Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:


Pa ni povelje nisu "sveti" spisi, mogu se i one mijenjati

o nasilju treba pricati, prijavljivati ga, reagovati, raditi sa djecom- ma u sustini treba raditi na prevenciji...
20-07-2011 at 23:11 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Aidatuzla wrote:



a sta je stabilizacija? je li to ono: malo se smirio i obecao da vise nece praviti s**** (parafraziram)

ne poznajem taj zakon dovoljno ali da ga treba mijenjati, treba... cuj imam pravo da ne zelim da se lijecim ko te pita za tvoja prava kad ugorozavas tudja

nije vam lak posao nimalo

stabilizacija je put ka normalizaciji osjecanja u ovom slucaju vlastitog stanja. znaci kad ljekari procjene da je osoba moze kontrolisati svoje reakcije, da nece ugroziti druge, kad moze donjeti odluku sta zeli, znaci akutna faza je prosla e tad nastupa stabilizacija....
e kad obeca necu vise, to ne pije vode. svi obecevaju nece vise, a opet se desi sve isto.
20-07-2011 at 23:14 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Nisam znala gdje , pa nekako mi se uèini najprikladnije ovdje napisati nešto što sam skoro èula i ostala onako u nekako bezvezem raspolozenju
Slušam (ne prisluškujem , jer dovoljno glasno govore) znaèi dva starca od nekih 70 godina.
Kaže jedan:
"Eto , šta æu ja sam osto sam , pa otišo da vidim jednu po preporuci.Hmm hoæe ona da je vjenèam..Eheee pa zar nije dosta da me služi , ja æu je hranit do smrti!Ne mereš se ti namjerit na pravu ženu na ovom vaktu nikako!"

A drugi æe na to:
"Ma jok bolan , da je vjenèaš.To nikako , dovoljno je da ima šta pojst , popit!!"

Da ne preprièavam dalje , jer se sve svodi na isto , ostala sam ....ne mogu opisati u kakvom raspoloženju ... pa zar to nije jedna vrsta nasilja , onog mentalnog ...
Proèitah ono u temi "Ostati neoženjen" , pa vidim da uglavnom i mladje generacije imaju slièna razmišljanja

30-09-2011 at 11:56 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Aferim Jasmila!

Jasmila Žbaniæ: Pokriveno nasilje i otkrivena žena

Više me zabrinjava da li æe BiH glasati za samostalnost Palestine - nadam da hoæe, tužnija sam zbog zabrane parade ponosa u Beogradu i nestanku graðanske države Srbije, a pišem o «preljubu» koji puni stranice najtiražnije bh dnevne novine, jer postoji nešto što sve tri teme povezuje i što je nemoguæe prešutjeti: NASILJE.
U prva dva sluèaja nasilje je vidljivo i jasno, razultira ubijenim, pretuèenim i obespravljenim ljudima. U treæem sluèaju ono se èini benigno i cijeli grad ga preprièava sa šprdanjem ili likovanjem jer se radi o «otkrivanju» pokrivene ŽENE. Meðutim, po meni, radi se o ozbiljnom ZLOSTAVLJANJU èije je ovaj sluèaj oèit primjer.
Dakle, desilo se «kod nas» po prvi put (ili ja ne pratim štampu dovoljno?) da MUŠKARAC u dnevnoj novini, na naslovnoj stranici, optužuje i otkriva detalje i ljubavne tajne svoje žene. U zakljuèku stoji da je njegova žena i nemoralna majka.
Ne ulazeæi u istinitost prièe, zanimaju me dva fenomena. Jedan je korištenje masovnih medija kao batine, savremeni oblik nasilja u porodici. A drugi je tradicionalna premisa da je loša majka ona žena koja ima ljubavnika.
Nikako mi nije jasno; Zašto bi zaljubljenost u drugog muškarca uticala na ljubav prema djeci? Zašto bi udata žena koja nalazi ljubavnika na bilo koji naèin zanemarila djecu? Ne vidim nikakvu vezu izmeðu seksualne orijentacije i majèinstva, seksualnih potreba i majèinstva, zaljubljivanja u druge partnere i majèinstva.
Postavlja nam se jedna od najmaèistièkijih podvala; samo je «vjerna» žena, dobra majka.
Imala sam 7 godina kada sam gledala Hasanaginicu. Predstava mi je bila strašna. Mamu sam pitala zašto je Hasanaginica morala ostaviti djecu? Zašto ih nije otela? Mama je objašnjavala da su tada bila druga vremena. Tada sam predstavu gledala iz ugla djeteta. Za mene je Hasanaga tada, kao i sada, bio naprosto Zlostavljaè. Danas ga gledam iz perspektive žene: Balada je i isprièana – jer to je tada bio «masovni» medij – da bi mi , žene, nešto nauèile. I danas, iz ove lekcije, u kojoj muškarac iz dalekog svijeta poruèuje «ne èekaj me u dvoru bijelome» takoðer treba da nauèimo – evo šta æe nam se desiti ako se zaljubimo!
Vrijeme Hasanaginice je davno prošlo, ali još nam nije jasno da poslušne i vjerne žene ne znaèe automatski i dobra majke. Odnosno, da žene koje se zaljubljuju i ljube izvan braka jesu i mogu biti najbolje majke. Nasilje je i oèekivati od žene da se ne zaljubi.
Moram da kažem da muškarca i ženu koji su povod za ovu reakciju ne poznajem, nikada ih nisam èak ni gledala ni slušala i jedino što nam je zajednièko je društvo u kojem živimo, a èiji je nasilje neodvojivi dio. Sreæemo ga svaki dan na ulici i porodici, ono ima pojave koje se èine benigne, mutiraju rapidno i ponekad izgledaju kao obièna «prehlada» a radi se o bolesnom i opasnom virusu.
Èinjenica da se radi o pokrivenoj ženi to zlostavljanje èini još izraženijim. Zar se pokrivene žene ne zaljubljuju? Zašto bi one bile manje ljudska biæa koja vole, pate, razvode se? Zašto bi njeno majèinstvo imalo ikave veze za maramom?
I svako od nas ko je dao marku u kupovini te informacije uèestvuje u èinu zlostavljanja, kao èovjek koji mirno posmatra tuèu na ulici i još zlostavljaèu baci pare u šešir.
To nasilje nije ono koje ostavlja vidljive modrice, ali je time još opasnije. Kao što je opasno da naše djevojèice danas uèe o Hasanaginici kao o prelijepoj bosanskoj baladi bez kritièkog osvrta.
Da li smo se ikada zapitali kako se Hasanaginica zapravo zvala? Osim što je bila vlasništvo Hasanage, bila je i Fatima Arapoviæ.
Voljela bih vidjeti novu verziju u kojoj Fatima Arapoviæ ranjenog Hasanagu zatjera u p.m (dodala bih još i par pikantnih detalja), pokupi djecu i ode tamo gdje je srce vuèe.

izvor: www.radiosarajevo.ba

03-10-2011 at 11:06 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Iako ima dobrih momenata, tekst je uglavnom cisto sranje - po mom skromnom tradicionalistickom misljenju.

03-10-2011 at 23:59 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Bas juce sam cula podatak da je broj razvoda u BiH u zadnjoj godini porastao za 70%. Dakle, porodice se zasnivaju, ali ne opstaju. Mislim da izvan tradicionalnog ne postoji sansa za opstanak normalne i zdrave porodice. Naravno da 'tradicionalno' ne podrazumijeva nasilje nad zenom u porodici, ali ukljucuje odredjena pravila.
Jasmilu cijenim kao filmsku umjetnicu, no u svojim javnim istupima se profilise kao aktivni rusitelj tradicionalne porodice.

04-10-2011 at 01:40 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Dea wrote:
Bas juce sam cula podatak da je broj razvoda u BiH u zadnjoj godini porastao za 70%. Dakle, porodice se zasnivaju, ali ne opstaju. Mislim da izvan tradicionalnog ne postoji sansa za opstanak normalne i zdrave porodice. Naravno da 'tradicionalno' ne podrazumijeva nasilje nad zenom u porodici, ali ukljucuje odredjena pravila.
Jasmilu cijenim kao filmsku umjetnicu, no u svojim javnim istupima se profilise kao aktivni rusitelj tradicionalne porodice.

Pa da je tradiconalno sve ,gdje onda naè tradicionalnu ženu?Domaèicu,ona koja sjedi kod kuèe,brine se o djeci,æojka doæeka s ruækom,ne ide na hajrobik,sa ženama u grad,pere veš,æisti,pegla,šuti i trpi i ne postavlja suvišna pitanja kad se babo vrati pijan
Vidiš, i ja sam za tradicionalnu porodicu kad malo bolje razmislim

04-10-2011 at 11:15 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Dea wrote:
Bas juce sam cula podatak da je broj razvoda u BiH u zadnjoj godini porastao za 70%. Dakle, porodice se zasnivaju, ali ne opstaju. Mislim da izvan tradicionalnog ne postoji sansa za opstanak normalne i zdrave porodice. Naravno da 'tradicionalno' ne podrazumijeva nasilje nad zenom u porodici, ali ukljucuje odredjena pravila.
Jasmilu cijenim kao filmsku umjetnicu, no u svojim javnim istupima se profilise kao aktivni rusitelj tradicionalne porodice.

ja bi volila da znam koja su to pravila za tradicionalnu porodicu i zbog cega mislis da je tradicionalno normalno i zdravo u odnosu na savremenu porodicu?
04-10-2011 at 11:51 | Ukljuèi u odgovor
Cloe
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2973
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Dea wrote:
Bas juce sam cula podatak da je broj razvoda u BiH u zadnjoj godini porastao za 70%. Dakle, porodice se zasnivaju, ali ne opstaju. Mislim da izvan tradicionalnog ne postoji sansa za opstanak normalne i zdrave porodice. Naravno da 'tradicionalno' ne podrazumijeva nasilje nad zenom u porodici, ali ukljucuje odredjena pravila.
Jasmilu cijenim kao filmsku umjetnicu, no u svojim javnim istupima se profilise kao aktivni rusitelj tradicionalne porodice.


Mene zanima po tim "tradicionalno" na kakva odredjena pravila mislis !?
04-10-2011 at 11:56 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

pa to je porodica koja pociva na tradicionalnim vrijednostima...

04-10-2011 at 12:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice