Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Dea wrote:
Bas juce sam cula podatak da je broj razvoda u BiH u zadnjoj godini porastao za 70%. Dakle, porodice se zasnivaju, ali ne opstaju. Mislim da izvan tradicionalnog ne postoji sansa za opstanak normalne i zdrave porodice. Naravno da 'tradicionalno' ne podrazumijeva nasilje nad zenom u porodici, ali ukljucuje odredjena pravila.
Jasmilu cijenim kao filmsku umjetnicu, no u svojim javnim istupima se profilise kao aktivni rusitelj tradicionalne porodice.

A koja su to odredjenja pravila koja tebe èine ženom tradicionalistièkog mišljenja ko je ta pravila postavio ,napisao,smislio ...i kome su namjenjena ta pravila

kad neka pravila odredjuju intenzitet emocija izmedju dvoje ljudi,onda dabogda šæeri da tu može biti ikakve nafake

Jasmila potpis
Lalyna
04-10-2011 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim


Kad radikalni tradicionalizam i radikalni feminizam poène gurat djecu kao glavni argument za svoje stavove, onda u toj prièi najmanje djece ima.

Glavni uzrok preljube i razvoda je novi oblik intimnosti izmedu muškarca i žene (daleko od istinskih emocija, definiran društvenim uvjetima u kojima prevladava odluènost života za trenutak i za samog sebe. Obitelj je narušena roditeljskom narcistièkom nesposobnošcu zanimanja za bilo šta poslije vlastite smrti i jednom sveopæom atmosferom lažne prisnosti i intimnosti.

"Nepomirljive razlike, suprotnost karaktera, promjene u odnosima - nepodržavanje, zapostavljanje..." i slièna opravdanja ne piju vode. Naðe se èo'ek ili žena iz potrage za "idealnom intimnošæu", u suštini opet potraga za samim sobom, ili još gore da okolina ne prièa kako nisi udata/oženjen. I sad kad se veza izkonzumira, kad te nervira sve njeno/njegovo naðe se 1000 razloga da se oblati partner, a ti razlozi su postojali i ranije...

Pravi odnosi i prave veze uvijek podrazumijevaju optimalnu dozu svaðe i konflikta. One traju i opstaju.
Prièajte šta hoæete i radite šta hoæete, samo nemojte prièat šta je za djecu najbolje.... 'ljeba vam

04-10-2011 at 18:37 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Primjecujem kod dosta vas poviseni naboj i pri samom pomenu 'tradicionalnog'. Umjesto da to dozivljavate kao pocetnu vrijednost koja se vremenski nadogradjuje, za vas je tradicionalno isto kao i zakovano ili okovano u vremenu.
Ukoliko jedna Bosanka ne znam sta joj je tradicionalna porodicna vrijednost i na cemu pociva i opstaje bosanska porodica, onda je ona totalno nepismena u kulturnom, socioloskom i civilizacijskom smislu.
Cijenjene dame, pogotovo vi zapadom nabrijane, izdvojite malo svog toliko vrijednog vremena pa dodjite malo kod nasih nena i djedova neka vam pojasne ono sto ne znate i cega se ocito stidite.

Dama na ciji tekst tako zdusno aplaudirate npr. pise:
/A drugi je tradicionalna premisa da je loša majka ona žena koja ima ljubavnika.
Nikako mi nije jasno; Zašto bi zaljubljenost u drugog muškarca uticala na ljubav prema djeci? Zašto bi udata žena koja nalazi ljubavnika na bilo koji naèin zanemarila djecu? Ne vidim nikakvu vezu izmeðu seksualne orijentacije i majèinstva, seksualnih potreba i majèinstva, zaljubljivanja u druge partnere i majèinstva.
Postavlja nam se jedna od najmaèistièkijih podvala; samo je «vjerna» žena, dobra majka./

Ovo je toliko glupo i povrsno da tjera na povracanje.
No, moja reakcija je bila iz porodicnog ugla. Majka je majka - bez obzira sta cinila i kako se ponasala - niko joj ne moze osporiti da je dijete koje je rodila njeno.
A kad je rijec o porodici, otac i majka su njeni stubovi, i to je 'tradicionalna' postavka koja formulise porodicni opstanak.
Te stubove 'tradicionalno' stabilizuju: ljubav, njeznost i uzajamna paznja, postovanje i dogovor po svim bitnim pitanjima.
Svetost porodice je takodje 'tradicionalno' dobro.

04-10-2011 at 23:58 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Moje stavljanje, koje si tako dobro osjetila,
ponekad upravo ide tom nekom silaznom umjesto uzlaznom putanjom.

/Tako da ako si želela da naglasiš znaèaj tradicionalne porodice u odnosu na savremenu, nipošto nisi smela stavljati navodnike./

Ukoliko bi ove recenica bila napisana ovako:

/Tako da, ako si želela da naglasiš znaèaj tradicionalne porodice u odnosu na savremenu, nipošto nisi smela stavljati navodnike./

Obzirom da nedostaje zarez, recenica je gramaticki neispravna i potpuno nerazumljiva.

[Edited by Dea on 05-10-2011 at 03:43 GMT]

05-10-2011 at 01:43 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Ej dea,ja znam da moja zena nikad ne bi mogla bit zena mom djedu,jebga druga vremena.
Djeda je uvijek mor`o æekat ruæak na stolu,ono da pihtija,ne smije se oladit...
I kad djed priæa,makar i nerazborito,ostali šute,takoj bilo...
A sad,mladje generacije,obrazovanije,promuæurnije,internet facebuk.ba,ne šute ni samim sebi,ma nema šanse,ne moš je zaustavit ni da hoš...
I neka je tako,dosta su žene bile robovi muškinju,red je da se uloge malo zamijene.

05-10-2011 at 10:00 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Aidatuzla wrote:



Garant ti zena cita forum

sorry na chatanju, mnoderatori


ne, ja tako stvarno mislim,nije niko nikom duzan biti rob...uzajamno postovanje i podjela obaveza,sta je tu lose...?


povremeno baci oko
05-10-2011 at 10:14 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Aidatuzla wrote:



Dea, mislim da ovdje vecina nema nista protiv porodice kao stuba drustva. Problem je sta podrazumijeva pojam "tradicionalna porodica".
Jel' to kad otac i mati nuzno moraju biti u braku? Nema veze sto sretno zive sa svojim djecom ali u izvanbracnoj zajednici. Ili je to porodica u kojoj nema prevare? Ili je to porodica u kojoj zena ne vara?

Uostalom, koji normalan covjek koji cijeni svoju porodicu iznosi intimne probleme u javnost preko dnevnih novina? Sta kad djeca saznaju da se po medijima raspravljalo o moralu njihovih roditelja?



Problem je ocito sto se izraz 'tradicionalno'
poistovjecuje sa nazadno ili prevazidjeno.
To je sasvim pogresno jer da bi bilo sta postalo tradicija mora imati istinski kvalitet. Nikakva nasilna veza ne moze biti ni opravdana niti tradicionalna. Ja sam cijelo vrijeme govorila o porodici, i premda izvanbracna zajednica moze biti kvalitetna ona se ne uklapa u tradicionalni model.
Danasnja tradicionalna porodica je dinamicna jer da bi opstala ona u sebi mora harmonizirati onaj stari istinski kvalitet i moderne izazove. To nije nimalo lahko u ovom dobu znanja-neznanja.

Za ovo zadnje slazem se da je tip kompletan kreten i da je vec sjebo sve sto je mogo.


05-10-2011 at 15:43 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

Ma problem nasih ljudi je sto obicno nemaju zadrsku,pa ako je velik na jednom planu onda misli da mu je nebo tu, na dohvat.
Ima jedna izreka koja(u zenskom rodu) glasi:
j***** bi se a da joj ne udje.
Upravo je to slucaj sa ovom spisateljicom i inim damama koje joj pljescu.
Dakle, ako napises - /Zašto bi udata žena koja nalazi ljubavnika na bilo koji naèin zanemarila djecu?/ - onda prevashodno moras biti iskrena prema svojoj djeci.
Eto ja se odmah odricem tradicionalizma i postajem najzesci zagovornik ove razuzdanosti ako ste u stanju da pogledate tu djecu u oci i kazete im - ''da ba malo pripazite babu dok se mama ode pojebati sa jednim drugim cikom''.

06-10-2011 at 02:59 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
Dea wrote:
Ma problem nasih ljudi je sto obicno nemaju zadrsku,pa ako je velik na jednom planu onda misli da mu je nebo tu, na dohvat.
Ima jedna izreka koja(u zenskom rodu) glasi:
j***** bi se a da joj ne udje.
Upravo je to slucaj sa ovom spisateljicom i inim damama koje joj pljescu.
Dakle, ako napises - /Zašto bi udata žena koja nalazi ljubavnika na bilo koji naèin zanemarila djecu?/ - onda prevashodno moras biti iskrena prema svojoj djeci.
Eto ja se odmah odricem tradicionalizma i postajem najzesci zagovornik ove razuzdanosti ako ste u stanju da pogledate tu djecu u oci i kazete im - ''da ba malo pripazite babu dok se mama ode pojebati sa jednim drugim cikom''.



Pa de ti nama malo konkretno to kako tradicionalna porodica funkcionise??


Ja sam imo prijatelja podavno, a on opet imo sestru, dobru ko avion.
I kaze on meni jednom, mi posli u nekaku diskoteku u Kopenhagenu, u koju je opet bilo vrlo tesko uci: ne sikiraj se nista, meni je onaj izbacivac PONEKAD zet
Ma meni je po kopenhagena u stvari zetovi, i smije se.....

Ja osto sokiran, kontam kaka je ovo budala, prica kako mu je sestra radodajka, i jos se smije, njemu to nije nista strasno, kod nas bi........
I onda kontam, pa sta sto se jebe, i ni ne krije to??
U cemu je problem??

06-10-2011 at 08:57 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: STOP nasilju nad zenama!!!
Bez chatanja molim

citat:
blentava wrote:
Pa kad vas èovek 'vako snimi na forumu kako ste mi jaki na reèima kad treba ženu zgaziti i sa njom obrisati patos...a 'vamo nemate pojma šta vam mužiæi rade iza leða. Ili znate, no se ne nervirate. Kako ono ðeca kažu, ma opušteno livada.
Što se mene lièno tièe, nek radi šta god ko hoæe niti æu mu svijeæu držati a Boga mi neæu mu ništa ni zamjerat'.

P.S. Ako kojim sluèajem onaj (edukator) ovo èita, bolan jadan napiši taj odgovor ako si muško. Još malo pa æe dva mjeseca biti kako si dobio mail.


eeej blento,jes primjet`la, poæela si priæat ko i mi a `vamo...
06-10-2011 at 11:10 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Ženski minder : STOP nasilju nad zenama!!! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice