinje za zaštitu ženskih prava kažu da se s ovom tradicijom mora prekinuti, jer æe u protivnom cijelo indijsko društvo biti u opasnosti".

"Jedini naèin da se borimo protiv ovoga jeste da osnažimo poziciju žene u indijskom društvu i to na svaki moguæi naèin", kaže Nalim Sing, koja se nalazi na èelu "Vatsalaja", NVO koja se zalaže za prava žena i djece: "Ženama moramo dati obrazovanje, pristup zdravstvenoj zaštiti i dati im moguænost da same odluèuju o svojoj sudbini, a ne da to neko drugi èini umjesto njih. U protivnom, eksploatacija i zlostavljanje žena æe se nastaviti", kaže na kraju Singova.



Ha Abdulafija, i ti ces mi govoriti protiv nase tradicije!!!
30-10-2011 at 00:21 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Dea wrote:



Ha Abdulafija, i ti ces mi govoriti protiv nase tradicije!!!



Ha??

Jel se to ponosimo sto u nas braca ne yebu istu zenu, legalno, da izvines, il pokusavas nasaliti se?


Primjer bosanske tredicije, trazim, primjer!!
31-10-2011 at 13:49 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

da nije ova tema ipak malo zalutala...
ja bih je smjestio negdje u prosli vijek,
ili negdje u Indiju...
ili pak u Lomdol, najbolje...

P.S.mozda je bilo bolje je preimenovati "stop mlacenju muzeva"

31-10-2011 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Stocar iz Sinja u sat i pol silovao zenu pet puta

POLICIJA je privela 50-godišnjeg stoèara iz okolice Sinja. Dvadeset godina mlaða supruga optužila ga je za brutalno silovanje. Tvrdi da ju je u sat i pol silovao èak pet puta!

Tek se uzeli, veæ se rastaju

Unatoè ozbiljnoj optužbi, stoèar je nakon ispitivanja na Državnom odvjetništvu pušten uz mjeru opreza. Ženi se ne smije približavati niti je kontaktirati. Kako doznajemo, trenutno je zbrinuta u kuæi suprugovog brata, a veæ je navodno i pokrenuta brakorazvodna parnica, premda se par uzeo prije niti pola godine.

Ispoèetka je loše krenulo. Žena, porijeklom s jednog srednjodalmatinskog otoka, tek je ušla u mladoženjinu kuæu, da bi cijelo ljeto kao konobarica radila po obali. Èak je neko vrijeme za kruh zaraðivala i u Trebinju.

Mladenka pobjegla na obalu...

Osumnjièeni, inaèe, "stari momak", kako u Dalmaciji zovu sredovjeène muškarce bez supruge, strašno se razoèarao mladenkinim bijegom. Toliko je dugo bio sam, a draga mu je tako brzo izmakla zagrljaju. Pokušao ju je nagovoriti da se vrati, ali bez uspjeha.

Bavi se, inaèe, ovèarstvom, a dijalog mu oèito nije jaèa strana. Žena ga je èak prijavila policiji za prijetnju nakon jednog, malo žešæeg poziva.

Nije pet, nego dva...

Sezona je završila, supruga se konaèno vratila mužu na selo, no valjda tek da shvati kako ipak nisu jedno za drugo. Došla je i ta noæ tijekom koje se dogodilo navodno silovanje. Žena tvrdi da ju je muž mrtav pijan napao. On, pak, kaže da nije pio i da mu je dala drage volje. I ne pet, nego samo dva puta...

Istina æe se pokušati utvrditi istragom. Uzeti su svi moguæi raspoloživi tragovi sa "mjesta zloèina", tj. iz spavaæe sobe. Od zajednièkog života vjerojatno neæe biti ništa... Kad se u odnose upletu policija i državno odvjetništvo stvari su definitivno otišle predaleko

31-10-2011 at 20:56 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
MelMel wrote:

naprotiv, zbog nacina na koji je napisano, prica gubi na tezini i ozbiljnosti, a dobija na sundu i senzaciji. to je jednostavno jeftino senzacionalno novinarstvo, bez kvalitete.



Delimièno se slažem s tvojim mišljenjem. Autor teksta je verovatno muškarac koji na neki naèin sugeriše èitateljkama da æe se identièno opisanom iskustvu te žene provesti svaka ona koja se zbliži sa nekim ko je od nje dobrano stariji. Zatim, iako napisan polušaljivim tonom, tekstom je naglaseno da je muž ili partner te žene poreklom iz ruralnih krajeva, te da se bavi stoèarstvom.
E upravo taj detalj glede ovaca, sugeriše da mu je blejanje bliže a možda i draže od dijaloga sa ženom.
Takoðe, ostalo je nepoznato iz teksta koliko su se njih dvoje poznavali pre nego li su se odluèili za zajednièki su(život).
Bolje je uèiti preko iskustva drugih nego na svom, što je i toj ženi sada mnogo jasnije. Ili, što bi ovde rekli "Ne jede se svaka pernata živina".
01-11-2011 at 21:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice