Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Ups, ja stavila na politiku... evo i ovdje



Hajmo bjelèuge: cigojner, cigojner…

"Izgleda da je neka ciganèura nosila mrtvu bebu deset dana, pa sad krive ugledne doktore da joj nisu htjeli pomoæi. Ko je jebe kad je kokuz, a i ciganèura"


Ima onaj film o pobijenoj djeci Kragujevca u Drugom svjetskom ratu, što su ih Švabe izvele s nastave i pravo pod onaj spomenik što podsjeæa na V, gdje su ih uspješno i pobili (spomenik je kasnije izgraðen, da ne bude zabune). U tom filmu ima onaj mali èistaè cipela kojeg su svi živi zajebavali – cigojner, cigojner – što pretpostavlja uvredljivo obraæanje pripadniku romske populacije. E, ta scena mi se vazda javi kad ‘dje èujem ili proèitam da su bjelèuge još jednom pokazale svoje pravo lice i onemoguæile normalnosti da izbije iz njihovih rasistièkih koža.

Trese se internet, ne i ostatak svijeta, od srdžbe zbog idiotluka tuzlanskih ljekara koji su zbog gladi za parama i, uopšte ne sumnjam, gaðenja prema “tim prljavim ciganima”, odbili pomoæi živom biæu koje nema tih veleuvaženih novaca, a uz to je i nekoliko podioka niže od njihove bijele rase. Zaprepaštenje ne jenjava veæ, èini mi se, treæi dan pa i oni do èijeg rezona sam držao, ne libe se i nakon svih ovih predugih godina nepravde, gdje god se nepravda može uèiniti, izjaviti zgražanje i po milioniti put se pitati – gdje mi to živimo.

Živimo u Bosni i Hercegovini u kojoj fašizam nije zabranjen. Živimo na Balkanu gdje se plemena gloðu i zbog prevruæe èorbe, a kamoli kad zapne neka kost u grlu. Živimo u Evropi koja ima tradicionalno razlièite standarde prema svemu što joj modra boja sa zvjezdicama ukrug nije propisala. Živimo u svijetu gdje je demokratija oslobaðanje, a ta sloboda se manifestuje negiranjem autentiènosti i što je daleko gore krvlju i zatiranjem. Živimo u svemiru koji se, kažu, širi i savija, pa nerijetko pobrka Dobro i Zlo, šaljuæi pogrešne signale nemuštom ljudskom biæu koje se voli smatrati najsvjesnijim od svih postojeæih živih i neživih biæa. Živimo za i u ime nekakvogog boga ili bogova, kako to vole reæi èak i oni koji bi trebali da znaju više, a ne znaju iako tvrde da znaju.

Došla, dakle, trudna tridesetjednogodišnja Romkinja u lukavaèki Dom zdravlja jer joj bi sumnjivo krvarenje. Vidje tamošnja doktorica da nije sve kako bi trebalo bit’ i hitno je uputi u Tuzlu. Doðe trudna tridesetjednogodišnja Romkinja u Tuzlu i na svoju veliku žalost zaluta kod kravetine koja ne pokaza ni trunku bilo kakve, a kamoli naširoko proklamovane ženske solidarnosti, i hladno objasni trudnoj tridesetjednogodišnjoj Romkinji da ne može kod nje svoje tijelo pregledat, niti se njenom tijelu može pomoæi jer trudna tridesetjednogodišnja Romkinja nema zdravstveno osiguranje, niti posranog novca kojim bi platila brigu èovjeka za èovjeka. Nije “recepcionerka” bila usamljena u èinu onesvještavanja smisla. Njen direktor je, sjedeæi na svom masnom hemoroidnom dupetu odluèio da èovjek èovjeku treba biti iskljuèivo èovjek, što æe reæi da trudna tridesetjednogodišnja Romkinja mora da plati ako želi da se klati. U nevjerici se trudna tridesetjednogodišnja Romkinja okrenula na peti i otišla kuæi, kako reèe, da umre. Navikla je ona da je tjeraju i nipodaštavaju, jer šta se drugo u fašistièkom svijetu i radi do ugrožava sve što nema želju ni potrebu da se suprostavi. Ipak je ona samo Romkinja, tako su je nauèili. Ustvari nauèili su je da je ciganèura, al’ dobro sad.

Mislim da, i pored uvriježenog osjeæaja manje vrijednosti, trudna tridesetjednogodišnja Romkinja, noseæi beživotno biæe u sebi, nije ni slutila da postoje ljudi koji su položili Hipokrtovu zakletvu, a ne žele joj pomoæi zbog tako rogobatnog i opskurnog razloga kao što je novac. Takoðer, sumnjam da æe iko uputiti trudnu tridesetjednogodišnju Romkinju (kako je i mene prijateljica upravo uputila), da prema važeæem zakonu, sad je l’ kantonalni, entitetski ili državni (kokad je to ovdje vrlo relativno), dakle prema tom zakonu pripadnici romske populacije IMAJU PUNO PRAVO da dobiju pomoæ i ako nisu zdravstveno osigurani, a “ugledni hipokratovci” su DUŽNI da je pruže. Hajd’ što nije lijepo nepružiti pomoæ èovjeku (makar bio nekoliko podioka niže biæe poput Roma, smatraju bjelèuge), veæ i zakon nalaže da se to mora tako uraditi. Neæe saznati tridesetjednogodišnja Romkinja da može tužiti nesposobne, gramzive idiote. jer je to još jedan od pasusa koji æe biti preskoèen.

Ne moram ni pratiti pošto veæ sasvim sigurno znam da niko neæe snositi sankcije što ženi nije pružena pomoæ, ni ljudski ni zakonski. Ako idioti od direktora do “recepcionerke” i budu kažnjeni, to æe biti tako simbolièno i nebitno da æe oboje s osmjehom napustiti prostoriju gdje im je izreèena sankcija. No, nije ni to dovoljno zastrašujuæe. Ono što nastavlja da para mozak je da ovo niti je prvi, niti je najgori, niti æe biti posljednji sluèaj rasizma, fašizma, kretenizma, besmisla… kojem svjedoèimo u ovom vremenu, na ovom prostoru. Strašno je što æe svaki sljedeæi sluèaj biti teži i krvaviji od prethodnog. Tako to biva kod nas, tj. u društvima kakvo je naše postalo sa svim tim NOVIM VRIJEDNOSTIMA: potpuno socijalno neosjetljivo, zaglupljeno, otuðeno i nehumano.

Rat gluposti i pameti se nastavlja. Glupost opasno važe na svoju stranu. I dalje ugrožava živote, dok prepametni šute, redovno oštro osuðuju i konstantno apeluju u potrazi za podrškom svoje fiskalnosti. Sve dok je tako bolje biti neæe. Sve dok ne padne ozbiljna kazna za uvriježenu imbecilnost postupaka ostaæemo posrana gamad što, tradicionalno zaèuðeni, jedino i jesmo. Èak i mnogi koji se dièe otvorenošæu uma u mozgu æe na trenutak osjetiti podozrenje prema “smrdljivoj ciganèuri koja nema šta da traži meðu mirišljavim bjelèugama”. Hajmo se sad svi, prepoznate i neprepoznate bjelèuge, unisono obratiti trudnoj tridesetjednogodišnjoj Romkinji, s punim razumijevanjem problema u kojem živi(mo): “CIGOJNER, CIGOJNER…” ili “SEIG HEIL!”, baš vam dobro stoji.



protest.ba

04-12-2011 at 16:41 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Ma razapet ih i kidat im komadic po komadic, al' od nogu krenut'
http://www.jutarnji.hr/afganistan--suprug-zlostavljao-15-godisnju--sahar-gul--izgladnjivao-je--cupao-joj-nokte-i-komade-mesa/997071/

03-01-2012 at 21:05 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Zlostavljanje - TV drama, adaptacija istoimene pripovetke Ive Andrica

15-11-2012 at 23:17 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

25-11-2012 at 16:40 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
laly wrote:


tužno je da ni jedna od prisutnih djevojaka nije reagovala... ili je ta publika samo tu kao "dekor"...
25-11-2012 at 17:07 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
soraya wrote:

tužno je da ni jedna od prisutnih djevojaka nije reagovala... ili je ta publika samo tu kao "dekor"...

sve je iscenirano sa zeljom da se vidi ko ce reagovati, i da bas je tuzno jer nisu se pomakle s mjesta...
25-11-2012 at 17:20 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

26-11-2012 at 17:08 | Ukljuèi u odgovor
Pepeljuga
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2012
Odgovori: 1109
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Najzalosnije od svega sto ovakvh kretena zaista ima i zena koje to trpe

21-12-2012 at 12:23 | Ukljuèi u odgovor
usamljena
Nivo: Forumski doajen
ma boli me briga za sve

Registriran(a): 14-11-2011
Lokacija: gdje me vidis
Odgovori: 1976
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Ja ne vjerujem da se zene u vecini puste maltretirati i tuci .prije zene su bile u kuci zatvorene odrzavala fam. kucu i bila ovisna o muzu jer nisu radile i bile neovisne fin trpile i sutile sto je danas skroz suprotno i niko nikog ne trpi

24-01-2013 at 19:59 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
usamljena wrote:
Ja ne vjerujem da se zene u vecini puste maltretirati i tuci .prije zene su bile u kuci zatvorene odrzavala fam. kucu i bila ovisna o muzu jer nisu radile i bile neovisne fin trpile i sutile sto je danas skroz suprotno i niko nikog ne trpi

cuj fino trpile za se moze nesto trpit fino i zar neko ima pravo da udara i maltretira slabiju osobu
24-01-2013 at 22:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice